Onderwij s-actie tegen groeiende werkloosheid Hans Siere een van de tweeduizend Milieuheffing koppelen aan gebruik van drinkwater Leidse stadsrubriek "Leiden dwingen tot inschrijven student" LEIDEN Ook Leidse leerkrachten in de knel LEIDEN - Het komend schooljaar zullen 1500 tot 2000 leer krachten niet meer op school kunnen terugkeren. Hen is ontslag aangezegd. Niet omdat ze een slechte 'juf of 'meester' waren. De reden is het sterk verminderde aantal leerlingen. Nederland telt zo'n 200.000 onderwijsgeven den. Daarvan dreigen er tenminste 30.000 in de komende tien jaar hun baan te verliezen. Commissie bepleit: Sinds het begin van de jaren '70 is het aantal jaarlijkse geboorten sterk afgenomen. Doordat het aantal onderwijsgevenden via zogenaamde formatieregelingen direct gekoppeld is aan het aantal leerlingen, daalt met het aantal leerlingen ook het aantal ar beidsplaatsen. Als doeltreffende maatregelen uitblijven, zal dit verlies van arbeidsplaatsen de komende jaren gigantische vor men aannemen. Wandelroute naar Burcht LEIDEN - De Leidse binnenstad krijgt er over enige tijd een nieu we gezellige wandelroute bij. Rondom de Burchtheuvel (van de Nieuwstraat naar de Oude Rijn) wordt een wandelroute aange legd over de vroegere Oude Burchtgracht. Begin volgend jaar wordt ook het voetgangersbrug getje over de Oude Rijn gebouwd die zal aansluiten op het voetpad dat uitkomt naast het hoge pand van Brill aan de Oude Rijn. Er is dan een fraai route gecreëerd vanaf de Haarlemmerstraat via de Dullebakkersteeg en brug getje naar het pad langs de Burcht, langs het pleintje met terras van het restaurant in het gerestaureerde koetshuis, langs de bibliotheek in het gerestau reerde Heerenlogement, naar de Burchtsteeg. Als de werkzaamheden worden uitgevoerd zullen ook het Burchtplein en de toegang daar toe opnieuw worden bestraat. Op het plein zal één boom worden geplant. Daarom heen wordt een gezellig zitje gemaakt en komt er een zeer beschut zonneterras van het restaurant in het Koetshuis dat op het zuiden is gelegen. Ten slotte ligt het in de bedoeling de trap naar dc Burchtheuvel te res taureren. De daarbij horende zuilen en het hekwerk zullen eveneens worden gerestaureerd. Het is niet de bedoeling de nieuwe route in de avonduren open te houden. Dat is eenvoudig te ver wezenlijken door het toegangs hek van de Burcht en het te ver nieuwen hek aan dè Oude Rijn af te sluiten. Het zal wel mogelijk worden gemaakt het restaurant in het Koetshuis ook 's avonds open te houden door middel van een extra hek tussen het Koets huis en bibliotheek. IN aast de ontslagen die nu gaan vallen heeft men in de onder wijswereld ook nog te maken met 16.000 werkzoekenden. Veelal mensen die net van een pedago gische akademie of andere do centenopleiding komen. Voor de Nederlandse federatie van onderwijsvakorganisaties (NFO) is het plafond bereikt. Zij eisen het behoud van het aantal ar beidsplaatsen en geen verdere uitbreiding van de werkloosheid. Zij willen via landelijke en regio nale akties - in de periode van 9 tot 21 juni - onder het motto 'Bouwen aan beter onderwijs' minister Pais duidelijk maken dat het jarenlang beknibbelen op de onderwijsbegroting voor het NFO onaanvaardbaar is. De NFO heeft genoeg plannen op tafel lig gen. Een greep daaruit: beper king van overuren, vrijwillig ver vroegd pensioen, verkorting van werkweek, verlaging groeps grootte, meer individuele leer lingbegeleiding, ontlasten van schoolleiding, meer aandacht voor het anderstaligenbeleid en buitengewoon onderwijs. Leiden De situatie in Leiden is niet veel rooskleuriger dan het landelijke beeld. Bij het gewestelijk ar beidsbureau stonden eind april onder het kopje onderwijs 161 mannen en 105 vrouwen als werkloos ingeschreven. Een woordvoerder van het arbeids bureau vertelde dat de kansen voor deze groep miniem zijn. "Er is veel te weinig vraag van de kant van de onderwijswereld", ver klaarde hij. Ook de heer P.G.J.N. Kop van de gemeente, afdeling onderwijs, liet weinig optimisti sche geluiden horen. De kente ring in het kleuteronderwijs is al begonnen. De komende twee jaar is het basisonderwijs aan de beurt. We verwachten dan heel wat ontslagbrieven uit te moeten doen gaan. Het hangt ook een beetje af van welke maatregelen de minister gaat nemen. Mis schien dat hij het stimulerings beleid, waar wij in onze gemeente veel mee te maken hebben, en wat zich nu beperkt tot het basis onderwijs, ook laat gelden voor het voortgezet onderwijs". Het stimuleringsbeleid houdt in, dat kinderen op grond van ach terstandsituaties recht hebben op extra aandacht en begelei ding. In de praktijk betekent dit extra arbeidsplaatsen. De algemene bond van onderwij zend personeel (ABOP) aangeslo ten bij de NFO, heeft gisteren via het hoofdbestuur laten weten dat er op 19 juni op veel scholen in het kleuter-, lager- en voortgezet geen les zal worden gegeven. Dit om druk uit te oefenen op minis ter Pais, die in deze maanden de nieuwe onderwijsbegroting voorbereidt en daardoor voor al lerlei belangrijke beleidsbeslis singen staat. De afdeling Leiden van ABOP is zich nog druk aan het beraden hoe zij aan de hele aktie nog een regionaal tintje kan LEIDEN - Hans Siere geeft al elf jaar les op een lagere school, waarvan acht jaar aan leerlingen van de "Leidse Hout". Hij is een van de 2000 leerkrachten, die na de grote vakantie niet meer hoeft te rug te keren. Ondanks zijn respectabele diensttijd had hij van al zijn collega's toch het minst aantal dienstjaren op zijn naam staan. En de re geling is zo, dat diegene dan moet vertrekken. Hij zit vol wrok. Een collega van 61 wei gerde gebruik te maken van de vervroegde Uittredingsre geling, wat het behoud van zijn baan betekende. Moreel gezien heeft hij het daar erg moeilijk mee. 34 jaar, gezin, en dan op straat komen te staan. Dat is niet iets wat je zomaar over je heen laat ko men. Siere: "Ik heb ook geen al te grote verwachtingen. Bijna vijf weken geleden heb ik tien sollicitatiebrieven de deur uit gedaan. Ik heb daar op nauwelijks respons gehad. Als er zo'n lange tijd over heen gaat neem ik aan datje al buiten de eerste selectie zit. En ook ervaring geeft je geen garantie op het spoedig heb ben van een baan". Jac van Rijn heeft zijn ontslagbrief net binnen. En eigenlijk nau welijks tijd gehad om bij de pakken neer te gaan zitten. De derde klassers van de "Karei Doorman' bezorgen hem nog handen vol werk. Het is zijn eerste baan en vier dienstja ren heeft hij er reeds opzitten. "Het nare vind ik, dat ik met mijn vier andere collega's hard heb gewerkt om het on derwijsplan op deze school goed op poten te zetten. De vruchten ervan plukken is er niet meer bij. Wij zijn een sti- muleringsschool. Na de vakantie is dit voorbij. Dit be tekent niet 25 leerlingen per leerkracht, maar 30. Vandaar mijn ontslag en dat van mijn collega. Twee mensen moe ten ze dus volgend schooljaar missen. Onmogelijk voor mijn gevoel om dan goed on derwijs te blijven geven. Ik hoop maar dat ik met mijn 26 jaren nog ergens anders te recht kan". SASKIA STOELINGA ADVERTENTIE Klokken Grote keuze in het betere genre INTERESSANTE PRIJZEN GEDURENDE DE MAAND MEI 10% KORTING Uw vakspecialist V. D. WATER Haarlemmerstraat 181 leiden Eigen ateliers. Prof. dr. J.H. Christiaanse LEIDEN - Koppel de hoogte van de waterverontreinigingsheffing aan de hoeveelheid drinkwater, die een gezin gebruikt. En in de heffing via de nota die het water leidingbedrijf verstuurt. Dat zijn de belangrijkste aanbevelingen die een commissie onder voorzit terschap van de Rotterdamse hoogleraar prof. dr. J.H. Chris tiaanse heeft gedaan. Het rapport met de conclusies werd vanmid dag in het Rijnlandshuis in Lei den aangeboden aan de voorzit ter van de Unie van Waterschap pen, mr. Th. A.J. Vosters. Op dit ogenblik wordt de veront reinigingsheffing opgelegd via een omslag van de uitgaven voor het waterkwaliteitsbeheer. In het gebied van Rijnland geldt als ba sis drie vervuilingseenheden per woning. Tegen deze vrij grove benadering bestaan bezwaren. In de eerste plaats omdat het niet afhankelijk is van het werkelijke aantal bewoners van een woning (slechts alleenstaanden kunnen vermindering aanvragen), en in de tweede plaats omdat geen re kening wordt gehouden met de werkelijk veroorzaakte vervui ling. De commissie heeft onder zocht of er geen heffing op basis van het werkelijke aantal bewo ners mogelijk was, maar dat zou veel te hoge kosten met zich meebrengen. Vandaar dat men gekozen heeft voor koppeling aan het waterverbruik. Volgens de commissie zal deze manier van heffen maatschappelijk als rede- LEIDEN - De Leidse universiteit moet gaan bekijken of de ge meente Leiden niet kan worden gedwongen studenten in te schrijven als woningzoekenden. Desnoods zou dat door middel van een kortgeding moeten ge beuren. Dit wil het universiteits raadslid dr. Wolters. Hij vroeg gisteravond tijdens een vergadering van de universiteits raad, het college van bestuur deze mogelijkheid te onderzoeken. Het college van bestuur zei schriftelijk op deze vraag terug te komen. lijk en rechtvaardig worden erva ren. Al voegt men daar onmid dellijk aan toe dat een duidelijk verband tussen waterverbruik en vervuilingswaarde van het af valwater nog niet is aangetoond. Als voordeel van de nieuwe manier van heffen ziet de commissie dat kosten kunnen worden bespaard door het op te nemen in de nota's die het waterleidingbedrijf ver stuurt. Na de verschijning van het rapport zal het aan de betrok ken waterschappen en provin cies worden toegestuurd met het verzoek daarop commentaar te leveren. Eind van dit jaar hoopt de Unie van Waterschappen een definitief standpunt te kunnen bepalen. De waterverontreinigingsheffing is gebaseerd op de Wet Verontrei niging Oppervlaktewater die in het begin van de jaren zeventig van kracht werd. Sinds de invoe ring zijn de bedragen jaarlijks sterk verhoogd mede als gevolg van de bouw van nieuwe water zuiveringsinstallaties. In Rijn land bedroeg de heffing vorig jaar f94,20 per woning. Jaarlijks wordt in het gehele land door wa terschappen en provincies onge veer 500 miljoen gulden geïncas seerd. Behalve een wijziging voor de huishoudens stelt de commis sie ook een verandering voor bij de heffing voor bedrijven. Zo vond een meerderheid dat de commissie dat bepaalde toesla gen voor onregelmatige en extra grote lozingen niet juist waren en Zoals bekend wil de gemeente Lei den studenten niet inschrijven als woningzoekenden. Tot een aantal jaar terug viel de huisves ting van studenten onder de ver antwoordelijkheid van het minis terie van onderwijs. Onlangs werd de huisvesting van studen ten ondergebracht bij het depar tement van volkshuisvesting. Men is nu bij de universiteit van mening dat de zorg voor de huis vesting daardoor bij de gemeente rust zodat studenten zich moeten kunnen laten inschrijven als wo ningzoekenden bij de gemeente. moeten vervallen. De sterke ver eenvoudiging, die de minderheid afwijst, zal tot gevolg hebben dat de meeste bedrijven minder gaan betalen. Een uitzondering geldt voor de continubedrijven. De las ten zullen op de schouders van de huishoudens komen te rusten. Om dat niet te abrupt te laten ge beuren stelt de commissie een overgangsregeling voor. Destijds zijn bij de invoering van de verontreinigingsheffing ernstige bezwaren geuit tegen de lasten verdeling. Met name het Milieu Aktiecentrum Nederland (MAN) heeft op diverse plaatsen in ons land acties gevoerd. Het MAN vond dat de bedrijven veel teveel werden ontzien en dat de burger daardoor te zwaar werd belast. Ook in Leiden weigerden des tijds tientallen om de heffing te betalen. De commissie boog zich ook over het probleem dat kan ontstaan wanneer teveel bedrij ven - als gevolg van de hoge las ten - ertoe zouden overgaan zelf te zuiveren. Men vindt dan ook dat bekeken moet worden of er een reductieregeling kan worden ingevoerd. In ruil voor een be paalde korting op de heffing ver plicht zo'n bedrijf zich voor lan gere tijd gebruik te maken van een waterzuiveringsinstallatie, die wordt geëxploiteerd door een waterschap. Het moet ook voor komen dat inwoners plotseling voor veel hogere lasten worden geplaatst Girokaarten weggehaald LEIDEN - Bij een insluiping in een pand aan de Breestraat zijn giste ren twaalf girokaarten, een giro- pas en een fototoestel buitge maakt. De buit werd ontvreemd uit een kamer die via een winkel aan de Breestraat was te bereiken. Prof. Gerritsma (60) overleden LEIDEN - De Leidse hoogleraar in de farmacie prof. dr. K. W. Ger ritsma is gisteren op 60-jarige leeftijd overleden. Prof. Gerrits ma, die in 1920 in Utrecht werd geboren was onder andere oud hoogleraar bij de vrije universi teit in Amsterdam en oud-hoog leraar bij de Potchefstroomse universiteit in Zuid-Afrika. Prof. Gerritsma deed in 1940 kan didaatsexamen farmacie bij dc universiteit in Utrecht. In 1957 promoveerde hij in Utrecht tot doctor in de farmacie. Van 1955 tot 1967 werkte hij in Zuid-Afrika en daarna als hoogleraar in Am sterdam. Vanaf 1970 werkte hij in Leiden. Vrijdagmiddag wordt er om een uur een dienst gehouden in het kerkelijk centrum De Regenboog in de Merenwijk. Na de dienst is er gelegenheid tot condoleren. De crematie zal in stilte plaats vinden. VIJFLING MAAKT HET UITSTEKEND LEIDEN - Het gaat uitstekend met de Leidse vijfling. De verwach ting is dat de vijf jongens, die bij-, na twee weken geleden werden geboren, deze zomer nog naar huis kunnen. De moeder zal vol gens een woordvoerder van het Academisch Ziekenhuis Leiden "zeer spoedig het ziekenhuis kunnen verlaten". Alle jongens zijn nu van de beade mingsapparatuur af en twee van hen worden normaal gevoed. De ze nemen toe in gewicht. De an dere drie worden nog kunstmatig gevoed en hebben nog hun ge boortegewicht Het medisch team van het zieken huis dat de vijfling en moeder be geleid zegt tevreden te zijn. "De kans dat de vijf jongens in leven btyjvea is en d te noemen",aldus de ziekenhuiswoordvoerder. door René van der Velden Jaap Visser Slecht ter heen "Er is niet eens een invalide parkeerplaats voor het kan tongerecht", vertelde deze week een invalide mevrouw tegen de kantonrechter. Voor invaliden moet de binnenstad bereikbaar zijn. Maar zelfs in valide-autorijders kunnen niet verlangen dat zij de auto lukraak kunnen parkeren precies voor de winkel waar zij moeten zijn. Mevrouw stond bij de kanton rechter vanwege een parkeer- overtreding in de Breestraat. Zij had de auto op de stoep bij Wamsteker in de Breestraat gezet om vervolgens naar de overkant naar het reisbureau Lissone-Lindeman te gaan. "Wat moet ik anders?", begon de mevrouw haar gloedvolle betoog. "In de Breestraat is geen enkele invalideparkeer plaats. Ik was expres 's mor gens vroeg van huis gegaan om een parkeerplaatsje te treffen. Nergens één plaats. Die invalideparkeerplaatsen zouden ze op een landkaart moeten aangeven". Kantonrechter Van Dijke had alle begrip voor de vrouw. Hij gaf haar geen straf. Voor haar verwijten over het gebrek aan invalideparkeerplaatsen verwees hij haar naar de ge meente. "Hoe zit dat eigenlijk met die invalide-parkeerplaatsei)?", vroegen wij aan verkeers- ambtenaar Van Zonneveld. "Ik geef toe dat het invaliden- parkeren aan de Breestraat niet ideaal is. Maar wat moet je dan? Op de Breestraat kun je moeilijk invalide-parkeer plaatsen aanleggen. Het is er veel te druk om een rolstoel uit te klappen. De invaliden maken dan grote kans platge- reden te worden door een bus", aldus Van Zonneveld. De gemeente heeft zich bij het aanleggen van de ruim vijftig invalide-parkeerplaatsen ge houden aan de stelling dat de invalide niet meer dan hon derd meter hoeft te lopen. Voor het eerste stuk van de Breestraat zijn invalide-par keerplaatsen op de hoek Pie- terskerkgracht/Langebrug, voor het midden zijn er achter het stadhuis, en voor het laat ste stuk van de Breestraat kunnen invaliden terecht op plaatsen bij het politiebureau. Dan zijn er nog parkeerplaat sen voor invaliden onder an dere aan de Beestenmarkt, de Garenmarkt, de Ir. Driessen- straat enz. De invalideparkeerplaatsen worden vaak slecht bezet door de mensen waarvoor ze bedoeld zijn. Autorijders die maar al te best kunnen lopen staan er des te vaker op. De politie heeft daarom de afge lopen maand tientallen auto's van validen weggesleept. Maar liefst 380 Leidse invaliden zijn in het bezit van een inva- lide-parkeerkaart. Van de gemeente krijgen zij een plat tegrond waarop de invalide parkeerplaatsen zijn aange geven. De invaliden buiten Leiden moeten de P-pijlen volgen. Op het Falkplan staan de invalideparkeerplaatsen (nog) niet aangegeven. Karnemelk Consternatie gistermiddag op de Nieuwe Rijn. Bij de her stelwerkzaamheden aan de walmuur werd de waterlei ding geraakt. Gevolg: de helft van de Nieuwe Rijn zat een tijdlang zonder water. "Ach, da's niets bijzonders", merkt de heer Van Atten van de Leidsche Duinwatermaat schappij op. "Zoiets is voor ons dagelijks kost". Dagelijkse kost of niet. Lastig is het in elk geval wel om een tijdlang zonder water te zit ten. Bij de "Kleine Klupde koffieshop aan de Nieuwe Rijn, zaten ze er gisteren in elk geval flink mee in de maag. "Lastig? Wat heet lastig. Zeg maar rustig een ramp", aldus Wil Moerer van de Kleine Klup," "Klanten die normaal aan de koffie zitten moesten nu opeens genoegen nemen met een glas karne melk. Zakken "De maden kruipen d'r uit zegt een verontwaardige bewoner van de Jan Vossensteeg, de winkelier Van Vliet van nummer 18. Hij doelt op de vuilniszakken die alsmaar voor zijn deur blijven liggen. Het is niet voor het eerst dat de stoep als vuilniszakkenber- ging dienst doet. Maar met het warme weer van de afge lopen dagen loopt het hele maal de spuigaten uit. Bo vendien worden de zakken kapotgereden door auto's en door huisdieren verder in stukken gescheurd. "Er breekt nog 'es een epidemie uit" dreigt Van Vliet. De oorzaak? De gemeentereini gingsdienst heeft ook giste ren weer verzuimd de zakken op te halen. Telefoontjes le verden Van Vliet niets op: de zakken bleven waar ze lagen. Navraag bij de reinigingsdienst leert dat de gemeentelijke in stantie met de handen m het haar zit. Volgens voorlichter vuilniszakken w dieren openqescheui Pauw is het momenteel bijna onmogelijk om de stad schoon te houden, want van het aantal vuilnislieden is de helft (31 man) ziek. Of griep, of langdurig van het arbeids proces uitgesloten. Daar komt nog bij dat de Jan Vossensteeg praktisch onbe reikbaar is. "Acht van de tien keer kom je er niet in; door geparkeerde auto's of door bouvaktiviteitenaldus Pauw. door auto's stukgereden of door huis- Overigens is de Jan Vossen steeg niet de enige straat met dergelijke problemen Het vuilnis in de Gabriel Metzu- straat kan ook niet of nauwe lijks worden weggehaald. Daar zijn kortgeleden paaltjes neergezet waardoor de grote vuilniswagen er niet meer kan draaien. "Het is jammer dat er wat zulke dingen be treft zo weinig overleg met de reinigingsdienst wordt ge voerd", verzucht de voorlich ter. Universiteitsraadslid JVolters:

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3