W oningbouwvereniging doet weinig voor jeugd Grandioos gekkenfeest in Houtkamp eidse agenda Onzekerheid over verbouw Nutssehool Leerlingentoneel overtuigend Toneel in bus stelt niet teleur LEIDERDORP - Het was gisteren het feestje wel voor de kinderen van de Leiderdorpse Kastanjelaanschool. In de Houtkamp konden zij elkaar voor de gek houden en met alles en iedereen de gek steken zoveel ze maar wilden. Het hele gebeuren stond in het kader van het thema "gek" dat was omgezet in een groots schoolfeest van negen tot vier uur, dat werd georganiseerd door het schoolteam en de ouders. 's Ochtends deden alle honderdvijfenzestig verklede maffe, kneise, malle, dolle, zotte, rare dwazen verdeeld in groepjes van acht, gekke spelletjes. Zo werd er onder meer met karretjes gescheurd, in potjes gepiest, op balkjes gewiebeld, in broekies gelopen en op zeiltjes geglibberd. In de middaguren liepen alle leipe lieden een mafketelachtige speurtocht door de Houtkamp en de Heemtuin. Te gek om los te lopen eigenlijk. Als afsluiting van deze gekkendag werd door de nallerds een aantal sta- pelknettergekke liederen gezongen en gespeeld. Gek, gekker, gekst. ZATERDAG 24 MEI 1980 Leipe lieden gisteren actief in de Houtkamp Drie Duitsers ernstig gewond LEIDERDORP - Drie jeugdige Duitsers zijn vanochtend rond zes uur op de Rijksweg 4 even voorbij Leiderdorp ernstig ge wond geraakt toen zij met hun auto van de weg raakten en tegen een boom terecht kwamen. Twee van de drie inzittenden werden uit de auto geslingerd, de derde moest door de brandweer uit de wagen worden bevrijd. De 19-jarige jongen, en twee meis jes van 16 en 18 jaar, allen afkom stig uit Bochum, werden met ernstig hoofd- en inwendig letsel naar het Elisabethziekenhuis t j overgebracht. Het is nog niet duidelijk wie de auto heeft be- k stuurd. De politie vermoedt dat het ongeluk is gebeurd door het samengaan van een te hoge snel heid en oververmoeidheid. VOORSCHOTEN - Een stom dronken Hagenaar is vannacht tijdens een inbraak in Voorscho ten in slaap gevallen. Hij drong een woning in Noord-Hofland via het balkon binnen. In de wo ning, die verder verlaten was omdat de bewoners op vakantie waren, zocht hij wat sieraden en munten bij elkaar. Hij maakte daarbij kennelijk zoveel lawaai dat de buren de politie waar schuwden. Toen deze arriveerde bleek de inbreker in slaap geval len te zijn. De makkelijke vangst werd door de Voorschotense po litie meegenomen. Traditioneel feest met pijpekruid leeft weer LEIDEN - Tradities zijn er om in ere te houden. Soms gaan ze ver loren om na enige tijd toch weer terug te keren. Dat gold bijvoor beeld voor het pijpekruidfeest. Vorig jaar werd dit oude feest van het Leidse Volkshuis in ere her steld. Het werd zo n groot succes dat besloten werd om er weer een jaarlijks terugkerend evenement van te maken. Gisteren was er in het gebouw aan de Apothekersdijk weer volop pijpekruid aanwezig. Verder vermeldde het programma: lied jes door het zangkoor, volksdan sen, muziekspelletjes en flamen- codansen. Bovendien werd de film "Leids leven" vertoond, waarin onder meer aandacht wordt besteed aan het 80-jarig bestaan van het Volkshuis. DEN HAAG - Slechts heel weinig woningbouwverenigingen in Zuid-Hol land doen daadwerkelijk iets aan jongerenhuisvestingDit is gebleken uit een klein onderzoek dat door werkende jongeren van het CNV is gehouden onder woningbouwverenigingen in deze provincie. De CNV- ers hebben op deze manier geprobeerd een beeld te krijgen hoe de praktijk is bij de woningbouwverenigingen als het gaat over jongerenhuisves ting. deren de samenstellers van het rapport. Uit het onderzoek is verder geble ken dat het met het tweekamer- bezit bij de woningbouwvereni gingen iets beter is gesteld. 7,5 procent van het totale woningbe- zit valt onder deze categorie. In het rapport wordt geconcludeerd dat de Van Dameenheden (wo ningen voor één- en tweeper soonshuishoudens) bij de wo ningbouwverenigingen helemaal niet in trek zijn. Dit blijkt volgens de onderzoekers uit het feit dat van het totale woningbestand slechts 0,25 procent Van Da meenheden zijn en dat er slechts een gering aantal van deze kleine woningen in de toekomst worden gebouwd. De onderzoekers hun rapportage triest dat bij wei nig woningbouwvereniging zo weinig wordt gedaan aan jonge renhuisvesting. Nog geen kwart van de verenigingen die geant woord hebben op vragen van de CNV'ers heeft één-kamerwonin gen ter beschikking en van het totale woningbezit is nog geen 1 procent éénkamerwoning. Aangetekend moet hierbij worden dat 3/4 van de aangeschreven woningbouwverenigingen niets van zich hebben laten horen. De onderzoekers noemen dit "be droevend". "Het is teleurstellend dat de woningbouwverenigingen zo slecht hun gegevens willen en/ of kunnen beschikbaar stellen aan de buitenwacht", zo conclu- Verder is uit het onderzoek geble ken dat inspraak voor jongeren bij woningbouwverenigingen nog op een laag pitje staat. Van alle bestuursleden is ruim 1 pro cent onder de 25 jaar. Aanbevolen wordt dan ook dat minstens een bestuurslid per vereniging jonger dan 25 jaar zou moeten zijn. Ver der willen de onderzoekers dat op korte terniijn stappen worden ondernomen de verenigingen te verplichten hun woningbestand te reorganiseren door de verhou dingen één-, twee- en drieka merwoningen te veranderen. Verder wordt gevraagd om de verplichting dat de verenigingen een minimum-aantal Van Da meenheden bouwt per twee jaar. Dat betekent dat er door het hele land van deze woningen kunnen komen. Voorwaarde is daarbij dat ze op de meest goedkope ma nier worden gebouwd, zodat de huurprijs betaalbaar is voor jon geren. Een vierde aanbeveling is het verlagen van de inschrijf- grens tot 16 j aar en het woonrecht handhaven op 18 jaar, dat scheelt voor iedereen in ieder geval 2 jaar wachten, aldus de werkende jon geren van het CNV in het zojuist verschenen rapport. LEIDEN - Wanneer de toneelau teur Jean Anouilh zich in 1936, by het schrijven van 'Le Voyageur Sans Bagage' (Reiziger Zonder Bagage) had gerealiseerd, dat Pauline Post, de praeses van de leerlingentoneelvereniging SKIAS zich zo nadrukkelijk had afgezet tegen de groteske artis tieke kunstgrepen, waarmee Anouilh zijn stuk aanpaste aan de eisen des tijds, had hij wellicht het slot gewijzigd. Terecht maakt ze in de theaterin troductie melding van een uiter mate geforceerde 'deux ex ma china', waardoor Anouilh 'Le Voyageur Sans Bagage' onge merkt en beslist ongewild een an ticlimax heeft meegegeven. De spelers van SKI AS (vooral de met een 'beschaafde bescheidenheid' spelende Lambert Grijns als de hoofdpersoon 'Gaston', die zijn geheugen heeft verloren en de eerder genoemde Pauline Post als 'Valentine') lieten zich door deze* onwelkome dramatische ontwikkeling gisteravond in een zeer redelijk bezette Leidse Schouwburg beslist niet uit het veld slaan. Integendeel. Hessel de Zoeten als een met een opvallend plat ac cent spelende 'huisknecht' en Remco van der Kroft (naar we mogen aannemen de zoon van regisseuse Corrie van der Korft- van der Put) vielen gisteravond door hun spontaan en rolvast spel zeer nadrukkelijk op. Vooral Remco bleek dè verrassing van de avond door enerzijds z'n dui delijke articulatie en anderszijds z'n tekstkennis, daar waar Grijns regelmatig een tocht naar de zij kant van. het podium moest on dernemen om een nieuw 'sleu telwoord' op te vangen. De aanvankelijk wat aarzelend spelende Bokke Veltkamp als 'Georges Renaud' wist zich ge lukkig na de pauze zeer keurig te herstellen. Apart dienen op deze plaats eveneens genoemd Marijn van der Wart als 'Juliette', een van ontboezemingen en liefdes bekentenissen zwangere jonge dame, die tot het personeel be hoort, alsmede Wouter Plomp, de net niet autoritaire advocaat Mr. Huspar. Boeiend is de ontwikkeling in de persoonlijkheidsstructuur van 'Gaston' te volgen, die zichzelf geconfronteerd ziet met zoveel door hem in het verleden veroor zaakt leed (het 'Scrooge-effect'), dat hij de schijnbaar onont koombare identificatie, middels overigens uitermate obligate theatermiddelen, uit de weg gaat. 'Een door Valentine in haar drift aangebracht miniscuul lidteken op de schouder van 'Gaston', zal hem echter toch verraden. Men zou dan ook mogen menen, dat Jean Anouilh met de theaterbe zoeker vindt dat 'Gaston' de ver antwoordelijkheid voor z'n da den op zich zou moeten nemen. Z'n handelwijze culmineert ech ter in een constante vlucht voor de realiteit. Z'n halfslachtige op stelling was gisteravond in fla grante tegenstelling met de over tuigende interpretatie van 'Reizi ger Zonder Bagage' door SKIAS. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - Uit handen van loco-burgemeester Waal kreeg Leidenaar J.C Monteiro gistermiddag een herinneringsgeschenk en een diploma van het Carnegie-heldenfonds overhandigd. De heer Monteiro redde op 6 februari van het vorig jaar het leven van de toen 2 jaar oude David Vreeken. De moeder van David had op de bewuste dag haar auto in de Krefeldlaan langs het water van de Oude Rijn geparkeerd. David bleef achter in de auto die, waarschijnlijk doordat de ondernemende peuter aan het con tactsleuteltje had gezeten, te water raakte. De heer Monteiro slaagde erin het kind uit het ijskoude water te redden. Op de foto overhandigt loco-burgemeester Waal de heer Monteiro het "loffe lijk getuigschrift"' van het Carnegie-heldenfonds. Uiterst links David Vreeken. Menswordingkoor Het Leiderdorpse jongerenkoor de Menswording viert vanavond in M>tpnr<3 de aula van het Rijnlands Insti- W13 tuut voor Ondernemersonder wijs in Leiderdorp haar lu strumfeest. Het koor bestaat 10 jaar. Tijdens de lustrumavond is toneel, geregisseerd, geschreven en gespeeld door koorleden en verder muziek van The Old Black Horse Saloon Band. en 6 comboleden, onder leiding van dirigent Ger Eising. WASSENAAR - Er bestaat nog on zekerheid over het inrichten van een onderwijzerskamer en een documentatiecentrum voor. de leerlingen in de Wassenaarse Nutsschool. Burgemeester en wethouders willen voor deze be perkte verbouwing 213.500 gul den beschikbaar stellen. Hoewel in 1978 enkele raadscom missies in beginsel hun goedkeu ring al hadden gegeven is er nu toch nog de nodige weerstand ontstaan tegen de plannen. CDA- er Speelman herinnert eraan dat de leerlingenaantallen overal sterk teruglopen en vindt in dit verband deze verbouwing discu tabel. PvdA-er Greep en me vrouw Van der Veen (VVD) heb ben onvoldoende inzicht in de noodzaak van een documentatie centrum. De suggestie is gewekt om een cen traal centrum voor alle scholen in te richten. Opmerkelijk is dat bij deze suggestie voorbijgegaan wordt aan het onlangs in Wasse naar gevestigde centrum voor biologie-onderwijs. Burgerraadsman verlaat Leiden LEIDEN - De burgerraadsman in Leiden, mr. F. Quadekker, is met ingang van 1 september 1980 be noemd tot gerechtsauditeur by de Raad van Beroep in Haarlem. Hij zal worden opgeleid voor een met rechtspraak belaste functie. De Raad van Beroep is een rech terlijk college voor zaken op het gebied van de sociale verzekering en ambtenarenzaken. Met mr. Quadekker vertrekt de eerste burgerraadsman in Leiden. Van af juni-1974 heeft hij deze functie uitgeoefend. Oude Prenten In de Voorschotense bibliotheek aan de Wijngaardenlaan zijn vanaf vandaag tot en met vrij dag 20 juni Oude Prenten te zien. Het gaat hierbij om grafische technieken in de 16e, 17e en 18e eeuw. Met de originele prenten als voorbeeld wordt door mid del van tekst uitleg gegeven hoe bijvoorbeeld een houtsnede, een houtgravure, een kopergravure ets of aquatint tot stand is ge komen. De tentoonstelling die open is tijdens de openingstij den van de bibliotheek laat ook zien hoe men de vaak raadsel achtige ondertekening op pren ten moet uitleggen. Meerburgkoor In de Meerburgkerk in Zoeter- woude zal het pas opgerichte jongerenkoor "Meerburg" van avond haar eerste mis zingen. De kerk ligt aan de Hoge Rijndijk. Het koor bestaat uit 25 zangers Werktheater met de "Dutchman" LEIDEN - "Zit daar niet te sterven zoals ze dat willen" en "Je lykt op een zwarte Beaudelaire" waren twee uitspraken, die eindexa menkandidate Ada Bouma, ein dexamenkandidaat Glenn Dur- ford toevoegde in het door Leroy Jones geschreven, in een subway van New York gesitueerde, stuk "Dutchman". Het gebeurde gis termorgen in de bus van het Werkteater, die naast de tent staat geparkeerd. Helaas was de belangstelling voor dit, op discriminatie-motieven gebouwde, stuk uiterst gering. Bovendien werd duidelijk, dat in een bus spelen uitermate veel eist van de toneeldiscipline van actri ce en acteur, omdat de afstand tussen hen en het publiek, zowel letterlijk als figuurlijk, uitermate gering is en vrijwel symbolisch wordt. Het was daarom niet verwonder lijk, dat na afloop van "Dutch man" de toeschouwers in de bus bleven zitten om de strekking van het controversiële stuk te evalueren, daarbij in eerste in stantie terzijde gestaan door Werkteater-acteur Hans Man in.'t Veld en later ook door Ada Bou- ma en Glenn Durford zelf. De zeer primair gerichte verlan gens van de (blanke) vrouw, die zich liet verleiden tot uitspraken als "Kom zwarte, je ziet er uit als iemand, die Chinese poëzie leest" of "als de Dood, die een koekje eet", worden de zwarte man plot seling teveel en hij dreigt haar te vermoorden. Zij ziet hem zo na drukkelijk als een ondergeschikt seksueel object, waarbij zij met haar militante monoloog de man tot volledige razernij brengt. Maar auteur Leroy Jones heeft een zeer alert antwoord voor de zwar te man paraat, hetgeen de blanke vrouw in volledige apathie doet wegzinken. Als hij meent de vrouw overtuigd te hebben van zijn argumenten, maakt de vrouw een zeer onverwachte bewe ging Daar waar het publiek de tent van het Werkteater vrijwel blinde lings weet te vinden, waar het de openbare repetities van "Bosch en Lucht" betreft, lykt het alles zins de moeite waard vanmiddag om half één, wanneer een tweede (en tevens laatste) voorstelling van "Dutchman" (zoals bekend een Engels scheldwoord) wordt gegeven, de tocht naar de Werk- teater-autobus te maken. De eer ste voorstelling van "Dutchman" voor publiek en tevens de eerste maal in een bus, stelde gister middag beslist niet teleur. De on effenheden en de vergeten tekst gedeelten kunnen wellicht van middag weggespeeld worden. En realiseert u zich, wanneer u gaat, dat Miami slechts twee dagen achter ons ligt. L'histoire sa répè- te. (De geschiedenis herhaalt zich). BERT KOEKEBAKKER In de Voorschotense Lindehoeve treedt maandag vanaf 14.00 uur de groep The Meteors op. De groep begon met optreden in het voorprogramma van Lena Lo- vich. Met haar trokken ze door Europa. De groep bezet met zang, gitaar, keyboards, bas en drums heeft een min of meer be kende LP uitgebracht "Teenage Heart". Voorjaarsconcert De Warmondse Brass Band komt vanavond vanaf 20.00 uur met het voorjaarsconcert op de planken in het "Trefpunt" aan de Herenweg in Warmond. De band staat onder leiding van de heer Donders en maakt deel uit van de muziekvereniging "Warmonds Fanfare". Zaterdag Leiden Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt. 9.30-17 uur. LAK-theater - Ro-Theaten "De Mei den", 20.30 uur. Maandag Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos Zuidwest, 14.30 Femke - Leids Volkshuis, Apothekers- dijk 33, vrouwensoos, 20-23 uur. Mannencafé - Nieuwe Ryn 20a, 20.30 uur, thema-avond: werksituatie. Zondag Leiden Sportpark De Viet - sportspeldag, rom- melmarkt, fancy-fair, hondenshow. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. tel 125802. Artsen Leiden - de weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt maandag (2e Pinksterdag) om 24 uur. Wijk 1 - Boerhavedistrict, Binnenstad noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za: H.C. Jasperse, Witte Singel 72, tel: 124961. Zo: P.J. Dersjant, Hooigracht 61, tel 123752. Ma: S. Kooijman Noord- eindsplein 2a, tel 122268. Wijk 2- Binnenstad-zuid, Tuinstad wijk. Professorenwijk, De Waard: za- W. de Bruijne, De Laat de Kanterstraat 32, tel: 126866. Zo: J. de Bruijne, Kernstraat 1. tel* 141225. Ma- J. van Gent, Zoeter- woudse Singel 28, tel: 122538. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west za- H. Engel, de Mey van Streef kerkstraat 53, tel- 121334. Zo: A.A. van Rijn. Melissetuin 5, tel: 210797. Ma- W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel: 764035. Voor de praktijk van de artsen Groene- veld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg en Verhage, wordt de weekenddienst waargenomen door J. Reinders, Gerard Brandstraat 29, tel: 760947. Spreekuur zaterdag en zondag van 11-11.30 uur aan huis. 2e Pinksterdag: Y. Groeneveld, Brikken- wal 19, tel: 133834. Spreekuur van 11-11.300 uur in het Gezondheidscen trum Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - za: S. Ouwerkerk, Loeve- stein 40, tel: 891037. Zo: F. Kemme, Gro- tiuslaan 12, tel- 893139. 2e Pinksterdag: H. van Wijk, v.d.Valk Boumanweg 198, tel: 890529, allen spreekuur van 12.30-13 uur Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel891000. Oegstgeest - E. J. Roelants, Fr. Halslaan 10, tel: 153747. 2e Pinksterdag: J. de Haan, Oranjelaan 26, tel: 156505. Voorschoten - za: C. Meijer, Rouwcoop- park, tel: 2439. Zo: A. Meiman, Leidse- weg 128a, tel: 2493. 2e Pinksterdag: SD.M Platteel-de Jongh, Diepen- brocklaan 6, tel: 5417. Warmond/Voorhout - J. Hoornweg, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel: 02523-11393. 2e Pinksterdag is in beide dorpen een arts aanwezig, raadpleeg het antwoordapparaat. Apothekfen De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt t/m zondag 25 mei waargenomen door Zuider apotheek, Lammenschansweg 7, tel: 123553 en apotheek Boehmer, Win kelhof, Leiderdorp. Van 2e Pinksterdag 's morgens 8 uur tot 30 mei: apotheek Hulp der Mensheid, Rosmolen 13, tel: 121060 en apotheek Voorschoten, Leid- seweg 66, tel 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - zr. R. Koster, Helmstraat 43, Noordwykerhout, tel: 02523-3137. Dierenartsen Voor de praktijk van Muurling/Roest/ Helder - incl. 2e Pinksterdag: G. Roest, Haaghuishof 5, tel: 890405. Voorde prak tijk van Krol en Vesljens: J.en M. Vest- jens, Ryn- en Schiekade 23, tel- 144323. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46.30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173,70 per post (254.10 Losse nummers f 0,65. Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J P. Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits, Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz. Maredijk Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonders, 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders 071-893841

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2