"Bloot voor de camera? Ik zie het mezelf niet doen" 'Een uur tot de ondergang': aardige maar volstrekt overbodige rampenfilm Aan een film kun je de diepte van het leven meegeven Lieve Jongens-regisseur Paul de Lussanet to'* '''Hill,. ''IHIli, 'H(| V AV allllF iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiuuuiil VRIJDAG 23 MEI 1980 T>!> BAARN (GPD) - Paul de Lussanet draait er niet omheen. "Hugo en Hans hadden er duidelijk wei nig moeite mee om uit de broek te gaan, bloot in bed te duiken en lijfelijk con tact te hebben. Toch heb ben ze allebei kinderen. Ze moeten elkaar wel graag gemogen hebben. Voorl mij was het een groot avontuur. Het had heel gemakkelijk mis kunnen gaan. Ik had me best kun nen begrijpen als ze tij dens die homo-erotische scènes geblokkeerd waren geraakt. Ik zie het mezelf niet doen". Een filmregisseur aan het woord aan het einde van een ver moeiende dag. De hele dag heb ben hij, producent Matthijs van Heijningen en hoofdrolspeler Hugo Metsers door het land ge toerd om hun film 'Lieve jongens' aan de pers voor te stellen. Het is nog te vroeg om verlicht adem te halen. s Avonds om tien uur verzucht Paul de Lussanet in zijn Baarnse woning: "Ik denk steeds: rustig blijven. Ik kan nu wel heel stoer en zeggen, dat ik na de eerste reacties op de film erg gelukkig ben, maar wat gaat het publiek doen. Daar kan ik alleen maar naar gissen. We hebben zo ons best op die film gedaan met z'n vijfendertigen. Er zit een jaar van m'n leven in. Jongen, er zijn da gen geweest dat we van 's mor gens zes tot 's nachts één gewerkt hebben. Jk ben in die film hart stikke eerlijk geweest. Zelf vind ik hem menselijker dan 'Myste ries'. Dat was een prachtig pren tenboek. 'Lieve jongens' is een film over mensen". PAGINA 15 Paul de Lussanet: "Ik heb zo'n achting voor de grootheid van Reve midden op de foto) dat ik daar graag een jaar van mijn leven a wilde wijden." Verder op de foto links Hugo Metsers en rechts Hans Dagelet, respectievelijk Wolf en Woelrat in Lieve Jongens. Mander-film Paul de Lussanet kreeg dus einde lijk zijn zin. De Parijse schilder werd filmmaker. Nu alweer ze venjaar geleden streek hij neer in het Twentse Mander, een joyeus man van de wereld te midden van de onwennig rondkijkende plat telanders. Hij schilderde zijn hele interieur wit en creëerde 'Man- der-film BV'. Een beetje te over moedig misschien. Want nu, ze ven jaar na dato, glimlacht Paul. "Ik heb met het meeste plezier van de wereld hier gewoond. Toen ik hier vanmiddag in Twente terug kwam voelde ik me een beetje thuis. Als ik leraar aan een aca demie was geweest, was ik hier nooit weggegaan. In Mander deed ik al dingen voor de televi sie. Maar het is een handicap als je als beginnend filmer in een dorp woont met een kengetal van vier cijfers. Dan raak je snel uit de gratie. Ze kijken over je heen. En ik wilde filmen. Helaas moet je dan toch in de grote centra zitten. Vandaar dat ik na drie jaar Man- der weg ben gegaan. Terug naar Parijs. In die periode speelde net 'Alle dagen feest'. Het was de tijd van het schisma. We kregen van uit Twente geen poot aan de grond". Paul de Lussanet de la Sablonière had al een indrukwekkende schilderscarrière achter de rug. Bèfaamde lieden als de ballet danser Nurejev, de Franse filmer Godard en de Hollandse bier brouwer Heineken behoorden tot zijn klantenkring. Hij exposeerde regelmatig bij Krikhaar in Am sterdam. Eerst schilderde hij glamourvrouwen, die een schijnwereld vertegenwoordig den, later mensen en dieren, die elkaar afslachten als het beeld van de jungle, wat onze wereld toch is. Anti-geweldman Hij was altijd al een anti-geweld- kleefde een groot bezwaar. Je bereikte er het grote publiek niet mee. Met films bereik je een veel groter publiek. Dat is de reden waarom Paul de Lussanet zijn succesvolle schilderscarrière de rug toekeer de en in de filmerij dook. Het con tact met Matthijs van Heijningen als producent was daarbij onbe taalbaar. "Toen ik uit Mander naar Parijs was verhuisd wist iedereen me weer te vinden. Maar met een film ma ken is een jaar gemoeid. Zijde lings heb je als regisseur ook te maken met het verzamelen van de fondsen. In Nederland doet de staat mee. Elke keer weer moetje een examen afleggen. Je moet voor een commissie verschijnen. Waarom wil je die film maken. Het is niet zo, dat ik eeh bom dui ten in mijn hand krijg. Zo van: ga jij je gang maar". "Je kunt de relatie tussen de pro ducent en de regisseur het beste zo zien. De producent is de eige naar van het restaurant, de regis seur is de chef-kok. In mijn con tract staat, dat ik met zoveel rol len een film van zoveel minuten moet maken. Daar heb ik me aan te houden. In het begin dacht ik dat me dat slapeloze nachten zou bezorgen. Maar ik kan het geluk kig helemaal van me afzetten. Matthijs geeft me de volle vrij heid. Hij is net een solist en hij houdt net als ik van mensen die tegen de draad in zijn. Ik had met Matthijs hetzelfde contact als destijds met Krikhaar. Met dit verschil dat Matthijs mijn produ cent is en Krikhaar mijn galerie houder was". "Dat vertrouwen heeft natuurlijk ook te maken met de kwaliteit van mijn films. 'Mysteries' mag het dan in Nederland wat minder gedaan hebben, het is beslist geen financiële flop geworden. In Amerika draait hij nog steeds. Ook uit Oostenrijk en Hongarije heb ik prachtige kritieken op die film. Daar zijn de mensen wat 'schwarmerischer' dan hier. Ze willen weg kunnen dwalen op een droomverhaal. Maar het blijft een film voor de kleine zalen". Derde keer "In Nederland heb ik.toch weer de kans gehad om voor de derde keer met Matthijs van Heijningen samen te werken. Weer met een film, die niet zo gemakkelijk ligt. Als je met zo'n scenario bezig bent dan heb je toch wel enige piëteit voor de schrijver Gerard Reve. die ik al jaren ken, sinds hij destijds bij Krikhaar een van mijn tentoonstellingen heeft ge opend. Ik heb bijvoorbeeld de dialogen van Wolf in die wonder lijke stadhuistaal helemaal ge handhaafd, in de hoop dat het op het publiek overkomt. Het ging mij in die film om de eenzaam heid en de angst van zo'n kunste naarsleven vol ups en downs. Ik heb zo'n achting voor de groot heid van Reve, dat ik daar graag een jaar van mijn leven aan wilde wijden. Maar er gaat toch zoveel van jezelf in zitten, dat je door de mand valt als je er niet volledig achter staat". "Van begin af aan heb ik Hugo Met sers voor die rol van Wolf willen hebben. Ik wist dat hij het zou kunnen. En ik wilde iemand met veel kracht en veel persoonlijk heid, een vierkante figuur. Als Hugo binnenkomt komt er in derdaad iemand binnen. Rond om hem ga je dan de andere rol len invullen. Maar bij de casting heb ik het niet alleen voor het zeggen. Je hebt te maken met de producent en met de geldgevers. Die zeggen dan: aardig zo'n lijstje spelers, maar liggen die leeftijden wel goed? Dan zeg ik: Die moeten ze dan maar wegspelen. Het geeft dan toch voldoening dat het ge lukt is om die acteurs te krijgen "Als ik nu naar het resultaat kijk dan realiseer ik me dat ik op film gebied al mooiere dingen heb ge daan dan als schilder. Een schil derij is een ding. Aan de film kun je de diepte van het leven meege ven. Ik zwelg bovendien in wer ken in teamverband. Met 35 men sen werken aan een film is fijn. Zien dat iedereen zich inzet. Dat ook een man als Albert Mol, die tenslotte 63 jaar is, vaak vijftien uur aan één stuk op de set aanwe zig was, als dat nodig was. Dat waardeer ik zo ontzettend. Je maakt zo'n film met elkaar, hoe- Wél er- natuurlijk wel een sterk persoonlijk stempel van mij op ligt. Onlangs is 'Lieve jongens' in Amerika in première gegaan. Eerst in Seattle, kort daarna in Los Angeles. Ik verwacht dat daar heel wat gaat gebeuren". Coproduktie "Eerlijk gezegd geloof ik dat Mat thijs met het idee speelt om een coproduktie in Amerika te gaan maken. Zelf zit ik dan te denken aan een film over Nederlanders in de vreemde. Hun avontuur, hun moed om in Amerika of Canada een nieuw leven te beginnen. Hoe zij daar samen klonteren. Ik heb gemerkt dat ik een nuancefilmer ben. Het zijn bij mij de kleine penseelstreekjes die het hem doen. Bij dat alles ben ik toch een echte Hollander. Weet je, een Hollander in Parijs blijft altijd een tweederangs Fransman. Hier ben ik helemaal een Hollander. Hoe prettig ik het ook vind om in Parijs te zijn, ik was vanmiddag echt aangeslagen toen ik weer Twentse bodem onder mijn voe ten had". Ir. Irwin Allen's laatste film 'Een uur tot de ondergang', gaat het er warmpjes aan toe. Met de hete adem van een uitbar stende vulkaan in hun nek ondernemen Paul Newman en Jacqueline Bisset met een paar metgezellen een gevaar volle tocht over een tropisch eilandje. Jacqueline Bisset. "When time ran Out" speelt zich op dit stukje land in de buurt van Hawaii af, een eilandje dat zowel een goedgevulde, pas ontdekte oliebron als vulkaan die de laat ste negentien eeuwen slechts twee maal actief was en ook nog een luxueus hotel voor beter gesi tueerde toeristen herbergt. Na een bijzonder traag begin, waaruit op te maken valt wie met wie een verhouding heeft en waarin we op de hoogte worden gebracht van een naderende eruptie van de vulkaan, worden we geconfronteerd met deels pa niekerige, deels arrogant ongelo vige jet-set. Alleen Hank Ander son (Paul Newman) houdt het hoofd koel en weet een aantal van de miljonairs te overreden het bedreigde hotel te verlaten. Hoewel royaal van te voren voor spelbaar, is de tocht over het ei land, bemoeilijkt door aardver schuivingen en lavarivieren, goed in beeld gebracht. Vooral bij de oversteek van een grote lava stroom, via een gammel inlands bruggetje komt het zweet in je handen te staan. Tergend lang zaam bereiken de vluchtenden de overkant met achterlating van Een uur tot de ondergang'; re gie: Irwin Allen; hoofdrol len: Paul Newman en Jac queline Bisset; theater: Euro 4, Alphen; 12 jaar. Hoogtepunt is de oversteek van een gepensioneerd koorddanser met een kind op zijn rug, balancerend op het inmiddels tot een paar pa len gereduceerde bruggetje, waarna Paul Newman hetzelfde kunstje klaarspeelt, al hangt het er om of hij nu net wel of niet omlaag valt. Juist als het overge- belven gezelschap veilig is, zien ze hoe een projectiel uit de vul kaan het hotel raakt, zodat met een het gelijk van de vluchters is bewezen. Het verhaal op zich heeft, zoals blijkt, weinig om het liji. De ef fecten van de vulkaan, de vloed golf die er op volgt en de aardver schuivingen zijn erg leuk om te zien, maar de vraag rijst of wat nu weer wordt vertoont niet al eens eerder en wellicht beter is ge bracht; denk bijvoorbeeld aan de uitgebreide aardbeving in "Earthquake" Op zich is "Een uur tot de ondergang" best een leuke film maar het is wel de zo veelste in ee rij rampenfilms en wie zit daar oo te wachten? RAYMOND PEIL Deze pinksterweek brengt de binnen- en buitenlandse te levisie een aantal filmklassie kers op het scherm. Om met dat eerste te beginnen: eerste pinksterdag brengt de VPRO Rome open stad van regisseur Roberto Rosselini op het scherm. De film verhaalt van het verzet in Rome gedurende de jaren 1943-1944. De film wordt algemeen beschouwd als de aanzet tot het Italiaanse neo-realisme. Jacques Tati's Trafic kun je be schouwen als een interessan te mislukking. Het was eerste de bedoeling dat Tati de film samen met Bert Haanstra zou maken, maar het duo ging voortijdig uit elkaar omdat de samenwerking niet erg vlotte. Tati is in zijn onsterfelijke creatie van monsieur Hulot een ontwerper van een schit terende camping-auto. Op weg naar een tentoonstelling in Amsterdam gebeuren tal van dingen. Niet zo leuk als eerdere Tati's, maar er zitten toch een paar ijzersterke fragmenten in. Maandag op Duitsland 1. Dezelfde avond sluit Duitsland 2 de uitzending van Richard Lesters versie van De drie musketiers. Een dag eerder wordt het eerste deel ge bracht. De vrij letterlijke ver filming van Alexandre Du mas' boek duurt namelijk 3'/2 uur. De film werd trouwens ook in de bioscopen in twee delen vertoond. Woensdag brengt Veronica The streetfighter om het voetbal enigszins het hoofd te kunnen bieden. Een tamelijk opmer kelijke film van Walter (The Warriors) Hill. In de crisisja ren in Amerika werden ille gale straatgevechten georga niseerd. Iedere vechter had een manager die wedden- ZONDAG: Ludwig Thomas Lausbuibengeschichtcn; 15.35 uur; Dtsl. 1 (regie: Hel mut Kautner. Duitse speel film uit 1964). Our man in Havana; 17.15 uur; Dtsl. 2 (re gie: Carol Reed met Alec Guinness. Engelse film uit 1959). De drie musketiers; 21.30 uur; Dtsl. 2 Rome open stad; 21.45 uur; Ned. 2. William Wellman met Henry Fonda. Amerikaanse film uit 1943). WOENSDAG: The streetfigh ter; 20.32' uur; Ned. 2 The world in his arms; 22.15 uur; Dtsl. 3 (regie: Raoul Walsh met Gregory Peck. Ameri kaanse film uit 1952). schappen op hem afsloot. Charles Bronson speelt één van die kemphanen en James Coburn zijn manager. Dezelfde Coburn speelt ook een rol in de western-klassieker The magnificent seven (vrij dag, België 1. Yul Brynner speelt daarin een revolver- held, die om Mexicaanse bandieten te verslaan, een aantal andere vechtersbazen om zich heen verzamelt. Het programma: ZATERDAG Paint your wa gon; 15.30 uur; Dtsl. 3 (regie: Joshua Logan met Clint Eastwood. Amerikaanse film uit 1969). MAANDAG: Trafic; 20.15 uur; Dtsl. 1 De drie musketiers; 21.35 uur; Dtsl. 2 Stay hun gry; 21.45 uur; Dtsl. 3 (regie: Bob Rafelson met Jeff Brid ges. Amerikaanse film uit 1976). DONDERDAG Aloha, Bobby and Rose; 20.15 uur; Dtsl. 3 (regie: Floyd Murtux met Paul le Mat. Amerikaanse film uit 1975). VRIJDAG The magnificent seven; 20.15 uur; Bel 1 The harder they fall; 23.05 uur; Dtsl. 2 (regie: Mark Robson met Humphrey Bogart. Ame rikaanse film uit 1956). "Kramer versus Kramer" - Gewel dige film over de ellende van scheiding. Met Dustin Hoffman en Meryl Streep, Luxor, Leiden, d "The Fog" - Ouderwets spannende thriller. Lido 1. Leiden. "Lieve jongens" - De Lussanet doet Gerard Reve tekort met poëtische film, Lido 3. Leiden. "The Muppet movie" - Ontroerende en komische avonturen van beken de televisiefiguren, Studio. Leiden. "Inspecteur Platvoet slaat alles" - Weinig boeiende gevechtsavontu- ren van Bud Spencer. "The spy who loved me" - James Bond, Euro 1, Alphen. "De duivel hale je" - Bud Spencer werkt hierin samen met Terence Hill. Euro 2. Alphen. "1941" - Komedie valt tegen, Euro 3. Alphen. (Op)nieuw Nachtfilms "Mysterie van de zeven gouden vampiers" - Luxor, Leiden. "Annie Hall" - Camera, Leiden. "Erotische dromen van een nym- "The boys from Brasil" - Euro 2. Alphen. "1941" - Euro 3. Alphen "Porno(b)engel" - Euro 4. Alphen. Rex Den Haag "K elly's heroes" - Apollo 1 (460340), 12 jr. "Azen zijn troef' - Apollo 2, 12 jr. "Het laatste ultimatum" - Asta (463500). 12 jr. "Taxi driver" - Bijou (461177), 16 jr. "Amirican gigolo" - Calypsc (463502). 16 jr. "Kramer versus Kramer" - Babyion 1 (471656). al. "1941"- Babyion 2. al. Hitchcockfilms: "Frenzy'Vdo tm. za.) en "North by northwest" (zo. tm. woe. - Babylon 3, 16 en 12 jr. "Muiterij in het heelal"- Camera (467200), 16 jr. "De Muppet film" - Cinea (630637). al "Ten" - Cineac 2, 16 jr. "One flew over the cuckoo's net Cineac 3, 16 jr. "Het eiland van dr. Moreau" - Corso (467200), 12 jr. "Hair" - Du Midi (855770). al. "Als adelaars vielen ze aan" - Euro (667066). 12 j "The fog" - Metropole 1 (456756). 16 jr. "The seduction of Joe Tynan" - Me tropole 2, 16 jr. "Lieve jongens" - Metropole 3.16 jr. "The Rose" - Metropole 4. 12 jr "Die Blechtrommel" - Metropole 5, 16 jr. "The spy who loved me" - Odeon 1 (462400). 12 jr. "Spetters" - Odeon 2. 16 jr. "Een uur tot de ondergang" - Odeon 3. 12 jr "Yanks" - Odeon 4, 12 jr. "The party" - Odeon 5. al. "Inside Jennifer Welles" - Le Paris 1 (656402). 18 jr. "Giuhende Haut" - Le Pans 2. 18 jr. "Het hete dagboek van een 17-jan- ge" - Le Pans 3, 18 jr. "Een vuistvol karate" - Passage (460977), 16 jr. "Kramer versus Kramer" - Studio 2000 (542288), al. Fïlms met Al Pacino: "Serpico" do. en vr.), "Dog day afternoon" (ma., di. en wo.). "Bobby Dcerfield"(do. en vrij.) - De Uitkijk (542288), 12 jr. Amsterdam 'American gigolo" - Alfa 1 (278806), 16 jr. "King of the gypsies" - Alfa 2, al- Lieve jongens" - Alhambra 1 (233192). 16 jr. "Lilve jongens"" - Alhambra 1 233392). 16 Jr. 'Dimenticare Venezia" - Alhambra 2. 16 jr Het laatste ultimatum" - Bellevue Cinerama (234876), 12 jr. "Kramer versus Kramer" - Calypso 1 (266227), al. Cactus Jack" - Calypso 2, al. "Azen zijn troef' - Calypso 3. 12 jr. "Jong en gewillig" - Centraal (248933). 18 jr. "De prijsvechter" - Cineac Damrak (245648). al. Histoired'O"-Cineac Damrak 2,16 jr. ?st"- One flew over the cuc Cineac (243639). 16 jr. "Mama cumple 100 anos" - Cinecen- er (236615). 16 jr. 'Lieve jongens" - Cinecenter. 16 jr. - Cinecen- Het geluk" - Cinecenter, 16 jr. Het laatste ultimatum" - Cinema International" (151243). 12 jr. "De Müppet film" - City 1 (234579), al. "The Rose" - City 2. 12 jr. "Een uur tot de ondergang" - City 3, 12 jr. "Kentucky fried movie" - City 4. 16 jr. "Ten" - City 5. 16 jr. "Die Blechtrommel" - City 6. 16 jr. "The spy who loved me" - City 7, 12 ir. "The Sting" - Du Midi (723653), al. "Superster Goofy" - Flora Disney (230469), al. 1941" - Leidsepleintheater (235909), al. 'Lieve jongens" - Nóggerath (230566). 16 jr. "Dirty Lilly" - Parisien (248933), 18 De bedrieger bedrogen" - Rcm- brandtpleintheater 1 (223542), al "The spy who loved me" - Rem- brandtpleintheater 2, 12 jr "The big boss" - Rex (246132), 16 jr. "Kramer versus Kramer" - Rialto (723488). al. Death watch" - Rivoli (723488), 16 jr. "Een uur tot de ondergang" - Roxy (232809), 12 jr. "Dial M for murder" en "Topaz" (Al fred Hitch.tck)- Studio K (231708), 12 jr "Dersoe Oezala" - The Movies (245790), 16 jr. "Dimenticare Venezia" - The Mo vies, 16 jr "The Fog" - Tuschmski 1 (262633). 16 jr. "Yanks" - Tuschin'.ki 2. 12 jr "The electric horseman" - Tu schmski 3. al. "Ten" - Tuschinski 4. 16 jr "The Muppet fllm" - Tuschinski 5, al. "Clair de femme" - De Uitkijk. 16 jr.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15