Veel vrouwen drinken uit onvrede" Ook snijbloemen hebben voedsel nodig Aantal vrouwelijk alcoholverslaafden stijgt TRUUS DIVENDAL VAN DE NVB 77 Amerikaanse vrouwen vechten tegen miskraamverwekkende landbouwgif Ivoire, nieuw duur geurtje VRIJDAG 23 MEI 1980 Alcohol is een stof die inwerkt op het lichaam, de geest en de so ciale omgeving. De stof wordt, na via de maag en dunne darm in de bloedsomloop te zijn opgeno men, uiteindelijk afgebroken in de lever. De lever heeft de capaci teit om ongeveer de inhoud van één glas alcohol (bier of jenever) per uur te verwerken. Op den duur tast alcohol bij overmatig gebruik het gehele organisme aan. Wat de geest betreft, werkt alcohol in op het centrale zenuwstelsel in de grote en in de kleine hersenen en in het ruggemerg en heeft een verdovende werking, na eerst een opwekkend effect te hebben ge had. Het heeft ook invloeden op gevoelens, emoties, reactiever mogen, concentratie en spier spanningen. Sociaal gezien heeft alcohol in vloed op de groep en heeft een bindend karakter. Het speelt een grote rol bij sociale bijeenkom sten gebonden aan bepaalde normen. Doe je niet mee met de groep, dan val je er buiten. Verslaving aan alcohol is vaak een langdurig proces, dat wel vijf tot vijftien jaar kan duren voordat het tot een uitbarsting komt. Het gaat sluipend, vaak begint het met sociaal drinken op een feestje, in het café. Geleidelijk kan het meer worden en leiden tot een ongewoon verslavend ge bruik, waar je zowel geestelijk als lichamelijk afhankelijk van wordt. Hoe groter die afhanke lijkheid wordt, hoe meer drank je moet gebruiken om hetzelfde ef fect te bereiken (ook wel toleran tie genoemd). Bovendien krijgt iemand die ver slaafd is aan alcohol last van ont houdingsverschijnselen, die lan ge tijd na het stoppen steeds weer de kop op kunnen steken. De klachten variëren van licht tot ernstig, zoals: onrust, slapeloos heid, trillen, angst, prikkelbaar heid. Vaak zie je ook dat iemand die ver slaafd is, drinkt om het gewenste effect van het middel ofwel de roes, Het middel heeft meestal een speciale betekenis gekregen, vaak om moeilijkheden of span ningen te verdringen. Verslaving aan alcohol gaat meest al in vier fasen. Iemand begint met drinken omdat hij zich hier door extra ontspannen voelt en dit krijgt een speciale betekenis. De tweede fase is een verhoogde toleratie, blackouts, drinken om het effect, snel en heimelijk drin ken. In de derde fase heeft men het drinken niet meer onder contro le. Pogingen om te stoppen zijn mislukt, er komen schuldgevoe lens over drinken, men ontkent problemen hiermee, vermijdt confrontaties, problemen op het werk, met het gezin, in de vrien denkring. De vierde en laatste fase is uitein delijk verval, isolement, slechte voedingstoestand en een slechte gezondheid door drank, waarbij men dagenlang achtereen op stap kan zijn en de hele dag door kan drinken. (Uit een toespraak van Joke van der Keuken, maatschappelijk werkster en praktijkbegeleid ster bij het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs te Am sterdam). Niemand, staat r r vreemd te kijken als e i café binnenstapt e In deze tijd van het jaar is het aanbod van snijbloemen erg groot en de prijs vrij laag. zodat velen nogal eens een bosje bloemen zullen kopen. Ook in de eigen tuin is nu best het een en ander te plukken om in de vaas te zetten. Helaas worden echter nog maar al te vaak de bloemen direct in een vaas met water gestopt. Jammer, zó is de bos bloemen geen lang leven beschoren. In de eerste plaats hebben snijbloemen ook voedsel nodig en dat kunnen ze in alleen maar water niet vinden. Het feit dat de bloem zo maar van z'n wortelgestel wordt afgesneden, betekent eigen lijk een kleine operatie, waarbij de automatische toevoer van water en voedsel bruusk wordt verbroken. Voedsel In het algemeen heeft snij bloemen voedsel de volgende eigenschappen - voedsel voor de bloemen; - zorgt dat het water en de stengel vrij van bacteriën blijven;s - zorgt voor de juiste zuurgraad van het water; - remt de afscheiding van giftige stoffen uit de bloemstengel. Alle bekende merken snijbloemenvoedsel (Chrysal, Ivosta, Substral e.a.) uit een flesje of zakje dragen deze eigenschappen in voldoende mate bij zich om van succes verzekerd te kunnen zijn. Allerlei huismiddeltjes, zoals chloor, suiker of een cent in het water richten meer schade aan dan ze goed doen aan uw planten. Vooral ook het pletten van de bloemsteel met een hamer is echt uit den boze. Nu bent u er nog niet door zo maar wat snijbloemenvoedsel aan het water in de bloemenvaas toe te voegen. In de eerste plaats is het erg belangrijk dat u zich aan de juiste dosering houdt, die u meestal op de verpakking kunt aantreffen. Teveel voedsel in het water doet zeker geen goed aan uw bloemen, maar ook met te weinig voedsel gaat het effect grotendeels verloren. Daarnaast is er behalve snijbloemenvoedsel voor algemeen gebruik ook nog een aantal soorten voor specifiek gebruik. Zo zult u allemaal wel een zakje heester- of mimosa-chrysal kennen dat bij een bos mimosa of een bos seringen geleverd wordt door een goede bloemist. Ook voor alle andere takken en twijgen kunt u deze soort gebruiken. Voor kruidachtige bloemen (veelal met harde stelen) kunt u het beste anjer-chrysal gebruiken en voor de meeste bolbloemen is tulpen-chry sal aan te bevelen. De verdere verzorging Om verzekerd te kunnen zijn van een rijke en een lange bloei van uw snijbloemen zijn er nog enkele regels waar u zich aan houden moet: Waarom drinken waarom is het percentage vrouwelijke alcoholisten aan het stijgen? Doen ze het om daarmee hun angsten en depres sies te onderdrukken, doen ze het om te protesteren tegen hun bestaande voorgeschreven leefwijze, of doen ze het om weg te vluchten in een zachte, wolli ge roes? De heren deskundigen zijn er nog niet uit. Voorname lijk niet omdat er tot op heden nog weinig onderzoek is ver richt naar alcoholmisbruik van vrouwen. Ondanks al deze twij fels organiseerde de Nederland se Vrouwenbond (NVB), veront rust over het toenemend aantal vrouwelijke alcoholisten, on langs een symposium over „Vrouwen en Alcoholisme": een aanzet tot een maatschappelijke discussie over dit probleem. In de afgelopen twintig jaar is het percentage vrouwelijke alcohol verslaafden in ons land gestegen. Was twintig jaar geleder) één op de zes alcoholisten een vrouw, nu is dat al een op de drie of een op de vier. Volgens recente schat tingen zijn er in ons land 68.000 tot 92.000 vrouwelijke problema tische drinkers. Onder een problematisch drinkster wordt dan verstaan: vrouwen die tien of meer standaardglazen alcohol per dag drinken. Sommige deskundigen menen dat het toenemend aantal vrouwelij ke alcolisten te wijten is aan een voortgaande emancipatie van vrouwen: vrouwen gaan vaker alleen naar het café, net is meer geaccepteerd dat een vrouw drinkt en met name vrouwen in traditionele „mannenberoepen" zouden drinkgewoonten van hun mannelijke collega's i Kortom, emancipatie is niet goed voor vrouwen en zal uiteindelijk leiden tot een problematisch drankgebruik. De Nederlandse Vrouwenbewe ging (NVB) verzet zich ten zeerste tegen deze ideeën: „Als vrouwen inderdaad zoveel meer gaan drinken dan is dat volgens ons een vorm van protest. Ze zijn on tevreden met hun huidige leef wijze, maar zien geen mogelijk heden om hier verandering in aan te brengen. Van jongs af aan is hun ingeprent dat de taak van de vrouw in haar huis en bij haar kinderen ligt. Als ze anders zou den willen, komt er vaak tegen werking van buitenaf, bijvoor beeld van de familie of van haar man die haar niet begrijpt „Maar liefje, wat is er toch? Je hebt toch alles wat je wilt?" Dan is een vlucht in alcohol vaak nog de enige uitweg", aldus Truus Di- vendal, secretaresse van de NVB en èèn van de spreeksters op het symposium. Maatschappij De NVB gaat ervanuit dat het toe nemend alcoholmisbruik van vrouwen te wijten is aan maat schappelijke wantoestanden en veranderingen in de maatschap pij. Truus Divendal: „Na de Tweede Wereldoorlog is er in ons land een enorme industriële ont wikkeling op gang gekomen. Hierdoor is het grootste deel van de agrarische beroepsbevolking geslonken en zie je dat steeds minder vrouwen nog meewerken in het bedrijf van hun man. hier door komen ze meer geisoleerd te staan binnen de maatschappij en ieder trekt zich terug in haar ei gen, toch al kleine huishou den. Niet alleen dat het huishouden kleiner en dus minder bewerke lijk is geworden, ook de mecha nische „huishoudhulpen" spelen hierbij een grote rol. De vroegere dagtaak in het huishouden is nu tot een minimum teruggebracht, vrouwen krijgen dus meer vrije tijd. Maar veel kunnen ze daar niet mee doen, want de meesten zijn gebonden door kinderen. De hele industriële ontwikkeling heeft ook met zich meegebracht dat het levenspeil hoger is ge worden. Mensen gaan ook andere eisen stellen aan hun manier van leven; vaak luxueuzer. Daar ho ren natuurlijk ook andere eet- en drinkgewoonten bij, het biertje bij, de tv, het glas wijn bij een stukje Franse kaas. Kortom, drank is een onderdeel geworden van ons levensmiddelenpak ket. Een ander probleem vandaag de dag is de woningnood. Met name in grote steden is die zeer groot. Tevens verkrotten hele buurten in grote steden en als een logisch gevolg daarvan verpauperen ook de bewoners van die buurten. Door Lisette Gottschalk Met name weer overdag alleen achterblijven; een weinig rooskleurige situatie. Om die woningnood op te lossen, heeft men grote nieuwbouwwij ken opgezet, die slechts fungerer als slaapwijken. Er zijn totaa geen voorzieningen geen kels om gezellig in rond te zen, behalve een onpersoonlijke supermarkt. Er zijn geen moge lijkheden voor goede kinderop vang, geen crèches en de meeste vrouwen zijn aangewezen op hel openbaar vervoer, omdat er voo een twee auto vaak geen geld is Wat moet je dan? Je zit opgeslo ten tussen vier muren" Preventie Truus Divendal: Als je als vrou wenbeweging een dergelijke ontwikkeling signaleert, moet je daarmee aan het werk gaan. Met elkaar kun je een heel eind ko men. Wij zien onze voornaamste taak liggen in dc preventieve sec tor. Goede voorlichting over het gebruik van alcohol, wat het met je lichaam doet, me je geest en ook wat voor schade je hiermee kunt aanrichten in je directe om geving. Wij vinden dal de over heid veel meer voorlichting over alcohol zou moeten geven". „Daarnaast kan binnen andere vrouwenorganisaties ook meer aandacht aan dit probleem ge schonken worden. Binnen de NVB moeten we ons hier nog uit voerig over beraden, maar we denken wel aan acties, voorlich tingsbijeenkomsten en artikelen in ons maandblad. Dat maandblad kan ook als middel fungeren om vrouwen die geiso leerd zijn te omdat we ermee langs de deur komen". Is het niet vaak zo dat vrouwen die thuis toch al in een moeilijke si tuatie zitten helemaal geen zin hebben in acties van de vrouwen beweging? „Een enkele keer gebeurt dat wel, als er bijvoorbeeld weer net een radicale vrouwenactie op tv is vertoond. Maar meestal bereiken we veel vrouwen, omdat we pra ten over onderwerpen die hen aanspreken. We praten niet al leen over vrouwenbevrijding of doorbreking van traditionele rol patronen. We praten ook over gewone dagelijkse problemen, zoals prijsverhoging en, hoe kom je uit met je huishoudgeld, enz. Natuurlijk hangt ook alles af var wie je vóór je hebt: de één spreekl een onderwerp als abortus aan de ander de verhoging van aard- gasprijzen. We werken op ver schillende terreinen. Bewust Natuurlijk proberen we vrouwen ook meer bewust te maken. Dat ze de situatie waarin ze zitten niet zomaar hoeven te accepteren. Als jij je ongelukkig voelt in dat huis met die vier muren, hoef je dat niet voor lief te nemen. Wie zegt datje zo hoort te leven? Als je dan vlucht in alcohol, leg je je erbij neer. Anderen beschikken dan over jouw leven, terwijl er best mogelijkheden zijn om je leven in eigen hand te nemen. In die slaapwijken moeten bijvoor beeld goede kinderopvangmo- gelijkhden komen, zodat vrou wen eens vaker dat huis uit kun nen of een baan kunnen nemen. Maar daar moet je samen voor strijden; alleen lukt het niet". Voorts vindt de NVB dat de over heid meer geld beschikbaar moet stellen voor onderzoeken naar al coholmisbruik van vrouwen en voor hulpverlenende instellin gen, zoals consultatiebureas voor alcohol en drugs. „Hulpverlenende instellingen zijn vaak overbelast, er is te weinig personeel en er komen te veel hulp nodig heooen. Die instanties hebben meer geld en vrouwkracht nodig, want ze zijn nodig! De vrouwenbeweging kan allèèn alléén bieden om te voorkomen dat vrouwen aan de drank gaan, maar alcoholver slaafden hebben deskundige hulp nodig". „Wij geloven dat he„ heel hard no dig is om alcoholmisbruik te be strijden. Het gaat ons natuurlijk niet om geheelonthouding; we zijn niet van de blauwe knoop. Maar het alcoholprobleem onder vrouwen aanpakken, betekent voor ons een onderdeel van de strijd voor de bevrijding van de vrouw", aldus Truus Diven dal. vijderen, zodat er geen blad in het - Gebruik het liefst lauw water. - Gerbera, annemoon en lathyrus nooit diep in het water zetten. - Liefst geen vruchten in de buurt van de bloemen zetten, en zeker niet bij anjers, leeuwebekken, lathyrus en lupinen, die daar erg gevoelig voor zijn. i combinatie met andere bloemen worden gebruikt, moeten deze eerst een nacht apart in het water staan of u moet de stelen niet afsnijden waardoor het schadelijke sap daaruit niet vrij kan komen. - Zonnebloemen in heet water zetten om slaphangen te voorkomen. In 1975 kreeg de Amerikaanse on derwijzeres Bonnie Hill die in een kleine gemeente in de staat Ore gon werkt en woont, een mis kraam. Dat gebeurde korte tijd nadat de streek waar zij woont, vanuit de lucht was „bespoten" met een bepaald onkruidverdel gend middel. Meer dan een jaar lang verzamelde en bestudeerde ze gegevens over de eventuele samenhang tussen beide feiten en over het aantal miskramen in haar naaste omgeving. Dat werk resulteerde in het publi ceren van een rapport waarin zij onder meer vaststelde dat er ver band moest zijn tussen het feit dat acht vrouwen in haar ge meente in totaal tenminste elf miskramen hadden gekregen en de tijdstippen daarvan: allemaal vlak na de periode waarin bossen en akkers in dê omgeving met een bepaald gif waren bespoten. Een van de voornaamste be standdelen van dat bestrijdings middel bleek al veel eerder, nadat het m Vietnam voor militaire doeleinden als ontbladerings- middel was gebruikt, te zijn ge doodverfd als oorzaak van diver se medische complicaties en als mogelijke kankerverwekker. Een studiecommissie die de op dracht kreeg om Bonnie Hill's conclusies diepgaand te onder zoeken, concludeerde aanvanke lijk dat er geen verband leek te bestaan tussen de besproenngs- methoden en het ongewoon hoge aantal miskramen in haar omge ving. Maar een jaar later kwamen de onderzoekers op deze uit spraak terug en stelden alsnog, dat er wel degelijk een „alarme rend" verband fhoest zijn tussen het gebruik van de gewraakte verdelgingsmiddelen en een piek aan miskramen. Bijna vier jaar nadat Bonnie Hill haar actie was begonnen, werd het gebruik van het betreffende gif alsnog verboden. Maar het Amerikaanse feministenblad Ms. dat over Bonnie's kruistocht schrijft, meldt dat die kruistocht nog niet lijkt te zijn afgelopen. Een groepje vrouwen uit dezelfde streek is opnieuw een actie be gonnen tegen een van de bestrij dingsmiddelen die nu worden gebruikt. Zij eisen een nieuw on derzoek naar de samenstelling van dat middel omdat in hun om geving, kort na een besproei- ingsperiode, weer opvallend veel miskramen zouden zijn opgetre den. ZEIST- Van de presentatie van een nieuw parfum maken de con cerns altijd weer een hele verto ning. Revlon dat jaren geleden de naam Balmain kocht maar daar eigenlijk nooit iets mee deed had voor de presentatie van Ivoi- re de Balmain, de meester zélf naar het slot Zeist gehaald. En de slimme modemeester deed wat van hem werd verwacht hij ver kocht zijn zaakje goed. Nonchalant zittend op de rand van een antieke tafel deed hij t vei lt aal van de schepping van Ivoire. Zo charmant en overtuigend dat je het bijna allemaal zou geloven als je niet in je achterhoofd had dat Pierre Balmain niet alleen de ontwerper van mooie, dure kle ren is maar ook een uitstekend zakeman. Maar al heeft hij waarschijnlijk aan de parfum Ivoire niet meer ge daan dan geroken en er toen zijn goedkeuring aan gehecht - de re search voor een dergelijk pro- dukt wordt gedaan door een aan tal parfumeurs, deskundigen die met iets anders bezig zijn dan het samenstellen van nieuwe - na tuurlijke of synthetische geuren toch is zijn verhaal best aardig. Het begint bij de jonge Balmain die steeds weer wordt gefaci- neerd door vrouwen in tere kleu- ren, vooral wit gehuld. Ivoorwit is altijd zijn favoriete kleur geble ven. Hij vindt dat het de vrouw mysterieus maakt. En dat myste rieus is natuurlijk een uitsteken de kreet voor een parfum Maar van alle franje ontdaan: Ivoire is een fijne geur, alleen de prijs die voor dat aparte geurtje moet worden betaald ligt vrij hoog 7.5 ml. parfum 89 - 100 ml. eau de toilette 6a - en in spray-vorm (50 gram 65.-).

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25