Giscard stelt aan Brezjnjev wereldtop voor Solidair met kandidaat-kanselier Strauss' Protest tegen verloop verkiezingen in Peru India werkt aan Afghanistan YN weigeren foto's World Press-expositie Britse sancties Iran niet vanaf 4 november Leger probeert rust in Zuid-Korea te herstellen Palestijnse burgemeesters afgezet De eigenheid van goede meubelen DINSDAG 20 MEI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 LIMA - Armando Villanueva, de grote verliezer van de presi dentsverkiezingen die zondag in Peru werden gehouden, heeft protest aangetekend tegen de gang van zaken rond de stembu reaus in een viertal plaatsen. Villanueva die volgens de onoffi ciële tellingen tegen de 27 pro cent van de stemmen behaalde, beweert dat de militairen een pact hadden gesloten met over winnaar Fernando Belaunde Ter ry, die bijna 44 procent van de stemmen heeft gekregen. Vol gens Villanueva hadden de men sen van zijn partij in Cuzco, Are- quipa, Cajamarca en Madre de Dios niet de mogelijkheid om de gang van zaken in de stembu reaus te controleren en zou daar ook met de stembiljetten zijn ge knoeid. Tijdens een nogal emotionele toe spraak in het hoofdbureau van de APRA (volksalliantie voor Ame rikaanse revolutie) verklaarde Villanueva dat hij zonodig de APRA-knokploegen de straat op zou sturen. Als gevolg daarvan wemelde het in de hoofstad Lima onmiddellijk van veiligheidsoffi cieren; de APRA-militanten ble ven binnen. Villanueva riep hen op een officieel onderzoek naar de gang van zaken in Arequipa, Cuzco, Cajamarca en Madre de Dios af te wachten. De verkiezingsoverwinning van Fernando Belaunde Terry is een grote verrassing. De algemene verwachting was dat geen van de kandidaten de voor het presi dentschap benodigde 36 procent in de wacht zou slepen. Een groot vraagteken rond de onof ficiële tellingen is de enorme hoeveelheid stemmen die wordt gekwalificeerd als niet-komen opdagen, ongeldig of blanco. In totaal gaat het om 2,3 miljoen stemmen, meer dan een half miljoen stemmen meer dan overwinnaar Belaunde op zich verenigde. Volgens sommige linkse intellec tuelen hebben de militairen in derdaad gekozen voor Belaunde, omdat hij niet over een goed georganiseerde partij beschikten weinig steun hoeft te verwachten in het parlement, dat door de APRA zal worden overheerst. Hij zal daarom doorlopend een be roep op het leger moeten doen, zo redeneren zij. Fernando Belaunde mag dus op nieuw het presidentiële paleis be trekken. Peru lijkt het falen van de eerste keer dat Belaunde pre sident was volkomen vergeten. Ook in 1963 zorgde Belaunde voor een enorme stembusverras sing. Hij speelde toen een min of meer progressieve kaart. Zijn bewind liep echter uit op een gro te mislukking, mede door het feit dat hij geen voet aan de grond kreeg in het parlement, waar zijn gematigde hervormingsvoor stellen een voor een werden weg gestemd. De eerste periode-Be- launde werd gekenmerkt door politieke onmacht, enkele bloed baden op het boerenland, ver brandingen van marxistische boeken en een toenemende in vloed van de militairen. Eind 1968, na een omkoopschan daal waarbij Belaunde ook zelf betrokken zou zijn geweest, be sloten een aantal progressieve militairen zelf het heft in handen te nemen. Nu, twaalf jaar later, schijnen diezelfde militairen er geen bezwaar tegen te hebben de macht weer aan Belaunde over te dragen. Niet erg duidelijk is ech ter of zij werkelijk blij zijn met de verrassende overwinning van de architect. Wellicht hadden de militairen het liefst gezien dat geen van de kandidaten de beno digde 36 procent zou beha len. Na twaalf jaar militaire dictatuur, hoe progressief die de eerste ja ren ook was, valt er in Peru heel wat puin te ruimen. De buiten landse schuldenlast zweeft rond de 10 miljard dollar; jaarlijks heerst er een inflatie van bijna honderd procent. Het officiële werkloosheidscijfer, geheel of gedeeltelijk, is inmiddels de 60 procent gepasseerd. Belaunde heeft tijdens zijn verkiezings campagne 101 beloftes gedaan: huizen, werk, loonsverbetering etc. In zijn regeringsprogramma wordt echter uiterst vaag gedaan over de financiering van dat al les. (Van c i correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - De Franse president Giscard d'Estaing heeft tij dens zijn vijf uur durend gesprek met de Russische staatschef Brezjnjev in Warschau een topconferentie voorgesteld waaraan de 'voornaamste verantwoordelij ken' zouden moeten deelnemen om een politieke oplos sing te vinden voor het probleem van de Sowjet-aanwe- zigheid in Afghanistan. Een der gelijke conferentie zou in 1981 moeten plaatsvinden „omdat voor dit jaar de agenda van de staatslieden al vol is". Tevens verklaarde president Giscard d'Estaing bij terugkeer in Parijs dat er „bij de Sowjets bereidheid bestond om een oplossing voor de problemen te vinden die een evacuatie van de Sowjet-troepen uit Afghanistan mogelijk zou maken". Terwijl de Franse president van zijn bliksembezoek aan War schau terugkeerde verscheen de woordvoerder van het Sowjet- ministerie van buitenlandse za ken in Moskou op de beeldbuis om te verklaren dat de Sowjet-re- gering er bijzonder blij mee was dat Frankrijk had geweigerd de rol van schaap te spelen in „de kudde van de Amerikaanse pre sident Carter". Het was deze te verwachten opmerking die ten grondslag ligt aan de voornaam ste kritiek die al bij het bekend worden van de reis van de Franse president naar Warschau te be luisteren viel. Op West-Duitsland na (bondskan selier Schmidt reist waarschijn lijk volgende maand naar Mos kou) tonen de westerse bondge noten hun misnoegen over Gis- cards solotoer door zich te ont houden van officieel taar. De woordvoerder terdag op de hoogte was gebracht van het topgesprek. Carter wei gerde over het de ontmoeting zelf iets te zeggen. Maar de reacties van politieke krin gen in de Amerikaanse hoofdstad komen overeen met die van NA- VO-functionarissen in Brussel: „Giscard heeft een ontmoeting met Brezjnjev geaccepteerd, zonder dat daar van Russische zijde iets tegenover stond. Dat is een succes voor de Russische di plomatie". De door Giscard voorgestelde top van de grote mogendheden werd in Brussel gekwalificeerd als „op het eerste gezicht onvoldoende voorbe reid". De Westduitse reactie toont eens te meer aan in welke mate de me ningsverschillen tussen Was hington en twee belangrijke Eu ropese bondgenoten zijn opgelo pen. Ook Schmidt meent dat aan gesprekken met de Sowjet-Unie geen harde voorwaarden vooraf moeten worden gesteld, maar dat het in het belang van de ontspan ning tussen Oost en West is „het gebrek aan communicatie met de Sowjet-Unie te overwinnen", zo als de Westduitse regerings woordvoerder Boelling het giste ren formuleerde. Geen woord van kritiek uit Bonn over „aantasting van het westerse front", zoals die in de andere hoofdsteden van het bondge nootschap wordt gevoeld. Boel ling zei dat Schmidt door Giscard persoonlijk zondag was ingelicht over de ontmoeting met Brezjn jev. President Carter daarente gen moeft het nieuws via zijn net uit Europa teruggekeerde minis ter van buitenlandse zaken Mus- kie vernemen. Binnen de Franse politieke partijen lopen de opinies over de alleen gang van president Giscard uit een. Communistenleider Mar- chais had al meteen afgelopen zondag na het bekend worden van het nieuws zijn volledige in stemming met de reis uitgespro ken omdat zijn partij 'voor de dialoog en voor de vrede' is. Zowel de gaullisten als de socialis ten vragen zich af of het onver wachte bliksembezoek wel iets anders heeft opgeleverd dan de constatering van een feit dat al eerder was geconstateerd, name lijk dat de Sowjets niet van plan zijn een duimbreed te wijken. Dit sluit overigens aan bij wat de pre sident zelf na terugkeer meldde, namelijk dat op het punt van Af ghanistan de opvattingen 'ver uiteen' liepen. Franse kranten laten niet na erop te wijzen dat Giscard d'Estaing be reid was met de Sowjet-chef te spreken in het land waar dezer dagen de leden van het War- schau-Pact bijeen waren. In een andere toonaard wezen de kran ten erop dat Giscard het gesprek met Brezjnjev voerde in een kas teel dat had toebehoord aan de voorvader van zijn vertrou wensman en speciale afgezant prins Poniatowski, die ook in strument is geweest voor het tot standkomen van het gesprek. (Van één onzer verslaggevers) NEW YORK/LEIDEN - De ten toonstelling van World Press Photo die gisteren in het ge bouw van de Verenigde Na ties in New York geopend zou worden is ter elfder ure afge last. Het bestuur van World Press Photo, een Nederland se initiatief, heeft zich terug getrokken, toen bleek dat honderd van de driehonderd te exposeren foto's bij de ten toonstellingscommissie van de VN niet door de beugel konden. Onder die geweigerde foto's bevinden zich tal van platen die eerder door een interna tionale jury met prijzen wer den bekroond. World Press Photo is het jaar lijks terugkerende, belang rijkste evenement in de inter nationale foto-journalistiek. Een jury van deskundigen uit alle delen van de wereld heeft ook dit jaar weer in Amster dam de beste foto's geselec teerd. De expositie zoals die in New York te zien zou zijn, werd eerder dit jaar in het hoofdstedelijke Tropenmu seum door minister Van der Klaauw van buitenlandse za ken geopend. Het zou de eer ste keer zijn geweest dat de foto's in het VN-gebouw wor den geëxposeerd. Onder de geweigerde foto's be vinden zich portretten van Simon Wiesenthal, de voor malige sjah van Iran en beel den van een bomexplosie in Ierland en een executie in Iran. Het stichtingsbestuur, dat heeft gemeend niet voor de censuur van de VN te moe ten wijken, zoekt nu naar an dere mogelijkheden voor een tentoonstelling in New York. Ook beraad het bestuur zich nog over de vraag of de jury in de toekomst nog belast moet worden met de keuze voor een foto die met de prijs van de VN bekroond wordt. Die prijs werd dit jaar voor het eerst toegekend en zou in New York worden uitgereikt aan de Russische fotograaf Leonid E. Iakutin voor een serie over Vietnam. Hij zal zijn prijs nu in Moskou ont vangen. KWANGJU - Zuidkoreaanse militairen voeren een charge uit op be togers in Kwangju, 250 kilometer van de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul, die protesteerden tegen de zaterdag door de regering afgekon digde totale staat van beleg. Het is gisteren in Kwangju tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Het leger zou, zo melden ooggetuigen, alle toegangswegen naar de stad heb ben afgesloten en elk huis uitkammen op zoek naar studenten die de demonstratie zouden hebben geleid. Bij de ongeregeldheden in Kwangju is een kind gedood en zijn enkele tientallen personen gewond. Het kind overleed nadat het door een pant serwagen was overreden, zo is door een ziekenhuiswoordvoerder mee gedeeld. Intussen hebben de VS kritiek geleverd op de ontwikkeling in Zuid-Ko rea en met name op de sluiting van de universiteiten en de arrestatie van politici en studentenleiders. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, zo zei een woordvoerder van dit ministerie gisteren, heeft de Zuidkoreaanse autoriteiten laten weten dat het hoopt op een macht soverdracht op korte termijn aan een regering van burgers. LONDEN (Reuter) - Het verbod op de Britse export naar Iran geldt niet met terugwerkende kracht per 4 november, zoals de Europe se ministers van buitenlandse zaken het afgelopen weekeinde Sadat kondigt c5 verbod op "Moslem- broeders" af CAIRO (AFP) - President Sadat heeft gisteren een volstrekt ver bod afgekondigd voor activitei ten van de "moslembroeders" op de Egyptische universiteiten. In een radio - en tv-rede zei hij dat alle politieke activiteit op de uni versiteiten is verboden. De behoudzuchtige beweging was sterk op de 12 universiteiten van Egypte. Ze ontstond kort na het aan de macht komen van Sadat en de vrijlating, in het begin van de jaren zeventig, van enkele dui zenden "moslembroeders" die onder Sadats voorganger Nasser gevangen hadden gezeten. Sadat heeft verder gisteren een verbod uitgevaardigd op niet- toegestane demonstraties en op het gebruik van bedehuizen voor politieke doeleinden. Tot het verbod werd besloten op de eer ste bijeenkomst van het vorige week gevormde kabinet, waar van Sadat zelf de premier is. Sa dat maakte van de radio-uitzen ding tegelijkertijd gebruik om nog eens de positie van Egypte in de autonomieonderhandelingen met Israël te verduidelijken. De ze onderhandelingen werden af gelopen week door Sadat voor onbepaalde tijd opgeschort. De Egyptische president beklem toonde dat hij Oost-Jeruzalem ziet als een deel van het door Is rael bezette West-Jordanië en om die reden iedere Israëlische po ging om het te annexeren van nul en generlei waarde acht. in Napels waren overeengeko men. Dit heeft een officiële woordvoerder van de Britse rege ring gisteren in Londen laten we ten. Het verbod wordt nu van kracht wanneer een Brits wets voorstel dat nodig was om tot sancties over te kunnen gaan, in gaat. De Britse onderminister van buitenlandse zaken, Ian Gil- mour, heeft het parlement laten weten dat dat komende donder dag kan zijn. Vandaag wordt er een spoeddebat gehouden over de zaak. Daar is tijd voor vrijgemaakt omdat en kele Britse parlementsleden de regering hebben verweten dat er tijdens de debatten over het wetsvoorstel vorige week niet is gesproken over de terugwerken de kracht van de sancties. "Russische en Amerikaanse agressie veroordelen"* ISLAMABAD (AFP/Reuter) - De Iraanse minister van buitenland se zaken, Sadegh Ghotbzadeh, heeft gisteren zijn colega's op de islamitische topconferentie in Islamabad voorgesteld een ge zamenlijke veroordeling uit te spreken over "De Amerikaanse agressie in Iran en de Russische agressie in Afghanistan De Iraanse minister verklaarde in de Pakistaanse hoofdstad dat de Amerikaanse actie in Iran ter be vrijding van de gegijzelden "on derdeel uitmaakte van een groter plan dat tot doel had de vernieti ging van onze nieuwe islamiti sche republiek". Over het Russi sche optreden in Afghanistan zei Ghotbzadeh dat het gezien de omvang van het Afghaanse ver zet belachelijk is te veronder stellen dat de aanwezigheid van de Sowjets de steun heeft van de bevolking". CDU-voorzitter Kohl: Amerikaanse leiders naar onrustig Miami MIAMI (DPA) - Twee staande negerleiders én de Amerikaanse minister van justitie Benjamin Civiletti zijn gisteren naar Miami ge gaan om de rassenonlusten te helpen beëindigen, die al aan zeker 20 mensen het leven hebben gekost. Bij het vertrek van Civiletti uit Washington waarschuwde president Carter dat de ern stige rassenrellen in de Ver enigde Staten sinds het mid den der jaren zestig het ras senprobleem niet zouden verminderen, maar juist olie op het vuur zouden gooien. De voormalige ambassadeur van Washington bij de Ver enigde Naties, Andrew Young, en dominee Jesse Jackson waren al in Miami toen de gouverneur van Flo rida, Bob Graham, gisteren nog eens 2.500 soldaten van de nationale garde toevoegde aan de politiemacht, die in de zuidelijke staat de rust pro beert te herstellen. De rassenonlusten in de zwarte wijk "Liberty City" van Mia mi ontstonden zaterdag naar aanleiding van de vrijspraak van vier blanke politieagen ten, die beschuldigd werden van het doodslaan van een 33- jarige neger. BERLIJN - Op de eerste dag van het congres van zijn partij in Ber lijn heeft CDU-voorzitter Helmut Kohl een beroep op alle christen democraten gedaan om samen met Franz Josef Strauss „solidair en vastbesloten" te vechten voor een overwinning bij de Bonds dagverkiezingen in oktober. Kohl viel de SPD zeer hard aan. Hij zei dat tien jaar sociaal-libe rale politiek de Bondsrepubliek heeft veranderd in een land waar de mensen weer grote zorgen hebben. „Het sociale klimaat is killer geworden, de maatschappij anoniemer, de staat bureaucrati- scher", aldus Kohl. Tien jaar geleden was, zo verklaar de de CDU-voorzitter, de schat kist nog vol en de werkgelegen heid veilig gesteld. „Het ging goed, de mensen hadden ver trouwen in de staat en blikten op timistisch in de toekomst". Helmuth Kohl noemde bondskan selier Schmidt een „brandstich ter", en zei dat er binnen de SPD een „Moskou-fractie" bestaat die steeds meer invloed krijgt. Hij sprak over „systeemverande- raars", die een „andere re publiek" willen. De weg uit de tegenwoordige crisis is volgens Kohl: minder staats-en meer privé-initiatieven; minder schulden en meer investeringen; geen werkloosheid, maar het scheppen van arbeidsplaatsen; minder belastingen en meer loon voor meer prestaties. Daarom wil de CDU de belastingen verlagen, de bedrijven financieel minder belasten en de staatsschulden af bouwen. De CDU is voorstander van een po litiek waarbij huwelijk en gezin weer fundamenten van de sa menleving en de staat worden. Alle moeders, en niet alleen de werkende, dienen een zwanger- schapsgeld te krijgen. Verder moet de gelijkheid van man en vrouw voor honderd procent worden verwezenlijkt, en moeten pensioentrekkers meer geld krij gen. Helmut Kohl verklaarde dat dit allemaal goed is berekend en dat al deze wensen financierbaar zijn. De CDU-chef zei, dat zijn partij uit de terugval van de laatste tijd, die werd gekenmerkt door lijke verliezen bij de deelstaat verkiezingen in Baden-Wurt- temberg. het Saarland en Noord- rijnland-Westfalen, drie conse quenties moet trekken. Ten eer ste met dubbele inzet doorvech ten, ten tweede moet de politiek van de CDU sterker dan tot nu toe worden afgestemd op het „hart van de mensen", en ten derde dient het sociale en liberaal-con servatieve profiel van de CDU- politiek beter te worden aange geven. Onder bijval van de gedelegeerden verklaarde Kohl dat over enkele dagen een verkiezingsteam rondom kandidaat-kanselier Franz Josef Strauss zal worden gevormd, dat bestaat uit belang rijke politici uit alle lagen van de CDU-CSU. Over CSU-voorzitter en kandidaat kanselier Strauss merkte Kohl op, dat hij, Strauss, de man was die samen met Konrad Adenauer heeft bereikt dat de Bondsre publiek werd opgenomen in de NAVO. Verder heeft Strauss, al dus Kohl, samen met Ludwig Er- hard de sociale markteconomie verwezenlijkt en heeft hij als mi nister van defensie en minister van financiën zijn bijzondere kwaliteiten aangetoond. Volgens Helmut Kohl is het een ongehoorde huichelarij dat de SPD nu de grootste negatieve campagne in de geschiedenis van de Bondsrepubliek tegen Strauss voert, terwijl toch belangrijke SPD-woordvoerders als Schmidt, Brandt en Wehner suc cesvol met hem in de „grote coali- Ongeveer 12.000 Imksgeonenieer- den hebben gisteravond een de monstratie gehouden tegen Franz Josef Strauss. Daarbij werd met stenen en vuurwerk gegooid, terwijl de politie stok ken gebruikte om de betogers te verspreiden. Zestien demonstranten werden tij delijk vastgehouden. Een poli tieman werd gewond door een steen die hem in het gezicht trof. Du aanwezigheid van 2.000 poli tiemannen die het centrum waar de CDU vergadert afgrendelden, zorgde ervoor dat zich geen grote ongeregeldheden voordeden zo als twee dagen eerder, waarbij 48 politiemannen werden gewond. TEL AVIV (AFP) - Het militaire bestuur van de bezette Westelijke Jor- daanoever heeft besloten de burgemeesters van Hebron en Khalkoul, Fahd Kawassmeh en Mohammed Melhelm, niet langer als zodanig te erkennen. Dit werd gisteren door de Israëlische radio bekendgemaakt. Op deze wijze wil Israel verhinderen dat de twee Palestijnen zich steeds als burgemeester presenteren in hun campagne om weer door Israel in het gebied te worden toegelaten. Beide mannen zijn in het kader van hun aktie op het ogenblik in New York. voor modieus, persoonlijk zitcomfort LEOI.UX Artifort voor meubelwanden naar maat SïïiTïïin] QAnZBORQ Woon-dorado voor de eigenheid van uw interieur. Ambachtsweg 21 ft Heen) 200 mtr van de verkeersweg. Katwijk tel. 01718-21977 NIEUW DELHI (Reuter AFP) - In dia werkt naar een oplossing van de crisis rond Afghanistan. Dit heeft eerste-minister Indira Gandhi zondag gezegd op een vei kiezings bijeen komt in de Westmdiase stad Ahmedabad. initiatief zal leiden tot de oplos sing van de Afghaanse crisis en tot terugtrekking van de Russi sche troepen uit dat land. De In diase onderminister van buiten landse zaken, Ram Satne, brengt momenteel een bezoek aan Ka bul en voerde besprekingen met president Babrak Karmal en an dere Afghaanse leiders.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9