'Van Agt is de leider van AR geworden' "Hardleerse dromer" Goudzwaard verlaat CDA ZATERDAG 24 MEI 1980 PAGINA 21 Bob Goudzwaard heeft het CDA de rug toege keerd. Afgelopen maandag drong zijn te rugtreden uit de pro gramcommissie van de christen-democraten en zijn bedankje voor de kandidatenlijst voor de komende ka merverkiezingen via het NOS-journaal tot fle huiskamer door. '"Het wonder" waar hij na afloop van het kernwapendebat van vorig jaar op hoopte is uitgebleven. Voor deze anti-revolutionair tot op het bot, was het moment van kiezen daar. "Te vroeg" vindt een be langrijk deel van zijn partij. "Te laat" vin den vele anderen, die hem vanwege zijn lan ge aarzelen politieke naïviteit verwijten. "Het wonder waar Goudzwaard op hoopt, bestaat eenvoudigweg niet" wist een partij genoot en kamerlid al direct na de verklaring van de vier partijvoor zitters in het CDA te melden. Die verklaring, waarin de voorzitters toega ven dat de discussie in de kamer over het al dan niet plaatsen van nieuwe kernraketten op Nederlands grond gebied, niet vlekkeloos was verlopen, was voor Goudzwaard aan leiding zijn besluit om zijn werkzaamheden in het CDA op te schor ten niet in een defini tief terugtreden om te zetten. Het CDA en de AR zijn in grote moeilijkheden. Aan de vooravond van de fusie tussen KVP, CHU en ARP, worstelt de AR met de keuze voor een politieke koers, wordt het CDA door toenemende rege- ringszorgen opgeslokt en verlaat de geestelij ke vader van het vori ge verkiezingspartij "Niet bij brood alleen" de nog immer moei zaam sluitende rijen. Thuis in Oegstgeest kiest Goudzwaard met sigaar onafschei delijk tussen de vin gers, in een lederen fauteuil, voor een voortdurende dialoog' met de verslaggever als beste vorm om zijn opvattingen te verwoorden voor de in verwarring geraakte krantelezer. Zelden een man ontmoet die zo rustig en vriendelijk zijn teleurstellingen en zijn voor het CDA niet malse kritiek formu leert. De voorzittersverklaring heeft uit eindelijk te weinig opgeleverd? "Van Agt deed zijn uitspraken in West-Duitsland. We moesten loyaal en bondgenootschappelijk zijn, hij wees op de noodzaak van plaatsing van de kernraketten. Die uitspra ken, daar is in de partij geen ant woord op gekomen. Voor zijn reis naar Indonesië geldt hetzelfde. De KVP heeft zijn lijst trekkersschap geaccepteerd, de CHU ook en binnen de AR zegt on ze nummer één De Koning: wel sa-- menwerking met de PvdA, maar de positie van Van Agt moet onaange tast blijven. Dat zijn duidelijke keu zes en daar komt binnen de partij geen reactie op, die in een andere richting wijst. Het is een beetje ploegen op de rotsen gebleven". Die uitspraken van Van Agt in het buitenland. Is dat een mentaliteit die irriteert? Nee, in zekere zin heb ik dat ook wel. Je wilt op een gegever moment dingen zeggen, dit zich niet meer verdragen mei de bestaande CDA-kanalen Het gaat in tegen opvattinger in de partij of het loopt daal op achter of juist vóór en dar doe je ze maar zo, een beetjt ex-cathedra. Toch zijn die uitspraken heel belangrijk Loyaal als bondgenoot, dat is wat hij het liefst wil. Daar het je de echte Van Agt te pakken. Op die manier leer je hem hel beste kennen. Ik respecteei dat, maar ik ben het er na. tuurlijk helemaal niet mee Bij het opstellen van de kandi datenlijst van de AR bleek een duidelijke keuze voor Van Agt. "Het echte leiderschap wordl natuurlijk nu al in de AR ge mist. In wezen is Van Agt de leider van de AR geworden. Voor hem is dat een goede zaak. Het is ook een teken dal het CDA leeft in AR-kringen. Het kan ook bijna niet anders. Ik denk dat het onder Aantjes misschien ook wel zou zijn gebeurd". De discussie over kernwapens zou de oude AR natuurlijkook niet ongemoeid hebben gela ten. Wellicht had zich daar ook een moment van keuze voor weggaan voor gedaan. "Nou, dat weet ik niet. In de AR was dat anders gelopen. Ik denk dat je het kunt vergelij ken met de kwestie Nieuw Guinea. De partij trilde tot op zijn grondvesten. Er was zeer grote verdeeldheid over die. zaak. Bruins Slot (de toenma lige AR-leider) kelderde naai de elfde plaats op de lijst. Hij is later gerehabiliteerd en er was uiteindelijk toch een hoofdstroom waarin mensen elkaar vonden. Dat zou nu ook gebeurd zijn. Er is bij de AR per traditie loyaliteit en vertrouwen ten opzichte van de leiders. De mensen zien die leiders wel eens dingen doen Door Ton van Brussel die ze niet meteen vatten, maar er is dat vertrouwen. Op momenten dat achterban en partijtop het helemaal met el kaar eens waren ging het in de AR ook niet goed. Toen Berg huis de noodzaak formuleer de om sociaal-links te zijn. is daar ook een enorm rumoer om beweest". "Maar weggaan dat doet een an ti-revolutionair niet zo gauw. Daarom vond ik het ook zo jammer dat het journaal sug gereerde dat ik óók bij de AR weg was. Dat is niet zo, ik ben nog lid en na de fusie partij loos". Wat wordt eigenlijk de houding van Aantjes. Stapt hij ook uit de programma- "Ja, voor hem ligt dat toch wat moeilijker. Hij worstelt met het probleem van een rehabi litatie die mogelijk wordt als hij op de lijst blijft en door de kiezers omhoog wordt ge haald. Stapt hij van de lijst af, dan komt die rehabilitatie er niet". "Kijk, als Aantjes nog in de ka mer had gezeten als fractie leider, dan ben ik er van over tuigd dat het kabinet er niet meer zat. Dan was het in de kernwapendiscussie geval len. Lubbers liep tijdens het debat met een brief op zak, waarin stond dat het CDA geen verantwoordelijkheid kon dragen voor plaatsing op ons grondgebied. Die brief is in zijn zak gebleven. Het trauma van de nacht van Schmelzer is groot in de KVP". Het laten vallen van een eigen kabinet, vraagt een bepaalde persoonlijkheideen bepaald karakter. Lubbers is daar waarschijnlijk niet de man- voor. Hij verwoordt de opvat tingen van de fractie kundig, maar zijn eigen invalshoek blijft tot het laatste moment of soms helemaal in het duister. "Misschien is Lubbers er in derdaad de man niet naar. Dat zou best waar kunnen zijn. Maar Aantjes had het zeker gedaan en had die situatie ook aangekund. Het opmerkelij ke is natuurlijk dat ik zelf in dit kabinet had kunnen zit ten. Ik ben twee keer voor een ministerspost gevraagd. Eén keer door Biesheuvel, maar toen had ik net een verbintenis met de Vrije Universiteit (Goudzwaard werkt daar als hoogleraar in de economie) en één keer door Van Agt. Hij vroeg me voor ontwikke lingssamenwerking. Toen speelde al de smalle basis van dit kabinet. Te weinig draagvlak voor onvermijde lijke moeilijke besluiten. Ik vond dat er in het kabinet geen ruimte was voor loyalis ten. Tenslotte ben ik een bui tenparlementair loyalist". was u al "Het zou kras zijn als dat niet zo was, ja. Vermoedelijk was ik tegelijk met Kruisinga (de minister van defensie die aftrad na een conflict rond de neutronenbom) vertrok ken". Over die krappe meerderheid. Had het CDA er met het oog op de fusie ook niet beter aan ge daan eens buiten de regering te blijven. Gezien de getals verhouding misschien een wat theoretische discussie, maar is het wel eens overwo gen. Er zou daardoor meer aandacht voor de interne op bouw van de partij mogelijk zijn geworden. Regeerlust "Ik heb er wel op gezinspeeld, maar de regeerlust is enorm groot in CDA-kring. Ik ben er van overtuigd dat oppositie voor de karaktervorming van een partij veel beter is". Zoa Is de l ijst er nu uit ziet en met Van Agt als aanvoerder moet het kabinetsbeleid toch wel inzet van de verkiezingen worden. Het zou toch een on derschatting van de kiezer zijn als dat niet gebeurde? "Natuurlijk, ik begrijp dat ook niet. We moeten er van af om het dan eens met die en dan eens met die te doen. Dat kan niet meer. Een nationaal kabinet is niet haalbaar, maar dat wil niet zeggen datje niet naar de grootste meerderheid moet streven. Niet om dog matische redenen, maar echt hierom kies ik voor de PvdA. Alleen dan kun je een beleid met sterk impopulaire kanten voeren. Het zou werkeliik- heidsvreemd zijn als je van Van Agt verwacht dat hij zo schijnheilig is dat hij zijn ei gen beleid niet mag verdedi gen en toch lijsttrekker is." U pleit voor keuzes op langere termijn. Worden dat soort be sluiten eigenlijk wel genomen in het huidige politieke be drijf. Ziet u dat soort keuzes in bijvoorbeeld de afgelopen twee kabinetsperiodes? "Het verhaal in de CHU om een ijzeren linie te formeren rond de hypotheekaftrek tot vier ton, heeft mijn besluit om weg te gaan wel versneld. Als je daar over moet blijven pra ten, wat wil je dan eigenlijk. De één-procentsbezuini- gingsoperatie was een keuze van Duisenberg in de vorige periode. De zaak is niet uitge vochten en in de dagelijkse politiek gesneuveld. Bij dit kabinet had de bezuinigings operatie het ook kunnen zijn. Je moet daar niet te lang mee wachten. Je kunt niet aanne men dat als deze besluiten de eerste vier jaar uitblijven, ze bij een tweede regeerperiode van deze coalitie wel geno men worden. Dat geloof ik dan niet. Maar dat is ook een beetje dat wonder en daarom zie ik ook weinig in een nieu we partij. De zaak loopt on herroepelijk vast, terwijl par tijpolitiek zich met kleine dingen blijft bezig houden." "De Wereldraad van kerken noemt het de economie van het genoeg". Lubbers heeft die term al meteen overgenomen, maar het blijft bij woorden. "Dat is het. Het gaat bij de We reldraad om twee dingen. De Noord-Zuid dialoog en de oplopende schulden in de Derde Wereld en daarnaast de binnenlandse structuren. Je kunt niet stappen terug doen, zonder de mensen die de stap moeten maken te laten mee beslissen over het hoe. Den Uyl praat nu ook weer over een paar procent economi sche groei. Dat is niet realis tisch. We moeten terug, maar dat betekent geen ramp. Om dat voor elkaar te krijgen is een kabinet op brede basis nodig. Het CDA trekt de con sequentie.ook niet". U blijft in de werkgroep niet bij brood alleen? "Als 'die wordt opengesteld voor niet CDA-mensen zeker en ik denk ook wel dat dat ge beurt. Die werkgroep zou zich goed moeten bezighouden met het vertalen van de evan gelische g-ondslag in prakti sche politiek, een politiek die durft en in staat is om te kie- Die keuze moet er ook nog bin nen het CDA komen over de kernwapens. In De Tijd van deze week spreekt commentator Neu- man in het kader van de kernwapendiscussie over "hardleerse dromers", hij re kent u daar ongetwijfeld ook toe. "Ja, ik weet het niet. In het rap port van de CDA-commissie waar hij voorzitter van was, komen een aantal vooronder-, stellingen voor, die als je ze accepteert, de logica van een plaatsingsbesluit volledig rechtvaardigen. Hij sugge reert ook dat ten onrechte van een bewapeningswedloop wordt gesproken. Maar daar schuilt het gevaar. Als je de dynamiek er uit haalt en de plaatsing als een incident ziet, dan ontken je de historie. Die dynamiek is heel wezenlijk en daar ging het mij ook om. Je dwingt Rusland. De econo mie gaat daar gebukt onder een defensiebegroting die niet meer op te brengen is. Ze kunnen geen kant op en ik denk dat je ze met onze hou ding steeds meer naar een Leninistische houding toedrijft. De Sowjet-Unie is letterlijk omgeven door niet- bevriende landen. De angst voor ondergang leeft sterk. Dat moet samen met de eco nomische problemen toch een kans bieden voor ontwa pening die je niet mag laten liggen. Zo n land wordt naai de wanhoop gedreven. Ze zijn daar echt niet op hun eigen ondergang uit". Die ethiek waar u over sprak, u wees er onlangs op dat die ook tot andere opvattingen leidt, dan mensen wel vermoedenU voelt zich ten onrechte geheel bij "links" ingelijfd. "Ik heb het Midden-Oosten ge noemd. Ik ben er zeker van dat er formeel geen contact mag zijn met een organisatie als de PLO die nog steeds de vernietiging van Israél voor staat. Ik ga nog een stap ver der. Informeel vind ik dat het ook niet kan, als de PLO zich aan terreur blijft schuldig maken. Maar de, laat ik het geestelijke terreur noemen, van Israel. De nederzettingpolitiek is bij de huidige stand van zaken in het vredesoverleg een provo catie. "Met diezelfde ethiek wijs ik ook die politiek af, natuurlijk. Ben keus tegen de PLO. bete kent nog niet een volledige keus voor Israél, onder de huidige omstandigheden ze ker niet". In oktober verdwijnt de AR': "Ja, helaas. Ik wil er niet mee spelen en niet op speculeren, maar ik hoop toch dat mijn signaal overkomt. In principe is er voor de AR-leden nog een laatste kans. bij het pro gramma. Dan kan nog nee ge zegd worden. Maar als ik daar op door ga word ik troebel en dat is niet mijn bedoeling". Het is de laatste deur die open staat "Ja, U bent vergeleken met Heintje Davids en er zijn ook al mensen die zeggen: die komt wel te rug. Hoe legt u die men sen de ernst van uw be sluit uit? Zo n besluit is er niet zo maar. Er is een lange voorgeschie denis. Met de nota Naar een verantwoorde maatschappij" in het achterhoofd wilden wij een ander CDA maken dan er nu uit is gekomen. Er zijn niet zoveel mensen meer die het van begin af aan hebben mee gemaakt. Andriessen is weg, Schmelzer is op de achter grond. De eerste echte moei lijkheden deden zich voor rond de evangelische grond slag. Daar werd bij ons zeer aan gehecht en voor Aantjes was dat heel wezenlijk. Daarna kwam het ongevraagde advies om de fusie uit te stel len. Onze boodschap was: kies nog niet voor een fusie, maar voor een tussenvorm, een fe deratie. De tijd was nog niet rijp voor een opheffing van de drie partijen. Die boodschap was overigens meer intern voor de ARP bedoeld, dan voor het CDA als geheel. Het derde punt en pas toen kwam de dreiging van weg gaan, was de kernwa pendiscussie. Mensen zei den mij: dat moet je niet doen, als je gaat dreigen heeft het geen effect meer, dan trekt iedereen zich terug op ver trouwde stellingen. De ver klaring van de partijvoorzit ters is aanleiding geweest om te blijven maar de reserve is niet verdwenen. Dat heb ik ook duidelijk gemaakt "Ik begrijp van u dat Heintje Davids iemand was die geen afscheid kon nemen. Dat af scheid is bij mij niet zo vaak aan de orde geweest

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21