Kort geding moet actie beëindigen Al zeventig mille voor agenten Aanzienlijke muntenvondst in Zeeland bij graafwerkzaamheden Lekkerkerk stelt bedrijf aansprakelijk gifzaak Menten beschuldigt broer Dirk oorlogsmisdrijven ZATERDAG 24 MEI 1980 THOLEN (ANP) - De 33-jarige grondwerker Jacob Bijl uit Scherpenisse heeft donderdag tijdens graafwerkzaamheden in St. Annaland op Tholen een kruik met 387 gouden munten gevonden. Hoeveel ze waard zijn, is nog niet te zeggen, aldus bur gemeester Barends gistermorgen op een persconferentie. De munlen stammen uit de periode 159.0-1620. Er zitten 64 zoge naamde gouden rijders bij, Spaanse matten en veel dukaten. Toen het echtpaar Bijl donder dagavond in de gaten kreeg wat een enorme vondst er was ge daan, waarschuwde het de bur gemeester. Deze heeft de munten in een bankkluis laten opbergen. De helft van de munten komt toe aan de gemeente, de andere helft aan de vinder Volgens burgemeester Barends zat de kruik zeventig centimeter in de gemeentegrond. Vroeger heeft op die plaats een boerderij en la ter een burgemeesterswoning gestaan. Volgens de burgemeester zullen B en W de raad voorstellen een serie munten te reserveren voor het gemeentemuseum van Tholen. Van de opbrengst van de rest zal vermoedelijk de restauratie van enkele historische panden kun nen worden betaald. Wat de fa milie Bijl met de opbrengst gaa' doen, is nog niet bekend. Volgens drs. H.W. Jacobi van het Koninklijk Nederlands Pen ningkabinet in Den Haag be draagt de waarde van de mun tenvondst zeker enkele hon derdduizenden guldens. Jacobi sprak op een persconferentie naar aanleiding van de vondst. De glans van de munten, zeer be langrijk voor bij de bepaling van de waarde, noemde Jacobi goed. "We hebben hier te maken met het kleine broertje van de be roemde goudvondst in Seroos- kerke" zo kenschetste hij de vondst in St.-Maartensdijk. Ver moedelijk vormt de kruik met munten "een spaarcentvan de boer die eeuwen geleden op die plaats woonde, aldus Jacobi. LEKKERKERK (ANP) - De gemeente Lekkerkerk heeft het containerbedrijf van de firma Wijnstekers uit Rotter dam aansprakelijk gesteld voor de gifstort in wijk Lek- kerkerk-West. De gemeente heeft daartoe een verzoek in gediend voor getuigenver hoor bij de rechtbank in Rot terdam. Het onderzoek van de rechter-commissaris moet zich vooral toespitsen op de vragen wie gestort heeft en welke verontreiniging daar door is veroorzaakt. Burgemeester Ouwerkerk zei gisteren op een persconferen tie in Lekkerkerk dat de ge meente zelf zich niet zal ont trekken aan een onderzoek. Het is overigens nog niet ze ker of de rechtbank een on derzoek naar de schuldvraag toestaat. Volgens een onderzoek van het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening (RID) worden de 52 vaten, die uit de grond van het afgegra ven parkeerterrein zijn ge haald. als zodanig" gebruikt in met name de coatingindus- trie in het Botlekgebied. Bij de afgravingen in Lekker kerk, nodig om de wijk Lek- kerkerk-West gifvrij te ma ken. zal waarschijnlijk 100.000 kubieke meter grond vrij komen. Ongeveer de helll hiervan zal vrij zijn van het gif (tolueen, xyleen), maar Lek kerkerk wil om psychologi sche redenen deze grond niet binnen de gemeente grenzen hebben. De technische werkgroep die zich met deze zaak bezig houdt heeft daarom het be stuur van het recreatieschap Rottemeren gevraagd zich over de gifvrije grond te ont fermen. Vrijdag zal het schap zich hierover beraden. Van wege dezelfde psychologi sche redenen" zit men echter niet te springen om de grond, al is die nog zo gifvrij. Hartoperaties in Klokkenberg weer begonnen BREDA (ANP) - De open-hart ope raties in het medisch centrum de Klokkenberg in Breda zijn gis termorgen na een onderbreking van zes weken hervat. Na vijf voorbereidende longoperaties startte de chirurg dr. P. J. van de Schaar 's morgens om acht uur de eerste ingreep. Na afloop noemde de arts de operatie "succesvol en vlot verlopen Nieuwe regeling collegegeld DEN HAAG (GPD)-Studenten aan de Nederlandse universi teiten en hogescholen zullen voortaan collegegeld moeten betalen zolang hun studie duurt. De huidige regeling, waarbij de betaalplicht na 5 studiejaren ophoudt, ver dwijnt. Daartoe heeft het kabinet giste ren besloten. De maatregel levert de staat per jaar onge veer 20 miljoen gulden op. „Niet veel, maar alle beetjes helpen zei premier Van Agt op zijn persconferentie over deze bezuinigingsmaatre gel. Het kort geding dient dinsdag voor de president van de Rotterdamse rechtbank. Wordt de eis van Bayer toegewezen, dan kan Greenpeace worden veroordeeld tot het opheffen van de blokkade met een door Bayer voorgestelde dwangsom van f250.000. Ook de kapiteins van de twee Greenpea- ce-schepen Rainbow Warrior' en 'Evelyn' zijn gedagvaard. Gisteravond laat verscheen in de Waalhaven een duwboot, die het chemisch afval uit de twee Duitse schepen heeft overgepompt in haar tanks. De politie verzocht de actievoerders van Green Peace de duwboot te laten vertrekken, omdat die gevaarlijk materiaal op zou moeten halen van een ander schip. Bij Greenpeace bestaat echter de indruk dat het om een truc van Bayer gaat, zodat op de ze manier toch het chemisch af val zou kunnen worden afge voerd. De twee afvallozingssche- pen hebben elk een lading van 1400 ton chemisch afval aan boord. Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat verklaarde gister avond voor de tv dat Bayer de lo zingen in het Nederlandse ge deelte van de Noordzee binnen twee jaar moet stoppen. In maart verleende de minister Bayer ont heffing voor een periode van één jaar, met een uitloopmogelijk heid van nog eens een jaar. Wan neer het bedrijf na deze termijn geen andere oplossing voor het Bloemen voor de politie Duizenden reacties kreeg de Almelose Irene Luitsz sinds ze begin mei via enkele kranten bekend liet maken, dat ze de op 30 april in Amsterdam gewond geraakte agenten met een bloemetje wilde verrassen. „Goed dat er politie is" noemde ze de actie. Een geweldig idee, vonden al die duizenden die reageerden. De telefoon stond dagenlang roodgloeiend, bij haar ouders en bij haar zelf. Er kwamen zoveel brieven, dat er in de meeste geval len van beantwoording geen sprake kan zijn en bij de bank waar ze een rekening had geopend, stroomde het geld binnen: tot gisteren bijna 1 70.000. „Griezelig veel", zegt ze zelf. Volgende week gaat „het bloemetje" naar de 110 gewonde poli tiemannen. Ongeveer 200 bloemstukken gaan tegelijkertijd naar de bureaus van gemeentepolitie, rijkspolitie, marechaus see en dergelijke, die op 30 april personeel uitleenden aan Am sterdam en verder gaan er 200 dekens naar de politiepaarden die bij de relbestrijding werden gebruikt. Komt er nu nog meer geld binnen, dan gaat dat naar de ME-opleiding. „Ik hoop, dat ik niemand vergeet", zegt Irene Luitsz. ALMELO (GPD) - Sinds enkele dagen zit ze zelf volop in de bloe men. Witte rozen, gele rozen, or chideeën, lelies en nog veel meer. „Een aardigheidje van de Aals- meerse bloemenveiling", legt Irene Luitsz uit. „In Aalsmeer maken ze de bloemstukken voor de gewonde agenten en de ver schillende bureaus klaar en ze zorgen ook voor de verzending. Naar Amsterdam ga ik zelf, vol gende week vrijdag. In het stad huis zijn ze nu de details daarvoor aan het regelen, want de burge meester van Almelo gaat ook mee. Aalsmeer laat de winst val len en dat is dan hun bijdrage aan de actie. Leuk hé". „De Aaismeerse bloemenveiling had de versiering van de Nieuwe Kerk in Amsterdam op 30 april zo mooi verzorgd, dat ik vond dat ze hiervoor ook in aanmerking kwamen. Nou. toen kwamen ze me deze bloemen brengen, voor de moeite. Er was nog een grote bloemenbak bij, die heb ik aan mijn vader gegeven. Die heeft ook dagen aan de telefoon ge staan". „Zo emotioneel als de mensen de eerste dagen reageerden, daar heb je geen idee van. Huilend aan de telefoon, bang dat de Derde Wereldoorlog voor de deur staat, woedend op die krakers. Ze wil den er over praten, ze wilden hun verontwaardiging kwijt. Als je die brieven ook leest. Deze actie heeft ontzettend veel mensen gelegenheid geboden hun emo ties af te reageren". De brieven heeft ze net allemaal weggebracht. In het Almelose stadhuis bekijkt men of er iets mee kan worden gedaan, een bundeltje citaten voor alle poli tiekorpsen bijvoorbeeeld zonder naamvermelding van de schrij vers. De bankafschriften en giro kaarten heeft ze nog wel bij de hand. Met rijksdaalders en tien tjes kwam het geld binnen, een enkele keer 25 en er was zelfs iemand die f1500 schonk. Ne derlanders in het buitenland, tot in Zaire toe, maakten ook geld over. Het banksaldo nadert nu al de f70.000. „Ja, griezelig veel geld", zegt Irene Luitsz. „Dat had ik echt niet ver wacht. Wat een vertrouwen de mensen je toch schenken bij zoiets. En wat een enthousiasme. Hier, lees maan knalidee, succes met uw actie, leve de ME. voor fruit of bloemen, en heel vaak al leen goed dat er politie is. Er is nog geen cent vanaf. Alles wat tot nu toe is gedaan, heeft niets ge kost, behalve tijd dan. Maar nu is het ook bijna gebeurd, het moet tenslotte een eenmalige actie zijn. Volgende week donderdag gaan we de politie in Amsterdam met een officieel tintje in de bloe metjes zetten, vrijdag doen we het in Almelo, maar ze hebben me gevraagd of ik daar verder niet over wil praten, omdat allerlei of ficiële dingen nog moeten wor den geregeld". Aandenken Aan alle bloemstukken, 110 voor de gewonden en 200 voor de ver schillende bureaus, wordt een kaartje gehecht. Irene maakte zelf een embleem daarvoor, het wapen van de gemeentepolitie, gevat in een oranje bloem en daaromheen de woorden „goed dat er politie is" en de datum 30 april 1980. De betrokken korpsen krijgen ook allemaal een presse- papier met dit embleem erin verwerkt, als blijvend aanden ken. Haar actie kreeg volop publiciteit, wat niet wil zeggen dat Irene Luitsz opeens vol waardering is voor de pers. De grote aandacht, die de media aan de Amsterdam se onlusten hebben besteed, zit haar nog steeds dwars. „Uitein delijk was het een betrekkelijk kleine groep, die al die aandacht kreeg. Als je dan hier die duizen den mensen ziet, die woedend zijn, die stem wordt niet gehoord. Daar komen geen grote verhalen van in de kranten". „Het zal mij benieuwen of de NOS volgende week wel interesse heeft. Eerlijk gezegd was ik zelf helemaal niet zo koningsgezind, maar ik ben het nu wel geworden. Mijn broers lachen me uit en vin den die actie belachelijk, maar daar trek ik me niks van aan. Als je rekent, dat ik zegge en schrijve één negatieve reactie kreeg, van iemand die per giro vijf cent overmaakte en daar spottend bij schreef „gift voor paar gouden tanden", tegenover die duizen den positieve reacties, dan weet ik dat ik op het goede spoor zit". „Je hebt in Nederland ook een poli- tiefanclub, heb ik gemerkt. Daar kreeg ik ook een brief van, of ik lid wilde worden. Nou, dat hoeft van mij niet. Maar ik maak me wel ongerust. Als mensen schrij ven, dat de ME een volgende keer moet schieten, veel harder moet optreden en zo. mensen ook die een volgende keer zelf willen gaan schieten als de politie het niet mag, dan ben ik doodsbe nauwd. Ln wat voor een tijd leven we toch"? Jt politie i'n van gen op het nummer dat zij voor deze actie had geopend De mitaitifftieemster van de actie Goed dat er politic Irene I udden van de enorme hoeveelheid bakafschriften van de bijschr Bayer dagvaardt Greenpeace Kroon moet beslissen over sluiten Dodewaard ARNHEM (GPD ANP) - De presi dent van de Arnhemse rechtbank heeft zich gisteren onbevoegd verklaard om een uitspraak te doen over stopzetten van de kerncentrale in Dodewaard. De actiegroep Stop Dodewaard en de Gelderse Milieufederatie had den de buitenbedrüfcteUing geeist in een kort geding dat zij hadden aangespannen tegen de eigenaar van de centrale Volgens de president van de recht bank is de huidige inrichting van de centrale niet in strijd met de eind maart door minister Van Aardenne ijlings gewijzigde ver gunning. Die wijziging is moge lijk op onjuiste wijze tot stand gekomen. Maar de president oor deelde dat de actiegroep en mi lieufederatie met hun protesten niet bij hem. maar bij de Kroon moeten aankloppen. Stop Do dewaard" heeft dat inmiddels gedaan. De kerncentrale in Dodewaard mag volgens de jongste vergunning in de reactorkern zelf 164 splijtsto felementen hebben en in het koelbasin nog eens 248 elemen ten. Volgens Stop Dodewaard moet in dat koelbasin ruimte overblijven vooreen gehele kernlading, zodat in feite maar 84 staven kunnen worden opgeslagen. Dat aantal van 84 zou al geruime tijd ovei- schreden worden. Hodding Carter neemt ontslag WASHINGTON (AP) - Hodding Carter, al meer dan drie jaar de woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren aan gekondigd, per 1 juli zyn ontslag te hebben genomen. Carter weid vooral bekend als woordvoerder voor het beleid van de Amerikaanse regering in zake de gijzelingscrisis in Iran. Na het ontslag van de vorige mi nister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, kwam deze aan kondiging niet onverwacht. Car ter verklaarde dat Vance's opvol ger. Edmund Muskie, zijn ontslag heeft aanvaard. Carter benadruk te dat zijn ontslagaanvrage niet was veroorzaakt door verschil van mening met zijn nieuwe werkgever. ROTTERDAM (GPD) - Het Westduitse chemische concern Bayer wil via een kort geding een einde maken aan de blokkade, die de milieu-organisatie Greenpeace woensdag in de Rotterdamse Waalhaven tegen twee Duitse afvallozingsschepen is begonnen. Om het uitvaren en lozen van hun lading chemisch afval in de Noordzee te verhinderen, gingen twee schepen van de milieu-organisatie voor de Duitse schepen voor anker. chemisch afval heeft gevonden, wordt geen nieuwe verlenging verleend, aldus Tuijnman. Hoewel Bayer bekend heeft ge maakt dat de samenstelling van het te lozen afval hoofdzakelijk bestaat uit verdund zwavelzuur, dat bij lozing in zee geen merkba re invloed heeft op de zuurgraad van het zeewater, is ook toegege ven dat er minder dan 1 procent organische bestanddelen inzit. En deze laatste stoffen mogen volgens het Verdrag van Oslo, dat ook door Nederland is onderte kend, absoluut niet in zee worden geloosd. De milieu-organisatie Greenpeace ziet geen reden om de lozingen voort te zetten, omdat dat „overal ter wereld al meer dan tien jaar gebeurt". „Het is dan ook de hoogste tijd dat we er iets tegen doen. We pikken het niet langer dat er zo gemakkelijk met het zee milieu wordt omgesprongen. En de bewering van Bayer dat door onze actie 4000 banen in gevaar komen, is valse argumentatie om zo een gevoelig onderwerp als werkgelegenheid naar voren te schuiven en het lozen van ge vaarlijk afval in zee. met kanker verwekkende stoffen, goed te praten", aldus een woordvoerder van de milieu-organisatie. De Duitse schepen lozen hun afval op 40 km buiten onze kust. De Nederlandse regering heeft Bayer toestemming gegeven jaarlijks 550.000 ton afval in zee te dumpen. ROTTERDAM - Een rubberbootje van Geenpeace surveilleert langs de twee Duitse gifboten van het Bayercon- cern. De boten die wekelijks vanuit de Waalhaven uitvaren om op volle zee gif te lozen zijn sinds de actie van Greenpace niet meer uitgevaren. ROTTERDAM (GPD)-Pieter Men ten gaf de rechtbank gisteren een dossier met afschriften van do cumenten waaruit volgens hem blijkt dat niet hij maar zijn broer Dirk de oorlogsmisdrijven in Podhorodce - die hem ten laste worden gelegd - heeft gepleegd. Hij citeerde uit de documenten, die gered zijn uit de brand die ruim twee jaar geleden Mentens Blaricumse villa verwoeste, een aantal passages. Die zouden er op moeten wijzen dat Dirk Menten voor de Tweede Wereldoorlog langdurig aanwezig was op het landgoed van Pieter Menten in het Poolse Sopot. "Ik voer hier de landbouw en veeteelt voor Piet' en "Papa woont helemaal in de bergen en in de sneeuw" zou Dirk Menten in 1938 aan zijn dochter en vrouw hebben geschreven. De rechtbank besteedde gisteren veel tijd aan het horen van de laatste Russische getuigen. Ze kregen onder meer een model van een machinegeweer te zien zoals dat in Podhorodce door de executieploeg is gebruikt. Alle drie Russische getuigen waren positief in de herkenning van het wapen. Het was de eerste keer in alle drie versies van het proces- Menten dat het soort wapen zoals gebruikt zou zijn in Podhorodce werd getoond. Ook gisteren haalde Menten weer uit naar communistische druk achter het proces. "Deze hele zaak komt de communisten goed uit, maar het stuit op kritiek van nationalisten in Rusland en Po len". De Russiche getuigen ontkenden echter allemaal dat ze onder druk van de cc nmunistischc partij waren gekomen. Een van hen, H.I. Sa vu lj ak, zei hierover dat het partijcomitë hem toestemming had gegeven om te gaan. maar dat er zeker geen druk was uitgeoe fend. "De enige druk kwam van de officier van justitie, die mij heeft opgeroepen om hier te ko men getuigen Het Menten-proces wordt dinsdag voortgezet met het horen van Pie ter Mentens broer Dirk, die nu in het Franse Cannes woont. Hij kan niet meer worden geconfron teerd met de Russische en Poolse getuigen in het proces. De Poolse getuigen bleken gisteren, tot ver rassing van dc rechtbank, al ver trokken te zijn. Daarop besloot men om ook de Russische getui gen naar huis te laten gaan.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7