Baronchelli 2E Elba animator van Giro-étappe "Het was geen pleziertochtje" Kastelein Rob Sperna Weiland deed met Flying Wilma mee aan Specerijenrace Hillegom klopt laks Lugdunum 8B33EHD "Er werd minder gescholden dan anders" MONSTER-TOERNOOI BIJ ORANJE GROEN VRIJDAG 23 MEI 1980 PAGINA 21 -door Sjak Jansen De 65 dagen op de Flyng Wilma zijn Rob Sperna Wieland reuze meegevallen: "Een 'geluk was dat je met mensen was, die zo'n beetje allemaal het klappen van de zweep kennen". Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel, 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Dat succes betekende onder meer een grandioos welkom in de Rotterdamse haven. „Een ongelooflijke ervaring", zegt Rob. Gezeten achter een biertje in zijn kroeg TEspe- rance' maakt hij een opge ruimde indruk. Vier dagen van uitpuffen en feestvieren, op kosten van de sponsor, in een Bruinissese bungalow gingen vooraf aan dit ge sprek. als je nagaat dat de Flying Wilma (die eerder als 'De Flyer' de Race om de Wereld won) zo'n 35 zeilen heeft. Verder moest de Leidenaar ge regeld achter het stuurwiel staan, zoals ieder beman ningslid trouwens, maar nooit langer dan één uur, om dat anders de aandacht wel eens kon verslappen. Met de kleinste dingen werd re kening gehouden; de reis was tot in de Finesses voorbereid. Rob Sperna Weiland: „Daar aan is onze overwinning ook grotendeels te danken ge weest. Begin november werd mij gevraagd mee te gaan. Ik moest meteen beslissen, want toen begonnen die voorbe reidingen al." Sfeer Reparaties aan de Flyer werden uitgevoerd, de hoeveelheden voedsel en de navigatie wer den uitgedokterd, weerkaar ten (heel belangrijk!) werden bestudeerd en er werd geoe fend op de Noordzee. „Als je vaart, komen de fouten van zelf naar boven", weet Rob. Begin februari vertrok de be manning naar Jakarta, zodat men ruimschoots de tijd had om aan het tropische klimaat te wennen. Begin maart was de start. „Het jacht van Dirk Nauta, de andere deelnemen de Nederlander, nam een voorsprong, maar na twee weken kwamen wij aan kop. Toen hebben we de leiding niet meer uit handen gege- De Flying Wilma had weinig echte concurrentie te duch ten. Voor Rob was dat het enige minpunt van de race. Voor de rest was het prima. „Vooral de sfeer aan boord", zegt Rob. „Er werd mindei gescholden dan in andere wedstrijden. Maar ja, de be manning kende elkaar al van eerdere races." Commercieel Misschien was er nog minpunt. De hele race was nogal com mercieel. De Specerijenrace is voortgesproten uit het suc ces dat de Flyer in de Race om de Wereld behaalde. Een ver zekeringsmaatschappij vond toen dat er van de snelheid van dit jacht nog eens gebruik moest worden gemaakt en schreef zodoende de Spece rijenrace uit. De Flyer mogst koste wat kost meedoen, er werd een be manning bij elkaar gezocht en het jacht werd omgedoopt in 'Flying Wilma'. Per vracht schip werd het kieljacht naar Jakarta vervoerd. Kosten noch moeite werden ge spaard. Hetj is allemaal niet voor niets gebleken. Rob: „De schepen hadden on derling contact. We wisten dus hoe we ervoor zaten. Maar we wisten pas dat we zouden gaan winnen, toen Nauta z'n mast verspeelde. We lagen toen vierenhalve dag voor, berekend anderhalve dag." Toilet Er was nog enig gebakkelei over het ontbreken van een toilet aan boord van de Flying Wilma. Gerard Dijkstra vei^ klaarde dat het ontzaglijk zou gaan stinken en dat het daar om beter was de behoeften over de railing te doen. Rob: „Volgens de letter van de wet had er een toilet aan boord moeten zijn. Nauta heeft dan ook protest aange tekend. Maar in zo'n race is het gewicht van zo'n schip erg belangrijk. Het is zaak zoveel mogelijk in het midden op te bergen. Daar zat het toilet. Die ruimte hebben me mooi benut voor de aardappels." Albatros Rob Sperna Weiland zegt z'n ogen onderweg goed de kost te hebben gegeven. „In Indo nesië heb ik heel wat moois gezien. Maar op zee was het nogal eentonig. Een schip zijn we amper tegengeko men. Enkel wat walvissen, dolfijnen en hier en daar een albatros." „Het vervelendste was, wan neer het windstil was. Dat werkte je je kapot, voor niks eigenlijk. Want je kwam slechts een paar meters voor uit. Maar goed, we hebben het gehaald, we zijn weer thuis." Vijfenzestig dagen aan één stuk op zee zijn Rob Sperna Weiland, ex-bemanningslid van de Flying Wilma, reuze meegevallen: „Een blokje omgaan, was er niet bij, nee. Maar een geluk was datje met mensen was die zo'n beetje allemaal het klappen van de zweep kennen." Net terug in Leiden praat de 28-jarige zeilende Leidse kastelein over de triomf die de elfkoppige bemanning van het Nederlandse kieljacht, onder aanvoering van schipper Gerard Dijkstra, nog geen week geleden be haalde. In 65 dagen zeilde men van Jakarta naar Rotter dam en daarmee eindigde de Flying Wilma als eerste van de acht deelnemende zeiljachten in de Specerijen race. Daar in Bruinisse heeft de be manning de race nog eens de revue laten passeren en gister is ieder zijns weegs gegaan. Ook Rob en Gerard Dijkstra, de schipper, die in een inter view verklapte dat, geduren de de race, drank en vrouwen niet of nauwelijks ter sprake zijn gekomen. „Dat moetje niet al te zwaar op vatten", zegt Rob nu. „Maar het was natuurlijk geen ple ziertochtje. We zeilden enkel om te winnen. We hebben op timaal gevaren. De ene dag was het tien uur werken, de andere dag veertien uur. Voor de rest sliep je voornamelijk." Aanpoten dus? Sperna Weiland knikt. Ik had als pottenkijker dus niet meegekund? Rob knikt opnieuw. Hij was fore- deckhand, moest de zeilen aanslaan en hijsen. Een klus SPORT PORTOFERRAIO (ANP) - Na de ronduit saaie en kleurloze opening was de zesde etappe in de Ronde van Italë giste ren een ware verademing. Verantwoordelijk daarvoor was Gianbattista Baronchelli, in 1978 tweede in het eind klassement achter de Belg De Muynck en vorig jaar derde achter Saronni en Moser. .Baronchelli greep de rondrit op het eiland Elba aan als aanleiding om zijn achterstand op leider Ber nard Hinault terug te brengen tot aanvaardbare proporties. Pernix in ban van toernooi LEIDEN - De korfbalvereniging Pernix organiseert op tweede pinksterdag haar laarlijks Pink- stertoernooi, waaraan 50 senio ren,' 20 junioren, 50 aspiranten en 48 pupullenteams deelnemen. Door de grote deelname, het toer nooi is één van de drukstbezette die korfballend Nederland kent, is Pernix uitgeweken naar het Kikkerpoldercomplex waar om 9.30 uur de eerste ronde van start gaat. De finale wordt afgewikkeld om 17.00 uur. Inzet is de begeerde V.d. Haak wisseltrofee, die •mo menteel in het bezit is van VES uit Den Haag. In de eerste klasse komen uit: Crescendo, Excelsior, Fiks, VEO, VES, De Algemene, KVS, Ons Eiland, VEO 2 en Per- Zijn voorsprong van 1.18, in gezel schap van drie renners van wie Barone door de sprintzege de dagprijs veroverde, leverde hem de vierde plaats in het algemeen klassement op. Het verschil met rose-truidrager Hinault bedraagt nu nog slechts 63 seconden. Het hoge tempo was er de oorzaak van dat verschillende renners na het sluiten van de tijdcontrole binnenkwamen en uit de strijd genomen werden. Onder hen be vond zich ook Fons van Katwijk. Na het eerdere uitvallen van Bert Scheuneman (ziek) en de ge broeders Jan en Adrie van Hou- welingen is Roy Schuiten nu de enige Nederlandse renner in de 'Giro. Schuiten moest op Elba ruim tien minuten prijsgeven en klasseerde zich als 104e. De uitslag: 1. Barone (lta) 126 km in 3.13.35, 2. Baronchelli (lta) z.t., 3. Jo hansson (Zwe) op 1 sec., 4. Beccia (lta) 2.t., 5. Mantovani (lta) op 1.18,6. Moser (lta) z.t. Het algemeen klassement: 1. Hinault (Fra) 22.59.12, 2. Knudsen (Noo) op 32 sec., 3. Moser (lta) op 54 sec., 4. Baron chelli (Jta) op 1.03, 5. Visentini (lta) op 1.20, 6. Torelli (lta) op 1.44, 7. Johans son (Zwe) op 1.53, 8. Saronni (lta) op 2.03. Voetbalvereniging de Sleutels organiseert op zaterdag 31 mei, Het Goedhart Vast goed toernooi, aanvang 9.30 uur sportpark De Vliet. Met medewerking van o.a. LDWS LUGDUNUM DIE HAGE DELFIA De scheidsrechters o.a. Sira, v. Tol, v. Leek. Muzikaal ondersteund door het majorettenkorps Little Stars. Vredeskoers De Nederlandse coureur Peter Winnen heeft ook na de elfde etappe in de Vredeskoers, die leidde van Usti nad Labem naar Sokoiov, zijn fraaie tweede plaats in het algemeen klassement be houden. Hij kwam in dezelfde tijd als leider Barinov, die op 9 seconden van de winnaar Issajev als 14de eindigde, over de eind streep. De Roemeen Romascanu werd de grote pechvogel van deze rit. Vijf kilometer voor de finish had hij nog een minuut voorsprong op een drietal achtervolgers, te we ten Blum, Casati en de latere winnaar Issaj. Hij sloeg echter vlakbij het stadion van Sokolov verkeerd af, waardoor hij pas ruim een minuut na de winnaar over de meet kwam. Het algemeen klassement: 1. Joeri Bari nov (Sow) 43 uur 22 minuten en 41 seconden, 2. Peter Winnen (Ned) op 3.26, 3. Sergei Morozov (Sow) op 4.13, 4. Oiaf Ludwig (ODL) op 5.46. LEIDEN - Niet Petur Petursson en Ivan Nielsen, maar Sparta-aan- valler Ruud Geels komt op tweede pinksterdag (as. maandag) naar LDWS. In het kader van de strijd om de Klaas Hunerbokaal wor den op die dag penalties genomen op de acht keepers van de Leidse verenigingen, die zijn doorge drongen tot de kwartfinales. Geels lost op iedere doelman een drietal schoten. De Feyenoorders konden om uit eenlopende redenen niet naar Leiden komen. Nielsen had clubverplichtingen (Feyenoord vertoeft dan in Suriname), terwijl Petursson op dat moment in zijn vaderland verblijft. De vrouw van de IJslander is namelijk be vallen. De opbrengst van de recette komt ten bate van het Leids dierenasyl. Quick Boys en RCL spelen morgen hun eerste wedstrijd voor plaat sing voor de strijd om de KNVB- beker. Beide verenigingen heb ben zich geplaatst voor de na- competitie door een periodetitel te pakken. Quick Boys ontmoet morgen op Nieuw Zuid (aanvang: 15.00 uur) eerst Huizen, terwijl de formatie van Arie Lagendijk nog niet weet welke ploeg op tweede pinkster dag de tegenstander is. Wanneer Bennekom bij Zwaluwen Vlaar- dingen verliest of gelijk speelt dan is IJ muiden de opponent van pr0sTi2 wmnaars.vdi' de Katwijkers. Anders ontmoet vangen; derde prijs Bennekom Quick Boys. ^a^sf'di RCL start morgen ook met een n.709 winnaars, di thuiswedstrijd. DETO komt dan Jackpot bestemd vo naar Leiderdorp (aanvang: 14.30 toto-normaal "Monster"-toernooi Oranje Groen organiseert op zater dag 31 mei en zondag 1 juni voor de vijftiende keer het "Mon- ster"-jeugdtoernooi. Tijdens het evenement aan de Boshuizerka- de zal tevens een rommelmarkt worden gehouden. Oranje Groen, dat dit jaar 35 jaar bestaat, heeft de volgende ver enigingen uitgenodigd: Zwart Blauw, MVKV, Roodenburg, SEV, SV'35, Meerburg, Rijns- burgse Boys, Docos, Quick Boys, Alkmania, Warmunda, SJZ, Val ken '68, VNA, Foreholte, Leiden, Oegstgeest, LFC, RVC '33, UVS, VTL, Leidse Boys, Papendrecht, Randstad Sport en Oranje Groen. UVS-doelman Wijnand Sloos reikt op zaterdag de prijzen uit, terwijl Oranje Groen-erelid Verhoeven dat doet op zondag. Lotto en toto HAAG (ANP) - De v e 9 - 17 - 18 - 25 - 35 - f341.226,55 Tweede prijs: f97.493.30. prijs: f 148.239,95. Vierde prys: f194.986 In bekertoernooi voor zondagamateurs Eers die elk bruto f28 656,01 39 winnaars, die elk br Jackpot bestemd v< LEIDEN - In het bekertoer nooi voor zondagama- teurclubs heeft derdeklas ser Hillegom de nieuwe eersteklasser Lugdunum met 2-1 verslagen. Vier deklasser SJC werd uitge schakeld door Verburch. De Noordwijkers hielden de zaken ook in de verlen ging in evenwicht (2-2), maar waren als 'penalty- killers' minder succesvol dan de mannen uit Poel dijk. De kwartfinales wor den op tweede Pinkster dag verspeeld. Hillegom - Lugdunum Z-l. Lugdunum begon in Hillegom pas te voetballen, nadat de plaatselij ke derdeklasser al een 2-1 voor sprong had veroverd. De nieuwe Leidse eersteklasser had daar voor bitter weinig interesse in dit bekergebeuren getoond. In het eerste part domineerde Hillegom dan ook volledig. Met name John v. d. Velde en Boudewijn Pijpers kregen in die fase uitstekende mogelijkheden tot scoren voor geschoteld. Zij misten echter. Na de pauze kwam de thuisclub toch op voorsprong, zij het dat bij het vinden van de 1-0 wel de hulp moest worden ingeroepen van Lugdunum-verdediger Jeroen van Egmond. Van elf meter tekende Boudewijn Pijpers, die door Bennie de Roo Na 7 minuten drukte Piet Alders de Noordwijkse meerderheid in een treffer uit: 0-1. Drie minuten later kwam de thuisbrigade echter al weer langszij, nadat de buiten spel val bij SJC niet naar behoren had gefunctioneerd. Berkel en André Pracht daar alle De tweede helft en ook de eerste s gevloerd, de 2-0 a Wim de Roo tegenscoorde. Pas toen stroopten de Leidenaars hun mouwen op. Maar het net wisten ze niet meer te vinden, al kregen Henk de Cler, Ted gelegenheid toe. Verburch - SJC 2-2 (Verburch w.n.s.) Ofschoon SJC in dit treffen incom pleet aan de start kwam, heeft het zes invallers tellende Noordwijk se elftal in Poeldijk een goede in druk achtergelaten. Geen mo ment was S JC de mindere van de We.stlandse tweedeklasser. Integendeel, vaak had de equipe het beste van het spel. verlenging leverden geen goals op, al kwamen Ben v. d. Zalm (3x en Barry Lumoidong daar wel dicht bij. Verburch nam in de tweede verlen ging de leiding, maar vlak voor tijd schoot Maarten Plug uit een corner zijn elftal ineens naar 2-2. Bij het nemen van de strafschop pen toonde Verburch zich wat gelukkiger, dat verlengstuk le verde een 7-6 zege op in het voor deel van de Poeldijkers. LDWS-Tournooi "Klaas Huner" bokaal Programma zaterdag 24 mei Unitas L.-Lugdunum 11.00 uur Leidsche Boys-LDWS 11.00 uur ZLC-VTL 14.30 uur Docos-Sleutels 14.30 uur 13.30 uur - strafschoppen door Ruud Geels 26 mei halve finale en finale

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21