Minder inflatie en lagere rente in VS iror Markt berichten Nederland en Engeland gaan samenwerken bij de bouw van fregatten Ook de rijen van het VNO sluiten niet meer Italiaanse kranten staken na veroordeling journalist DINSDAG 27 MEI 1980 1*1111: Westland-Utrecht De Westland-Utrecht Hypotheek bank heeft over het eerste kwar taal van 1980 een bedrijfsresul taat geboekt van J 18,7 miljoen tegen J 27,7 miljoen in het eerste kwartaal van 1979 en een netto- winst van J 9,7 miljoen (J 12,05 per aandeel van J 50) tegen J 13,7 miljoen J 17,*g). De economische situatie in ons land, gecombineerd met de zeer hoge rentestand, veroorzaakten een toenemende terughoudend heid in de vraag naar onroerend goed, vooral in de'woningsector, aldus het kwartaalbericht. Desondanks kon de produktie van hypotheken zich handhaven op een bevredigend niveau. De bank sloot ongeveer 4100 hypothecare leningen tot een bedrag van J 626 miljoen tegen eveneens ca. 4100 leningen tot een bedrag van 670 miljoen in de eerste drie maan den van 1979. Na aftrek van aflos singen nam de portefeuille met J 461 miljoen ij 469 miljoen) toe tot J 13.019 miljoen. Bruna Elsevier Detailhandel BV en VNU Verkoorgroep BV zullen beide een deelneming verwerven in Bruna BV. waarbij de huidige aandeelhouders een meerder heidspositie behouden. Uiterlijk eind 1980 zullen Elseviéren NDU hun detailhandels organisaties resp. Kring van Boekspecialisten BV en Van Gelderen-Boek en Blad BV aan Bruna overdragen, zo heeft Bruna bekendgemaakt. De nieuwe combinatie heeft rond 160 eigen en 310 contractver kooppunten. Hobo-Faam Voor de in- en verkoopcombinatie voor de detailhandel Hobo-Faam is 1979 in financieel opzicht een redelijk jaar geweest, zij het min der goed dan 1978. Mede dooi de tegenvallende verkopen van de aangesloten ondernemingen bleef de omzetstijging beperkt tot ca. 3 pet van J 618 miljoen tot ./'635 miljoen excl. btw. Het aandeel van de detailhandel in de pariculiere consumptie daalde in 1979 voor het eerst onder de 50 pet. Met name de verkopen in duurzame gebruiksartekelen vielen tegen. De omzetontwik keling in woninginrichting - 'vooral meubelen - was slecht en in kleding matig. Daarentegen werden in de sectoren sport, speelgoed en gemengde branche gemiddeld redelijke tot goede omzetstijgingen bereikt. WEERRAPPORTEN ilsll e ai I's Amsterdam onbewolkt 17 De Bilt onbewolkt 19 Deelen onbewolkt 19 Eelde licht bew. 19 Eindhoven zwaar bew. 20 Den Helder licht bew. 16 Rotterdam zwaar bewolkt 18 Twente licht bew. 18 Vlissingen zwaar bew. 18 Zd. Limburg zwaar bew. 20 Aberdeen motregen 13 Athene licht bew. 22 Barcelona Bordeaux z Frankfort Genève Helsinki Innsbruck z Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen zv Luxemburg onbewolkt 18 9 vaar bew. 17 13 aar bew. 20 regen 23 8 regen 23 10 onbewolkt 6 0 tvaar bew. 24 10 onbewolkt 22 5 zwaar bew. 14 - 6 regen 20 12 bew. 19 bew. Madrid licht bew. 18 Malaga half bewolkt 25 Mallorca half bewolkt 22 Munchen zwaar bew. 21 Nice regen 19 Oslo onbewolkt 10 Parijs regen Rome geheel bew. 20 Split licht bew. 21 Stockholm geheel bew. 13 Wenen onbewolkt 21 Zurich licht bew. 22 Casa Blanca zwaar bew. 21 Istanbul onbewolkt 19 Las Palmas half bewolkt 25 Beiroet onbewolkt Tel-Aviv onbewolkt 24 Tunis zwaar bew. 21 WASHINGTON (Reuter) - Minder inflatie, dalende rente tarieven en een gedeeltelijke opheffing-van de kredietbe perking. Die gunstige berichten hebben in de Verenigde Staten voor wat meer optimisme gezorgd inzake de oplos singen van de grote economische moeilijkheden van het land. De kosten van levensonderhoud in de Verenigde Staten zijn in april met slechts 0,9 procent gestegen, terwijl in februari en maart het leven nog 1,4 procent duurder werd voor de Amerikanen. Het ministerie van werkgelegenheid heeft aan de hand hiervan becij ferd dat de inflatie dit jaar nu uit komt op 11,6 procent. Vorige maand wezen de berekeningen uit dat de inflatie 18,6 procent zou bedragen. Voor president Carter is dit een enorme opsteker in zijn verkiezingscampagne. Voor Kennedy heeft dit juist het om gekeerde tot gevolg; hij had zijn hele campagne opgehangen aan de hoge inflatie. De bekendmaking van de inflatie cijfers kwam tegelijk met de ver laging van de Prime Rate", de rente die Amerikaanse banken hun meest solvente cliënten laten betalen, Citibank, een toonaan gevend bank, verlaagde het tarief met twee procent tegelijk tot 14,5 procent, en dat terwijl in april nog een tarief gold van twintig pro cent. Veel Amerikaanse banken zijn de citibank gevolgd. Andere rentetarieven dan de Prime Ra- te" werden ook verlaagd. De Federal Reserve Board, het be stuur van het stelsel van twaalf centrale banken, heeft bovendien aangekondigd het beleid voor de kredietverlening weer te versoe pelen. Bedrijven en particulieren kunnen nu weer gemakkelijker lenen en, door de verlaging van de rentetarieven, eoedkooer. Het Witte Huis toonde zich ver heugd over de gang van zaken. Carters woordvoerder, Jody Po well, verklaarde echter wel te genover verslaggevers "dat we nog lang niet uit het moeras zijn Volgens Powell zit de regering met haar beleid op de goede weg. maar moet eenieder zichzelf wel in de hand weten te houden. De werkloosheid bedraagt nog' ze ven procent van de beroepsbe volking, terwijl de automobielin dustrie en de bouwnijverheid diep in de put zitten. De omzet Eén lijn IJMU1DEN - Naar schatting 5000 mensen hebben zaterdag in IJmuiden deelgenomen aan een openluchtmani festatie tegen dumping van radio-actief afval in zee. De voornamelijk jonge bezoekers werden erop gewezen dat op 14 juni opnieuw bij Ijmuiden een schip met in vaten verpakt atoomafval zal uitvarenDit afval zal op 4 kilometer diepte worden gedumpt in de Atlantische Oceaan. De organiserende actiegroepen kondigden aan dat zij zullen proberen het vertrek van dit schip te verhinderen Gerrit Krekkeboom zei namens de samenwerkende actiegroepen dat ondanks toenemend verzet ook dit jaar weer radio-actief materiaal in de oceaan zal worden gegooid. Hij i^erduidelijkle dat dit gebeurt zonder dat bekend is wat de toekomstige gevolgen zullen zijn. De zee is een belangrijke voedselbron voor de mens en radio-actief afval brengt ernstige schade toe aan de levende organismen aldus Krekkeboom I. Douane-actie op de Antillen WILLEMSTAD (ANP) - De actie is van de douaneambtenaren op Curasao Aruba en Bonaire duurt voort. De douaniers van de drie benedenwindse eilanden zijn vanaf vorige week maandag niet op hun werk 'verschenen om kracht bij te zetten aan hun eis voor een gevarenpremie. De douaniers stellen dat zij net als de politie en de gevangenenbe- waarders op de Antillen, recht hebben op zo n premie. Destijds heeft de vorige regering Rozen dal die premies toegekend. De douaneambtenaren, evenals de vakbond voor overheidsperso neel, staan er op dat alle ambte naren gelijke behandeling dienen te krijgen. De Antilliaanse regering gaat ervan uit dat toekenning van ëen geva renpremie een fout is geweest van de regering Rozendai. tot 200; weidei zuiglammeren 1 van 150 tot 175; 2e kwal. van 180 tot 200 lammeren le kwal. van 210 tot 250. Texelse lammeren van 150 tot 175; 'Noord-Hollandse lammeren van 100 tol 150; pony Ton van Brussel van de detailhandel loopt sterk terug. Alfred Kahn, Carters rechterhand inzake inflatiebedrijding, liet we ten dat de regering nu op één lijn zit met haar voorspelling dat de inflatie in juni zou zijn gedaald tot tien procent. Ook als de krediet verlening weer verruimd, stij gende energieprijzen kunnen de gunstige invloed hiervan teniet doen, zo zei hij. De kleinere stij ging-van de kosten van het le vensonderhoud in april is voor een groot deel het gevolg van de benzineprijzen, die niet zijn ge stegen gedurende de hele maand. De jongste ronde van prijsverho gingen door de olieproducerende landen kan echter de Amerikaan se consument niet ongemerkt voorbij gaan, zo zei Kahn. DEN HAAG (GPD) - Nederland en Groot-Brittannië gaan mogelijk samen een nieuw fregat ontwik kelen voor hun beider marines. Het nieuwe fregat zou in de jaren 90 de 26 Britse fregatten van de Leandei-klasse en de identieke zes Nederlandse Van Speyk- klassefregatten moeten gaan vervangen. Minister Scholten (defensie), die vorige week een bezoek bracht aan Engeland, en zijn Britse col lega Pymm, hebben daar in prin cipe overeenstemming over be reikt. De beide ministers zullen het idee in hun eigen land probe ren gerealiseerd te krijgen. Al eerder is tussen Nederland en Engeland gesproken over sa menwerking bij de bouw van fre gatten voor hun marines, maar dat project liep stuk. Nederland ontwierp en bouwde daarop zelf zijn nieuwe Kortenaer-fregatten. Hoewel de vervanging van de 32 schepen nog lang niet aan de orde is. willen de bewindsleiden nu al tot een principe-akkoord over samenwerking komen. De uit werking van dat plan zal plaats vinden in het kader van de NA- VO-projectgroep voor de bouw van een onderzeeboot-bestrij- dingsfregat voor de jaren '90. Wel of geen acties in de haven voor meer inkomen dan de loon maatregel toestaat. Komende zomer, wel of geen stakingen voor meer dan zesentwintig gulden prijscompensatie. Uiteenlopende meningen in kringen van de FNV-economen over arbeidsvoor waarden op de wat ruimere termijn. De groeiende tweespalt bin nen de grootste vakbond van Nederland kan bijna niemand ont gaan zijn. Maar laten we elkaar wel recht in de ogen blijven zien; daar is niets vreemds aan. De FNV-gelederen zijn sinds de acties tegen de loonmaatregel wederom behoorlijk versterkt en overschrijden de 1.2 miljoen inmiddels ruimschoots. Wie zo n bont gezelschap bijeen houdt moet van stevige huize komen. Werkgevers en werknemers spelen elk jaar een spannend spel met elkaar, dat als het goed is, een afspraak moet opleveren over de omvang van de maandelijkse storting op de giro-rekening van mensen in loondienst. Die speelruimte is dit jaar aanmerkelijk verkleind. Het kabinet heeft via een loonwet al precies bepaald hoeveel meer het inkomen (of hoeveel minder) mag stijgen en dat betekent dat er van het spel weinig meer is overgebleven. Er is, om in het woordgebruik van het kabinet te blijven, dit jaar min der meer inkomen te verdelen en de loonwet is er om die schaar ste in goede banen te leiden. De ingreep in het spel heeft de vakbeweging begrijpelijkerwijs niet ongemoeid gelaten. Het zou daarnaast wat al te naief zijn om te denken dat al die discussie door het overheidsingrijpen wordt gevoed; aan de orde is ook het antwoord op de naar verwachting de komende jaren uitblijvende economische groei. Met die in het vei leden ook regelmatig hoog opgelaaide discussie in het kamp van de vakbeweging, vormde de rust aan de kant van de werkgevers altijd een opmerkelijk contrast. Voor de vakbewe ging en ook voor het parlement, belangrijke vragen werden in die kring steeds met een opvallende voortvarendheid beantwoord. Verschillen van inzicht leken niet of nauwelijks te bestaan. Maar zie daar. meester Van Veen. de voorzitter van het VNO. blijkt de orde in zijn klas nu ook niet meer te kunnen houden. Wat kribbige commentaren waren er de afgelopên week weer over het congres van de grootste werkgeversorganisatie. Geen fundamen tele discussie over hoe met de al genoemde schaarste moet wor den omgesprongen. Sprekers bewandelen met fantasieloze re devoeringen reeds lang platgetreden paden. De deuren en gor dijnen in de Utrechtse congreszaal bleven potdicht voor belang rijke maatschappelijke discussies. Schijnvertoning Terugblikkend heeft dat congres eigenlijk veel van een schijnver toning. Ook de dagelijkse ondernemerspraktijk laat geen slui tende rijen meer zien. Geheel tegen de opvattingen van het VNO in is bij Mobil Oil in Amsterdam een vijfploegendienst in zicht gekomen. De naaste toekomst moet leren in welke mate nog meer bedrijven in dat opzicht uit de pas gaan lopen. Een nog gevoeliger klap kreeg het VNO te verwerken door de aankondiging vanuit uiteenlopende bedrijfstakken over het her stel van de automatische prijscompensatie. Hoogovens is daarbij bijvoorbeeld toe bereid gebleken. En ook in de bouwnijverheid zijn de werkgevers van plan om op 1 januari van het volgend jaar een volledige vergoeding in de lonen te geven voor de gestegen prijzen. Het VNO heeft al laten weten behoorlijk in zijn maag te zitten met de eigen koers van sommige leden. Verdeeldheid komt de werk gevers in hun onderhandelingen met de bonden niet ten goede, luidt artikel 1 in die kring. Dat is ook precies de reden dat de congressen van deze organisatie de buitenwacht altijd zo n orde lijke en keurige aanblik opleveren. Wim Kok, de leider van de FNV, heeft afgelopen week op een lunchbijeenkomst met journalisten en voorlichters nog eens be nadrukt met het naar buiten brengen van de interne bondsdis- cussies geen enkele moeite te hebben. Voor Van Veen zit er binnenk )rt ook niets anders meer op. Maar de dreigende scheu ring bij de werkgevers geeft niet alleen veel leedvermaak, het maakt de vaak ondoorgrondelijke wegen van het VNO ook een stuk doorzichtiger. 20 tot 90. Toelichtingen voer, handel er Slachtrunderer ;achterc prijzen kalf- VEEMARKT LEIDEN Vandaag werden op de Leidse veemarkt 5502 dieren aangevoerd. Gespecificeerd als volgt: 670 slachtrunderen, 285 ge- bruiksvee, 37 graskalveren. 2587 nuchte re kalveren, 10 pony's, 499 varkens, 54 biggen, 1268 schapen of lammeren en 92 bokken of geiten. Prijsnoteringen slachtvee (per kg. ge slacht gewicht): Stieren le kwal. van 7,30 tot 7,90; stieren 2e kwal. van 6,80 tot 7,20; vaarzen le kwal. van 7,10 tot 8,10; vaarzen 2e kwal. van 6,20 tot 6.90; koeien le kwal. van 6.90 tot 8,00; koeien 2e kwal. van 6.10 tot 6.75; koeien 3e kwal. van 5,75 tot 6.00; worst koeien van 5,00 tot 6,10 en de dikbillen van 9,00 tot 13,50 Nuchtere slachtkalveren: Van 1,25 tot 2,00 per kg. levend gewicht; slachtzeugen van 2,50 tot 2,55 per kg. le- icht prijsnoteringen gebruiksvee (per stuk): Melk- en kaltkoeien van 1725 tot 2975, varekoeicn van 1222 tot 2250; pinken van 1150 tot 1800; nuchtere kalveren rood van 300 tot 440; zwart van 200 tot 350. biggen van 95 tot 100; schapen van 150 melkkoeien, varekoeien, vaarzen en pinken en gras kalveren: matig, matig, iets lager; nuch tere kalveren: minder, matig, stabiel; paarden/pony's: matig, matig, stabiel; OUDSTE INWONER OVERLE DEN - Een week nadat zij het leeftijdsrecord voor Nederland op haar naam bracht is zondag in Twello (gem. Voorst) op ruim 110- jarige leeftijd mevrouw Huren kamp overleden. Zij was al verscheidene jaren de oudste inwoner van Nederland. Volgens de Barneveldse ge meenteambtenaar F. van Dam was Gerarda Hurenkamp-Bos goed vorige week zondag de oud ste mens die voor zover bekend ooit in ons land heeft geleefd. (Van c correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - Er komen vandaag er in Italië geen kranten uit. De oorzaak van de opwinding ligt in de veroor deling van Fabio Isman. politieverslaggever van het Romeinse dagblad „II Messaggero", tot anderhalf jaar gevangenisstraf wegens het publiceren van ge heime documenten over de Rode Brigades. Tegelijk met hem werd ook de vice-directeur van de binnenlandse veiligheidsdienst, Silvano Russo- manno, veroordeeld tot twee jaar en acht maanden. Hij wordt ervan beschuldigd Isman de betreffende documenten in handen te hebben gespeeld. Volgens het merendeel van de Italiaanse pers komt door deze uitspraak van de Romeinse rechtbank de persvrij heid en de Italiaanse democratie in gevaar. Er bestond in Italië al sinds geruime tijd bezorgdheid over het voortijdig uitlekken van geheime politie rapporten en gerechtelijke dossiers, die hier he- schermd worden door het zogenaamde instructiege heim. Hierdoor konden volgens de politie meer dan eens van terrorisme verdachte personen tijdig de wijk nemen, voordat er een inval kon worden gedaan in hun schuilplaatsen. Juist nu er een grootscheepse actie aan de gang was tegen terroristische organisaties als Rode Brigades en „Voorste Linie'' (er werden sinds januari van dit jaar ruim 200 personen gearresteerd), publiceerde Isman in zijn krant het letterlijk verslag van het ver hoor van Patrizio Peci, een Rode Brigadist, die na zijn arrestatie in februari besloot schoon schip te maken en de rechter alles te vertellen wat hij over het terrorisme wist. Volgens de politie begunstigde Is man door deze publicatie de nog voortvluchtige ter roristen. Hij werd onmiddellijk in hechtenis geno men en enkele dagen later volgde de arrestatie van zijn zegsman bij de geheime dienst, Russoman- )080,00d 1090,0 DINSDAG 27 MEI 1980 BINNENLANDSE AANDELEN 1400,00b 1410,00 115,00 114,00 60.00 60,00 190,50 192,50 254,00 75.00 30.00f 267,50 160.00 BELEGGINGS- INSTITUTKN' Al*. Kondscnb. 94.00 Vance, Sand. 13,50 1 COl I) EN ZILVEIt BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse effectenbeurs gaf dinsdag na het lange Pinkster- weekeinde een matte aanblik te zien. Er was weinig belangstel ling van de zijde van het publiek en ook de beroepshandel hield zich merendeels afzijdig. Omdat Wall Street maandag van een ex tra vrije dag genoot kwamen van de overzijde van de oceaan ook geen impulsen binnen en de ge volgen waren op de koerslijst duidelijk merkbaar en veel on veranderde prijzen. Een vaste stemming heerste op nieuw op de obligatiemarkt. Veel staatsleningen gaven winsten tot 0,4 punt te zien. Op de beun wordt verwacht dat zeer spoedig een nieuwe lening zal worden uitgegeven, vermoedelijk door de staat. Voor KLM bestond enige vraag en dit leidde tot een winst van 1.80 op 66.80. 25,60 1340,00

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11