Laura trekt 3671 fietsers Opnieiiw "veto" over advertentie van bedrijf in Alphen Noordenaar spreekt op studiedag over zijn eenzame strijd voor veilige weg Lpg-installaties in Noordwijk moeten weg IBBI PUNAISE-STROOIER ZORGT VOOR LEKKE BANDEN "Foor automobilist geldt niet gevaar voor ménsenlevenmaar voor deuken in auto AZALEA-BOOTTOCHTEN IN BOSKOOP TIJDENS PINKSTER-WEEKEINDE Kroon: 'Tanks leveren teveel gevaar op voor de omgeving" PINSDAG 20 MEI 1980 ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor de tweede maal heeft de Recla me Code Commissie haar veto uitgesproken over een advertentie van de ondermeer in Alphen gevestigde firma Jan de Jong Wit goed. In een huis-aan-huisblad adverteerde Jan de Jong Witgoed met de belofte "3 jaar garantie" op zijn goederen te geven. Bij de "3" staat een sterretje, dat elders in hele kleine lettertjes wordt toegelicht met: "exkl. arbeid/voorrijd/rubber/kunststof'. Dat zijn dus nogal wat beperkingen op de beloofde garantie. De wijze waarop die in de advertentie worden toegelicht werden door de Consumenten bond als ontoelaatbaar beschouwd; reden waarom deze organi satie een klacht indiende bij de Reclame Code Commissie in Amsterdam. Deze commissie vindt de klacht gegrond, omdat beperkingen op een garantie naar haar oordeel op zeer duidelijk wijze in een advertentie moeten worden opgenomen. Volgens de Reclame Code Commissie is de advertentie "onvoldoende duidelijk en daardoor misleidend". Zij beveelt Jan de Jong Witgoed aan zich voortaan van deze wijze van adverteren te onthouden. Nu heeft de commissie datzelfde ook al vorig jaar een keer gedaan. Dat heeft toen niet geholpen, gezien het feit dat Jan de Jong Witgoed in maart van dit jaar andermaal de door de commissie bekritiseerde advertentie liet plaatsen. Grafische Bond Een woordvoerster van de commissie verklaarde desgevraagd dat de Reclame Code Commissie adverteerders niet kan dwingen zich aan de uitspraken van de commissie te houden. Wel hante ren een aantal bladen de regel dat zij zich aan deze uitspraken houden en advertenties die daarmee in strijd zijn, zullen weige- Ook de Grafische Bond dringt er bij haar leden op aan om door de commissie afgekeurde advertenties niet te drukken. "Maar de basis van ons werken is vrijwilligheid van de betrokkenen", al dus de woordvoerster van de commissie. De traditionele avond-vierdaagse vanuit Alphen trok gisteren op de eerste dag het record van 3671 deelnemers. De belangstelling was zo groot, dat de karavaan over twee verschillende routes moest worden geleid. ALPHEN AAN DEN RIJN - Met 3671 deelnemers is gisteren de elfde avond- Laura van start gegaan. Vanwege dit nieuwe re cord aantal fietsers waren, uit het oogpunt van ver keersveiligheid, twee ver schillende routes ontwor pen. De grote voorverkoop beloofde al een record aantal deelnemers te zien te geven. Dankzij het mooie weer schreven zich nog ruim 350 fietsenthousiasten méér in, dan vorig jaar voor deze avondfiets- vierdaagse vanuit Alphen. Zonder dat uitvallers of EHBO-be- handelden in de Laura-annalen opgenomen moesten worden, ar riveerden de eerste deelnemers aan de eerste avond-route (Al- phen-Boskoop-Hazei swoude- Benthuizen) om 19.30 uur aan de finish, twee uur na de start. De om half zeven vertrokken deel nemers die een tocht over De Meije maakten waren minder for tuinlijk; een "grapjas" had een royaal aantal punaises op de weg gedeponeerd. Al met al zien de organisatoren de avond-Laura toch als bijzonder geslaagd. "Een gezellig familie feest en een goede training voor de dag-Laura, die 2 juli van start gaat" werd de fietstocht in het Vanavond rijden de Laura-fietsers nogmaals bovengenoemde route. Alleen de fietsers die gisteren de punaises op hun weg vonden gaan nu over Boskoop, terwijl de Boskoop-groep De Meije wil aandoen. NIEUWKOOP/NOORDEN - "Ik zie het verkeersprobleem zo: zet twintig muizen in een aquarium en ze vreten elkaar op. Zet drie muizen in datzelf de aquarium en ze leven rustig naast elkaar. Dat is volgens mij de reden waarom de verkeersagressie in de Randstad zoveel groter is dan in andere delen van Nederland: er is veel meer verkeer." Aldus Noordenaar J.G.J. Lases, die a.s. donderdag spreekt op een re gionale studiedag van de Neder landse vereniging sl31tot be scherming van voetgangers in Assen. Hij zal daar vertellen over zijn "ervaringen als inwoner van de gemeente Nieuwkoop". Die ervaringen betreffen dan de pogingen die hij al ruim twee jaar doet om de Voorweg ook voor fietsers tot een veilige weg te ma ken. Tot nu toe heeft hij daarbij bot gevangen: verder dan een drietal (naar zijn mening) vrij nut teloze verkeerssluizen is het nog niet gekomen. Dodelijke aanrijdingen Aanleiding voor zijn pogingen vormden de twee dodelijke aan rijdingen die een leerling uit zijn klas en zijn dochter in 1978 overkwamen. Twee maanden voor de dood van zijn dochter was hij al eens met de gemeente wezen praten over de situatie op de Voorweg. Maar die kon hem niet helpen. Het is een provin ciale weg en daar mogen wij als gemeente niets aan doen, zo stelde de gemeente. "Als er toen niets was gebeurd, was ik waar schijnlijk niet zo op deze situa tie ingesprongen", meent Lases, die leraar is aan een mavo- school, achteraf, "maar toen er wél wat gebeurde dacht ik: ik pik het niet langer. Hij stapte naar de provincie, die het advies deed om maar een aantal verkeersdrempels in de Voorweg te leggen. Veel heil zag Lases daar niet in: de veertig-tonners zouden die immers zo vlak hebben gere den. Een plan van zijn kant om fotocamera's aan te brengen ten einde snelrijders te kunnen pak ken werd om onduidelijke rede nen door de politie afgewezen. Hij kwam uiteindelijk terecht bij de vereniging tot bescherming van voetgangers (VBV). Die bracht in 1978 een rapport uit over de situa tie op de Voorweg en als gevolg daarvan werden uiteindelijk drie verkeerssluizen aangebracht. Het effect daarvan is echter mi nimaal, vindt Lases. "Een automobilist houdt nu een maal nergens rekening mee. De enige manier om een automobi list te dwingen langzamer te rij den is ervoor te zorgen dat het risico dat hij daardoor schade oploopt, groter wordt. Voor een automobilist geldt niet het gevaar voor mensenlevens, maar het gevaar voor deuken in zijn auto." Een voorbeeld daarvoor vindt hij in het feit dat automobilisten wel netjes stoppen als er bijvoorbeeld een eend de weg oversteekt, maar dat wanneer er plotseling een kind iets gevaarlijks doet wordt volstaan met toeteren (en door rijden). "En uit een onderzoek is gebleken dat kinderen tot 12 jaar eigenlijk niet geschikt zijn voor het verkeer", aldus Lases. i Noorden: J.G.J. Lases voert al jaren tevergeefs strijd om de verkeersveiligheid voor fietsers op deze weg te dat z Smoesjes Hij heeft gedurende de afgelopen twee jaar ook zijn mening over politici grondig herzien, vertelt hij. "Toen ik begon was ik ervan overtuigd dat politici er zitten voor het algemeen belang, maar ik heb zo onderhand de indruk r zitten tot meer eer en glorie van zichzelf. Mijn erva ring is dat ambtenaren meer be grip voor je problemen kunnen opbrengen, terwijl politici vaak allerlei smoesjes verzinnen. Ze zijn als de dood om stemmen te verliezen en het is een feit dat het treffen van verkeersbelemme- rende maatregelen op een weg niet door iedereen in dank wordt afgenomen vindt Lases. Hij ziet daarin ook een verklaring voor het feit dat ook zijn nieuwste plan voor de Voorweg door de provincie is afgewezen. Hij wil de ene helft van de Voorweg be stemmen voor fietsers en voet gangers, en de andere helft voor auto's. Door het aanbrengen van wijkplaatsen "parkeerhaven langs de rand van de weg) zou de Voorweg dan voor twee richtin gen open kunnen blijven. Begin mei kreeg hij te horen dat de provincie daar niets voor voelt. "Hieruit blijkt dat de provincie voor het langzaam verkeer ge woon niets wil doen, want de ar gumenten die ze a nergens op "Ik denk wel eens: ei die politici ook i moeten verliezen keer, in plaats van fenin hun auto en ren als een kind i doet. Dan zouden frin t zó liggen. BOSKOOP - De ANWB organiseert op zaterdag en maandag (2e pinkster dag) vanuit Boskoop Azaleaboottochten. De vertrekplaats is het Vereni gingsgebouw "De Rozenburcht aan de Rozenlaan 4 in Boskoop. De rondvaart duurt ongeveer drie kwartier, waarna een rondleiding ovér boomkwekerijen volgt. Er zijn ook wandelroutes door en om het dorp van 4, 5 en 8 km. De fietsroutes zijn 30, 40 en 70 km, eventueel door combinatie nog uit te breiden tot een langere tocht. De deelnemers krijgen een sierconifeertje en men kan desgewenst een kleurenfilm over Boskoop bekijken. De kosten bedragen J. 7.50. voor ANWB-leden is er een korting. De deel name voor kinderen kost 2.50. Zolang de voorraad strekt (250) kan gratis gebruik worden gemaakt van een witte fiets van de Nederlandse Hartstichting en de ANWB. NOORDWIJK - Twee Ipg (gas>-installaties in Noordwi jk moeten buiten werking worden gesteld. Het gemeentebestuur heeft voor het oprichten hiervan ten onrechte een hinderwetver gunning afgegeven. Dit heeft de Kroon, het hoogste rechtscollege dat ons land kent, beslist. Het gaat om de tanks bij garage Abs wonde aan de Nieuwe Offemweg en bij BK Gas bv aan de Van de Mortelstraat. Beide bedrijven staan in de omgeving van woonwijken. Het vernietigen van de hinderwetvergunningen is gebeurd op ad vies van de regionaal inspecteur voor de milieuhygiëne in Zuid- Holland. Hu tekende teeen de besluiten van burgemeester en wethouders van Noordwijk protest aan bij de Kroon. Met de inspecteur is de Kroon van mening dat de tanks te veel gevaar voor de omgeving opleveren. Dat het gemeentebestuur van de badplaats in 1977, ondanks een negetief advies van de inspecteur, tóch de vergunningen afgaf, is volgens de Kroon logisch, omdat de inzichten toen anders waren dan de richtlijnen die nu gelden. Tegen de komst van de tanks waren géén mondelinge of schriftelijke bezwaren van omwo nenden ingediend. Niettemin vindt de Kroon het onverantwoord om de tanks toe te- laten, omdat welke voorwaarden er ook aan zouden worden ge stald, ze altijd gevaar voor de omgeving zullen bluven opleveren. Toch succes voor rolstoel- dansgroep KATWIJK - De rolstoeldansgroep "De Dansende Wielen" van het Rijnlandse Zeehospitum heeft tegen de verwachting in toch succes geboekt tijdens een com- petitie Ln hel Engel U i h irn bij Londen. Op de eerste dag van dit evenement werd een tweede prijs behaald. Daaraan werden op de tweede dag nog twee tweede prijzen en één vierde prijs toege voegd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19