Werkloosheid bij meisjes groter dan bij jongens actief in vrije tijd Dealercentrum in Leeuwenhoek Renovatie lukt goed" PvdA wil meer goedkope woningen Schuttersveld Rapport verontreinigingsheffing Onderzoek partieel leerplichtigen Plan voor "Leidse" club MS-patiënten PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 22 "VERBETER KANTINE MET GELD VAN VIS" Minimaal 400, mogelijk 500 tot 600 woningen LEIDEN - In het Rijnlandshuis van het hoogheemraadschap in de Breestraat reikte de Rotterdamse hoogleraar prof. dr. J.H. Christiaanse een rapport uit aan de voorzitter van de Unie van Waterschappen, mr. Th. A. J. Vosters. In het rapport wordt aanbevolen om de verontreinigingsheffing te koppelen aan het waterverbruik van de gezinnen. Bovendien zou betaling tegelijk kunnen plaatsvinden met de nota van het drinkwaterleiding- bedrijf. LEIDEN - De werkloosheid onder meisjes, die geen volle dig dagonderwijs meer volgen ligt aanzienlijk hoger dan bij de jongens uit dezelfde categorie, resp: 22,9% tegen 6,5%. Ex-wethouder Verboom overhandigt de sleutel van de gerenoveerde woning aan de heer Hoogeveen. Eerste sleutel woningen aan Marnixstraat LEIDEN - De raadsleden van de Partij van de Arbeid vinden dat er meer goedkope woningen op het Schuttersveld moeten worden gebouwd, dan door het gemeen tebestuur (burgemeester en wet houders) wordt voorgesteld. Het PvdA-raadslid Groos pleitte er voor, gisteravond in een vergade ring van zijn fractie, dat op het Schuttersveld minimaal 400 wo ningen worden neergezet, met een uitloopmogelijkheid naar 500 tot 600 woningen. Zoals bekend heeft de gemeenteraad al beslo ten dat er op dit stuk grond zowel kantoren als woningen moeten komen. In de nota van aanpak voor het Schuttersveld, enkele weken geleden door de gemeente gepresenteerd, staat dat onge veer 200 tot 300 woningen kun nen worden gerealiseerd. Groos vindt dat te weinig. Hij meent dat er een groter aantal woningen moet worden ge bouwd. Eén en ander zou eventu eel ten koste moeten gaan van het Bellissima In het kader van de cyclus "Nieuwe films van Film In ternational" draait van avond om 21 uur in het Film huis van het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat 66 "Bellissima". Het is een uit 1954 daterende film van de Italiaanse regisseur Luchino Visconti. De rolprent is on langs opnieuw door Film In ternational uitgebracht. Het is een ouderwets Italiaans neo-realistisch drama, waar in Anna Magnani een hoofd rol speelt als moeder van een knappe dochter, die ze film ster wil laten worden. Zo wordt ze het slachtoffer van een oplichter die tegen beta ling van geld en andere dien sten de dochter een screentest belooft. Als de test aanbreekt gaat alles mis. Toegangsprijs Jos Stelling De cyclus alternatieve Neder landse speelfilms in het Kijk- huis aan de Vrouwenkerk- koorstraat 17 wordt van avond voortgezet met de ver toning van de film "Mariken van Nieumeghen" van Jos Stelling. Het is het verhaal over deze in de Middeleeuwen levende vrouw. Er zijn twee voorstellingen: een om 20 uur en een om 22.15 uur. De toe gangsprijs bedraagt f 4.50. I nspraakavond In Klein Matilo aan de Zaan- straat 126 wordt vanavond een inspraakavond gehouden over de inrichting van het park op de voormalige grof- vuilstort. Het gemeentelijke plan om een wielercircuit in het plan op te nemen heeft ver schillende reacties opgeroe pen. Onder meer vreesden omwonenden voor geluid soverlast. De bijeenkomst be gint om acht uur. Over een week wordt ook in Klein Matilo een inspraak- markt gehouden over het ont- werpbeslemmingsplan Roomburg. De bijeenkomst die om 8 uur begint sluit aan op de informatieavond die begin april werd belegd door de Stichting Meerburg. Vrijwilligers Vele organisaties in Leiden en omstreken zijn in de vakan tieperiode afhankelijk van vrijwilligers. De Vrijwilli- gerscentrale is daarom mo menteel op zoek naar vrij wil ligers die begeleiding willen geven aan mensen voor wie het moeilijk is om zelfstandig op vakantie te gaan. Vooral voor individuele hulp en het begeleiden van groepen is de ze behoefte groot. Iedereen die wat tijd ter be schikking heeft komt voor het geven van die hulp in aan merking. Meestal is de mini mumleeftijd achttien jaar. Ervaring is niet noodzakelijk. De activiteiten die moeten worden verricht variëren van wandelen, musea bezoeken, een dagje uit. Iedereen die hiervoor belang stelling heeft - het is niet nodig een hele week ter beschikking te hebben - kan zich bij de Vrijwilligerscentrale, tele foon 149Q64 meldenHet adres is Langegracht 246a. aantal vierkante meters vloerop pervlak dat is gereserveerd voor kantorenbouw. Het PvdA- raadslid wees op het markton derzoek dat in opdracht van de gemeente is verricht. Daarin wordt gewaarschuwd dat de ves tiging van kantoren op het Schut tersveld voorzichtig moet wor den aangepakt. Volgens Groos is de leegstand van kantoren in Den Haag en omgeving de laatste ja ren verdrievoudigd. Het PvdA- raadslid zei te verwachten dat men ook in Leiden met leegstand van kantoren te maken zal krij gen. Groos meent daarom dat meer goedkope woningen op het Schuttersveld moeten worden gebouwd inplaats van kantoren. Hij ging daarmee in tegen de wens van de PvdA-wethouders. Wethouder Bordewijk liet duide lijk blijken het oneens te zijn met Groos. Hij vindt dat de gemeente zich niet moet laten leiden door de marktsituatie op dit moment. Wethouder Van Dam wees er op LEIDEN - "De renovatie van deze panden aan de Marnixstraat lukt goed en ik ben dan ook blij dat ik de eerste sleutel nu kan uitrei ken", aldus de ex-wethouder van volkshuisvesting Verboom, die zoals bekend onlangs werd opge volgd door Tesselaar. Hij reikte gistermiddag de sleutel van het eerste gerenoveerd pand aan de Marnixstraat uit. De be woners, de familie Hoogeveen, kregen van Verboom behalve de sleutel een flinke bos bloemen. Met de renovatie van de 26 panden van de woningbouwvereniging LEIDEN - Leiden mag een dealer centrum (centraal autoverkoop punt) in de Leeuwenhoek bou wen. Dit is het resultaat van on derhandelingen tussen het mi nisterie van onderwijs (de eige naar van de grond) en de gemeen te Leiden. dat de PvdA-fractie zich moet houden aan de afspraken met de WD dat er gedurende de huidige wethoudersperiode 20.000 vier kante meter kantoorruimte moet worden gerealiseerd. Volgens PvdA-bestuurslid Van Rij wordt daar echter al ruimschoots aan voldaan, omdat eind dit jaar de eerste paal de grond ingaat voor de bouw van circa 35.000 vierkan te meter kantoorruimte aan de Plesmanlaan. Een meerderheid in de PvdA-frac tie bleek het met Groos eens dat er minimaal 400 woningwetwo ningen moeten worden ge bouwd. Zoals bekend heeft het CPN-raadslid Hoeven al aange kondigd met een voorstel te ko men om snel te beginnen met de bouw van goedkope woningen op het Schuttersveld. Vanavond wordt de nota van aanpak voor het Schuttersveld besproken in een vergadering van de raads commissie voor ruimtelijke or dening. "Ons Belang" werd in januari van dit jaar begonnen door Reno- project. De aannemer. "In 't begin liepen we een achterstand van drie weken op doordat er nog een besluit over dubbele beglazing moest worden genomen. We hebben de achterstand echter ingehaald. Ja, we lopen zelfs een week op ons schema voor. Er zijn nu acht hui zen klaar. Als alles goed blijft gaan komen er voor de bouwvak vakantie 22 klaar. De resterende vier panden werken we dan na de vakantie wel af." Inzet van dit spel was de bereik baarheid van de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis Lei den aan de Plesmanlaan. Minister Pais van onderwijs zegt in een brief aan loco-burgemeester Waal te hopen dat de gemeente Leiden nu "medewerking zal Verboom reikte de sleutel uit, om dat hij als wethouder steeds be trokken is geweest bij de bouw plannen voor Noord. Verboom: "Ik heb voor deze opdracht wel speciale toestemming van het college gekregen. Ik spreek dan ook officieel namens de gemeen te." Een woordvoerder van "Ons Be lang" benadrukte nog eens waar om Verboom was uitgenodigd. "Hij heeft altijd veel voor ons ge daan en we wilden hem hier daarom graag hebben." verlenen aan de voortgang van de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis Leiden", Begin vorige maand dreigden de onderhandelingen tussen ge meente en rijk over de Leeuwen hoek in een impasse te geraken. Dit constateert de Werkgroep Leerplicht, die in opdracht van de Gemeente Leiden een onder zoek heeft verricht naar de werkloosheid onder de partieel leerplichtigen in Leiden. In totaal deden 361 mensen mee, verdeeld over 186 jongens en 175 meisjes; hiervan is 14,4% zonder werk. Oorzaken voor de werkloosheid onder meisjes hebben vooral te maken met de struktuur van onze maatschappij, volgens één van de samenstellers mevrouw drs. E. van Hoolwerff-Stillebroer. Zij zegt "Er zijn nu eenmaal veel minder banen voor vrouwen dan voor mannen. Daar komt bij dat de meisjes nog erg traditioneel denken over hun toekomstmo gelijkheden. Veel opleidingen, die vanouds als niet geschikt werden beschouwd worden ook nu nog niet overwogen, ook al zouden ze best passen bij de aard en aanleg van het meisje. De lijn van het LHNO-onderwijs door gemeente Leiden. De opbrengst moet worden gebruikt voor de bouw van universiteitsgebouwen in het Witte Singel-Doelencom plex. Leiden wil de grond wel kopen, maar verbindt er de voorwaarde aan dat er dan woningbouw kan worden gepleegd. Loco-burge meester Waal heeft onlangs nog laten weten dat "de liefde niet van één kant kan komen". Als de gemeente grond koopt, dan moet er kunnen worden ge bouwd. Anders hebben we het niet nodig, aldus een gemeente LEIDEN - "Waar zit het lek?" "Moet justitie ingeschakeld worden om het lek op te spo- Loco-burgemeester C. Waal zal de ze vragen opwerpen bij de ver trouwenscommissie van de Leid- se gemeenteraad, die "inspraak +iceft bij de benoeming van de nieuwe Leidsc burgemeester". Het PPR-raadslid L. Beyen heeft verontrust vragen gesteld aan Waal hoe het mogelijk is dat in de kranten stond dat het Amster- trekkend komen ze. vooral te recht in de detail- en winkelbe- roepen en administratieve sector. En juist in deze twee afdelingen is het met de werkgelegenheid erg moeilijk gesteld". Leerplicht Bij het vinden van een baan vormt de partiéle leerplicht veelal, voor zowel werkgever als leerling een bezwaar. De streekschool geeft het gunstigste beeld. In totaal kan. daar 81% van de leerlingen het volledige twee-dagen-on- derwijs volgen. En echt bezwaar zonder toestemming maakt slechts 7%. Het feit dat de werk gever aan de leerling de gelegen heid biedt om twee dagen on derwijs te volgen betekent niet, dat de leerling ook inderdaad aan de verplichting voldoet om twee dagen naar school te gaan. 34% van de partieel leerplichtigen werkt langer dan de 3 dagen die wettelijk zijn toegestaan. Op de woordvoerder. "Die voorwaarde zullen we zeker stellen bij de koop. Het ministerie van onder wijs zal er dan maar voor moeten zorgen dat de laboratoria in dat gebied geen enkel risico voor de bevolking kunnen inhouden". Met de komst van een dealercen trum hoopt de gemeente de Leid- se binnenstad te kunnen ontlas ten van het verkeer. "We kunnen in het nieuwe centrum autohan del uit de binnenstad concentre ren. Autohandels zijn verkeers- aantrekkende bedrijven. Die willen we graag de stad uit heb ben", aldus de gemeente. damse WD-raadslid mr. C Goe- koop cén van de belangrijkste kandidaten voor het burgemees terschap is. "Het was niet de be doeling van de gemeenteraad dat er zaken uit de vertrouwens commissie zouden lekken", al dus Beyen. De vertrouwenscommissie bestaat uit de voorzitters van de vier grootste politieke partijen in de Leidse gemeenteraad (PvdA, CDA, WD en D'66). LEIDEN - CDA-raadslid Wa lenkamp heeft uitgerekend dat het "stadhouderloze tijd perk" waarin Leiden momen teel verkeert de gemeente maandelijks een bedrag van ongeveer 13.000 gulden ople vert. Sinds het vertrek van burge meester Vis drie maanden geleden heeft de gemeente dus 39.000 gulden minder aan salaris hoeven te betalen dan was begroot. Volgens Walen kamp bepaalt de wet dat loco- burgemeester Waal recht heeft op de helft van dit be drag. Walenkamp stelt voor om het niet uitbetaalde burgemees terssalaris te gebruiken voor het opknappen van de kanti ne van de reinigingsdienst aan de Noorderstraat. Een groot aantal gemeenteraads leden heeft zich op het stand punt gesteld dat dit onder komen niet aan de gestelde eisen voldoet. Openbare Bedrijfstechnische School bijvoorbeeld gaf 50% op dat hun werkgever gelegenheid bood om de tweede dag te volgen, maar slechts 17% bleek zjch voor de tweede dag te hebben inge schreven. Uit de gegevens van de Christelijke Lagere Technische School, dat 60% van de brood- en banketbakkersleerlingen 4 da gen en 40% zelfs 5 dagen werkte, wil de commissie de voorzichtige conclusie trekken dat de partieel leerplichtigen door hun werkge vers als welkome arbeidskrach ten worden beschouwd. Het vormingscentrum vormt een apart probleem. De twee dagen die de leerlingen hier zijn dienen tot zelfontplooiing en geen vak dagen betreft waar de werkgever direkt profijt van heeft. Dat komt ook tot uitdrukking in het werk loosheidspercentage'. 52% tegen 9% voor partieel leerplichtigen die op een school voor beroeps begeleidend onderwijs zijn inge schreven. Een ander gegeven wat onderzocht is, is de vraag hoe diegenen die een baan hadden hier aan geko men zijn. Het Gewestelijk Ar beidsbureau speelt hierin nau welijks een rol in vergelijking met andere kanalen. Relaties moeten gekoesterd worden. De helft vond via deze contacten werk. Door beipiddeling van de schoolconsulent volgde op een tweede plaats. De veronderstelling dat een afge ronde vooropleiding meer kans op een baan biedt dan een afge broken vooropleiding is niet aan toonbaar. Er valt niet veel op te maken uit vooropleidingen. Het is zeker niet zo, dat een diploma een baan garandeert evenmin dat je zonder diploma's nergens te recht komt. Afwijkingen Bij de betaling van partieel leer plichtigen komen veel afwijkin gen voor. Zowel in de betaling per dag als in het aantal doorbe taalde schooldagen. Van de 135 leerlingen, die gedurende drie dagen per week werkten, kregen 76 leerlingen drie dagen betaald; 37 leerlingen 4 dagen betaald; 14 leerlingen 5 dagen betaald; rest onbekend. Van de partieel leer plichtigen - met name die van het Vormingscentrum - die geen leerovereenkomst hebben met hun werkgever krijgt slechts een zeer gering aantal de schoolda gen uitbetaald. LEIDEN - De heer Hogervorst uit de Broekpolder zit met de handen in het haar. Gisteren werd uit zijn blaauwe bestelauto, merk simca, een zogenaamde "legerpukkel" gestolen met daarin allerlei examenpaperas- De heer Hogervorst zit vlak voor zijn elektromonteursexamen. Vandaag had hij een aantal werk stukken moeten inleveren, maar die zijn gestolen. LEIDEN - Sinds kort is in Leiden een stuurgroep bezig met de oprichting van een afdeling voor personen die leiden aan mutiple sclerose, kortweg MS genaamd. In beginsel zou de afdeling de volgende plaatsen omvat ten: Leiden, Leiderdorp, Zoeterwoude, Voorschoten, Wassenaar, Val kenburg, Katwijk, Rijnsburg, Warmond en Oegstgeest. In deze plaatsen zijn ruim vijftig patiënten aangesloten bij de overkoepe lende Nederlandse MS-stichting. De stuurgroep verwacht echter dat binnen dit gebied veel meer MS-patiënten woonachtig zijn. De doelstel ling van de Leidse afdeling is om mensen met MS met elkaar in contact te brengen, en gedachten en ideeën uit te wisselen. Voor een aantal patiënten met hun partners is inmiddels een viertal infor matieavond belegd. Op deze avonden kon men onder meer vragen stel len aan een revalidatiearts, een neuroloog, een diëtiste en een tweetal deskundigen van de Gemeenschappelijke Meidsche Dienst (GMD). Op het ogenblik zijn er twee gespreksgroepen aan de gang onder leiding van twee artsen en twee maatschappelijk werksters. Voor meerdere informatie: mevr. N. M. de Boer-Timmers, Hogerbeets- straat 24, Wassenaar, tel. 01751-14878. De aanleg van een voor het zieken huis wel "zeer wenselijke" afslag van de Plesmanlaan werd door de gemeente opgehangen aan de vraag of het ziekenhuis bereid was mee te betalen aan de exploi tatie van het bestemmingsplan Leeuwenhoekterrein. In de brief van Pais, die vanmorgen op het stadhuis arriveerde, staat onder meer dat het dealercen trum in "geen enkel opzicht enige woonfunctie zal verkrijgen". In de brief staat verder dat het mi nisterie nog niets wil zeggen over de woonfunctie van het gebied tussen de Wassenaarseweg en Plesmanlaan. "Eerst moet een oordeel van de inspectie voor de Milieuhygiëne worden afge wacht". Het ministerie van onderwijs, dat een gedeelte van de gronden in de Leeuwenhoek in bezit heeft, wil een gedeelte verkopen aan de Hoe lekte naam Goekoop uit Minister geeft Leiden toestemming voor bouw

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4