actief in vrije tijd Meerburg voor circuit zonder hinder Gastkolom Geen zomervergunningvoor horeca Alternatief plan half miljoen duurder Leidse voorzitter van PvdA in staten Motorisch geweld in ijshal VRIJDAG 23 MEI 1980 Spel-sportdag Ter gelegenheid van het 15-ja- rig bestaan van de jeugdaf deling van VTL wordt op eer ste pinksterdag een grote spel-sportdag georganiseerd. Er is een grote fancy fair en rommelmarkt. Bovendien wordt er door een honden sportvereniging een show ge geven. Aanvang 12 uur. Ver der treedt het majorette-pelo ton "De Kooigirls" op. Alles speelt zich af op het sportcom plex aan de Vliet. Troef ln het gebouw van "Troef' aan het Noordeinde 2a wordt vanavond de film "On the wa terfront" vertoond met in de hoofdrollen Marlon Brando en Rod Steiger. Het is een gangsterfilm waarin grote en kleine vakbondsleiders de gangsters zijn en waarin hun tegenspelers, de havenarbei ders van New York, niet zo zeer met corruptie dan wel de meest totale terreur van de vakbonden te maken hebben. De voorstelling begint om half negen en de entreeprijs be draagt f2.50. Kijkhuis Vanavond en morgenavond wordt in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 de nieuwste film van de bekende Poolse regisseur Andrzej Wajda vertoond. "De meisjes van Wilko" is eeri Frans-Pool se co-produktie met Daniel Olbrychski in de hoofdrol. Het is een romantische film over een man die aan het eind van zijn leven terugkeert naar de plaats van zijn jeugd waar hij zijn geliefden van toen ontmoet. Aanvang 20 en 23 Filmhuis In de nachtvoorstelling van half twaalf draait in het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat 66 vqnavond de film "De Avondmaalsgasten" van de bekende Zweedse regisseur Ingmar Bergmann. Het is de tweede film uit de beroemde drieluik van Bergmann en heeft als thema de twijfel. Hoofdpersoon is Thomas een predikant die twijfelt aan het bestaan van God. Groepsgebeuren ln het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt vanavond het zogenaamde Leidse Groepsgebeuren ge houden. Vier nieuwe groepen uit Leiden en omgeving zullen er optreden. Het zijn: Cheap and nasty, een onlangs opge richte punkformatie met o.a Herman de Tollenaere, Sile- nus, te vergelijking met de formatie Supersister met dwarsfluit en synthesizer, de Zoeterwoudse rockformatie LA. Station en Sorry, de Leidse band die new wave muziek ten gehore brengt. Het LVC is geopend vanag 930 uur en de toegangsprijs be draagt drie gulden. LAK-Cinema LA K-Cinema zal de komende nacht een Franse filmnacht verzorgen in het LAK-theater aan het Levendaal. De toe gangsprijs bedraagt f4.50 per film. De volgende films worden er gedraaid: 20 Touche pas a la femme blan che van Marco Ferreri22 Le juge fayard, dit le Sherrif van Yves Boissot, 24 uui diable probablement van bert Bresson, 02.00 uur: femme aux bettes rouges van Jean Bunuel. De bar is ge opend tot twee uur. Voor deze gelegenheid met kaas en stok brood. Nederlands De cyclus Nederlandse speel films wordt in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoor straat 17 maandag voortgezet met de vertoning van 'De verwording van Herman Dü- rer", een film naar het gelijk namige boek van Leon de Winter. Het is een film ran jongen die de werkelijkheid probeert te ontvluchten door het naleven van een roman uit de vorige eeuw. Aanvang 20 en 22.15 uur. Toegangsprijs f250. Mannencafé Op maandag 26 mei is er vanaf half negen 's avonds weer mannencafé in het pand Nieuwe Rijn 20a. Het thema van de avond is: mannen eri hun werksituatie. Geen overleg over aanwijzing nachtcafés LEIDEN - Voor de zoveelste keer dropen de bestuursleden van het Leidse afdelingsbestuur van Ho reca Nederland gisteravond hoofdschuddend af na het bijwo nen van een gemeentelijke com missievergadering. Voor de zo veelste keer had het horecabe- stuur haar zin niet gekregen. Zoals bekend ligt het horecabe- stuur al jaren met de gemeente in de clinch over verruiming van de sluitingstijden in het weekeinde. Nu moeten de cafés in het week einde om twéé uur 's nachts dicht. De horeca wil een verrui ming tot drie uur. De gemeente raad heeft zich inmiddels tegen een dergelijke verruiming uitge sproken. Wel is een motie aange nomen die moet leiden tot het in stellen van maximaal vijf "nacht cafés" die wel een ontheffing voor het weekeinde krijgen. Het horecabestuur is daar fel tegen. Zij maakte dat het afgelopen weekeinde op ondubbelzinnige wijze duidelijk. Zaterdagavond namelijk bleven op aandrang van het horecabestuur nagenoeg alle Leidse cafés gesloten. Een actie die kennelijk nauwelijks indruk heeft gemaakt op de gemeente raadsleden gezien het verloop van de gemeenschappelijke ver gadering van de commissies voor Ruimtelijke Ordening en Alge mene en Bestuurlijke Aangele genheden van gisteravond. Op deze vergadering lanceerde het horecabestuur het voorstel voor een zogenaamde "zomervergun- ning". Een laatste wanhopige po ging om alsnog een massale ver ruiming van de sluitingstijden af te dwingen. Het voorstel behelst een ontheffing voor uitsluitend de zomermaanden en uitsluitend voor de horeca-exploitanten die daar gebruik van willen maken. Na de -zomerperiode zou dan be keken kunnen worden welke ge volgen latere sluitingstijden met zich mee brengt. Dit voorstel haalde het gisteravond niet. De aanwezige raadsleden wensten vast te houden aan de reeds aangenomen motie van CDA-raadslid Walenkamp. De motie van de vijf nachtcafés. Alleen over de wijze waarop deze motie moet worden uitgevoerd bestaat nog grote onduidelijk heid. De meeste raadsleden vin den dat het horecabestuur nauw moet worden betrokken bij het aanwijzen van de vijf nachtcafés evenals instanties als politie en wijkcomités. Bij monde van voorzitter Visscher liet het horecabestuur echter we ten weinig behoefte te hebben aan overleg. Visscher: "Men wil ons nachtcafés opdringen maar daar hebben wij helemaal niet om gevraagd. Wij beschikken over een lijst van veertig horeca-on- dernemers die in aanmerking willen komen voor latere slui tingstijden. Zolang de gemeente uitgaat van maximaal vijf nacht cafés hebben wij weinig behoefte aan samenspraak. Wij willen pas met de gemeente overleggen wanneer er wordt uitgegaan van minimaal vijf nachtcafés". Visscher kondigde tevens aan dat de horecabond eventueel zijn "ordelijke en kostbare acties zal verscherpen". Hij denkt daarbij aan bezwaarprocedures en een massale sluiting op 3 oktober. PvdA-fractievoorzitter Peters toonde zich, mede door de uitla tingen van horecavoorzitter Vis scher, zeer pessimistisch over een mogelijke oplossing van "het horecavraagstuk. Peters: "Ik ben benieuwd hoe dit circus zich ver der zal voortzetten". Peters stelde nog voor om een werkgroep in te stellen die moet zoeken naar een oplossing voor het Leidse hore cavraagstuk. Het PvdA-raadslid vond weinig bijvafvoor dit voorstel. Zelfs niet in de eigen gelederen. Zijn partij genoot en tevens commissie voorzitter Waal: "Het instellen van een werkgroep levert niets meer op dan eindeloos gepraat. En daar heb ik weinig behoefte aan. De discussie duurt nu al ze ker 2 jaar- Waal was ook degene die uiteinde lijk de knoop doorhakte en aan kondigde op korte termijn met een voorstel voor vijf nachtcafés te komen. "Suggesties van raadsleden en van het horecabe stuur zijn van harte welkom", zo voegde hij eraan toe. Het horeca bestuur verliet daarop hoofd schuddend de raadzaal.... LEIDEN - Bewoners van de wijk Meerburg zijn bang dat de aanleg van een wielerbaan op de voormalige vuilnisstort plaats voor ernstige overlast zal zorgen. De meesten van hen hebben in principe niets tegen de aanleg van een baan, maar vinden wel dat er duidelijke afspraken moeten worden gemaakt. "En tot nu toe stelde de inspraak procedure in ieder geval niet veel voor. Sinds '77 hebben wij geen contact meer gehad met de ge meente"; merkte een bewoner gisteravond tijdens de inspraak avond in het wijkcentrum, Klein Matilo, op. Sinds 1977 zijn de gemeente en de wijk bezig om een bestemming te vinden voor de stortplaats. Beslo ten werd de plek te reserveren voor een stadspark. Wethouder Tesselaar vertelde gis teravond dat hij vorig jaar een plan maakte voor een wielercir- cuit. "De wielervereniging Swift wil dolgraag een baan hebben op de stortplaats en gezien hun hui dige "circuit" in De Waard kan ik me dat goed voorstellen. De si tuatie is daar voor hen niet be paald ideaal. Maar ik besef ook dat ik fouten heb gemaakt wat betreft de inspraakprocedure. Ik ben m'n plichten wat betreft deze wijk niet goed nagekomen", al dus de wethouder. Bewoners van de buurt zijn bang voor ernstige geluidsoverlast. Een buurtbewoner: "Wij zullen ongetwijfeld veel last krijgen van geparkeerde auto's voor onze deuren. En er zullen ook wel re gelmatig luidsprekers schallen. Want het blijft vast niet bij club wedstrijden: Joop Zoetemelk zal ook nog weieens moeten komen. En dan heb ik het nog niet eens over al die wagens op de Room- burgerweg." "Helemaal niet waar", antwoordde de voorzitter van Swift, Van der Hulst. "De meeste renners ko men alleen maar om te trainen en bovendien komen ze meestal op de fiets. Ja natuurlijk zullen we af en toe wedstrijden organiseren, maar dat zullen toch voorname lijk clubwedstrijden zijn." Alternatief De meeste aanwezigen vroegen zich af of het alternatieve plan niet uitgevoerd kan worden. In dat plan komt de baan verder van de woningen te liggen en dichter naar de zijde van het aan te leggen industrieterrein. Het recreatie park, dat in het "gemeenteplan" geheel binnen de baan ligt. is nu gemakkelijker vanuit de buurt te bereiken. "Dat zal helaas technisch gezien heel moeilijk zijn te verwezelij- ken", antwoordde de chef Plant soenendienst Gaastra, "en bo vendien zal het ongeveer een half miljoen meer gaan kosten." Wethouder Tesselaar merkte op dat in het gemeenteplan het recrea tiepark ook vrij makkelijk te be reiken zal zijn. "We leggen drie voetgangerstunnels aan en daar door kun je het recreatieterrein binnen de baan vrij gemakkelijk bereiken"; aldus de wethouder. Hij verklaarde wel te kunnen be grijpen dat mensen op hun rust zijn gesteld, maar: "De vuilnis stortplaats krijgt hoe dan ook een recreatieve bestemming. En een recreatiegebied trekt altijd men- "Dat kan wel zijn", antwoordde een oudere bewoner,"maar ik ben ja renlang lekker gemaakt met het idee dat het een fijne, rustige plek zou worden. En nu krijgen we na de stortplaats een wielerbaan!" De gemeente zal de bezwaren van de bewoners behandelen. LEIDEN - Terwijl de meeste stu denten zich opmaken om van een doorgaans lange vakantie te gaan genieten, is een aantal van hen al weer druk in de weer voor het volgende studiejaar. Zo werd gis teren aan het Rapenburg de nieuwe redactie van de Leidse Universitaire Almanak 1981 ge presenteerd. Het is voor de elfde keer dat men een Almanak gaat uitgeven. In de Almanak staan allerlei wetens- LEIDEN - Loco-burgemeester Waal en zijn echtgenote hebben gisteren een bezoek gebracht aan het bruidspaar D.A.deGroot-Guley.Het bezoekje werd afgelegd in verband met het 60-jarig huwelijksfeest dat de heer en mevrouw De Groot dezer dagen vieren. Het diamanten bruidspaar woont in De Goejestraat. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG-LEIDEN - Me vrouw drs. M. van der Molen uit Leiden is gekozen tot voorzitter van de fractie van de PvdA in Provinciale Sta ten van Zuid-Holland. Zij volgt drs. H. J. Koenen uit Maasland op. Hij kan het voorzitterschap niet langer combineren met zijn werk. Marietje van der Molen maakt sinds 1974 deel uit van Pro vinciale Staten. Daarvoor was zij o.m. fractieleidster van de PvdA in de gemeenteraad van Leiderdorp. waardigheden over de Leidse universiteit en de namen en adressen van de studenten, de hoogleraren en de lectoren van de Leidse universiteit. Op de foto van links naar rechts: Achter: Hans Zuurbier, Maarten Brackel, Wietske Boonstra. Mid den: Yvette van der Kloet, Alex Kok. Voor: Gerien van Adrichem en Ruud Stassen. Eveneens deze week verscheen het voorlopig programma voor de El Cid week in Leiden. In die week, van maandag 11 tot en met vrij dag 15 augustus, kunnen aanko mende studenten kennismaken met Leiden. De week heeft als thema "Toneel en als motto "Debuut in Leiden meegekre gen. De kennismaking met Leiden wordt afgesloten met een hut spotmaaltijd en een "Groot Slot feest". Door Ingrid Moerman, conservatrice museum De Lakenhal In 1977 werd op de conferentie van de 1COM (International Council of Museums) in Mos kou een resolutie aangeno men, waarin de 18de mei tot Internationale Museumdag werd uitgeroepen. De bedoe ling was dat alle Europese Musea eventuele speciale ge beurtenissen, manifestaties en festiviteiten op 18 mei zou den organiseren. Hoe het in het buitenland gere geld is weet ik niet, maar in I Nederland is er in de afgelo pen jaren nauwelijks aan dacht besteed. Zelfs het blad "Museumvisie", uitgegeven door de Nederlandse Mu seumvereniging vermeldt een dergelijke feestdag" niet. Gelukkig maakt de Lakenhal hierop een gunstige uitzonde ring want sinds 1978 heeft dit museum op 18 mei "open huis" gehouden, hierin dit jaar gevolgd door het Rijks museum van Geologie en Mi neralogie. Beide vorige jaren waren al een groot succes: de bezoekers konden een kijkje nemen ach ter de schermen van het mu seum door middel van rond leidingen langs de restaura tie-ateliers, de studiecollectie, de bibliotheek en de depots.De toegang was gratis, evenals het kopje koffie of de beker li monade. Toch was niet ieder een' tevreden; de vraag rees waarom zoiets op een door deweekse dag gehouden werd in plaats van in een weekend. Het antwoord was natuurlijk eenvoudig te geven: de datum was bepalend, niet de dag. In de bijdrage van prof. Kraal, voorzit ter van de Stichting Leidse Binnen stad, aan deze gastkolom, is een ge deelte van een alinea weggevallen waardoor er iets onbegrijpelijks kwam te staan. Deze alinea moest luiden: "Bij mijn weten is dit in Ne derland de eerste maal dat de vak beweging zich op dit punt zo tot een gemeentebestuur richt. Mede daar om is het merkwaardig, dat nog geen reactie vanuit de raad of het college op deze belangrijke open brief is ver nomen. Of de vakbeweging met het aandringen op parkeergarages meer succes heeft dan de stichting, betwij fel ik, hoe graag ik hun dat ook zou gunnen". Dit jaar viel 18 mei op een zon dag, dus kon iedereen tevre den zijn. Alleen het weer werkte "tegen", het was een stralende dag, zodat men meer kon verwachten dat de mensen naar het strand zou den trekken. Maar kennelijk zijn er meer museumliefheb bers dan we denken, vanaf één uur stroomden de bezoe kers binnen. Ze zochten een plaatsje in de hal, waar zo onder het genot van een kopje koffie het diaklankbeeld over Leiden in de periode 1574-1900 bekeken en wacht ten op de dingen die komen gingen, het kijkje achter de schermen. Opvallend was het grote aantal Leidse gezichten. Zijn de Lei- denaars dan toch niet die cul tuurbarbaren waarvoor ze versleten worden? Hebben culturele experimenten een kans van slagen? Dat is zeker te hopen voor het pas geopen de kunstcentrum aan de Lan ge Mare, dat er van uit gaat dat iedereen kunst in huis zou moeten hebben. Daarom stre ven de initiatiefnemers er naar betaalbare kunst te brengen om op die man ier een breed koopwillig publiek te bereiken. Een andere manier om kunst onder de mensen te brengen is de kunstuitleen, een soort bibliotheek, maar dan met kunstwerken zoals schilderij en, prenten en tekeningen. In Alphen zijn er al 550 abon nees, die uit ongeveer duizend kunst werken een keus kunnen doen. ("Lenen is geen kunst en het ophangen van het geleen de kunstwerk ook niet".). Na een grondig onderzoek heeft in 1973 de toenmalige Cultu rele Raad gezegd dat Leiden één van de plaatsen was, waar een artotheek of kunst uitleen haalbaar was. Het PvdA-raadslid Höppener was een fervent pleitbezorger. Lange tijd was het stil rond de artotheek, totdat er plannen kwamen om het Heerenloge ment te restaureren en hierin de openbare bibliotheek én een artotheek onder te bren gen. Binnenkort wordt de bibliotheek in dit complex ge opend, maar de plannen rond de artotheek konden helaas door gebrek aan geld en man kracht geen doorgang vinden. Thans ligt er een ander voorstel: de vestiging van een kunst uitleen aan de Lammer markt. Het ministerie van CRM wil hiervoor gedurende vier jaar subsidie verlenen om zodoende te bewerkstelli gen dat werk van Leidse kun stenaars in Leidse huiska mers komt te hangen. Dit alles voor een huursom van l%van de verzekerde waarde, voor een periode van drie maan den. Op deze manier kunnen ook de finacieel minder draagkrachtigen kunst aan de wand hebben. Binnenkort zal er dus een com missie voor experimentele kunstuitleen gevormd moeten worden om te onderzoeken hoe alles in Leiden geregeld kan worden. Zijn er in onze stad wel potentiële huurders of is kunst toch voor de happy few? Het lijkt me voor de meeste mensen toch wel prettig een dergelijke ruimte binnen te stappen, eens rustig rond te kijken, voor een niet al te hoog bedrag een tekening of schil derij mee te kunnen nemen, met de mogelijkheid om het kunstwerk als men er op uit gekeken is weer te ruilen. Of zouden we hier ook een der gelijke reactie krijgen als de Haagse artotheek, waar een briefschrijver meldde geen in teresse meer te hebben in het lenen van „kunstwerken", aangezien hij in de veronder stelling geleefd had dat het echte "oude meesters" waren of op z'n minst zeer goede re producties. Er was volgens hem praktisch geen keus i dan waren het nog veelal monsters. Ik hoop dat deze pessimistische kijk geen weerklank zal z den in Leiden en dat een breed publiek aan het eind van jaar zijn weg naar de Lam mermarkt weet te vinden. LEIDEN - Om acht uur precies barst volgende vrijdagavond in de Menkenhal aan de Vondeliaan het motorisch geweld los. Moto risch geweld afkomstig van.... ra diografisch bestuurde modelwa gens. Dan namelijk organiseert de Model Racing Club Leiden voor de tweede achtereenvol gende keer de "Twee uur van Leiden". Twaalf teams, uit het helé land af komstig, zullen hun formule 1- modellen en sportwagen-mo dellen met een duizelingwek kende vaart over het bochtige tweehonderd meter lange circuit sturen. Elk team bestaat uit twee personen. Van elk team is cont- stant één wagen op de baan. Welk team na twee uur de meeste rondjes heeft afgelegd is uiter aard Ed Bogaards, voorzitter van de Model Racing Club Leiden, be looft dat de "Twee uur van Lei den" een regelrecht spektakel stuk gaat worden. "Zo'n beetje de hele Nederlandse top is aanwe zig. Die topjongens behalen soms snelheden met die wagentjes waar je van duizelt. Boven de 120 kilometer per uur". Deze racemonstertjes hebben een schaal van één op acht en een ci linderinhoud van drieënhalf cc. Ze lopen op een mengsel van smeerolie en alcohol. Ed Bo gaards: "De mensen die echt hard gaan zullen nooit vertellen wat voor een mengsel ze in de tank van hun wagen stoppen". Bogaards vervolgt: "Echt, zo'n race en alles wat daar om heen gebeurt is een fantastisch schouwspel. Het is allemaal net echt. In de pits heerst een bedrijvigheid van je welste. Daar wordt onafgebroken getankt, banden verwisseld en gesleuteld. En op de baan. Daar zie je af en toe crashes.... fantas tisch gewoon".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4