Bejaarden langer zelfstandig bij gebruik van zakzendertje Ruim 160 Nederlanders wegens drugbezit 'vast' Alarmering onder alle omstandigheden mogelijk PLAN TOT SLOOP VAN OLYMPISCH STADION MAAKT WIJK ONRUSTIG Inbrekersbende zocht drugs in apotheken Bankoverval: buit van 23.000 gulden IN BUITENLANDSE GEVANGENISSEN ILLEGALE ALCOHOL BRANDERIJ OPGEROLD WOENSDAG 21 MEI 1980 Vrijheid is een groot goed, ook op latere leeftijd. Bij ouder worden of bij gehandicapt raken is er een grote catego rie mensen die desondanks niet graag in het bejaarden- of verzorgingstehuis wil. Zo lang er gemakkelijk gealar meerd kan worden via een buurvrouw, eventueel zelfs met kloppen op de muur, zijn er veel mensen die liever zelfstandig blijven wonen. Alleen is de goedwillende buur natuurlijk wel eens boodschappen doen en soms is het, wanneer iemand valt bijvoorbeeld, niet altijd ge makkelijk alarm te slaan. De grote angst van veruit de meeste alleenwonenden, dat zij in geval van nood niet meer in staat zullen zijn hulp in te roepen, kan echter met minia tuur zendertjes worden on dervangen. Deze nieuwe ontwikkeling, die gebruik maakt van micro-elektronica, wordt op dit moment in Duitsland beproefd en zal in 1982 ook in Nederland lever baar zijn. Oudere mensen zullen zich daardoor vrijer en zelfstandiger kunnen voe len. De bestaande alarmeringssys temen gaan er merendeels van uit, dat iemand die hulp nodig heeft, altijd nog wel in staat is een ergens in de wand aangebrachte druktoets van een alarmschei of intercom te bereiken. Dat geldt dan voor namelijk voor tehuizen. Par ticulier wonende ouderen hebben vrijwel altijd tele foon. Maar van een val of een vervelend incident kan ie mand zo van streek raken, dat het moeilijk wordt om de tele foon te bedienen of een alarmknop te bereiken. Alleen draadloze alarmering via een zendertje dat door een simpele vingerbeweging te bedienen valt, kan dan, ook onder meer benarde omstan digheden, uitkomst brengen. Draadloze systemen kunnen gebruik maken van radio techniek of infrarood licht (zoals de afstandbediening van sommige televisietoe stellen). Bij deze laatste mo gelijkheid moet de straal van het infraroodzendertje ge richt worden op een ontvan- gertje, dat de boodschap moet doorzenden naar een centrale post. Dit vereist echter veel ontvangertjes in de woning en bovendien moet de straal gericht worden, wat voor ner veuze of minder „handvaste" mensen ook al niet zo een voudig is. Blijft alleen over het radiosys teem, waarbij met hulp van het meegedragen zendertje draadloos een centrale post kan worden gealarmeerd. Daarbij is er dan echter nog geen spraakverbinding. Vpor iemand die in nood verkeert of denkt dat te doen, is het een grote geruststelling te weten dat zijn of haar noodkreet is ontvangen en er hulp komt opdagen. Spreekkastje In het St. Willehad-ziekenhuis in Wilhelmshaven in de Bondsrepubliek heeft AEG- Telefunken voor zelfstandig wonende bejaarden en inva liden een nieuw noodoproep systeem geïnstalleerd waarbij zowel draadloze alarmering als wederzijds spreekcontact mogelijk is. Bij dit systeem heeft iedere bewoner een mi ni-zender op zak of bijvoor beeld aan een kettinkje om de hals hangen. Bij de in elke woning aanwezige telefoon is een kastje geplaatst. In die toegevoegde kast zit een ont vangststation voor het mee gedragen zendertje. Wordt door een simpele druk op de knop ergens in of rond de wo ning de mini-zender inge schakeld, dan koppelt het ontvangststation zichzelf aan het telefoonnet. De inge bouwde microcomputer kiest automatisch een tevoren in het -geheugen aangebracht telefoonnummer van bij voorbeeld een centrale hulp post of een telefooncentra le. Er kunnen in de woning desge wenst ook druktoetsen en sensortoetsen worden aange bracht. Wordt daarop gedrukt of wordt zo n sensorknop aangeraakt, dan gaat vanaf het ontvangtoestel bij de tele foon eveneens de noodo proep naar de centrale post uit. In de centrale post kan ook een computer worden opgesteld die meteen identi ficeert wie er oproept. In het ziekenhuis bijvoorbeeld kan de computer behalve de alarmering van het personeel, ook het zoeken naar de medi sche gegevens voor zijn reke ning nemen. Op een beeldsta tion kunnen dan vrijwel di rect na de melding gegevens van een patiënt verschijnen die van belang zijn bij de beoordeling van de noodo proep. Geruststellend In het ontvangststation bij de telefoon is ook een luidspre ker aanwezig. Vanaf de cen trale post kan nu met de op roeper of oproepster worden gesproken, zodat gevraagd kan worden wat er aan de hand is en er tevens gerustge steld kan worden. De hoorn r In een alarmcentrale kunnen tegelijk met de oproep ook de medische gegevens Een kastje bij de telefoon kiest automatisch het alar spreker erin maakt het mogelijk terug te spreken. van de telefoon blijft bij dit alles gewoon op de haak. Ge bruikt men in de centrale post het beeldscherm met per soonlijke gegevens en levert het gesprek met de oproeper aanknopingspunten op, dan kan een combinatie van die wetenschap het nemen van snelle en doeltreffende maat regelen aanzienlijk verge makkelijken. Dit systeem zal in 1982 ook in Nederland leverbaar worden. AEG-Telefunken bekijkt de mogelijkheid tot verhuur aan instellingen. Daarbij zijn ruime mogelijkheden om de centrale post met allerlei voorzieningen uit te rusten. In het geheugen van de cen trale computer kunnen naast alle nodig geachte persoon lijke antecedenten van elke deelnemer of deelneemster ook medische gegevens om trent lichamelijke toestand, medicijngebruik en dergelij ke worden opgenomen. Daar al deze gegevens op het beeldscherm kunnen ver schijnen bij een binnenko mende oproep, kan een aan wezige arts of verpleegkun dige onmiddellijk de ernst van de situatie overzien en maatregelen nemen. Zoals bij vliegverkeer wordt het hele verloop van de alarme ring van het binnenkomen van de noodoproep tot en met het gesprek met de oproe pende en het verslag van de daarna genomen maatregelen op de geluidsband vastge legd. Bovendien worden alle gegevens die op het beeld scherm verschijnen en de ge troffen maatregelen door snelle computerdrukkers op papier vastgelegd met daarbij datum en tijd. Als alles op pa pier staat wordt de geluids band automatisch gewist. Het systeem is uiteraard in het Duitse ziekenhuis erg uitge breid. Het oproepen via het alarmerines-ontvapgsttoestel bij de telefoon, komt niet al leen voor ziekenhuizen, be jaarden- en verzorgingstehui zen in aanmerking. Door ge bruik te maken van de tele foonlijnen van het openbare net wordt het mogelijk voor een alleenwonende een cen trale post te alarmeren, onder vrijwel alle omstandigheden. Aan de andere kant is het mo gelijk op die manier een dien stencentrum te laten functio neren voor een heel dorp. een hele wijk of zelfs een comple- Via de antenne Een andere vorm van alarme ring wordt in Nederland be proefd, in het Brabantse Nuenen. Daar heeft een Ne derlands bedrijf, Cableguard, een systeem voor bejaarden opgebouwd rond de Centrale Antenne Inrichting (CAI). Cableguard gaat er vanuit dat gingsgebied van bijvoorbeeld een bejaardentehuis altijd sprake is van een gemeen schappelijk CAI. Via die ka bels - die in vrijwel iedere woning aanwezig zijn - is het ook mogelijk om een noodo proep te doen. De Nederlandse firma heeft daarvoor een zogenaamd „omloopfilter" gecon strueerd waarmee moderne kabelnetten voor alarmering en dus ook tweewegcommu nicatie geschikt zijn te ma ken- De alarmknop wordt in de huiskamer via een speciaal kastje tussen de tv en het ka belnet aangesloten. In andere kamers moet men een ver- lenekabel gebruiken. In prin- nood is verschijnen. cipe is ook draadloze alarme ring hier mogelijk, maar het systeem is daar niet specifiek op ingericht. De gedachte achter de gekozen opzet is vooral de toch vrij dure ka belnetten voor radio- en tv- ontvangst meervoudig te be nutten. Alarmering via het kabelnet in troduceert op een centrale plaats in een dienstencen trum of bejaardentehuis een melding waarop het nummer van de aansluiting verschijnt. Met behulp van een mini- computer kan ook hier direct naam en adres van de oproe per op een scherm verschij nen. Bij de noodoproep gaat in de woning zelf ook een bel over, zodat abusievelijk alar meren - door een kleinkind bijvoorbeeld - ongedaan kan worden gemaakt. In principe is het systeem ook te gebrui ken voor bewaking van win kelcentra, industrieterreinen, gasverdeel stations of zelfs het opnemen van meterstanden in de woning. HUGO VAN DER HEEM AMSTERDAM (ANP) - Een plan tot sloop van het Olympisch sta dion in Amsterdam en een struc tuurplan van de gemeente voor de Stadionbuurt hebben bij wijkbewoners voor onrust ge zorgd. Een woordvoerder van de rechts winkel, die de buurtgroepen ad viseert, vreest het ontstaan van een "subcentrum" zonder dat ook maar een buurtbewoner is gehoord. De maatschappijen Stevin. Wilma en Van Zanten hebben als ont wikkelingsgroep in opdracht van het stadionbestuur de toe komstmogelijkheden van het stadion onderzocht. Ze conclu deerden: sloop en bouw van een nieuw, eigentijds stadion. Het-voorlopige-plan is in handen gevallen van de werkgroepen Olympisch Stadion en Stadion- plein. Die zijn aangesloten bij de stichting wijkopbouworgaan i.o. Zuid-West. Samen met het stadionplan heeft het structuurplan van de ge meente voor onrust gezorgd. De gemeente wil volgens de werk groepen een groot deel van de buurt bestemmen voor kantoren en dure woningen. Tegen het gemeenteplan is een bezwaar schrift ingediend. Volgens een woordvoerder van de Rechtswinkel is het nog maar de vraag of na sloop van het stadion een nieuw verschijnt. De ge meente heeft de grond in erf pacht gegeven aan de nv Het Nederlands sportpark Olym pisch Stadion". Mochten ge meente en nv voor een lucratie ver bestemming kiezen en de raad gaat akkoord, dan vrezen de buurtgroepen het ontstaan van een "subcentrum". De buurt zou daar dan geen inspraak by heb ben gehad. Een woordvoerder van de gemeen te verklaarde desgevraagd dat de gemeente inderdaad op de hoog te is met de globale adviezen van de ontwikkelingsgroep. "De ge meente heeft die ontwikkelings groep echter meegedeeld dat er voorlopig nog niet gedacht wordt aan slopen en het neerzetten van een nieuw stadion. Ook is de ge meente niets bekend van een de finitief rapport en is het bij die globale voorstellen gebleven", aldus de woordvoerder. nzendertje hoeft niet groter te zijn dan een pakje i de hals worden gedragen. HEERENVEEN (ANP) - De politie in Heerenveen heeft een serie van 32 inbraken in apotheken door heel Nederland opgelost. Men is daarmee een bende op het spoor gekomen, die landelijk aktief was bij het op deze wijze verkrijgen van verdovende middelen. Tot nu toe ging men ervan uit dat plaatselijke gebruikers en han delaren verantwoordelijk waren. Er zijn twee mannen aangehouden, de 28-jarige C.H.R. uit Amster dam en de 30-jarige W.F.R. uit Den Helder. Zij werkten vaak samen met andere inbrekers die de politie nog hoopt te pakken. De twee hebben na hun arrestatie in Heerenveen tegenover de re cherche uit die plaats de 32 in braken bekend. Zij gebruikten een deel van de ver dovende middelen zelf. Voor het grootste deel echter had men een vaste klantenkring. Het ging voornamelijk om opium en af- mfetaminen, in totaal voor enkele tonnen met - op de zwarte markt - een zeer grote waarde. GROOTEGAST (ANP) - Twee ge maskerde jongemannen hebben gistermiddag onder bedreiging van vuurwapens een beheerder van de Friese spaar- en voor schotbank aan de Hoofdstraat in Gruotegast een bedrag van 23.000 gulden afhandig gemaakt. Het tweetal drong 's middags de bank binnen, die tijdelijk is gehuisvest in een houten noodgebouw. Op dat moment waren er behalve de beheerder, geen andere mensen in de bank aanwezig. De over vallers bedreigden de beheerder, sprongen over de balie, deden een greep in de kas en vertrokken weer, nadat ze de beheerder min of meer geboeid hadden. De man kon zich na het vertrek van de beide daders snel bevrijden en sloeg alarm. Er is slechts een summier signalement van de da ders bekend. Tot dusver is er geen spoor van de daders gevon den. DEN HAAG (ANP) - Ruim 160 Ne derlanders zitten op het ogenblik in buitenlandse gevangenissen wegens het in bezit hebben van verdovende middelen. Voor het in bezit hebben, aanschaffen of verhandelen van deze middelen, ook soft-drugs, zijn de straffen in het buitenland aanzienlijk hoger dan in ons land. Deze waarschu wing staat in de wenken voor een vakantie in het buitenland, die het ministerie van buitenlandse zaken gisteren heeft gegeven. Wees voorzichtig met het meene men van lifters. In vrijwel alle landen is de bestuurder van een auto aansprakelijk voor alles wat er in de auto wordt vervoerd. Ga ook nooit in op verzoeken van vreemden om "een pakje" voor een ander mee te nemen en laat u niet verleiden de auto van een ander "even" naar huis te rijden. Het zijn allemaal methodes om u _het slachtoffer te laten worden "van handelaren in drugs, zo waarschuwt het ministerie. Gegevens Het ministerie geeft vakantiegan gers het advies om aan familie of kennissen vóór hun vertrek een. opgave achter te laten met gege- de i i het kenfonds of verzekeringsmaat schappij waar ze zijn verzekerd tegen ziektekosten, het nummer van giro- of bankrekening, de naam van de huisarts en hun ver blijfplaats. Als u onder medische behandeling bent, is het handig om een verkla ring in het Frans, Duits of Engels mee te nemen. Het ministerie ad viseert om zo weinig mogelijk contant geld mee te nemen, maar girobetaalkaarten of cheques. In noodgevallen kunt u een voor schot van de ambassade krijgen, maar die is alleen bestemd voor de terugreis en niet voor voortzet ting van uw vakantie. Verplicht verzekerden moeten aan hun ziekenfonds een zogenaam de e-lll-verklaring vragen, be halve als men naar Engeland gaat. Hiermee krijgt men dezelf de rechten op medische hulp als de inwoners van het vakantie land. Vergeet vooral niet een reis- en ongevallenverzekering af te sluiten. Als u lid bent van de ANWB of KNAC. neem dan de reis en kredietbrief mee. Als u buiten Europa gaat, informeer dan of uw autoverzekering dek king verleent. Het ministerie dringt er op aan om familieleden regelmatig te laten weten waar u bent. Radio Ne derland Wereldomroep zendt op roepen van de ANWB en het mi nisterie uit. Elke ochtend om 09.30 uur op de 25. 31, 41 en 49 meter, en om 10.30, 12.30 en 13.30 uur (Nederlandse zomertijd) op de 16, 25. 31 en 49 meter Bij ernstige moeilijkheden doen vakantiegangers er verstandig aan contact op te nemen met de Nederlandse ambassade of con sulaten. Adressen staan in het telefoonboek. Ook de politie kan u in zulke gevallen helpen. Voorde meeste landen is een geldig paspoort nodig. Voor sommige landen kunt u volstaan met een paspoort dat minder dan vijf jaar is verlopen, maar men kan dan geen cheques of betaalkaarten verzilveren. Dit is onder meer het geval in de Benelux. West- Duitsland, Frankrijk. Zwitser land, Oostenrijk en Italië. Vermissing Vermissing van een paspoort in het buitenland betekent het einde van uw vakantie, aldus het minis terie. Meestal krijgt u geen nieu we alleen een "laissez-passer" voor de terugreis. Elk jaar raken ertussen de 15.000 en 20.000 pas poorten "zoek", meestal door slordigheid. Noteer het nummer, datum van afgifte en dergelijke van paspoorten en andere be langrijke documenten. Dit ver gemakkelijkt de opsporing, aldus het ministerie. Tenslotte het advies om niet alle belangrijke papieren in een tas te bewaren. Verdeel ze over enkele zakken en tassen. Vrouw dood gevonden in woning Een 46-jari- ge vrouw is gisteravond 'dood aangetroffen in haar woning in de Van Houweningestraat in Am sterdam. Zij werd met ernstige hoofdwonden, liggend op haar bed, gevonden. De politie ont dekte de vrouw na een anoniem telefoontje. Zij overleed vermoe delijk al een dag eerder, aldus de politie. e man uit Amsterdam bekende voorts een inbraak in een recla mebureau in zijn woonplaats, waar hij voor 83.000 gulden aan electronische apparatuur mee- DREUMEL (ANP) - Douane-amb tenaren van de fiscale inlichtin gen- en opsporingsdienst uit Tiel hebben met assistentie van de rijkspolitie gisteren in de ge meente Dreumel een inval ge daan in een illegale alcoholbran- derij. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van financiën meegedeeld. Bij de inval werden vijftien pakken gist. 1500 liter alcohol. 30 zakken suiker plus een installatie in be slag genomen. De installatie had een capaciteit van ongeveer 4.000 liter alcohol per week. De eige naar van de boerderij waar de branderij was gevestigd is aan gehouden. Sinds 1971 is dit de 37ste illegale branderij die in Nederland in be slag is genomen. Het is op dit moment nog niet be kend of meerdere arrestaties hebben plaatsgevonden. Marokkaanse ouders in actie voor onderwijs UTRECHT (ANP) - Vier Marok kaanse ouders uit Utrecht heb ben gistermiddag hun kinderen naar school gebracht en zijn zelf gaan lesgeven. De ouders deden dit uit protest tegen het feit dat er, ondanks eerdere acties, nog steeds onvoldoende schoolruim te in de Utrechtse wijk Lombok is om alle daar wonende buiten landse kinderen les te kunnen geven. De ouders overwegen een kort geding tegen de gemeente als deze niet spoedig met oplos singen voor het onderwijs probleem komt. In de wijk Lombok komen steeds meer buitenlandse gezinnen wo nen. Volgens de Marokkaanse ouders houdt de gemeente Utrecht, met name op het gebied van onderwijs, veel te weinig re kening met deze ontwikkeling. In februari werd in verband hier mee door Turkse ouders een kort geding tegen de gemeente aange spannen. Dat kort geding was van de baan toen de gemeente de toezegging deed, dat er met ingang van het nieuwe schooljaar een aantal nboalokalen U r b< hikkin zou komen. Als tijdelijke oplossing konden de meeste buitenlandse kinderen gebruik maken van op vangcentra. Het wachten op het nieuwe schooljaar duurt de vier Marokkaanse ouders, die giste ren actie voerden, te lang Zij me nen dat hun kinderen al lang ge noeg zonder onderwijs hebben gezeten en vinden dat de ge meente haar plicht, uitvoering van de leerplichtwet, moet na komen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11