Burgeroorlog -Korea nabij Z. EG volgt Britten niet Giscard krijgt weinig bijval Frans parlement Aanval Warschaupact op West-Europa lijkt onwaarschijnlijk Felle gevechten in Kwangjoe DONDERDAG 22 MEI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 Door generaal-majoor M.H. von Meijenfeldt (Van onze redactie buitenland) In de tweede week van mei hebben I politieke en militaire leiders, zo wel van de NAVO als van het Warschaupact, zich beraden over de in de toekomst te volgen weg. Het Warschaupact herdacht in Warschau zijn 25-jarig bestaan en riep op tot een wereldconferentie j om de internationale spanning te verminderen. De NAVO demon streerde te Brussel haar solidari- I! teit en sprak over onder andere de mogelijkheden om steun te geven aan het Amerikaanse op- treden in het gebied van de Perzi- sche Golf. Uit de resultaten van beide bijeen komsten valt af te leiden dat het zwaartepunt van de confrontatie I tussen NAVO en Warschaupact I zich verplaatst naar het Midden- Oosten en Zuidwest-Azië. Langs het militaire front in Europa is Ihet rustig. Een aanval van het Warschaupact op West-Europa lijkt onwaarschijnlijk. De conse quenties van de militaire operatie die nodig is om het NAVO-defen- siesysteem te doorbreken, zijn voor het Warschaupact moeilijk te overzien en de atomaire risico's te groot. Natuurlijk moet de NAVO waak zaam blijven. In de jaren zeventig heeft het Warschaupact ten op zichte van de NAVO aan kracht gewonnen. Het heeft in een wei nig opvallend tempo zijn militai re sterkte in Centraal-Europa op gevoerd en zijn technische ach terstand voor wat betreft belang rijke wapensystemen (onder an dere gevechtsvliegtuigen) inge haald. De NAVO heeft mijns inziens op deze nadelige ontwikkeling tijdig gereageerd. In 1978 besloot zij om het defensief vermogen van de organisatie te versterken door onder andere de verbetering van de reactietijd van Amerikaanse, Canadese en Engelse strategi sche reserves; meer aandacht voor de elektronische oorlogvoe ring; uitbreiding van het aantal reserve-eenheden; en de verho ging van de doelmatigheid van de mobilisatiesystemen. Een positieve factor voor de NAVO is dat belangrijke technologische ontwikkelingen de verdedigende partij meer bevoordelen dan de aanvallende. Ik denk in dit ver band aan wapensystemen die door een combinatie van censo ren, computerbegeleiding en nieuwe explosieven, de enkele militair of kleine groep in staat stellen om grote wapensystemen als een tank of gevechtsvliegtuig buiten gevecht te stellen. Een eerste generatie van deze wa pens - bijvoorbeeld het TOW-an- ti-tankraketsysteem - is al ge ruime tijd binnen de NAVO in gebruik. De anti-tankhelikopter, waarover de Nederlandse land macht in de toekomst hoopt te beschikken, zal waarschijnlijk zijn uitgerust met een anti-tan kwapen van een volgende gene ratie. De computerbegeleiding van dit wapen bevindt zich in het projectiel en niet meer bij de schutter. Met andere woorden: de schutter kan na het afvuren van het projectiel het doel vergeten omdat het projectiel zelfstandig zijn doel opspoort en vernie tigt. Deze wapentechnologische ont wikkelingen kunnen de oorlog voering in de toekomst drastisch veranderen. Een vraag bijvoor beeld is of de tank over enkele jaren op het gevechtsveld nog wel bruikbaar is. En wat is dan nog de waarde van de tankover macht van het Warschaupact? (In Centraal-Europa Warschaupact 20.500, NAVO: 7000). De stabiliteit in de militaire krachtsverhouding tussen NA VO en Warschaupact en techno logische ontwikkelingen duiden op een periode van betrekkelijke rust in onze regio. Ik druk mij met opzet voorzichtig uit. Er zijn im mers ook andere factoren die de militaire stabiliteit beïnvloeden Militaire macht is alleen effectief wanneer zij rust op een stevige politieke en sociale basis. En hoe sterk is die basis van de NAVO? Naar buiten toe toont de organi satie zich solidair. Maar er zijn aanwijzingen dat er geen een stemmigheid is over bijvoor beeld het Amerikaanse beleid in de kwestie-Afghanistan. Een probleem lijkt mij ook het ver schil in welvaart tussen de West en Zuideuropese leden van het bondgenootschap. De positie van afhankelijkheid waarin landen als Turkije en Portugal zich be vinden, kan op termijn de onder linge betrekkingen negatief beïnvloeden. Een andere factor is dat wij er niet zeker van zijn hoe het Warschaupact zal reageren op de plaatsing van nieuwe atomaire raketsystemen in West-Europa. Zal Rusland de toenemende be dreiging van zijn grondgebied zonder meer aanvaarden? Al deze onzekerheden laten onver let dat het zwaartepunt van de confrontatie tussen NAVO en Warschaupact zich thans ver plaatst naar het Midden-Oosten en Zuidwest-Azië. Rekening houdend met het strategisch be lang van deze gebieden is dat ook begrijpelijk. Nu mag de NAVO gezien de begrenzing van haar verantwoordelijkheidsgebied formeel niet in de omgeving van de Perzische Golf optreden. De praktische betekenis van deze beperking is mijns inziens echter gering. Immers, de leden van de organisatie kunnen gedwongen worden om hun belangen in dat gebied militair te verdedigen. En dan is coördinatie van het militai re optreden binnen de NAVO ge boden, onder andere om er zeker van te zijn dat de veiligheid van West-Europa gewaarborgd blijft. Voor de strijdkrachten van het Westen zie ik in de belangenstrijd tussen Oost en West buiten Eu ropa, in voorkomend geval de volgende taken. - voorkomen dat het Oostblok zijn militaire macht verder daadwer kelijk gebruikt; - uitoefenen van politieke druk door militair machtsvertoon; - uitvoeren van operaties met een beperkte strategische of tacti sche doelstelling zoals het open houden of blokkeren van zeever bindingen. De uitvoering van deze taken zal, vooral om geografische redenen, primair worden opgedragen aan zee- en luchtstrijdkrachten. En deze onderdelen zullen bij de verdere ontwikkeling van de NAVO-strijdkrachten dan ook zeker prioriteit krijgen. Het voor stel van minister Scholten om een nieuw paraat marine-squa dron van de NAVO te vormen, wijst in die richting. De discussie in de toekomst spitst zich onge twijfeld toe op de vraag of het bij deze uitbreiding zal blijven en of een verzwaring van de defensie- lasten nodig en aanvaardbaar is om samen met anderen de nieu we uitdagingen het hoofd te bie den. VS willen meer voor defensie WASHINGTON (Reuter) - Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft gisteren het bedrag van de uitgaven voor de fensie in 1981 met 53,1 miljard dollar niet minder dan ruim 6,2 miljard dollar hoger gesteld dan het bedrag waarom de regering- Carter had verzocht. Volgens waarnemers heeft de Sowjet-in- val in Afghanistan daartoe in niet geringe mate bijgedragen. De Amerikaanse defensiebegroting voor 1981 geeft mede door de ac tie van het Huis een stijging van in totaal bijna 25 procent te zien ten opzichte van de voor het lo pende jaar 1980 voorziene uitga ven. De extra gelden, die het Huis onder sterke tegenkanting van de regering toch op de begroting uitgetrokken wil zien, voorzien o.a. in vliegtuigen die kruisraket ten kunnen vervoeren nog eens twee onderzeeërs van de Los- Angelesklasse. Het begrotings- ontwerp moet nog door de Se naat. Voor ontmoeting met Brezjnjev PARIJS - De Franse minister van buitenlandse zaken, Francois Poncet, heeft in het parlement een korte verklaring afgelegd ter verdediging van het bliksembe zoek dat president Giscard afge lopen zondag aan de Sowjet-lei- der Brezjnjev in Warschau heeft dat Frankrijk weliswaar gelijk had als het probeerde de verbin dingen open te houden, want dat was ook altijd de politiek van president De Gaulle geweest, maar dat de topconferentie in Warschau „overbodig" was ge weest. „Dit soort theatrale opera ties dient tot niets", aldus de gaullistische afgevaardigde Cou- ve de Murville. gebracht. Minister Poncet ver- Va1} socialistische zijde klaarde dat Frankrijk een onaf hankelijke buitenlandse politiek voert en ook van plan is daarmee door te gaan. Deze politiek is er onder meer op gericht de dialoog met de Sowj et-Unie gaande te houden, „in samenwerking met onze partners", maar dan wel „in de volledige vrijheid van ons ei gen oordeel en van ons eigen ini tiatief'. De korte verklaring van Poncet kreeg in het parlement alleen ap plaus van de aanhangers van Gis- cards eigen partij, de UDF. Ook de coalitiepartners in de rege ring-Barre, onder wie de gaullis ten, onthielden zich van bijval. Poncet achtte het „een grote fout" de Sowjet-Unie te „isole ren", en hij citeerde een verkla ring van zijn Amerikaanse ambt genoot Muskie na diens gesprek met de Sowjet-minister van bui tenlandse zaken in Wenen, waarin werd gezegd dat deze ontmoeting „nuttig en noodza kelijk" was geweest. „Als dat wel nuttig en noodzakelijk was, waarom is de ontmoeting Gis- card-Brezjnjev dat dan niet", al dus Poncet met verheffing van stem achter de katheder van het Franse parlement. President Giscard is vooral zwaar onder vuur genomen door de Ameri kaanse minister Muskie. Terwijl minister Poncet nog uitrièp dat de Franse regering door zou gaan met het voeren van onaf hankelijke buitenlandse politiek, haalde men in de wandelgangen van het „Palais Bourbon" de schouders op. Een van Poncets voorgangers, de geduchte minis ter van buitenlandse zaken van president De Gaulle, Maurice Couve de Murville, ventileerde gisteren vooral kwaad dat de re gering geen debat over de kwes tie na de verklaring van minister Poncet had toegestaan. Socialis tenleider Mitterrand kon zijn mening toch kwijt en wel via de radiozender France-Inter, waar hy diezelfde avond de gast van een bekend politiek programma was. Ook Mitterrand betreurde het initiatief, dat kennelijk niets had opgeleverd. Dat dit zo was, bleek wel uit „de zekere mate van brutaliteit waarmee de Sowjets zich jegens ons na dit bezoek hebben uitgelaten". In de coulissen wordt de stelling verkondigd dat Giscard tot zijn ontmoeting met Brezjnjev beslo ten zou hebben omdat er (tot aan de Amerikaanse verkiezingen) uit Washington „niets anders meer dan stommiteiten" te ver wachten zijn, en in deze leegte tussen het Sowjet-blok en het Westen zou Frankrijk de rol van bemiddelaar kunnen spelen, in de beste tradities van het gaul- lisme. Tevens zou Giscard in juni op de conferentie in Venetië ver schenen zijn als de man die aan de Russen de concessies had ontwrongen die de Sowjets de nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Muskie onthouden hadden. Als zijn vrienden en vijanden nu Giscard zijn miscalculatie verwijten, hebben ze gelijk als ze hem tege lijk van een gebrek aan voorzich tigheid beschuldigen. De verkla ring van minister Francois-Pon- cet maakte in dit verband ook al lerminst een overtuigende in druk, zeker ook op het punt van zijn vergelijking tussen Gromi- ko-Muskie enerzijds en Brezjn- jev-Giscard anderzijds. SEOEL - Zuid-Korea glijdt langzaam af naar een totale burgeroorlog. Meer dan 200.000 demon strerende burgers vochten gisteren in Kwang joe, de derde stad van het land, man-tegen-man gevechten uit tegen het leger, dat zeer hard op trad. Ook in een aantal andere steden gevoch ten. Steeds wordt duidelijker dat het onderhoud in Warschau van Franse zijde is voorbereid door Giscards vertrouweling prins Poniatowski, de vroegere minis ter van binnenlandse zaken. Po- nitowski behoort tot de oudste Franse en Poolse adel. Ponia towski zou in dit verband gezegd hebben dat „Polen onderling el kaar altijd goed begrijpen". Terzelfder tijd wordt in Parijse re geringskringen achter de scher men met kracht ontkend dat de Poolse paus een rol zou hebben gespeeld in het tot stand komen van het gesprek in Warschau. De paus brengt eind volgende week een bezoek aan Frankrijk. Hij zou president Giscard d'Estaing hebben doen weten dat elke stap die hij onderneemt in de richting van een ontspanning, op zijn ze gen zou kunnen rekenen. Naa> moet worden aangenomen be hoorde Giscards reis naar War schau ook tot deze categorie. Op het regeringsgebouw in Kwang joe na hadden de protesterende burgers de hele stad in handenEr zouden tientallen doden zijn ge vallen nadat het leger het vuur had geopend op de demonstran ten. De straatgevechten, uitlopers van het wekenlange studentenverzet, zetten afgelopen weekeinde Seoel in vuur en vlam en bereik ten gisteren een nieuw hoogte punt in Kwangjoe. Oorzaak van het conflict is de overheersende rol die het leger en de geheime dienst in Zuid-Korea hebben ge kregen. Inmiddels is het kabinet van premier Shin Hyun Hwak, dat door uitbreiding van de staat van beleg de weg voor de militai ren vrijmaakte, afgetreden omdat het zich verantwoordelijk voelde voor de crisis in het land. Gisteren benoemde president Choi Kyoe-Hah een nieuwe premier, Park Choong Hoon, die een „za kenkabinet" presenteerde, be staande uit voormalige generaals, topambtenaren en zakenlieden. Park Choong Hoon (61) was de drijvende kracht achter het Ko reaanse „Wirtschaftswunder" in de jaren zestig en vice-premier en minister van economische zaken onder de vermoorde dictator Park Chung Hee. Economische achterstelling In Seoel zelf was het gisteren rustig. Het overslaan van de opstanden naar Kwangjoe was een gevolg van de arrestatie, zondag, van Kim Dae-Yung, voorzitter van de oppositionele Nieuwe Democra tische Partij, die in deze provin cie is geboren. De bevolking van dit gebied, dat Cholla wordt ge noemd, is bovendien ontevreden over de economische achterstel ling ten opzichte van andere de len van het land,, vooral Seoel en omgeving. Het zag er gisteravond naar uit dat de gevechten in Kwangjoe op een bloedbad zouden uitlopen. Twee infanteriebrigades, tezamen 5000 man, waren op weg om de 10.000 man regeringstroepen te verster ken. Provinciale bestuurders werden geëvacueerd, terwijl uit alle delen van de provincie op standelingen met bussen en vrachtwagens naar de hoofdstad optrokken. Verschillende munitiedepots zijn door de demonstranten leegge haald. In Kwangjoe opereren zy in op de regeringstroepen buit gemaakte jeeps en legeruitrus- ting. De demonstrerende burgers eisten gisteren in een afgedwongen ver gadering met het provinciebe stuur, het ontslag van de werke lijk sterke man in Zuid-Korea, generaal Chon Doo Hwan, com mandant van de militaire inlich tingendienst en van de geheime dienst KCLA. Bovendien willen zy terugtrekking van het leger uit de stad. Meer dan dertien gebou wen, waaronder twee radiosta tions, veranderden in smeulende puinhopen nadat zij door de de monstranten waren be stormd. Het Chinese Volksdagblad, spreekbuis van de regering. De Korea, Park Choong Hoon. schreef gisteren dat in Zuid-Ko rea een fascistisch bewind heerst en noemde het uitroepen van de noodtoestand een teken van laf heid. Het volk van Zuid-Korea zal zich tegen de dictatuur blijven verzetten, aldus het Volks dagblad, dat ook een Noordkore- aanse diplomaat citeerde, die verklaarde dat het Zuidkoreaan- se volk met de demonstraties hereniging van de beide Korea's wil afdwingen. BRUSSEL (UPI/DPA) - Ondanks dat Groot- Brittannië anders heeft beslist zullen de ove rige acht landen van de Europese Gemeen schap de sancties tegen Iran met terugwer kende kracht vanaf 4 november 1979 laten ingaan. In de Belgische hoofdstad waren gisteren hooggeplaatste functionarissen uit alle ne gen EG-landen bijeen om te praten over het Britse besluit geen sancties met terugwer kende kracht in te stellen tegen Iran. De uit komst van dit beraad was volgens de ge noemde diplomatieke bronnen dat alle EG- landen behalve Groot-Brittannië besloten het EG-besluit van Napels om de economi sche sancties te laten gelden voor alle con tracten die na 4 november zijn afgesloten, onverkort te handhaven en uit te voeren. De vierde november van het vorig jaar begon de gijzeling in de Amerikaanse ambassade in Teheran. De Verenigde Staten zijn "diep teleurgesteld" over het besluit van de Britse regering de sancties tegen Iran, waartoe in EG-verband is besloten, niet met terugwerkende kracht in te laten gaan. Dit heeft de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken, Hodding Carter, gisteren meege deeld. Volgens de woordvoerder is het niet gepast dat een land tegenover Iran eigenlijk doet uit komen dat een schending van het internatio nale recht - dat wil zeggen de gijzeling van Amerikanen in Iran - kennelijk niet vol doende is om een gemeenschappelijk front te vormen. Hodding Carter zei verder dat het terugkomen van de Britten op het EG-besluit inzake sancties tegen Iran weer vraagtekens plaatst by de eenheid van de Amerikaanse bondgenoten. Het Internationaal Hof van Justitie in Den Haag zal zaterdag aanstaande het langver wachte vonnis vellen in de kwestie van de Amerikaanse gegijzelden in Iran. De zitting van het hof begint zaterdagmorgen om 10.00 uur. De Verenigde Staten hadden vorig jaar op 29 november een klacht bij het Internationaal Hof ingediend over de gijzeling in Teheran. Ze verbonden toen aan die klacht de eis dat Iran de Amerikaanse gegyzelden onmiddel lijk zou vrylaten. Op 15 december van het vorig jaar kwam het uit 15 rechters bestaande hof met een voorlopig vonnis, waarin, conform de Amerikaanse eis, de "onmiddellijke vrijlating van alle gegij zelden" werd geeist Dat vonnis is door de Iraanse autoriteiten genegeerd. Het hof komt nu zaterdag met zijn definitieve vonnis. Technisch gebrek oorzaak instorten congresgebouw WEST-BERLIJN (Reuter/UPI) - Het instorten van het con gresgebouw in West-Berlijn, waarbij vijf mensen gewond raakten van wie twee ernstig, is het gevolg van moeheid van het materiaal dat voor de bouw ervan (in 1957) is ge bruikt, zo heeft de Westber- lijnse politie gisteren meege deeld. Aanvankelijk was men, zo ver telde Klaus Hüoner, de hoog ste politiefunctionaris ter plaatse, van mening dat het instorten van het dak van het congresgebouw het gevolg was van een bomaanslag. De grote zaal en vergaderzalen zijn niet beschadigd als ge volg van het naar beneden komen van het 50 meter lange en verscheidene tonnen zwa re dak. Het congresgebouw, dat gebouwd is door een Amerikaanse stichting als blijk van de band tussen de Verenigde Staten en West- Berlijn, staat niet ver van het Rijksdaggebouw in de voor malige Duitse hoofdstad. Niet ver ervandaan loopt de muur die Oost- en West-Berlijn scheidt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9