Onenigheid verscheurt politiek Warmond Informatie-avonc over Nicaragua [Le/c/se agenda Bouw Haaswijk begint volgende week officieel Burgerlijke stand Leiderdorpse raadsleden' bekijken vordering Winkelhof-nieuwbouw Over regeling verkoop goedkopere woningen Primeur: amateurs Toverlei in schouwburg Veel belangstelling fietstochten STAD EN RAND DONDERDAG 22 MEI OEGSTGEEST - Gedeputeerde Buijsert van Zuid-Holland en burgemeester Scheenstra van Oegstgeest verrichten dinsdag middag de officiële handelingen voor het begin van de woning bouw in Haaswijk. Scheenstra zal als burgemeester van Oegstgeest de dan opengestelde Van Eysin- gabrug (de ontsluitingsweg naar de polder over het Oegstgees- terkanaal) aanvaarden. Buysert geeft het startsein voor de bouw van de eerste woningen. Deze ac tiviteiten hebben vanaf 16.00 uur in de nabijheid van de brug plaats. Met deze handeling wordt het start sein gegeven voor de bouw van 1250 woningen. 70 procent daar van is gesubsidieerd, 30 procent valt in de categorie vrije-sector- woningen. Tegen het eind van de jaren '80 moet de nieuwe wijk zijn volgebouwd. Voor elk deelge bied van het plan zijn andere ar chitecten uitgezocht. Het eerste bebouwde gebied ligt in de hoek tussen de verlengde Irislaan (waarin de Van Eysinga- brug), het Oegstgeesterkanaal en de voormalige boerderij "Haas wijk". Het is de bedoeling dat er in de eerste drie tot vijf jaar zo'n vijfhonderd woningen komen. In de buurt van de brug komt een klein winkelcentrum. Boven de winkels zijn woningen voor be jaarden, alleenstaanden en twee persoonshuishoudens gepland. Als een karakteristieke "blik vanger" wordt naast de boerderij Haaswijk het Groene Kerkje of St. Willibrordkerk in het plan ge handhaafd. De Van Eysingabrug die als eerste van het Haaswijk-project gereed OEGSTGEEST - De wereldwinkel en de werkgroep Maatschappij vraagstukken van de stichting Jeugd- en Jongerenwerk in Oegstgeest (SJJO) organiseert vandaag een informatie-avond over Nicaragua. Zoals bekend is dit Midden-Amerikaanse land na ruim 45 jaar Somoza-dictatuur nu vrij van onderdrukking en ge weld. De nieuwe regering staat voor de immense taak het land op te bouwen op de puinhopen die het Somoza-regime heeft achtergela ten. Ongeveer 50 procent van de bevolking kan niet lezen of schrijven. Op het platteland zijn zelfs gebieden waar 90 procent van de bevolking analfabeet is. "Buurtwinkels moeten mogelijk blijven in en rond oude raadhuis" LEIDERDORP - In het oude raad-' huis en de gemeentepanden er om heen moet de mogelijkheid worden opengelaten om er be halve kantoren, ook enkele buurtwinkels onder te brengen. Deze wens formuleerde de meer derheid van de raadscommisie economische aangelegenheden gisteravond. Erg somber is de commissie over de nog steeds af nemende hoeveelheid winkels in het oude dorp. Binnen afzienbare tijd zullen er nog een aantal ver dwijnen. "Een lange opsomming van ellende", was de reactie van Tieken (CDA) na deze opsom ming. "Inderdaad geen opwek kend beeld", moest wethouder Bezemer (PvdA) toegeven. Ook over de toekomst van het oude raadhuis maakte de commissie zich ernstige zorgen. "In elk geval moet zo snel mogelijk een eind worden gemaakt aan de leeg stand", vond Mommaas (PPR). "De snelste oplossing is dan ver koop aan de hoogst biedende, die er een kantoorpand in wil vesti gen", stelde Bezemer. Volgens hem is vestiging van kan toren ook de meest aantrekkelij ke oplossing, ook al omdat dit aansluit bij de wensen van de omwonenden. Het college van burgemeester en wethouders wil niet in zee gaan met geintereseerde projectont wikkelaars, omdat die uitgaan van sloop van het oude raadhuis. En daar wil nu voorlopig nie mand aan denken. "Wat moet de ze commissie dan nog doen"? vroeg burgerlid van Heesch zich af: "Het college heeft zijn stand punt al bepaald, namelijk een in vulling als kantoorruimte. De gemeenteraad heeft vervolgens dat idee niet al bij voorbaat weg gestemd". Meer heil zag de com missie in plannen om het aantal winkels aan het Fred. Hendrik plantsoen (de Oranjegalerij) uit te breiden. Plannen, die dë aan trekkelijkheid van het oude dorp moeten behouden, nu de pogin gen om op de plaats van het voormalige raadhuis een winkel centrum te bouwen zijn mislukt. Mogelijkheden om uit te breiden zijn ruimschoots voorhanden. Er wordt gedacht aan het opvullen van het "tochtgat" naast de Cen tra, een uitbreiding aan de kant van de stomerij of in de richting van de vijver. Omdat hex plein vóór de winkels vrij breed is, kan het vloeroppervlak van de win kels eventueel worden uitgebreid naar voren. Dit zal waarschijnlijk wat moeilijker worden, omdat een deel van de winkels verhuurd is en een ander deel eigendom. Tenslotte wil het college er voor zorgen, dat de weekmarkt, die in de Hoofdstraat wordt gehouden, niet verhuist naar Winkelhof. Men wil deze markt ook nog uit breiden. LEIDEN/ZOETERWOUDE - Geboren: (Leiden), Mark, zoon van C. Klous en J. J. van den Nadort; Irene, dochter van M.J.H. Frank en M.M.J. van Wees (Zoe- terwoude), Marcus Comelis Gerardus Berg; Johanna Helena van der Hoeven; Christiaan Johannes Hulsbos; Mirjam Leden van de Leiderdorpse raadscommissie voor economische zaken tussen de peilers waarop het nieuwe winkelcentrum Winkelhof rust, tijdens een bezoek dat gisteravond werd gebracht aan het buur- gebouw van het gemeentehuis. LEIDERDORP - Enige Lei derdorpse winkeliers en le den van de gemeentelijke commissie economische aan gelegenheden brachten giste ren een bezoek aan het nieuwbouwcomplex "Win kelhof'. In grote trékken is nu al te zien welke omvang verschillende winkelruimtes hebben. Zo zal de grootste (3500 vierkants meter) worden ingenomen door een Albert Heyn-Extra, sortering Het aangrenzende grote post kantoor is al zover klaar dat wordt verwacht dat het in au gustus wordt geopend. In to taal zullen 55 winkels in het Winkelhof-complex komen. Daarvan zijn er achttien Lei derdorpers, zes zijn grote lan delijke winkels en dertig winkeliers zijn uit Leiden af komstig. Iedere winkelier heeft zijn eigen indeling mo gen maken. Binnen de gren zen van de aanwezige beton nen pijlers zullen de afschei dingen worden gemaakt. De magazijnruimte wordt aan de winkeliers verhuurd voor 135 gulden per vierkante me ter per jaar. De winkels zul len, inclusief het geschatte bedrag voor de servicekosten, rond de 300 gulden per vier kante meter opbrengen. Op dit moment betalen de win keliers in Santhorst evenveel voor hun winkelvloer als de magazijnruimte in Winkelhof moet gaan kosten. WARMOND - De Warmondse VVD is gisteravond opge stapt uit het periodiek overleg tussen de drie partijen die zitting hebben in de Warmondse gemeenteraad. Er ontstond onenigheid tussen de partijen over een princi pieel verschil van opvatting over het college- en be- leidsprogramma. Meer dan de helft van de beroep bevolking is werkloos. Bovei L»; dien is tijdens de laatste maande van de bevrijdingsoorlog meer gezaaid, dus valt er niets te oogsten. Steden e brieken zijn platgebombardeen Industriële produktie is nauwt lijks mogelijk. De Somoza's hel ben het land in de loop der jare leeggeplunderd en een enorr kapitaal in het buitenland belegt Achter bleef 7 miljoen gulden ii de staatskas en een schuld vai ongeveer 4 miljard gulden ningen bij buitenlandse bankei De economie van het land volledig afhankelijk van het bui tenland en met name van de Vei enigde Staten. In Nederland wordt zowel door de regering all door particuliere organisaties steun verleend aan diverse we deropbouw-projecten. Tijdens de informatie-avond vaii het SJJO gebouw in Tabema worden vanavond dia's getoon( over de situatie vóór en na de bei vrijding over de onderdrukking van de bevrijdingsoorlog, maar| vooral ook over de wederopbouw en de resultaten die men inmid dels heeft behaald. Spreker is Hans Langeberg van het Nicara- gua-comité. Hij is korte tijd gele den teruggekeerd van een ver blijf van enkele weken in Nicara gua. Aanvang van de avond 20.00 hl n;- ROOIE VROUW IN COMMISSIE LEIDERDORP - In Leiderdorp werd deze week de eerste Rooie vrouw geïnstalleerd in een gemeentelijke sie. De Rooie men een aparte groep binnen de PvdA. Een vertegenwoor digster hiervan die gister avond in de commissie maat schappelijk welzijn werd be noemd, is mevrouw G.E.C van de Meij-van Rijn. Namens de Rooie vrouwen kreeg zij een bos rode rozen overhan digd. Zij volgt het burgerlid mevrouw Pool-Loman op. De discussie spitste zich gister avond toe op de zogenaamde verkoopregulerende bepalingen ten aanzien van premiekoopwo ningen. De raad besloot in april een regeling te aanvaarden van onbeperkte duur. De VVD, die van mening was dat een dergelijke regeling op on- aanvaardbara wijze inbreuk maakt op het eigendomsrecht, Gehuwd: A.A.C.1 sinig. ti Velzen en A.P. Ke- LEIDERDORP - De Leiderdorpse amateurtoneelvereniging Toverlei geeft zaterdagavond voor het eerste in de Leidse schouwburg een voorstelling van het toneelstuk "Wespen" dat ge schreven werd door Ton Telle- gen. Met deze voorstelling doet Toverlei eveneens voor het eerst mee aan de voorronden van het landjuweel. Dit zijn wedstrijden tussen amateur-toneel vereni gingen uit het hele land, die om de vijfjaar worden gehouden. De organisatie is in handen van het Nederlands Centrum voor Ama teurtoneel, afdeling Zuid-Hol land. Het verhaal is actueel; na een on geluk veroorzaakt door het ste ken van een wesp, komt een man de hele dag thuis te zitten bij zijn vrouw. Zo worden ze de hele dag met elkaar geconfronteerd. Het blijkt dat de twee totaal geen con- Scène uit het stuk 'Wespen', dat Toverlei zaterdag in de Leidse schouwburg op de planken brengt. tact hebben en langs elkaar heen praten. Daaruit ontstaan allerlei conflictsituaties die de vrouw op het laatst tot een zenuwinzinking drijven. "Het is soms net alsof je iets uit het leven van een ander hebt ge speeld. Tenminste, dat blijkt wel uit de reacties die we tijdens de proefvoorstellingen hebben ge kregen. Het stuk maakt veel los bij het publiek", zegt Els Wielink, die de vrouw uit het stuk speelt. We hebben veel meer aandacht besteed aan dit stuk. Gewoonlijk spelen we een blijspel en dan let je het meest op of je van links of van rechts op komt. "Wespen" is anders, er zit een heel modern ge geven in. Hoe het stuk eindigt is niet duidelijk. Het heeft niet het gebruikelijke goede of slechte afloop", zegt Els. Haar directe tegenspeler is Peter Omtzicht, die zich, evenals de andere zes amateurspelers, ver heugt om aanstaande zaterdag op een echt toneel te mógen spelen. „Want in het dorpshuis in Leider dorp kan je beslist niet spreken van een behoorlijke toneelvoor ziening. Zo hebben we een hallu- cinatiescene waarbij er ineens veel licht moet worden gebruikt. Nou, dat was met een blaadje voor de stoppenkast wapperen om de stoppen te koelen. En daarbij hadden we nog een reser vestop bij de hand. Want met het doorslaan tijdens de voorstelling hebben we al een keertje ervaring gehad. En wat die wedstrijd be treft: daar probeer ik niet aan te denken. In de eerste plaats moe ten we het stuk goed spelen zodat de mensen er wat aan hebben. Niet lachen en brullen, zoals dat bij André van Duin gebeurt. Na tuurlijk zit "Wespen" niet vol met droevige dingen, maar het is meer iets om over na te denken", aldus Peter. De Leiderdorpse amateurs zullen negentien juni uitslag krijgen of ze door de eerste voorronde zijn gekomen of niet. stemde tegen. Toen de fracties van CDA en Progressief War mond gisteravond van de VVD een herziening van het ingeno men standpunt als voorwaarde stelden voor voortzetting van de samenwerking binnen het colle ge-programma, meende de VVD dat verder overleg zinloos was, en stapte op. "Als anderen zich op het standpunt stellen dat onze ideeën in strijd zijn met het college-programma, dan is de basis van de samenwer king weggevallen", zo werd gis teravond door de VVD mege- deeld na de vergadering. Partijbeginselen VVD-er Bonjer liet weten volgens "onze principes" te blijven stemmen. "We gaan onze partij beginselen niet verloochenen. Ik heb tijdens de vergadering tweemaal voorgesteld om nog eens bij. elkaar te komen en de hele zaak verder te bepraten. Daar scheen geen behoefte aan te zijn. We zullen nu maar in een brief aan de andere fracties laten weten, dat wanneer het zo blijft als het nu is, wij als VVD ons ont slagen achten van verdere ver plichtingen jegens uit het colle geprogramma voortvloeiende beslissingen", aldus Bonjer. Wethouder Van Schagen (CDA) vindt "het begrijpelijk dat de WD bij haar standpunt blijft en des noods als oppositiepartij verder gaat. "Dit is echter een zaak die gisteren pas aan het rollen is ge gaan. De verkoopregulerende bepalingen voor premiekoop ^ijn tweemaal in de raad besproKen en in talrijke commissies aan de orde geweest. Zowel CDA als PW hebben gewaarschuwd dat het hier om een zeer principiële kwestie ging. Als de VVD echter geen verplichtingen meer aan vaardt voor. uit het collegepro gramma voortvloeiende beslis singen, dan zullen wij ook de punten die de VVD in het colle geprogramma wilde hebben, niet meer aanvaarden. Maar zover is het nu nog niet. Er zal zeker nog een overleg plaatsvinden tussen de fractievoorzitters." Donderdag Leiden Klein Matilo - Zaanstraat 126, inspraak avond, inrichting park, 20 uur. Stadhuis - commissie ruimtelijke orde ning, 19 uur; commissie maatschappe lijke aangelegenheden, 20 uur. Noorcjeinde 2a - NVvH-bijeenkomst over burgerraadslieden, 9.45 uur. Leids Vrijetijdscentrum - tafeltennis- derponstratie, 20.30 uur; film: "Bellissi- ma", van Viscontie, 21 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat, film Jos Stelling, 20 en 22.15 uur. Gehandicaptensoos - Topaaslaan 19, van 10-15 uur. Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open café avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandsekerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo- advies centrum, vrij van 14-16 uur, liddag van 14-16 uur; kaarten, sjoelen en andere spelletjes. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, Noodeinde 2a, van 20-21.30 uur. Voor lichting en begeleiding dienstweigeren, ook tel: 140866. Femke - ontmoetingscentrum voor vrouwen, do van 10-12.30 uur. Oegstgeest - Tabema, Nicaragua- avond, 20 uur. Wassenaar - gemeentehuis, gecombi neerde vergadering Maaschappelüke voorzieningen en Onderwijs, Cultuur en Recreatie, 19.30 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, 20 uur, raadsvergadering. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 16-23 mei door apo theek Reyst, Steenstraat 35, tel 120136 en de Voorschotense apotheek, Leidse weg 66, tel: 2525. Wijkverpleging Leiden - mterkruis. Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604, tel: ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum. Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131; spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel 4641. Warmond - Zr. A. Vriend, de Hoge Wei 203, tel: 02522-12022. ZOETERWOUDE - De belangstel ling voor de jaarlijkse Zoeter- woudse fietstochten, die dit jaar voor de 29ste keei worden ge houden, is weer erg groot. In een week tijd schreven ruim duizend deelnemers zich in, van wie de meesten zich lieten noteren voor de traditionele 75 kilometer. De fietstocht zal op 1 juni van start gaan tussen 7.30 en 11.30 uur. In Er kan ook een tocht van 35 kilome ter worden gereden. Voor deze tocht, die in 1964 aan het pro gramma werd toegevoegd, be stond aanvankelijk niet veel animo. De laatste jaren is daar echter veel verandering in geko men. Van de in totaal 3000 deel- vorig jaar, reden bij na 1200 mensen de 35 kilometer. De fietsers die meedoen aan de Zoeterwoudse tocht zullen her kenbaar zijn aan een fietsvlag- getje dat hen door de organisatie wordt verstrekt. Verder ontvangt een ieder aan het einde van de rit een medaille. Inschrijven kan nog op telefoonnummer 01715-2486 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.0 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement f46,30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173 per post i 254,10 Persdienst met eigen A van Leeuwen (stad) J P Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J, Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) i Brussel (sociale overschrijving geen P J de Tombe (sport) Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C Smits, Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a. Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel. 071-121481 Oegstgeest: H. Sonders. 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-769935 Warmond: K. Prins 01711-11266 Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp. F. Snijders 071-893841

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2