OPZIJ Kabinet wil vijf nieuwe centrales "Reorganisatie Philips is harde noodzaak" DRANKENOORLOG KOST 15 MILJOEN Kort zakelijk Van der Stee maakt ruim baan voor zwart-geldcircuit DINSDAG 20 MEI 1980 ECONOMIE PAGINA 21 Industrie De bedrijvigheid in de Nederlandse industrie heeft in april geen ver andering ondergaan in vergelij king met de voorafgaande maand en zal ook de komende maanden gelijk blijven. Tot deze slotsom is het C.B.S. gekomen op grond van zijn maandelijkse onderzoek. De orderontvangst is, zowel uit het eigen land als uit het buitenland, in april enigszins verminderd. Limburg Als enige provincie van Nederland geeft Limburg samen met het Limburgs instituut voor ontwik keling en financiering van het bedrijfsleven (LIOF) een tweeta lig (Engels en Nederlands) pro- motionblad uit. Het eerste num mer is gisteren verschenen in een oplage van vijfduizend stuks. Het nieuwe blad, dat om de twee maanden gaat verschijnen en de naam Limburg international ma gazine draagt, wil proberen de vaak negatieve beeldvorming over Limburg buiten deze pro vincie te verbeteren en wordt' daarom gratis verspreid in de rest van Nederland en wat het bui tenland betreft vooral in Ameri ka, Engeland en de Scandinavi sche landen. Lutine Bij het commissionairshuis D.W. Brand NV is een door een parti culier aangeboden aandeel in de "Onderneming op The Lutine" voor 12.500 aan een koper toe gewezen. De Lutine was een Brits fregat, dat in oktober 1799 in een storm bij Terschelling verging. Nederland (Bataafse Republiek) verkeerde in die tijd met Engeland in oorlog en beschouwde het schip als oorlogsbuit. Lloyds keerde toen aan de Engelse eigenaren een schadevergoeding uit. Lloyds, daarna de eigenaar van het wrak, verleende aan de nog steeds be staande in 1821 opgerichte "On derneming op The Lutine" een concessie om het schip te bergen. In 1858 werd via de plaatsing van aandelen waaronder het nu ver kochte aandeel met een nominale waarde van 600, een bedrag van ƒ57.225,91 bij* elkaar gebracht voor de berging. VOETBAL - Huub Doorneveld wordt bij Haarlem de opvolger van Barry Hughes die naar Spar- jfta vertrekt. Doorneveld was tot nu toe hulptrainer bij AZ. WEERRAPPORTEN 1 -an hedenmorgen 7 uur Amsterdam onbewolkt 23 De Bilt half bewolkt 23 Deelen onbewolkt 25 Eelde onbewolkt 24 Eindhoven half bewolkt 24 Den Helder onbewolkt 18 Rotterdam onbewolkt 22 Twente onbewolkt 24 Vlissingen half bewolkt 21 Zd. Limburg onbewolkt 23 Aberdeen regen 22 Athene licht bew. 20 1 Barcelona zwaar bew. 20 Berlijn licht bew. 22 •Bordeaux mist 22 Brussel onbewolkt 23 Frankfort licht bew. 22 Geneve onbewolkt Helsinki zwaar bew. 6 Innsbruck half bewolkt 16 Klagenfurt half bewolkt 17 Kopenhagen zwaar bew. Lissabon onbewolkt 25 Locarno onbewolkt 20 Londen geheel bew. 24 Luxemburg onbewolkt 19 Madrid onbewolkt 20 Malaga onbewolkt 20 Mallorca licht bew. 22 München onbewolkt 15 Nice licht bew. 18 Oslo licht bew. 21 Parijs half bewolkt 23 Rome onbewolkt 18 Split zwaar bew. 20 Stockholm zwaar bew. 12 Wenen onbewolkt 18 Zurich mist 15 Casa Blanca onbewolkt 22 Istanbul regenbui Las Palmas zwaar bew. 23 Tel-Aviv onbewolkt 26 Tunis zwaar bew. 20 AMSTERDAM (ANP) - "De prij zenoorlog van de laatste drie maanden van 1979 heeft de va derlandse distillateurs f 15 tot 20 miljoen gekost. Door de sterke daling in de afzet van gedistil leerd - in het eerste kwartaal van dit jaar werd in hoeveelheid) on geveer 50 procent minder afgezet - is er nu echter nog geen sprake van een agressief optreden van de fabrikanten"Dit zei voorzitter van de raad van bestuur van Lu cas Bols JA Bouwens bij de pre sentatie van het jaarverslag De heer Bouwens zei voorts dat Bols dit jaar naar verwachting een winst zal kunnen behalen die in de buurt ligt van die over 1979 (f 45,4 min, ca. 47 pet. meer dan in 1978), terwijl het dividend zeker gehandhaafd zal kunnen wor den. Hij vertrouwde erop dat de winst van Bols in de toekomst verder zal kunnen stijgen. Het afgelopen jaar was voor het be drijf bijzonder goed. mede omdat geoogstkon worden van wat in voorgaande jaren aan maatre gelen genomen werd. Hierdoor konden de kosten binnen de nor men blijven. In Nederland zijn inmiddels de winstmarges voor de drankfa brikanten en ook voor de tussen- en detailhandel verbeterd. Deze marges waren dan ook tot het nulpunt gezakt, aldus de heer Bouwens. Toch zal de winst van Bols in Nederland dit jaar lager zijn. De laatste jaren heeft zich overigens een verschuiving voorgedaan op de drankenmarkt De kleinere merkfabrikanten hebben hun marktaandeel vergroot ten koste van de "witte" drankfabrikan ten. Verder houden nu ook de grootwinkelbedrijven zich met de verkoop van drank bezig. Mede door deze toegenomen concurren tie betekent dit voor de dochter onderneming Wijnhandel Gallen Gall, dat per jaar per saldo drie slijterijen moeten verdwijnen. Ton van Brussel Albeda: wet nodig voor arbeidsmarkt DEN HAAG (GPD) - Minister Al beda van sociale zaken heeft de Sociaal Economische Raad advies gevraagd over de manier waarop hij het beste kan inspelen op de arbeidsmarkt. Omdat hem tot nu toe de wettelijke mogelijk heden om in te grijpen ontbre ken, wil de minister in een nieu we "arbeidsvoorzieningenwet" duidelijke bevoegdheden krij gen. Problemen op de arbeidsmarkt doen zich, zoals bekend, voor doordat er behalve veel werk loosheid ook veel banen zijn, waarvoor geen mensen te krijgen zijn. In de nieuwe wet wil de minister wel vastleggen, op welke mo menten de overheid mag ingrij pen. Als de minister met de nieuwe wet in de toekomst spe ciale maatregelen gaat nemen om de problemen op de arbeids markt te lijf te gaan, is het volgens hem nog maar de vraag of het geld daarvoor alleen van de over heid moet komen. Albeda wil van de SER weten of wellicht ook an deren (werkgevers en werkne mers) daar een bijdrage aan zou den moeten leveren. LEIDEN - Op de Leidse veemarkt wer den vandaag 6013 dieren aangevoerd. Daarmee is de totaalaanvoer op 7799 ge- Een paar weken geleden had ik het op deze plaats over het rapport dat de belastingdeskundige Van Bijsterveld in opdracht van het vorige kabinet heeft opgesteld over belastingfraude in Nederland. Zijn onderzoek le verde onder meer de conclusie op dat tweederde van de Nederlanders die belasting moet betalen op het aangiftebiljet bewust feiten achter houdt Doorn in oog Wie zich aan belastingontduiking schuldig maakt, begeeft zich in feite in het "zwarte circuit". Een even boeiend als bloeiend verschijnsel in onze samenleving, met een zeer levendige investeringsneiging. Dat zwarte circuit, het ligt voor de hand. is een doorn in het oog van het parlement Juist in een tijd dat de overheid bij lange na het geld niet heeft om alk- wensen te financieren, is het natuurlijk uiterst zuur om aan de kant te moeten toekijken hoe miljarden buiten de schatkist blijven. Niet alleen Van Bijsterveld heeft zich de laatste tijd met de problemen rond ons belastingstelsel bezig gehouden, ook oud-minister van finan ciën prof. Hofstra is daar in gedoken. Hij heeft het kabinet geadviseerd wat er het beste gedaan kan worden aan de moeilijkheden rond de rente-aftrek. Iedereen die geld uitzet bij de bank krijgt daar rente van. Op het aangifte biljet moet die rente worden opgegeven en later moet daar belasting over worden betaald. Dat klinkt heel logisch, want tenslotte is rente ook een vorm van inkomen. Inflatie Een nare bijkomstigheid is wel de ontwaarding van het geld. de inflatie. STOCKHOLM-In Stockholm hebben gisteren vierhonderd zigeuners gedemonstreerd tegen het uitblijven Krijgt iemand bijvoorbeeld tien procent rente van zijn geld en is de van een vergoeding voor hun familieleden die tijdens het Nazi-regime zijn omgebracht. De demonstranten inflatie in dat jaar vier procent, dan is het echte besteedbare inkomen vinden dat West-Duitsland daar een fonds voor in het leven moet roepen. van zo iemand natuurlijk maar zes procent. Toch moet hij over de hele tien procent belasting betalen. Nu speelt datzelfde probleem natuurlijk ook met het "gewone" inkomen uit arbeid. Ook dat neemt nog steeds voor veel mensen van jaar tot jaar in geld toe, zonder dat er een mogelijkheid is om meer dingen te kopen. De verhouding rente-inflatie echter kan in de dagelijkse praktijk aanlei ding geven tot de opvatting dat "sparen toch geen zin heeft" en dat is iets dat de overheid graag wil voorkomen. Aan prof. Hofstra is gevraagd daarover advies te geven. gen 37; schapen of lammeren 1390; bok ken of geiten 100. Prijsnoteringen voor het slachtvee- slachtrunderen: stieren hetzelfde als gis teren; nuchtere slachtkalveren van 125 tot 200; slachtzeugen van 255 tot 260. Gebruiksvee- melk- en kalfkoeien van 1725 tot 2975; varekoeien van 1200 tot 2250; pinken van 1150 tot 1900; graskal veren van 650 tot 1350; nuchtere kalve ren rood van 300 tot 440; zwart van 200 tot 350; biggen var. 95 tot 100; schapen van 175 tot 210; lammeren van 180 tot 200; zuiglammeren van 150 tot 200; veu lens/pony's van 200 tot 700; geiten van 20 tot 90; lammeren le kwaliteit van 225 tot 275; Texelse lammeren van 150 tot 180; Noordhollandse lammeren van 100-150. Toelichtingen: slachtrunderen matig, matig, als maandag; kalf- en melkkoeien matig, lui, stabiel; varekoeien dito; vaar zen en pinken dito; graskalveren dito; nuchtere kalveren ruim, matig, stabiel; paarden/pony's matig, matig, stabiel; varkens ruim, rustig, stabiel; lopers/big gen matig, redelijk, iets hoger; schapen/ lammeren ruim, matig, stabiel; geiten redelijk, redelijk, iets lager. DEN HAAG (GPD) - De regering wil de komende vijfen twintig jaar het aanbod van elektriciteit verdubbelen. Los van de vervanging van bestaande elektriciteitscen trales, moeten er daarom tenminste vijf nieuwe centra les van elk een miljard watt worden gebouwd. Dat blijkt uit het structuurschema Elektriciteitsvoorzie ning dat gisteren aan de leden van de Tweede Kamer is toegestuurd. In 1975 is al begonnen met het uit stippelen van een beleid dat de elektriciteitsvoorziening op de langere termijn veilig moet stel len. Toen werden er 32 plaatsen aangewezen, waar mogelijk nieuwe centrales gebouwd kon den worden. Na allerlei moge lijkheden voor inspraak en ad vies, zijn er inmiddels 27 plaatsen overgebleven. De vijf belangrijk ste gebieden zijn: Rijnmond, IJ- mond, Zuid (Borssele of Moer dijk), IJselmeergebied en Eems- havengebied. In het gisteren uitgebrachte stuk is rekening gehouden met een ver minderde groei van het verbruik van elektriciteit door tal van be sparingsmogelijkheden. Ook wordt er van uit gegaan dat de industrie steeds vaker zelf stroom gaat opwekken. Aan de andere kant is in het plan reke ning gehouden met onverwachte ontwikkelingen. Het plan is bedoeld voor gemeen ten en provincies die rekening moeten houden met de moge lijkheid dat in hun gebied een centrale gebouwd gaat worden. Het plan doet overigens geen uit spraak over het type centrale. Het kunnen kolen- of oliecentrales zijn, waarmee de energie wordt opgewekt, maar ook kerncen trales. In deel drie van de ener gienota zal het kabinet daar zijn opvattingen over geven en ver volgens moet er over kernenergie nog een "maatschappelijke dis cussie" worden gehouden. Ver wacht wordt dat die visie van het kabinet nog vóór de zomer op ta fel komt. Daarbij zal dan ook een lijst worden gevoegd van moge lijke vestigingsplaatsen van kerncentrales. Voor mensen die toch willen sparen maar er niets voor voelen om die belasting over rente te betalen is er sinds zes jaar in Nederland de mogelijkheid om een spaarbewijs aan toonder te kopen. Aan toonder betekent: niet op naam. Dus wie zo n bewijs koopt staat nergens met naam en toenaam geregistreerd. Niet bij de bank en ook niet bij de belasting. Wordt op het aangiftebiljet het bezit van deze spaarbewijzen verzwegen, dan is er dus geen haan die daar naar kraait. Meest populair zijn de biljetten van duizend gulden. Dat geld staat voor vijfjaar vast, maar levert via rente-op-rente na die periode wel een winst van vijfhonderd gulden op. Voor een risicoloze belegging als het spaar bewijs, natuurlijk een leuke vergoeding, te meer omdat het om pure winst gaat. In de praktijk blijkt dat de vermelding van die bewijzen op het aangiftebiljet eerder uitzondering dan regel is. Wie bedenkt dat eind vorig jaar voor een bedrag van zeker tien miljard van die spaarbiljetten in omloop was, kan zich ook een voorstelling maken van de schade die de fiscus jaar in jaar uit oploopt. Verbazing EINDHOVEN (GPD) - De reorganisatieplannen die Philips in januari aan kondigde voor de hoofdindustriegroepen Elcoma en Glas, waar door 1500 arbeidsplaat sen zullen gaan verdwij nen, zijn economisch noodzakelijk. Ze zullen echter alleen maar kans van slagen hebben wan neer ze goed worden be geleid en wanneer de medewerking van het be trokken personeel wordt verkregen. Tot die conclusie komt de commissie van drie des kundigen die in opdracht van de vakorganisatie Unie BLHP de reorgani satieplannen op hun noodzakelijkheid heeft getoetst. De professoren, N. Douben uit Nijmegen, S. de Jong uit Tilburg en W. de Roos uit Rotter dam, hebben geen betere alternatieven kunnen vinden om de in gevaar verkerende vestigingen in Winschoten, Stadska naal en Heerlen-Maas tricht gezond te ma ken. Dat hierbij aan Eindhoven een "donorfunctie" is toegekend, vindt volgens prof. Douben zijn oor zaak in maatschappelijk- politieke overwegingen. Hij zei dit gisteren bij de presentatie van het rap port, en voegde daar aan toe dat Eindhoven dit niet vaker moet overko men, omdat het dan eveneens een zwakke re gio zou worden. Het gezondmaken van de vestigingen in het Noor den en in Limburg bete kent volgens de deskun digen allerminst dat hiermee de volledige in- dustriegroepen Elcoma en Glas, bij welke laatste ronduit van een falend beleid wordt gesproken, weer bedrijfsecono misch op peil worden gebracht. Daarvoor zul len verdergaande maat regelen onvermijdelijk zijn. De Unie BLHP zal het rap port van de deskundigen gebruiken als uitgangs puntvoor haar beleid. Bij het afsluitend gesprek met Philips over de reor ganisatieplannen, dat donderdag plaatsheeft, zal ze de raad van bestuur van het concern in elk geval duidelijk maken dat wat de Unie betreft gedwongen ontslagen bij deze plannen niet be spreekbaar zijn. De per sonele consequenties van deze plannen zijn, aldus Ger van Os van de Unie, door Philips grof onderschat. De samen met minister Andriessen verdwenen staatssecretaris Noote- boom kondigde dan ook vorig jaar aan dat hij maatregelen voorbereidde die de banken verplichten aan de belasting te vertellen wie zo n biljet in huis heeft. Die maatregel is er nog steeds niet. En wat meldde de nieuwe minister van financiën Van der Stee vorige week: de spaarbewijzen worden voorlopig niet aangepakt; het advies van Hofstra wordt niet opgevolgd. Reden: als mensen niet meer in Nederland "zwart" kunnen sparen, dan trekken ze naar het buitenland, waar het nog wel kan. En bij het huidige gebrek aan kapitaal in Nederland is dat een slechte zaak Woorden schieten eerlyk gezegd tekort om de verbazing over zo n stand punt vorm te geven. De aanpak van de spaarbewijzen was nou uitgere kend zo ongeveer het enige concrete antwoord van dit kabinet op hi t groeiende probleem van het zwarte geld, en ook dat blijft nu achterweg. Aan de steun door de regering van het zwarte circuit komt op die manier nooit een einde. Angst Een voordeeltje, hoe ongewild misschien ook. levert die berustende hou ding wel op. Door de angst van veel beleggers dat de belastingdienst een vinger achter hun praktijken zou krijgen, leidden de banken dn- - geheel tegen de regel in - wél binnen vijf jaar tot verzilvering van de bewijzen wilden overgaan een vitaal bestaan. Of banken, eigenlijk mac ie ze zo niet noemen. De naam "bank" is in Nederland niet beschermd, dus iedereen kan morgen zo'n zaak beginnen, maar wat een bedrijf als bij voorbeeld de Femis-bank uithaalt, heeft weinig met gezond bankieren te maken. Dit bedrijf, met moedermaatschappijen in belastingparadijzen als Liechtenstein en Luxemburg, heeft een hoofdkantöor op de gren van Nederland en Belgie en kan op die manier zaken doen die deels bij ons. deels in Belgié verboden zijn. In het kantoor is het moeelij keven de grens over te gaan, vandaar. Dat soort banken hebben veel verdiend aan de angst van de belegger om belasting te moeten betalen. Nu het licht voor het zwarte circuit weer veilig op groen staat, komt in elk geval aan die handel een einde. 1080.00 1080.00 245,00 230,00 124,00 126,50 Tokyo P l ni-lnvt Viking 158,00 i57;oo DINSDAG 20 MEI 1980 BINNENLANDSE AANDELEN Asd. Rijtuig 203,00b 202,00 Ant. Brouw. 180,00b 180,00b Ant. Verf 171.00 175.00 Asselberr 145,00b 150,00b Ass. St. R'dam 83.40 83.20 AUDET 118,00 11 f.00 Aut. Ind. Rt. 1410,00 1400,00 Mijnb. N aardei Nagron iw 21,20 230.00 liet 60.60 •epshyp 207,00 56,00 77.00 38,50 BELEGGINGS- INSTITUTKN Cbemlc.l F 14.20 lology 17.80 17 90 Lier Sand. 13,00 13.50 Zilver Onbew. 730 - 833 Vorige 774 - 877 BUITENLANDS GELD Pakhoed Holding 85.80- 56,20 256.50 AMSTERDAM (ANP) - Voor een groot deel van de fondsen op de actieve markt is er vandaag b(j hervatting van de handel sprake geweest van wat hogere koersen. In goede aarde vielen de kwar taalcijfers van de Koninklyke- Shell Groep. Nadat er voor het bekend worden van de cijfers al enige stijging was opgetreden liep de koers van het energie fonds in de loop van de ochtend op tot ruim fl 60,40. Van de andere internationals stond Unilever tegen het.middaguur op een winst van een halve gulden op f 109.20 en KLM van f 0.40 op f67,10. Hoogovens was fO.10 be ti i op! 16,80 maai Philip en zo deden weer niet mee en gaveiv onveranderde koersen te zien. De banken vertoonden weer wat lagere koersen, waartegenover de hypotheekbanken een herstel wisten te boeken. Elsevier-NDU begon na een verdere lichte stij ging in de ochtenduren, later wat af te brokkelen zodat er spoedig sprake was van een verlies van 10,30 opf 237. VNU klom f 1.30 naar f 87,20. Goed in de markt lag Volkcr-Stevin. die spoedig 12,10 duurder werd verhandeld op f 60

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21