Vakbonden houden zich goed aan de loonmaatregel BONN WIJST KRITIEK AF ILLEGALEN: WIJ ZIJN MODERNE SLAVEN Nieuwe Bosch bougies. BOSCH "W j -n HL mé, aMp '1' ''-fft Voedingsbond FNV: "Harde actie na de zomervakantie De eigenheid van 'n Engelse sfeer MD PvdA praat met VVD over wel abortus rivellais vernieuwd II VRIJDAG 23 MEI 1980 DEN HAAG (GPD) - Of dil najaar werkgevers en vak beweging met de regering rond de tafel gaan zitten om te praten over het ar beidsvoorwaardenbeleid, hangt nu voornamelijk van de regering af. Bij de invoering van de loon maatregel van dit jaai heeft de FNV alle ge sprekken op centraal ni veau opgeschort, totdat de regering zou laten weten dat de loonmaatregel niet definitief zal worden ver lengd tot na 1 januari 1981. De regering heeft deze uitspraak nog niet willen doen, omdat de FNV-bonden dreigden bij de cao onderhandelingen met de werk gevers te willen praten over het in 1981 inhalen wat met in 1980 te kort is gekomen. Nu de eerste grote bedrijfscao's - Philips en Hoogovens - in principe zijn af gesloten, blijkt dat de FNV zich ONSCHADELIJK - De V-l die in Spijkenisse is gevonden zal pas op zijn vroegst volgende week vrijdag, onschadelijk worden ge maakt. Eerst moet een grote hoe veelheid grondwater worden weggepompt. Aldus gisteren een mededeling van de gemeente Spijkenisse. Mensen die in een straal tussen vijfhonderd en j twaalfhonderd meter van de bom wonen moeten dan binnen blij ven. POLITIEOPTREDEN - De socia listische kamerleden Kosto en Roethof willen van minister De Ruiter van justitie weten of het optreden van de rijkspolitie in Bennebroek toelaatbaar is. In opdracht van de hoofdofficier van justitie in Haarlem zou de politie de namen van krakers, die een strafklacht indienden, heb ben doorgegeven aan de belan genbehartigers van de eigenaar van het door hen gekraakte pand. Vogel oorzaak brand in slaapkamer EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense gemeentepoli tie èn de brandweer vermoe den dat een vogel verant woordelijk is voor een brand, die gisteren in een slaapka mer van een woning aan de Tweede Kruizemuntstraat een schade heeft aangericht van 2.600 gulden. De brand is ontstaan onder de dakpan nen. Aangenomen Wordt dat daar een vogelnest heeft geze ten en dat de bewoner daar van iets brandends mee naar het nest heeft genomen. Betere prestaties, zuiniger met benzine. Op bougies geld uitsparen is 'n dure zaak. Oude bougies verminderen de prestaties van de motor en verkwisten kostbare benzine. Vernieuw uw bougies daarom regelmatig Voor ieder type auto zijn er Bosch bougies. De Bosch thermo-elastic Super bougie bijvoorbeeld. Deze beeft dank zij de koperen kern een betere warmtegelciding. Bij uitstek geschikt voor auto's die afwisselend korte en lange afstanden afleggen. Voor optimale prestaties g en zuiniger erbruik. Onder alle rijomstandigheden. Vraag de brochure 'Autopraktijk' met praktische tips atie aan bij WILLEM VAN RIJN B V. iifd Reclame 7D tbus 8005. 1005 AA Amsterdam. Zeker is zeker volledig houdt aan wat de loon maatregel voorschrijft. De FNV- bonden hebben zich op het standpunt gesteld dat als een in haalmanoeuvre zou worden overeengekomen, minister Al- beda het vervolg van de loon maatregel al in zijn bureaulade klaar zou leggen. Regering en werkgevers moeten nu toegeven, dat de bonden zich cor rect hebben gedragen. Nog niet bij alle grote bedrijven is men het eens over het herstel van de vol ledige automatische prijscom pensatie. Volgens de loonmaat regel mag met ingang van 1 juni niet meer dan 26 gulden per maand voor iedereen worden be taald. De bonden hebben bere kend dat zelfs de laagstbetaalden er door de sterk gestegen prijzen aan dit bedrag tekort komen. Het parlement weigerde echter uit te spreken dat de regering aanvul lende maatregelen zou moeten willen verlengen, maar toch tij dens de gesprekken in de Stich ting van de Arbeid in het komen de najaar een marge willen aan geven waarbinnen de arbeids voorwaarden voor de komende jaren zich uiterlijk mogen bewe gen. nflr B President Carter een dy- UÜUbw namische man. Zo bezocht hij ÊL gisteren de staat Washington waar weekeinde een i kaanuitbarsting plaatsvond. RHh /jHRggigr Alvorens het getroffen gebied Br per helikopter wat vreemdsoortig schoeisel te bezoeken (foto rechts), liet hij zich door de regen niet weer- houden in korte broek zijn da- gelijkse rondje te joggen (foto links) nr> Bij Philips en Hoogovens zijn bon den en werkgevers de volledige automatische prijscompensatie al overeengekomen. Bij AKZO en Shell is men nog niet zo ver. Deze bedrijven willen een meer- jarige cao, waarin een min of meer vast bedrag aan prijscom pensatie wordt afgesproken, een maximering dus. De bonden ver zetten zich daartegen, omdat men meent dat met zo'n afspraak de koopkrachthandhaving geweld wordt aangedaan. Ook hier is ^duidelijk dat de bonden de bepa lingen van de loonmaatregel willen honoreren, maar tevens de situatie van voor de loonmaatre gel willen herstellen. Niet alleen het gevecht over het herstel van de prijscompensatie zal de komende maanden in alle onderhandelingen centraal staan, ook de invoering van een vijfde ploegendienst in die be drijven waar een vierploegen- dienst geldt, is een harde zaak. Als eerste bedrijf is na een maand van staking Mobil in Amsterdam door de knieën gegaan. Hoewel de bonden daar niet de volledige vijfploegendienst hebben bin nengehaald, hebben ze toch in grote lijnen hun zin gekregen door de invoering van een ge combineerde vier-vijfploegen dienst. Shell houdt tot nu toe het been stijf en weigerde in de on derhandelingen het voorbeeld van Mobil te volgen. De afgelopen dagen heeft Albeda overigens al voorzichtig ver klaard dat een verlenging van de loonmaatregel niets oplost. Hij zou voor zichzelf al hebben beslo ten de loonmaatregel niet meer te De echle Engelse sfeermeubelen hebben weinig le maken met de mechanische wereld van vandaag. Maar misschien hebben ze met te maken. Met uw persoonlijke smaak. Woon-dorado voor de eigenheid van uw Ambachtsweg 21 ('I Heen) 200 mtr van de v. interieur. GRONINGEN (GPD) - De Voe dingsbond FNV verwacht kort na de zomervakanties harde acties tegen de loonmaatregel. „Als de mensen straks terugkeren van vakantie, ontdekken ze dat ze in het rood zijn komen te staan bij bank en giro en dat de door de regering opgelegde loonsverho- Nieuwe enquête bevestigt verlies PvdA DEN HAAG (GPD) - Een nieuw verkiezingsonderzoek, dat giste ren is gepubliceerd, bevestigt het verlies van de PvdA onder de kie zers. Het onderzoek van het bu reau Lagendijk toont een verlies van ruim tien kamerzetels (6,4 procent) aan voor de socialisten. Tegelijkertijd gaat de groei van D'66 volgens Lagendijk onver minderd voort. Afgelopen weekeinde kwam de pldeg van NIPO-Rooie Haan eveneens met dergelijke resulta ten, hoewel dit onderzoek geen verdere winst voor de Democra ten voorspelde. Beide enquêtes zijn het eens over een lichte winst voor het CDA en een gelijkblij- ven (op een laag niveau) van de WD. ging van 26 gulden bruto per maand onvoldoende is om de ge stegen prijzen te compenseren", aldus de coordinator van het ar beidsvoorwaardenbeleid bij de 4 Voedingsbond FNV, Wil Win ter. Volgens Winter zal de voedings bond een leidende rol bij die ac ties niet schuwen. Ook niet als wat hij noemde „radicale, op de CPN georiënteerde groepen" ermee beginnen. „Niet die radi cale actiegroepen, niet Fré Meis en de zijnen zijn onze tegenstan ders, maar regering en werkge vers", zo zei hij woensdag in Gro ningen op een persconferentie ter gelegenheid van de komende fu sie tussen de Voedingsbonden NW en NKV tot Voedingsbond FNV. „Het is zonder meer duidelijk dat na de zomervakantie de pleuris zal uitbreken", aldus Winter, die op grond van het huidige prijs peil voorrekende dat minstens een prijscompensatie van 3,3 procent nodig is. Voor het mo dale inkomen (34 mille voor een gezin met twee kinderen) zou dat een loonsverhoging van globaal 100 gulden betekenen in plaats van de nu door de regering voor geschreven 26 gulden per 1 ju li. De Voedingsbonden NW en NKV zijn volgende week de eerste FNV-bonden die het federatieve samenwerkingsverband omzet ten in een echte fusie. Dat ge beurt op een bijzonder congres op 28 en 29 mei, waar de beide afzonderlijke bonden zullen worden opgeheven. Van Moskou DEN HAAG (ANP) - De PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer pleegt op het ogenblik overleg over een mo gelijk amendement op het rege ring swetsont werp over abortus. Daarover hebben gisteren ge sprekken plaatsgevonden tussen kamerleden van de fracties van PvdA en WD. Ook met andere grote fracties vindt hierover overleg plaats. De PvdA probeert zich te verzeke ren van medestanders voor een amendement op het voorliggen de regeringsontwerp, waartegen bezwaren bestaan. Zou blijken, dat onvoldoende kans bestaat op succes, dan overweegt de PvdA samen met D'66 te komen met een nieuw initiatiefwetsontwerp tegenover dat van de ministers De Ruiter (justitie) en Ginjaar (volksgezondheid en milieuhy giëne.) De beslissing of er een amende ment dan wel een initiatief komt zal naar verwachting binnen twee a drie weken worden genomen in de PvdA-fractie. Een woord voerder van de fractie voegde daaraan toe, dat de besprekingen met de WD uitsluitend een af tastend. karakter hebben. Er is geen sprake van een gezamenlijk initiatief, zoals dat er in het verle den al eens is geweest. De PvdA-fractie heeft vooral be zwaren tegen de dagen bedenk tijd, die zijn opgenomen in het ontwerp van de regering en tegen het feit, dat de vrouw niet alleen kan beslissen over het laten ple gen van een abortus. ADVERTENTIE BONN - De Westduitse re gering en alle politieke partijen in de Bondsdag hebben de kritiek van de Sowjet-Unie op het con gres van de CDU in West- Berlijn scherp veroor deeld. Een woordvoerder van de Bondsregering zei dat het wel degelijk in overeenstemming met het vier mogendheden-ak- koord is dat politici in West-Berlijn zeggen wat ze willen. Het Kremlin beweert dat met name de uitlatingen van kandidaat kanselier Strauss en CDU-voor- zitter Helmut Kohl op het chris ten-democratisch congres de bui tenlandse politiek van de Sowjet- Unie in diskrediet hebben ge bracht. Moskou noemt dit een aantasting van het in 1971 door de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie gesloten akkoord over de status van West- en Oost- Berlijn. Op zich is dit soort Russi sche protesten vrij normaal. Om dat West-Berlijn geen deel uit maakt van de Bondsrepubliek (de Öerlijnse afgevaardigden mogen niet stemmen in het par lement in Bonn) maakt Moskou altijd formeel bezwaar tegen zo genaamde officiële bijeenkom sten van Westduitse kant in Ber lijn. Dit is routine geworden. Dat de Sowjet-leiding nu echter vindt dat bepaalde politici zich in Ber lijn moeten onthouden van kri tiek op Rusland is nieuw. Bonn wordt er aan herinnerd dat Mos kou zelf het akkoord flagrant heeft geschonden door toe te staan dat de Oostberlijnse af gevaardigden al sinds lange tijd volwaardige leden van de Volks- kammer, het DDR-„parlement" zijn. Veranderde samenstelling méér sthaak, minder kalorieen. Nu 10 kalorieén per glas tegen 100 in een glas gewone frisdrank. Trisop El z'n Zwitsers, jL lekfcgr zonder suiker OOSTERHOUT - Ze zitten wat ge laten, maar ook wanhopig, bij el kaar, de 38 Marokkanen en twee Turken die sinds zondag asiel hebben gekregen in de Paulu- sabdij in Oosterhout. Het Bene- diktijnerklooster is voor deze groep illegalen de zoveelste kerk waartoe zij hun toevlucht hebben genomen om maar niet het land te worden uitgezet. Het zal de laatste kerk zijn, zo is de overtuiging van de illegalen. Het land gaan ze toch uit, dat is wel zeker. De zekerheid en de berus ting waarmee deze groep accep teert dat de politie hen onvermij delijk in de kraag zal pakken en op het eerste beste vliegtuig rich ting huis zal zetten, is opmerke lijk. Terwijl in andere kerken, en dan met name in de Amsterdam se Mozes- en Aaronkerk, het ge voel heerst dat er misschien nog wel wat zal veranderen door poli tieke pressie en lijdelijk verzet, zien deze illegalen de feiten onder ogen. De politieke druk die er op regering en parlement door het scheppen van vrijplaatsen werd uitgeoe fend, heeft gefaald. Kennelijk is er geen politieke voedingsbodem voor de acties om de illegalen, die zoveel jaren een bijdrage hebben geleverd aan onze Nederlandse economie, hier te laten blij- Herman IJzerman is jongerenpas tor in Rotterdam en lid van de In terkerkelijke Steungroep Illega len Rotterdam. Hij begeleidt de illegalen in Oosterhout: „Als er geen versoepeling komt van de regeling waaronder illegalen toch mogen blijven, dan is er concreet geen redding. Tenzij de man on derduikt of zelf oprot". Zaterdag, zo is de groep illegalen in het Oosterhoutse Benediktij- nerklooster maandagavond Pantser alsnog een kans. De werkgever moet dan wel medewerking ver lenen, want hij moet de regulari- satie aanvragen. De andere 39 gasten van de paters hebben geen kans en dat weten ze. Vanaf zaterdag wordt er in principe MachtelOOS geen asiel meer verleend in een of andere kerk, tenzij de Marokka nen zelf anders beslissen. Dit keiharde feit is de groep meege deeld om hen te dwingen de si tuatie onder ogen te zien. De ille galen moeten nu gaan nadenken over wat zij zelf willen. IJzerman: „Wij kunnen wel tegen de illega len zeggen: wij helpen jullie door, met een grote groep, in een kerk te gaan zitten en zo li jdelijk verzet te bieden als de politie na 27 mei een inval doet, maar ik vind dat voor mijzelf te gemakkelijk. Ik loop geen risico en ik vind dat ik de illegalen niet mag gebruiken als pantser voor een politieke strategie. Ik zit op dit moment aan de grens van mijn mogelijk heden. De illegalen moeten zelf besluiten of zij zich door de poli tie uit een kerk willen laten sle pen. Dat kan ik niet voor hen doen". Het verscnn in opvattingen tussen de strategie van de steungroepen in Amsterdam en Rotterdam is aan de illegalen goed te merken. Terwijl in Amsterdam een volge pakte kerk de dag doorbrengt onder affiches als „Stop de raz zia's", wordt er in Oosterhout, waar Rotterdamse illegalen zijn ondergebracht, wat rondgefietst, een balletje getrapt en gepro beerd voor zichzelf de uitzichtlo ze situatie te verwerken. Alleen Hassan, een jonge Marok kaan, heeft een kans toch in Ne derland te mogen blijven in het kader van de overgangsmaatre gel. Deze regeling geeft illegalen die vanaf 1 januari 1978totenmet 31 oktober 1979 onafgebroken bij een werkgever hebben gewerkt, De illegalen in Oosterhout weten niet wat ze moeten doen. „De meesten hebben geen familie hier, ze hebben ook geen kamer of werk meer, dus wat moeten we. We moeten wel in een kerk blijven". Bij de groep gaat lang zaam maar zeker de mening overheersen dat zij moderne sla ven zijn en dat dat maar eens dui delijk zichtbaar moet worden. n.Laat de politie maar komen en ons de kerk uitslepen, dat vinden we prima. Wij hebben altijd ge werkt voor een hongerloontje en we zijn machteloos". Het is niet eerlijk, het is niet mooi, maar dat er iets aan verandert, geloven ze niet. Geluk Een Turkse illegaal die al zes en een half jaar in Nederland werkt en perfect Nederlands spreekt, zegt dat de illegalen vooral geluk no dig hebben: „We moeten geluk hebben wil er een nieuwe rege ling komen. We moeten geluk hebben om onder de overgangs maatregel te vallen. Maar geluk hebben we niet, want dan hadden we het in ons eigen land wel goed gehad". De buitenlanders zijn de slachtoffers van de onmacht van de regering om de werkgevers die illegalen in dienst hadden aan te pakken. „Wij zijn jaren als mo derne slaven behandeld, de werkgevers buitten ons uit. Wij betaalden loonbelasting en so ciale premies, de werkgevers droegen ze niet af. Wij hebben De illegale gastarbeiders in de Paulusabdij in Oosterhout doen hun trieste relao.s hun vieze karweitjes opgeknapt en nu worden wij het land uitge zet". Geld terug De illegalen in het klooster hebben een even simpele als afdoende oplossing voor het probleem van de illegalen. „Geef ons alle loon belasting en sociale premies die wij de afgelopen jaren betaald hebben en we gaan morgen het land uit". De illegalen lijken er van overtuigd dat een meerder heid hen niet meer wil. Ze vinden het niet eerlijk, maar het lijkt nu eenmaal niet anders. Maar als ze dan weg moeten, dan niet als oud vuil. Grote teleurstelling heerst er onder de illegalen over de kennisma king met de Nederlandse „demo cratie". Die valt vies tegen m het gebruik. Nederland was het meest ideale land ter wereld, zo werd hen voorgespiegeld. Maar wat er nu met de illegalen ge beurt, heeft volgens hen zelf niets maar dan ook niets meer met de mocratie te maken. „Dit is pure discriminatie en onderdruk king", constateert er één bitter. „Nederland verschilt in niets met welke dictatuur dan ook". Gregoriaans aan Herman IJzerman op. Toen de Benediktijnen besloten de il legalen onderdak te verschaffen, moest IJzerman terugdenken aan de woorden van Karl Barth. Deze constateerde, toen door het Derde Rijk alle publikaties over de jodenvervolging verboden werden en de meeste kerken zich daar grif bij neerlegden maar toch 's zondags prachtige grego riaanse gezangen de kerken in stuurden: „Alleen zij mogen gre goriaans zingen, die zich DIZetttt voorde machtelozen". IJzerman: „Die uitspraak schoot mij te bin nen toen deze oude paters ons onmiddellijk onderdak verschaf ten RIAN KUPPENVELD

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11