'Wereld Biet meer in twee blokken verdeeld' Surinaamse ambassadeur ontslagen NAVO doet toezeggingen aan het Warschaupact VS vrezen agressie Noord- in Zuid-Korea RUZIE IN KABINET-BEGIN „De Eendracht" Cuba wil niet over hervestigen emigranten overleggen VRIJDAG 23 MEI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 Professor Schaper over Koude Oorlog: (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Langzamerhand gaan de machtsverhoudingen in de wereld zich wijzigen. Door de geleidelijke interne uitholling van de beide supermachten, de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie, en de nieuwe opkomst van Europa is de tijd dat de wereld in twee blokken is verdeeld wellicht snel voorbij. Dat zei professor B. W. Schaper gis teren tijdens de lezing 'Hoe staat het met de Koude Oorlog?' in het Academiegebouw van de Rijks universiteit. Schaper was uitge nodigd door de Federatie van Historische Disputen in Leiden. Amerika valt volgens Schaper te rug in haar oude politiek van iso latie. Hij verwacht van de huidige politieke leiders in de Verenigde Staten nauwelijks enige inspira tie of zelfbeheersing. Ook de Sowjet-Unie staat niet meer zo stevig in de schoenen in de ogen van Schaper. "De uitkomst van de generatiewisseling van het leiderschap in Ruslang is nog on zeker. En de USSR mag dan mili tair sterk zijn gegroeid de laatste jaren. Je moet die militaire rol ook niet overschatten. "De recente ontwikkelingen in Af ghanistan en Iran tonen het on vermogen van een terreureven- wicht om de wereldverhoudin gen in het gareel te houden", al dus Schaper. Hij noemt de toestand riskant, om dat het contact tussen de Ameri kanen en de Russen moeizaam verloopt en de militaire machten waarop men vertrouwt om de vrede te waarborgen een fatale uitwerking hebben, wanneer zij worden ingezet. Daarom vindt Schaper het niet onlogisch, dat Frankrijk en West-Duitsland proberen het contact met de Sowjet-Unie op gang te houden. Schaper acht het ook een bewijs van de wat onafhankelijker posi tie van Europa, omdat er vanuit de Verenigde Staten hevige kri tiek is geweest op de reis van de Franse president van afgelopen week. Volgens hem hebben kernwapens een enorme zuig kracht op de machthebbers en dreigt een totale militarisering van de wereld. "De crisissituatie heeft echter een algemeen karakter", aldus Scha per. "Zowel op economisch, cul tureel als moreel gebied gaat het erg slecht. En honger en onder ontwikkeling worden niet opge heven door militair machtsver toon. De wereld heeft alternatie ven nodig voor de bewapenings wedloop." Professor Schaper noemde de ont wikkeling van het door de Fransman André Fontaine ge noemde 'grote projekt' een mo gelijkheid om de impasse in de wereldverhoudingen te doorbre ken. Dat 'grote projekt' zou de bewape ningsrace moeten stoppen en de ze vervangen door een "stabiele wereldorde gebaseerd op ver mindering van de wereldonge lijkheid". Iedereen zou zijn steen tje aan dit plan kunnen bijdragen. "Amerika, dat op dit moment erg is verzwakt is daar vast wel voor te vinden", aldus Schaper "en misschien de Sowjet-Unie ook wel, omdat ook dit land de situa tie als uitzichtloos ervaart en een eigen inbreng in het 'grote pro jekt' kan hebben". Hij verzette zich trouwens tegen het idee als zou de 'Tweede Kou de Oorlog' na de Russische inval in Afghanistan zijn begonnen. "Sinds het ontstaan van de Kou de Oorlog is de dreiging van een treffen tussen Oost en West nooit opgehouden. De Détente (ont spanning) is slechts een fase van de Koude Oorlog, i logsdreiging minder j Over troepenvermindering in Europa WENEN (Reuter) - De NAVO heeft de landen van het Pact van Warschau gisteren de verzekering gegeven, dat En geland, West-Duitsland. Ne derland, België en Canada be reid blijven hun troepen sterkte in Europa te vermin deren, wanneer de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie tot een eerste besnoeiing van hun strijdkrachten zijn over gegaan. De NAVO deed dit op de confe rentie in Wenen waar sinds zeven jaar 19 landen onder handelen over een wederzijd se, evenredige troepenver mindering in Midden-Europa (MBFR). Volgens voorstellen van de NAVO moeten in eer ste aanleg de Amerikanen hun troepensterkte in Europa met 13.000 man en de Russen met 30.000 man verminderen. Drie of vier jaar nadien zou den genoemde vijf westelijke landen 'aanzienlijke' be snoeiingen aanbrengen in hun troepensterkte. Over de vraag hoe groot die zullen zijn. zou moeten worden on derhandeld na de eerste te rugtrekkingen van Amerika nen en Russen. Van NAVO-kant was de toe zegging inzake de genoemde vier Westeuropese landen en Canada al eerder gedaan. De zeven landen van het Pact van Warschau hadden echter ge steld dat de NAVO de toezeg ging had weggelaten, toen zij vorig jaar herziene voorstel len ter tafel bracht. Op de 236ste plenaire vergade ring van de conferentie ver klaarde de Belgische ambas sadeur Luc Smolderen, dat de bondgenoten van de VS met belangrijke troepenformaties in Midden-Europa bereid zijn tot vermindering hiervan om te komen tot de voorgenomen 700.000 man als plafond voor de sterkte van de landstrijd krachten van elk van de twee blokken. Smolderen sprak namens de 12 deelnemende NAVO-landen. (Van onze redactie buitenland) SEOEL, WASHINGTON - Hoewel er geen sprake is van Noordkore- aanse troepenbewegingen heb ben de VS gisteren Noord-Korea opnieuw gewaarschuwd geen profijt te trekken uit de binnen landse troebelen in Zuid-Korea. Witte Huis-woord voerder Hod- ding Carter verklaarde dat Was hington niet zal aarzelen de ver dragsbepalingen met de regering in Seoel na te komen, wanneer sprake is van „agressie van bui tenaf'. De onrust in Zuid-Korea, ook giste ren woedde de opstand in de pro vinciehoofdstad Kwangjoe in volle hevigheid en breidde zich naar steeds rneer steden uit, wordt in de Amerikaanse hoofd stad met grote bezorgdheid ga degeslagen. Uit de woorden van Hodding Carter blijkt dat de VS rekening houden met Noordko- reaanse pogingen om op enigerlei wijze voordeel te halen uit de zwakke positie van de regering in Seoel. Het 40.000 man sterke Amerikaan se leger in Zuid-Korea is nog niet in staat van paraatheid gebracht. Wel zijn Koreaanse soldaten aan de gemengd Amerikaans-Kore- aanse troepenmacht onttrokken om in Kwangjoe te worden inge zet. De Amerikaanse ambassa deur Mike Mansfield zei gisteren in Tokio dat de VS „zolang als noodzakelijk is de Zuidkoreaan- se regering zullen ondersteu nen". De voormalige senator ver klaarde ook dat een eerder door president Carter genomen beslis sing om een Amerikaanse divisie uit Zuid-Korea terug te trekken was herzien omdat Carter door CIA-rapporten overtuigd was ge raakt van de groeiende militaire kracht van Noord-Korea. De Noordkoreaanse radio heeft het Zuidkoreaa.ise leger opgeroepen de „onderdrukking van demon stranten in Kwangjoe te staken". In China, dat op zeer vriend schappelijke voet staat met Noord-Korea, hebben verschil lende jongerenorganisaties soli- dairiteit met de studenten en jon geren in Zuid-Korea betuigd, al dus een bekendmaking van het persbureau Nieuw-China. Zuidkoreaanse premier Park Choong-Hoon riep de be volking gisteren in een televisie toespraak op kalm te blijven en zich achter de regering te scha ren. „Geweld en rellen lossen niets op", aldus Park, die de be volking van de door het leger om singelde stad Kwangjoe aan raadde de straat te mijden en naar werk of huis terug te keren. Geschat wordt dat er 57 doden en 400 gewonden zijn gevallen na drie dagen opstand in Kwangjoe. Van een normaal openbaar leven is geen sprake meer alle verbin dingen zijn verbroken, winkels dicht, scholen gesloten. Gisteren gingen we*r meei den ïooooo mensen de straat op om te de monstreren tegen het regime in Seoel. De opstandelingen eisen behalve de vrijlating van de op positieleider Kim Dae-Djong de executie van Zuid-Korea's wer kelijk sterke man, generaal Chon Doe-Hwan, die zy verantwoor delijk stellen voor de „fascisti sche dictatuur" in het land. Ook willen zij opheffing van de staat Gisteren zouden enkele eisen van de demonstranten in Kwangjpe zijn ingewilligd d<«>r de autoritei ten. Het ging daarbij vooral om terugtrekking van legereenhe den uit de stad en de belofte dat geen repressailles tegen de op standige burgers zullen plaats vinden. Tijdens een massale de monstratie in de stad zouden stu dentenleiders hebben opgeroe pen wapens in te leveren bij een comité van 26 burgers, waartoe vooraanstaande religieuze lei ders behoren. Het was nog niet bekend of aan deze oproep ge hoor werd gegeven. De demon stranten hebben in Kwangjoe en in andere steden de afgelopen dagen grote aantallen wapens buitgemaakt op het leger en bij overvallen op munitiedepots. maandag t/m vrijdag vanaf 12.00 uur zaterdag en zondag vanaf 17.00 uur OOK VOOR RECEPTIES EN PARTIJEN Gouwsluiseweg Alphen aan den Rijn. Telefoon 01720-94272. bar bistro Alpbense molen (Van onze correspondent Ruud de Wit) PARAMARIBO - De Surinaamse ambassadeur in Neder land, W. van Eer is uit zijn functie ontheven en met onmiddellijke ingang naar Paramaribo teruggeroepen. De Surinaamse regeringsvoorlichtingsdienst heeft dit gisteren bekendgemaakt. De maatregel maakt onder deel uit van een volgens de Surinaamse autoriteiten dringend noodzakelijke reorganisatie van de buiten landse dienst. n de verklaring wordt gesteld, dat terwijl het aantal personeelsle den van de ambassade alsmaar toenam, de prestaties steeds meer afnamen. Ook tweede se cretaris Kruisland is uit zijn func tie ontheven. Het totale perso neelsbestand zal met een derde worden teruggebracht omdat alle Surinamers met een Nederlands paspoort ontslagen worden. De economisch attaché, dis. C. La- mur, zal voorlopig de leiding krijgen van de ambassade, aldus de rijksvoorlichtingsdienst. \annemelijk is dat deze beslissing, van de regering-China Sen voortvloeit uit het recente bezoek aan Nederland van een van de le- Executies in Iran THERERAN (AFP) -»In de Iraanse hoofdstad Teheran zijn gisteren negen handelaren in verdovende middelen geëxecuteerd. De negen waren ervan beschuldigd lid te zijn geweest van een „inter nationale bende die in heel Iran verdovende middelen verkocht en relaties onderhield met con tra-revolutionairen in het bui tenland". Woensdag werden in Teheran om dezelfde reden twintig personen geëxecuteerd. den van de Nationale Militaire Raad, sergeant Mijnals. Hij heeft zich toen met de interne organi satie van de ambassade heeft be ziggehouden. Regeringswoordvoerders in Para maribo willen nog niet bevesti gen dat ex-premier Sedney (van 1969 tot 1973) tot nieuwe voorzit ter van de Surinaamse afdeling van de CONS (commissie ont wikkelingssamenwerking Ne derland Suriname). Het bureau van de minister-president wilde niet bevestigen dat met ingang van 30 mei de personen die nog steeds in de Memre Boekoeka- zerne worden vastgehouden, door de NMR zullen worden overgedragen aan het ministerie van justitie. Toch waren beide berichten eerst in Paramaribo verspreid. Het is het zoveelste bewijs van de ge brekkige communicatie tussen de regering en de Nationale Mili taire Raad en hun respectievelij ke persdiensten. Het vermoeden bestaat dat het in de bedoeling van de NMR ligt de overheveling van de gevangenen naar de rege- ring-Chin a Sen pas op zondag 25 mei officieel bekend te maken. Op die dag is er in Paramaribo een massabijeenkomst georgani seerd, waar zal worden herdacht dat drie maanden geleden een einde werd gemaakt aan de rege- ring-Arron. MIAMI - Gelaten kijkt een groep Haitiaanse vluchtelingen hoe een Panamees schipdat hen oppikte, de haven binnenloopt. Grote aantallen vluchtelingen uit Haïti proberen in de VS asiel te vinden. Maar in tegenstelling tot Cubaanse vluchtelingen, zijn zij nauwelijks welkom. correspondent) JERUZALEM - Een ruzie tussen Israels minister van defensie Weizmann en zijn collega van fi nanciën Horowitz, heeft in Israel tot een ernstige regeringscrisis geleid waarbij het voortbestaan van het kabinet-Begin op losse schroeven is komen te staan. De meningsverschillen zijn dit keer van economische aard, maar vol gens ingewijden spelen ook poli tieke overwegingen een rol. Weizmann heeft geweigerd gehoor te geven aan het verzoek van de minister van financiën het afslui ten van financiële contracten op te schorten tot de wekelijkse ka binetszitting, aanstaande zondag. Horowitz had hiertoe besloten nadat de afgelopen maand de prijsstijgingen een nieuw hoog tepunt van meer dan tien procent hadden bereikt. Volgens Horo witz vereist deze prijsstijging een herziening van de begroting, waarbij vooral het ministerie van defensie het slachtoffer dreigt te worden omdat dit ministerie eenderde van de begroting op slokt. Weizmann heeft laten weten dat bij een verdere inkrimping van zijn budget, hij niet langer verant woordelijkheid wenst te dragen voor de defensie. Horowitz stelt Minister Weiz eventueel de regering ten val zal brengen. Een vertrek van Weiz mann kan echter alleen de val van de regering teweeg brengen als ook andere ministers hem zullen volgen. Een opstappen van Ho rowitz betekent een absoluut fa len van het economisch beleid omdat hij al Begins tweede mi nister van financiën is die juist tot taak had de zaak te redden. In de Cheroet-partij werd gister avond tijdens een vergadering, ernstige kritiek op de uitspraken en het eigengereid optreden van Weizmann geuit. Begin eiste ech ter van de deelnemers de affaire- Weizmann niet ter discussie te stellen omdat Weizmann zelf niet aanwezig was. daarentegen dat zonder be snoeiing van de begroting hij niet langer verantwoordelijk voor fi nanciën kan zijn. Ondanks de eis van Horowitz heeft het ministerie van defensie gisteren toch han delsovereenkomsten ter waarde van tien miljoen gulden afgeslo ten. Uitstel van het sluiten van deze overeenkomsten juist in tij den van inflatie zou, aldus Weiz mann, enorme verliezen met zich meebrengen. Welingelichte bronnen wijzen erop dat Weizmann deze zaak heeft aangegrepen om nu echt de rege ring te verlaten in de hoop dat dit DRUGS - In Saint Malo in Frank rijk is gisteren een tweedaagse conferentie begonnen, waarbij leden van drugs-bestrijdings- teams uit de Verenigde Staten, Canada en Frankrijk wegen pro beren te vinden de grote stroom heroïne uit Zuid-Oost-Azië en het Midden-Oosten in te dammen. Het hoofd van de Amerikaanse narcotica-brigade Peter Bensin- ger zei dat de Verenigde Staten vastbesloten waren de routes van de smokkelaars van verdovende middelen af te snijden. Succes Sadat bij referendum CAIRO (UPI) - De Egyptenaren hebben gisteren nagenoeg een stemmig ingestemd met zes grondwetswijzigingen. Bij refe rendum had president Sadat zijn onderdanen om een uitspraak gevraagd. Hem staat nu de weg open om president voor het leven te worden. De wijzigingen behel/.en verder het aanvaarden van de Islam als fun damenteel oriëntatiepunt voor de wetgeving en leggen de basis voor een meer-pai tijen-systeem, waar Sadat al in 1978 aan was be ginnen te werken. Naar het staatspersbureau Mena berichtte blijkt uit de voorlopige uitslagen dat ..een overweldi gende meerderheid van het Egyptische volk met de amen dementen instemt". Eind april stemde het parlement leeds in met de wijzigingen in de grondwet. De uitslag van de stemming was toen ook een dui delijk blijk van vertrouwen in Anwar Sadat. Functionarissen zeiden dat het een uitgemaakte zaak is dat de 12 miljoen Egypti sche kiezers hun volksvertegen woordigers zijn bijgevallen. HAVANA (Reuter) - Cuba wijst een voorstel van de VS, Engeland en Costa Rica voor onderhandelin gen over hervestiging in het bui tenland van Cubaanse vluchte lingen af. Het Cubaanse ministe rie van buitenlandse zaken noemde het initiatief in een ant woord dat gisteren werd gegeven een poging tot inmenging in de interne aangelegenheden van Cuba. Van Amerikaanse zijde had men la ten weten, dat een groot aantal landen uit humanitaire overwe gingen bereid is Cubaanse bur gers te ontvangen voor tijdelijke of vaste hervestiging. Voorge steld werd te onderhandelen over een ordelijk emigratieprogram ma. Het ministerie wees dit overleg af en verklaarde dat emi gratie een zaak is voor overleg tussen landen onderling, waar emigranten uitdrukkelijk verkla ren naar toe te willen. "Humani taire overwegingen" hoeven vol gens het ministerie in geen geval te gelden, want de mensen die hebben gevraagd Cuba te kun nen verlaten pogen niet te ont komen aan enige economische politieke dan wel religieuze ver volging. In de afgelopen paar maanden zijn in totaal ruim 65.000 Cubaanse vluchtelingen in bootjes over zee naar de VS gestroomd, en de Ver enigde Staten willen de ongecon troleerde uittocht ondervangen door een geregeld evacuatiepro gramma. Anderzijds hebben de Verenigde Staten gister een Cubaanse uit nodiging afgewezen voor onder handelingen over normalisering van de betrekkingen tussen bei de landen, zoals maandag was uitgegaan van het- Cubaanse dagblad "Granma", dat algemeen wordt beschouwd als spreekbuis van Havana. Onderhandelingen zijn volgens een hoge Ameri kaanse functionaris uitgesloten zolang Castro weigert orde te brengen in de uittocht. "Gran ma" had gezegd, dat Cuba met de VS in het algemeen wil onder handelen over bestaande kwes ties en de betrekkingen en vroeg zich af waarom Washington wil spreken over wijzen waarop de uittocht kan worden geregeld zonder tezelfdertijd te willen in gaan op de diepe oorzaken, die ten grondslag liggen aan het probleem" in het bijzonder de economische boycot van Cuba door de Verenigde Staten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9