Snelle hordenrace Roel Hendriksen Tentoonstelling over Maskerade Uitstekend tennis van Leidse jeugd IK WIL BEST M N ZEILVAKANTIE ZELF VERDIENEN. DAAROM BRENG IK DE KRANT ROND. Karpov verslaat Timman Imponerende start HCKZ:. 11-2 Schilderachtig verschijnsel in vroegere Leidse studentenleven ZATERDAG 24 MEI 1980 LEIDEN - Roel Hendriksen zorgde gisteravond tijdens het tweede deel van de Leidse atletiekkam- pioenschappen voor de meest aansprekende prestatie. De atleet van de AV Holland kwam op de kunststofbaan in de Leidse Hout tot een perspectiefvolle tijd van 56.4 over de 400 meter horden. In vergelijking met vorig seizoen een verbetering van zo n ander halve seconde. Gezien de wijze waarop de 23-jarige Leidenaar dit seizoen zijn hordenraces af werkt lijkt er voor hem op dit nummer nog meer in het ver schiet te liggen. ATLETIEK - De Russin Tatjana Kasankina heeft gisteren tijdens wedstrijden in Sotsji voor de bes te wereldseizoenprestatie op de 1500 meter gezorgd. De tijd: 3 mi nuten 59.5 seconden. TENNIS - Jimmy Connors speelt in de eerste ronde van de open Franse tenniskampioenschap pen in Oarijs tegen Adriano Pa- natta. Björn Borg komt uit tegen de Fransman Patrick Domini- TENNIS - Na West-Duitsland en Australië hebben ookAmerika en Tsjechoslowakije in Berlijn de halve finale bereikt van de strijd om de Federation Cup (dames). WIELRENNEN - Theo Hogervorst is gisteren in de twaalfde etappa van de Vredeskoers als tweede geëindigd achter de Italiaan Pri- va. De Rus Barinov behield de leiding. BILJARTEN - Jan Arnouts heeft in de derde ronde van de strijd om de Europese titel libre een nederlaag geleden tegen de Westduitser Wirtz. Arnouts staat vierde. ZWEMMEN - Catrien Eyeken uit Alphen is opgenomen in de na tionale ploeg die volgende week deelneemt aan de strijd om de open Spaanse kampioenschap pen kunstzwemmen. In de koude en Winderige Leidse Hout viel er gisteravond overi gens niet zo bar veel opmerke lijks te noteren. De 200 meter gaf wel weer enkele spannende fi nales te zien maar de tijden ble ven aan de bescheiden kant. Aan het technische front was het ni veau bijna zonder uitzondering matig. Zoals gezegd was de 400 meter horden, het openings nummer van de avond, nog het meest opvallende onderdeel. Dat kwam mede door het spannende duel dat Roel Hendriksen met ti telverdediger Bert Paauw uit- knokte. Paauw, al vele jaren Leids kampioen op dit nummer, kon zijn negen jaar jongere club genoot tot de achtste horde vol gen. Op de laatste 80 meter echter moest Paauw, die het accent meer naar het trainerschap heeft verlegd, ruimte toestaan. Voor hem kwam er evenwel ook een goede tijd van 56.7 op de klokken. Paauw was bovendien de enige die bij een technisch nummer tot een prestatie kwam die Ijet pre dikaat 'verdienstelijk' mee kon krijgen. De Holland-atleet haalde bij het hinkstapspringen moei teloos de titel binnen met 13.12 meter. Op de 200 meter dames ontliepen de Bataven-atletes Tineke de Groot en Tina Buntsma elkaar weinig. De eerste plaats ging toch wel Wat verrassend naar de dit seizoen sterk terugkomende Ti neke de Groot (vorig jaar gebles seerd) die een tijd van 26.0 reali seerde tegen Tina Buntsma 26.1. De kampioene op de 100 meter, Joske Boom van Holland, kon zich niet mengen in de strijd om de eerste plaats en moest zich te vreden stellen met een derde po sitie in 26.7. Bij de heren deelde op de 200 meter een Holland-trio de lakens uit. Cor van Loon hield zich in de bocht enigszins in om op de laat ste vijftig meter zijn slag te slaan in 23.5. Harm Zuidema (23.6) en Frans Kroone (23.7) bleven bij hem in de buurt. Bij de A-jeugd op dezelfde afstand aardige tij den van Michel Moll (Holland, 23.5) en Maries Hunck (Bataven, 26.7). De 5 kilometer bij de heren, die met ruim 20 deelnemers goed was be zet, gaf een superieure Theo van de Veer (Holland) te zien die zon der noemenswaardige inspan ning naar een tijd van 15.22.9 so leerde. Tijden binnen het kwar tier lijken voor hem niet meer veraf. Dré de Wit, ook Holland, li'ep naar een niet verwachte tweede plaats in een tijd die er ook mocht zijn: 15.32.4. De voornaamste uitslagen van gister avond leiden (een H achter de .naam betekent Holland en een B betekent Bataven): 200m heren: Cor van Loon (H) 23.5, Harm Zuidema (H) 23.6, Frans Kroone (H) 23.7, Gerrit Verdoes (B) 24.0, Hans Goudsmit (H) 24.2, Ton van de Berg (B) 24 3; 200m dames: Tineke de Groot (B) 26.0, Tina Buntsma (B) 26.1, Joske Boom (H) 26.7, Carla de Ruiter (H) 27.0, Lia Verbeek (B) 27.5; 200m jon gens A: Michel Moll (H) 23.5; 200m meisjes A: Maries Hunck (B) 26.7; 200m jongens B: Walter Warnaar (B) 25.6; 200m meisjes B: Hanneke van de Westen (H) 27.8; 400m horden heren: Roel Hendriksen (H) 56.4, Bert Paauw (H) 56.7, Martien van de Hoorn (H) 58.6; 5000m heren. Theo van de Veer (H) 15.22.9, Dré de Wit (H) 15.32.4, Henk van Leeuwen (B) 15.38.2, Nico Volker (H) 15.57.1, Koos Verhoeven (B) 15.57.5, Arie van Tol (B)16.08.4 Hink stap sprong heren: Bert Paauw (H) 13.12, Rob Ultzen (H) 11.95, Folkert Jan Geertsma (B) 11.45; discus heren: Kees Riemens (H) 33.90, Maarten Nooit (H) 32.96, Theo Brusche (B) 32.34; discus dames: Femmy Jansen (B) 27.56; discus meisjes A: Mildred Boon (H) 27.42; discus meisjes B: Joukje de Vries (H) 20.96; discus jon gens B: Arjan de Haan (B) 27.76; hoog dames: Tineke de Groot (B) 1.55, Sandra van de Graaf (B) 1.45; hoog meisjes A: Ester Goddijn (H) 1.40. BUGONJO-JanTimman (foto) heeft gisteren in het sterk be zette toernooi van Bugonjo zijn eersté nederlaag geleden. Tegen wereldkampioen Ana toli Karpov, tot op dat mo ment de man die samen met Timman de koppositie deel de, ging de Nederlander on deruit. Met nog één ronde te gaan staat Timman nu derde. De stand: 1. Karpov 7; 2. Larsen 6V2; 3. Timman 6; 4. Anders- son 5+1; 5. Ljubojevic 5; 6. Poloegajevski 4^2 )+l) 7. Tal en Hort 4'/2; 9. Ivkov 4; 10. Ku- rajica 4 en 11. Gligoric en Ka- valek 3l/2. In de zevende ronde van het kwalificatie-toernooi dam men in het Italiaanse Arta Terme heeft Jannes van der Wal de Belg Verpoest achter haald. Van der Wal won van de Belg Claessen terwijl Ver poest remiseerde met de Is- raelièr Schaazman. Clerc is tweede, Janssen derde en Drost vierde. BARCELONA (ANP) - Zowel de damesploeg van Amsterdam als het herenteam van Klein Zwit serland hebben op de eerste dag van het toernooi om de Europa cup fors toegeslagen. De Hagenaars walsten met 11-2 over Racing Club de France heen, terwijl de dames van Amsterdam zich tegen Penarth uit Wales met 4-0 overtuigend de sterksten toonden. Bij Klein Zwitserland was Ties Kruize op dreef in het honoreren van strafcorners. Hij benutte er liefst vijf. Toos Bax was bij Am sterdam produktief met twee treffers. Het scóreverloop in de herenwed strijd was als volgt: 7. Ron Steens 1-0, 8. Ewout van Asbeck 2-0, 11 en 12. Ties Kruize 3-0 en 4-0, 13. Lafonta 4-1, 16, 33 en 34. Ties Kruize 5-1, 6-1 en 7-1, 40. Van Asbeck 8-1, 42. Barrière 8-2, 65. Edo Buma 9-2, 66. Maarten van Grimsbergen 10-2, 68. Buma 11-2. Het scoreverloop bij de dames was: 51. Toos Bax 1-0, 62. Marjolein Bianchi 2-0, 63. Toos Bax 3-9, 67. Liesbeth Zegers 4-0. OEGSTGEEST - Wie gisteren de 'top "-jeugd van de Leidse regie in actie heeft gezien op de baner van de OLTC, zal zich hebben moeten afvragen: Wanneei breekt Nederland toch eens dooi op internationaal niveau?" Want er werd sterk getennist door de jeugd en dat niet alleen in de ca tegorie der 18-jarigen. Ook de nog prillere tennissers, te beginnen met de categorie lOjaai tot 12 jaar en 14 tot 16 jaar heter zien hoe vaardig zij het racket a kunnen hanteren. En dan te be denken dat, zoals de kersverse districtstrainer - in dienst van de KNLTB en sinds vorig jaar als zodanig hier werkzaam, een no vum - Peter Klein dat nadrukke lijk stelde: "Er in het zuiden nog meer en nog betere spelers er speelsters rond lopen Tot de toppers van gisteren mogen zeker worden gerekend de partij en in de categorie t/m 18 jaar var de jongens tussen Mark Nije, no 1 geplaatst vanwege het door eer blessure uitvallen van Hans Tonjan, en Jasper van Marwijk die tussen Frans Grimbergen er Marcel Vink en bij de meisjes t/m 16 jaar de partij tussen de huizen hoge favoriete Jai^queline van Wijk (speelster bij Forescate) en Marlies van Balen. Favoriet was gisteren ook Mark Nije, maar die zocht tegen de slim vertragende en goed vanuit hel achteiveld spelende Jasper van Marwijk tevergeefs naar een slui tende aanval. Bij de verrassende stand 4-6,1-2 in het voordeel van Jasper van Marwijk kon hij ge lukkig door de invallende duis ternis de strijd staken. Misschien dat een taktische tip hem uit de penarie kan helpen. "Aanvallen, initiatief nemen en niet laf tennissen, maar wel aanvallen met verstand zou de man, wiens afwezigheid gisteren juist bij de jeugd die hij zo n warm hart toe droeg. Unicums grijze eminentie, Jaap Noordman hem misschien wel hebben toegevoegd. Aan zo n man, die spelers en speelsters met talent naar voren haalde en die zelf in zijn dagen een man van klasse, heeft zeker de Leidse jeugd behoefte. Onopvallend werkte hij aan de jéUgd (Louk Sanders is nog een van zijn disci pelen geweest) en onopvallend is hij eigenlijk de Leidse tennisge- meenschap ontvallen. Hij zou gisteren ook zeker weer hebben gezegd tegen iedereen die dal maar wilde horen: "We hebben, ook in Leiden genoeg talent maar er moet wel worden ge werkt om naar een top door te stoten". Frans Grimbergen is een talent, ^.evenals bij de meisjes Jacqueline van Wijk, maar wat maakten die het zich gisteren moeilijk. Frans Grimbergen won de eerste set bijna spelenderwijs van Marcel Vink, ging' toen overgeconcen treerd verder, kwam met 2-3 ach ter en diende vervolgens alle zei len bij te zetten om bibberend overeind te blijven, 6-1, 7-6. Jacqueline van Wijk dacht, althans zo leek het, zich tegen Marlies van Balen alles te kunnen veroorlo ven en kwam bedrogen uit, 6-7. Toen zij begreep dater "gewerkt" moest worden sprong het klasse- verschil er genadeloos uit, 6-1, 6-1. Atletisch gebouwd met een soepele service en gemakkelijk geslagen volley zou zij Jaap Noordman hebben doen genie ten. Evenals die zou hebben ge noten van het slot van de partij bij de jongens t/m 14 jaar tussen Rien Booy en Michael van den Berg, een forehand halfvolley te gen de zijlijn aan. Jaap Noord- man zal in dit seizoen de man zijn, die op alle toernooien - hij miste er geen een - een grote leegte ach terlaat. FRANK BONTE LEIDEN - "Van allergorisch naar echt-historisch en terug", is de ti tel van een tentoonstelling die in het kader van het 81-ste lustrum van de Leidse universiteit tot 23 oktober wordt gehouden. De ten toonstelling is te zien in in het academiegebouw aan het Ra penburg. Het probeert een zo volledig moge lijk beeld van één van de schil derachtigste verschijnselen van het negentiende eeuwse studen tenleven te geven: De Maskerade. Een maskerade is een gekostu meerde optocht die studenten in de negentiende en twintigste eeuw hielden in het kader van een lustrum van de Leidse uni versiteit. Ze grepen daarmee terug op een verschijnsel dat de gehele ge schiedenis van de westerse be schaving een belangrijke reli gieuze en/of politieke functie heeft gehad, namelijk de triomf tocht of "blijde intocht". De oorsprong van deze enorme op tocht van verklede figuren in Leiden is wellicht te vinden in de opening van de Leidse universi teit in 1575. Hoogleraren en be stuurders hielden toen een op tocht. Daarin waren waren aller lei zinnebeeldige voorstellingen van de faculteiten opgenomen. De eerste studenten-maskerade, bij het tweehonderjarige bestaan van de universiteit, droeg nog voornamelijk een allegorisch ka rakter. Langzamerhand ontwik kelde zich de historische optocht. De maskerade is vanaf 1835 een vijfjaarlijkse uiting van de stu denten geworden. "Ze toonden daarmee hun zelfbewustzijn en hun wens tot maatschappelijke erkenning", zegt W. Otterspeer van het Academisch Historisch Museum, de verantwoordelijke man achter de tentoonstelling. "Ze wilden laten zien dat de stu dententijd geen periode van lichtzinnig of a-sociaal gedrag is. Ze wilden ook als corps, als orga nisatie. worden erkend. Wanneer die erkenning van het studentencorps eenmaal een feit was, ontwikkelde de maskerade zich hoe langer hoe meer in de richting van het toneel, daarbij ging het historisch gegeven hoe langer hoe meer schuil achter de symboliek". i i a r. i De maskerade van 1890 in de Leidse Breestraat De strijd tussen Alva en Willem de Zwijger, in de maskerade van 1925 was dan ook in de eerste plaats de^ strijd tussen goed en kwaad. Zolang de maskerade zich beperkte tot één-avondlijke omgang vormde de organisatie niet zo'n groot probleem. De commissie van vijfman, die on geveer anderhalf jaar van te vo ren op grond van historische be langstelling en tekentalent werd samengesteld, kon de problemen makkelijk aan. Toen de maske rade echter uitgroeide tot een hele feestweek en de hoofdper soon voor zijn hofhouding in en kele dagen tijd duizenden gul dens moest uitgeven, groeiden met name de financiële proble men de organisatie boven het hoofd. De uitweg die het toneel in dit op zicht bood, bleek maar schijn. De "toneel-maskerade" van 1910 sloot met een tekort van tiendui zend gulden, terwijl de maskera de van 1925 tot de gigantische kostenpost van 90.000 gulden uitgroeide. Pogingen de dure traditie te sane ren gingen door de wereldoorlo gen en hun tussentijdse crisis de mist in. Voor de stad Leiden was het verdwijnen van de maskera de volgens de samenstellers van de tentoonstelling ronduit jam mer te noemen. "Want 'alhoewel de maskerade geen volksfeest was (de arbeidersklasse zal een klein gewin maar een groot on begrip hebben gehad) was de be trokkenheid van de burgerij erg groot. De geweldige hoeveelheid maske- radepublikaties, die vaak lang voor de gebeurtenis waren uit verkocht, geven duidelijk blijk van een historische belangstel ling. Wat het enthousiasme voor de maskerade uiteraard onder steund heeft was het feit dat veel mensen van heinde en verre naar Leiden kwamen voor het schouwspel". De openingstijden zijn dinsdag, woensdag en donderdag van 13.00 tot 17.00 uur en donderdag avond van 19.00 tot 21.00 uur. Tevens is er in de hal van het aca demiegebouw een tentoonstel ling "Creativiteit binnen de uni versiteit" te zien. Deze is van 23 mei tot 23 juni. Op deze tentoon stelling zijn de creatieve uitingen te zien van medewerkers van de universiteit en hun gezinsleden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13