Fort Knox: de spaar pot van Amerika WOENSDAG 21 MEI 1980 FORT KNOX-KENTUCKY - Net als veel mensen heeft ook George Benjamin Wright een zakrekenmachientje in zijn bureaula. Zo nu en dan kan hij, nadat hij de krant uit heeft, zijn nieuwsgierigheid niet langer de baas. Na een serie aanslagen op zijn calcu- latortje van drie tientjes blijkt dat hij nog voor de lunch ettelijke miljarden armer is geworden. Niettemin laat George zich zijn lunch best smaken. Tussen twee happen door zegt hij dat een dergelijk verlies morgen waar schijnlijk wel weer gecompenseerd zal worden. Maar met de huidige hausse in goud neemt ook de publie ke belangstelling voor Fort Knox toe. Wright ontvangt veel telefoontjes en brieven met het verzoek of ze het goud eens mogen zien (Nee), of het er nog allemaal ligt (Ja) en of het wel veilig opgeborgen is (Ja). Om kort te gaan: in Fort Knox liggen 147.342.320.272 ounces puur goud opgeslagen. Eèn ounce troois is gelijk aan 31,1034 gram. Uitgedrukt in kilo's (en slechts drie deci malen) ligt er dus 4,582 mil joen kg goud in de kluizen. Meer dan alle farao's van Egypte of de Spaanse con quistadores bij elkaar hebben gezien. George .Benjamin Wright is verantwoordelijk voor elke ounce of deel daar- Toen Amerika de goudstan daard verliet (1933), werden alle Amerikanen over de ge hele wereld verplicht hun gouden munten in te wisse len. Deze gingen de smelto ven in en werden omgevormd tot staven goud. Met gepant serde treinen en voertuigen werden deze overgebracht naar Fort Knox. De hele ope ratie was omgeven met ma chinegeweren en lege treinen om de aandacht van de echte transporten af te leiden. Met de bajonet op het geweer werd iedereen op afstand ge houden. Fort Knox is dan ook de groot ste „spaarpot" van de Ver-- enigde Staten. Meer dan de helft van de Amerikaanse goudvoorraad ligt hier in de kleine kluizen. Toen de goudmarkt in januari zijn re cordhausse bereikte, was dit goud zo'n slordige 245 miljard gulden waard. Het zou zo ver kocht kunnen worden, want er is geen wet die dat verbiedt. Met de opbrengst zou gedu rende heel wat jaren iedere Amerikaanse begroting slui tend gemaakt kunnen wor den. Stof Maar er wordt niets van ver kocht en de hoeveelheid goud in Fort Knox is de laatste ja ren dan ook zo goed als onge wijzigd gebleven. Het ligt daar alleen maar, op stellin gen aan de muren van kleine kamers, in een gebouw dat naast het eerste het beste bankgebouw in het niet zou verzinken. Van al die prachti ge 446.698 broodjes goud, elk minstens een half miljoen waard, worden geen bood schappen gedaan of hypo theken betaald. Ze leveren ook geen rente op of zorgen voor belastingverlaging. Er slaat alleen een dun laagje stof op neer. Meer gebeurt er niet mee. Tot voor kort was in een stoel bovenop het goud zitten een rustig baantje. Het had iets kloosterachtigs; ver verwij derd van de woelige wereld. Zo belde er een poosje geleden iemand van een radiostation. Of een van de bewakers zo vriendelijk wilde zijn even met de telefoonhoorn tegen een broodje goud te slaan, zo dat de luisteraars dat „prach tige geluid eens konden ho- George zegt wel begrip te heb ben voor de belangstelling. Zelf bezit hij behalve zijn trouwring geen gram goud. Iets wat hem wel een beetje dwars zit. Tijdens zijn eerste jaar in Fort Knox steeg de waarde van het goud met maar liefst 400 procent; zijn salaris met 7,7. George heeft dan ook iets van een filo soof. Mausoleum Fort Knox is bepaald geen hoogstandje van architec tuur. De twee verdiepingen van dit saaie gebouw zijn op getrokken uit graniet, staal en beton. Mede doorzijn simpele rechthoekige vorm lijkt het in de verste verte niet op de pi ramides waarin de farao's in al hun pracht en praal worden begraven. Nee, de (voorlo pig?) laatste rustplaats van het Amerikaanse goud heeft meer weg van een mauso leum voor een bierbaron. Het gebouw meet 36,9 bij 32 me ter en is 12,8 meter hoog en is opgetrokken in een stijl die in 1936 waarschijnlijk moest doorgaan voor moderne ar chitectuur. Op het dak draai ende tv-camera's. Langs het onder spanning staande sta len hek en op de hoeken van het gebouw zelf staan schild wachthuisjes. Boven de marmeren ingang staat sim pelweg te lezen „Magazijn van de Verenigde Sta ten". De dagjesmensen mogen echter niet dichtbij genoeg komen om dit te kunnen lezen. Het hek halen ze niet eens. Een paar honderd meter terug staat een bord. „Halt. Reden van uw bezoek inspreken in de intercom. Geen toegang zonder verkregen toestem ming". Is het bezoek ingege ven door louter nieuwsgie righeid, dan verzoekt een anonieme stem uit een luid spreker u op dringende toon weg te gaan. Fort Knox, een foto uit 1937 Door Saul Pett Combinaties Het goud en andere zaken die in Fort Knox worden bewaard, liggen opgeslagen in een twee verdiepingen tellende enor me kluis in het hart van het gebouw. Voor het openen van de kluisdeur zijn meerdere mensen nodig omdat nie mand de hele combinatie kent. Deze ligt weer in een andere safe in Washington. De wanden en de bovenplaat van de eigenlijke „brandka- mer" zijn van plaatstaal. Er omheen stalen L-balken en een betonnen mantel. De kluis is onderverdeeld in 28 compartimenten, die elk weer met een speciale sleutel wor den afgesloten. Elk compar timent is verzegeld. Aan de deuren hangen kaartjes met de handtekeningen van de ge tuigen die verklaren te heb ben gezien dat zoveel staven met dat en dat gewicht en een bepaalde puurheid zijn bin nengebracht. Deze compartimenten zijn 4,89 m diep. 2,6 breed en 2,74 hoog. In elk kamertje rusten op de stellingen rond 36.000 goud staven, van 20 cm lang met een gewicht van 12,5 kg. In elk van deze ruimten ter grootte van een keuken ligt dus ruim tien miljard opge slagen. Niemand komt het gebouw in of uit zonder door de zeer ge voelige metaaldetector te lo pen. Hoewel niemand dit verhaal geloofde, vormde het voor het Congres toch de aanleiding nog datzelfde jaar een kijkje te komen nemen in Fort Knox. Het was de eerste keer sinds 1943, toen president Roosevelt kwam controleren, dat iemand die niet direct te maken heeft met het Bureau van de Munt werd toegelaten. Een van de congresleden had zelfs zijn eigen goudschaaltje meegebracht. Uit willekeuri ge goudstaven werden mon sters getrokken. Deze werden onder de ogen van de con gresleden gewogen. Alles bleek in orde te zijn. partement de inhoud komen controleren. Al die tijd heeft de directeur van Fort Knox niet geweten wat hij in huis had, tot de kist in 1978 onder zware militaire bewaking naar Hongarije werd over gevlogen. Het bleek te gaan om de kroon, rijksappel, scepter en mantel van Stata nus, de eerste christelijke ko ning die duizend jaar geleden Hongarije regeerde. Toen de Russen in iy45 steeds dich terbij kwamen, waren deze relikwieën het land uit ge smokkeld en in veiligheid ge bracht Drugs Naast goud bevatten de kluizen van Fort Knox verder indus triële diamanten, platina en een niet geringe hoeveelheid grondstoffen voor medicij nen. In 1975 wisteen krant uit Kentucky te melden dat het zou gaan om rond 70 ton opium en 11 ton morfine die gebruikt zouden kunnen worden in geval van een na tionale ramp. „Op straat" zouden deze drugs vijftig miljard gulden waard zijn. In de loop der jaren staken steeds opnieuw geruchten de kop op dat al het goud van Fort Knox weg zou zijn. Hoe weten we zeker dat het geen verguld lood is0 Tijdens het Watergate-schandaal (1974) kon men zelfs huren dat Nixon, zojuist afgetreden, er via de Rockefellers voor had gezorgd dat veel van het goud naar Zwitserland was over gebracht. Het zou bestemd zijn voor de oliesheiks in het Midden-Oosten. Onderzoek De in 1974 opgeworpen vragen leidden wel tot het eerste ac countantsonderzoek sinds 1937, het jaar waarin Fort Knox in gebruik werd geno men. Pas over vier jaar wordt dit onderzoek afgesloten. Elk jaar komt een door het minis terie van financiën benoemde commissie van acht naar Fort Knox. Onder hun ogen wordt tien procent van de totale goudvoorraad geteld en ge wogen. Omdat de zuiverheid van het goud zelfs in dezelfde staaf kan verschillen, worden uit zowel de boven- als de on derkant monsters getrokken ter grootte van het topje van een pink. Deze worden naar New York gestuurd om te worden gekeurd. George Wright noteert het gewicht dat Fort Knox verlaat Zijn jullie halverwege het on derzoek al iets kwijt? George Wright: „Niets. Het ligt er al lemaal nog. Nog geen hon derdste gram is zoek'. Blijft echter dé grote vraag: waarom wordt er niets met al dat goud gedaan? Het met de hand geschreven antwoord van Anthony Solomon, vice- thesauner „Het ministerie van financien behoudt zich het recht voor goud te verko pen wanneer het dit in de con text van bepaalde factoren noodzakelijk acht. Verder wenst het zich te onthouden van elke verklaring die mo gelijkerwijs de markt zou kunnen verstoren". Oefening Desgevraagd zegt onze ex- tankcommandant Wright dat sinds de goudschat er ligt er in Fort Knox nog nooit alarm is geslagen. Zelfs niet ten tijde van Pearl Harbor, de Cubaan se crisis of andere momenten van grote spanning. Voor zo ver bekend heeft geen enkele bewaker ooit buiten de schietbaan in de kelder zijn pistool afgeschoten. Een paar keer p<-r jaar verschijnen plotseling rond en boven het gebouw tanks en helikopters. Bij deze oefeningen wordt alles wat schieten kan gericht op het Magazyn. Tussen twee haakjes, de stich- tingskosten van Fort Knox bedroegen in 1936 560.000 dollar, üp dit moment zou het bij verkoop zo'n drie miljoen opleveren. Niet gestof- Ook zou hij, wanneer hij het goud eens zou willen zien, bij aankomst zijn zakken moeten legen, gevisiteerd worden en door de tunnel gaan. En om gekeerd bij vertrek. Hij zou zijn bezoek ook tevoren moe ten aankondigen, omdat an ders de grote kluisdeur van wege de opgedeelde combi natie niet open kan. Wereldoorlog voor bankbiljetten hier liggen opgeslagen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog stuur de de Amerikaanse regering diverse waardevolle zaken hierheen: de Grondwet, de Onafhankelijkheidsverkla ring, een kopie van de Magna Carta, Lincolns Rede te Get tysburg en tweede inaugurale toespraak. Het „Magazijn" valt onder het Bureau van de Munt, een on derafdeling van het ministe rie van financiën. Maar ook andere departementen krij gen opslagruimte toebedeeld. Aangenomen wordt dat ook de muntstempels en clichés Onder de codenaam „Operatie Klondike" bracht het minis terie van buitenlandse zaken tegen het einde van de oorlog onder bewaking van het leger en de luchtmacht een myste rieuze kist. Gedurende 33 jaar zijn om de twaalf maanden twee ambtenaren van dit de

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29