Yeneboer wil vertrek vieren met de titel Indonesië niet naar Spelen Stielike tekent bij Onbekende tennisser verslaat Gerulaitis SPORT AGENDA Het werk gaat voor het voetbal Damesteam Alkmania prolongeert titel tegen Groote Lindt DONDERDAG 22 MEI 1980 LFC verkijkt zich op Leidsc Boys vriend en vijand. In de strijd om de Klaas Huner-bokaal versloe gen de Boshuizerkadebewoners, uitkomend in de zondagafdeling, 'buur' LFC met 3-2. De kanaries kwamen weliswaar niet op volle strekte binnen de lijnen; niette min wist het nog alleszins rede lijk sterkte restant het zoveel la ger spelende Leidse Boys niet op de knieën te krijgen. Eugène Bredow en John Verschoor te kenden voor de LFC treffers. Lugdunum, dat een confrontatie met VNA aanmoest, trad even eens niet op volle sterkte in de arena. Trainer Ruud de Groot stuurde een combinatie van het tweede en derde elftal het veld in, dat niettemin met 3-4 zegevierde. Voor de kikkers scoorden Jan van der Reyden (2x), Gijs Collé en Wim de Roo. In de laatste minuut, toen Lugdunum met een 4-1 voorsprong dacht op rozen te zit ten, kwam VNA nog gevaarlijk tot 4-3 terug. Verder lieten de groenwitten het niet komen. Gorree wint SPORT bokspartij DELFT - In de studentensociëteit Phoenix in Delft kwamen gister avond twee boksers van het Leidse DTS in actie. De junior Ger Gorree won zijn duel tegen de vlieggewicht Marinus uit Schiedam in drie ronden op pun ten. Zijn ploeggenoot Wil de Bree gaf in de tweede ronde op tegen Snitker van het Rotterdamse Crooswijk. De 27-jarige De Bree bokste gisteravond pas zijn tweede partij in het welterge- wicht. Op tweede pinksterdag komen beide DTS-leden en Rob Ab- spoel, Bert van der Heijden (bei den zwaarwelter) en Ger Otto (lichtwelter) in sportschool De Haan in Schiedam weer in actie. ROME (AFP) - De jonge Fransman Thierry Tulasne (zestien en een half jaar oud) heeft gisteren voor een grote verrassing gezorgd door bij de open Italiaanse ten niskampioenschappen in Rome de Amerikaan Vitas Gerulaitis in twee sets uit te schakelen: 6-3,6-3. De Amerikaan won vorig jaar in Rome en was ditmaal als tweede geplaatst. Tom Okker heeft gisteren in Mün- chen tijdens het tennistoernooi om de open kampioenschappen van Beieren in de eerste ronde van het herenenkelspel gewon nen van de Tsjechoslowaak Jan Kodes. De setstanden waren 7-5 1-6 6-3. Verrassend was dé uitschakeling van Okkers dubbelpartner, de Pool Wojtek Fibak. Deze ging in drie sets ten onder tegen de Westduitser Christoph Zipf: 6-1 0-6 4-6. De open Franse tenniskampioen schappen, die volgende week maandag op 'Roland Garros' be ginnen, hebben een top-bezet- ting. Eerste staat de huidige we reldkampioen Björn Borg die volgende maand 24 jaar wordt, tweede de Amerikaan John McEnroe en derde diens landge noot Jimmy Connors. Van de wereldtop vijftien ont breekt alleen Wimbledonfinalist Roscoe Tanner. Borg die Parijs won in 1974. 1975, 1978 er. 1979 zal bij een nieuwe zege het historische record van de Fransman Henri Cochet ver beteren. Deze won een halve geleden de open Franse ASSEN - De omschakeling verloopt wat stroef, het gewenningsproces is nog in volle gang. Drie weken lang heeft hij, Rolf Veneboer, in Indonesië geleefd als een vedette. Bewie rookt werd de ACV-er in Medan als speler van het Nederlands amateurelftal; terug in Assen hoort 'toean' Veneboer nóg de nagalm van de kakofonie, die 50.000 dolgeworden Sumatranen zonder adempauze produceerden. Het idee om straks weer voor pakweg 1500 man te moeten acteren, hij heeft het er moeilijk mee, al erkent de Drent dat ook "die kampioenswedstrijden tegen Noordwijk" hun attractieve kanten hebben. ACV-er Ruif Veneboer na Indonesische trip: "Het zal we ;eer voor pakweg 1500 toeschouwers te moeten voetballen" "Want die ploeg heeft veel over eenkomsten met ACV. het voet bal staat ook bij Noordwijk voor op en die jongens staan net als wij garant voor een portie gezonde humor". Veneboer kijkt dan ook met voldoening achterom naar de titelgevechten met Noordwijk in 1978 en dan speciaal naar "die geweldige pot. hier in Assen", die in een bizarre 4-4 ontknoping uitmondde. "Daar", stelt hij te vreden vast, "daar praten de mensen in Assen nu nog over. ACV en Noordwijk hebben toen pure propaganda gemaakt voor het zaterdagvoetbal. Ik heb ont zettend veel plezier aan die wed strijden beleefd, temeer daar wij uiteindelijk het kampioenschap hebben gepakt". DJAKARTA (ANP) - De nationale sportraad van Indonesië heeft be sloten geen ploeg af tc vaardigen naar de Olympische Spelen in Moskou. Secretaris-generaal Si- regat van de sportraad ver klaarde na de beslissing, dat er van regeringszijde geen enkele druk op de raad was uitgeoefend. "Wij hebben ons nationale belang en eenheid laten prevaleren in deze kwestie", zei Siregar. "Ge zien de laatste ontwikkelingen, die ons zijn medegedeeld door het ministerie van buitenlandse za ken. was het beter niet deel te ne men aan de Olympische Spelen in Moskou". Ierland besloot maandagtegelijk met Nederlandwel deel te nemen Zonder springruiters en boksers. De bonden van deze sporttakken spraken zich voor een boycot uit. Premier Robert Mugabe van Zim babwe heeft zich achter de beslis sing van zijn Olympisch comité om atleten naar Moskou af te vaardien, geschaard. In een brief aan de minister van jeugd, sport en recreatie, waarin hij zijn Moskou-standpunt be kendmaakte, pleitte hij ook voor de afgelasting van een rugby wedstrijd tussen 'The British Lions' en een team uit Zimbabwe. Dit wegens de banden die de 'Lions' onderhouden met het Zuidafrikaanse rugby. De Franse zeilbond heeft definitief besloten geen ploeg af tc vaardi gen naar de Olympische zeilwed strijden in Tallinn. Het bestuur van de bond is van mening dat de wedstrijdenreeks in Tallinn ge devalueerd is, omdat verschillen de toonaangevende zeilnaties als Groot-BrittannièWest-Duits- land, Verenigde Staten, Canada en Italië niet meedoen. Wijsheid Nu, twee jaar later, waakt Veneboer ervoor om zich aan al te boude prognoses te buiten te gaan. Hij houdt het erop dat de kansen op een ereronde voor ACV en Noordwijk "fifty fifty" liggen. Hij zegt dat niet om het elftal van John Eelman mild te stemmen, maar stoelt die voorzichtige ver klaring op de wijsheid, die hij tij dens het duel WHC-Noordwijk heeft opgedaan. "Ik heb die pot in Wezep samen met Jan Schipper bekeken. Zoals Noordwijk toen speelde kon gewoon niet beter. Goed, de tegenstander was zwak. Maar toch kwam Noordwijk op mij over als een erg gediscipli neerde ploeg, waarin veel creati viteit was samengebracht. Wat mij vooral opviel was dat Frans van der Veen niet meer optrad als de schopper van weleer, hij func tioneerde als middenvelder erg goed". Hij zegt bij Noordwijk ook zwakke punten te hebben ont dekt, maar wil die liever voor zich houden, "omdat ik bepaalde fi guren niet nodeloos wil prikke len". "Bovendien", vult Vene boer aan, "sommige posities in ons elftal zijn ook minder sterk bezet, zodat ook in dat opzicht de zaken in evenwicht zijn". Alle voorwaarden voor een boeien de tweekamp zijn volgens hem dan ook aanwezig en juist daar om hoopt hij, dat het met zoveel successen verwende Asser publiek zaterdag de weg naar het sportpark Kortbossen weer eens massaal weet te vinden. "Ze lo pen hier tegenwoordig niet meer Ik zal niet gek opkijken Bondsrepubliek. Het Nederland se kwartet had weinig reden tot klagen. Later kwam de klad er in, de resultaten werden minder. "En toen wilden wij in dat typi sche Duitse spel wat Hollandse invloeden mixen. Maar neen. de trainer wilde daar niet aan, hij wees ons als de hoofdschuldigen aan van de povere prestaties. Want wij trainden uiteindelijk i keer in de week" BENTHUIZEN - Evenals vorig jaar heeft het damesvoetbal elftal van Alkmania zich ge plaatst voor het Nederlandse kampioenschap dat aan het einde van deze maand in Arnhem zal worden ver speeld. Het Roelofarends- veense team versloeg gister avond de kampioen van de zaterdag-afdeling Groote Lindt (1-0). De Afdeling Den Haag, die de titelstrijd organiseerde, had geen slechtere plaats kunnen uitzoeken dan het BSC'68- veld in Benthuizen. Alkma nia trekt normaal bij haar competitieduels honderden toeschouwers, zodat ver wacht mocht worden dat de kampioenswedstrijd van de ploeg dat aantal minstens zou evenaren, zo niet over treffen. Nu de strijd tussen Alkmania en Groote Lindt uit Zwijndrecht in een dorp werd gespeeld waar veel mensen nauwelijks op de hoogte waren van het gebeu ren, kwamen niet meer dan ongeveer 50 bezoekers kij ken. Hoewel de uitslag het niet doet vermoeden kende de Neder lands kampioen geen enkel probleem met de Zwijn- drechtse ploeg. Gedurende het grootste gedeelte van de wedstrijd had Alkmania het beste van het spel. Wanneer de bal eenmaal in de buurt van het vijandelijke doel kwam was er echter nie mand die het ronde projec tiel de juiste richting kon meegeven. Behalve dan Cis- ca van Egmond, die in de 20ste minuut na een ver keerde terugspeelbal van Sjaan van der Waal, de goed keepende Nel Los kansloos liet (1-0). Linkerflank-speelster Stefa- an Alkmania dat gisteravond via een 1-0 overwinning op Groote Lindt het algeheel i het district West II in de wacht sleepte. nie Kalker slaagde er gere geld in om haar tegenstand ster uit te spelen en manoeu vreerde o.a. Joke Lubbe en Marion de Groot in kansrijke postitie. De zaterdag-kam pioen wist alleen voor drei ging te zorgen via zaalvoet bal-international Marian Middeldorp. Wanneer de Groote Lindt-puntspeelster een enkele keer door de hechte Alkmania-defensie brak toonde doelvrouwe Co- by van Tricht zich echter at tent. De treffer van Sisca van Eg- mond bleek uiteindelijk goud waard. De nationale- kampioen overrompelde haar opponent ook in het tweede speelpart. Er kwa men nog voldoende moge lijkheden (Sisca van Eg- mond en Wilma Fillipo). De 1-0 stand bleef echter on aangeroerd. Het bleek vol doende voor plaatsing voor het Nederlands kampioen schap, waar Alkmania de ttel moet verdedigen. FRED SEGAAR MADRID (DPA) De Westduitse international, Uli Stielike. zal morgen zijn contract met Real Madrid met drie jaar verlengen. Stielike, die tot de 40 geselec teerden voor Italië behoort, mag dan gedurende die alar i mil joen gulden, c talentvolle aanvaller verklaarde gisteren aan het Westduitse pers bui eau DPA. dat hij tijdens de onderhandelingen niet het on derste uit de kan had willen ha len. Volgens hem zou geen enkele Duitse club meer hebben gebo den. een wedstrijd voor het Britse voetbalkampioenschap heeft Schotland gisteravond in Glas gow Wales met. 1-0 verslagen. Het doelpunt werd i spelen in de eerst door Willy Miller I Noord Ierland 2. Schotland 3. Wales 4. Engeland kije-Wales ec hard in het ge geopereerd rr In Kopenhagen orden De Commissie van beroep van de Europese voetbalunie heeft het appel van Byron Stevenson, een international voor Wales, afge wezen. Stevenson blijft geschorst tot 31 juli 1984 voor alle interna tionale ontmoetingen, inclusief de toernooien om de Europese bekers voor clubs. Stevenson kreeg deze straf in fe bruari. omdat hij vorig jaar no vember tijdens de interland Tur- peelde Spanje vriendschappelijk tegen Dene marken als laatste voorbereiding op de finales van het toernooi om het Europese kampioenschap in Italië. De selectie van trainer Ku- bala kwam na een ruststand van 1-1 niet verder dan 2-2. De naar schatting 24.000 toeschouwers zagen Saura en Ramon voor Spanje scoren en Simonsson en Bastrup voor Denemarken. als die wedstrijd tegen Noord- Het Hollandse verzet stak de kop op. Waar de Duitse spelers i 'goed' plaatselijk gebruik de commando's van de tot oefen- meester omgeschoolde Feldwe- bel als vanzelf ("Befehl ist Be- fehl") accepteerden, sloegen "die verdammte Hollander" aan het muiten. "Krachttrainingen kre gen we, een dag voor de wed strijd. Met zandzakken moesten we de heuvels op. En dat ver domden wij. Die vent begon dan te schelden. De Duitse voetbal lers luisterden met de pink aan de naad van de broek naar zijn woorden. Maar wij, wij ketterden gewoon terug. Die Duitse jon gens durfden niets tegen die ke rel te zeggen, die gaven ons in de kleedkamer pas een schou- ...„v uk ,WIIUCII vllo llct derklopje", vliegveld met grote posters op te raakte na nog geen half Frustratie En juist dat is min of meer zijn fru stratie. De kolkende ambiance van Medan staat hem, zo kort na zijn terugkeer uit Indonesië, nog helder voor de geest. De nuchter heid van de Assenaren staat in scherpe tegenstelling tot de hel denverering van de Sumatranen. "Die mensen", verzucht Vene boer, "die waren daar dolenthou siast. Ze dachten met het echte Nederlands elftal van doen te hebben. De toernooi-organisatie wist wèl hoe de vork in de steel zat. Maar die mensen, die wisten niet beter, die stonden ons op het wachten. En ja, daar kw vragen, nadat ook zij hadden ge constateerd dat trainer Arie de Vroet en verzorger Pierre van den Akker als enigen op die posters voorkwamen. Waar is Cruijff, waar is Neeskens. waar is Rep?". Met een leugentje om bestwil ("Al die spelers, die op die foto's staan afgebeeld, zijn buiten de selectie gevallen") werd een mogelijke volkswoede gesust. Maar, begre pen de spelers van het amateur elftal alras, er zou optimaal ge presteerd moeten worden, want ook de doorsnee Sumatraan laat zich niet graag knollen voor ci troenen verkopen. De toch al niet hoge levensstandaard op het ei land (Veneboer "Per hoofd schiet er dagelijks één kommetje rijst over") laat toch al nauwelijks ruimte voor een voetbalkaartje. En als de Sumatraan, zijn uitge holde beurs ten spijt, toch besluit Na dat incident oordeelde het be- bezoek aan het voetbal- stuur van Meppen het raadzaam. jaar ("We hebben het tot januari volgehouden") vol, toen Herr Feldwebel vlak voor het einde van een wedstrijd tegen Olden burg Rolf Veneboer uit het veld wilde halen. "Niet omdat ik geblesseerd was", vertelt de voetballer, "en ook niet omdat er aanleid mg was voor een tactische wissel. Nee, zijn vriendje, die naast hem op de bank zat, wilde hij ook zo nodig in de premies la ten delen. Nou, hij kon voor mij toen de pot op, daar wilde ik niet aan meedoen en ben op het veld gaan zitten. Dat heb ik 6 minuten volgehouden, al die tijd lag het spel dood". Incident In de laatste vijt oe behaalde Spanje overwinning. Dat Vigo. ■ninterlands slechts één as op 23 ja- het Neder lands elftal met 1-0 verloor. stadion af te leggen, nou. dan V hij waar voor zijn geld zien. "We hebben op onze tenen moeten lo pen, we hebben daar gevoetbald op eredivisieniveau. En toen we Birma in de finale met 4-2 had den verslagen en die Marahha- lim-Cup binnen was, ja, toen wa ren we hun helden. Ettelijke handtekeningen hebben we uit moeten deien. Ze raakten ons overal aan, trokken zelfs aan onze armharen. Voor die lui een attrac tie, omdat ze die zelf niet hebben. I k weet nu ongeveer wa t C ruij ff a 1 die jaren' heeft moeten doorma ken. alleen, voor mij heeft het maar drie weken geduurd". Rust De rust, die Assen die middag ademt, doet hem dan ook welda dig aan. Maar toch, het magere applaus dat hij straks weer voor zijn voetbalverrichtingen krijgt, Veneboer hikt er een beetje tegen aan. Alleen daarom al is hij in principe best bereid terug te ke ren naar de profrijen, die de nu 25-jarige Roldenaar vier jaar ge leden vrijwillig ("Vanwege mijn studie aan de Groningse Acade mie voor Lichamelijke Opvoe ding") heeft verlaten. Maar de eerste divisie, daar ziet Veneboer niets in. dat hoofdstuk heeft hij al uit. Bij Veendam ("Na een leerpe riode bij Go Ahead") en FC Gro ningen heeft Veneboer clubs als SW en FC Vlaardingen van ha ver tot gort leren kennen. Zijn ambities reiken nu hoger. "Ve neboer kan bij een gemiddelde eredivisieclub makkelijk mee", is zijn overtuiging. Hij gelooft ech ter niet dat zijn oude, inmiddels naar de eredivisie gepromoveer de club FC Groningen ambities koestert hem weer op de loonlijst te plaatsen. "Want daar barsten ze al van de goede, creatieve mid denvelders. Voor mij is daar dus geen plaats". Zijn met de paplepel ingegoten hang naar zekerheid ("Thuis werd me altijd voorgehouden dat studie belangrijker was dan voetbal") deed hem er vier jaar geleden toe besluiten FC Gro ningen de rug toe te koren. "Ik moest bij Groningen vijf keer per week trainen. Eenmaal in mijn derde studiejaar gekomen, wilde ik niet het risico lopen dat het voetbal op een gegeven moment de studie in gevaar zou brengen". 'Zwart' Veneboer werd benaderd door de Westduitse amateurclub SV Meppen, waar lm 'zwart meer kon verdienen dan het legaal door Groningen voorgelegde contract hem bood. "Daar kwam nog bij. dat ik bij die club maar eenmaal per week hoefde te trai nen". In gezelschap van Gienus Meyerink. Henk v.d. Velde en de huidige sportjournalist Johan Derksen wipte hij tweemaal per week de grens over. Alles verliep aanvankelijk naar wens in het dorp, 30 kilometer diep in de dat Veneboer en zijn Nederland se kornuiten maar beter op kon den krassen. Veneboer kwam, na enige financiële touwtrekkerij met de Duitse club. uiteindelijk bij ACV terecht. Eerst als linker spits ("Ik deed op die plaats net zulke grillige dingen als bijvoor beeld Bogers bij Noordwijk"), la ter op eigen verzoek als spel be palende middenvelder. Met zijn specialiteiten (overzicht, loop vermogen, lange pass over een meter of veertig) heeft hij zich inmiddels weer in de kijker van een aantal betaalde clubs ge speeld. Althans, hij laat weten dat Excelsior hem in december al heeft bekeken en dat ook andere eredivisieclubs (PEC/Zwolle. Go Ahead Eagles en Feyenoord) "via via" interesse voor hem hebben getoond. "Het is voor 80% zeker dat ik volgend seizoen niet meer bij ACV speel. Daarom wil ik graag nog één keer die zaterdagti- tel pakken. Want we spelen voor het laatst in deze opstelling, nu Ronald Manders stopt en ook ik waarschijnlijk wegga. Maar ik vertrek alleen uit Assen op mijn voorwaarden. Behalve een goed contract wil ik minstens een ge lijkwaardige baan. Ik ben hier gymnastiekleraar bij een MAVO. Zo n job ligt vandaag de dag niet voor het oprapen. Mijn werk gaat voor het voetbal, ik heb er dan ook geen spijt van dat niet al mijn potentiële capaciteiten er uit zijn gekomen. Ik heb tenslotte alle diploma's, waarvoor ik heb ge studeerd. Daarom voel ik me duidelijk beter af dan de 33-jarige voetballer, die op het punt staat afscheid te nemen en al zyn tijd heeft verdaan met de sport. Wat blijft er van zo n man over. nadat ie zijn carrière heeft afgesloten? Hoogstens een paar vergeelde fo to's...." GERARD VAN PUTTEN Kkampiornschap Tweede klasse R Turrde klasse C' VV'OP - NDSM. DOSC GWV. VVUG Mai kt SDV'B

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19