Textiel blijft een zorgenkind 3000Auto plaatsen: Twijfels sociale partners over wet arbeidsmarkt LEZERS SCHRIJVEN AL UW KLEURENFOTO'S ONTWIKKELD EN AFGEDRUKT DONDERDAG 22 MEI 1980 VARIA PAGINA 15 DEN HAAG (GPD) - ZoVel de werkgeversorganisaties VNO en NCW als de vakorganisaties FNV en CNV zijn het eens met minis ter Albeda (sociale zaken) dat in de nieuwe Arbeidsvoorzienin- genwet de overheid nauwkeurig omschreven bevoegdheden krijgt tot ingrijpen in de ar beidsmarkt als zich ernstige ver schillen tussen vraag en aanbod voordoen. Wel zetten de sociale partners in een eerste voorlopige reactie de nodige vraagtekens bij de adviesaanvraag van de minis ter aan de Sociaal-Economische Raad. Zo onderschrijft het VNO het standpunt van de bewindsman dat de huidige wettelijke regelin gen van de arbeidsbemiddeling een verbrokkeld geheel vormen en dat modernisering geboden is, maar deze werkgeversorganisa tie is verbaasd over de centrale plaats die het overheidsapparaat in de arbeidsvoorziening krijgt toebedeeld. „Juister zou het zijn geweest, indien meer ruimte wordt geschapen voor andere bonafide bemiddelingsactivitei ten die zouden kunnen leiden tot een betere en snellere afstem ming van vraag en aanbod", al dus het VNO. De sociale partners kunnen zich wel vinden in Albeda's voorstel te komen tot het vaststellen van be paalde in werkloosheidspercen tages uit te drukken criteria, die by overschrijding in negatieve zin zouden moeten leiden tot het vrijwel automatisch in werking treden van specifieke, op de ar beidsmarkt gerichte maatrege len. FNV en CNV noemen dit idee „aantrekkelijk", maar zijn tegelijkertijd van mening dat aan het vaststellen van die criteria nog het nodige onderzoek zal moeten voorafgaan. Regionaal Ook het NCW reageert niet afwij zend - „het klinkt goed" - maar is beducht voor rechtsonzekerheid en rechtsongelijkheid. De christelijke werkgevers willen een zuiver landelijke normering, die geen mogelijkheid biedt tot regionale verschillen in interpre tatie. Het voorstel van Albeda paal en perk te stellen aan de bo venwettelijke uitkeringen bij collectieve ontslagen, omdat die „mobliteitsbelemmerend wer ken op herintreding", wordt toe- gejuichd door het NCW. „Daar zijn wij vóór, want het werkt inderdaad mobiliteitsbelemme rend", aldus de NCW-woord- voerder. FNV-bestuurder C. N. M. Commandeur noemt deze be nadering van de minister „kapi tale onzin". Evenals CNV-be- leidsmedewerker P. Hazenbosch wil hij wel eens weten hoe Albeda aan deze bewering komt. Volgens Commandeur is er geen onder zoek dat aantoont dat mensen ten gevolge van zo'n uitkering niet meer aan het werk gaan. Onderzoek Hij wijst in dit verband op een on derzoek van de Tilburgse hoogle raar Van Wezel waaruit blijkt dat andere elementen verhinderen dat mensen weer aan het werk gaan. Zowel Hazenbosch als Commandeur vinden het een goede zaak dat bij collectief ont slag de werknemers een zekere compensatie krijgen voor de klap. Commandeur voegt daar nog aan toe: „Albeda dacht, toen hij dit zei, zeker aan de afvloei ingsregeling van Udink". Ook over het plan van de minister dwingende voorschriften voor de personeelssamenstelling te ont werpen, lopen de meningen van werkgevers en werknemers uit een. Het CNV ziet er voor- en na delen aan. Hazenbosch: „Je kan bij een wettelijke quotering krij gen dat een bedrijf tegen een sol licitante zegt we nemen u niet, want we hebben al aan onze wet telijke verplichting voldaan. Dan gaat zo'n regeling averechts wer ken". Jongeren Commandeur vindt het juist dat een wettelijk kader wordt ge schapen op basis waarvan de overheid kan ingrijpen ten be hoeve van sommige groepen die dat in een bepaalde situatie nodig hebben. „En dan zeker niet om dat jongeren - zoals Albeda stelt - bij langdurige werkloosheid ge demoraliseerd dreigen te raken of maatschappelijk ontsporen, maar omdat ze recht hebben op zinvolle arbeid zoals iedereen", aldus de FNV-bestuurder. Het VNO ziet de quoteringsrege lingen helemaal niet zitten. Die organisatie vreest dat het positie ve effect van de andere maatre gelen in de Arbeidsvoorzienin- genwet daardoor teniet zal wor den gedaan. Het VNO vindt trouwens dat de minister zijn vragen in het algemeen wel erg globaal heeft geformuleerd. Zo algemeen dat „onduidelijkheid blijft over de bedoelingen van de minister". Medisch onderzoek Het voorstel van Albeda het me disch onderzoek als „een belang rijk instrument van arbeidsbe middeling" een wettelijke grond slag te geven, wijst de FNV af. Commandeur. „Zullen we dan ook maar een geneeskundig on derzoek voorstellen voor mana gers om te kijken of die wel ge schikt zijn om leiding te geven?". Zijns inziens introduceert de mi nister hiermee een nieuw in strument voor selectie in plaats van voor arbeidsbemidde ling. Hij vindt dat de bewindsman beter aandacht kan besteden aan de werkomstandigheden. n,Die kunnen verbeterd". Hazenbosch verbaast zich erover dat Albeda zo'n medisch onderzoek van on misbare waarde vindt bij de beantwoording van de vraag of een werkzoekende „lichamelijk of geestelijk" is opgewassen te gen het uitoefenen van een be paald beroep. Hij vraagt zich af wie dan eigenlijk wat gaat keu- Een medisch onderzoek zou vol gens Hazenbosch wel kunnen passen in de discussie over het begrip passende arbeid. Hij denkt daarbij aan het geval dat een werkzoekende wordt bemid deld voor een bepaalde baan die hij voor zichzelf op medische gronden niet geschikt acht. „In zo'n geval zou een onafhankelijk medisch onderzoek wellicht uit sluitsel kunnen geven, zodat de werkzoekende zijn uitkering niet verspeelt omdat hij passende ar beid zou hebben geweigerd", al dus de CNV-medewerkerm Stigmatisering De christelijke werkgevers vinden de quoteringsrelingen een slech te zaak. „Dat leidt tot stigmatise ring van groepen en individuen. Zo in de trant van: jij bent kan sarm, dan moet jij maar daar gaan werken". Dat zou, meent het NCW, leiden tot onmogelijke si tuaties in bedrijven. Het ver plicht de ondernemers tot het aannemen van bepaalde mensen en het heeft mets meer met on dernemen te maken, luidt de reactie. Een bedrijf dat bijvoorbeeld e^n wat ervaren kracht wil. kan op die manier worden gedwongen een jongere zonder ervaring aan te nemen. „Maar ondernemingen zijn toch geen sociale werk plaats". Meer heil ziet het NCW in het moeilijker maken van het ontslaan van mensen die aan het werk zijn. Op die manier kan worden vermeden dat onderne mers het achterdeurtje van de wao gebruiken om mensen te la ten afvloeien. Mackintosh moet weer inkrimpen STEIN (ANP) - "De verslechte rende situatie op de Neder landse kledingmarkt bete- Franse land bouwprijzen 5% omhoog PARIJS (ANP) - Het Franse kabi net zal op 31 mei besluiten om de Franse landbouwprijzen con form het advies van alle EG-lan- den met uitzondering van Groot- Brittannië met vijf procent te verhogen. Woordvoerder Jean-Marie Poirier van de Franse president heeft na de kabinetsvergadering van gis teren meegedeeld dat de prijzen van melk en rundvlees onmid dellijk zullen worden verhoogd, terwijl de prijzen van de overige agrarische produkten a.an het be gin van de gebruikelijke marktja- ren omhoog zullen gaan. kent, dat verdere reorganisa ties van het structureel ver liesgevende Nederlandse moederbedrijf van Mackin tosh Confectie NV geboden zijn. Het gedeelte van de bm- zet van dit belangrijke con cern-onderdeel, dat slechts tegen verliesgevende prijzen kan worden afgezet, zal gelei delijk moeten worden beëin digd". Dit zei drs. C.J. Beijer, voorzitter van de Raad van Bestuur, bij de presentatie van het jaarverslag. Mackintosh, dat vorig jaar teleur stellende resultaten boekte, gaat ook saneren in de indirecte orga nisatie en in de indirecte kosten. Er wordt vanuit gegaan, dat de reorganisatie kan worden uitge voerd binnen de ruimte van de in 1978 afgesloten arbeidsplaatsen overeenkomst, die voor drie jaar gold en waarbij het personeels bestand jaarlijks met maximaal tien procent mocht worden ver minderd. De heer Beijer merkte echter op, dat. als de marges niet verbeteren er binnen twee tot driejaar toch nog weer drastisch moet worden ingegrepen. Bij Mackintosh werkten eind 1979 in Nederland 2.434 (2.617) mensen. Voor 1980 wordt verwacht, dat de gezonde concernonderdelen niet in staat zullen zijn de verdere te ruggang bij de moedermaat schappij geheel op te vangen, waardoor per saldo een achter uitgang van het concernresultaat wordt verwacht. Door de voor ziene groei van de buitenlandse activiteiten, en dat zijn voorna melijk detailhandels, en het doorvoeren van een gedeeltelijke sanering van het moederbedrijf, zullen de concemresultaten in de nabije toekomst echter geleide lijk weer kunnen verbeteren. Dit jaar is overigens tót dusyerre geen verbetering opgetreden in de afzet van kleding. De Neder landse kledingdetailhandel houdt dan ook grotendeels reke ning met op zijn gunstigts een nulgroei voor 1980 en de komen de jaren. In 1979 behaalde Mackintosh een van 497 miljoen tot 508 miljoen gestegen omzet, waarbij 292 mil joen (1978: 291 miljoen) afkom stig was van de produktie- en handelsactiviteiten en 216 mil- Bloedproef moet verdwijnen DEN HAAG (GPD) - De Europese verkeersministers hebben besloten dat de bloedproef bij alcoholcontrole moet verdwijnen. Ervoor in de plaats moet een adem-analyse komen. De apparatuur daarvoor is echter nog in het stadium van ontwikkeling. Voorts zal in Europees verband worden nagegaan welke combinatie van medicijnen en alcohol reeds van in vloed is op de rijvaardigheid. ADVERTENTIE WINKELCENTRUM LEIDSENHAGE, LEIDSCHENDAM Maar dat is gemakkelijk. Dat je je auto zomaar kwyt kan En nog helemaal gratis ook! Trouwens, je vindt in Leidsenhage alles watje hartje begeert. Wat 'n winkels, wat 'n keus! En gezéllig, mensen! Popster Elton John keerde gisteren in Londen terug, na een bliksembe zoek aan Parijs. Elton John heeft een nieuwe elpee gemaakt en zal voor de promotie een groot aantal landen in Europa bezoeken, waaronder ook de Nederland. WINKELCENTRUM LEIDSENHAGE, LEIDSCHENDAM Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Inspraak Inspraakinspraakin spraakinspraak Het woord ligt velen op de tong be storven. 't Rammelt door de sa menleving. Inderdaad, ik ge bruik hier het woord "rammelt", want een van de redenen dat het niet goed gaat in de Nederlandse samenleving (en ook daarbuiten) is volgens mij de "inspraak". Veel bedrijven, diensten en instellin gen, maar ook buurten en buurt schappen dreunen op hun grondvesten door de inspraak- groepen en commissies die als paddestoelen uit de (hedendaag se) grond schieten. In vele geval len werken ze sfeerverpestend en onrustkwekend. Een inspraak- groep is snel in het leven geroe pen maar resultaten, maar dan in het positieve, blijven (meestal) lang uit. Er is een inspraak moge lijk die goed zou kunnen werken en dat is die waarbij b.v. in een bedrijf, firma, instelling of buurt een inspraakgroep ingesteld gaat worden die zoveel mogelijk de taak heeft de leiding van het be drijf of die instelling terzijde te staan en constructieve inspraak te leveren ten aanzien van organi satie, het te voeren beleid, zowel in personele als materiële zin, de huisvesting en het financieel ge beuren van dat bedrijf of die in stelling, echter met dien verstan de dat het in feite een meer advi serende en meedenkende taak heeft dan één zoals ik het zou willen noemen "vetorecht" heeft. Het is m.i. noodzakelijk dat uitein delijk de verantwoording bij de directies enz. blijft berusten. Veel mensen in de zgn. inspraakgroe- pen kunnen niet altijd de conse quenties van allerlei zaken over zien en dragen geen kennis van alle feiten en gebeurtenissen binnen die onderneming of in stelling. Het zal uiteraard ook niet zo moeten zijn dat een bestuur of directie een inspraakprocedure start, de mensen laat meedenken, hen hun voorstellen laat depone ren terwijl eigenlijk bij voorbaat al vast staat, van de zijde van de leiding tenminste, wat er toch zal gebeuren. Dit is een gang van za ken die m.i. in hoge mate onge wenst is en die vervelende gevol gen kan hebben wanneer deze m zaken op een of andere uitlekt. Het zal de ar- beidsrust verstoren en een grote onvrede onder het personeel tot gevolg hebben. Inspraak kan ook leiden tot de financiële onder gang van een bedrijf. Maatrege len die door de inspraakcommis sies worden afgedwongen kun nen de financiële stabiliteit van de firma doen wankelen en naar een financieel bankroet leiden. Die oorzaken zijn het die voor mij het woord "rammelt" rechtvaar digen. W.G. JEPSEN DOPHEIDE 10 LEIDEN Wielrijders ADVERTENTIE GIMTIS! Het duurste van fotograferen is ontwikkelen en afdrukken. Voor 12 kleurenfoto's betaalt u al gauw f 15,- en voor 24 kleurenfoto's zo'n (24,-. Uitgerekend die kosten neemt Scottex nu voor z'n rekening. Let op de Scottex fotozegels en informatie op ue voigentte verpakkingen: Scottex tissue toiletpapier. Frisgeurend, sterk en zacht in wit en fraaie kleuren. Scottex tissue huishoudrollcn decor. Sterk, super-absorberend, met rode of groene appeltjes decoratie. Scottex tissue zaKdoekjes. ■I- Lagen zachtheid. In handige 10x10 verp.tkking. Let dus jp Sa ittex. Met fottizegd s! Het artikel in de krant van jl. maan dag, inzake demonstratieve tocht van plm. 200 wielrijders door Leiden, geeft mij aanleiding tot het plaatsen van enkele opmer kingen. Voorop gesteld dat ook ik een grote voorstander ben van goede en veilige rijwielpaden en de uit breiding daarvan zou zeker toe te juichen zijn. De wijze waarop men meent en ook de ENFB daarvoor propaganda te moeten maken acht ik onjuist en niet be paald positief. Het mag niet zo zijn, dat men bij deze propaganda gaat discrimineren tegen de be zitters van een auto, zulks getuigt m.i. van een eenzijdig inzicht. De auto is nu eenmaal niet weg te denken in onze maatschappij of zelfs te verminderen zulks is nu eenmaal een gegeven en daarmee zullen wij moeten leven. Een au tomobilist heeft m.i. ook rechten en moet zich daarvoor grote fi nanciële offers getroosten zoals de jaarlijks terugkerende wegen belasting om maar niet te spre ken van de belasting voorde ben zine. Vastgesteld kan worden dat ook in ons land goede verkeers wegen zijn, maar die worden be taald door de autobezitters, zelfs zoveel dat de Staat er nog een flink bedrag aan overhoudt. Wat de Staat met dit grote overschot doet is mij niet bekend. Nu vra gen terecht de bezitters van een rijwiel om meer rijwielpaden maar zij stellen zich niet de vraag wat dat allemaal gaat kosten, daarover wordt met geen woord gerept. Zou het niet van een meer positieve gedachte getuigen in dien de wielrijders en ook de bromfietsbezitters ten behoeve van de verbetering en uitbreiding van fietspaden daarvoor ook eens een jaarlijks financieel offer brengen. In dit verband dehk ik aan een jaarlijkse rijwiel- en bromfietsenbelasting van b.v. ƒ5 - waardoor een groot bedrag beschikbaar komt voor de aanleg en uitbreiding van fietspaden. Ik weet niet precies hoeveel zulks zal opleveren maar dat het bedrag in de miljoenen loopt staat wel vast. Dat het verkeersgedrag van de automobilisten nog zeer te wensen overlaat daarover bestaat m.i. zeker geen verschil van me ning. Maar hoe staat het met het verkeersgedrag van de wielrij ders en bromfietsers? Uit erva ring weet ik dat zulks zeer slecht is b.v. door het rode licht rijden, geen richting aangeven. Als de wielrijders kritiek willen leveren op de automobilisten, laten zij dan eerst hun handen in eigen boezem steken, indachtig het ge zegde: "Verbeterde wereld begin bij je zelf'. Dat ook een organisa tie als de ENFB zo ongenuan ceerd denkt verbaast mij ten zeerste, de wijze waarop deze or ganisatie meent maatregelen te moeten propageren tegen de au tomobilisten, doet onwillekeurig denken aan het z.g. "autootje pes- N. Langezaal Paramaribohof 47 Leiden ken met mensen uit andere delen van de wereld. En het is ook wel erg ver van ons bed, nietwaar. Over solidariteit gesproken. Sport verbroedert zegt men. Een pracht leuze. De dissidenten hebben gesmeekt niet naar Mos kou te komen. Het lintje is toch belangrijker dan de mensenrech ten bij dit vreemde soort ver broederende sportlieden. Wat zijn ze kortzichtig en arm. Hope lijk kijkt er niemand naar de tv als het z M. C. J. Bosch Topaaslaan 188 Leiden Moskou Eindelijk is dan de kogel door de kerk. Nederland zal deelnemen aan de Spelen in Moskou. Ten slotte hebben de sportlieden zoveel voor c veel ontzegd, spo géhad, zich zo- getraind. Ja, je als een "neder- lensenrechten", an de gang. Overal is wel wat te doen met "mensenrechten". Ach, die dis sidenten worden toch alleen maar uit de maatschappij verwij derd uit angst dat ze zullen spre- aor de blijf je i Zwart geld Met enige verbazing heb ik het stuk van Uwe heer Ton van Brussel gelezen: Van der Stee maakt ruim baan voor zwart-geldcircuit. Waar de heer T. van Brussel in het dagelijks leven zijn brood mee verdient is mij niet erg duidelijk. Van geld resp. "zwart" geld heeft hij geen kaas gegeten. Indien hij wel een deskundige is dient hij toch te weten dat de gro tejongens allang het land uit zijn of hun kantoren hebben in Liech tenstein, Andorra of Zwitserland. Dat een gedeelte van de mid denmoot spaarbrieven aan toon der koopt en wellicht niet opgeeft aan de belastingen (dit laatste is nog maar de vraag) is bekend. U schrijft zelf dat de belasting geen rekening houdt met inflatie. Half Nederland heeft geen zin meer om te werken en laat dat aan de buurman over die hiervoor de re kening op zijn belastingbiljet ge presenteerd krijgt. Gelukkig heeft minister van der Stee meer verstand van geld dan de schrijver in uw krant. Door de betreffende kleine man achter zijn broek te zitten verdwijnt al les naar het buitenland en zij zijn in geheel Europa van harte wel kom. Nu blijft het geld tenminste in Ne derland en wordt hier ook weer uitgegeven. Per man vrouw kan het nooit om enorme bedragen gaan daar men er moeilijk een huis of een grote boot van kan kopen. Minister Van der Stee is niet op zijn achterhoofd gevallen en kiest van twee kwaden het beste. Daartoe dient men wel financieel des kundig te zijn en het blijkt dat hij dit is. Het is in de wereld nu eenmaal zo dat de kleine man altijd de klos is. Van het salaris dat ondergete kende verdient wordt alles afge houden en er valt niets te rom melen. Wat de Femis bank betreft is dit voor mij ook een duistere zaak en daarin kan ik u geheel volgen. Verder moge ik u verwijzen naar een artikel in Elsevier van enige weken geleden, waarin een zeke re heer Vellema, meermalen miljonair uit de doeken doet waarom hij Nederland gaat verla ten en zich in Canada gaat vesti gen. Zijn miljoenen zijn inmid dels het land al uit. Pot voor mijnheer. De Vellema's die ons land verlaten zijn niet meer te tellen, en geef ze ongelijk Indien ik jong was ver trok ik morgen. Een wanbeleid van deze en vorige regeringen is er de oorzaak van. Nederland wordt geregeerd door ,Wim Kok en Arie, maar de grote jongens aan het meer van Geneve lachen zich rot. Indien de regering zou besluiten de uitbetaling van spaarbru x en te registreren zijn er nog legio mo gelijkheden deze registratie te ontduiken. Wat denkt u van de Femis bank en van de buitenlan ders die in ons land werken?9'' Wat denkt u van een Philips die zijn bedrijf successievelijk over plaatst naar goedkope landen (Afrika). Het pak en de jas die u draagt Zijn in Marokko gemaakt, om in mijn eigen vak te blfyvoi Nederland loopt langzaam leeg en steeds minder mensen moeten de kosten hiervan dragen Zolang een stel totaal onbekwame, en alleen op eigen voordeel uit zijnde mensen ons land blijft be sturen zal het "zwarte" geld al leen maar toenemen. Neen heer van Brussel, zo eenvoudig als u het stelt is het werkelijk niet. On dergetekende is dan wel geen Bank-man maar loopt toch al 50 jaar in de handel mee. Heus, Van der Stee weet het nog beter dan wy met zyn tweeen. L. M. H. van Cleef Lekstraat 42 Leiden

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15