Alleen duur leegstand mag criterium zijn Kantonrechter Kritiek op actie honden OPENBARE BIBLIOTHEEK LEIDEN Peters (PvdA) over politieoptreden bij kraken: Leven redden of naar leven staan Leidse stadsrubriek 980 DINSDAG 20 MEI 1980 LEIDEN - Raadsleden in de com missie politiezaken leverden gis teravond ongezouten kritiek op I het inzetten van honden op 30 april bij de ontruiming door de politie van het pand Oude Singel 206. Een hond heeft verschillen de omstanders verwond. Peters trok heel het instituut van de hondenbrigade in twijfel. "We komen terecht in een spiraal van geweld. Daar doe je met het inzet ten van honden aan mee. De vori ge keer was het raak bij het op halen van paspoorten van bui tenlandse werknemers aan de Vierde Binnenvestgracht. Nu is het raak geweest op 30 april. Ik vind dat honden niet als wapen ingezet mogen worden tegen Commissaris: "Te betreuren maar noodzakelijk" van het inzetten van honden ei genlijk is omdat de politie erkent dat zij aan de Oude Singel beter politiemensen tussen de krakers en de hondengeleider had kun nen zetten om de zaak te kalme ren. "Het inzetten van de honden was betreurenswaardig maar echt noodzakelijkbetoogde commissaris Van Voorden. "Het zou jammer zijn als door enkele incidenten met de honden het hele instituut in twijfel wordt ge trokken. Sinds 1 januari, toen we drie hondenbrigades hebben op gericht, hebben we 3000 manuren met de honden achter de rug. Vooral in het landelijk gebied, sloppen en stegen wordt gesur veilleerd. Er gaat een enorme preventieve werking van uit. Overtredingen, daar zijn op de vinger van een hand te tellen. De ;s erop dat het surveilleren met honden iets an ders is dan het daadwerkelijk in zetten van honden. "Elke agent heeft ook een wapen bij zich. Dat wil nog niet zeggen dat die agent er gebruik van maakt". Het daadwerkelijk inzetten van de hond zit op de trap van de escala tie na het slaan met de gummilat en vóór het schieten met het pi stool", antwoordde van Voorden op vragen van de raadsleden. Ei kerbout zei 'niet te snappen waarom bij de ontruiming van het pand aan de Oude Singel dan niet eerst de gummilat was ge bruikt maar meteen de hond erop was afgestuurd." In de beslissing of de hond wordt ingezet, speelt mee hoeveel poli tiemensen ter plaatse zijn. ant woordde commissaris Van Voor den. Loco-burgmeeester Waal merkte ook op dat "als er meer politie op de been is, je minder behoefte hebt aan honden. De honden vormen een trap in de es calatie. Met het gebruik van hon den kun je het schieten langer uitstellen Het gebruik van hondenbrigades zal na een jaar functioneren beoordeeld worden. ADVERTENTIE LEIDEN - PvdA-fractieleider J. Peters vindt dat de duur van de leegstand van een pand als enig criterium voor politie-optreden tegen krakers mag gelden. Peters is bezig aan een eigen nota over dit politie-optreden. De bestaande nota van de Leidse politie gaat hem te ver. De kraakacties in Leiden op 30 april, waarbij de politie strikt volgens de instructies uit haar ei gen nota probeerde op te treden, hebben de positieve gevoelens van Peters ten aanzien van de no ta doen omslaan. De politie heeft toen mede opgetreden "op grond van het op heterdaad constateren van een kraakactie en op grond van het constateren van aange brachte vernielingen aan het pand". Dievegge (21) wilde geld terug hebben LEIDEN - Winkeldieven wor den steeds vindingrijker en laten hun gestolen goederen al verzilveren bij het bedrijf waar ze het gestolen hebben. Zo ook een 21-jarige vrouw uit Leiden. Zij haaide gisteren bij Vroom en Dreesmann aan de Breestraat twee jurken ter waarde van 198 gulden uit een rek. Daarop stapte zij naar de afde ling klantenservice en zei één jurk te willen ruilen omdat deze niet zou passen. Ze overlegde daarbij een kassa bonvan een jurk die zij enkele dagen eerder wel had ge kocht. Het grootwinkelbedrijf betaal de haar grif 79 gulden terug. De vrouw liep uiteindelijk te gen de lamp doordat'haar ac tiviteiten door de bedrijfsre cherche werden opgemerkt. "Ongelukkig", noemde Peters gis teravond in de raadscommissie voor politiezaken deze gronden voor politie-optreden. "Krakers zijn niet uit op vernieling. Zij willen het pand juist bewoonbaar maken. De vernieling dient slechts om zich toegang te ver schaffen door het forceren van een slot of een ruit. Als de politie er op heterdaad bij wil zijn wordt het een race tussen krakers en politie wie het eerst bij het pand Peters had daarom geen goed woord over voor het politie-op treden in de morgen van de der tigste april bij het kraken van het pand Oude Singel 206. De politie was onmiddellijk opgetreden "omdat sprake was van constate ring op heterdaad van een kraak actie. gepaard gaande met ver nieling". Hoofdinspecteur H. Mostert wees Peters erop dat na die constate ring de eigenaar van het pand kwam opdraven, die de politie vertelde dat hij het pand pas had gekocht en het wilde opknappen. De krakers hadden onjuiste in formatie ingewonnen over het pand". Peters meende echter: Het enige dat voor de politie had mogen tellen was de vraag: "Hoe lang staat het pand leeg? Die vraag stelling biedt houvast aan politie en krakers. De politie had niet moeten optreden bij de kraakac tie aan de Oude Singel 206. De zaak had voor de rechter kunnen komen". Peters vond verder dat terughou- denheid van de politie bij de kraakacties op dertig april gebo den was omdat het "een symboli sche actie" betrof. De krakers hebben verklaard op dertig april te kraken "omdat de miljoenen voor de kroningsdag en Koningin Beatrix beter besteed hadden kunnen worden aan goekope woningbouw". Hoofdinspecteur Mostert zei dat de politie bij de kraakactie van het pand Princessekade 5, ook op dertig april, terughoudend was opgetreden, juist vanwege de lange leegstand van het pand, hoewel hij de kraakactie nage noeg op heterdaad constateerde sprake was van vernieling deu ruit". Motorzaag en hakbijl Peters en de PSP-er Van der Put ten noemden het "een rare zaak" dat de politie in de avond van de dertigste april niet onmiddellijk was opgetreden tegen een twee mansknokploeg die de krakers van de Princessekade met een motorzaag en een hakbijl be dreigde. Politiecommissaris Van Voorden legde uit "dat de politie de zaak Van Voorden niet wilde escaleren door de mannen ter plekke aan te hou den". "Beide mannen zijn inmid dels verbaliseerd. Deze zaak wordt verder strafrechtelijk ge regeld". Van Voorden toonde zich gelukk- kig met de manier waarop de po litie de kraakactie aan de Prin cessekade en de gebeurtenissen erna behandeld heeft. Hij was het met Peters eens dat "optreden van de politie de ene keer tegen de krakers en de andere keer vóór de krakers psychologisch moei lijk is. "Maar wij houden ons on verkort aan de politienota. De eenmaal geïnstalleerde krakers hebben recht op bescherming te gen knokploegen". De krakers van het pand aan de Princessekade zijn op eigen ver zoek door de politie het pand uit gehaald omdat zij zich op de late Jit Peters avond bedreigd voelden door nieuw geformeerde knokploe gen. Volgens de politie hadden de krakers de toezegging dat "de politie alles zou doen om een tref fen tussen de krakers en een knokploeg te voorkomen. Poli tiemensen stonden gereed op het bureau om eventueel in te grij pen". De WD-er M. Zonnevylle pleitte voor afspraken tussen krakers en politie om het kraken beter te reglementeren en "relbeluste mensen en buiten te houden". Volgens hem trekken demon stratieve kraakacties deze men sen aan. Van der Putten meende echter dat de krakers op dertig april een passieve houding aan genomen hebben, maar "dat het politie-optreden met honden bij het pand aan de Oude Singel sen satiebeluste mensen had aange trokken". LEIDEN - Autobestuurders die met een noodgang het leven van een zieke willen redden komen geregeld voor de kan tonrechter te staan. De kan tonrechter ziet de verkeers overtreding niet door de vin gers. Het kan immers niet goed gepraat worden om het leven van de een te willen redden door de ander naar het leven te staan. Kantonrechter J. van Dijke. juist hersteld van drie hartin farcten. vindt wél dat er dan sprake is van "verzachtende omstandigheden". Enkele verkeersovertreders kwamen er daarom gisteren genadig van af. Rechter Van Dijke verklaarde een dokter schuldig aan een verkeersovertreding op het Engelendaal in Leiderdorp maar legde hem geen boete op. De dokter had de verkeerspe len op de weg niet gevolgd in zijn haast om bij een patient te komen. De dokter werkt half om halfin zijn huispraktijken in een verpleegtehuis. In au gustus van het vorig jaar had hij zijn patiënten in de wacht kamer in de steek gelaten om na een oproep ijlings naar het verpleegtehuis te rijden. Op dat moment was er geen an dere dokter in het verpleeg- tehuis.' Ik moest wel", zei de dokter. Ruiterlijk bekende de dokter dat hij geregeld verkeersover tredingen maakt om op tijd bij noodgevallen te kunnen zijn. "U mag best weten dat ik 's nachts door het rood licht rijdt als ik bij een dringend geval moet zijn", sprak de dokter tot de kantonrechter. Rechter Van Dijke waarschuw de: Op zo n manier kunt u een bron van gevaar op de weg zijn. Je kunt niet op de wagen van elke dokter een zwaailicht zetten". Officier van justitie mevrouw Tan achtte een milde straf van twintig gulden op de plaats, maar rechter Van Dijke legde zoals gezegd de man geen boete op: "Probeer u aan de regels te houden". Ik pro beer 't, maar beloof niets zei de dokter. Een man uit Alphen voerde ook de medische noodzaak aan als oorzaak van zijn verkeers overtreding. Op verzoek van de buurvrouw had hij kaar kind met spoed van Alphen naar het Academisch Zie kenhuis gebracht. "Dat gaat sneller dan dat de ziekenwa gen eerst moet voorrijden verklaarde de man. Op de Willem de Zwijgerlaan was hij door rood gereden. Officier van justitie mevrouw Tan vond de medische nood zaak hier wat minder aanwe zig dan in het geval van de dokter. Zij vroeg een boete van 75 gulden, toch nog altijd 45 gulden onder het normale tarief voor het rijden door rood licht. De Alphenaar vond de boete te hoog. "Al tien jaar zit ik in de WAO. Vorig jaar is in Leiden mijn portemonnee gestolen met 687 gulden erin. Heel mijn vakantie naar de knop pen. Vorig jaar heb ik toch al zoveel ellende gehad". Rechter Van Dijke bleek ge voelig voor de inkomensposi tie van de man en de "medi sche noodzaak" die hem tot de overtreding had gedreven. "In de hoop dat u het niet meer zal doen veroordeel ik u tot 120 gulden boete waarvan tachtig gulden voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. U hoeft dus nu slechts veertig gulden te be talen". Een man op leeftijd uit Oegst- geest probeerde ook begrip te kweken voor zijn inkomens positie bij rechter Van Dijke. Honderd gulden voor het rijden door rood licht is teveel voor een oude man. Ik heb grijze haren". "Het verband tussen grijze ha ren en rood licht zie ik niet", kaatste de rechter terug. Rechter Van Dijke bleek het inkomen van de man te kun nen inschatten. "U hebt toch een eigen bedrijfje gehad, een mooie woning gekocht en u hoeft toch niet alleen van uw AOW te leven?.... De eis van honderd gulden boete van mevrouw de officier vond de rechter al "clement" genoeg. De rechter hield het op die honderd gulden. "Bona" krijgt nieuwe rector LEIDEN-Het Bonaventuracollege zal met ingang van 1 augustus, de officiële startdatum van het nieuwe schooljaar, een andere rector krijgen. Voor insiders geen onbekende. De heer dr. T. A. Pleij, reeds conrector en vanaf 1960 leraar lichamelijke oefening op het Bonaventura, zal deze functie op zich nemen. Hij is hiermee de eerste niet-francis- caanse rector in de geschiedenis van het college. De huidige rectorpater drs. A. P T. Overecm O.F.M. maakt gebruik van de mogelijkheid met ver vroegd pensioen te gaan, twee jaar vóór het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij begon zijn loopbaan als leraar na tuurkunde in 1948 aan het Fran- ciscuscollege in Rotterdam. In 1961 zette hij deze functie voort aan het Bonaventuracollege, waar hij m 1967 rector werd. De onderwijsstichting Sint Bona ventura ziet in het niet-francis- caan zijn van de nieuwe rector geen bezwaar. Volgens de stich ting zal de heer Pleij, gezien zijn lange en intense binding, zeker verder werken in de geest die op de school bestaat. door René van der Velden Jaap Visser ADVERTENTIE BREESTRAAT 25 EN PLANTAGE 6 GAAN VERHUIZEN!! SLUITING: 1 JUNI T/M1 JUL11980 Steenschuur 17 blijft nog t/m 21 juni geopend uitsluitend voor het terugbrengen van boeken. In deze periode kunt u terecht op de filialen: Hout, Zweilandlaan 5 tel. 152280 Merenwijk, Rosmolen 4 tel. 211666 't Spoortje, Bemardkade 38 tel. 149255 Zuidwest, Ed. van Beinumstraat 2 tel. 761441 Alle vestigingen zullen op 23 en 24 juni gesloten zijn. OPENING NIEUWE CENTRALE, NIEUWSTRAAT 4,2312 KB LEIDEN TEL. 149943, WOENSDAG 2 JULI 1980 OPENINGSTIJDEN maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag UITLENING 12 30-20 30 gesloten 10 00-20 30 12.30-20 30 10 00-17.30 10 00-13 00 LEES- EN STUDIEZALEN 10 00-20.30 10 00-17.30 10 00-20.30 10.00-20 30 10 00-17 30 10 00-13 00 Bezopen Bezopen vonden de meeste Leidse cafébezoekers het dat hun stamkroeg afgelopen za terdag hermetisch gesloten bleef. Even een pilsje pakken was er niet bij. Op de deuren van nagenoeg alle Leidse ca fés, bar's en dancings prijkte het protestaffiche tegen het "falende horecabeleid van de gemeente Leiden". Ondanks dat de actie van het afdelingsbestuur van de ho- recabond van te voren was aangekondigd wisten velen van niets. Zij kwamen dus voor een gesloten deur te staan en dat leverde nogal wat gescheld en getier op. Gelukkig zegevierde bijtijds het nuchtere verstand. De rui ten bleven heel en het hore- capubliek droop af. Naar huis of naar de omliggende ge meenten waarde bierpompen wel werden opengedraaid. Wat vindt het Leidse horeca- publiek nu eigenlijk van de massale drooglegging van het afgelopen weekeinde. Enkele reacties: "Bezopen. Zo pak ken ze niet het gemeentebe stuur maar dc anten". "De horecabond klaagt er altijd over dat hun klanten gedis crimineerd worden omdat ze in het weekeinde al om twee uur de kroeg uitmoeten. Maar op deze manier doet de hore cabond net zo hard mee aan die discriminatie". "Ze snij den zichzelf in de vingers. Op het Stadhuis lachen ze om zo'n actie". Toch kunnen ook heel wat ca fébezoekers begrip opbren gen voor de actie. "Het is jammer dat het op zo'n ma nier moet maar het kan ken nelijk niet anders", was een veelgehoorde reactie bij onze tocht langs verschillende ho recabedrijven". Stilleven in de kroeg. Een beeld dat Solidariteit Opvallend was het dat lang niet alle "kroegbazen" die aan de drooglegging hebben mee gewerkt een verruiming van het sluitingsuur wensen. Zeer velen deden zaterdagavond uit solidariteit de knip op de deur. Eén van hen is Hans Seisveld van "De Vergulde Kruik". "Een uurtje langer open in het weekeinde is voor mij geen noodzaak. Als die verruiming er inderdaad komt zal ik er slechts incidenteel gebruik van maken. Ik heb gewoon uit afgelopen zaterdag in nagenoeg alle Leidse cafes was te bewonderen solidariteit aan deze actie meegedaan". Seisveld zegt te betwijfelen of de manier van actievoeren waarvoor het horecabestuur gekozen heeft wel de juiste is. "Op deze manier haal je na tuurlijk wel de landelijke pers. Maar is dat nu zo belang rijk1 Mij interesseert het in elk geval geen moer of de hek- zaak nu wel of niet in het journaal komt. Op deze wijze actievoeren dwingt volgens mij helemaal geen respect af bij het college van B en W. Je stoot aleen maar je vaste klan ten voor het hoofd. Ze hadden beter kunnen besluiten om met z'n allen demonstratief tot vier uur in de nacht open te blijven. De politie gaat heus niet negentig kroegen binnen om bekeuringen uit te delen". Verdeeldheid Leo Kamphues, secretaris van het Leidse afdelingsbestuur van Horeca Nederland: "We hebben er inderdaad over lo pen denken om langer open te blijven maar daar toch maar vanaf gezien. Waarom? Om dat we bang waren dat de po litie zes willekeurige horeca- exploitanten zou bekeuren. Die zes worden dan bang en doen bij een eventuele vol gende actie niet mee met als gevolg dat er verdeeldheid ontstaat in de Leidse horeca- wereld. En dat is net iets dat we nu niet kunnen gebrui ken". Zomervergunning Aanstaande donderdag komt de horecaproblematiek aan de orde in een gemeenschap pelijke vergadering van de gemeentelijke commissies voor Algemene en Bestuur lijke Aangelegenheden en Ruimtelijke Ordening. Zoals bekend heeft de gemeente raad bepaald dat er een be perkt aantal "nachtcafés" in Leiden moet komen. Don derdag zal er voor de eerste maal worden gepraat over hoeveel van dergelijke cafés er moeten komen en waar. Alle leden van beide commis sies hebben inmiddels, even als alle fractievoorzitters, een brief van de horecabond ge kregen waarin hen wordt ge vraagd om te ijveren voor zo genaamde zomervergunnin- gen voor Leidse horecabe drijven. Leo Kamphues: "Heel wat raadsleden lopen maar rond te bazuinen dat het een puin hoop wordt als de cafes langer mogen openblijven. Hoe kun je nu zoiets zeggen wanneer je niet uit ervaring praat. Daar om proberen we voor elkaar te krijgen dat er gedurende de zomermaanden een proefpe riode met latere sluitingstij den wordt ingelast Na zo'n proefperiode zullen we wel zien of de heren en dames raadsleden er nog net zo over denken".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3