Ijverig herstel Mierennesthofje Protest tegen bezuinigingsplan EN n. Stomme glibber Aankomende onderwijzer op de fiets naar Den Haag ZATERDAG 24 MEI 1980 LEIDEN Drooglegging Leiden heeft dan ook eindelijk zijn "drooglegging" gehad. Het mag dan een paar jaar tjes later geworden zijn dan in de Verenigde Statenen het duurde ook wat korter. Maar toch. Afgelopen zaterdag avond waren de meeste Leidse tapperijen gesloten. Tot groot verdriet van de locale, en weinig mobiele, pilsjepak kers, pikketanussieslempers en glaasje prikklanten. Horeca Nederland afdeling Leiden wist de gelederen aar dig gesloten te houden, al kreeg ik deze week wel de in druk dat sommige kroegba zen zich tandenknarsend aan het sluitingsparool hebben gehouden.Wat de actie zelf be treft: die was om meer dan een reden een merkwaardige. Neem alleen maar eens de hele voorbereiding. Dat moest in de grootste geheimzinnigheid en samenzweerderigheid ge beuren. De buitenwereld mocht van niets weten. Maar zoals de waard zijn gasten (toe)vertrouwt, was het toch al gauw in bredere kring bekend dat de horeca bezig was met het klaarstomen van een slui ting sact ie. Desondanks hield de horeca- bond er aan vast de "tap-toe" als een verassing voor de klant te bewaren. Merkwaar dig, want de meeste actie voerders stellen zich op het standpunt dat de zaak aleen maar gediend is met zoveel mogelijk publiciteit. Ook ho- reca-woordvoerder Wim Vis- scher heeft in het verleden di verse malen laten blijken niet vies van een stukje extra publiciteit te zijn. Maar in dit geval bleek hij plot seling te zijn omgeturnd. Hij ging zelfs zover om de pers maar wat op de mouw te spel den, om de zaak maar uit de publiciteit te houdenEen hele avond alle Leidse tenten dicht? Nee hoor, allemaal ver zinsels, valse geruchten, was het commentaar van de Leid se horeca-bestuurderEn dat was precies anderhalve week voor de actieavond. Over ge loofwaardigheid en betrouw baarheid gesproken. De actie zelf was in mijn ogen ook een wat ongerijmde. Want wanneer je je inzet om 's avonds langer open te mogen zijn, dan is het niet zo voor de hand liggend dat je een actie- vorm kiest waarbij juist een vroeger sluitingsuur wordt ingelast. Ook niet zo handig, want de po litie had daarmee tegelijker tijd een pracht van een verge lijking met een zaterdag avond waarop de horeca wel volop draait. En als er dan op de bewuste actieavond geen vechtpartijen, ruzies en dron ken lieden op straat zijn, worden de tegenstanders van een later sluitingsuur wel keurig in de kaart gespeeld. Uit de verklaringen over het hoe en waarom heb ik begrepen dat men bevreesd was voor een selectieve actie van de Leidse poUiie, wanneer men langer open waè gebleven. Want de paar kroegen die dan gepakt zouden worden, kon den wel eens uit de boot val len. Nog afgezien of de politie dat bij een zo massale actie had gedaan: het was in elk geval een goeie test geweest voor de solidariteit binnen de horeca-gelederen Een opmerking na afloop van de actie heb ik helemaal met begrepen. Dat is het idee om zo'n actie in de toekomst nog eens te herhalen. Maar dan bijvoorbeeld op de dag van Leidens ontzet, de derde okto ber. Het zou een suggestie kunnen zijn van een kamika ze-piloot. Want het is in Lei den een publiek geheim, dat de omzet die bepaalde cafés op die dag maken een flink van de jaarverkoop uit maakt. Daarom lijkt het meer op een kuil, waar men kenne lijk zelf dolgraasg in tuimelt, dan een goed uitgekiende ac tie. Tenslotte nog iets over het tijd stip. De actie kwam juist en kele weken nadat de Leidse raad na een breedvoerige dis cussie de nieuwe drank- en horecawet heeft aanvaard. De naweeën daarvan waren deze week nog in de gemeentelijke commissie merkbaar. Maar men mag toch niet verwach ten dat raadsleden, die na zo'n moeilijke weg eindelijk de finish in zicht hebben, nu opgewekt weer aan de start lijnen zullen verschijnen voor een nieuw rondje babbelen. En dat alleen omdat de horeca het niet eens is met hel bereikte resultaat. Overdag Inspraak is vaak lastig. En buurtbewoners zijn nog lasti ger wanneer ze alleen 's avonds willen meepraten over bestemmingsplannen voor hun buurt. Zoals in Trans vaal. De meeste Transvalers hebben overdag een baan en kunnen daarom alleen 's avonds vergaderen. De amb tenaren zijn het echter ook zat om elke avond op sjouw te zijn en men vond dan ook dat er maar overdag vergaderd moet worden. Een bijna on oplosbaar probleem. Niet voor wethouder Hans van Dam die deze week een onge kende vindingrijkheid aan de dag legde. In een vergadering van zijn PvdA-fractie ver klaarde hij dat wel overdag vergaderd kan worden. "Dan spreekt een aantal buurtbe woners gewoon niet in", rede neerde Hans van Dam. "Dan is niet iedereen tevreden, maar als je wel iedereen laat inspreken is er ook geen mens tevreden. Diegenen die overdag niet aan de inspraak kunnen meedoen kunnen toch altijd nog een be zwaarschrift indienen bij de gemeente", legde Van Dam uit. Zo simpel als wat. Ik wil die redenering nog wel even voortzetten. Je schaft de inspraak helemaal af en zet ook de mogelijkheid om be zwaarschriften in te dienen op een zijspoor. De gemeente maakt gewoon zelf plannen en als bewoners in de wijken het er niet mee eens zijn dan kunnen ze altijd nog naar de Raad van State om beroep aan te tekenen. dan nog slechts één probleem: dat moet dan wel overdag! Stellingen Uit de reeks stellingen die deze week op het bureau dwarrel den bij de promotieaankon digingen haalde ik de volgen de actuele: Het valt ernstig te betreuren dat het streven de politie meer te integreren in de samenleving zich voornamelijk uil m de toenemende tendens de orde handhaving te laten plaats vinden door de Mobiele Een heid. (KSKits, Amsterdam) Een vrouwencafé is te vergelij ken met een crèche, waarin vrouwen worden beziggehou den met een ideologische fop speen. (JAB. Lohman, Haarlem Kabel-tv De vindingrijkheid'van Leidse universiteitsraadsleden is soms onuitputtelijk. Neem nou eens J. van Gelder. Komt daar zomaar op het lumineu ze idee om te bekijken of via het kabeltelevisienet informa tie kan worden verspreid over de Leidse universiteit. In schriftelijke vragen aan het college van bestuur vraagt hij zich af of het niet mogelijk is de vergaderingen van de uni versiteitsraad uit te zenden. Ik weet niet hoe de leden van de universiteitsraad zelf te gen hun beraadslagingen aankijken. Maar ik krijg wel eens de indruk dat het geluid van groeiend gras een boeiender zaak is dan het be sprokene in dit college. Van Gelder betitelt dergelijke uitzendingen als minder heidsprogramma s. Als het aan mij ligt mag het de 'zwij gende minderheid worden. Glibber Tot slot: Kijk, het is natuurlijk aardig wanneer collega's je journalistieke verrichtingen kristisch volgen. Maar de kop in de Volkskrant van enkele dagen geleden gaat me toch echt iets te ver. L GLIBBER. hun vertrek bij de Haanstra Kweekschool in Leide LEIDEN - "Ontzettend kwaad over het bezuinigingsbeleid van onderwijsminister Pais vertrok ken onderwijzers in de dop gis termorgen vanaf de Haanstra Kweekschool richting Den Haag. Studenten en docenten van pe dagogische academies en oplei dingsscholen voor kleuterleid sters uit Noord-Holland èn de kop van Zuid-Holland verzamel den zich bij de Haanstra kweek school voor een demonstratieve fietstocht naar het Binnenhof in Den Haag. "Minister Pais moet maar eens on der de neus gewreven worden dat de bezuinigingspet hem niet past", vertelt Bert Erades, direc teur van de Haanstra kweek school. "Het Nederlandse volk wil goed onderwijs, maar de rege ringsclub Van Agt maakt dat onmogelijk. Dat is puur ondemo cratisch In augustus dreigen 1500 tot 2000 onderwijskrachten op straat te staan ten gevolge van het ver minderd aantal leerlingen op de scholen in Nederland. De de monstranten die gistermiddag vanuit heel het land in Den Haag aankwamen, vinden juist dat er meer onderwijskrachten ingezet moeten worden in kleinere klas sen. De bezuinigingsoperatie van de regering maakt dit onmoge lijk. Erades: "De minister wil 590 mil joen gulden op onderwijs bezui nigen. terwijl hij onderhands toch al bezuinigt omdat het mi nisterie door de verminderen van het leerlingenaantal minder kos ten heeft. De bezuinigingsopera tie betekent dat minder onder wijskrachten meer werk zullen moeten opknappen "Als je dan bedenkt dat de taken van onderwijzers en kleuterleid sters de laatste jaren alleen maar zijn toegenomen. Zinnig onder wijs voor elk kind eist van de leerkrachten steeds meer voor bereiding, zelf materiaal maken en studie. Intensief werkoverleg, contacten met ouders en school begeleidingsdiensten worden steeds meer gemeengoed. De in tegratie van kleuterscholen en lager onderwijs in het basison derwijs in '88 kost ook tal van voorbereidende besprekingen. Werkweken van 65 uur per leer kracht zijn zodoende geen uit zondering. Het kind wordt de dup& De extra aandacht die de zogenaamde kansarme kinderen de anderstalige kinderen nodig hebben komt helemaal in het ge drang door de bezuinigingen van de minister". Spandoeken van de studenten aan de Haanstra kweekschool onder strepen het betoog van hun direc teur Wij zijn de krachten waai de kinderen op wachten Het perspectief op werk voor de stu denten is door de bezuinigings plannen van de minister op losse schroeven gezet. Een ander spandoek '35 banaal, 20 ideaal pleit voor kleinere klassen met behoud van het aantal leerkrach ten Een zwartboek van leerlingen van de Haanstrakweekschool ovei hun ktage-ervaringen op 22 voornamelijk Leidse scholen spreekt boekdelen: le grote klassen zodat de onder wijskrachten te weinig aandacht kunnen besteden aan de indivi duele problemen van de kinde- er is geen of nauwelijks begelei ding mogelijk aan kansarme en buitenlandse kinderen de onderwijskrachten komen tijd te kort om de stuyiaires le bege leiden. De conclusie van hel zwartboek is dat het beleid van de minister ei- toe leidt dal de onderwijskrach ten hun taak niet naar behoren kunnen vervullen' De demonstratieve landelijke fiets tocht naar het Binnenhof was de afsluiting van een actieweek van de studenten en docenten. Minis ter Pais heeft gistermiddag hun eisen voor beter onderwijs en tal van 'wurlboeken in ontvangst genomen ADVERTENTIE w en zilver Een aparte koliektic waar devolle en mooie sieraden koopt u bij ons ondanks deze dure tijden tegen de scherpste prijzen. «INNK VOOR UW GELD' Gedurende de maand mei 10% korting Juwelier V. D. WATER LEIDEN - In het Mierennesthofje aan de Hooglandse Kerkgracht wordt volop gehakt, gevoegd, gemetseld en getimmerd. Kort om: er staat weer één van de Leidse hofjes in de steigers. Het Mierennesthofje wordt gerestau reerd. Over ongeveer één jaar moet het grootscheepse karwei achter de rug zijn. Het Mierennesthofje is één van de 35 hofjes die Leiden rijk is. In de afgelopen jaren zijn al heel wat van die hofjes gerestaureerd. Soms lijkt het alsof de één de an der aansteekt. In 1978 maakte de stichting Diogenes al plannen voor een grote opknapbeurt voor het Mierennesthofje. De makers van het restauratieplan hebben dus geruime tijd in de startblok ken gestaan voordat de aannemer met hamer en beitel aan het werk kon gaan. "Het duurt altijd een hele tijd voordat alle voorberei dende werkzaamheden en subsi dies rond zijn", vertelt Taco Mul der, de ontwerper van het restau ratieplan. "Het is dus begrijpelijk dat iedereen stond te popelen om met het karwei te beginnen". Het Mierennesthofje is één van de kleinste hofjes in de Leidse bin nenstad. En ligt in de schaduw van de Hooglandse kerk. In de la te Middeleeuwen was er op de zelfde plaats een klooster waar van de restanten tijdens de res tauratiewerkzaamheden zijn op gedoken. Het hofje dateert uit de zeventiende eeuw en werd ge sticht door Mr. Diderick van Ley den. Na de tweede wereld oorlog dreigden de vervallen huisjes gesloopt te worden maar later werden de hofjeswoningen toch weer bewoond. De restauratie van het Mierennest hofje is wel een heel bijzonder karwei omdat het hofje alleen be reikbaar is via een enorm lange gang vanaf de Hooglandse Kerk gracht. Alle bouwmaterialen moeten via die gang worden aan gevoerd. "Dat is een hele klus", vertelt Taco Mulder. "Tot dusver zijn we echter zeer tevreden over het verloop van de restauratie werkzaamheden. Op dit moment wordt vooral gewerkt aan de da ken zodat het Mierennesthofje over korte tijd weer onder de pannen zal zijn". Het hofje bestaat uit vijf huisjes die aanzienlijk worden opgeknapt. Elk woninkje wordt voorzien van alle hedendaagse gemakken zo als behoorlijk sanitair, goede isolatie en voldoende licht en lucht. Ook aan de buitenkant van de huisjes gaat het er allemaal een stuk fraaier uitzien. Deuren en kozijnnen worden gerepareerd of vervangen. Zoveel mogelijk oude dingen worden intact gelaten. De voorgevels worden uitgevoerd in wit stucwerk. Taco Mulder "De armoedige huisjes van weleer zullen er straks weer schilderach- tig uitzien". JL»e restauratiewerkzaamheden worden uitgevoerd door het aan nemersbedrijf Guijt uit Leiden. De woninkjes zijn geschikt voor één of twee persoonshuishou dens en worden verhuurd. De huur zal rond de 400 gulden ko men te liggen. Als alles naar wens blijft verlopen za de opknapbeurt van het Mierennesthofje over on geveer een jaar zijn voltooid. Lei den is dan weer een schitterend monument rijker. JAN RIJSDAM

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3