KUST VERWACHT DRUKKE DAGEN ^Holen niet bereid voor kindermeisje te spelen' 'Rechterhand9 Paats nu Enric Adsera verwerkt oude voorwerpen in zijn kunst VRIJDAG 23 MEI 1980 Campings en hotels zitten al "goed vol" O LEIDEN/REGIO NOORDWIJK - De VW in Noord- wijk verwacht 'enorme proble men' met het pinksterweekein- de. Zeker als het zomerse weer blijft aanhouden. Dan zullen le gio toeristen tevergeefs naar een bed in de badplaats zoeken. De nacht slapend doorbrengen in een auto of honderden kilome ters naar een andere plaats rij den, zijn dan de enige mogelijk heden die overblijven. zijn, maar dat er nog wel wat bed den bij particulieren onbeslapen zijn. Bovendien is er op de cam ping voldoende gelegenheid om een tent of caravan neer te zetten. gang komt. Rovers is ervan over tuigd dat wanneer het zonnetje maar even schijnt, de dagjesmen sen in horden naar de kust zullen komen. "Daar heb je bedden voor nodig. Ze reageren hier erg lauw. Vaak staan ze er niet bij stil om ons even te bellen. Willen ze zelf de zaak regelen. Met een bordje voor de ramen of zo. Ik vraag me altijd weer af waarom ze geen ge bruik maken van het apparaat dat er is om de zaak te stroomlijnen. Het wordt alleen maar chaotisch als de mensen zelf de touwtjes in handen nemen." "Er zijn veel mensen die zo maar komen, zonder het te melden", zegt directeur Rovers van het toe ristenbureau in Noordwijk. "Juist zij zullen voor problemen komen te staan. Ik heb al een op roep om bedden gedaan, maar erg veel heeft dit nog niet opgele verd. En mensen doorsturen naar Den Helder, Renesse of Eindho ven, daar voel ik weinig voor. Ze komen naair Noordwijk. Als ze dan ik weet niet hoeveel kilome ter moeten rijden om te kunnen slapen, dan kunnen ze net zo goed weer naar huis gaan." "Wij reserveren nog altijd", laat di recteur Verplancke van de VVV in Katwijk weten. "Met andere woorden: we kunnen nog wel wat mensen hebben. Dit jaar hebben we wél meer reserveringen dan in 1979. Vooral van Duitsers die een lang weekeinde aan de kust wil len doorbrengen. Ja, ook van een paar Nederlanders is er een boe king. Maar ik denk dat zij nauwe lijks tien procent van het totaal uitmaken. Een Nederlander kruipt nu eenmaal niet zo gauw bij een ander in huis waar hij ook nog een ontbijtje krijgt. In Duitsland kennen ze dit soort dienstverlening al veel langer. Daar hebben ze geen moeite om met vreemden om tafel te gaan zitten." 'goed vol', zegt de WV ter plek ke. Hier en daar zullen beheer ders wel wat plekjes vrijhouden, maar de voorraad is beperkt. Pinksteren is het 'proef-kampeer- weekeinde', is de mening van de VVV. Elk jaar opnieuw is dit al gebleken. Dan trekken kam peerders en caravanbezitters er op uit om hun spullen eens uit te proberen. "Daaromzegt een woordvoerster van het toeristen bureau, 'verwacht ik dat het hier wel eens moeilijker zou kunnen zijn om een plaatsje op een cam ping te vinden, dan een bed. Hoewel, ik zal toch wel mensen naar elders moeten verwijzen. Dat is elk jaar al zo geweest." De VW's in Lisse en Hillegom hebben nog wel wat ruimte. "De mensen gaan eerst naar zee, pas daarna naar De Keukenhof stelt de VVV in Lisse. "Er zullen nog wel wat mensen komen. Tenslot te sluit De Keukenhof tweede pinksterdag haar deuren. Ik ver wacht dat er wel wat mensen op het laatste nippertje een kijkje in de bloementuin komen nemen. We hebben wel wat aanvragen om slaapplaatsen, maar vol zitten we zeker niet." Dezelfde geluiden in Hillegom waar men slechts 'voor de helft' is volgeboekt. "De bollentijd is voorbij en dat gaan we nu mer ken. Pas als er in Noordwijk geen bed meer is, komen ze deze kant op." VW-directeur Rovers in Noordwijk: "Juist de mensen die zomaar hierheen komen zullen voor problemen komen te staan..." RIJNSBURG - Omdat de onderwijzers niet als kinder meisje willen fungeren bij het aan- en uitkleden van de kinderen, zullen de leerlingen van de tweede klassen in Rijnsburg in mei en juni verstoken blijven van zwem men in het nieuwe golfslagbad. Leidse peuter gered van verbranding LEIDEN - Een 14 maanden oude peuter in Leiden is gisteren ter nauwernood van verbranding gered. Zijn moeder kon, gewaar schuwd door de buurvrouw, het kind op tijd weghalen uit de brandende slaapkamer van een huis aan het Plantsoen. Een deel van de slaapkamer brandde uit. Vermoedelijk is spelen met vuur de oorzaak van de brand aan het Plantsoen. De zesjarige zoon des huizes stak samen met twee vriendjes gis termiddag om drie uur ster retjes aan. De sterretjes werden vanaf de begane grond omhoog- gegooid. Waarschijnlijk is een van de brandende sterretjes op het slaapkamerbalkon terecht gekomen. De slaapkamerdeuren stonden wijd open. Het gordijn heeft vlam gevat. Het bedreigde kindje sliep in de wieg op de slaapkamer. Een toevallig passerende buur vrouw zag rook en brand uit de slaapkamer komen. Zij waar schuwde de moeder van het kind, zodat het kind net op tijd uit de brandende slaapkamer gered kon worden. De brandweer was snel ter plaat se. Met één spuit was het vuur in een oogwenk gedoofd. I Êtèfc i Werk van de Spanjaard Enric Adsera Riba, te kijk in Hazerswoude. Met die informatie kwam het CDA- raadslid Den Heijer gisteravond in de vergadering van de com missie welzijnszaken op de prop pen. "Ik had graag gezienzei hij, "dat de hoofden van de scho len hadden meegewerkt. Een slappe vertoning, die afwijzing." De suggestie om tweede klassers ook in het Waterbos te laten zwemmen, werd enkele maanden geleden gedaan. Het idee was af komstig van het zwembad-be stuur. Zesdeklassers, zo was de gedachte, wilde men in mei en juni buiten laten zwemmen, waardoor er binnen gelegenheid kwam voor de tweedeklassers. Maar de schoolhoofden stonden bepaald niet te juichen. Zij zagen onder meer vervoersproblemen en voelden weinig voor het 'zwemmen', omdat het alleen maar om watergewenning ging. Alleen het hoofd van de openbare school reageerde positief. Omdat de respons te gering was, wilden burgemeester en wethouders maar van het Waterbos-plan af zien. Wel betreurden zij het standpunt van de leerkrachten. Geen bezwaar De onderwijsinspectie waarvan de gemeente goedkeuring nodig had om de plannen door te voe ren. had geen enkel bezwaar. Er mocht alleen geen les worden ge geven. Uitsluitend 'watervnj maken' van de kinderen moest het doel zijn. Bovendien wilde zij dat drie of vier badmeesters toe zicht zouden houden. Aan al die wensen kon tegemoet worden gekomen. Helaas voor de twee deklassers, de schoolhoofden be slisten anders. Oudshoorn van de RPF vroeg wet houder Van der Meij (voorzitter van de welzijnscommissie) of de gemeente ook contact had gehad met de oudercomités en school besturen. "Dat is niet mijn taak", liet de gemeentebestuurder we ten. "Ik neem aan dat de school hoofden hierover zelf overleg hebben gehad. Wij betreuren de ze gang van zaken wel." Of het voorstel was gedaan om de begroting van het zwembad wat 'aantrekkelijker' te maken, ont kende Van der Meij. Het buiten bad was klaar. Hierdoor konden meer kinderen plezier beleven. Meer stak er niet achter. "Voor de gemeente maakt het niet uit of ze geld moet uittrekken om het ex ploitatie-tekort te dekken, of het moet inleveren om kinderen te la ten zwemmen. In beide gevallen is de gemeente het geld toch kwijt." HAZERSWOUDE-RIJNDIJK Nog tot het einde van deze maand is in "het Anker" in Hazerswoude een tentoonstelling te zien van de uit Spanje afkomstige kunste naar Enric Adsera Riba. Hij woont momenteel in Nederland. Zijn expositie geeft een totaal an der beeld dan we in het gemeen schapscentrum gewend zijn. De enige overeenkomst met andere tentoonstellingen is dat zijn werk keurig geordend is in aluminium- lijsten. De verbeeldingen die we zien doen vreemd aan, zowel qua onderwerp als qua uitvoering. De prenten zijn niet traditoneel. Normaal denken we bij een ets aan een plaats zink waarin door middel van salpeterzuur groeven worden geëtst. Deze groeven worden dan volgewreven met inkt en afgedrukt. Zo is het heel goed mogelijk een aantal gelijke afdrukkea te maken. Deze Spaanse kunstenaar gaat ech ter heel anders te werk. Hij ge bruikt niet de zinken plaat, maar allerhande materiaal zoals brom fietsplaatjes, koperen merken. rubberen zetsels en blik. Deze materialen worden tot een colla ge verwerkt, ingeinkt en afge drukt. Alleen zal geen enkele op lage een aantal identieke afdruk ken te zien kunnen geven. Ondanks de verschillende mate rialen blijven deze beelden echter vrij rustig. De tint is overal het zelfde en de gebruikte materialen zijn overal als zodanig herken baar. Hetzelfde geldt voor zijn panelen: het zijn vondsten van afvalhout. Vooral van deuren, al dan niet met een venster Het oud-zijn wordt niet erdoezsld. zij het dat een voorwerp in deze nieuwe staat wel een nieuw leven gaat leiden: een deur hang je nu eenmaal niet zo gauw aan een muur. Het merkwaardige is dat er in dit geval van afval, zo opnieuw geordend, zelfs van een zekere vorm van estethiek sprake is. Het beste is om zeil maar eens te gaan kijken. Dat kan op de vol gende tijden: maandag tot en met vrijdag van 19.00-23.30 uur; za terdag van 16.00-18.00 en van 20.00-23.30 uur, en zondag van 12.00-17.00 en 19.00-23.30 uur. HAN VAN HAGEN Uit woede telefoonsnoer van "Vroolijeke Arke" doorgebeten LEIDEN - Een 23-jarige Leidenaar heeft gisteravond laat de beest uitgehangen in de Pieterskerkchoorsteeg. In het clubhuis "In de Vroolijeke Arke" beet hij het telefoonsnoer door. Met de hoorn naburig café in. De café uitgegaan. De man had te diep ir aangehouden. In de Vroolijeke Arke baar. de hand sloeg hij vervolgens de r nan was even tevoren met onenigheid dat het glaasje gekeken. De politie heeft hem 'as men vanmorgen telefonisch niet bereik- Verkoper bijna overreden bij achtervolging Leidse dieven LEIDEN - Een razendsnelle achtervolging heeft niet kun nen voorkomen dat de radio- zaak VIP aan de Beesten markt gistermiddag om twaalf uur twee klokradio's is kwijtgeraakt. Twwe jongens van tussen de vijftien en zeventien jaar kwamen gisteren de zaak binnen en vroegen naar een niet bestaand scheerappa- raat, "het merk Braun met drie koppen". De verkoper ging naar achteren in de win kel en kwam met een Philips met drie koppen terug. "Dat is 'm", zeiden de jongens, "maar wij hebben 'm als een Braun gezien. In elk geval be dankt voor de informatie". Terwijl de jongens nog even de hifi-apparatuur bewonder den, vond de verkoper dat de jasjes van de jongens een ver dachte bolling vertoonden. Toen de jongens uit de winkel liepen, zette de verkoper voor de zekerheid de jongens ach terna. De ene jongen vluchtte weg in een steegje. De ander beklom de fiets en zette de sprint erin. De verkoper rende de fietser achterna en kon de fiets vast grijpen bij de bagagedrager. Beiden vielen op de grond. Een klokradio buitelde uit de jas van de jongen kapot op de grond. De verkoper "Ik bleef met mijn vinger achter de reflector hangen. Een bus heeft me nog bijna overreden". De jongen maakte hier handig gebruik van en ontkwam. Later bleek dat de andere jon gen ook een klokradio in zijn jas verborgen had.De schade voor de winkel bedraagt 540 gulden. Veel vraag naar gratis opruimen van oude olietanks DUINSTREEK - Er is veel belangstelling voor de zo genaamde anti-tankactie die de provincie Zuid- Holland in de waterwin gebieden in de duinen voert. In het eerste gebied dat onderhan den wordt genomen (bij Den Haag) staan 370 buiten gebruik gestelde olietanks. In 230 geval len hebben eigenaars zich bij de provincie aangemeld om de tank te laten leegpompen, schoonma ken en vullen met zand. De pro vincie betaalt dit karwei, dat wordt uitgevoerd door het Was- Trudy Walt jen voltooit studie naast drukke dagtaak De eigenaars die zich nog niet bij de provincie hebben gemeld, zullen nogmaals worden benaderd. De actie is gisteren officieel begon nen met het onschadelijk maken van de eerste tank. Reden van de actie is dat in dit soort niet meer gebruikte ondergrondse tanks vaak restanten huisbrandolie zijn achtergebleven, die bij lekkage een gevaar voor het drinkwater kunnen vormen. De provincie hoopt dit jaar vijf honderd tanks te behandelen. Eind augustus worden de eige naars van tanks in het tweede ge bied, waartoe ook een deel van Wassenaar behoort, bena derd. ALPHEN AAN DEN RIJN - Niet ie dere burgemeester zal een bin- nenhuisarchitecte als secretares se hebben. In Alphen is dat wél het geval. Deze week slaagde Trudy Waltjen aan de kunstacademie Artibus in Utrecht voor het di ploma binnenhuisarchitect, een lange, zware avondstudie van 5 jaar. Trudy Waltjen (33) is al drie jaar lang de rechterhand van burge meester Gallas en daarna van burgemeester Paats. En passant doet ze ook het secretaressewerk voor de vier wethouders erbij. Creatief Ondanks een full-time baan meldde ze zich vijf jaar geleden voor de avondstudie "architectonische vormgeving". Afkomstig uit een zeer creatief gezin moest het er van komen dat Trudy naast haar ambtelijk werk "iets" zou gaan doen. Ze fotografeert graag, ze te kent goed. ze speelt fagot en pia no, dus keuze genoegHet werd de opleiding voor binnenhuisarchi tectuur. Eerst vier avonden in de week school, de laatste jaren drie avonden per week. "Het was altijd al een hobby van me. de architectuur. Toen ik nog in Rheden als secretaresse werkte, moest ik een uur heen en een uur terugreizen. Vanuit Alphen doe ik er een halfuur over. Het is een zware studie geweest, maar ik heb het altijd met plezier ge daan", aldus Trudy. Veelomvattend De opleiding is veelomvattend. Het ontwerpen is het belangrijkste vak. Daarnaast zijn er de bouw kundige vakken, vrij tekenen, mechanica, kunstgeschiedenis, etc. Als afstudeerproject koos ze het on derwerp "balletschool met wo ning". De bedoeling was, dat de studente een bestaand pand zou zoeken, dat door aanbouw en verbouw geschikt gemaakt zou kunnen worden als balletschool annex woning. Met hulp van Openbare Werken koos ze in Al phen het pand Emmalaan 2 van de Stichting Midden-Rijnland. Voor de goede orde: er komt geen balletschool in dat pand, het gaat om een afstudeerproject. Trudy Waltjen stelde eerst een on derzoek in in het pand. maakte foto's en sprak met een balletlera res. Een flink rapport met foto s en 18 gevel- en plattegrondteke ningen werden dinsdagnacht half één door de examencommis sie grondig bekeken. De exa menkandidaten kwamen alfabe tisch aan de beurt, dus voor mij werd het een beetje laat. Het was wel een spannende, lange avond voor me, maar aan de andere kant: Je maakt het maar één keer mee in je leven aldus de voorlo pig uitgestudeerde secretaresse. Binnenkort zal ze zich aanmelden als lid van de Bond van Neder landse Interieurarchitecten Moet burgemeester Paats nu lang zamerhand naar een nieuwe se- creta resse omzien'.' Trudy: ,Jk heb m Alphen een fijne baan, maar het zou te gek zijn om te zeggen dat ik nooit iets met het diploma zou gaan doen. Je kan bij een ar chitect gaan werken of voor jezelf Ik zou ook graag tn de voorlich- tmgssfeer willen werken, bij een interieurtijdschrift bijvoor beeld Het blijft nog even de vraag u'at het wordt. "Misschien ga ik wel kla rinet studeren, dat heb ik alüjd graag gewild en daarvoor krijg ik nu een beetje tijd", aldus Tru dy. HENK HOUTMAN In haar woning aan de Aardster toont Trudy W alt jen een van de 18 tekeningen die zij voor het examen moest maken. "Eenvoudig rustig en passend bij je karakter is haar advies bij het inrichten van een woning.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27