Jonker voelt door 'gepakt' Den Haag MOSER BUIGT VOOR HINAULT 'Waar is de sokkel?' Kom praten over heiwerk bij Heineken Zoeterwoude. KNWU schaart zich alsnog achter het NOC-besluit r n Vanl8'3° 'MN 'Hervormer hoofddoekje voor vrouwen in Kamer Als bedieningsman of vorkheftruckchauflfeur zit je goed bij Heineken. woensdag 21 mei 1 [oe DEN HAAG - Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) ziet ervan af zijn renners te advise ren niet aan de Olympische Spelen in Moskou deel te nemen. De KNWU verklaarde zich maandag tijdens de vergadering van het NOC voorstander van een boycot en stemde om die reden tegen het voorstel van het NOC-bestuur een Nederlandse afvaardiging naar Moskou te sturen. Nu het merendeel van de sportbonden heeft besloten wel aan de Spelen deel te nemen, zal de KNWU toch een ploeg naar Moskou afvaar digen. De wielerbond heeft hiertoe besloten om een scheuring binnen de Neder landse sportwereld te voorkomen. Voorzitter Hylkema: „We waren toch al van plan de renners in te schrijven, die aan de Spelen willen deelne men. We zullen nu echter in elk geval een ploeg samenstellen. We leggen ons neer bij de beslissing, die door een ruime meerderheid van het NOC is genomen". Inmiddels heeft de Nederlandse regering besloten de secretaris van de ambassade in Moskou te ontheffen van zijn functie als Olympisch atta ché. Pieter-Jan Wolthers, die deze functie tot gisteren heeft vervuld, zou j als verbindingsman optreden tussen de Nederlanders in de Sowjet-Unie en de organisatoren van de Olympische Spelen. Bovendien heeft de regering ervan afgezien een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken naar Moskou te sturen om Neder landsejournalisten bij te staan. Deze besluiten zijn genomen, omdat het NOC tegen het advies van de regering in heeft gemeend toch aan de Olympische Spelen te moeten deelnemen. Het NOC-bestuur is hiervan in kennis gesteld. Niettemin kunnen Nederlanders in Moskou - wanneer zij in moeilijkhe den komen - ook tijdens de Olympische Spelen rekenen op bijstand van de ambassade. De omvang van de ambassadestaf is hierop berekend, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. Het NOC-bestuur heeft voorts te horen gekregen, dat het subsidiebedrag van 6000 gulden voor deelneming aan de Spelen niet wordt uitgekeerd. Tevens wordt ambtenaren niet toegestaan om betaald verlof op te ne men. Daartoe heeft staatssecretaris Wallis de Vries van CRM, zoals hij al eerder had aangekondigd, dinsdag besloten. De Russische ambassadeur in Nederland, Tolstikov, heeft gisteravond voor de televisie verklaard blij te zijn met het besluit van het NOC om aan de Spelen deel te nemen. „Het is een democratisch genomen beslis sing", aldus Tolstikov. Hij noemde de Nederlandse deelneming een verrijking van de Olympische Spelen. „Wij zullen de Nederlandse sportlieden gastvrij ontvangen". Het comité Olympische Spelen en Mensenrechten, dat door de politieke partijen in de Tweede Kamer is opgericht, gaat zich de komende weken wenden tot de sporters die naar Moskou gaan. Voorzitter Ed van Thijn: „We willen de sporters informeren over de situatie in de Sowjet-Unie. Wij zullen ze vertellen over de al meer dan honderd dissidenten, die vanwege de Olympische Spelen zijn gearresteerd". Het comité zal zich ook in de toekomst blijven bemoeien met internationale sportevene- menten in landen, waar de mensenrechten met voeten worden getre den. ZAANSTAD (GPD) - Jos Jonker voelt zich "gepakt'' door FC Den Haag en diens nieuwe trainer Hans Kraay. Eerder was afgesproken, dat de voetballer uit Castricum voor een transferbedrag van 240.000 gulden zou kunnen overstap pen naar een profclub in Noord-Holland. AZ'67 liet toen meteen het oog vallen op deze bekwame middenvelder, Geplaatst maar na de komst van Kraay werd de transfersom plotse ling opgeschroefd naar 600.000 gulden. en binnen vijf minuten was de stand gelijk door Bathenay (strafschop) en Bureau. Een kwartier voor tijd besliste Pilor- get de wedstrijd. Jos Jonker: "FC Den Haag vraagt een veel te hoog bedrag voor mij". lonker vindt dat een veel tehoog bedrag voor een 29-jarige semi- prof, die dagelijks werkzaam is als machinebankwerker en die baan beslist niet kwijt wil. Bo vendien kan Jos Jonker het niet meer opbrengen dagelijks naar Den Haag te reizen om daar de trainingen te volgen. Broer Nico Jonker, die de zaken van Jos thans behartigt, is dan ook verbolgen over deze gang van zaken. "Dit is absurd. Jos wordt hier duidelijk geblokkeerd in zijn carrière als semi-prof. FC PISA (ANP) - Francesco Moser heeft de eerste echte con frontatie in de Giro met Bernard Hinault verloren. De Italiaan verspeelde in de tijdrit van Pontedera naar Pisa, over 36 kilometer, precies één minuut aan Hinault. Moser kreeg dan ook geen rose trui op de vijfde dag van de Giro. Bernard Hinault, die in de tijdrit met veertien seconden ver schil werd verslagen door Jorgen Marcussen, is de nieuwe leider in het algemeen klassement. Giuseppe Saronni, die zich in drie van de vier massa-aankomsten de meester-sprinter had getoond, kwam in de rit op uitsluitend ei gen kracht ook behoorlijk mee. ROTTERDAM (ANP) - Feye- noord is de zaterdag in de bekerfinale tegen Ajax ge wonnen KNVB-beker al weer voor een deel kwijt. Stadiondirecteur Frits de Kimpe heeft gisteren bij de Rotterdamse politie aangif te gedaan van het verdwij nen van de marmeren sokkel van de beker. Bij het uitreiken van de beker was de sokkel volgens hem nog aanwezig. De Kimpe vermoedt dat de zeker 35 kilo wegende sokkel is verdwe nen tijdens het ererondje van de Feyenoorders. "Degene die de beker daarnr naar boven heeft gebracht, heeft die losse sokkel op het ere-terras laten staan. Die zou later opgehaald worden. Dat duurde enige tijd, door allerlei toestanden en toen we daarna naar het ereterras gingen bleek de sokkel ver dwenen. Waarschijnlijk meegenomen als souvenir". Wijnands stapt over naar Post DEN HAAG - Ad Wijnands, de wieleramateur uit Maastricht, zal de dag na afloop van Olympia's amateurronde van Nederland, in dienst treden van de profformatie van Peter Post. De 21-jarige cou reur zal starten in een aantal een daagse wedstrijden, alvorens hij in de ploeg wordt opgenomen voor de Ronde van Zwitserland. Daarna rijdt hij het kampioenschap van Nederland voor beroepsren ners, dat op zondag 22 juni in Geulle wordt gehouden. Tijdens de Ronde van Frankrijk komt Wijnands uit in wedstrijden in België, Nederland en Luxem burg. Hij werd tiende, op twee minuten van Marcussen. De Deen klom door dit resultaat van de hon derdste naar de vierde plaats in de algemene rangschikking. Uitslag: 1. Jorgen Marcussen (Den) 45 minuten 7 seconden, 2. Hinault (Fra) op 14 se conden, 3. Knudsen (Noo) op 0,48, 4. Torelli (Ita) op 1.04,5. Visentini (Ita) op Het algemeen kla: 1. Bernard Hinault 19 u seconden, 2. Knudsen op 32 seconden, 3. Moser op 0.54,4. Marcussen op 1.01. 5 Visentini op 1.20,6. Torelli op 1 44.7. Saronni op 2.03, 8. Contini op 2.15,19. Schuiten op 3.08. r Bernard Hinault ADVERTENTIE Baantitelstrijd Lau Veldt heeft gisteravond in sportpaleis Ahoy' in Rotterdam zijn Nederlandse titel op de sprint voor amateurs geprolon geerd. De veelvoudige kampioen uit Amstelveen was in de finale zijn "eeuwige" rivaal Sjaak Pie- ters te snel af. In twee moest de Zwanenburger eens zijn meerdere in Veldt er kennen. Veldt won de eerste rit in 11,53. In de tweede rit had hij voor de laat ste 200 meter een tijd van 11,77 seconden nodig. De derde plaats ging naar de Amsterdammer John van Zeijderveld. René Koppert behaalde de Neder- VooVRTOdenburirdat bepaald niet landse amateurtitel op de ïndivi- ongeïnteresseerd speelde LEIDEN - In het toernooi om de Klaas Hüner-bokaal heeft Roo- denburg gisteravond op het LDWS-terrein een verrassende 0-1 nederlaag geleden tegen af delingsclub VTL. Het beslissen de doelpunt werd vier minuten voor tijd gescoord door invaller Freddy Smit. ritten Met die goal kreeg VTL loon naar werken, want geen moment had de Vliet-club zich de mindere ge toond van de zoveel hoger voet ballende stadgenoot, integen deel. In het pittige duel had met name Steef Pattiapon al enkele uitstekende mogelijkheden ge kregen om zijn ploeg aan een voorsprong te helpen. Den Haag wil nu door die 6u0.uuü gulden aan transfergeld de tekor ten wegwerken en daarvan is mijn broer de dupe. Jos Jonker zal dan ook beslist zijn contract niet verlengen bij FC Den Haag", De middenvelder had eerder uitge breide contacten met AZ dat, ge schrokken door de forse transfer som, thans een afwachtende houding aanneemt. Overigens blijkt het voor Jos Jonker een moeilijke zaak op de zware en langdurige trainingen van AZ te combineren met zijn werk. Lie ver keert hij terug naar Telstar, dat hem jaren geleden voor 217.000 gulden liet overgaan naar FC Den Haag. Gezien de huidige situatie heeft het er evenwel alle schijn van, dat Jos Jonker terugkeert naar zijn oude club Vitesse '22 om daar verder als amateur zijn voetbalcarrière af te bouwen. Hij zal dan ook bin nenkort overschrijving aanvra gen naar deze Castncumse twee deklasser. Bonhof Valencia en FC Köln hebben over eenstemming bereikt over de transfersom van de Westduitse international Rainer Bonhof. Hoewel Kölns-manager Karl Heinz Thielen desgevraagd weigerde het exacte bedrag te noemen mag worden aangenomen, dat het om ongeveer 1.3 miljoen gulden gaat. Bonhof was al eerder met zijn nieuwe werkgever tot een ak koord gekomen over een tweeja rig contract. Zijn jaarinkomen zal ruim 300.000 gulden (bruto) be dragen. Dit is aanzienlijk minder dan de 400.000 gulden 'schoon' die hij jaarlijks in de Spaanse stad verdiende. Ajax Landskampioen Ajax heefl gister avond zijn eerste wedstrijd in het toernooi van Paris st. Germain verloren: 2-3. Ajax had bij rust een voorsprong van 2-0. In de finale speelt Paris st. Germain tegen Standard Luik, dat in de eerste wedstrijd Benfica na een gelijke stand van 1-1 met straf schoppen had verslagen. Ajax speelde voor rust overtuigend tegen de Parij zenaars en nam binnen 25 minuten door Arnesen en een eigen doelpunt van Morin een voorsprong van 2-0. In de tweede helft ontregelde invaller Bureau de verdediging van Ajax Het Nederlandse juniorenelflal heeft zich geplaatst voor de halve finales van het UEFA-jeugdtoer- nooi om het Europese kampioen schap voor landenploegen van spelers tot achttien jaar. Nederland speelde gisteren in Maagdenburg zijn laatste wed strijd uit de groep gelijk (0-0) te gen Oost-Duitsland. Het Engelse voetbalelftal, dat za terdag met 1-4 van Wales verloor, heeft ook zijn tweede wedstrijd in het toernooi om het Britse kam pioenschap niet kunnen winnen. In Londen zagen 35.000 toe schouwers dat Noord-Ierland de Engelsen op 1-1 hield. Negen mi nuten voor tijd opende Johnson de score voor Engeland, twee mi nuten later maakte Cochrane ge lijk. De stand in het toernooi om het Britse kampioenschap is: 1. Noord-Ierland 2-3, 2. Wales 1-2, 3. Engeland 2-1,4. Schotland 1-0. Thomas De scheidsrechterscommissie be taald voetbal heeft de Amster dammer Bep Thomas als zevende scheidsrechter op de internatio nale lijst geplaatst. Thomas neemt de plaats in van Jan Beek, die enkele maanden geleden, op medisch advies, stopte met flui ten. Beek Door het bedanken van schoof Gerard Geurds op naar de a-groep, die nu bestaat uit Char les Corver (Voorburg), Gerard Geurds (Eindhoven), Jan Keizer (Volendam) en Henk Weerink (Coevorden). De b-groep wordt gevormd door Henk van Etteko- ven (Ede), Egbert Mulder (Sloch- teren) en Bep Thomas (Amster dam). Van de lijst van scheidsrechters in het Nederlandse betaalde voetbal is Jo Klinkers (Beek) afgevoerd, Henk van Dijken (Groningen) verdwijnt wegens het bereiken van de leeftijdsgrens. Van de groep grensrechters uit het be taalde voetbal is Waanders (De venter) afgevoerd. Het aantal scheidsrechters zal met vier worden vergroot, zes van de twaalf fluitisten van de over- gangslijst zijn namelijk gepro moveerd. Het zijn John Blanken- stein (Den Haag), Rob Broekman (Rozendaal), Hans Folmer (Hoo- geveen), Rob Mittelmeyer (Balk brug), Arie de Munnik (Amster dam) en Gerard de Schepper (Hulst). Nieuwe grensrechters zijn Van Buul (Den Bosch), Van Nisselroy (Heerlen) en De la Rambelje (Geldermalsen). ADVERTENTIE duele achtervolging. In de finale versloeg hij Gerrit Solleveld met zeer gering verschil: 4.50,17 tegen 4.50,52. In de halve eindstrijden had Solleveld voor de beste tijd op de vier kilometer gezorgd: 4.47,27. resterende speeltijd tekort om de gelijkmaker nog op het bord te brengen. Al kreeg Wim Lancel nog een uitstekende mogelijk heid. De uitstekende goalie Aad van Meurs verijdelde echter de scoringspoging. Een kort praatje over het werk. Gewoon even komen luisteren, verplicht u tot niets. Geen vragen meer na afloop? Dan er een nachtje over slapen en thuis op uw gemak een beslissing nemen. Eerst nog een kijkje nemen in de fabriek? Ook dat kan geregeld worden. Wij zijn op donderdag 22 mei in het gebouw van het Gewestelijk Arbeidsbureau, Oosterkerk- C, {S straat 1 te te Leiden. tot 19.30 Heineken Brouwerijen B.V.,Burg. Smeetsweg 1,2382 PH Zoeterwoude, tel. 071-814265. Morgen zullen vertegenwoordi gers van de Hervormde Vrou wendienst, de Hervormde Vrou wengroep en de Vrijzinnig-her vormde Vrouwenfederatie aan alle vrouwelijke leden van de Tweede Kamer een hoofddoekje aanbieden met daarop de naam van een in Argentinië vermiste politieke gevangene. Zij betuigen hiermee hun steun aan de Argen tijnse "Dwaze moeders die al enkele jaren elke donderdag voor de regeringsgebouwen in de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Ai res in stilte protesteren tegen de verdwijning van familieleden. Machtelozen De Kritische Gemeente IJmond zal de illegale buitenlandse werknemers tot het laatst toe al le bescherming bieden die zij kan opbrengen, waarbij zij ove rigens elke vorm van geweld afwijst. Dat bleek tijdens een ontmoeting tussen de Vereniging van Vrij zinnige Hervormden en de Kriti sche Gemeente in het IJmond- gebied. De gemeente acht de po sitiebepaling van de Raad van Kerken in Nederland ten aanzien van de illegalen kwalijk. "Jaren lang heeft de raad ons aange moedigd zoveel mogelijk voor deze mensen te doen. Nu je ze echt nodig hebt, haken ze af Ds. Jan Tulp van de Kritische Ge meente: Het is de taak van de kerk. op te komen voor de mach telozen". De vrijzinnige hervormden hebben een motie aangenomen waarin zij zich bereid verklaren het werk van de gemeente IJmond te on dersteunen. onder meer finan cieel. De raad van de faculteit der godge leerdheid van de Universiteit van Amsterdam veroordeelt in een gisteren uitgegeven verklaring het standpunt van de Raad van Kerken, die zich neerlegt bij de verwijdering van illegale arbei ders, "omdat het parlement daar toe nu eenmaal heeft beslist". mensen, vooral mensen in nood. Caper onthoudt zich zelf van een standpunt, omdat het de zaak te ernstig en te ingewikkeld vindt om deze in een paar regels af te Beroepingen Gevaarlijk Het landelijke bureau van de werkgroep Vraag en Aanbod" - religieuzen die zich inspannen om eigentijdse noden te lijf te gaan - waarschuwt de communi teiten van religieuzen in ons land in een brief voor rondtrekkende sekteleden die in kloosters en pastorien onderdak vragen. Met voor de Moon-sekte. die 1980 tot "missiejaar heefl uitge roepen. waarbij Nederland tot "missiegebied bij uitstek" werd vei klaai d. "Zij gedragen zich vriendelijk en trachten door hun meestal vrome gedrag pastores en kloosterlin- gen U- vermurwen." 'Vraag en aanbodwijst er op dat door het verlenen van gastvrijheid - mo gelijk uit medelijden of uit goed heid - medewerking wordt gege ven aan een beweging die vooral voor jonge mensen levensge vaarlijk kan zijn. Euthanasie Hel Centime! Adviesbureau vooi Priesters en Religieuzen (Caper) vraagt in zijn jaarverslag, over 1979 de kerkelijke overheden dringend, de ontwikkelingen met betrekkingen tot zelfdoding en euthanasie geïnteresseerd te vol gen. De kerkelijke wereld kan zich van dit probleem niet afma ken door alleen maar regels te stellen, meent Caper. Zij loopt dan gevaar opnieuw te worden uitgerangeerd uit belangrijke le vensgebieden en vragen van Hervormde kerk: beroepen te Boskoop W. A. Vlasblom De Bilt, te Stolw ijk P Alblai Buiteldd, te Dordrecht P.S.A. Lefeber Wa- tea ingen te iQkv eiduin Cu n G. Hendriks Zuilichem (Geld.), te Wageringen E. Bouman Heerde, te Breda-Terheyden J. Brorens van streekgemeente Maas en Waal; aangenomen naar Den Haag (vrijzinnige hervormden) S. de Jong Groningen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Putten K Ubels link Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Groningen H l' Brandsma Drachten, te Gonn- chem J. Kruis Den Bosch, te Le- lystad-Almere (in samenwerking met Nvd Gefft Kerk) K T de Jonge Steenwijk, te Middelburg W. Kok Capelle aan de IJssel; be dankt voor Nieuwpoort R. van Beek Baarn Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Gouda R. Boogaard loeiden, die bedankte voor Zwijndreeht; bedankt voor Rid derkerk J. van Haaren Amers foort, vooi Rotterdam Zuid A Vergunst Veen, voor Middelburg en voor Westzaan J. van Eckeveld Zeist.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25