Het vrouwenmuziekfestival W®Ifi)dI®irW©ffLÏÏ)® fffi EXTRA PAGINA 25 De groep Wonderwoman uit Groningen bestaat iets meer dan één jaar. Het is een groep van zes vrouwen die lesbisch-feministische popmuziek maakt. De drie leden, Fenna Besijn (piano). Marga Lacrois (zang) en Annemariepim de Vos (drums) zijn begonnen in het Groningse vrou wenhuis, waar op zondag regelmatig jamsessions werden gehouden. Marga: ,,Ik ben pas sinds kort bij de groep en heb bewust gekozen om met vrouwen samen te werken. Ik heb altijd in gemengde cabaretgroepjes gezongen, maar dat vond ik op den duur erg vervelend. Ik werd door de mannen gebruikt als showelement en voelde me vaak niet serieus ge nomen. In een groep met vrouwen heb je minder ellebogenwerk en iedereen is gelijk. In de gemengde groepen merkte ik dat mannen zich zelf altijd heel belangrijk vonden Treden jullie alleen voor vrouwen op? Fenna: „In eerste instantie wel. Onze doelstelling is om muziek te maken die een bijdrage levert aan de vrouwencultuur en aan emancipatie". Annemariepim. „Onze teksten lenen zich ook niet voor mannen en voor die groep zijn ze ook niet bedoeld". Jullie maken lesbisch-feministische popmuziek. Wat houdt dat in? Fenna: „We maken teksten vanuit onze eigen betrokkenheid. We zijn begonnen met feministische teksten, maar omdat we zelf lesbisch zijn is het vrij logisch dat ze ook dat karakter krijgen". Annemariepim: „We maken natuurlijk niet alléén lesbische teksten en willen ook niet strijdbaar en kreterig daarin zijn. Bijvoorbeeld: liever lesbisch. Daarmee sluit je een andere groep vrouwen uit voor je muziek. We verpakken het liever in een andere vorm. Bijvoorbeeld een nummer van ons dat „herfst-idylle" heet gaat over een getrouwde vrouw die een verhouding heeft met een andere vrouw. Eén keer per jaar kunnen ze samen zijn, dan gaan ze op vakantie. Daar zingen we dan over, maar zullen niet zingen: meid ga toch van die man af'. NIJMEGEN - Als ik zater dagmiddag de bus instap en aarzelend vraag naar de Centrale Sporthallen, zegt de buschauffeur la chend: „Zeker naar het vrouwenmuziekfesti val?" Hij heeft deze week weekenddienst en vrij dagavond z'n bus al vol met vrouwen gehad. Pla gerig zegt hij: „Mag ik ook mee?' Hij weet best dat mannen niet toegelaten worden op dit festival, want het is alleen be stemd voor vrouwen. Het eerste Internationale Vrouwenmuziekfestival in Nederland, georgani seerd door veertig femi nistische vrouwen in Nijmegen. Van vrijdag tot en met zondagavond j.l. was daar alleen mu ziek te beluisteren die vertolkt werd door vrouwen. Het complex waar het festijn gehouden wordt ligt ver buiten het centrum van Nijmegen. Het is nog heel erg nieuw, in februari van dit jaar geopend en voor de vrouwen die het festival organiseerden een uit komst. „We konden nergens anders terecht", zegt Grace, één van de initiatiefneemsters van dit spek takel. „De meeste ruimten voor ons doen waren te klein en we wilden het groot opzetten. Ons eerste idee was het festiva, in een tent te houden, maai dat leverde problemen op mei de standplaats; we kregen een afbraakveld aangeboden. Uiteindelijk bood de gemeen te ons vorig jaar de, toen nog niet gebouwde, sporthallen aan, waarvoor we aan de Nij meegse Sportstichting ze venduizend gulden betalen. Ook aan deze ruimte kleven nadelen. Zo moeten we bij voorbeeld vreselijk voorzich tig zijn met de vloeren, gloed nieuw zijn ze. Als we iets mor sen, meteen opruimen. Niet met naaldhakken betreden, maar dat is voor ons niet zo'n probleem. Wel voelen we dat er heel streng op ons gelet wordt dat we geen al te grote rotzooi maken, dat is erg ver velend". Streng Inderdaad wordt er streng op de vrouwen gelet, de beheerder van het gebouw zit de hele dag achter een glazen ruit in een kamertje „toezicht" te houden. De Centrale Sport hallen zijn gigantisch. Zo'n enorme ruimte kom£ de akoestiek niet ten goede. Er gens in het midden zinkt het „grote" podium, speciaal op gezet voor de gelegenheid, in het niet. Alleen binnen een straal van twintig meter heb je nog enig zicht op wat er op het podium gebeurt. Tegen een achterwand staan tribu nes opgesteld, hoogstens ge schikt om even uit te puffen, maar niet om te kijken naar en te genieten van de muziek. Verder is het nog vrij leeg en kaal, zeker die zaterdagmid dag, aan een zijkant staan een paar stalletjes met drank en boeken, verloren in hét ge heel. Maar naarmate de dag vordert komen er meer vrou wen. De organisatie vindt de opkomst overweldigend: vrijdagavond zijn er rond de 2000 vrouwen geweest. Die zaterdag zullen er ongeveer 3500 vrouwen komen en zon dag weer 2000. Waarschijnlijk genoeg om quitte te draaien voor de kosten die gemaakt zijn. Problemen Met het krijgen van subsidie voor dit feest waren nogal wat problemen. Grace: „We heb ben eerst aan CRM een voor schot van f30.000 gevraagd met een garantie tot f 50.000. Dat houdt in dat als je verlies draait CRM dat tot 50.000 zal vergoeden. Bijna een jaar zijn we met CRM bezig geweest, brieven geschreven, telefoon tjes gehouden. Maar steeds kwam er geen antwoord. Het ging zelfs zover dat we hier over vragen in de Tweede Kamer hebben laten stellen. Eén week voor de start van het festival kwam het ant woord: CRM geeft helemaal geen voorschotten en was ook niet van plan een uitzonde ring te maken. Tot voor een week dus hadden we nog eeen eeld. omdat noch de provincie noch de gemeente subsidies wilden geven zon der een subsidie van CRM. We waren behoorlijk in pa niek, want de buitenlandse groepen moeten zekerheid hebben over een onkosten vergoeding. Uiteindelijk kre gen we van CRM een garantie tot f25.000. Toen van de ge meente een voorschot van f5000 en op grond van de CRM-brief een lening bij de bank van f 15.000. We hebben er toen een stichting van ge maakt: de Stichting Interna tionaal Vrouwenmuziekfes tival, zodat we niet persoon lijk aansprakelijk zouden zijn voor het geld". Waarom - Waarom hebben jullie dit fes tival georganiseerd? „De laatste tijd zie je steeds meer vrouwengroepen op komen. Het leek ons een goed idee om die eens allemaal op een festival te laten optreden. Vooral om ze te stimuleren om door te gaan. Ook dachten we dat het vast een stimulans zo zijn voor beginnende vrouwengroepen. Als je ziet dat andere vrouwen in een band kunnen spelen, zal je misschien sneller geneigd zijn zelf een groep op te rich ten. Hier kunnen vrouwelijke muzikanten zich identifice ren met elkaar, wat zelden mogelijk is". Ineke (ook lid van de organisa tie); „we willen met dit festi val ook proberen vaste rolpa tronen in de muziekwereld te doorbreken. Je ziet bijvoor beeld in popprogramma's al tijd vrouwen in een zeer tradi tionele rol: als bevallige zan geres of in een achtergrond koortje. Zelden zie je een vrouw op een elektrische gi taar of achter een drumstel zitten. Hier willen we laten zien waartoe vrouwen in staat zijn". Grace: „Ook bij het organiseren van dit festival zie je dat de muziekwereld totaal door mannen beheerst wordt. We wilden namelijk voor dit fes tival alles in handen van vrouwen houden, dus ook de techniek. In heel Nederland konden we nauwelijks vrou wen vinden die bijvoorbeeld goed met licht en geluid om kunnen gaan. Behalve zeven vrouwen die konden mixen. Zeven andere vrouwen uit onze groep hebben daarom drie maanden stage gelopen bij Radio Europa om een deel van de techniek onder de knie te krijgen. "De Feeks" Het is allemaal begonnen met een paar vrouwen uit Nijme gen, die tweeenhalfjaar gele den naar een vrouwenmu ziekfestival in Kopenhagen gingen. Hieruit ontstond het idee om dit ook eens in Ne derland te organiseren. Acht vrouwen, sommigen uit het Nijmeegse vrouwencafé „De Feeks", bekend om haar radi cale feministische opvattin gen, besloten een jaar geleden stappen te ondernemen voor de organisatie van ee/i vrou wenmuziekfestival Het eerste was ze deden was oproepen plaatsen in binnen- en bui tenlandse vrouwenbladen om te kijken wat men van dit idee vond. Er kwamen veel en thousiaste reacties binnen en ze besloten door te gaan. Het was vrij moeilijk om adressen mjï)(5)iM(§>(ïï) m De Eindhovense groep Pink, Plastic, Panties, heeft een enorm succes op het muziekfestival. Totaal overdonderd komen ze het toneel af. Het is een echte meisjesgroep en ze zien er opvallend punk-new wave-achtig gekleed uit strakke broeken, truien met geometrische figuren. De zan geres draagt een minirok uit de jaren zestig en heeft het haar in golvende lokken rond haar geverfde gezichtje. De groep ziet er vrolijk fris en zeer modieus uit, opvallend op het festival. De groep bestaat uit vijf vrouwen: drie studentes van de Eindhovense kunstacademie: Manetje Dekker (piano), Gerbien Fricke (slaggitaar), Hella Hartogs (zang) en Kim Zee- gers (bas) en José Verspager (drums). Hella: „Hoe we begonnen zijn? Ik kreeg gewoon een dolle inval om een groep te beginnen. Ik wilde iets anders doen dan op de kunstacademie. Daar ben ik voortdurend alleen bezig. Het leek me prettig om nu eens iets met een groep te doen". Is het voor jullie belangrijk om alleen met >en band te spelen? José: „Nee, ik geloof dat dit gewoon toeval is. We vinden het leuk om dit met een stel vriendinnen te doen. Ik kan me best indenken dat er ook een man bij ons in de groep zou zitten. We willen ook niet alleen voor vrouwen spelen". Hella: „Ik geloof dat dat bij ons niet zo'n bewuste keuze is. We maken nummers en teksten vanuit ons eigen gevoel en dat zijn natuurlijk tek sten die een man vaak niet zou maken. Zo hebben we een nummer dat heet „Protection wat voortkomt uit angst voor verkrachting of een nummer over exhibitionisme, omdat José zich eens rot schrok van een exhibitionist". Jullie muziek heeft duidelijk een punk- new wave-geluid. Zijn jullie daar- idoor beïnvloed? Kim: „Ik denk ook dat de punk voor veel vrouwen de weg naar muziek heeft geopend. De drempel naar popmuziek is gewoon verlaagd. Het is allemaal niet meer zo ingewikkeld als blues of jazz-rock". De saxofoniste dames maken mu: an de Engelse groep Spoil Sports. De Londense iek die tussen jazz en soul ligt. op te sporen van vrouwen bands, want velen zitten niet bij een platenmaatschappij onder contract, zeker in ons land niet. Wat het buitenland betrof ging het iets gemakke lijker en kon de organisatie via platenmaatschappijen, let wel feministische, aan adres sen komen en nodigde groe pen uit. In Nederland beslo ten de vrouwen uitnodigin gen te plaatsen in verschil lende bladen. - Hadden jullie speciale eisen gesteld aan hei type vrou wenmuziekgroepen? „De enige eis was dat ze niet an ti-feministisch moesten zijn. We hebben in allerlei vrou wenbladen uitnodigingen ge zet: in de Margriet, de Viva, de Libelle, de Vrouwenkranten etc." Dit alles leidde er toe dat een groot aantal muzikantes naar het festival is gekomen: 21 Nederlandse groepen. Door Lisette Gottschaik zangkoren, duo's, zangeres sen, eén groep uit Denemar ken, vier Duitse groepen, èèn groep uit Engeland en uit Amerika kwam de lesbisch- feministische zangeres Meg Christian, de eerste zangeres die een begin maakte met al leen voor vrouwen op te tre den. Vanwege deze enorme opkomst heeft dc organisatie in de haast nog een podium opgezet. Weliswaar klein en ongunstig gelegen, vlakbij de ingang, maar toch geschikt om alle muzikantes een kans te geven op te treden. Ook be doeld om bezoeksters te laten improviseren. Dat lukt aar dig, al is het geluid soms niet om aan te horen. Grace: „We zijn vorig jaar met acht vrouwen begonnen en langzaam werd de groep gro ter. Drie maanden voor het festival hadden we een groep van veertig vrouwen. We hebben ons allemaal opge splitst in groepen, die elk een deel van de organisatie voor hun rekening namen. Zo is er een pub'iciteitsgroep, een contactgroep, die alles met de muzikantes regelt, een tech- niekgroep etc. Ook is er een groep die voor het eten en drinken zorgt. Maar ook dat gaf weer wat problemen. De eigenaar van het restaurant in deze sporthallen wilde alles in eigen beheer houden. Dat was jammer, want met consump ties kun je vaak wat geld bin nenkrijgen om de kosten te dekken. Nu strijkt hij de winst op. We konden alleen zeggen wat voor eten we wil den hebben en hebben ge vraagd of er alleen 1 achter de bar konden staan". De restauranthouder heeft z'n best gedaan en van heinde en ver vrouwelijke familieleden, vrouwen van vrienden etc., opgetrommeld. Als ik'vraag hoe ze dit festival vinden, antwoorden ze: heel gezellig hoor, maar we moeten ons wel kapot werken. Het is ont zettend druk, we smeren la dingen stokbroden". Leuk Voor de vrouwen die druk aan het werk zijn, blijkt het in derdaad een leuk festival te zijn. Voor de vrouwen die al leen komen is er wel het enorme muziekaanbod varië rend van punkpop- en rock groepen tot vrouwenkoren en zangeressen, maar niet de aansluiting met andere vrou wen, iets waar ze ook voor kwamen. Een Duits meisje dat in de hal naast me zit, vraagt of ik Duits spreek. Op gelucht, als ik bevestigend antwoord, zegt ze: „Weetje, ik merk dat ik met ontzettend weinig vrouwen contact krijg. Het is voor 't eerst dat ik hier ben. Eigenlijk overgehaald door een vriendin, maar ik zie haar nauwelijks. Ik dacht dat 't wel leuk zou zijn zo'n festi val met alleen maar vrouwen, maar velen gedragen zich enorm afgesloten. Je ziet groepjes, maar ook veel VTouwen met hun vriendin. Soms vergis ik me even, denk dat er toch een man binnen geslopen is". Het publiek is opvallend jong en opvallend radicaal: de voorhoede van de vrouwen beweging. Er zijn weinig ou dere vrouwen in de massa te ontwaren. Het ontbreekt op het festival aan de verschil lende soorten vrouwen uit allerlei maatschappelijke groeperingen. De vrouwen van de organisatie merken wel dat er hier en daar vrouwen doelloos rondlopen. Van het zelf muziek maken, buiten de twee podia om, komt weinig terecht. Hebben ze dit probleem vooraf ge- Ineke: „Nee, we hebben wel een workshop georganiseerd om muziek uit te wisselen, maar daar is weinig van terecht ge komen. We hadden eigenlijk meer workshops moeten or ganiseren om zo vrouwen met elkaar in contact te laten ko men. maar daar is hier hele maal geen ruimte voor. Alle kleedkamers zijn bezet door de groepen en verder hebben we alleen maar die grote hal". - Zijn jullie van plan om vol gend jaar weer zo'n festival te organiseren? Grace. „Nee. dit is eenmalig. We denken wel om vrouwelijke muzikanten op een andere wijze te stimuleren in hun werk. Als we namelijk een ba tig saldo hebben, i dit i die groep willen opzetten, financieel wat te steu nen". Het Vrouwenmuziekcollectief uit Groningen. Speelt muziek vrouwen uit allerlei tijden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25