Nederland niet onder eigen vlag Stan Bowles zorgt opnieuw voor rel De maat is halfvol, behalve voor Siebe van der Zee LDWS-toernooi Zaterdag 24 mei en maandag 26 mei Hinault en andere favorieten vallen in Giro ver terug Yan Zanten stopt ZATERDAG 24 MEI 1980 Ademloos, gebiologeerd als het ware, kan ik tegen het redeneer vermogen aankijken van „lei ders" van grote Nederlandse or ganisaties, verenigingen en be drijven. Zo heeft de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, de heer De Boer, in Brandpunt gezegd, dat de atleten wat hem (en zijn bestuur) betreft rustig naar Moskou konden gaan, want met de bezetting van Af ghanistan was de maat nog niet vol. Wanneer zal de maat voor de KNAU dan wel vol zijn, werd hem, niet zonder nieuwsgierig heid, gevraagd. Nou, bijvoor beeld als de Sowjet-Unie Joego slavië binnenviel. Ontroerd, maar toch ook wel een beetje onthutst, kan ik zo'n uit spraak onder de loep houden en bewonderen. Met welke maten rekent de KNAU-voorzitter ei genlijk? De maat is half vol als Afghanistan wordt binnenge rukt, en pas helemaal vol, als ook Joegoslavië het slachtoffer wordt van Ruslands expansiedrift. En als de Russen nu eens eerst Af ghanistan verlaten, na het verzet te hebben gebroken en de Mos kou-welgevallige regering op een mak gespoten paard in het zadel te hebben geholpen, en pas daar na Joegoslavië binnenmarche ren? De Russen zullen wel wijzer zijn, daar gaat het nu net om. de KNAU zal zich in de praktijk nooit hoeven terug te trekken, maar laten we het voorbeeld even op zijn mérites bekijken. Zou de maat dan toch pas weer halfvol zijn, en pas weer helemaal vol worden in de ogen van de KNAU als de Sowjet-Unie, na Joegosla vië. ook Oostenrijk binnen valt? En wat is nu eigenlijk het essentiële verschil tussen Afghanistan en Joegoslavië? Joegoslavië ligt dichterbij dan Afghanistan, maar dat geldt wel voor ons, Nederlan ders, maar bijvoorbeeld niet voor Pakistani en Iraniërs. En het geldt zeker niet voor de Afghanen zelf. Zijn er dan misschien nog andere, essentiële verschillen, die de KNAU-voorzitter wel heeft opgemerkt, maar die wij over het hoofd hebben gezien? Is Afgha nistan bijvoorbeeld veel kleiner dan Joegoslavië, bijvoorbeeld net zo klein als Nederland, qua oppervlak en inwonertal, zodat we het zonder bezwaar kunnen uitleveren aan de Grote Buur man? Nee, Afghanistan telt ruim 20.000.000 inwoners, dat zijn er 6 miljoen meer dan in Nederland en bijna net zoveel als in Joego slavië, dat 21 miljoen inwoners telt. Afghanistan is, wat oppervlakte be treft, ruim twee en een half keer zo groot als Joegoslavië, en zeven keer zo groot als Nederland, dus dat kan toch ook moeilijk een re den zijn voor de KNAU-voorzit ter om Afghanistan als een quan- titè nègligeable te beschouwen: een halfvol maatje. Tellen de Af ghanistan! dan misschien minder mee, om Jat zij primitiever zij i, een lage e levensstandaard heb ben dan de Joegoslaven. minder scholing hebben genoten? Om dat zij dus ongeveer in dezelfde omstandigheden verkeren als wij tussen 1568 en '648, toen we or ze heldhaftige bevrijdingsoorlog tegen de Spaanse invallers uit vochten, en wonnen ook, potver- driedubbeltjes! Wacht even, opeens weet ik wat de KNAU-voorzitter bezielde toen hij verkondigde dat de maat met Afghanistan pas halfvol was en dat eerst Joegoslavië moest wor den binnengevallen voordat onze atleten oog kregen voor de drup pel die Je emmer deed overlopen. Hij is wel eens op vakantie ge weest in Joegoslavië, en vond het daar wel leuk, en hij is nooit op -vakantie geweest in Afghanistan, dus daar heeft hij minder banden mee! Laten we voor de Belgen hopen dat hij daar wel eens een weekeinde in de Ardennen heeft doorgebracht, anders is de kans heel klein dat onze atleten zich in geval van nood met hen solidari- seren! Gewijzigd W oensdagochtend was er een ver gadering van de GRD-sportre- dscteuren die voer deze en ande re GPD-kranten naar Moskou gaan of zouden gaan met enkele Hoofdredacteuren, waarop be sproken werd hoeveel sportre dacteuren, en welke onder de i.v, ijzigde omstandigheden naar de Olympische Spe'en zcuden moeten afreizen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat er zeven sportjournalisten uit Nederland zouden gaan, maar toen wisten we nog niet dat Afghanistan be stond, en dat de mensenrechten in de Sowjet-Unie gebruskeerd weiden. De Russen gingen naar Kaboel, Sacharov ging naar Gor ki, en Jimmy Carter bleef thuis en wou dat alle Amerikanen ook thuisbleven. In die gewijzigde si tuatie werd door de GPD-hoofd- redacteuren besloten dat er, van uit Nederland (GPD-correspon- dent Koen Corver zit al jaren in Moskou, en hoefde daar dus al leen maar te blijven), nog maar drie sportredacteuren zouden gaan als Nederland zou thuisblij ven, en vier of vijf als Nederland wel zou gaan. De redenering was, dat de belang stelling van het thuisfront zou rij zen en dalen, al naar gelang er Nederlanders zouden deelnemen of niet. Maar dat de belangstel ling door het wegblijven van de Amerikanen, de Westduitsers, veel Afrikanen, de Japanners en de Liechtensteiners, toch nooit zo groot zou zijn als bij eerdere, normale Olympische Spelen. Dat zou best eens waar kunnen zi jn. Vooral als de televisie minder over Moskou gaat uitzenden, waardoor de geestdrift in het va derland automatisch minder zal worden opgepord. Aan de andere kant is het natuurlijk ook zo, dat de Spelen weliswaar „gedeva lueerd" zijn, maar dat ook bij een devaluatie het geldverkeer ge woon doorgaat. Ik heb, tijdens bovengenoemde vergadering, gevraagd of het denkbaar was dat een van de veertien GPD-kranten zou besluiten helemaal niets over de Olympische Spelen te sehrij- ven, omdat de hoofdredactie het niet eens is met het gaan van de Nederlanders, en het niet opvol gen van het dringende advies van regering en volksvertegenwoor diging? Een boycot door de krant dus. Dat leek de aanwezige hoofdredacteuren niet denkbaar, omdat dat a-journalistiek zou zijn. Maar zie, de volgende ochtend konden we al lezen dat AVRO%directeur r Sjebe van der Zee de redacteuren van de AVRO-sportprogramma's heeft opgedragen zich te onthouden van berichtgeving over de Spelen in Moskou. Geen zendtijd, noch van radio, noch van televisie, voor de Spelen in de aanlooppe riode, en ook niet tijdens de Spe len zelf. De AVRO-directeur vindt dat de Olympische Spelen door het wegblijven van West- Duitsland en de Verenigde Sta ten gedegradeerd zijn tot een B- evenement, en bovendien is Van der Zee het oneens met het be sluit van het NOC om toch naar Moskou te gaan. Ik heb altijd wel geweten dat er een Jimmy Carter in Siebe van der Zee sluimerde! Waar ik nu nog een beetje mee zit is de mening dat de Olympische Spelen door het wegblijven van een aantal landen tot een B-evenemënt is gedegradeerd en daardoor niet meer verslaggevingswaardig is. Even los van het feit dat de Spe len, juist doordat zij zo zullen ver schillen van alle voorgande Spe- 1 len, journalistiek gesproken na tuurlijk des te interessanter zijn geworden, is er nog die vraag of een sportgebeurtenis waaraan West-Duitsland en Amerika niet deelnemen, alleen daardoor al niet meer de moeite van het vol gen waard is. In de nacompetitie voor een plaats in de eredivisie tussen Volen- dam, De Graafschap, SC Cam- buur en Wageningen doen ook geen Amerikaanse en Westduitse clubs mee, en toch is de AVRo niet te nuffig om daarover te be richten. En als straks het Euro pees voetbalkampieonschap voor landenteams van start gaat, zullen (om maar eens een paar Europese dwarsstraten te noe men) de Sowjet-Unie. Frankrijk, Joegoslavië, Hongarije, Polen, Zweden en Oostenrijk en Schot land ontbreken. Daarvan speel den Schotland, Zweden, Oosten rijk, Polen, Frankrijk en Honga rije in 1978 in Argentinië nog om het wereldkampioenschap. Het belang van een internationaal sportfestijn moetje niet afmeten aan de wegblijvers, maar aan de deelnemers, en het doet daarom sterk overdreven aan als de AVRO de Spelen wil negeren omdat het een B-evenement In 1948 deden de Westduitsers in Londen ook niet mee, evenmin als de Oostduitsers en de Russen, de Japanners, Bulgaren, Roeme nen. Tsjechoslowaken en de Afrikaanse landen op Egypte na. Wie praatte toen van een gede valueerd B-evenement? Nie mand toch? Zeker Siebe van der Zee niet. Het enige argument dat dus redelijkerwijs blijft staan is, dat hij het oneens is met het be sluit van het NOC toch naar Mos kou te gaan. Ik verwed er wat om dat hij dit particuliere standpunt maar heel kort zal kunnen vol houden, als directeur van de Al gemene Vereniging Radio Om roep. NICO SCHEEPMAKER Op Olympische Spelen MOSKOU (GPD) - Het Nederlands Olympisch Comité (NOC) heeft gisteren de officiële aanmel dingsformulieren voor deelname aan de Olympische Zomerspelen bij het organisatiecomité in Mos kou ingediend. Dit gebeurde door de directeur van het NOC, jhr. R. C. W. von Böse, die de gastheren tevens een begelei dende brief heeft overhandigd waarin de voorwaarden voor de Nederlandse deelname zijn vast gelegd. Tot de dag waarop de inschrijving voor de Olympische Spelen in Moskou sluit, hebben 52 landen te kennen gegeven niet aan de Spelen deel te nemen. Dat heeft het Amerikaanse persbureau AP vrijdag bekend gemaakt. De 147 landen, die lid zijn van het IOC, moeten uiterlijk vandaag laten weten of zij in Moskou van de partij zullen zijn. De 52 landen die zeker niet deelnemen, zijn: Argentinië, Albanië, Antigua, Bahamas, Bahrein, Bangladesh, Ber muda, Bolivia, Birma, Canada, Cen traal Afrikaanse Republiek, China, Chili, Equador, Egypte, Fiji, Filippij nen, Gambia, Haiti, Honduras, Hong kong, Indonesië, Iran, Israël, Jorda nië, Kenia, Liberia, Liechtenstein, Maagdeneilanden, Malawi, Maleisië, Mauritius, Monaco, Nicaragua, Noor wegen, Oeganda, Pakistan, Papoea Nieuw-Guinea, Paraguay, Quatar, Sa- oedi-Arabië, Singapore, Somalië, Soedan, Taiwan, Thailand, Tsjaad, Turkije, Uruguay, Verenigde Staten, West-Duitsland en Zaire. Dat zijn de voorwaarden 18 Olympische comités het op 3 mei jl. in Rome eens zijn gewor den. Dit betekent, dat de Neder landse deelnemers niet onder on ze vaderlandse vlag maar onder de Olympische vlag zullen deel nemen. Dit principe zal zowel gelden voor de openings- en slui tingsceremonie, als voor even tuele huldigingsplechtigheden. De Nederlandse deelnemers ADVERTENTIE om de Klaas Hunerbokaal Sportpark de Vliet - Leiden met o.a. wedstrijd penaltyschieten en parachutespringen Leidsch Dagblad 'n aktieve krant!! W' ■*.V zullen zich verder onthouden van deelname aan manifestaties die door de gastheren worden geor ganiseerd naast de Spelen. De Russen hebben zich tegenover Von Bose niet uitgesproken over de inhoud van de begeleidende brief. Het NOC moest speciaal een eigen vertegenwoordiger naar de Rus sische hoofdstad sturen, omdat de Olympische atjaché in Mos-' kou zijn werkzaamheden deze week heeft gestaakt in opdracht van de minister van buitenlandse zaken. Het betreft hier de 3e se cretaris van de Nederlandse am bassade, mr. P. J. Wolthers, die door Den Haag als contactman tussen organisatoren en het NOC beschikbaar was gesteld. Na het NOC-besluit tot deelname aan de Zomerspelen, heeft Den Haag besloten om geen verdere assis tentie te verlenen, omdat de Ne derlandse regering juist vóór een boycot had geadviseerd. Wolthers fungeerde tot voor kort ook als de Olympische attaché voor het Israëlische Olympische comité, mede doordat Nederland in de Sowjet-Unie de belangen van Israël behartigt. Ook aan die werkzaamheden komt nu een eind, nadat het Israëlische Olym pische comité besloten heeft niet naar Moskou te gaan. Dit besluit werd door de Sowjet-media om schreven als het opvolgen van een „bevel" van Washington. De Russen steken hun enthou siasme niet onder stoelen of ban ken over het feit dat Carters boy cot-oproep in West-Europa maar weinig weerklank heeft gevon den. Men onthoudt zich niette min van voorspellingen zolang de inschrijving nog open staat. Vandaag is de sluitingsdatum voor de officiële aanmelding en ko mende dinsdag zal het Interna tionale Olympische Comité (IOC) in Lausanne de lijst van deelne mers bekendmaken. Er wórdt in Moskou nog gespeculeerd over een eventuele verlenging van de inschrijvingstermijn, maar hier over is officieel niets bekend. Niet nacir trainingskamp Nottingham m; SilvanoCoJitini gaat juichend over de streepDe favorieten gingen i regen ten onder. mamma mi a ppj MAMMA MIA Vl_k Hl) ZIN6T DB rz I MAMMA i^-j rtëOOf^LUCMTBQ IT Mia jrlii -w scqbrd£N ''ynjz /VASAT &4CCO IV//N6/AS AAN SSNSNv^/v SAAT AAA>/£ A A/y AlA/V f/V NO/S NAAAT MAMMA MIA MAMMA MIA MAMMA MIA fc M IAN)y) MIA MAMMA NOTTINGHAM (ANP) - Vijf dagen voor de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tegen Hamburger SV in Madrid, waar-n Nottingham Fo rest zich uitsluitend via prolongatie van de beker kan verzekeren van deelneming aan het Europese circuit in het volgende seizoen, heeft Stan Bowles de Engelse club in de steek gelaten. De oud-international, die halverwege het afgelopen seizoen voor 800.000 gulden overstapte van Queens Park Rangers naar Nottingham Forest, kwam niet opdagen voor het vertrek naar een trainingskamp op Maflorca. ORVIETO (ANP) - De zevende etappe in de Ronde van Italië is gisteren gewonnen door de Ita liaan Silvano Contini. Hij toonde zich in de slotfase van de barre rit van Castiglione Delle Pascaia naar Orvieto over 193 kilometer de sterkste. De Spanjaard Juan Fernandez volgde op 1 seconde op de tweede plaats. Zijn landge noot Faustino Ruperez, de win naar van de Ronde van Spanje van dit jaar, legde beslag op de derde plaats op 5 seconden. De Italiaan Robert Visentini. die als zevende over de eindstreep kwam met een achterstand van 11 seconden op de winnaar, nam de leiderstrui over van Bernard Hinault. De Fransman bevond zich met alle favorieten in het peloton, dat met een achterstand van 4 minuten en 29 seconden over de finish kwam. De uitslag van de zevende etappe is: 1. Contini (Ita) 193 km in 6.10.46, 2. Fernandez (Spa) op 1 sec., 3. Ruperez (Spa) op 5 sec., 4. Battaglin (Ita) op 11 sec, 5. Chi- netti (Ita) z.t., 6. Schmutz (Zwi) z.t., 7. Visentini (Ita) z.t., 8. De Wit te (Bel) op 32 sec., 9. Arroyo (Spa) op 59 sec., 10. Natale (Ita) op 1.19. 11. Papizza (Ita) op 1.21,12. Berti- ni (Ita) op 3.14, 13. Corti (Ita) op 3.40, 14. Baronchelli (Ita) op 4.29, 15. Prim (Zwe) z.t. Het Algemeen Klassement: 1. Visentini (Ita) 29.11.29, 2. Contini (Ita) op 44 sec., 3. Ruperez (Spa) op 1.16. 4. Battaglin (Ita) op 2.13, 5. Pahizza (Ita)op 2.27,6. De Witte (Bel) op 2.31, 7. Schmutz (Zwi) op 2.56, 8. Hinault (Fra) op 2 58, 9. Fernandez (Spa) op 3.16, 10. Knudsen (Noo) op 3.30, 11. Moser (Ita) op 3.52, 12. Baronchelli (Ita) op 4.01, 13. Natala (Ita) op 4.14,14. Chinetti (Ita) 4.29, 15. Saronni (Ita) op 5.01. Bowles, die al eerder in opspraak kwam door zonder mededeling een trainingkamp van de Engelse nationale selectie te verlaten en zich met een topless model te la ten fotograferen voor een dagblad, leeft al langer in onmin met zijn coach Brien Clough. In deze tweespalt moet de oorzaak van zijn absentie volgens insiders gezocht worden. Clough liet uit zijn commentaar 'blijken, dat de dagen van Bowles bij Notting ham geteld zijn. Hij zal een heel goed excuus moeten hebben. Ik zal luisteren naar hetgeen hij te zeggen heeft. Maar zijn toekomst bij Nottingham hangt aan een zijden draad". Optimistischer berichten kwamen er uit de blessurehoek. Verdedi ger Larry Lloyd die tegen Argen tinië een enkelblessure opliep, is zo goed als genezen. Gisteren trainde hij zonder problemen UEFA'S Het Nederlandse UEFA-elftal is gistermiddag in het Oostduitse Halle in de halve finales van het toernooi om de Europese titel uitgeschakeld. Voor 5000 toe schouwers verloor oranje met 0-1 van Engeland. Het doelpunt werd in de 67ste minuut gescoord door English. In de tweede halve eindstrijd ver sloeg Polen met 2-0 Italië. AMSTERDAM (ANP) - Jack van Zanten zal na het toernooi om het Europees kampioenschap voet bal 1980 zijn functie als begelei der van het Nederlands elftal neerleggen Jack van Zanten die sinds enkele jaren weei als zoda nig werkzaam is, kan een en an der niet meer combineren met zijn werkzaamheden. De finale: (Polen-Engeland) en strijd om de derde plaats (Ne- derland-Italiè) worden morgen in Leipzig gespeeld. Van der Meent Pim van der Meent keert terug als trainer van de eerste divisieclub FC Amsterdam. Van der Meent tekende gisteren een contract voor twee jaar. Als voorwaarde voor zijn komst liet hij in de over eenkomst opnemen, dat FC Am sterdam de competitiewedstrij den speelt op een aangepast bij- veld van het Olympisch stadion. Van der Meent was de laatste twee jaar in dienst van De Graafschap. Daarvoor was hij reeds verbon den aan FC Amsterdam. Beckenbauer De Westduitse voetballer Franz Beckenbauer gaat niet naar Hamburg SV. Beckenbauer ver lengt zijn contract met de Ameri kaanse profclub New York Cos- mos vermoedelijk met twee jaar. Manager Gunther Netzer van de Westduitse kampioen had on langs de wens geuit Beckenbauer in te lijven, toen bekend werd dat de Engelse international Kevin Keegan de club zou verlaten. Beckenbauer trad in 1977 in dienst van Cosmos. Met de trans fer van Bayern Munchen naar Cosmos was destijds een bedrag Zijn B V. gaat nieuwe vestigingen inrichten in Florida en Curacao, waardoor hij niet meer de tijd kan vrijmaken die nodig is het Ne derlands elftal optimaal te bege leiden. Van Zanten, die als ama teur zijn functie als Oranjebege leider uitoefende, heeft het be stuur van de KNVB en bonds coach Jan Zwartkruis gisteren zijn besluit medegedeeld. gemoeid van ongeveer 5.6 mil joen gulden. Calderwood Ook AZ'67 heeft zich op de markt begeven voor de Brit Ron Cal derwood. Namens zijn nieuwe superieuren verzocht trainer Hans Eijkenbroek de Spartaanse Schot telefonisch om nog even te wachten om een contract te teke nen bij Willem II. Calderwood: "Dat doe ik dus maar. Want AZ'67 neemt volgend seizoen deel aan dv strijd om de UEFA Cup. Na het weekeinde weet ik of de zaak al dan niet doorgaat". Willem II beraadt zich nog over de transfer som van 225.000 gulden, die Bir mingham City vraagt voor Cal derwood. Excelsior beschikt de .eerstkomen de twee seizoenen over FSC-Li- bero Joop van Daele. De club uit Rotterdam-Oost denkt het spits- problemen, dat de naar Amerika vertrokken Waslander naliet, te kunnen oplossen met Koolhof (Veendam). Als tweede kandi daat heeft trainer Dorjee de SC Amersfoort-speler Hulshoff ach ter de hand. Verschoor zet handtekening VELSEN - John Verschoor heeft op een heel andere wijze dan hij zelf had veiwacht zijn contract bij de eerste-divisievereniging Tel star ondertekend. De LFC-ver- dediger zou aanvankelijk dat donderdagavond al hebben ge daan. Nu dat niet was gebeurd, twijfelde hij of Telstar hem wel graag wilde inlijven. Nadat hij gisteravond in het oefen duel met eersteklasser DCG (4-1 als één van de weinigen een goe de indruk had gemaakt op Tel star-coach Joop Brand, kon hü zelfs met een stalen gezicht zeg gen: "Ik wil nog niet tekenen,1 want ik wil meer gaan verdienen, nu ik zo n wereldpartij heb ge speeld". "Het toekijkende Tel star-bestuurslidaldus Ver schoor. "ging daar serieus op in en smeekte me direct te tekenen. Dat heb ik toen maar gedaan". Ook ex-UVS-aanvaller Theo van Seggelen (hij scoorde eenmaal fraai) kon tevreden terugblikken op zijn debuut in het Telstarsta dion. "Brand heeft John en mij nu al een plaats in het team van volgend seizoen bedacht", ver telde de afgelopen week 26 jaar geworden Leidenaar.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11