Gashouders in toekomst voor opslag van olie? GEEN NATIONAAL LANDSCHAPSPARK i'ONRUST ONDER BEWONERS GROENOORD EN NOORDERKWARTIER Ford Rijnland Meer NZH-bussen op diverse lijnen met ingang van 1 juni Actie voor naaktzwemmen Onderzoek bedplassen kan veel eenvoudiger Leidse stadsrubriek f LEIDEN Kassa gelicht van modezaak PONDERDAG 22 MEI 1980 In gebied tussen Leiden en Den Haag: (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN/DEN HAAG - Het gebied tussen Leiden en Den Haag wordt géén nationaal landschapspark. Dit blijkt uit een advies van een speciale commissie, dat vandaag door staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) aan de Tweede Kamer is aangebo- den. commissie, bestaande uit ambtenaren van diverse ministeries, heeft sinds 1972 aan haar rapport gewerkt. In 1975 bracht zij een tussentijds advies uit, waarin het ii) gebied tussen Leiden en Den Haag nog wel als mogelijk nationaal landschaps- park werd genoemd. Na een nadere selec tie is dit gebied in het eindadvies van de commissie nu afgevallen. De omgeving van Leiden en Den Haag is te sterk verste delijkt, vindt de commissie. Met andere woorden: er is te veel gebouwd, waardoor de eenheid te sterk is aangetast. Een ander bezwaar is dat het gebied aan de kleine kant is; nationale landschapsparken moe ten minstens 10.000 hectare groot zijn. De commissie vindt het gebied tussen Lei den en Den Haag in grote delen wel waar devol, met name de duinen in het westen en enkele agrarische cultuurlandschap pen in het oosten. Zij doet de aanbeveling om dit gedeelte van Zuid-Holland voor wat betreft zijn natuurlijke, cultuurhisto rische en landschappelijke kwaliteiten op zorgvuldige wijze te beheren. Wel tot nationaal landschapspark moeten volgens de commissie de volgende twin tig gebieden worden aangewezen: Texel, Terschelling, Zuidwest-Friesland, Noor denveld (in Friesland), Zuidwest-Dren- the, Noordwest-Overijssel, het Vecht- en Reggegebied, Noordoost-Twente, Graaf schap, de omgeving van Winterswijk, de Veluwe, de Gelderse Poort, het Kromme- Rijngebied, de Vechtstreek, Waterland, Centraal Noord-Holland, de omgeving van Bergen, Midden-Brabant, Midden- Limburg en Mergelland. Het is de bedoeling om in de nationale land schapsparken sterk de nadruk te leggen op behoud en ontwikkeling van het de streek kenmerkende landschap en daar voor extra geld uit te trekken. Volgens be rekeningen van de commissie is er ge middeld per landschapspark 5,5 miljoen gulden meer nodig dan nu aan hetzelfde gebied wordt besteed. Staatssecretaris Wallis de Vries heeft de Tweede Kamer vandaag in een begeleidende brief al laten weten dat er waarschijnlijk geen geld zal zijn om alle voorgestelde nationale land schapsparken te realiseren. e] l LEIDEN - Onder een aantal bewoners van de wijken Groenoord en Noorderkwartier is onrust ontstaan over plannen om de gashouders, op het terrein van het streekenergiebedrijf langs de Maresingel, in de toekomst te gebruiken voor olie-opslag. ADVERTENTIE «a» Rirrrwi «saimnawii Gegarandeerd! de beste op een nieuwe na. "Ga met een Ford Rijnland gebruikte wagen op vakantie,dan weet u zeker dat u ook weer zonder extra kosten terugkomt". Nu met één jaar of 20.000 km garantie! Maak uw keuze uit deze e volledig gereconditioneerde deerde wagens. Volgens de bewoners zou er een geheim rapport bestaan waarin, met het oog op de toekomstige energievoorziening, het Leidse bedrijfsterrein wordt aange merkt als een mogelijke locatie voor een kleine elektriciteitscen trale. Sinds vorig jaar wordt door de voormalige lichtfabrieken aan de Langegracht geen stroom meer opgewekt. De twee opwek kingscentrales die tot dan in be drijf waren werden vorig jaar stil gezet maar zijn niet ontmanteld. Alleen een stoomturbine is nog in werking voor de levering van stoom aan diverse bedrijven. De vraag of binnen de Leidse ge meentegrenzen ooit weer elektri citeit zal worden geproduceerd moet worden beantwoord door een werkgroep die daarop stu deert. Binnen de EZH (overkoe pelend orgaan voor de elektrici teitsbedrijven in Zuid-Holland) leeft de wens om in het noordelijk deel van Zuid-Holland een pro- duktiebedrijf neer te zetten. Dit in verband met het feit dat de meeste centrales op dit ogenblik Het is de vraag of zo'n centrale aan de Langegracht, midden in een woonwijk, moet komen. Volgens ambtenaren neemt de gemeente tot dusver een weifelende hou ding aan maar wil men de moge lijkheid niet uitsluiten dat er zo'n centrale komt en dat die in de toekomst misschien met olie ge stookt moet worden. In dat ver band wordt er vanuit gegaan dat de gashouders op het terrein aan de Maresingel over een aantal ja ren nodig kunnen zijn als moge lijke olie-opslagplaats. Volgens milieu-ambtenaar In 't Veld is olie-verbranding in de stad op dit moment "totaal ongewenst". Als er binnen afzienbare tijd een nieuwe centrale zou komen moet die, volgens de gemeente, met gas gestookt worden zodat de vraag of er een olie-opslagplaats aan de Maresingel komt pas over een groot aantal jaren actueel wordt. In het bestemmingsplan voor de wijk Groenoord, waaraan op dit moment wordt gewerkt, wordt evenwel rekening gehou den met de toekomstige situatie waarbij de gashouders dienst zouden kunnen doen als opslag plaats. Daarover is in de Groenoord en in Noorderkwar tier onrust ontstaan. "Wij willen geen olie-opslagplaats. Nu niet en nooit niet", aldus een verte genwoordiger van het buurtco- mité. Buurtbewoners vrezen dat er een gevaarlijke situatie in hun wijk ontstaat als er een olie-opslag plaats komt. Zij willen een on- middelijk onderzoek naar de risi co's van zo'n opslag. Uit een glo baal onderzoek, dat in opdracht van het streekenergiebedrijf Rijnland is uitgevoerd, blijkt dat een olieopslag aan strenge voor waarden moet voldoen. Bewoners van Groenoord en Noorderkwartier zijn bevreesd dat in de toekomst in deze oude gashou ders olie wordt opgeslagen. De gemeente wil de mogelijkheid in het bestemmingsplan om een olie-opslagplaats te vestigen op het bedrijfsterrein aan de Mare singel koppelen aan een uitge breid onderzoek naar de risico's bij het transport, het overpom pen en de opslag van olie. Maar dit onderzoek zou pas tezijnertijd moeten worden verricht. De Leidse wetenschapswinkel heeft de buurtvereniging toegezegd over enkele weken al met een stuk te komen over de risco's bij olie-opslag. Wethouder Van Dam, voorzitter van het dagelijks bestuur (college van beheer) van het Energiebe drijf Rijnland liet gisteravond desgevraagd weten niet op de hoogte te zijn van de plannen voor een olie-opslag. LEIDEN - Op een aantal lijnen van de NZH zullen met ingang van 1 juni - wanneer de nieuwe dienstregeling ingaat - meer bussen gaan rijden. De frequentieverhoging is mogelijk geworden door het groeiende aantal passagiers op deze buslijnen. In enkele ge vallen moet in de stille uren. vooral op de vroege zaterdagoch tend, een aantal ritten vervallen. De belangrijkste veranderingen in de Leidse regio zijn: de frequen tie van lijn 31 (Katwijk Hoornes - Rijnsburg - Leiden) wordt van maandag tot en mei zaterdag tussen 13.00 en 18.00 uur verhoogd van eenmaal per half uur tot eenmaal per twintig minuten. Dit gebeurt eveneens van maandag tot en met vrijdag gedurende de ochtendspits, maar dan uitsluitend in de richting Katwijk-Lei den. Eveneens zal van maandag tot en met vrijdag 's avonds tot 22.00 uur een 30-minutendienst worden gereden. In plaats van tot 20.00 uur. De verbinding Katwijk-Leiden via Valkenburg (lijn 30) is, behalve in de ochtendspits, op maandag tot en met vrijdag tot een uur- dienst teruggebracht. Dat was tot nu toe een halfuurdienst. Op de lijnen 40 en 42 (Noordwijk aan Zee - Rijnsburg/Voorhout - Leiden - Leid^dorp) wordt op zaterdag- en zondagavond net als overdag een halfuurdienst gereden. Dat is een verdubbeling ten opzichte van de huidige situatie. Op lijn 45 zal van maandag tot en met vrijdag in de ochtendspits tussen Leiden Merenwijk en Leiden Station en in de avondspits in omgekeerde richting een kwartierdienst worden gereden. Dat was een halfuurdienst. Op maandag tot en met vrijdag begint de kwartierdienst op lijn 60 tussen Leiden NS en Noordwijkerhout 's middags een uur eerder (rond 15.00 uur). De frequentie van lijn 65 (sneldienst Den Haag-Leiderdorp, alleen van maandag tot en met vrijdag) wordt tussen 9.30 en 13.30 uur teruggebracht tot eenmaal per twee uur. De uurdienst in de mid daguren en de 10-minutendienst gedurende de spitsuren blijven gehandhaafd. Op lijn 91 (Den Haag - Wassenaar - Katwijk) wordt op zon- en feestdagen de halfuurdienst teruggebracht naar een uurdienst. In het afgelopen jaar zijn van de meeste lijnen de rijtijden op nieuw vastgesteld. De resultaten daarvan zijn in de nieuwe dienstregeling (verkrijgbaar voor f 2.50) verwerkt. De vertrektij den van de meeste lijnen hebben kleine wijzigingen ondergaan. Routes Gelijktijdig met het ingaan van de nieuwe dienstregeling zullen op een aantal lijnen de routes iets worden gewijzigd. Zo worden in Noordwijk aan Zee de routes van de lijnen 40,42 en 95 gewijzigd. De lijnen 40 en 42 krijgen een eindpunt aan het Picképlein. De nieuwbouwwijk Grashoek zal in plaats van door lijn 95 bediend worden door lijn 42 en daarmee een rechtstreekse verbinding met Leiden krijgen. De routes worden als volgt Lijn 40 komend van Noordwijk Binnen - v.d. Mortelstraat - v. Panhuysstraat - Quarles van Uffordstraat - Parallel Boulevard - De Grent - Picképlein v.v. Lijn 42 komend van Voorhout - v.d. Mortelstraat - Duinwetering - Northgodreef - Wantveld - Parallel Boulevard - De Grent - Pic képlein v.v. Lijn 95 komend van Katwijk - Beeklaan - Oude Zeeweg - Pické plein - De Grent - Parallel Boulevard - Quarles van Uffordstraat - v. Panhuysstraat - v.d. Mortelstraat - Rederijkersplein(snel- dienst) v.v. Tussen Leiden en Oegstgeest worden de routes van de lijnen 43 en 46 omgewisseld. Lijn 43 zal rijden via Rijnsburgerweg - Leidse- straatweg - Geversstraat - Rijnzichtweg - Rijksweg 44 enz. ter wijl lijn 46 onder meer het traject Rijnsburgerweg - Wassenaar- seweg - Endegeesterstraatweg - Rhijngeesterstraatweg volgt. In Katwijk ten slotte zal de route van lijn 90 worden verlegd via de Hoorneslaan en de Biltlaan. De wijk Rijnsoever krijgt daardoor de gehele dag een busverbinding. LEIDEN - De afdeling Leiden van de NVSH is zeer teleurgesteld over het feit dat in een van de overdekte Leidse zwembaden geen openbaar uur voor ongekle de zwemmers bestaat. In een brief aan de Leidse gemeen teraad schrijft de NVSH dat de Sportstichting, die het beheer over de baden heeft, alleen het aanbod heeft gedaan om een ba- duur te verhuren aan de NVSH, zodat men zelf het ongeklede zwemmen kan organiseren. De NVSH vindt dat een uiterst be perkte en zeer besloten manier waarop de Sportstichting de in woners van Leiden en omgeving de gelegenheid wil geven naakt te zwemmen. Bovendien vindt men het onjuist de verantwoordelijk heid daarvoor af te schuiven op de NVSH. 1 door René van der Velden Jaap Visser i 7 LEIDEN - Naar schatting zijn er in Nederland zeker 50.000 kinderen tussen de vijf en twaalf jaar die geregeld 's nachts in bed plassen. Een onderzoek van de kinderarts I.M. Baldew (33) heeft uitgewe zen, dat dit bedplassen - bij jon gens - geen gevolg is van afwij kingen in de lagere urinewegen. Baldew is vandaag aan de rijksuni versiteit in Leiden op de resulta ten van dit onderzoek gepromo veerd tot doctor in de genees kunde. Voor dit onderzoek kreeg hij een subsidie van het praeven- tiefonds. Doordat bedplassen niet samen gaat met afwijkingen in de uri newegen kan het voor de kinde ren vaak nare routine-onderzoek door een uroloog volgens Baldew achterwege blijven, terwijl ook röntgenologisch onderzoek niet nodig is. Dit kan een aanzienlijke kostenbesparing met zich mee brengen en bovendien hoeven de LEIDEN - Een onbekend gebleven man heeft gisteren zo'n duizend gulden geroofd uit de kassa van een modezaak aan de Haarlem merstraat. De man, geschatte leeftijd 25, deed rond kwart voor vijf een greep in de kassa en maakte zich uit de voeten met 700 gulden aan contant geld en zo'n 300 gulden aan cheques. Een 29-jarige vrouw die in de mo dezaak werkzaam is slaagde erin om de man op de Haarlemmer straat te achterhalen. Hij wist echter te ontsnappen. Een man schoot de winkelvrouw te hulp en zette de achtervolging in. Op het station wist de kassadief in de drukte te ontkomen. kinderen niet meer aan straling te worden blootgesteld. Het onderzoek van Baldew is geba seerd op de lichtmeting en elek tronische registratie van een in druppels uiteenvallende straal. Op deze manier heeft Baldew 787 keer het urineren geregistreerd bij 283 jongens. De groep bestond uit jongens die al vanaf hun ge boorte in hun bed plassen, jon gens die zes maanden "droog" waren geweest, jongens met urologische aandoeningen en jongens zonder bedplasproble men. Bij de kinderen met urologische aandoeningen kon met de nieu we methode precies worden aan getoond, in welk deel van de uri newegen de afwijking zich be vond. Tot nu toe was daar een voor de patiëntjes pijnlijk en be lastend onderzoek voor nodig. Bij de vergelijking van de resulta ten constateerde hij, dat er geen verschillen bestonden in het uri- nelozingspatroon van de ver schillende groepen jongens. Hij vond evenmin aanwijzingen voor aandoeningen van de lagere uri newegen bij jongens met bed plasproblemen. Baldew hoopt dat zijn onderzoek een aanzet zal zijn tot een discus sie over het routine-onderzoek bij bedplassen. Hij vindt het voor een verantwoorde beslissing over de vraag of verder onderzoek no.- dig is, van belang dat de kinderen in de eerste plaats naar een kin derarts worden verwezen. Die moet aan de hand van gegevens die uit de gesprekken met de ou ders en met het kind naar voren komen en de gegevens die hij uit lichamelijk onderzoek krijgt, be slissen of verder - urologisch - onderzoek gewenst is. Volgens Baldew zal dat verdere onder zoek slechts zelden nodig zijn. TRANSVUIL "t Leg echt niet altijd aan de vullisman". Twee vuilnis mannen van de oude garde van de Reinigingsdienst aan het woord ("geen namen in de krant, hè).De twee verwerken vijf dagen in de week klach ten van bewoners over niet opgeruimd vuil. Dat lukt niet vlekkeloos. Gistermiddag waren de twee mannen met hun "kraakwa gen" in Transvaal, in de Paul Krugerstraat. Al weken hin gen bewoners uit de Paul Krugerstraat bij Reinigings dienst aan de lijn om troep op de stoep opgeruimd te krij gen. De twee mannen kregen de klacht gisteren pas mee op hun route. Onder het toezoend oog van de buurt ruimen zij het afval op. Na zwaar werk is het goed rusten. Een bewoonster biedt een glas pils en fris aan. Dis cussie barst los. Bewoners: "Die troep ligt hier al vijf weken. Als het vuil had gelegen aan de Burggraven- laan was het al lang wegge haald. Maar wij wonen toe vallig in de hakbijlenbuurt. Zo noemen ze onze buurt toch". "Vorige week rijden ze met een vuilniswagen bij ons langs de straat, zeggen "goh, wat een troep" en rijden door.... De vuilnismannen: "Dat waren wij. Wat een ondankbaar werk. Zie je nou, krijg je weer een douw. Wij zitten ook aan de opdrachten vast die we krijgen". Bewoners: "Nee, 't gaat niet om julie maar om de top van de reiniging. Wij belden op en zeiden dat de troep ratten aantrok. Dat geloven ze ge woon niet.... Wij hebben hier gelegen met geelzucht. Dat kwam door die troep". Vuilnismannen: "Er is geen doorkomen aan. Eerst krijg je een beetje vuil op de stoep. Een ander gooit er nog wat bij; weer een ander nog wat. Een bèèèrg vuil dat je krijgt op den duur. We waren net nog op de Dubbelebakker- steeg. Complete beddestellen lagen er. Laatst hadden we aan de Uiterstegracht meters troep opgeruimd. Wat ge beurt? De volgende dag ligt er op de dezelfde plaats nog meer troep. Om te huilen". "Het punt is: wie is de dader. Als je daar maar achter komt". Bewoners: "Wij weten goed wie het het gedaan heeft. Maar als we de dader zouden aanwij zen dan heb je kans op een steen door de ruit". De vuilnismannen mopperen verder over het ondankbare werk ("35 man zijn er ziek, veel straten kunnen we met de wagen niet in"), de bewo ners mopperen verder over de verpaupering van de buurt ("tegels liggen uit de stoep, gaten in de straat"). Toch willen de bewoners hun buurt voor geen goud missen en zien de vuilnismannen ook positieve kanten aan hun werk. Maar dat er wat moet verbeteren, lijdt voor beide partijen geen twijfel. Slecht ter been (2) Steeds hollen we overal achter aan. Dan loopje soms achter. Gisteren schreven we dat in validen-parkeerplaatsen (nog) niet voorkomen in de laatste uitgave van de Falk- plattegrond van Leiden. Daar zijn de plaatsen echter wel degelijk al aangemerkt. Achter de ramen. "Het is een hele ervaring hoor om 's een keer echt achter de ramen te zitten", vindt Anja, tweedejaars studente aan het NIMETO, het in Utrecht ge vestigde Nationaal Instituut voor Middelbaar, Econo misch en Technisch Onder was. "Op school richten we ook wel etalages in maar dit is natuur lijk veel echter. Hier zie je mensen langs lopen en som migen staan naar je te kijken. Een hele leuke ervaring Anja richt deze week samen met eenentwintig klasgeno ten zo'n honderd vierkante meter etalageruimte in bij Vroom en Dreesmann Lei den. Onder het wakend oog van do leraren Edward Holzel en Ber Boon zijn de leerlingen maandagochtend begonnen met hun etaleurswerk. Met het motto "Zomermarkt" in het achterhoofd zijn de leerlingen druk bezig om de etalages een fleurig aanzien te geven. "De leerlingen probe ren de zomer te vertalen door veel met bloemmotieven te werken", aldus Edward Höl- zel, "Vrijdagmiddag moet de zaak gereed zijn. Dit is trou wens al de achtste keer dat we hier bij V en D de etalages in richten". "Of de leerlingen voor dit eta leurswerk ook cijfers krij gen?", vervolgt Holzel, "Nee hoor. Dat is niet nodig. Als iemand vreselijk loopt te kloojen dan onthoud ik dat natuurlijk. Maa. ach, dat komt niet voor. De leerlingen stellen zich zeer verantwoor delijk op en zijn echt heel se rieus en druk bezig". NIMETO - Leraar Edward Holzel voert een pas de deux'' uit met een etalagepop terwijl zijn leerlingen een poging doen "om de zomer te verta len".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3