Nederland moet aardgasbeleid verdedigen „Dat kan ons niet gebeuren "is het nieuwe Boek van de Maand. Raad van State verbiedt komst van Joegoslaven Officier eist zes jaar in omvangrijke zwendelzaak J „Gaat u rustig slapen.' dat kan ons niet «beuren Geen slecht oordeel over sociale dienst nn Leasen? economisch alternatief voor hoge rente CIRCLE LEASE 1 21 MF.T 1080 VARIA PAGINA 17 tc YAKIMA-Grote hoeveelheden as van de St. Helens, die afgelopen week- sen. De as dringt overal door en met zakdoeken voor het gezicht of zelfs inde uitbarstte, geven veel werk voor de mensen in de omliggende plaat- "asmaskers' ruimt men de boel weer op. Bij Internationaal Energie Agentschap DEN HAAG (GPD) - De westerse landen, ver enigd in het Internationaal Energie Agentschap, zullen hun olie-invoer verder moeten beperken om ernstige stoornissen in de voorzieningen te voorkomen gedurende de komende jaren. Mede met het oog daarop zullen zij gewapend moeten zijn tegen zogenaamde „sub-oliecrisis", zoals die nu af en toe voorkomen. ADVERTENTIE 1 't Leek allemaal zo ver van ons bed. w Maar voor we goed en wel wakker J waren, rolden de tanks al door de straat. J Vielen de Duitsers letterlijk uit de lucht. I De oorlog was ons leven binnen- getrokken. Het lijkt 40 jaar later misschien onvoorstelbaar; maar, ondanks alle gruwelen, ondanks alle terreur, probeer den we er toch het beste van te maken. We pasten ons wonderwel aan. En we bleken vindingrijker dan we dachten. Over de geschiedenis van het dage lijks leven in de Tweede Wereldoorlog gaat het nieuwe Boek van de Maand. Verteld aan de hand van anecdotes, persoonlijke verslagen en dagboekfrag menten. Zichtbaar gemaakt door talloze foto's en afbeeldingen, waarbij nooit eerder gepubliceerd materiaal uit privé-bezit. Het boek werd samengesteld door de bekende journalist Evert Werkman en de geschiedkundigen Madeion de Keizer en Gert Jan van Setten. Het is een bijzonder boek geworden, waarin de wonderlijke sfeer^ van die dagen tot leven komt. Ook al hebt u die niet zelf meegemaakt. Het «jagdijScs ben in ie Tv^<fc\t*i*kk*iring KrvHrevm tfc w Kvsn \Vi-ifcmjo, MidAvtóefaó/tra; ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse rechtbank heeft zich niet in één dag kunnen afmaken van de behandeling van de omvang rijke zwendelzaak met onder meer valse briefjes van honderd en van duizend gulden en vakan tiezegels van het sociaal fonds bouwnijverheid. Na een zitting van acht uur Auicn gisteren aan het eind van de middag nog maar drie eisen gevallen. De hoogste, zes jaar met aftrek, werd uitge sproken tegen de 'bedrijfsleider', de 53-jarige Haagse uitgever en drukker L.J. van B. De zaak tegen de beide hoofdverdachten wordt vandaag behandeld. De officier van justitie. Mr. E. Bos, had eerder tegen de 37-jarige te kenleraar Jan S. uit Zoetermeer vier iaar met aftrek geëist. te kende voor de vervalsingen Een broer van hem, de 44-jarige Hen drik S. uit Den Haag. hoorde ze ven maanden, waarvan vier voorwaardelijk, tegen zich eisen. Hij had meegeholpen aan de ver valsing van de vakantie- en pre miezegels. 11e verdachten in wat genoemd wordt "de grootste zwendelzaak die Nederland tot dusver heeft gekend" legden onlangs een vol ledige bekentenis af. Hun zwen del heeft betrekking gehad op ven alsing van briefjes van dui- z- gulc* ter waarde v in en kele miljoenen, verva' g va- zogenaamde 'kodak-mailers' ter waarde van bijna drie miljoen gulden, vervalsing van vakantie- en premiezegels ter waarde van 2,3 miljoen en het willen verval sen van vijftig miljoen gulden aan valse honderdjes. Volgens de officier van justitie is Van B. 'de spil' in de uitvoerende werkzaamheden geweest. Hij noemde hem 'iemand die hoog in de organisatie moet worden ge plaatst en anderen op z'n beurt onder druk zette'. Een van hen was. zo redeneerde de officier, de Zoetermeerse tekenleraar, die 'tot de laatste snik toe bezig is geweest met vervalsen. Het zat hem kenn< ijk in h -t b'oed. Van B. en Jan S. hadden in lvJt»3 samen een bedrijf, maar Van B. kocht zijn compagnon daar en kele jaren later uit. In het begin van de jaren zeventig vervalsten en drukten zij twee type briefjes van duizend. S. Verklaarde met de tweede zaak niets te maken le hebben gehad. Beiden be schouwden elkaar als initiatief nemers. De officier konstateerde in de verklaringen van Van B. heel sterk 'een vermenging van de waarheid met de onwaarheid" en legde de grootste verantwoor delijkheid in deze dan ook bij Van B. Is geldschieter trad in de laatste zaak de 37-jarige Frans de W. uit Rockanje op. Hij wordt als hoofd van de organisatie beschouwd. Hij gaf ook opdracht tot het ver valsen van de zegels en later de Kodak-mailers. Deze envelop pen, waarin filmpjes ter ontwik keling kunnen worden opge stuurd, zouden, zo was het plan, naar Noord-Amenka geëxpor teerd moeten worden en daar door een maat van De W. - die vandaag ook terecht staat - ver kocht moet worden. Zover kwam het niet. omdat iemand het in Nederland niet vertrouwde, ver volgens Kodak waarschuwde, die daarop justitie inschakelde. Ex-president Oeganda onder huisarrest DAR ES SALAAM (Reuter) - Oud president van Oeganda, Godfrey Binaisa, is in Oeganda onder huisarrest geplaatst en wordt bewaakt door Tanzaniaanse sol daten. Hij zal pas worden vrijge laten na de verkiezingen, die, naar de huidige Oegandese rege ring heeft beloofd, nog dit jaar worden gehouden. Dit is gisteren uit welingelichte Tanzaniaanse bron vernomen. Volgens deze bronnen moet de re gering die uit deze verkiezingen tevoorschijn komt beslissen wat er met Binaisa, die eerder deze maand bij een staatsgreep werd afgezet, gebeurt. Het besluit Binaisa vast te houden is, volgens deze bronnen, een compromis tussen president Nyerere van Tanzania en de leden van de regerende militaire com missie van Oeganda. Nyerere wilde dat Binaisa toegestaan zou worden het land te verlaten, de militaire commissie wilde de ex- president wegens corruptie be rechten. Tijdens de staatsgreep werd Binai sa in zijn huis in Entebbe be schermd door Tanzaniaanse sol daten. Problemen als deze zullen aan de orde komen tijdens de vergade ring van de IEA-beheersraad, vandaag en donderdag in Parijs, waaraan als voornaamste verte genwoordigers de ministers van economische zaken en/of energie deelnemen. Voor ons land zullen minister Van Aardenne (econo mische zaken) en staatssecretaris Van der Mei (buitenlandse zaken) daar optreden. Enkele jaren geleden werden af spraken gemaakt tussen de 22 landen van het IEA over maatre gelen wanneer er een voorzie ningstekort van 7 procent zou op treden. Tot dusver is dit cijfer niet gehaald, de af en toe optredende tekorten bleven onder die grens. Men spreekt in dit verband van zogenaamde sub-crisis, een ver schijnsel (zoals de Iraanse ver wikkelingen) waardoor soms hier en daar de situatie moeilijk wordt. Getracht wordt nu ook in die ge vallen toch coördinerend te kun nen optreden door beter overleg en door te werken met jaarlijkse schattingen van de invoer, die in gevallen van nood als boven grenzen zouden kunnen optre den. Hoe dit systeem precies kan werken, is nog niet duidelijk. Overigens zou het volledig weg vallen van Iraanse olie de IEA- landen slechts enkele procenten kosten. Invoer omlaag? Tot dusver heeft het IEA veelal aan korte-termijnbeleid gedaan. De ministers hebben nu ook aanbe velingen op tafel voor de mid dellange termijn. In het streven om in ieder geval minder afhan kelijk te worden van olie-invoer, zal wellicht de geplande import van 26 miljoen vaten per dag voor het IEA-gebied, een doelstelling voor 1985, moeten worden ver laagd. Gevreesd wordt dat deze hoeveel heid in dat jaar niet beschikbaar zal zijn. De VS zijn sterk voor verlaging van de doelstelling, maar andere westerse landen niet. Zij vinden een verdere ver laging, vorig jaar werd het getal ook al bijgesteld, te snel komt en bovendien te veel een signaal naar de producerende landen zou zijn, die zelf nog worstelen met de vraag wat nu eigenlijk de juiste produktie-omvang moet zijn. Stevige discussies worden ver wacht bij het bezien van wat er tot dusver is gebeurd om zowel min der olie in te voeren als energie te besparen door allerlei maatrege len. In dit kader zal Nederland zijn gasbeleid moeten verdedi gen, want andere landen vinden dat ons land juist meer gas in moet zetten in plaats van de tac tiek, dat er zoveel mogelijk wordt gereresveerd ten bate van de voorziening der huishoudens op langere termijn. Van Nederlandse zijde zal op dit punt verduidelijking moeten worden gegeven, in de hoop dat de partners de strategie aanvaar den. Op de conferentie zullen verder aanbevelingen worden bekeken om energie-onderzoek en ontwikkeling van projecten te versnellen. En ook zal het lange termijnbeleid van de OPEC-lan- den ter sprake komen, evenals de zogenaamde Noord-Zuiddia- loog. ARNHEM (ANP) - Bijstandont vangers hebben in tegenstelling tot wat vaak wordt gedacht, over het algemeen geen slecht oordeel over de sociale diensten. Dat blijkt uit een onderzoek van het instituut voor toegepaste socio logie (ITS) onder 177 min of meer willekeurig gekozen bijstand trekkers. Slechts eenvijfde deel van de uit voerig ondervraagde bijstand ontvangers liet zich (zeer) nega tief over de sociale dienst uit. Dat de overige bijstandontvangers veel minder problemen hebben met de sociale diensten blijkt volgens ITS-medewerker drs. Knapen uit de aard van de on derwerpen Jie zij met de ambte naren van de sociale dienst be spreken: huisvestingsproble men, persoonlijke moeilijkhe den. besteding van het inkomen, moeilijkheden met de partner en het regelen van schulden. Kritiek hebben veel bijstandont vangers niettemin op het vragen naar allerlei dingen, waar de ambtenaar niets mee te maken heeft, de onpersoonlijke behan deling, de beperkte informatie verschaffing en de behande- lingsduur van de aanvraag. Uit het ITS-onderzoek blijkt ver der dat ruim tweederde van de bijstandontvangers voorafgaand aan de uitkering nooit afhanke lijk was van anderen dan van zichzelf of de partner. Het zich afhankelijk opstellen valt menig bijstandtrekker zwaar 44 pro cent schaamde zich om een uit kering te vragen, 19 procent stel de de aanvraag uit en eenderde houdt de gang naar de sociale dienst zoveel mogelijk voor an dere mensen verborgen. Tweede Kamer beslist vandaag over voorstel Albeda Toten met 31 mei f22,50. Daarna f 10,-duurder. De aanbieding is geldig van 1 t/m 31 mei. Echter zolang de voorraad strekt. DEN HAAG (GPD) - De plannen bij Hoogovens om Joegoslaven voor een periode van twee jaar naar ons land te halen, zijn in strijd met een uitspraak van de Raad van State. Het Nederlands Centrum voor Buitenlanders (NCB) heeft dat ontdekt. Hoogovens heeft enige maanden geleden een aanvraag voor de werving van 500 arbeiders door bemiddeling van het Joegoslavi sche uitleenbedrijf Technomont. ingediend bij het ministerie van sociale zaken. Minister Albeda (sociale zaken) liet kort geleden weten, dat het bedrijf 50 Joego slaven zou mogen aantrek ken. De Joegoslaven waar het om gaat, worden aangetrokken in het ka der van een rotatiesysteem. Dat betekent dat ze contractueel ver plicht zijn na twee jaar werken hier. naar hun vaderland te ver trekken. In die twee jaar mogen de Joegoslaven dan niet elders in ons land werk aannemen. Uit een uitspraak van de Raad van State van eind vorig jaar blijkt evenwel, dat een dergelijke ma nier van aanwerven in strijd is met het Wervingsverdrag tussen Nederland en Joegoslavië van 1970, aldus het NCB Volgens deze uitspraak kan aan Joegoslaven die hier twee jaar le gaal hebben gewerkt, verdere verlenging van hun verblijfsver gunning niet worden geweigerd. Ook kunnen ze. als ze dat willen, van baan veranderen. Dit wordt door minister Albeda en Hoogovens genegeerd, aldus het NCB. Bewindsman en bedrijf schijnen bovendien geen reke ning te houden met een uitspraak van de Tweede Kamer van okto ber 1974, waarin het rotatiesys teem uitdrukkelijk wordt ver worpen. De contracten die de Joegoslavi sche werknemers met het uit leenbedrijf Technomont sluiten, bevatten volgens het NCB vele bedenkelijke kanten. Zo ont breekt een goede ziektekosten regeling De premies voor deze verzekering worden namelijk af gedragen in Zagreb. Een Joegoslavische werknemer die in ons land ziek wordt, en niet naar zijn vaderland kan worden vervoerd, heeft geen recht op uit kering. Ook vrouwen en kinde ren van in ons land werkende Joegoslaven zijn hier niet verze kerd. „De contracten zijn bene den peil", zo vatte juridisch me dewerker Arjen Kruijt van het NCB het dinsdag samen. Het NCB wijst er bovendien op. dat het aanwerven van Joegoslaven in strijd is met een besluit van de Associatieraad EG-Turkije. Vol gens dat besluit zijn EG-landen bij de werving van buitenlandse arbeiders verplicht zich eerst tot Turkije te wenden. Het Nederlands Centrum voor Bui tenlanders is verklaard tegen stander van de werving van bui tenlandse werknemers. Daarmee worden de problemen van de et nische minderheden alleen maar groter. Werving is bovendien in strijd met het voorzichtige toela tingsbeleid dat de regering wil aldus Kruijt, dat, nu Hoogovens Joegoslaven mag aantrekken, ook andere bedrijven toestem ming gaan vragen om buitenlan ders te werven. Volgens gegevens van het NCB willen ten minste acht bedrijven ook buitenlanders gaan aantrek ken. Deze bedrijven zullen met Hoogovens de beslissing van de Tweede Kamer moeten afwach ten, die vandaag over de 50 Joe goslaven praat. Het ziet ernaar uit, dat de Kamer zich tegen de toestemming van minister Albe da zal keren. Hoogovens heeft inmiddels ver klaard dat het bedrijf, vooruitlo pend op de parlementaire beslis sing, al aan een groep van 80 Joe goslaven Nederlandse lessen heeft gegeven. Kruijt: „Werving lost niets op. Je krijgt zo een gekleurd subprole- tariaat hier, en de landen van herkomst gaan er al evenmin op vooruit". Gevreesd moet worden, ADVERTENTIE I Alphen a/d Rijn. Auto Korlekaas bv. 01720-29313 Circle Lease heeft verstand van leasing èn van auto's. MEER DAN ftO VI STICINGEN IN ONS LAND

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17