Boekhorst: fors bouwtempo actief in I vrije tijd I "Gehussel met porte feuilles" Voetbal voor Przewalski-paard Donderdag krijgen eerste bewoners sleutel Warme weer geeft nog geen droogteproblemen LEZERS SCHRIJVEN DINSDAG 20 MEI 1980 LEIDEN - Prins Bernhard verricht zaterdag middag om vier uur op het Lugdunum-ter- rein in Leiden de aftrap van de voetbalwed strijd tussen een team van ambassadeurs en een elftal van hoogleraren en artsen van het Academisch Ziekenhuis Leiden. De wedstrijd vormt de afsluiting van het Boer- haave-voetbaltoernooi. De opbrengst van het toernooi, men verwacht ongeveer een ton, is bestemd voor de redding van het Przewalski paard. Het Przewalski paard is het enige nog bestaan de wilde paard, de laatste wilde soort die zich heeft weten staande te houden. Het heeft de naam gekregen van een Russische legeroffi cier, die het dier rond de eeuwwisseling her ontdekte. Oorspronkelijk leefden deze paarden in grote delen van Europa en Azië, maar momenteel kan worden aangenomen dat ze alleen nog in dierentuinen bestaan. Hun laatste leefgebied was Mongolië, waar echter al jarenlang geen spoor meer van ze is gevonden. De wedstrijd tussen ambassadeurs en hoogle raren zal worden geleid door de internatio nale scheidsrechter Charles Corver. De Spaanse ambassadeur R. Sedo zal de aan voerdersband dragen. De buitenlandse se lectie bestaat onder meer uit de ambassa deurs van Suriname, Ghana, Griekenland, Venezuela en Mexico. De ministers Van Agt, Wiegel en Van der Klaauw zullen de wedstrijd vanaf de tribune volgen. Zoals bekend speelden de hooglera ren vorig jaar tegen een team van parlemen tariërs onder aanvoering van minister-presi dent Van Agt. Het Boerhaave-voetbaltoernooi, dat voor de tweede keer wordt gehouden, begint 's mor gens om tien uur. Twaalf teams verschijnen 1 voor het toernooi binnen de lijnen. Deelne mende teams zijn het Academisch Zieken huis Utrecht, Academisch Ziekenhuis Nij megen, Leidse huisartsen, universiteit van Amsterdam, Academisch Ziekenhuis Lei den, Wilhelmina-Gasthuis Amsterdam, Leidse politie, Leidse brandweer, Acade misch Ziekenhuis Rotterdam, artsen van de marine, artsen van de landmacht en Euro transplant Leiden. Zo is er een vaklokaal bijge komen, is er een aanzet gege ven tot een documentatiecen trum, kregen alle lokalen een verlaagd plafond, nieuwe verlichting en nieuwe vloer bedekking en werd er een ma gazijn gebouwd. Tijdens de "opening" van 1930 tot 2030 uur zullen de leerlingen met allerlei activiteiten bezig zijn. Boeddha In het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 wordt vanavond de laatste le zing gehouden in de cyclus "De leer van Boeddha". Een boeddhistische monnik spreekt ditmaal over de ge schiedenis van het boeddhis me. Aanvang 20 uur. Morschwijk Buurthuis Morschwijk aan de Topaaslaan zet de lustrum festiviteiten morgenmiddag om twee uur voort met een poppenkastvoorstelling. Ook staat morgen de verkiezing van de 'sterkste man of vrouw" op het programma. Die verkiezing begint om ze ven uur. Duivensport (1) PV "Leiderdorp" hield een vlucht vanaf St. Quentin met 188 oude duiven. De uitslag was: 1,7. Th.Habraken,23.J Knijnenburg, 3. P. Sloos, 4. J. v. Laar, 6. H. Flippo, 7. Th. Habraken, 8,10. H. v. Laar, 9. M. Reijerse. Duivensport (2) PV "De Reisduif' vloog met 225 oude duiven vanaf St. Quen tin. De uitslag was: 1. N. v.d. Dop en Zn., 233,7,10. K. v.d. Berg, 4. C. Strik- v.d. Hart, 6,8.P.Mooten,9.S.v.d.Hoven. Duivensport (3) PV "De Blauwkras" vloog met 308 oude duiven vanaf St. QuentinDe uitslag was: 13.5. A. v.d. Holst, 3,6. R. Verhoogt, 4W. Siera ,7.J. Schipper, 8,10. F. v.d. Wetering, 9. W. de Wete ring. Duivensport (4) PV "LPC" vloog met de duiven vanaf St. Quentin. De uitslag was: 133,7. A. Singeling, 4,8,10. P. de Haas, 5. W.L. On- stenk, 6. P. Landesbergen,9.J Staffeleu. Duivensport (5) PV Columbahield een wedvlucht vanaf St. Quentin. Deuitslag was: 1,2,3,4,6,7,8, ■9, 10. C. v.d. Nieuwendijk, 5. R. v d. Oord. Duivensport (6) LPV "De Snelvlieger" hield een wedvlucht vanaf St. Ghislain. Er vlogen 377 duiven mee. De uitslag: 1,8.A. Witteveen, 2. J. Groenendijk, 3,6,10. F. v. Seg- gelen, 4. J. de Koekkoek, 5. J. den Dunne en Dr., 7. P. v.d. Tuin, 8. A. Witteveen, 9. H. Montanje. Duivensport (7) PV "Het Oosten" hield een wedvlucht vanaf St. Ghislain. In concours 270 duiven. De uitslag was: 13,4,7. G. Hen- drikse.23,10. C. Gijsman, 5,6. W.v.d. Nieuwendijk en Zn., 8. P. Juffermans. ■■nr Cuba actueel In het Breehuys aan de Bree- straat 19 wordt vanavond onder het motto "Cuba actu eel" een informatieavond ge houden over de strijd van het Cubaanse volk. Twee zojuist uit Cuba teruggekeerde juris ten zullen een inleiding hou den. Daarna is er discussie mogelijk. De bijeenkomst be gint om kwart over acht. Vrouwenochtend In het Leidse Volkshuis aan de Apotheker sdijk 33 wordt morgen een vrouwenochtend georganiseerd. Ditmaal is er een tentoonstelling te bezich tigen over vrouwenarbeid in Leiden. Verder zal iemand iets over de opzet van de expo sitie komen vertellen. Vanaf half tien is de tentoonstel lingsruimte geopend. Rome Rome is het onderwerp van een lezing met vertoning van dia's die vanavond wordt georganiseerd in de kapel zaal. van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45De lezing wordt gehouden door dr. A. van Heek. Tijdens de lezing zal een zo volledig mogelijk beeld van de Italiaanse hoofdstad worden gegeven. De bijeenkomst begint om acht uur de toegangsprijzen bedragen vijf en zeven gul den. Kinderfilms Leuke tekenfilms met bekende stripfiguren, een komische hoofdfilm getiteld "Voor de radio" en een gratis bekertje ranja zijn de ingrediënten van de kinderfilmmiddag die K&O morgen organiseert. De filmmiddag die wordt gehou den in het gebouw aan de Ou de Vest 45 begint om half drie. Oudhollandse markt Kleuterschool "De Zandtaart" en de lager school "Jan Lig- thartschool" aan de Damlaan organiseren een Oudhollandse markt. Vanochtend deden de leerlingen allerlei spelletjes op het schoolplein. Vanavond vanaf half zeven tot circa ne gen uur is het schoolplein her schapen in een feestterrein met Oudhollandse ambachten. Zo komt er een stoelenmatter en een pottenbakker. Verder komen er op het plein en in de scholen diverse kermisattrac ties als touwtje trekken, bus sen gooien en rad van avon tuur. Leidse Houtschool De Leidse Houtschool aan de Adriaan Pauwstraat heeft sinds januari vorig jaar een ingrijpende renovatiebeurt ondergaan. De werkzaamhe den zijn nu voltooid en daar om wordt vanavond op in formele wijze het vernieuwde gebouw in gebruik genomen. LEIDEN - "Het nieuw bouwproject in De Boek horst verloopt tot nu toe uitstekend. Dat kunnen wij zondermeer vaststel len." De heer Kerkhof, speciaal adviseur van Het Bouw fonds Nederlandse Ge meenten, is naar eigen zeggen "tevreden over het bouwtempo in de nieuwe Leidse wijk." "We zijn wel anders gewend", zegt hij. "Meestal loop je ver traging op bij de bouw van huizen." Zoals bekend bestaat het plan Boekhorst uit ongeveer 280 wo- ningen. 166 daarvan worden in opdracht van Het Bouwfonds gebouwd. (Alleen premie-koop woningen). De woningbouwver eniging De Goede Woning neemt de andere woningen voor haar rekening. (Voor een deel huur woningen) Het hele plan wordt door het aannemersbedrijf Van der Vorn uit Papendrecht uitge voerd. Dat bedrijf begon vorig jaar augus tus met de werkzaamheden en het is de bedoeling dat de huizen volgend jaar maart klaar zijn. Werkvoorbereider A.G. Klom penhouwer "Of dat lukt? Ik weet het niet! Op onze planning heb ben we momenteel een achter- standje van ongeveer twee we ken. Maar dat is niet veel; we zijn wel erger gewend." Volgens Klompenhouwer is de achterstand zo klein, omdat er in de afgelopen winter weinig ver traging is opgelopen. "Meestal kun je in de winter zo'n maand niet werken. De afgelopen winter hebben we maar twee weken niet gewerkt." "Maar denk niet dat we geen tegen slagen hebben gehad tot nu toe. Het aantal vernielingen en dief stallen is schrikbarend. Lood wordt van de daken gesloopt, rui ten worden ingegooid en ga zo maar door. Ook deze week is er weer lood gestolen. Ik denk dat we tot nu toe toch al gauw enkele tienduizenden gulden schade hebben. Dat we door deze ver nielingen niet meer vertraging hebben opgelopen komt alleen maar doordat we extra werk krachten hebben aangetrokken." Volgens Kerkhof zullen er nu acht a negen woningen per week ge reedkomen. "En we zijn alle wo ningen, op een paar na, kwijt. Over een paar woningen bestaat nog onduidelijkheid in verband met het toewijzingsbeleid van de gemeente. Wij hebben echter ge gadigden genoeg." Toch vinat net Bouwfonds dat er enige reserves in acht moeten worden genomen ten aanzien van de positieve prognoses. "Je kunt maar nooit weten wat er nog ge beurt", zo redeneert men. Aanstaande donderdag zal wet houder Tesselaar van volkshuis vesting de eerste sleutels over handigen. Een overzicht van de in aanbouw zijnde wijk De Boekhorst LEIDEN - Het PPR-raadslid Beyen is "teleurgesteld over het door elkaar husselen van de wet houderportefeuilles". In de nieuwe portefeuilleverdeling blijkt wethouder Tesselaar de post "sportzaken" te blijven doen naast zijn nieuwe post "volks huisvesting". Wethouder Waal krijgt "juridische zaken" in zijn portefeuille, en heeft daarvoor in de plaats de post "grondzaken" aan Tesselaar afgestaan. Over het hoe en waarom van de nieuwe verdeling zei wethouder Waal gisteravond dat "Tesselaar een voorkeur had voor sport naast volkshuisvesting. Waarom niet? Hij heeft "de sport" toch uitstekend gedaan". Beyen: "Dan kun je ook zeggen. Waarom houdt Tesselaar de post "onder wijs" niet, als hij dat uitstekend heeft gedaan.... Het verband tus sen sportzaken en volkshuisves ting is ver te zoeken". Op verzoek van Beyen komt de dis cussie over de portefeuilleverde ling terug in de volgende verga dering van de raadscommissie "algemene en bestuurlijke aan gelegenheden". LEIDEN - Ondanks het warme weer van de laatste dagen, zijn er geen problemen bij het bijhouden van plantsoenen of sportvelden in Leiden, volgens woordvoerders van de Plantsoenendienst en de Gemeentelijke Sportstichting. "We houden alles wel extra nat, maar er zijn geen moei lijkheden; we gaan ook gewoon door met de zomerbeplanting", aldus de heer Bolle van de Plantsoenendienst. Ook de heer Edzes van de Sport stichting is positief. "We proberen zoveel mogelijk elk veld één keer per week te beregenen en dat lukt". Edzes verwacht ook geen problemen met het onderhoud van de 46 sportvelden, die onder beheer van zijn stichting vallen. LEIDEN - Loco-burgemeester Waal heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het Leidse bruids paar J.Th. van der Voort-Konst in het verzorgingstehuis "Wijckers- looth" in Oegstgeest. De Leidse loco burgemeester bracht het bezoek in verband met het 60-jarig huwelijks feest dat het echtpaar dezer dagen viert. Het echtpaar woont aan de Morsweg 106a, maar mevrouw Van der Voort verblijft op het ogenblik in het verzorgingstehuis. Op de foto: loco-burgemeester Waal overhan digt een fruitmand aan het dia manten paar. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Bocht Het verhaal van de heer S. Houwing (Rubriek Steeds - 14 mei) om trent de gebeurtenissen op de Rijnsburgerweg, speciaal de bocht ter hoogte van de Wasse- naarseweg, spoort mij aan tot enig commentaar. Over twee zaken ben ik het met de heer Houwing eens, n.l. de verra derlijke bocht en het leed van de slachtoffers. Sinds het moment, zo'n 7 jaar geleden, dat ik bewo ner ben geworden van de Rijns burgerweg nr. 77 is het praktisch elk weekeind raak. Stoere heren, die zich flink volgedronken heb ben, moeten zo nodig plank gas naar huis. De rechte stukken willen nog wel lukken, maar bij de bochten laten zij het afweten. De bewoners van de Rijnsbur gerweg. aan de eerste 100 meter voorbij de bocht richting Oegst geest, zitten gewoonlijk met de brokken. Geen tuin, die aan dit gedeelte van de weg ligt, ontkomt aan 'e'en of meerdere bezoeken van auto's. Lantaarnpalen, ge plaatst op de middenberm van de weg, hebben een levensduur van pakweg 1 jaar. Dit alles is niet te wijten aan een bocht, maar aan overmatig drinken. Het trieste van dit alles is niet direct de schade aan de tuinen en lan taarnpalen, maar het leed, dat onder voetgangers, fietsers, be woners en andere automobilisten wordt aangericht. Zij zijn en worden het slachtoffer van bezo pen snelheidsmaniakken. Stel nu eens voor, dat de door de heer Houwing genoemde lantaarnpa len er niet stonden. Precies, dan belandt de auto aan de andere helft van de weg en dan is niet alleen de beschonken wegge bruiker de pineut, maar ook de niets vermoedende tegenligger. Wat de gemeente misschien wel kan doen is een vangrail plaatsen op de vluchtheuvel, die tussen de rijbaan en het fietspad ligt. Want ik ben bang, dat het niet lang meer duurt of de eerste fietser of voetganger wordt daar het zie kenhuis in of onder de grond ge reden. Volgens mij zijn de bocht-, lan taarn- en leedproblemen op de Rijnsburgerweg maar op 'e'en manier op te lossen, n.l. nuchter achter het stuur plaatsnemen. Dan worden volgens mijn waar nemingen de meest vreemde bochten weer normaal berijd baar. Bert de Hosson Rijnsburgerweg 77 LEIDEN Ons Buiten Voor vele inwoners van de Meren- wijk was het iedere zomer een groot genoegen om vanuit de Slaaghbuurt via de volkstuinen naar de Leidse binnenstad te wandelen. Veel tuineigenaren werden al goede bekenden, en een praatje hier en daar maakte deze route tot een begeerde. Totdat rovers bij nacht en ontij ver nielingen en diefstallen pleeg den. Toen is tot veler verdriet ter hoogte van de Bosrode/Condor- horst een soort "Anti-Gappers gracht" gegraven, en zie onze heerlijke wandelroute is niet Begrijpelijk dat er praktisch geen andere oplossing is, verzoek ik toch namens vele mede natuur vorsers naarstig uit te zien om de nu zo bruut afgesloten doortocht wederom weer open te stellen. Is een hoog hekwerk zoals bij de schooltuinen, welke men 's nachts afsluit misschien een idee? En wat te denken van een aardig ophaalbruggetje? H.P. van der Reijden, Eikenrode 15, 2317 BB Leiden. Bibliotheek (3) Herhaald legitimeren zie ik als be knotting van de persoonlijke vrijheid; ik heb er net zo'n afkeer van als het persoonsbewijs uit de bezettingstijd. De jaarlijkse legi timatieplicht bij de openbare bibliotheek zie ik als teveel van het slechte; het zou bij de wet verboden moeten zijn. Ik verzet me ertegen, want de brief van de directeur overtuigd mij niet van de bittere noodzaak hiervan. Hij schrijft, dat het 'e'en van de ma nieren is om fouten in het perso nen- en adressenbestand te voorkomen. Kan men niet vol staan met die andere manieren? En hoe ontstaan die fouten dan? Voor het verkrijgen van een giro nummer hoeft men zich maar een keer te legitimeren en voor het verkrijgen van een giropas even eens. Hoe krijgt men bij de giro dan een kloppend personen- en adressenbestand? En hoe krijgen ze dat voor elkaar bij alle andere openbare bibliotheken in Ne derland? Onjuistheden in het bestand bezor gen de bibliotheken veel extra werk en het publiek vaak erger nis, schrijft de directeur. Juist. Maar als die onjuistheden vaak voorkomen, meen ik te mogen opmerken, dat dan het personeel onzorgvuldig werkt. Als die on juistheden maar sporadisch voorkomen, dan maakt het niet zo veel uit. Dat de jaarlijkse legi timatieplicht tot het voorkomen van fouten bijdraagt, zie ik niet in. In een paspoort staat namelijk geen adres vermeld. Daar is bibliotheek bij de jaarlijkse legi timatie dus weer geheel afhanke lijk van de mondelinge opgave van de lezer en is de lcgitimatie.- plicht als controlemiddel volko men zinloos. Onjuistheden en adresveranderingen zullen bij de jaarlijkse kaartverlenging of tus sentijds door de lezer worden gemeld en daar is dus geen jaar lijkse legitimatieplicht voor ie dereen voor nódig. A.H. VOS Haarlemmerstraat 301 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4