"Inzetten Mobiele Eenheid 'n gerechtvaardigde zaak" Waal: "Intimidatie is het ernstigste aspect" Eerste sleutel in De Boekhorst Leiding Leids politiekorps nam zelf beslissing Eensgezind voor meer woningen "We hebben steeds gewaarschuwd dat ze eruit moesten Ringen--! Leidse stadsrubriek VRIJDAG 23 MEI 1980 LEIDEN - "Het ernstigste, aspect van de hele zaak is dat er mensen geïntimideerd zijn. Een gezin dat op rechtmatige wijze een wissel woning kreeg toegewezen en er nu uit angst voor represailles niet in durft. Dat is een maatschappe lijk ontoelaatbare zaak." Dat zei loco-burgemeester Waal, tijdelijk hoofd van de Leidse poli tie, gistermiddag nadat op het politiebureau de ontruimings operatie in De Waard was door gesproken met commissaris Van Voorden en een deputatie van het bureau huisvesting. Hij doelde daarmee op de actie van enkele bewoners van de Van Huisweg. Na de ontruiming wa ren zij naar het gezin in de Molen- straat gegaan en hadden daar duidelijk gemaakt dat ze de leeg- gekomen wisselwoningen beter niet konden betrekken. Het bang geworden gezin liet kort daarop het bureau huisvesting weten niet naar De Waard meer te wil len. Overigens, zo zei loco-burgemees ter Waal, is onmiddellijk een be gin gemaakt met het herstel van de vernielingen en zullen de units zo snel mogelijk weer bewoond worden door gezinnen om de re novatiewerkzaamheden niet verder te vertragen. De Leidse loco-burgmeester was gisteren niet zelf bii de ontrui mingsoperatie aanwezig. Wel had hij de middag ervoor overleg ge pleegd met de commissaris waarbij het optreden in grote lij nen was doorgesproken. Bij die gelegenheid is het inzetten van de ME niet concreet ter sprake ge bracht. Wel is in het algemeen ge sproken over voldoende be- Kalmerend Omdat Waal in de ochtenduren on der meer bij een diamanten bruidspaar op bezoek was. werd hij pas achteraf over de gebeur tenissen ingelicht. Desgevraagd zei hij geen aanleiding te zien vooreen escalatie bij de komende ontruimingen nu een groep ME'ers is ingeschakeld. "Ik kan me zelfs goed voorstellen, dat het kalmerend kan werken, wanneer de ME op de achtergrond aanwe zig is. Wat ik ervan gehoord heb, is de ME zeer terughoudend op getreden". LEIDEN - Het besluit om tien man van de mo biele eenheid gereed te houden, wanneer de ontruiming van de gekraakte wisselwoningen uit de hand zou lopen, heeft de leiding van het Leidse politiekorps zelf genomen. Volgens hoofdinspecteur Mostert heeft loco-burgemees ter Waal geen bemoeienis gehad met deze stra tegie. "Wel heeft hij ons laten weten, dat de ont ruiming in elk geval moest doorgaan." Bij een terugblik op de actie, gis termiddag, benadrukte de Leidse hoofdinspecteur dat daartoe be sloten was na het in brand steken van sloopauto's, het ingooien van ruiten en het bedreigen van een wijkagent. De directe aanleiding voor het actief optreden van de ME vormden de vernielingen aan een van de wisselwoningen en het gerucht dat er brand zou wor den gesticht. De vijf politieagenten, onder lei ding van hoofdinspecteur La Ri- viëre, die ter plaatse waren, von den het na die gebeurtenissen raadzaam om de assistentie van de ME-ers in te roepen. Met wa penstok in de hand posteerden ze zich bij de ontruimde woningen om verdere vernielingen te voor komen. Bescherming van colle ga's bleek achteraf niet nodig. Gerechtvaardigd Volgens hoofdinspecteur Mostert was het inzetten van de ME-groep met gevechtspak, helm en lange wapenstok (de schilden bleven in de auto) een gerechtvaardigde zaak. "Het ging hier om bedrei gingen, die niet bij bedreigingen b^pven, maar ook werkelijk wer den uitgevoerd. Bovendien moet je er rekening mee houden dat mensen tegenwoordig sneller LEIDEN - Leden van bijna alle raadsfracties hebben zich gister avond, in een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, uitgesproken voor de bouw van meer woningen op het Schuttersveld. In de nota van aanpak voor het Schuttersveld staat dat er onge veer 300 woningen op dit stuk grond kunnen komen. De meeste leden van de raadscommissie vinden dat de woningbouw er maar bekaait afkomt en dat er een verschuiving in de plannen moet komen ten gunste van goedkope woningbouw. Verschillende raadsleden bena drukte dat de bouw van kantoren voorzichtig ter hand moet wor den genomen. Zoals bekend wordt het Schuttersveld de ko mende jaren in gedeelten aange pakt. Ham (CDA) en Kuijers (WD) vinden de nota van aanpak een mager stuk waaruit niet dui delijk blijkt hoe die stapsgewijze aanpak tot stand moet komen. Het CD A-raadslid drong er op aan dat in de eerste fase van de bouw een zo groot mogelijk aan tal woningen wordt gebouwd. met stenen gooien. En het nodig is om een ME-groep in te zetten dan moetje die mensen ook voldoende beschermen". Overigens is er volgens hem alles in het werk gesteld om de zaak zo rustig mogelijk af te wikkelen. Zoals bij alle ontruimingen is ook hier de wijkagent ingeschakeld. De avond voor de ontruiming is hij nog bij de gezinnen langs ge weest. Een van de bewoners ge droeg zich nogal emotioneel en dreigde zich daadwerkelijk tegen de uitzetting te zullen verzetten. In het begin van de avond kwa men er ook tips binnen dat er au towrakken in brand zou worden gestoken. Om negen uur 's avonds - eerder dan verwacht - gebeurde dat ook. Op de Admiraal Banckertweg stonden twee sloopauto's in lich terlaaie. De brandweer bluste en de politie suste. Maar het bleef die avond en nacht erg onrustig. Zo sneuvelde kort na midder nacht een aantal grote ruiten van een bedrijf in de buurt. "Ze wilden ons kennelijk uit de tent lokken", aldus inspecteur Van Ooik, "maar om de zaak niet te hoog te laten lopen is de zaak niet gebarricadeerd. Later ging nog drie sloopauto's in vlammen op en sneuvelden opnieuw enkele ruiten. Om acht uur gisterochtend ging de wijkagent samen met een collega opnieuw naar de wisselwoningen om poolshoogte te nemen. Een van de bewoners kwam met een loden pijp op de wijkagent af, waarop deze zijn pistool trok. Ter assistentie toegesnelde agenten arresteerden de man en brachten hem over naar het politiebureau, waar hij later op de dag - na ver hoor - in vrijheid werd gesteld. De bedreiging van de wijkagent was er mede aanleiding toe dat werd besloten die tien ME-ers op het industrieterrein te statione ren om in noodgevallen rugdek king te kunnen geven. De eerste woning werd rond negen uur zonder problemen ontruimd. Toen men bezig was met het tweede pand werden plotseling van een leegstaande woning de „ruiten ingeslagen. Bovendien werd het gerucht verspreid dat er brand zou worden gesticht. Hoofdinspecteur La Rivière, die de leiding over de operatie had, riep de collega's van de ME-brigade te hulp. "Het ging ons er alleen om te verhinderen dat er niet meer vernielingen werden verpleegd. En dat de zaak in de hand kon worden gehouden. De ontrui ming kon daarmee in alle rust worden uitgevoerdaldus hoofdinspecteur Mostert. Wel groeide in de loop van de och tend de spanning toen steeds meer mensen van elders uit de stad naar De Waard waren geko men. Na de bezetting eerst te hebben gehalveerd werd gister middag om een uur het ME-team teruggetrokken. Alleen de gere geld politiesurveillance wordt voorlopig gehandhaafd uit vrees voor brandstichting. ADVERTENTIE XBeife afefieM die ma hen hef. fnebt-gehfeden (hagen iX3eb(-*/l(en BEEKSTRAAT 114 t-b LEIDER 99 LEIDEN - "De twee gezinnen die gistermorgen uit de ge kraakte wisselwoningen aan de Van Huisweg zijn gezet wisten allang dat ze eruit moesten. Wij hebben ze voortdurend gewaarschuwd. Vorig jaar hebben we nog ge schreven: "Pas op, jullie moe ten eruit," aldus de plaatsver vangend chef huisvesting Herman Amptmeijer. Vol gens hem kwam de beslissing dat de mensen uit hun wo ningen moesten niet als een donderslag bij heldere hemel. "Volgens mij hebben ze ook niet koortsachtig gezocht." Na de roerige gebeurtenissen gistermorgen op het indus trieterrein De Waard werd Amptmeijer door de politie gebeld. "Of ik even met die mensen wilde praten." Voor dat hij ging informeerde hij eerst even bij de verhuurder van de flats aan de Papier molen. Amptmeijer "Daar staan nog een paar flats vrij en mis schien kan een van de gezin nen daar wel inkomen. Ik weet niet hoe het overleg tus sen de eigenaar en de familie is afgelopen. Misschien is er wel helemaal geen overleg geweest." Volgens Amptmeijer kan slechts één gezin aanspraak maken op een woning. Het andere gezin staat niet geregi streerd en de man heeft geen enkele binding met Leiden. De plaatsvervangend chef zegt dat hij niets over de an dere ontruimingen kan zeg gen. "Natuurlijk weet ik niet hoe dat zal verlopen. Wij kun nen die menseneer niet alle maal in één keer uitzetten: de renovatie verloopt tenslotte in fases. Het grote gezin dat in de twee woningen zou ko men, heeft het inmiddels af laten weten, zij zijn bang. Amptmeijer "Droevig, maar we hebben wel andere gezin nen gevonden." ADVERTENTIt VERLOVINGSRINGEN witgoud - geelgoud - bril jant - desiree - constant - love - a s Gratis graveren. Blijvende service Gedurende de maand mei 10% kortlna v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 - Leiden Nog grote keus in 400,- tot 500,- per paar k Wethouder Tesselaar geflankeerd door de heer e De Leon die de nieuiDe woning betrekken. LEIDEN - Wethouder Tesse laar (volkshuisvesting) over handigde gistermiddag de eerste sleutel van een pas klaargekomen koophuis in de Leidse nieuwbouwwijk De Boekhorst. "Ik wil de geluk kigen, de familie De Leon, gelukwensen. Hoewel ik dit alles natuurlijk nog met leke- nogen bekijk, kan ik wel zien dat dit project goed ver loopt." De familie De Leon kreeg van de bouwer (Het Bouwfonds Neder landse Gemeenten) een flinke bos bloemen en een boek. "Voor als u klaar bent met inrichten." De eerste woningen in de nieuwe wijk zijn nu klaar, maar het zal tot volgend jaar vooijaar duren tot dat alles (280 huizen) klaar is. Zoals bekend neemt Het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten 166 woningen voor zijn rekening: de andere huizen zijn van de wo ningbouwvereniging De Goede Woning. Opvallend is dat er volgens Het Bouwfonds erg veel mensen uit de dienstverlenende sector in de wijk komen wonen. Daarentegen hebben heel weinig mensen, die werkzaam zijn in de industrie. een huis van Het Bouwfonds ge kocht. Bouwfonds-districtbestuurder H. Bas: "Dat is inderdaad opvallend, maar ik heb 'er geen verklaring vqor. Het is in ieder geval niet uniek: op dit moment zie je in heel Nederland dat veel mensen uit de dienstverlenende sector een huis kopen. Je moet het be grip "dienstverlenend" natuur lijk ook voorzichtig benaderen. Want wat wordt er precies mee bedoeld? En waarom er zo weinig mensen die een industriebaan hebben een huis van ons gekocht hebben weet ik niet." Heel duidelijk is dat de wijk een zeer jeugdig karakter krijgt. Bas: "Dat is inderdaad opmerkelijk. 16% van de bewoners is jonger dan 25 jaar, 39% zit tussen 25 en 30 jaar. 25% zil tussen 30 en 35 jaar. Slechts 10% is ouder dan 40 jaar." Volgens de distnets-bestuurder is de doorstroming ook goed ge lukt. "Het was de bedoeling dat mensen een huurhuis achterlie ten om doorstroming te garande ren. Dat is gelukt. En het is bo vendien verheugend om te zien dat 38 zogenaamde starters een huis hebben gekocht die mensen zullen in de meeste gevallen de kamernood in Leiden wel wat verlichten." Euwe speelt met levende schaakstukken LEIDEN - Oud-wereldkampioen dr. Max Euwe en de Leidse schaakmeester John v.d. Wiel spelen op 12 juni op het Leidse Stadhuisplein een partij tegen elkaar met levende schaakfigu ren. De wedstrijd die georgani seerd wordt door de schaakver eniging Philidor, begint om half acht. Na deze partij zal Euwe op de 64 velden ten strijde trekken tegen een schaakcomputer, waarbij eveneens gespeeld wordt met le vende figuren. Het evenement is bedoeld als ope ning van het grote snelschaak- toernooi 4at Philidor op 14 juni in de Stadsgehoorzaal organiseert. Man (35) mishandelt passanten LEIDEN - In een vlaag van waan zin heeft een 36-jarige Amster dammer gisteravond voorbij gangers aan de Uiterstegracht mishandeld. De man is door dc politie aangehouden. Hij heeft zich vrijwillig laten opnemen in het psychiatrisch ziekenhuis En degeest, meldt de politie. Een 43-jarige Oostenrijkse ver koopleider maakte samen met zijn ouders een toeristische wan deling door de Uiterstegracht toen hij plotsklaps werd aange vallen door de Amsterdammer. De Oostenrijker werd in zijn ge zicht geslagen en kreeg een straattegel op zijn rug gegooid. Even later sleurde de Amsterdam mer een 22-jarige Leidse student te aan haar paardestaart de fiets af. Een 54-jarige Leidse huisvrouw was het volgende slachtoffer van de man. Zonder aanleiding werd de vrouw met een stuk hout op de rug geslagen. Bovendien maakte de man haar bril kapot. door René van der Velden Jaap Visser KASSAROOF Woedend was ze, de 29-jarige Jolet van Berkel, toen woensdagmiddag niemand op de drukke Haarlemmer straat op het idee kwam om haar te helpen bij het over meesteren van een kassadief. "Iedereen stond er bij en keek ernaar. Niemand stak een hand uit", aldus een vercfnt- waardigde Jolet, bedrijfsleid ster van "Di-di-fashion". Jo let was woensdagmiddag te gen vijf uur druk bezig met het helpen van klanten toen ze opeens de kassabei hoorde. Ze zag een jonge knaap een greep doen in de kassa om zich vervolgens, met naar naar later bleek duizend gul den, uit de voeten te maken. Jolet zette de achtervolging in en wist de dief buiten op de Haarlemmerstraat in zn kraag te vatten. "Maar omdat niemand me te hulp kon die knaap ontsnappen. Onbe grijpelijk toch?". MASOCHISTISCH "Ik denk datje wel last hebt van een veredelde vorm van ma sochisme als je wethouder van volkshuisvesting wordt", zei de kersverse wethouder volks huisvesting Tesselaar gister middag in het Holiday Inn na de uitreiking van een eerste sleutel in de Leidse nieuw bouwwijk De Boekhorst. Hij vervolgde met: "Ik sta hier duidelijk met gemengde ge voelens: ik ben blij wal betreft dit project, maar niet over de ontruimingen van de wissel woningen aan de Van Huis weg." Wethouder Tesselaar was daar overigens niet bij aanwezig. "Ik ben de hele dag bezig ge weest met het inwerken van mijn collega Van Dam." Van Dam volgt zoals bekend Tesselaar op als wethouder onderwijs. WIJKEN VOOR STRIJD De informatiekasten in Mare- dorp bieden al jaren een treu rige aanblik. Het lijkt wel als of de wijkverbetering in Ma redorp afhangt van een op treden van de popgroep Mas- sada of van al lang gepas seerde culturele actieviteiten in het Leids Volkshuis. De kasten worden in feite meer gebruikt als object om te be kladden of te vernielen dan als informatiebron over het wel en wee in de wijk. Dure uitspattingen. Elke kast heeft zo'n 1300 gulden gekost. Is Ma redorp het strijden voor de wijk moeGeweken voor de strijd Strijd of niet. er gebeurt genoeg in Maredorp. Tijdenlang heeft de wijkverbetering plat gelegen, bedolven onder een onoverzichtelijke papierwin kel van wat er al niet moest gebeuren in Maredorp. Maar nü schijnt er schot in te zitten. Het terrein aan de Mirakelsteeg en van het zwembad De Over- dekte zijn daadwerkelijk platgeslagen. Over negen maanden kan eindelijk de eerste paal de grond in voor 29 "goed-kope" woningen aan de Mirakelsteeg en vijftien "goedkope" woningen op het terrein van De Overdekte. Te gen die tijd gaat ook het za lencentrum Het Kabinet bij het terrein van De Overdekte plat om plaats te maken voor woningen. Het Ketelhuis aan de Oude Vest dat onlangs nog in de fik stond wordt dan ook opgeknapt. Het zal tien woon eenheden bevatten. Waarom geen informatie in de bakken over de riolering en herbestrating van de Greven- en Druckerstraat en de Van der Werfstraat, ook al op het eind van het jaar? En zet er dan meteen bij dat de gemeen te dat vorig jaar al beloofd had.... Informatie is er dus genoeg te geven. Zoals: projectontwik kelaar P.D. Projects die der tien woningen zal neerzetten op het terrein naast garage Werkhoven aan de Pelikaan straat. Die woningen worden helaas onbetaalbaar voor de "gewone" mens. Misschien is het "leuker" om in de infor- matiebakken te melden dat aan de overkant van de Peli kaanstraat de erven Ouwer- kerk ruzie maken over de hun toebedeelde stukjes grond. De te dure woningbouw ter plek ke komt daarom niet van de grond. Wat de stadsvernieuwing al niet tegen kan houden. Zoals, aannemer De Bolster die de bouwplan len aan de Mira kelsteeg traineerde omdat De Bolster zijn stukjes grond niet aan de gemeente wilde af staan. Twee-en-een-half jaar is het bouwteam Mirakelsteeg al in de weer. Ongeveer even lang staan de informatiekas ten leegzonder berichten over De Bolster maar hoogstens gevuld met culturele info uit het Volkshuis. En dan te be denken dat Maredorp de eni ge wijk is die zo'n dure kasten heeft.... Het probleem met de informa tievoorziening in de kasten is Informatiekastj dat de sleutels van de kasten hér en der bij verschillende Maredorpers rondzwerven. De buurtvereniging ver spreidt overigens wél regel matig huis-aan-huis het blad "De Marepost". Voor het ma ken uan een blad heb je dan pok geen sleutels nodig.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3