UDO ALBRECHT ZORGT VOOR HOOGTEPUNT Balkestein tekent bij Feyenoord Israël niet naar Moskou NIJB-leden keuren competitieplan goed Sparta incasseert acht tonmaar leegloop dreigt Tomas Smid helpt Tulasne uit droom VRIJDAG 23 MEI 1980 Arnouts maakt goede beurt gt v op EK-libre LUGO (ANP) - Jan Arnouts heeft het achttiende Europese Biljart kampioenschap in het libre voor treffelijk geopend. In het Noord- spaanse Lugo versloeg de Bra- bander gistermiddag in de eerste ronde de Oostenrijker Kurt Mastny in twee beurten. Met zijn gemiddelde van 250.00 tekende pnjgt Arnouts voor de beste partij uit i de openingsronde. In Lugo tre- yP**-: den slechts zeven deelnemers Hl aan, omdat de Italiaan Oddo zich W» *8 JnStoF» op de openingsdag ziek meldde. De uitslagen zijn: Bourezg (Fra) 500 11 203 45.45 LT 4 wirtz (Wdl)287 11 152 26.09 Tusset (Spa)244 6 119 40.66 'imm—tuf ^inw/v Galvez (Spa) ....500 6 231 83.33 Mastny (Oos)173 2 170 86.50 Hoogspringer Udo Albrecht doorbrak gisteren een Leidse barrière. De uit West-Duitsland afkomstige Holland- Arnouts (Ned) .500 2 302 250.00 junior sprong gisteravond over twee meter. Hier op de foto één van zijn eerder gelukte sprongen. DE MEERN (ANP) - Op de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Nederlandse IJshockeybond (NIJB), die gisteravond in De Meern werd gehouden, is het bestuursvoorstel tot een gewijzigde competitie-opzet te komen zonder slag of stoot aanvaard, alle clubs gingen unaniem ak koord met de door het bestuur voorgestelde wijzigingen, die het komende seizoen ingaan. De eerste divisie zal bestaan uit tien clubs (geen Belgische deelneming), die een dubbele competitie spelen. In die dubbele competitie worden de vier periode kampioenschappen verwerkt. De periodekampioenen spelen na afloop van de competitie onderlinge play-offwedstrijden met als inzet het landskampioenschap. Daarbij treedt de eerste periodekampioen aan tegen de vierde en de tweede tegen de derde. Beide halve finales zullen gespeeld worden volgens het 'best-of-five' sys teem. De overige clubs komen uit in de nacompetitiedie de degradant moet opleveren. LEIDEN - Udo Albrecht zorgde gisteravond tijdens het eerste deel van de Leidse atletiekkampioenschappen let terlijk en figuurlijk voor een hoogtepunt. De 18-jarige uit Duitsland afkomstige maar nu in Leiden wonende atleet won het hoogspringen bij de heren met een prestatie van 2 meter. Daarmee werd de AV Holland-atleet de eerste 'Leidse springer' die deze barrière nam. Terwijl elders in Nederland het aantal twee meter-springers de afgelopen jaren gestaag groeide zat dit nummer in Leiden op een dood punt. Wellicht werkt de prestatie van Udo Albrecht sti mulerend op de andere Leidse hoogspringers. In elk geval kwam nummer twee, Henk Ros- dorff (ook van Holland), gister avond al tot een persoonlijk re cord van 1.86 meter. Albrecht leverde zijn prestatie be paald niet onder gunstige om standigheden. Een steeds guur der wordende wind maakte het moeilijk om warm en geconcen treerd te blijven. Dat de Holland junior in deze situatie toch over twee meter kwam (tijdens in- doorwedstrijden in het winter seizoen '78/'79 haalde hij deze hoogte ook al tweemaal) doet vermoeden dat er dit jaar nog meer van hem mag worden ver wacht. De kampioenschappen op de kunststofaccommodatie in de Leidse Hout, die vanavond en morgenmiddag worden ver volgd, gaven meer aantrekkelijke nummers te zien. Op de 800 meter heren bijvoorbeeld, met maar liefst 25 deelnemers, duelleerden in de finale Maarten Gijsbers (Ba taven) en Martien van de Hoorn (Holland) om de titel. Aangetrok ken door good-old Adriaan van de Molen van Hplland ging de eerste ronde in ongeveer 56 se conden. Van de Hoorn, die ken-, nelijk een tactische afspraak met zijn clubgenoot had gemaakt, maakte van de pittige aanvangs- ronde gebruik om zich van de rest los te maken terwijl Gijsbers in derde positie rustig zijn kans af wachtte. Na 500 meter werd Van de Molen het hoge tempo te machtig en stapte uit de baan. Van de Hoorn en Gijsbers moes ten het toen verder 'uitvechten' waarbij Gijsbers in de eindsprint over de meeste reserves bleek te beschikken. De tijden van beiden mochten er zyn, resp. 1.55.7 en I.56.5. De sprintfinales bij de senioren, over 100 meter, waren ook het aanzien alleszins waard. On danks het gemis van cracks als Koen Gijsbers (dit weekeinde in actie in het buitenland) en Alfred Verhoef (blessure) vergoedde de spanning veel. Dick van de Vijver (Holland) bleek in 11.5 juist wat sneller dan zijn clubgenoot Cor van Loon die dit seizoen duide lijk aan snelheid heeft gewonnen, II.6. Bij de dames een opper machtige Joske Boom (Holland) die als enige ruim onder de der tien seconden draaide: 12.6. Tegenvallend De deelname bij de AB-jeugd (15 tot 19 jaar) was tegenvallend. Door het wegblijven van een aan tal ingeschreven kandidaten werden sommige nummers zelfs gedevalueerd tot éénpersoonsop tredens. Imponerend waren de sprintresultaten van B-juniore Sandra Dorlas (Bhtaven) en C- ZWOLLE - De Daventria-atleet, Gerard Nijboer, heeft gisteren in Zwolle de vierde Citycentrum- loop op zijn naam gebracht. Hij legde de 10 kilometer af in 29 minuten 44,7 seconden, bijna drie seconden sneller dan zijn naaste belager, Henk Kalf, die tweede werd. Nijboer nam van meet af aan de leiding en stond die niet meer af. Als derde finishte Piet Waaning van Sparta-Lisse in een tijd van 30 minuten en 8 seconden. ROTTERDAM - Luuk Balkestein (26) is vandaag met Feyenoord naar Suriname vertrokken. De Spartaan tekende gisteren een vier-jarig con tract in Rotterdam-Zuid, waar hij als de opvolger wordt beschouwd van de zo goed als zeker naar Italië (Torino) vertrekkende Michel van de Korput. Aanvankelijk stond Balkestein hoog genoteerd bij Ajax. Een nieuw aanbod van Sparta voor kwam zijn transfer naar Amster dam. Dit aangezien voorzitter Ton Harmsen er niet voor voelde om als gevolg van Balkesteins nieuwe jaarsalaris van 80.000 (vermenigvuldigingsfactor 10) acht ton neer te tellen aan trans- fergeld. Feyenoord trok die som wel uit voor de leraar lichamelij ke opvoeding, die met ingang van vandaag als full-prof in dienst treedt bij Feyenoord. Balkestein: "Er waren nu ook ineens aanbie dingen van Arsenal en Stuttgart. Maar ik wilde niet langer in het onzekere blijven. Ik heb er 16 jaar op zitten bij Sparta Sparta, dat ook Calerwood (Willem II) en assistent-trainer Eyken- broek (AZ'67) kwijtraakte, wordt door een leegloop bedreigd. Na PSV toonde gisteren Willem II eveneens belangstelling voor keeper Pim Doesburg. Paul en Marcel v.d. Blom hebben voor een jaar bijgetekend bij Feyenoord. De Leidse tweeling broers tekenden een contract "met aanzienlijk betere voor waarden". De oud-UVS-ers kwamen bovendien overeen dat Feyenoord ze niets in de weg zal leggen als zich volgend seizoen een club meldt voor de Leide- naars, mits ze dan nog in het C- team spelen. Dan mogen ze op huur-basis elders gaan voetbal len. TEL AVIV (ANP) - Het Israëlische Olympisch Comi té heeft gisteren tijdens een bijeenkomst in Tel Aviv besloten geen ploeg af te vaardigen naar de Spelen in Moskou. De stemverhouding was 17-8. Ook Argentinië en de Filippijnen sturen geen af vaardigingen naar de Russische hoofdstad. Het Argentijns Olympisch Comité ging hier toe over, omdat men van die zijde wil protesteren tegen de Russische inval in Af ghanistan. De Filippijnen evenwel ontbreken in Moskou, om dat de sportleiders en ook president Ferdinand Marcos van mening zijn dat er geen representatief team op de been kan worden gebracht. Wél op de Spelen zullen Luxemburg en de Verenigde Arabische Emiraten acte de présence geven. De Luxemburgse afvaardi ging zal echter afzien van het gebruik van de nationale vlag en de hymne. België De Belgische regering heeft gisteren verklaard dat er geen hulp zal worden geboden aan sportmensen, die deelnemen aan de Olympische Spelen. Het Olympisch comité besloot zoals be kend maandag wel een team af te vaardigen. Van regeringszij de werd gezegd dat Belgische burgers, die naar Moskou reizen, niet worden tegengehouden. De regering distantieert zich ech ter volledig van de Belgische sportploeg. In een verklaring werd de militaire inval in Afghanistan scherp afgekeurd en het dissidentenbeleidin de Sowjet-Unie gehekeld. Het regeringsstandpunt betekent onder meer dat er geen Olym pische attaché in Moskou zal worden aangewezen en dat geen politieke vertegenwoordigers naar de Sowjetrussische hoofd stad zullen reizen. De opbrengst van een nationale loterij, bijna een miljoen gulden, zal niet-zoals de bedoeling was - ten goede komen aan uitzending van een sportploeg naar de Spelen. Hard Ook de Italiaanse regering heeft zich in de discussie met het Olympische comité hard opgesteld. De Italianen zullen in Mos kou slechts met een kleine afvaardiging vertegenwoordigd zijn. Het ministerie van defensie heeft de Olympische kandida ten, die in militaire dienst zijn, de reis naar Moskou verboden en het ministerie van onderwijs heeft besloten de examens voor studenten en de daarbij betrokken leraren tijdens de Olympische Spelen niet te verschuiven. Dat bektent, dat rond twintig Olympische kandidaten, van wie de meesten zwemmers, moeten kiezen voor het uitstellen van de examens voor de periode van een jaar of voor deelneming aan de Spelen in Moskou. Het reisverbod aan militairen heeft betrekking op veertig tot honderd atleten. zich waar te maken voor Feye noord zelf. Ook zij zijn Vandaag met de selectie vertrokken voor een 17-daagse trip naar Surina me, waar de Rotterdamse club twee duels gaat spelen in Para maribo. Verder speelt Feyenoord tijdens de reis nog wedstrijden op Curasao en Aruba. Ajax Ajax heeft gisteravond in het Pare des Princes-stadion in Parijs een zware nederlaag geleden tegen Benfica. De Portugezen wonnen het duel, dat werd gespeeld om de derde plaats van het interna tionale voetbaltoernooi, met 5-1. Alle Portugese treffers kwamen op naam van Nene. Voor Ajax trof Sören Lerby eenmaal de Overigens sleepte Paris Saint Ger main de eerste prijs in de wacht. De Fransen speelden in de finale met 4-4 gelijk tegen Standard Luik, maar toonden zich trefze kerder bij het nemen van de strafschoppen. Inmiddels heeft Ajax al de zeker heid, dat het de komende voet baljaargang incompleet aan de start zal verschijnen. De tucht- commissie van de KNVB legde Peter Boeve een schorsing op van drie wedstrijden naar aanleiding van de gele kaart, die hij in de bekerfinale tegen Feyenoord op liep. Tscheu la Ling, die in datzelfde duel ook kleur moest bekennen, werd voor één wedstrijd buiten spel gezet. Krol Ruud Krol heeft woensdagavond, vier dagen na de nederlaag met Ajax tegen Feyenoord in de finale van het Nederlandse bekertoer nooi, zijn debuut voor de Noord- amerikaanse profclub Vancou ver Whitecaps gevierd met een gelijkspel tegen AS Roma uit Ita lië: 1-1. Het betrof een wedstrijd voor het toernooi om de Transat lantische beker. De Nederlandse record-internatio nal blijft slechts twee weken in Canada. Vanaf 2 juni neemt hij deel aan het trainingskamp van het Nederlands elftal, dat in Oos tenrijk wordt opgeslagen. De oude garde van Sparta heeft kennelijk alle geloof in de club verloren. Na 16 jaar trouwe dienst stapte Luuk Balkestein rechtsnaar Feyenoord over. Pim Doesburg (links), die zo langzamerhand tot het Kasteelmeubilair behoort, wil ook al weg. Hij heeft contacten met PSV en Willem II. damse Sportpaleis Ahoy' een Voor Nederland scoorden Arie nauwelijks verdiende 3-2 over- Riedijk <2x) en Vic Hermans; winning behaald op België. Alle voor België namen Mare De- doelpunten kwamen in de eerste bruyn en Robert Vanoverloop de Zaalvoetbal helft tot stand. goals r hun rekening. ROME - De droom van de 16-jari- ge Thierry Tulasne is uit. De jonge Fransman, die woensdag tijdens het tennistoernooi om de open Italiaanse titels in Rome verrassend de als tweede ge plaatste Amerikaan Vitas Geru- laitis uitschakelde, verloór een dag later in de derde ronde van de Tsjechoslowaak Tomas Smid. De setstanden waren: 1-6 7-5 6-1. Smid bereikte door dit resultaat de laatste acht, evenals zijn landgenoot Ivan Lendl, de Ita liaan Corrado Barazzutti, de Argentijn Guillermo Vilas, de Amerikaan Elliot Teltsc lu ide Mexicaan Raul Ramirez, de Fransman Yannick Noah en de Spanjaard Manuel Orantes. In West-Berlijn hebben de dames tennisteams van Australië en West-Duitsland zich geplaatst voor de halve finales van het hoofdtoernooi om de Federation Cup. Australië won met 2-1 van Zweden en West-Duitsland ver sloeg Engeland met 3-0. In het troosttoernooi bleven de Neder landse dames met 2-1 de baas over Hongarije. junior Menno Swier (Holland) op de 100 meter. Sandra Dorlas. be horend tot de nationale jeugdtop, scoorde een tijd van 12.5 terwijl Menno Swier een prestatie van 12.1 realiseerde. Op de 800 meter een gezien de weersomstandigheden goede kampioensprestatie van Lia Ver beek (Bataven) bij de dames (2.19.2). Bij de jeugd geen opval lende tijden, wel aantrekkelijke duels die soms pas op de laatste meters werden beslist. Verras send was de zege van Holland nieuweling Niek Klinkenberg bij de jongens A. Bij de B-jeugd ble ken Cathy van Loon (Bataven) en Jan Jansen (Holland) van kop af de sterksten. De voornaamste uitslagen luiden (een H achter de naam betekent Holland en een B betekent Bataven): 100m heren: Dick v.d. Vgver (H) 11.5, Cor van Loon (H) 116, Theo Brusche (B) 117. Roel Hendnksen (H) 11.8. Frans Kroone (H) 12.0, Rob Ultzen (H) 12.1 100m dames: Joske Boom (H) 12 6, Carla de Ruiter (H) 13.0, Jeanet Hendriks (B) 13.2, Anne Politiek (B) 13.4, Barry van Haarlem (H) 13.7, Irene v.d. Kooy (H) 14.0 100 m jongens A. Vincent Verhulst (H) 12.7 100 m meisjes A: Maries Hunck (B) 13.1 100 m jongens B: Marcel Honsbeek (B) 12.6, Arjan de Haan (B) 13.3; 100 m meisjes B: Sandra Dorlas <B) 12.5, Hanneke v.d.Westen (H) 13.4, Marriet Goddijn (H) 14.0, 100 m jongens C Menno Swier (H) 12.1, Gertjan Palm (H) 12.6, Robin Honders (B) 12.8. 800m heren: Maarten Gijsbers (B) 1.55.7, Martien v.d. Hoorn (H) 1.56.5, Kees van Klink (B) 1.59.3.Theo v.d. Veer (H) 1.59.3, Jos Heemskerk (B) 2.04.9. Ton v.d.Berg (B) 2.05.0; 800 m dames: Lia Verbeek (B) 2.19.2, Tina Buntsma <B> 2.22.7. Gerry Lodder (B) 2.27 4 800 m jongens A Niek Klinkenberg (H) 2 05 4, Maarten van Manen (B) 2.05.5. Hoogeboom (B) 2.12.7, WaJtei naar (B) 2.17.7; 800 m meisjes B Cathy •an Loon (B) 2.26.5, Regina van Duyn 2.12.5, Luuk Jansen (B) 2.14.6, Mei Swier (H) 2 16.2, 3000 m dames Karin v.d. Berg (B) 11.10.8, Ellen van Dam (B) 11.39.8, Rosemarie Casteleyn (B) Nooit (H) 1.75, Pet. hoog jongens B: Reinoud Hesper (H) 1 80, Camiel Bik (B) 1.70, Arjan de Haan (B) 1.65; kogel dames Femmy Jansen (B) 1002. Mildred Boon <H) 9 44. Trees Struive (B) 9.22; kogel meisjes B: Marriet Goddijn (H> 8 69. Joke Bosman <H) 8 48, Genre van Haarlem <H) 8.45. kogel heren. Theo Brusche (B) 11.14. Kees Riemens (H) 10.93. Theo Staal (H) 10 66

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19