Eis: vijf maanden celstraf Nieuwe kotter KW 34 deze week te water Ouders tegen terugkeer onderwijzer Lucky Meat Tegen stenen gooiende onderwijzer uit Noordwijk BU WOUBRUGSE WERF ambulant slagers/chef slagers vakbekwame slager ALL-ROUND SCHOONMAAKSPECIALIST (Van onze correspondent) AMSTERDAM (GPD) - „Ik heb er geen enkel probleem mee als politie mannen die demonstran ten met stenen zien gooien op die manier op mensen inrijden". Aldus de Amsterdamse officier van justitie gisteren bij de snelrecht procedure tegen de laatste vier verdachten van de rellen bij de inhuldiging van koningin Bea trix op 30 april. De charges van de mobiele eenhe den hadden ook op deze groep stenengooiers, die in leeftijd va rieerden van 21 tot 26 jaar, een frustrerende uitwerking ge had. De 26-jarige onderwijzer oud-Al- phenaar Edmund O. uit Noord- wijk zei, dat een gevoel van on rechtvaardigheid in hem omhoog was komen bruisen toen hij de mobiele eenheid in actie zag en zelf geslagen werd. Ook de 25-ja- rige leraar Jaap G. uit Amster dam had op verschillende plaat sen in Amsterdam dingen gezien die hem ten slotte zo kwaad had den gemaakt dat hij met stenen was gaan gooien. „Ik was bezig verzet te plegen", legde de als pacifist bekend staande leraar uit aan de politie rechter. „Volgens mij moet je geweldloos voor je mening kun nen uitkomen, maar bij onrecht blijkt wel verzet nodig te zijn". Tegen beide leerkrachten eiste de officier van justitie vijf maanden gevangenisstraf. Een 21-jarige Rotterdammer, die alleen naar politieauto's zou hebben ge gooid, hoorde twee maanden ge vangenisstraf vorderen. Een 21- jarige Amsterdammer, die een steen had gegooid toen hij in de feestvreugde op het Rokin ver dwaald was geraakt en kwaad was geworden om de traangas granaten, werd mild beoordeeld met een eis van zes weken gevan genisstraf. De beide leerkrachten werden een week na de rellen gearresteerd, nadat zij door verschillende men sen waren herkend van televisie beelden. De Noordwijkse on derwijzer is door deze zaak zijn vaste aanstelling misgelopen. Hij vreest dat hij voor niets een drie jarige onderwijzersopleiding heeft gevolgd en zich nu zal moe ten laten omscholen. Hij is zojuist na een lange procedure erkend als gewetensbezwaarde voor de militaire dienst. Zijn geweldloze instelling is naar zijn mening door het machtsprovocerende apparaat van de politie gefru streerd. Hij hoorde niet bij een bepaalde groep in de demonstratie die, komend van de Dokwerker bij het Waterlooplein, werd tegen gehouden. „Ik liet me meeslepen door het onweer binnen in mij". Zijn verdediger bracht naar vo ren dat Edmund in de bres was gesprongen voor een geïsoleerde politieman en zijn paard. Ed mund heeft de politieman weer op het paard geholpen en het dier met een „klap voor zijn kont" weggestuurd. De Rotterdammer was geïdentifi ceerd aan de hand van de in- schrijfbriefjes van het uitzendbu reau, die een getuige uit zijn zak had zien vallen. De andere jongen was door een politieman her kend. Even leek het of het om een persoonlijke vete ging, toen de verdedigster aanvoerde dat het zusje van deze politieman be vriend was met verdachte. De verdedigers hebben tijdens de snelrechtprocedure de 33-jarige hoofdagent Van Berkel uit Epe opgeroepen als getuige-deskun- dige. Hij is sedert 1973 lid van de Mobiele Eenheid en werd voor het eerst in 1978 ingezet bij de demonstratie tegen kernenergie in Almelo. In 1980 was hij be trokken bij de ontruiming van een kraakpand in Nijmegen en van de bezette Landbouwhoge school in Wageningen. Hij zei; „Er ging van onze opleiding in Woensdrecht een soort ge weldloosheid uit". De brief die hij meekreeg voor koninginnedag was geruststellend: „Niet be moeien met kraakacties, het is een feestdag en als zodanig moe ten we ons gedragen". De hoofdagent meent dat de Mo biele Eenheid juist zonder ge weld iets kan bereiken. Zijn erva ringen in Amsterdam hebben hem teleurgesteld. Hij stond ze ven uur op het Rokin stenen op te vangen en zag naar zijn gevoel veel onterechte acties. Óp de vraag van de verdedigers of er naar zijn mening inderdaad situa ties zijn geweest waarbij van vuurwapens gebruikt gemaakt had kunnen worden, zoals de commandant van de Mobiele Eenheid. commissaris De Rhoodes zei, antwoordde hij ont kennend. De hoofdagent zei: „We hebben in de ME-groep in Epe de zaak na gegaan en we hebben geen schietwaardige situatie kunnen ontdekken. Geen moment waar op mijn leven of dat van een an der bedreigd werd". Ook zei hij: „Ik geloof in de democratie en in de rechtsorde. Wij zijn geen ro bots die maar op mensen in staan te hakken." Applaus Het beeld van de Mobiele Eenheid is volgens de hoofdagent veran derd, en dat vindt hij erg proble matisch. „Wij horen te weten te genover wie we staan. We zijn gewone maatschappelijke we zens, die net zo goed de krant le zen en weten wat er leeft als ieder ander". Hij meent dat de ME in derdaad als een rode lap op een stier werkt. Er klonk applaus van de publieke tribune toen hij hoopvol besloot „dat met wat meer communicatie gezamenlijk geholpen kan worden onze sa menleving zo leefbaar mogelijk te maken." Uitspraak op 30 mei. WOUBRUGGE - Bij Scheepswerf De Dageraad is het vrijdag feest. Spannende ogenblikken breken aan, als het vissersschip KW 34 te water zal worden gelaten. Speciale voorzieningen aan de overkant van de Heimans wetering zijn nodig om te voorkomen, dat er bij de daar gelegen woningen wateroverlast ontstaat. De kotter moet door ruimtegebrek dwars te water worden gelaten en dat geeft een extra waterverplaat sing. "Spannend blijft het tot de boot in het water ligt", aldus directeur Th. J. Boot (61), die overigens wel wat gewend is. De scheepswerf bouwde in haar 131-jarige be staan zo'n 550 schepen, 'waarvan circa 100 na de Tweede Wereld oorlog. De KW 34 is gebouwd in opdracht van de Katwijkse visser Maarten van Duyn. Zijn vorige schip is reeds verkocht en vaart onder de naam UK 73 "Ora et La- bora". De KW 34 wordt uitgerust voor de boomkorvisserij. Daarbij wordt gebruik gemaakt van gieken, die zo'n 7 meter uitsteken aan weers zijden en waaraan de netten han gen. Bij boomkorvisserij wordt veel op platvis gevist. De kotter (die al een naam heeft, maar die we op verzoek van de heer Boot nog niet zullen ont hullen) is een uiterst modern schip. Met een lengte van 39 me ter en een breedte van 8 meter is het voor een kotter een vrij groot schip. Dank zij de 1700 pk motor zal met een aardig gangetje kun nen worden gevist, hetgeen de vangstopbrengst uiteraard ten goede komt. De kotter kan aan 11 bemannings leden onderdak bieden. Er zijn vier hutten, een kombuis, een eetzaaltje, zitgelegenheid, toilet, douche, etc. Wat de technische apparatuur be treft is er het neusje van de zalm te vinden. Het schip krijgt 2 ra dars, marifoons, een zender-ont vanger en een navigatiesysteem, dat op 9 meter nauwkeuring de positie van het schip op zee kan meten. Nieuw is het kleurene- cholood. Dank zij de kleuren krijgt bijvoorbeeld een school vis meer nuance en kan beter om vang en samenstelling worden afgelezen. Het schip weegt onge veer 250.000 kilo en heeft een schroef met een diameter van 2.70 meter. Afbouw De kotter is na de tewaterlating overigens nog niet gereed voor de vaart. De afbouw zal nog onge veer twee maanden vergen. Dit betreft onder meer het installeren van werktuigen, winches, pom pen, het aanbrengen van pijplei dingen, de betimmering, etc. Er komt een koelinstallatie, die de vis op 2 graden boven nul houdt. Per etmaal kan men op het schip van meegenomen zoetwater circa vier ton ijs maken. De tijd van houten zeil- en stoom- loggers, die met drijfnetten een harinkje trachtten te verschal ken, ligt bij het zien van het tech nisch vernuft in de vorm van de KW 34 ver achter ons. Een stuk romantiek en eigen sfeer is in het De Christus Koningschool in Noordwijk, waar de2l-jnrige Ed O. les gaf als invaller. NOORDWIJK - De ouders hebben gesproken: onderwijzer Ed O. van de Christus Koningschool in Noordwijk hoeft zijn gezicht niet meer te laten zien in de badplaats. Als leerkracht en opvoeder van hun kinderen zien de meeste vaders en moeders liever zijn hakken dan tenen. Reden voor dit standpunt de jonge onderwijzer (hij is pas 21 jaar) nam op 30 april, de dag waarop Juliana afstand van de kroon deed en Beatrix koningin werd, deel aan de rellen in Amsterdam. Leerlingen uit zijn klas, die televisie keken, herkenden hun onderwijzer. En toen waren de pop pen aan het dansen. Eén ochtend nog gaf Ed les op school. Een ochtend vol emoties. Toen was het voorbij. De politie rekende de leerkracht in en sloot hem op. Indien Ed toch de kans zou hebben gekregen terug te komen op school, zou hij dan voor z'n elf andere collega's te pruimen zijn geweest? Fafié, hoofd van de christelijke school aan de Hoofdwakersbosstraat "Daar blijf ik liever het antwoord op schuldig. Natuurlijk, er is uitvoerig in de school over de situatie gepraat. Maar wat daar is besproken, is niet bestemd voor de buitenwacht." Niet unaniem Mevrouw Kriele, echtgenote van de voorzitter van het oudercomité, had zelf eén zoon bij Ed O. in de klas. Een dag nadat de politie de onderwijzer had ingerekend, vergaderden zij over wat hun stond te doen. "Er is gestemd of hij nu wel of niet terug moest komen", herinnert me vrouw Kriele zich nog. "De meesten vonden dat hij maar moest wegblij ven. Maar christelijke ouders vonden dat de man best nog een kans mocht krijgen. Hun stelling was datje kunt vergeven en vergeten en de gelegenheid zou moeten krijgen om gemaakte fouten te herstellen. Daar voelde het merendeel niets voor." Ed was zijn onderwijzersloopbaan nog maar net begonnen. Enkele weken stond hij voor een klas van de Christus Koningschool. Als invaller voor een zieke collega. De kinderen droegen hem op handen. Hij zou na een jaar dan ook in aanmerking komen voor een vaste aanstelling. De twaalfde leerkracht die aan de school verbonden zou worden. Zover is het niet gekomen. Ed heeft z'n eigen (onderwijs) glazen ingegooid. Afgedaan Schoolhoofd Fafié wil er niet meer over praten. Voor hem is de zaak afgehandeld. "Er is definitief een punt achter gezet", zegt hij. "De colle ga voor wie Ed inviel komt voor het einde van dit schooljaar nog terug. Zijn dienstverband (dat van Ed) loopt dan gewoon af." Ontslagen is de jonge onderwijzer niet. De schoolleiding heeft hem wel de toegang tot het schoolgebouw ontzegd. Wat inhoudt dat hij tot de grote vakantie, het einde van het schooljaar, zijn salaris krijgt doorbetaald. Voorzitter Kriele van het oudercomité vindt het triest dat Ed niet de kans heeft gehad zijn tijdelijke periode vol te maken. "Hij maakte een goede kans om als twaalfde leerkracht aan onze school te worden aangesteld. Ik denk dat hij in jeugdige overmoed in Amsterdam heeft gehandeld. Met de kinderen in zijn klas heeft hij hierover gesproken. Wat de ouders weten, weten ze van hen. Dat is ook de reden geweest dal de meesten hebben gezegd: we zien hem liever niet terugkomen." Ouder Wie precies de zaak aan het rollen heeft gebracht, weet voorzitter Kriele niet. Wel wil hij kwijt dat het een ouder is geweest die naar de politie is gestapt, nadat de onderwijzer op de beeldbuis was herkend. Heeft de onderwijzer zelf niet de kans gekregen om zijn gedrag in Amster dam aan de ouders uit te leggen? "Daar hebben we wel degelijk over gepraat. Maar die gelegenheid kreeg hij niet. Op de dag dat de schoolavond werd gehouden, zat hij al vast. Dus kon hij zich niet verdedigen." Voorzitter De Koning van het schoolbestuur wil helefnaal niet meer over de zaak praten. "Ik vind het vreselijk jammer dat de Christus Koning school op deze manier in de publiciteit is gekomen. Die man heeft, geloof ik, veertien dagen bij ons voor de klas gestaan. Nee. meer wil ik er niet over kwijt. Het is allemaal afgedaan. Goedemiddag.' Ed is voor zijn leven getekend. Een bewijs van 'goed gedrag' hoeft hij van de Noordwijkse school niet te verwachten. Straks komt er ook nog een straflijst bij. Carrière maken in het onderwijs zal een moeizame weg voor de jonge leerkracht worden. Directeur Boot voor de flink uit de kluiten gewassen boomkorkotter: Het blijft spannend tot Vie in het water ligt. visserijwereldje toch gebleven en Maarten van Duyn verlangend zijn KW 34 richting Noordzee kan het is dan ook begrijpelijk dat uitziet naar het moment, dat hij sturen. 155(71—iMEflT' slagerijen vraagt wegens uitbreiding van het personeelsbestand Ter vervanging bij afwezigheid van de chef slager. Leuke job voor jonge slagers die in de filialen veel ervaring willen opdoen. voor het filiaal te Leiderdorp. Het werk zal hoofdzakelijk bestaan uit het uitbenen, het win- kelklaarmaken en het assisteren c.q. vervangen van de chef sla ger. Heeft u interesse? Belt u ons even voor het maken van een afspraak, waarin wij u in een persoonlijk gesprek uitvoerige informatie zullen geven. LUCKY-MEAT slagerijen Hoofdstraat 24&-248, Leiderdorp 2351 AS Tijdens kantooruren 071-893704 na 20.30 uur 071-894466. Luba Clean Plan is een all-round schoonmaakbedrijf, dat zorg draagt voor een plezierig schone werkomgeving in kantoren, fa brieken en magazijnen. Dat kan ziin door continu onderhoud, maar ook door incidentele, gespecialiseerde werkzaamheden. Door het snel toenemende aantal projekten waar Luba Clean Plan actief is, vraagt zij voor uitbreiding van het specialisten team op korte termijn een in vaste dienst, die bekend is. met alle moderne schoonmaaksys- temen en behandelingsmethoden Het betreft een full-time functie, waarvan de werktijden bepaald worden door het projekt waarop dat moment specialisme of assistentie nodig is Het rijbewijs BE is noodzakelijk. Voor deze functie kunnen ook mensen in aanmerking komen die door Luba Clean Plan willen worden opgeleid tot schoonmaakspe- cialist. Geïnteresseerden kunnen voor het maken van een sollicitatieaf spraak bellen met mej. E. Homan, tel. 071-894802 ÖOOQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOQOOO vraagt MACHINAAL HOUTBEWERKER Gevraagd CHAUFFEUR voor bloemenlijn in Duitsland, vertrek Aalsmeer. I.b.v. groot rijbewijs, tussen de 30-40 jaar. Liefst bekend met bloemenvak. Tel.-113429-3360 na 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23