itekM ^punli "^1 Waddinxveense volgt bouw Gouwetunnel op de voet Hofman maakte al 1200 foto's van nieuwe tunnel kademeester Amateurteam pakt in Indonesië alle prijzen weg Azen in Giro sparen zich voor de tijdrit Tulpenvijf ling, leuk maar niet bijzonder Killanin stopt na Moskou door Sjak Jansen Mevrouw W. de Leeuw uit de Van de Sande Bakhuyzenlaan in Leiden wist van de week niet wat ze in haar voortuin zag. Drie n elke steel wel vijf of zes bloemen. i de voortuin, lekker in het zonnetje, en bekeek dat n ik denk: verrek! Hoe kan dat nou. Vijf of zes en tulp", vertelt mevrouw De Leeuw. ,Moet je nagaan dat het doodgewone bollen waren, in de super markt gekocht. Ik wist helemaal niet dat zulke tulpen bestonden. Ik weet ook niet of het bijzonder is ,JDe buurman van even verderop vond het wel aardig. Die deed de suggestie om die tulpen op te sturen naar de Leidse vijfling, hahaha. Maar nogmaals: of het bijzonder is, ik weet het niet", aldus de Leidse. In Rijnsburg weten ze het wel. Daar schudden ze van nee. ,Komt wel vaker voor", legt bloemenhandelaar Heemskerkuit. „Gewoon een bepaald soort tulp, dat nogal laat tot bloei komt. Daar kijken wij niet meer van op nee". Hem wordt door de heren opzichters geen strobreed in de weg gelegd, mits hij althans z'n helm op heeft. Immers, waar grote kra nen aan het werk zijn, kan wel eens iets uit de lucht komen vallen. Maar als de krasse Waddinxve- ner daarmee rekening houdt, kan hij z'n gang gaan. Die gang bestaat hoofdzakelijk uit het fotograferen van de bouw. die in 1975 is begonnen en volgend jaar zal worden voltooid. Cameraatje Tot die tijd zal Hofman er vrij wel dagelijks met z'n came raatje te vinden zijn. Hij schiet er maar raak, de ene fo to na de andere. Thans zijn het er al zon twaalfhonderd. Twaalfhonderd verschillende kiekjes heeft Hofman tot dusver van de in aanbouw zijnde Gouwetunnel ge maakt. „Veel? Wat heet veel", zegt Hofman. „Als je het uitstrijkt over die vijf jaar is het hele maal niet veel, dan zijn het er nog geen zes per week". Hofman is er voorlopig nog niet uitgefotografeerd. Hij kan er maar niet genoeg van krijgen. Wat bezielt zo'n man, vraagje je af. Wat voor een lol beleeft hij eraan, om dag in, dag uit, op dat lawaaierige bouwter rein rond te dwalen? Herrie „Een herrie is het daar zeker", beaamt Hofman, „maar je moet er wat voor over heb ben, zeg ik maar. Je moet goed begrijpen dat ik hier kortbij woon en vroeger altijd Er gaat geen dag voorbij of Hofman is op het bouwwerk: de heb gespeeld. Vandaar mijn interesse". Wat heet interesse? Als Hofman de kans kreeg, zou hij daar vandaag nog z'n tentje opzet ten. „Ach, je moet weten dat ik met de bouwlui de grootste vrienden ben geworden. Ben ik er n iet aan het fotograferen, dan zit ik wel in de bouwkeet een glaasje fris te drinken". „Wanneer er iets bijzonders is met de tunnel", zegt Hofman niet zonder trots, „komen de opzichters het speciaal mij vertellen. En toen laatst mijn zwager uit Californië over was en ik de opzichters vroeg of het mogelijk was hem rond te leiden, zeiden ze: 'Wat let u meneer Hofman, u kent hier de weg beter dan wij. Gaat uw gang', zeiden ze. Da's toch mooi, niet?" Beton „Heb je enig idee", vraagt Hofman, „hoeveel beton er voor de tunnel nodig is? Om precies te zijn 42 kilometer. Da's van Waddinxveen tot even voorbij Utrecht. Een sliert, niet?" Even later zegt Hofman heel s rieus: „Als je het naadje v; de kous wilt weten, zijn v drie dagen zoet. Ik overdrijf niet. Wist je trouwens dat met het hele geval ruim 47 miljoen gulden gemoeid is?" Nicolaas Hofman, de 77-jarige kademeester uit Waddinxveen boft maar, waar het de bouw van de Gouwetunnel in zijn gemeen te betreft. Want neem het bouwterrein. Voor u en mij is het ten strengste verboden daar te komen, maar voor Hofman niet. DINSDAG 20 MEI 1980 Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek Tips en wensen voor 'Publiek kunt u 's middags tussen eén en twee uur aan mij kwijt, tel 071-144941. toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook SPORT RIJNSBURG - Na de succesvolle trip door Indonesië wordt bondscoach Arie de Vroet weer een toptrainer ge noemd. De 63-jarige oefenmeester was vorig jaar na de toernee van het nationale amateurteam door China nog het mikpunt van kritiek. Nu zijn formatie in Indonesië echter de beste wedstrijden afwerkte, "die ooit door een nationaal amateurelftal zijn gespeeld" (uitspraak De Vroet), schijnen er totaal andere schijnwerpers op hem. Een exponent van het hernieuwde wij de Marah Halim Cup in Indo- Oranje, Rijnsburgse Boys-ver dediger Martin Toet, looft hem zelfs. "Normaal vind ik 63 jaar te oud voor een trainer. De Vroet heeft echter een uitstekende kijk op voetbal, waardoor hij nog prima voldoet. Maar hij wordt ook goed aangevuld door Bert van Lingen, die midden in de groep staat. De Vroet is echter verantwoordelijk. Voornamelijk door zijn tactisch inzicht hebben Leidse jeugd grijpt titel LEIDEN - Het jeugdteam van de Afdeling Leiden van 15-en 16-jarigen is gisteravond kampioen van het district West II geworden. De pupil len van coach Freek Filippo versloegen in Bleiswijk het vertegenwoordigende elftal van de Afdeling Gouda met 7-1. Eerder werden Den Haag en Dordrecht elk met 5-1 ver slagen door de Leidenaars. Bij de rust was de stand al 5-0. De doelpunten maakten: Jan van Duin (Katwijk) tweemaal, Rob Reizevoort (Docos), Rick Hetem en Klaas Vink (beiden van Noordwijk), John van Berkel en Ronnie de Roode (beiden van Roodenburg). De pupillen van De Vroet-kwamen afgelopen vrijdag overigens met alle beschikbare prijzen op Schiphol aan. Want Oranje werd voorts uitgeroepen tot het spor tiefste elftal, terwijl de ploeg ook de sportiefste en productiefste speler herbergde. Het toernooi verliep allerminst sportief. Mar tin Toet, die in zijn FC Den Haag periode al het een en ander had meegemaakt, spreekt over angst aanjagende taferelen. Vechtpartij "De finale ontaardde in een com plete vechtpartij", vertelt hij. "Birma, dat al twee keer de Cup, die 20.000 gulden waard is. had gewonnen, was er op gebrand dat ding mee naar huis te kunnen nemen. Dat kon als zij ons zouden verslaan. Bij een 2-0 voorsprong van Nederland, werden zij hele maal gek. Bij een 3-1 stand werd Peter Scheepers getackeld en kreeg hij vervolgens een schop in zijn zij. Ik sprong er meteen op af om de dader weg te duwen. Di rect stapten vier gasten op mij af en kreeg ik een klap van achte ren. Ik mocht daarna nog van geluk spreken dat ik geen oog ben kwijt geraakt. Een speler wilde met zijn ijzeren noppen in mijn gezicht trappen. Na dat in cident kwamen de toeschouwers het veld op en werd het één grote schop- en vechtpartij. Ingrijpen van militairen zorgden er voor dat het duel al na vijf minuten kon worden hervat, maar nadat wij met 4-2 waren voorgekomen begonnen die gasten helemaal te hakken Datzelfde deed ook de coach van het Iraanse team toen Oranje een penalty kreeg toegewezen in het duel tegen Iran. De man stapte naar de arbiter toe en gaf hem een •geplaatste stoot. Al deze inciden ten konden de Oranje-klanten niet uit hun concentratie halen. De selectie, waarvan ook RCL- topscorer Bennie Heemskerk deel uitmaakte (wegens een op gelopen blessure in de oefenpe riode speelde hij echter geen en kel duel), had zich dan ook goed voorbereid. Vanaf januari had den de achttien geselecteerden elke dinsdagmiddag getraind in Zeist. Voorts had elftalbegeleider Jans hun het nodige verteld over de hygiéne op zijn geboorteland. Toet was daardoor al voorbereid op de kleedkamers. "Die stonken naar de pis, waardoor we ons noodgedwongen moesten omk leden in het hotel en in rust op het veld pauzeerden". Tegenstellingen "Niettemin stonden wij soms toch nog voor verrassingen. In Medan. waar werd gespeeld, was niks te doen. Zestig procent van de be volking woont daar in golfpla- tenhuisjes. De meesten hebben niet eens te eten. De tegenstellin gen waren dan qok groter dan ik had verwacht. Om een voorbeeld te noemen: de organisator van het evenement bezat 75 procent van de stad. Dat is toch niet nor- De onderontwikkelde bevolking van Sumatra begreep dan ook niet veel van de bedoelingen van de Iraanse internationals. "Deze spelers grepen alle mogelijkhe den aan om propaganda te maken voor hun staatshoofd, Chomeini. Zij zochten ook steeds contact met ons. Dat lukte niet zo best, want slechts een drietal sprak Martin Toet met fotov i het nationale amateurteam. i twee gebrekkig Engels dagen kregen zij een officiële waarschuwing van regeringszij de. Vanaf dat moment mocht Irar het sportevenement niet me politiek middel gebruiken' Vertier Omdat er op het Indonesische ei land weinig vertier was, raakte het stadion in Medan diverse ke ren uitverkocht. "Dertigduizend konden erin, maar tot tweemaal toe waren er veertig duizend ingepropt. En dat, ter wijl de toegangsprijzen van drie tot twaalf gulden varieërden. Dat is hoog. want een hotelbediende verdient daar niet meer dan zes tig gulden per maand". De kelners in het hotel waar de 25-r koppige Nederlandse delegatie vertoefde, moesten voor dat sala ris nog 'extra uren' maken ook. Vooral na de wedstrijden. "Want dan stonden we droog. Elke wed strijd verloor je wel zo'n vi jf liter vocht. Na afloop dronken we eerst warme thee. Door de onbe schrijflijke dorst schakelde je al snel over op koude drank. Vanaf dat moment was je verkocht en bleef je rennen naar de wc. Diar ree was dan ook de grootste te genstander". Die 'opponent', houdt hem nog steeds bezig en is er ook verant woordelijk voor de 24-jarige Rijnsburgcr de herinneringen aan het Verre Oosten maar niet kan wegspoelen HERMAN POOS LONDEN (ANP) - Lord Killa nin heeft gisteren in Londen bekendgemaakt, dat hij zich niet herkiesbaar zal stellen voor de functie van voorzitter van het Internationaal Olym pisch Comité. De Ierse edelman zei, dat hij de nationale Olympische comi- tees van zijn besluit op de hoogte had gesteld, na een verzoek van Puerto Rico om zich herkiesbaar te stellen. Eerder had Killanin gesugge reerd, dat hij zou aanblijven tot het IOC-congres in 1981. "Maar ik besloot, dat het voor mijn opvolger beter zou zijn te starten met een schone lei om de problemen voor de toekomstige Spelen beter het hoofd te kunnen bieden", al dus Killanin. Hij beklemtoonde, dat zijn be sluit niets temaken heeft met zijn zwakkere gezondheid, na zijn hartaanval vorig jaar. "Als de huidige boycot problemen niet waren gere zen, was ik misschien aan gebleven", zo voegde hij er aan toe. De bijna 66-jarige Killanin zal met het doven van de Olym pische vlam in augustus een achtjarige zittingsperiode (in 1972 in München werd hij ge kozen als voorzitter van het IOC) afsluiten. MARINA Dl PISA - De azen heb ben zich in de vierde etappe van de Ronde van Italië niet al te zeer ingespannen. Met de belangrijke tijdrit van vandaag (37 kilometer) in het vooruitzicht legde het pelo ton in rustig tempo de 193 kilo meter van Parma naar Marina di Pisa af. Na de massasprint in Marina di Pisa kon de 23-jarige Dante Morandi als winnaar worden gehuldigd. Hij doorbrak daarmee de zege- reeks van zijn landgenoot Giu seppe Saronni. die drie achter eenvolgende ritten won. Van de 130 renners zijn er nog 125 in de strijd. Tot de uitvallers be hoort Bert Scheunemann uit Ne derland, die zondag in de alge mene rangschikking de vijftien de plaats innam. Hij gaf op we gens ziekte. Adrie en Jan van Houwelingen werden door de wedstrijdorganisatie uit de strijd genomen omdat zij in de tweede etappe na de sluiting van de tijd- controle de streep waren gepas seerd. Francesco Moser behield gisteren gemakkelijk de rose lei derstrui. Hij heeft vier seconden voorsprong op Knudsen (Noo), zes op Hinault (Fra) en 18 op Sa ronni (Ita). Vredeskoers Theo Hogervorst is gisteren in de negende etappe van de Vredes koers als tweede geëindigd. De ritzege ging naar de Engelsman John Herety, die de sprint won van een kopgroep bestaande uit vijf renners. De Oostduitser OlaF Ludwig blijft leider in het alge meen klassement. Hogervorst maakte de fout de sprint te vroeg aan te gaan. John Herety kon daardoor vlak voor de streep langszij komen. "Desondanks ben ik uiterst tevre den", was het commentaar van de Nederlander. In het algemeen klassement is Peter Winnen met een veertiende plaats de beste Nederlander. Hogervorst is 33ste.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15