Kamer wil overleg illegalen Nieuwbouw Tweede Kamer onzeker I herschi/drinks Blokkade Greenpeace gaat derde dag in Provincieplan Wiegel maakt oppositie boos 14JARR IN NEI>ERLDNE> WKT IS Hu NI 1?ECHT EEN Buiraros FRAUDE ONTDEKT Op veel plaatsen giftige stoffen ontdekt CDA verdeeld VRIJDAG 23 MEI 1980 ROTTERDAM (GPD) - De actie van de milieu-organisatie Green peace tegen het uitvaren van af- vallozingsschepen uit de Rotter damse Waalhaven gaat vandaag de derde dag in. Twee schepen van de organisatie, de Rainbow Warrior en de Evelyne, beletten woensdag twee Duitse schepen, die chemisch afval in de Noord zee dumpen, de Waalhaven te verlaten. De beide Greenpeace- schepen slaagden erin voor de Duitse schepen voor anker te gaan. Zolang de actie vreedzaam verloopt, zal de Rotterdamse po litie niet ingrijpen. Met de blokkade protesteert de mi lieu-organisatie tegen de lozing van chemisch afval in de Noord zee, 40 km voor de kust van Hoek van Holland, door het Westduitse chemische concern Bayer. Het afval bevat de kankerverwek kende stoffen benzeen en nafta- leen en de zware metalen lood, chloor, koper, zink, kwik en cadmium. Het Westduitse concern heeft van de Nederlandse regering ver gunning gekregen om jaarlijks 550.000 ton afval per jaar in de Noordzee te dumpen. In een tele gram aan de minister van verkeer en waterstaat verzoekt Green peace deze chemische afvallo- zingen stop te zetten, omdat die in strijd zouden zijn met de con venties van Oslo en Londen, die ook door Nederland zijn onder tekend. In een communiqué verklaarde het Bayer-concern gisteravond dat de actie tegen de afvalschepen op korte termijn gevolgen zal heb ben voor de betrokken bedrijven en dat 4000 arbeidsplaatsen in gevaar komen. Door de blokkade in Rotterdam kunnen de bedrij ven van Bayer het nu vrijkomen de chemische afval niet afvoeren. Stagnatie in de produktie is dan ook niet uitgesloten, aldus het concern. Vertegenwoordigers van Bayer hebben inmiddels contact opgenomen met de ver antwoordelijke instanties in ons land. Volgens een woordvoerder van het Westduitse chemische concern zijn de afvallozingen „ecologisch verantwoord en worden ze al meer dan tien jaar overal ter we reld toegepast. De toestemming van de Nederlandse regering om dit afval in de Noordzee te lozen, berust ook op dit standpunt". Greenpeace-actieleider Alan Pic- kaver gisteravond: „Na een tweede succesvolle dag van pro test tegen het uitvaren van de af- vallozingsschepen Rosemary S en Kathe H zijn wij vastbesloten in de Waalhaven te blijven liggen. We gaan door tot de minister heeft toegezegd deze lozings kwestie te zullen voorleggen aan de juridische commissie van de Conventie van Oslo. Eerder gaan wij niet weg". BINNENLAND Kleuters van vijf jaar leerplichtig ASSEN (GPD) - De leeftijd waarop iemand leerplichtig is, wordt vermoedelijk ver laagd. Dit nieuwtje maakte staatssecretaris Hermes van onderwijs en wetenschappen gisteren in Assen bekend tij dens een bijeenkomst van de Drentse onderwijsraad. De wijziging van de Leerplicht wet die hiervoor nodig is, komt overigens pas aan de orde nadat de Wet op het ba sisonderwijs, in 1983, is inge voerd. Nu zijn kinderen op zevenjarige leeftijd leerplichtig. Als de nieuwe Wet op het basison derwijs is ingevoerd, wordt de leeftijd vijfjaar, als het aan staatssecretaris Hermes ligt. „Maar u moet deze getallen niet te precies heer Hermes. DEN HAAG (GPD) DEN HAAG (GPD) - PvdA en D'66 zijn woe dend op minister Wiegel van bin nenlandse zaken. „Hij blijkt als een regent te werk te gaan", zegt D'66-kamerlid Brinkhorst over het feit dat de bewindsman woensdag in een vertrouwelijk gesprek met alléén maar kamer leden van CDA en WD, zou heb ben aangekondigd dat hij het ze ventien-provinciën-plan in de prullebak heeft gegooid. Dat laatste is overigens niet juist, al dus kamerleden die met Wiegel hebben gesproken. De minister houdt nog vast aan het plan, al verwacht men wel dat hij het op korte termijn zal intrekken en slechts zal doen wat maximaal haalbaar lijkt: de vorming van een provincie Rijnmond en van een provincie Twente. Niet ze ventien, maar slechts elf provin cies dus. Het CDA-kamerlid Hennekam, specialist op het gebied van de provinciale herindeling en de reorganisatie van het binnen lands bestuur die daarmee sa menhangt, ontkent net als alle andere ingewijden het feit dat Wiegel al een besluit heeft geno men: „Overigens verwacht ik wel dat dat gaat gebeuren", zegt hij. De kans is groot dat Wiegel z'n wetsontwerp om zeventien pro- vincies-nieuwe-stijl te scheppen intrekt en vervangt door een wetsontwerp dat de tweedeling van Zuid-Holland en de vorming van een provincie Rijnmond re gelt; de vorming van een provin cie Twente ligt moeilijker, maar is niet onhaalbaar. „Rijnmond zou dan de eerste stap zijn", aldus een bestuurslid van de CDA-fractie. „En waarschijn lijk ook de laatste", voegt hij er aan toe. Woede PvdA en D'66 zijn. zoals gezegd, woedend op Wiegel. D'66 heeft een verklaring uitgegeven waarin de partij zegt het onjuist te vin den dat de minister z'n beslissin gen in een onderonsje met slechts kamerleden uit de regeringspar tijen bekend maakt. ..Minachting voor het parlement", aldus D'66. Brinkhorst (D'66) en StofTelen (PvdA) hebben inmiddels vragen gesteld aan minister Wiegel over de „gewijzigde inzichten van het kabinet". Zij willen precies we ten hoe de stand van zaken op dit moment is - of het kabinet dus nog achter de herindelingsplan nen staat of niet. DEN HAAG (GPD) - Illegalen mogen van de Tweede Kamer niet onverwachts opgepakt worden uit kerken waarin ze een toevlucht ge zocht hebben. De regering moet, zo vindt een kamermeerderheid, eerst gaan praten met ge meentebesturen, organisaties van buitenlandse werknemers, politiemensen en kerkbesturen. HAARLEM - Een Turks gezin dat uit een kraakpand in Haarlem is gezet, bivakkeert nu op de Grote Markt in de hoop dat de gemeente Haarlem hen weer aan onderdak zal helpen. Nieuwe koppelbazenaffaires aan licht gekomen DEN BOSCH (ANP) - De Rijkspolitie in Den Bosch is een omvangrijke sociale fraude op het spoor. Het on derzoek naar de praktijken van koppelbazen leidde gis termorgen tot huiszoekingen in onder andere Uden, Wij- chen, Arnhem, Utrecht, Aalst (bij Eindhoven) en Gemert. De politie heeft een aantal boekhoudkundige stukken in beslag genomen. Gisteren voerde de politie ook con troles uit op bouwplaatsen in Almere, Horst, Den Bosch, Am sterdam en Uden. Een aantal van de gecontroleerde arbeiders ge noot naast het loon een uitkering. Tegen hen is proces-verbaal op gemaakt. Volgens de politie richt het onder zoek zich niet zo zeer tegen zwartwerkers maar wel tegen de koppelbazen en hun opdrachtge vers. Ook in het waterweggebied is op nieuw een grote koppelbazenaf- faire aan het licht gekomen. Volgens de Industriebond FNV hebben dertien deurwaarders gisterochtend in Dordrecht en omgeving met een bliksemactie bij verschillende bedrijven goe deren in beslag genomen van het uitleenbedrijf Staallas bv uit Go- rinchem. Volgens de deurwaar ders heeft deze koppelbaas alleen al van 1975 tot en met 1977 een schuld van 38 miljoen gulden aan de belastingdienst door achter stallige loonbelasting en niet af gedragen aow-premies. Personeelsleden van Staallas, die zijn uitgeleend aan de machine fabriek Penn en Bauduin in Dor drecht, waarschuwden de Indus triebond dat er bij de fabriek ma teriaal van Staallas in beslag werd genomen. De zaak is momenteel alleen nog in Drie doden bij ongeluk DRIEBERGEN - Bij een ongeluk op Rijksweg 27 (Utrecht-Gor- kum) op het viaduct Lexmond zijn gistermiddag even na één uur drie doden en zes gewonden ge vallen. Het ongeluk gebeurde toen een vrachtwagen inreed op een klei ne file, die was ontstaan doordat een rijstrook was afgesloten. Bij het ongeluk waren verder zeven personenwagens betrokken. De vrachtwagen en twee personen- wagens raakten in brand. De slachtoffers zijn een 65-jarige in woner uit België en twee inwo ners van 86 en 52 uit Naarden. Het Belgische slachtoffer zat in een personenwagen die door de vrachtwagen tegen de vangrail werd gedrukt. Daarna schoot de vrachtwagen door en sleurde twee andere personenwagens een eind mee. Nadat ze tot stil stand waren gekomen, vlogen de wagens in brand, waarbij de twee andere doden vielen. Dit staat in een motie van mevrouw Wessel-Tuinstra (D'66) die met 65 tegen 62 stemmen werd aange nomen. De motie kon worden aangenomen door interne ver deeldheid binnen het CDA. Van Houwelingen, Beinema, Schol ten en Borgman stemden voor deze motie van de oppositie. Het gevraagde overleg zou moeten leiden tot een planmatige aanpak van het probleem van de kerkil- legalen, aldus de motie die echter niet zover gaat van de regering te vragen in afwachting van zo n plan het vervolgingsbeleid op te schorten. Wel wordt gesteld dat de richtlijn van staatssecretaris mevrouw Haars (justitie) aan de hoofden van politie, waarin zij schrijft dat de vreemdelingenpolitie ook in kerken tegen illegalen mag op treden, „niet bijdraagt tot een harmonische uitvoering" van de 1 novemberwet. Minister De Ruiter betreurt de ka meruitspraak. Hij vreest dat er nu opnieuw valse hoop wordt ge wekt. „Ik zou het uitermate be treuren als het denkbeeld zou ontstaan dat nu het Nederlandse vreemdelingenbeleid weer he lemaal is teruggedraaid. Het de bat spitst zich steeds meer toe tot de manier waarop en niet tot de eigenlijke inhoud van het be leid". Het debat in de Kamer was aange vraagd door de PSP'er Van der Spek. Minister De Ruiter had in zijn antwoord op de vragen van dit kamerlid al duidelijk ge maakt, onder geen beding een uitzondering te willen maken voor de kerkillegalen. Met klem wees hij de gedachte af dat er oor deze groep een speciale re geling zou moeten worden ge troffen. Het verblijf in een bepaald ge bouw kan en mag niet leiden tot een veranderde rechtspositie voor de betrokkenen. Rechtsge lijkheid en rechtszekerheid kun nen niet omver worden gestoten. Dat is dynamiet onder de rechts staat", aldus De Ruiter. De minister motiveerde de circulai re van staatssecretaris Haars door erop te wijzen dat er plaatselijk bij de politie onduidelijkheid was ontstaan over de vraag of men in kerken mocht optreden tegen de illegalen. Hij deed een dringend beroep op degenen die de kerkillegalen helpen hun werk te staken. „Het samenbrengen van illegalen in kerkgebouwen is principieel uit zichtsloos en kan tot niets leiden. Het kan toch niet de bedoeling zijn vreemdelingen in een nog kwetsbaarder positie te brengen door hen in heel- of halfonder- grondse situaties te leiden", zo vroeg De Ruiter zich af. De minister vindt het niet op de weg van zijn departement liggen uit vrees voor ordeverstoringen de politie aan te raden maar niet in te grijpen. „Dat moet van geval tot geval door het plaatselijk be stuur worden bekeken. Wij kun nen niet zeggen: er wordt niet op getreden. Dat zou de bevoegdhe den van het lokale gezag uithol len". De Pvd A'er Buurmeijer noemde de notitie van mervrouw Haars aan de hoofden van politie onverant woord. „De politie wordt hier door belast met een verkeerde opdracht, die grote spanningen en onvoorzienbare gevolgen zal hebben." Woordvoerder Gerrit Van Dam van het CDA stelde zich achter de bewindslieden van justitie op. „De aanwijzing van de staatsse cretaris brengt geen nieuws, maar herinnert slechts aan de be staande situatie dat illegalen, door zich in een kerkgebouw te begeven, zich niet in een uitzon deringspositie kunnen plaatsen ten opzichte van andere illega len." DEN HAAG (GPD) - De nieuw- bouwplannen van de Tweede Kamer zijn gisteren op losse schroeven komen te staan. Het lijkt niet onwaarschijnlijk dat de nieuwbouw zich uiteindelijk zal gaan beperken tot de bouw van een lage kantorenflat binnen de huidige bebouwing rond het Binnenhof. Dit valt op te maken uit de opvat tingen zoals die tijdens twee af zonderlijke persconferenties door de gemeente Den Haag en door de Bouwbegeleidingscom- missie uit de Tweede Kamer naai voren zijn gebracht. Zo liet het Haagse gemeentebe stuur weten niet een van de drie overgebleven plannen accepta bel te vinden. Voor de commissie bleken twee ontwerpen aan vaardbaar. Deze vertegenwoor digers van de gebruikers van het kamergebouw noemden daar naast echter de mogelijkheid tot handhaving van de bestaande vergaderzaal. Een dergelijke besluit kan rekenen op de steun van Den Haag. De gemeente heeft laten weten wei nig te voelen voor een enorm nieuw parlementair bouwwerk naast het Binnenhof-complex. Mocht besloten worden geen nieuwe vergaderzaal te bouwen, dan kan de Kamer vooral gebruik gaan maken van bestaande be bouwing in het centrum van de residentie. Dit heeft de Haagse wethouder Hardon (ruimtelijke ordening en stadsvernieuwing) ook voorge steld. Volgens hem is het ge vraagde nieuwbouwprogramma te groot ten opzichte van dé ter reinoppervlakte. De drie over gebleven plannen van de archi tecten De Bruijn (Amsterdam). Groep 5 (Rijswijk) en Hagoort (Rotterdam) gebruiken daardoor meer grondoppervlak of gebou wen dan stedebouwkundig kan, verklaarde hij. B en W van Den Haag hebben hun opvattingen neergelegd in een brief aan de gemeenteraad, die op 16 juni een besluit moet nemen. Voorgesteld wordt om minister Beelaerts van Blokland (ruimte lijke ordening) te vragen moge lijke alternatieven te bekijken. Hierbij denkt het college aan een verplaatsing van het ministerie van algemene zaken, de Raad van State ep andere Binnenhof-ge bruikers. De vrijkomende ruimte kan dan ter beschikking van de Kamer komen. Voor de Bouwbegeleidingscom- missie bleek uiteindelijk alleen het ontwerp van Groep 5 niet aanvaardbaar. Dit standpunt handen van de belastingdienst. Justitie, die de zaak wel volgt, heeft nog geen onderzoek inge steld. Bij Penn en Bauduin, waar 35 men sen van Staallas werken wordt vandaag een vergadering van de Ondernemingsraad gehouden de V-leden zullen daar eisen de Staallas-mensen een vast dienst verband aan te bieden. werd door commissievoorzitter Rienks (PvdA) vooral verklaard met een verwijzing naar een ge brek aan flexibiliteit en spontani teit, en de trage werkwijze van deze groep architecten. Daar naast speelde ook een rol dat het ontwerp, dat voorziet in de be bouwing van het huidige par keerterrein aan de Hofsingel, te weinig aanknopingspunten biedt voor verdere uitwerking. De beide anoere ontwerpen (De Bruijn - een kantorenflat van 14 verdiepingen; Hagoort - onder tunneling van de drukke Hofcin- gel) kregen elk de steun van een deel van de commissie. Hoewel aan beide ontwerpen bezwaren kleven, gelooft de commissie- Rienks dat zij voldoende kunnen worden aangepast aan de wensen van de Kamer. Van het kabinet verwacht de commissie nog voor dit myaar de definitieve aanwij zing van een architect voor de bouw. Rienks kan zich de vele kritiek op de huidige plannen wel inden- ADVERTENTIE Valkenburg Z.H. ken, Hierbij denkt hij vooral aan opmerkingen dat de Kamer mo gelijk te veel eist in de kwetsbare omgeving van het Binnenhof. Hij vindt dan ook dat de gemeente Den Haag het goede recht heeft te eisen dat vooral gebruik wordt gemaakt van bestaande bebou wing. Hij hoopt dat over deze as pecten een discussie tot stand zal komen. Daarvoor is echter nodig dat de gemeente spoedig een pakket van eisen op tafel legt. Voorop moet komen te staan dat de Kamer goed moet kunnen wer ken. Op de huidige weg kan niet worden voortgegaan, aldus Rienks. Over de kleinschaligheid acht hij compromissen zeker niet uitgesloten, hoewel hij het niet zinvol vindt opnieuw het gehele eisenpakket ter discussie te stel len. Daarover is al sinds 1970 ver gaderd. De uiteindelijke situe ring van de nieuwbouw moet volgens Rienks een besluit wor den, dat genomen wordt in over leg met de architect die het ge bouw zal ontwerpen. SOEST (GPD/ANP) - In het grondwater nabij het Soes- ter bedrijf Randstad is door personeel van de provincie Utrecht verontreiniging door kobalt, chroom en zink ontdekt. De verontreiniging is waargenomen op zeven en op 25 meter diepte. Het is niet bekend in welke hoe veelheid zich chemische stoffen in het grondwater bevinden. Door de provincie Utrecht is een onderzoek in gesteld. De aanwezigheid van het bedrijf zou een oorzaak kunnen zijn van de verontreiniging. De aanlei ding van het onderzoek is dat er op het terrein van de firma ver roeste vaten zijn aangetroffen met vermoedelijk giftige chemi sche stoffen. De plek waar deze hebben gestaan is door de ge meente afgebakend. De vaten zijn door de firma overgebracht naar een vestiging van Rand stad in Nijkerk. Oss De giftige stoffen, die op een bouwterrein bij Oss in de grond zitten, blijken tolueen, xyleen en trimethylbenzeen te zijn. Ook zit er stookolie en bezine in de grond. Dit is de uitslag van een onderzoek van de inspectie voor de volksgezondheid uit Den Bosch, in opdracht van de ge meente Oss. De voorbereidingen tot het afgra ven van het bouwterrein wer den dinsdag gestaakt op verzoek van de arbeidsinspectie. Half april was al geklaagd over stank en bij proefboringen door de gemeente bleken er oplosmidde len in de grond te zitten. Op het terrein heeft een lakfabriek van Philips gestaan. Op de plaats waar de stoffen zijn gevonden was een opslagplaats van tanks en vaten. Volgens de gemeente Oss en de ar beidsinspectie in Arnhem is er geen gevaar voor de omwonen den. Utrecht In het Utrechtse Griftpark, waar eerder deze week ernstige bo demverontreiniging werd ge constateerd door de giftige stof tolueen, is ook nog een vat zout zuur aangetroffen. Het vat met dit gevaarlijke zuur werd ge vonden nadat een aantal kinde ren lichte huidirritatie had op gelopen toen zij in de omgeving van het vat speelden. Het vat is gisterochtend door de gemeente afgevoerd en vernie tigd. Een woordvoerder van de gemeente kon nog niet vertellen hoe het zoutzuur op het terrein is terecht gekomen. Het midden in de bebouwde kom van Utrecht gelegen Griftpark heeft in het verleden dienst gedaan als vuil stortplaats. Momenteel is nun bezig met de aanleg van een park, terwijl op het terrein ook woningen zouden moeten ver rijzen. Het onderzoek naar de gevolgen van de tolueen-verontreiniging is nog aan de gang. Er zijn in het park bodemmonsters genomen die moeten uitw ijzen hoe erg de schade is die de tussen 1948 en 1968 gestorte gifstoffen hebben aangericht. ADVERTENTIE Itmcki!—

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7