CDA en VVD: recht op koop huurders voor Actie levert veel puin op Paar woonde vier maanden in kelderbox VEILIGHEIDSGLAS VOORKOMT GEWONDEN Kritische CDA ers denken aan oprichting partij Getuigen in proces- Menten blijven bij eerdere verklaringen niet vergeten; bloemen sturen vV WOENSDAG 21 MEI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG - Binnen de kritische CDA-werkgroep „Niet bij brood alleen" wordt gedacht aan de oprichting van een nieuwe politieke partij. Dat liet voorzit ter M. H. L. Westrate van die werkgroep gisteravond blijken voor de NOS-televi- De leiding van „Niet bij brood alleen" ver gaderde gisteravond over het terugval len van de zgn. loyalisten op de AR-kies- lijsten, en het daaropvolgende vertrek De werkgroep is zeer verontrust, aldus Westrate, en men vraagt zich af of men nog wel binnen het CDA werkzaam kan blijven. „Als Van Agt lijsttrekker zal worden van het CDA, wat komt er dan nog terecht van een radicaal-evangeli sche politiek", zo vroeg Westrate zich af. De voorzitter van „Niet bij brood alleen" mist binnen het CDA, zoals dat nu ge stalte lijkt te krijgen, bewogenheid ten opzichte van bijvoorbeeld vluchtelingen en de kernwapenproblematiek. Hij pleitte in de tv-rubriek Den Haag Van daag voor de oprichting van wat hij noemde een „platform". Dat platform zou dan het begin kunnen zijn van de vorming van een nieuwe par- De gedachten aan zo n nieuwe partij zou den concreter worden als Van Agt lijst trekker zou worden van het CDA bij de komende kamerverkiezingen. „Dat be tekent voortzetting van de CDA-VVD- coalitie, én dat zien we niet zitten", aldus Westrate. Ook de schrijver van het CDA-programma „Niet bij brood alleen", prof. Bob Goud zwaard, sprak voor Den Haag Vandaag in voorzichtige bewoordingen over een nieuwe partij. Hij pleitte althans voor een hergroepering van het krachtenveld in de politiek. „Mensen met dezelfde politieke opvattin gen als ik, verdeeld over verschillende partijen, of partijloos", aldus Goud zwaard, „zouden daartoe elkaar moeten trachten te vinden". PvdA wil meer woningwetwoningen DEN HAAG (GPD) - Het CDA en VVD vinden dat de regering meer aan dacht dient te besteden aan het eigen woningbe- zit. Er moeten volgens de beide regeringsfracties zogenaamde optiewonin gen komen. De huurders van deze huizen zouden na verloop van tijd, wan neer zij het geld ervoor hebben, in staat gesteld moeten worden hun huis te kopen. In een motie legden het CDA en de VVD de eis op tafel dat de regering vóór 1 septem ber met een plan voor op tiewoningen komt. Staatssecreatris Brokx staat niet onwelwillend tegenover het verlangen van beide fracties. n een andere motie verlangt de VVD dat de regering het geld dat is uitgetrokken voor extra pre miehuurwoningen gebruikt om het geplande aantal koopwonin gen in de premiesector toch te halen. De liberaal De Beer wil ROTTERDAM (GPD) - „U zult verbaasd staan van de stapel be wijsstukken die ik tegen mijn broer Dirk Menten heb verza meld". Deze uitspraak van Pieter Menten (80), gisteren bij het be gin van de derde procesdag in Rotterdam, was een getrouwe va riant van eerdere beschuldigin gen aan het adres van zijn broer. Niet Pieter maar Dirk Menten zou op 7 juli 1941 in het destijds door de Duitsers bezette Poolse en nu Russische dorp Podhorod- ce betrokken zijn geweest bij executies van dorpsbewo ners. Rechtbankpresident mr. Schipper was niet onder de indruk van Pie ter Mentens hernieuwde be schuldigingen. „Wij staan niet zo gauw meer verbaasd", voegde hij Menten toe. Hij snoerde de be jaarde verdachte - die ook nu weer bijzonder actief was bij het stellen van vragen aan getuigen - de mond met de opmerking dat Menten de volgende week met de bewijsstukken mag komen. „Overigens hebt u destijds in Amsterdam verklaard dat uw broer op 7 juli 1941 in Parijs was. Nu zegt u iets heel anders. Hoe kan dat?", aldus mr. Schip per. „Ja, maar toen wilde ik mijn broer Dirk beschermen. Nu doe ik dat niet meer. Ik stel de vragen aan de getuigen ook niet in mijn eigen belang, maar in het belang van mijn broer", aldus Pieter Men ten. Hij kreeg gisteren de gelegenheid om enkele Pooise en Russische getuigen vragen te stellen. Onder hen waren de drie gezusters Sei ner, die ook nu bij hun in 1977 in het Amsterdamse proces afge legde verklaringen bleven. Die verklaringen zijn voor Menten erg belastend. Twee van de drie zussen zeggen Menten zelf te hebben zien schie ten in Podhorodce. Een van de zussen, Sabina Tuzimek, zei Menten ook aan zijn stem te kun nen herkennen. Pieter Menten vloog meteen boos op. „Zoiets heeft nog nooit iemand ter wereld kunnen vertonen. Volgende week zal ik een getuige laten ko men die zal verklaren dat zij wat zij zegt over mijn stem niet waar kan zijn", aldus Menten. De verhoren van de drie zusters en twee Russische getuigen, Ivan Scur (57) en H. Savuljak (73), brachten geen nieuws vergele ken met de eerdere verklaringen die ze in het Amsterdamse proces tegen Menten in 1977 hebben af gelegd. Alle getuigen waren er zeker van dat Pieter Menten bij de executies in Podhorodce aan wezig was geweest en niet zijn broer ADVERTENTIE Vrouw pakt inbreker SCHEVENINGEN (ANP) - De 57-jarige mevrouw C.A. van der Beid uit Scheveningen heeft maandagmiddag zelf een 24-jarige inbreker, die uit haar woning voor zesduizend gulden sieraden had ont vreemd, in de kraag gevat. Toen de vrouw 's middags thuiskwam hoorde zij ge stommel op de eerste etage. Daarop verscheen de inbre ker, die de sieraden had we ten te bemachtigen. De vrouw pakte de dief vast en er ont stond een worsteling, waarbij de man door een glazen deur viel. Toch zag de inbreker kans er met de buit vandoor te gaan. De vrouw stapte echter in haar auto en achterhaalde hem enkele straten verder. De man schrok zo bij het zien van zijn achtervolgster dat hij aanbood de gestolen spullen terug te geven. Op dat mo ment rekende de inmiddels gewaarschuwde politie de daartoe de premie voor een pre mie-B-woning met 3500 tot 6500 gulden optrekken. In het pakket maatregelen van de regering dat er op gericht is om de woning bouw uit de malaise te halen, wordt die premie met slechts 1000 gulden verhoogd. Hoewel CDA en VVD zich in grote lijnen kunnen vinden in de jong ste maatregelen van de regering ter stimulering van de woning bouw, vroegen beide partijen toch om extra aandacht voor de positie van de mensen met een eigen woning. CDA-woordvoer- der Van Dijk verlangt een onder zoek naar de fiscale positie van de eigen-woningbezitter. Hij zou zich kunnen voorstellen dat de lasten van die categorie bewo ners worden verlicht. De VVD'er De Beer vindt dat de regering in deze tijd waarin met name de koopmarkt stagneert, te makkelijk de weg van de minste weerstand kiest door direct het programma duurdere huurwo ningen te verdubbelen. Onaanvaardbaar PvdA en D'66 vaardbaar dat het woningbouw programma voor dit jaar wordt teruggebracht van 106.000 tot 100.000 stuks. De democraat Ny- pels vindt het maatschappelijk niet te verteren dat het program ma dit jaar achterblijft bij de planning, te meer daar ook in 1979 veel minder huizen van de grond kwamen dan de begroting aangaf. D'66'drong er op aan het programma voor 1980 te verho gen met ruim woningwetwonin gen, die buiten de begroting om via de kapitaalmarkt gefinan cierd zouden moeten wor den. De PvdA vraagt in een motie dat dit jaar alle plannen voor woning wetwoningen worden gehono reerd. Er zijn er voor dit jaar 30.000 gepland, maar bij gemeen ten liggen plannen voor het dub bele aantal klaar. De socialist Van Dam verzette zich tegen het verhogen van de pre mie op de goedkoopste premie koopwoningen (premie A). Op een huis van 125.000 gulden zit volgens Van Dam over een perio de van 17 jaar een subsidie van 90.000 gulden. „Nog even en we kunnen die woningen gratis ter beschikking stellen". Van Dam rekende voor dat in plaats van één premie-A-woning drie wo- Kamerlid Marcel ningwetwoningen kunnen wor den gebouwd. „Ik kies voor het bouwen van woningwetwonin gen omdat daarmee veel meer mensen met lagere inkomens kunnen worden geholpen". Staatssecretaris Brokx liet de Ka mer weten dat hij met zijn maat regelen (meer subsidies, hogere hypotheekgarantie, meer pre miehuurwoningen) alles heeft gedaan om alle bestaande bouw plannen te kunnen realiseren. In de gesubsidieerde sector zijn dat er circa 54.000. Brokx deelde voorts mee dat de bezuiniging op zijn departement (250 miljoen gulden) geen directe gevolgen heeft voor de woningproduktie. Zonder de maatregelen van de regering zouden 50.000 arbeids plaatsen in de bouw gevaar lo pen. Minister Beelaerts van Blokland verwacht dat dit aantal nu kan worden teruggebracht tot circa 10.000 arbeidsplaatsen. CDA-woordvoerder Dijkman noemde het cijfermateriaal, het woningboiLivprogramma 1980. waarop staatssecretaris Brokx zijn betogen baseerde, volstrekt onbetrouwbaar. Daarom wil het CDA dat de bewindsman met in gang van augustus de Kamer elke maand de resultaten laat weten van de maatregelen die hij nu wil doorvoeren. Stagnatie In tegenstelling tot de WD toonde het CDA zich in het licht van de huidige stagnatie op met name de koopmarkt. tevreden met het re geringsplan om de premiehuur sector op te krikken. De christen democraten en de VVD maakten echter wel duidelijk dat het be leid er blijvend op gericht dient te zijn de eigenaar-bewoner niet achter te stellen bij de huurder. Beide regeringsfracties vinden dat de mensen niet belemmerd mogen worden in hun keus om een woning te kopen door aller hande maatregelen, zoals erf pachtregelingen en verkoopre- gulerende bepalingen. Het CDA vroeg wederom aandacht voor de invoering van huurbelas ting. Woordvoerder Van Dijk wees erop dat de lasten van de huurder in verhouding tot de kosten van de eigenaar-bewoner minder sterk zijn gestegen. WD en D'66 vinden dat de huidige hoge hypotheekrentestand aan leiding geeft tot ingrijpen. De WD wil dat de mensen die in fi nanciële problemen zijn geraakt als gevolg van die hoge rente stand financieel tegemoet wor den gekomen. Brokx voelt daar op dit moment niets voor. D'66'er Nypels kwam met het idee van een rente-egalisatiefonds om daarmee steeds de gevolgen van de sterk wijzigende rentestanden op te kunnen vangen. Het debat werd vanmiddag voort gezet. UTRECHT (GPD) - Een 25-jari- ge vrouw en een 27-jarige man blijken de afgelopen vier maanden, bij gebrek aan een woning, in een fiatbox aan de Rooseveltlaan in Utrecht te hebben gewoond. De politie trof het paar maandag in het hok van twee bij anderhalve meter aan. Buurtbewoners hadden agenten op de erbar melijke woonomstandighe den van het stel attent ge maakt toen de vrouw totaal overstuur de straat was opge rend. Op het politiebureau vertelde de vrouw dat de krappe be huizing haar te veel was ge worden. Eenmaal weer wat op verhaal deden de vrouw en haar vriend hun trieste ver slag. In november van het vo rig jaar waren zij hun woon ruimte kwijtgeraakt. Betaal bare kamers konden ze naar hun zeggen niet vinden en zwierven als daklozen vier maanden in de stad rond. Ten einde raad huurde het paar m februari voor tien gulden per maand een flatbox van de gemeente. Volgens een woordvoerder van de ge meente zouden de man en de vrouw hebben beweerd de box nodig te hebben voor op slag van hun spulletjes. Maar de werkelijkheid was anders: ze richtten het hok, dat slechts vier luchtgaatjes in de toegangsdeur heeft en niet van ramen is voorzien, als woonverblijf in. Buren vertelden dat ze het wel wat 'vreemd' vonden dat de box zo vaak door het paar werd bezocht, maar ze dach- invankelijk dat het hok intieme ontmoetingen i de i i de gebruik was. Volgens een buurtbewoner kwam het paar elke dag tegen half vijf per fiets naar de Rooseveltlaan. Voordat de man de deur van de box opende keken hij en zijn vriendin eerst schichtig om zich heen en als ze dach ten dat niemand hen zag, slo pen ze naar binnen, aldus de bewoonster. De Utrechtse politie heeft maandag in dit schrijnende woningnoodgeval bij het ge meentelijk huisvestingsbu reau bemiddeld. Een woord voerder van de Woning bouwvereniging Prinses Juliana in Utrecht bevestigde dat het paar per 1 juni een woning is toegezegd. Opvallende vondsten in Krimpenerwaard DEN HAAG (GPD) - Lege vaten met een tekening van een doods kop erop, lijmstof, lege blikken waarin oplosmiddelen hebben gezeten, verpakkingen van be strijdingsmiddelen, accu's, koel kasten en complete autowrak ken. Dat zijn enkele van de op vallende vondsten die sinds half april in de Krimpenerwaard door een team van de provincie Zuid- Holland, het waterschap en de politie zijn gedaan. Dat is ge beurd tijdens een speciale actie die tot doel heeft illegale stort plaatsen in dit gedeelte van de provincie op te sporen. Inmiddels heeft de politie 180 pro cessen-verbaal opgemaakt en dat terwijl de actie nog niet is beëin digd. Gedeputeerde Hoek van Dijke, de provinciaal bestuurder die met milieuzaken is belast, verwacht dat dit aantal zeker tot boven de 200 zal oplopen. De ac tie zal tot aan het einde van deze maand voortduren. Het is de be doeling dat een week of zes daar na de eerste „zondaars" Voor de politierechter verschijnen. Vol gens Hoek van Dijke zijn er ook diverse illegale stortplaatsen af gedekt. "In sommige gevallen gaan we misschien alsnog tot ontgraving over". Lekkerkerk De actie in de Krimpenerwaard volgde toevalligerwijs op de be ruchte vondsten in Lekkerkerk, waar in de bodem van een woon wijk giftige afvalstoffen zijn ge vonden. Op het ogenblik worden de fundamenten van de wonin gen op hun deugdelijkheid on derzocht. Het kan hier en daar nodig zijn tot drie meter onder de woningen de grond af te graven om het afval te kunnen verwijde ren en af te voeren naar de vuil verbrandingsinstallatie in Rijn mond. Begin juni, is de bedoe ling, beginnen deze werkzaam heden. Een onderzoek naar de melk van de koeien in Lekker kerk heeft inmiddels uitgewezen dat daar in ieder geval niets mee aan de hand is. De affaire-Lekkerkerk is voor het provinciaal bestuur aanleiding geweest om alle gemeentebestu ren en besturen van waterschap pen in Zuid-Holland op te roepen om ten aanzien van stortplaatsen een strenger beleid te gaan voe ren. Op verzoek van minister Ginjaar (milieuhygiëne) wordt een inventarisatie gemaakt van alle oude, nieuwe, legale en ille gale stortplaatsen. In de brief aan de gemeenten en de waterschappen zegt de provincie dat afvalstoffen zoveel mogelijk op milieuhygiënisch verant woorde wijze moeten worden verwerkt en zo min mogelijk op stortplaatsen terecht moeten komen. Het provinciaal bestuur kondigt aan de controle daarop te zullen verscherpen. Afvalstoffenplan Inmiddels hebben de gemeenten, de inspectie volksgezondheid en de afvalverwerkende bedrijven in Zuid-Holland van het provin ciaal bestuur dezer dagen het voorlopig afvalstoffenplan (met als titel: „Waar een wil is, is het afval weg") ontvangen, in dit al eerder gepubliceerde plan wor den suggesties gedaan hoe in de toekomst het afval in Zuid-Hol land kan worden verwerkt. Al leen verbranden en mechanisch scheiden, komen in principe als methode daarvoor in aanmer king. niet-herbruikbare reststof fen mogen alleen op gecontro leerde wijze worden gestort. Volgens het plan wordt Zuid-Hol land voor het verwerken van af val in vier gebieden vedceld: het noordwestelijk deel van de pro vincie (waaronder de Lcidse re gio en de Kust-en Bollenstreek), al dan niet in tweeen te knippen; het gebied van Midden-Holland en de Rijnstreek; Dordrecht en omgeving; Rijnmond en Goeree- Overflakkee. Ruim 150.000 mensen jaarlijks betrokken bij ongeval met glazen deur AMSTERDAM (GPD) - Het wordt de hoogste tijd, dat het ministerie van volkshuisvesting betere richtlijnen opstelt voor de toe passing van glazen deuren et) glaspuien, zo meent de Stichting Veiligheidsbeglazing, want in liefst 675.000 Nederlandse gezin nen doet zich per jaar tenminste één ongeval voor met een glazen deur, waarbij ruim 150.000 men sen (vooral kinderen) gewond ra ken. Van hen komen er zo'n 18.000 met min of meer ernstige verwondingen (snijwonden en slagaderlijke bloedingen) bij de dokter of in het ziekenhuis te- luk is al gebeurd. Kinderen ko men vaak spelenderwijs tegen een glazen deur aan. Vooral jon getjes, die vijf keer zoveel bij dit soort ongelukken betrokken zijn als meisjes. Mannen overkomt het drie keer zo vaak als vrou wen". Stickers op glazen deuren of glas puien kunnen, zo erkent de heer Halsema, heel wat ongelukken voorkomen. „Maar zeker in je ei gen huis zie je zo'n sticker op de duur niet meer. Als je kinderen hebt, kun je een glazen deur op schouderhoogt e van een plank recht. Gewoon glas in deuren is te gevaarlijk, vindt de stichting, die 1 dan ook pleit voor het gebruik van veiligheidsglas. De heer J. J. Halsema. hoofd van de afdeling „veiligheid in de privé- sfeer" van het Veiligheidsinsti tuut te Amsterdam (dit instituut neemt deel in de Stichting Vei ligheidsbeglazing) zegt, gevraagd naar de oorzaak van het grote aantal ongelukken met glazen deuren: „Glas is nauwelijks zichtbaar, in bepaalde situaties, bijvoorbeeld als je haast hebt, denk je dat er niks is. Je denkt dat een deur open staat en het onge- n, die de ergste stoot kan opvangen. Maar het is heel wat beter als het normale vlakglas door veiligheidsglas wordt ver vangen. Dat scheelt ckis tiendui zenden gewonden per jaar". De Stichting Veiligheidsbeglazing zet in een brochure uiteen, dat er tenminste vijf soorten veilig heidsglas zijn. Erg goed is het voorgespannen glas, dat in dui zenden niet scherpe stukjes uit eenvalt. Dit soort glas wordt veel in auto's toegepast. Uitstekend is ook het gelaagde glas, dat uit tenminste twee lagen glas be staat, waar een doorzichtige folie tussen zit. „Er is echt een be hoorlijke kracht voor nodig om daar doorheen te komen. Het kan buigen, het kan scheuren, maar het breekt niet echt in stukken", zegt de heer Halsema van het Veiligheidsinstituut. Draadglas is ook prima, maar is minder doorzichtig, glazen bouwstenen kunnen een glaswand vervangen, maar geen glazen deur. doorzich tig kunststof plaatmateriaal ten slotte is eveneens een veilig en onbreekbaar alternatief voor het huidige vlakglas. Dat veiligheidsglas nog steeds niet op grote schaal wordt toegepast heeft alles te maken met geld. Want veiligheidsglas is gemid deld drie keer zo duur als gewoon glas, terwijl voor kunststofplaten zelfs vijf keer zoveel moet wor den neergeteld. In de sociale wo ningbouw, maar ook in de koop sector, wordt vaak, om aan een scherpe prijs te komen, op menig dubbeltje gekeken Daarom vreest de heer Halsema, dat slechts weinig architecten of bouwondernemingen uit vrije wil veiligheidsglas gaan toepas sen. Dwingende overheidsvoor schriften zijn derhalve ge wenst.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7