wwiih "Nederlaag in strijd voor mensenrechten" rivellais vemieuvd "Hockeyzaken ondergeschikt aan landszaken" Politici bieden de sport geen oplossingen aan mi Van Agt na 'sport'-besluit tegen boycot: OOK BELGEN NAAR SPELEN m&tmm DINSDAG 20 MEI 1980 Met enige tegenzin neem ik de pen ter hand om iets te schrij ven over het gisteravond ge nomen besluit van het Ne- derlandsch Olympisch Comi té om toch naar Moskou te gaan. Tot diep in de nacht heb ik zitten luisteren naar de ar gumenten pro en contra. Echt nieuwe gezichtspunten waren er niet bij. Premier Van Agt kwam met een verkrampt hoofd verklaren dat de stap van het NOC 'een nederlaag voor de mensen rechten" was. Jammer dat hij twee jaar geleden, toen de WK voetbal in Argentinië werden gehouden, wat dat aangaat de kaken zo ijverig op elkaar hield. Want als er één land is waar de mensenrechten ver trapt wordeh dan Argentinië wel. Maar voor sommige men sen is de combinatie "commu nistisch zijn en ploerterig" kennelijk veie malen erger dan kapitalistisch en ploer terig". Verder ben ik wel zo cynisch om te denken dat Van Agt héél goed beseft dat je in dit land voetbal ongemoeid moet laten, maar de Olympi sche takken van sport er niet zo veel toe doen. De onwil in tal van Westerse sportlanden om Moskou te boycotten, komt vooral voort uit de constatering dat de po litici wel zeggen wat er niet moet gebeuren (niet naar Moskou gaan), maar niet zeg gen wat er dan wel moet ge beuren. Er rijzen na Moskou ongetwijfeld gigantische problemen in het internatio nale sportverkeer en geen po liticus die dat een zier interes seert Wanneer is trouwens de Russische beer weer accepta bel?) Voor de zoveelste keer toont de politiek op even imponerende als deprimerende wijze aan problemen te kunnen schep pen, maar niet thuis te zijn als het om oplossingen gaat. Ik ben tegen een boycot van Moskou, omdat Afghanistan noch de dissidenten er een millimeter door geholpen worden en omdat ik tevens vrees dat de actie het einde van de Olympische Spelen zal betekenen. En wat je van de Spelen ook mag vinden, de in ternationale sport heeft er zeer veel aan te danken. Ik zou ook niet weten wat er voor in de plaats moet komen. Aan de andere kant is er ook weer zoveel gepasseerd dat ik voor het gaan naar Moskou geen korrel enthousiasme kan opbrengen. Ik vermoed dat velen met een dergelijk katerig gevoel zul len zitten. Amerikanen Het verloop binnen het team van basketbal-eredivisionist Parker Leiden vertoont in middels een aardige overeen komst met het rijmpje van De tien kleine negertjes"En toen waren er nog maar twee. Nederlanders dus. Want de overige acht zijn van elders. Hebben hun roots in het land waar het spelletje met de mandjes door de een of ander Father is uitgevonden. Amerika dus. Is deze ontwikkeling (Amerika- nalisering) nu positief dan wel negatief te noemen Het hangt er, zoals zo vaak. vanaf uit welke hoek je het bekijkt. In spel- en sponsortechnisch opzicht zal het zeker wel voor delen hebben. Kwalitatief be ter basketbal met als gevolg een grotere kans op succes waar dan weer meer en posi tievere publiciteit uit voortvloeit. En het publiek zal het niet erg vinden. Zolang de favoriet goed speelt en wint maakt het niet uit hoé dat ge beurt. Desnoods met tien Amerikanen. En eventueel een Yank als coach. Maar er zit nog een andere kant aan deze medaille. Want door die prijsopdrijving - de con cur rent heef ter zes,dus nemen wij er ook nog maar eentje bij geld speelt geen rol - komen de belangen van de autochtonen, de echte Nederlanders dus, onderhand flink in de ver drukking. Wat dal aangaat heeft het pré-Olympische toernooi in Lugano ons al het een en ander geleerd. Oranje bleef nergens en de oorzaak daarvan hoef je niet ver te zoeken, die ligt juist heel dicht bij huis. De Hollanders kon den doodeenvoudig de con currentieslag binnen de buc ket - daar ligt het zwaarte punt bij het basketbal - niet aan. Omdat ze dat zware werk verleerd zijn. Omdat 'thuis' de Amerikanen dat karwei opknappen. De (wei nige) Hollanders die nog op het hoogste niveau kunnen en mogen meedraaien blijven over het algemeen ver buiten de cirkel. Geven aan, scoren van ver. En daar red je het tegenwoordig op internatio naal niveau niet meer mee. Is dit nu een pleidooi om meteen maar alle Amerikanen over boord te gooien Zeker met. De sjeu zou er meteen af zijn, sterker nog, de boel zou in eén klap in elkaar donderen. Wat dan wel Gewoon, een maxi mum stellen aan het aantal vreemde eenden. Vier bij voorbeeld, inclusief de Ne derlandse Amerikanen. Dan wordt er - verplicht - weer wat ruimte gemaakt voor de echte Hollanders. De kleine Akerboompjes en Kipjes. Want die hebben we bij de volgende Olympische Spelen (in Amerika....) hard nodig. Maar mensen In de Haagse Post van vorige week stond een interview met Leo v.d. Kroft. de voorzitter van de scheidsrechterscom- missie van de KNVB. Op de vraag of er corruptie in de Nederlandse scheidsrech- terswereld voorkomt, produ ceert de grootvorst van het ar biterswezen het volgende pro- "O nee. daar sta ik honderd pro Scheidsrechtersbaas Van der Kroft. cent voor in. Neutraliteit is het grote goed van de scheidsrech ters in Nederland. Het is te enenmale uitgesloten dat zij zich laten beïnvloeden en daarom zal het ook niet in een clubbestiLurder opkomen om een scheidsrechter proberen om te kopen of wat dan ook. Zodra dat zou gebeuren, zou hij het onmiddellijk signale- Dat noem ik nou het antwoord van óf een huichelaar of een volstrekte naïevelingHoewel Van der Kroft in interviews en uitsprüken bij mij zelden plezierig is overgekomenacht ik hem toch te goed om tot één van die twee weinig aange name categorieën te behoren. Wat brengt hem dan toch tot zo n rare uitspraak? Waarschijn lijk die te grote zelfverzekerd heid die hij heel zijn carrière heeft uitgestraald. Zo van "ik heb het niet geconstateerd en dus is het niet zo". Nu moet u mij goed begrijpen: ik beweer niet dat Nederland se scheidsrechters wél dubieu ze handelaars in beslissingen zijn. Verre van dat. Waar ik mij tegen verzet is het absolute in Van der Krofts oordeel. "Beïnvloeding is onmogelijk. Zodra dat zou gebeuren, zou hij het onmiddellijk signale- Hij doet alsof scheidsrechters, niemand uitgezonderd,goden zijnNiet door aardse zaken te beroeren Wat Van der Kroft had moeten zeggen, was: "Meneer, tot dusver is ons - godlof - van omkoping niets gebleken. Dat wil niet zeggen dat er nooit en te nimmer iets van dien aard is gebeurd. Wij vertrouwen onze scheidsrechters, maar we moeten wel bedenken dat het ten slotte ook maar mensen zijn". Meisjes De prominente voetbalster van Alkmania, Ria Desaunois. vindt het onjuist dat de KNVB de strijd om het Nederlands kampioenschap voor dames (een poule met vijf deelne mende ploegen) in een dag af- handelt. PAGINA 13 Door Ruud Paauw "Voetballen in toemooivorm is onderhevig aan een grote ge luksfactor", zo zei ze in de krant van gisteren. "Want op een dergelijk toernooi ben je wel erg afhankelijk van de vorm van de dag. Hoe loopt het in het begin en vooral, hoe voelen de meisjes zich, zijn ze niet ongesteld. Dat zijn vra gen die nu eenmaal alles met damesvoetbal te maken heb ben". Tja. Dat het toernooi over wat meer dagen wordt gespreid, lijkt mij noodzakelijk en dat gaat ook volgend jaar gebeuren, als ik het goed begrepen heb. Maar zelfs als je zon kampioen schap over twee of drie week einden verspeelt dan blijf je toch steeds zitten met de mooie vraag'Hoe voelen de meisjes zich, zijn ze met ongesteld Dat is een vraag die je. denk ik. bij het damesvoetbal elke week moet stellen. Andere teams zullen wel met hetzelfde euvel (als ik hel zo mag noe men) kampen, dus die handi cap is gelijkelijk over de elf tallen verdeeld. Overigens: is dit iets dat voor namelijk voetbalsters aan gaat? Hoe zit het dan met turnsters, wielrensters, hoc key-, volleybal- en korfbal speelsters? Ik zou hier gaarne geheel over worden voorgelicht. DEN HAAG (GPD) - Het Nederlands Olympisch Comité stuurt deze zomer in elk geval een afvaardiging naar de Olympische Spelen in Moskou. Dat hebben de 23 sportbonden, die samen het NOC vormen, gisteravond in Den Haag met ruime meerderheid besloten. NOC-voorzitter Idenburg had het er soms moeilijk mee. Hij was als enige in het bestuur tegen deelneming aan de Spelen. Veertien sportbonden steunden het voorstel van het bestuur om aan de Spelen deel te nemen. Drie onthielden zich van stemming, terwijl zes* bonden zich voor een boycot uitspraken. Het laatste betekent, dat de hockeyers en ruiters i n Moskou niet van de par tij zullen zijn. Het voorstel van.het bestuur, waar aan alleen voorzitter Koos Iden burg zijn steun niet kon geven, luidde: „Sporters die daartoe de wens te kennen geven, moeten worden ingeschreven voor de Olympische Spelen in Moskou". Het voorstel werd met 49 stem men voor, 19 tegen en 9 onthou dingen aanvaard. Vóór deelne ming stemden de bonden atle tiek, boksen, judo, handbal, ka no, handboogschieten, roeien, schaatsen, schermen, schieten, voetbal, volleybal, waterspórt en zwemmen. De basketbal-, krachtsport- en ijshockeybond onthielden zich van stemming. Tegen de deelneming stemden de bonden turnen, paardesport, hockey moderne vijfkamp, wiel rennen en skiën. De hockeyers en ruiters verklaar den in elk geval niet naar Moskou te gaan, ongeacht het besluit van het NOC. De wielrenners mogen echter ondanks het standpunt van hun bond toch deelnemen, als zij dat wensen. Voor de tur ners en de atleten van de moder ne vijfkamp is dit laatste niet van toepassing, omdat zij zich niet voor de Olympische Spelen heb ben kunnen kwalificeren. De Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spelen zullen niet bij de openingsceremonie in Moskou aanwezig zijn. Boven dien zullen geen vlaggen worden gehesen en geen volksliederen worden gespeeld. Dat'zijn de voorwaarden, die het NOC aan de deelneming heeft gesteld. Iden burg: „Wij hebben dat met de Westeuropese comités in Rome afgesproken. Het Internationaal Olympisch Comité heeft daarte gen geen bezwaar en ook de Rus sen hebben het IOC laten weten daarmee akkoord te kunnen gaan". Bitter Het besluit van het NOC druist in tegen het advies van de Neder landse regering en de Tweede Kamer, die deelneming aan de Spelen ernstig en herhaaldelijk hebben ontraden. Premier Van Agt was dan ook „bitter teleurge steld" en verklaarde het besluit niet voor mogelijk te hebben ge houden. „Ik vind het een neder laag in de strijd voor de mensen rechten". „De volksvertegenwoordiging heeft zich tweemaal in grote meerderheid uitgesproken. Ik vind het teleurstellend, dat deze besluiten genegeerd worden. Ook de smeekbeden van een groot deel van de dissidenten, waaronder Sacharov, worden hiermee genegeerd", zei Van Agt na een spreekbeurt in het Bra bantse Deurne. Ook minister Van der Klaauw van buitenlandse za ken toonde zich teleurgesteld. „Ik hoop, dat de sporters die nu besluiten naar Moskou te gaan, zich niet voor het Russische kar retje zullen laten spannen en al leen weggaan voor de sport en niet voor de politiek". Ook de VVD betreurde het besluit, maar toonde er tegelijkertijd res pect voor. Fractievoorzitter Riet kerk: „Gewoonlijk ben ik geen voorstander van een boycot. In dit geval echter wel, gezien de Russische invasie in Afghanistan en het schoonvegen van Moskou naar aanleiding van de Spelen". De PvdA stelde zich op het standpunt, dat de sportbonden die nu tot deelneming besloten hebben door de overheid niet belemmerd mogen worden. Ed van Thijn, voorzitter van het co mité Olympische Spelen en Men senrechten noemde het besluit onbegrijpelijk. „Op deze wijze wordt voorbij gegaan aan de ar- restatiegolf, die door de Spelen in Moskou is ontstaan". Staatsse cretaris Wallis de Vries van CRM, belast met sportzaken, toonde zich eveneens teleurgesteld. Verharding NOC-voorzitter Idenburg bena drukte in zijn openingswoord, dat de adviezen van regering en Tweede Kamer wel degelijk zwaar hebben gewogen. Hij ver weet de overheid, dat naar de be zwaren van de sport niet is geluis terd. „Wij hebben de regering een aantal vragen gesteld, waarop nooit antwoord is gegeven. Dat heeft naar mijn gevoel geleid tot een verharding van de standpun ten. Wij zullen oqs echter niet moeten laten leiden door gevoe lens van onbehagen, die door de ze voorgeschiedenis zijn ont staan". Dat gebeurde echter wel. De bon den vonden, dat op geen enkele wijze rekening was gehouden met de belangen van de sport. De meest gehoorde opmerkingen: „De sport wordt als politiek speerpunt gebruikt. Van andere maatregelen tegen de Sowjet- Unie komt niets terecht. Waarom dan wel een boycot van de Olym pische Spelen? De regering komt niet met argumenten, maar alleen met dreigementen". De bonden doelden met die drei gementen op het voornemen van Wallis de Vries om de subsidie voor het NOC in te houden. Iden burg: „Ik heb begrepen, dat de staatssecretaris de gelden, die wij via de Stichting Nationale Sport- totalisator (SNS) ontvangen, wil tegenhouden. Maar daarover moet de SNS zelf beslissen en die heeft al laten weten, dat niet van plan te zijn". Door de afwezigheid van de hoc keyers en de ruiters zal de Ne derlandse ploeg aanzienlijk klei ner zijn. De opengevallen plaat sen kunnen echter niet door an dere atleten worden ingenomen. Bram Leeuwenhoek, chef d'e- quipe van de olympische ploeg: „De normen, die wij hebben ge steld, blijven gehandhaafd. Al leen degenen, die de limieten halen, mogen aan de Spelen deelnemen". Leeuwenhoek zal in Moskou in elk geval aanwezig zijn. „Ik heb een taak op me ge nomen, die ik zal afmaken. Daar toe voel ik me verplicht. Maar of ik het een plezierige taak vind. is een andere kwestie". DEN HAAG - Ook de Olympi sche comités van Oostenrijk, België, Zweden, de publick Ierland en IJsland hebben gisteren besloten ploegen af te vaardigen naai de Olympische Spelen in Moskou. België gaat daarbij onder restricties (de ploeg komt in Moskou uit onder de naam Belgisch Olympisch Comité, de Belgische vlag zal niet gehesen worden en de atleten zullen niet deel nemen aan de openings- en sluitingsceremonie), de ploeg van IJsland moet het doen zonder de eerder toege zegde steun van een Ameri kaanse frisdrankengigant. Verder neemt het Finse voet balelftal de plaats van Noorwegen in bij het Olym pisch Voetbaltoernooi. Hippische sportorganisaties uit West-Duitsland, Frank rijk, Zwitserland, Groot- Brittannie en Nederland hebben inmiddels besloten in augustus drie paarden sport-festivals t^ organise ren als alternatief voor de Spelen in Moskou. De Westduitse sportbonden, die vorige week tot een boy cot besloten, zullen de 4'/a miljoen gulden ontvangen die de bondsregering oor spronkelijk had uitgetrok ken voor een afvaardiging wat'N ,v asr ujoqot fT OPKOMST A ££N ATOA/V6 "J. DEN HAAG - Geen dames- en herenhockeyploeg naar de Olympische Spelen van Moskou. Met dit recente nieuws verraste voorzitter Sijmons van de Koninklijke Neder landse Hockey Bond, gisteren de NOC-vergadering. Zon dagavond was het besluit genomen. Sijmons: "Er zijn twee redenen om onze ploegen niet af te vaardigen. Enerzijds vinden we dat we als sportbond zwaar rekening moeten hou den als men van regeringswege met zwaarwegende argumenten komt als nu het geval is. Dit zijn landszaken en daaraan zijn de hockeyzaken ondergeschikt". "Een tweede reden is dat het Olympisch hockeytoernooi die kwalificatie niet meer verdient nu zoveel sterke hockeylanden hebben besloten tot een boycot". "De laatste tijd hebben we veel met onze spelers en speelsters gepraat. Ik geloof dat het voor velen wel een teleurstelling zal zijn, maar ook een opluchting dat er nu een beslissing is gevallen", aldus de heer Sijmons. Litjens, 138-voudig international, die al twee Olympische Spelen mee maakte, bevestigde de contacten tussen bestuur en spelers omtrent deze zaak. De stemmenverhouding in de herenselectie ligt ongeveer "fifty-fif ty". De beslissing van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie om tegen deelname te stemmen, blijkt vorige week maandag al gevallen en is ingegeven door de filosofie dat niet gehandeld kon worden tegen het standpunt van regering en volksvertegenwoordiging in. Voorzitter Ir. J.K. Hylkema: "Wij hebben ons standpunt niet ingenomen op grond van wat er in Afghanistan is gebeurd noch uit de overweging dat de Spelen gedevalueerd zijn door het terugtrekken van een aantal landen. Onze mening is, dat een sportorganisatie zich moet onthouden van politieke uitspraken en dat dat een nadrukkelijke taak van regering en Kamer is". De KNWU biedt renners die willen wèl de mogelijkheid om toch te gaan. Hylkema: "maar in elk geval gaan we met al die kandidaten dan eerst om de tafel zitten om ze te wijzen op de situatie en de ernst daarvan". Meegespeeld Bij de Nederlandse Hippische Sportbond viel de beslissing om de boycot gedachte te steunen met algemene stemmen. Dat die opstelling voor een niet onbelangrijk gedeelte werd bepaald door het feit dat voor deze tak van sport al zoveel belangrijke landen (Frankrijk, Engeland, West- Duitsland, Amerika, Canada) besloten om thuis te blijven, ontkende voorzitter Stehouwer niet. 'Natuurlijk heeft dat sterk meegespeeld. Voor onze specialiteit zijn deze Spelen enorm gedevalueerd. Het heeft bovendien sterk meegespeeld dat onze ruiters geconfronteerd werden met het gegeven dat ze bij wel deelnemen hun collega's in de steek zouden laten". Daarnaast heeft het politieke standpunt belangrijk meegeteld. Stehou wer "Het heeft ons aangesproken dat regering en volksvertegenwoor digers opriepen tot een boycot. Wij allen vonden dat we dat advies niet naast ons mochten neerleggen". Bij het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond was geen eensge zindheid en het nee tegen Moskou was alleen bedoeld tegen dit speciale evenement. KNGV-voorzitter Tielrooy: "Het blijkt voor de Russen no dig om ten behoeve van de Olympische Spelen mensen uit Moskou te verwijderen en dat vinden we onaanvaardbaar. Maar voor een turnin- terland zijn dergelijke maatiegelen nooit toegepast en verwacht mag worden dat dat ook in de toekomst niet zal gebeuren. Daarom willen wij na de Spelen onze gewone contacten met turners en turnsters uit de Sowjet-Unie blijven onderhouden". De samenstelling van suikervn/c Rivella is veranderd Gevolg méér smaak én nóg min, kalorieèn dan vroeger Nu nog maar 10 per glas tegen 100 in een glas gewone frisdrank Tris opzti Zwitsers lekfgr zonder suiker

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13