Huisvesting buitenlander moet beter MKËi Landelijke schoolstaking op 19 juni Man pleegt in twee jaar tijd 34 inbraken "Olieprijs zal niet verder meer stijgen HSifaüIifc,; ,r.L,lXE: 1 *.1 mi: Interesse voor de Europese Ariane - raket steeds groter Engeland schrapt televisie programma DINSDAG 20 MEI 1980 VARIA PAGINA 11 it Lancering van de Ariane-2 (Door drs. Chriet Titulaer) De tweede Ariane-raket zal op vrijdag 23 mei om 16.30 uur Nederlandse tijd vanaf het lanceerplatform in Kourou (Frans-Guyana) worden ge lanceerd. Met deze lancering worden de Duitse weten schappelijke satelliet Firew- heel en de radio-amateursa- telliet Amsat-Oscar 9 in een baan om de aarde gebracht. Deze lancering van de Ariane- raket aangeduid als L02, is de tweede in de serie van vier testvluchten die de Europese raket de kwalificatie „vluchtwaardig" moet ge- De eerste lancering werd. nadat technische mankementen driemaal tot uitstel hadden geleid, op 24 december 1979 met succes uitgevoerd. Bij de eerste vlucht werd geen sa telliet meegevoerd. De Aria ne-raket bracht alleen een prop ballast, in een-capsule die de verrichtingen van de raket registreerde, in een baan om de aarde. Op deze tweede vlucht wordt opnieuw zo n technologische capsule meegevoerd. Maar daarnaast zijn er nog twee echte kunst-' manen aan boord. De grootste kunstmaan. Firewheel, werd gebouwd door het Duitse Max Planck-instituut. Deze kunstmaan is bestemd voor het onderzoek van de magne- tosfeer van de aarde. De tweede kunstmaan aan boord van de Ariane-2 is de Amsat-Oscar 9. Deze satelliet is bestemd voor de radio amateurs op de hele wereld. Uit alle delen van de wereld brachten de radio-amateurs geld bijeen om deze kunst maan te kunnen financieren De bouw van de Amsat-Oscar 9 vond voornamelijk plaats in de Verenigde Staten en in West-Duitsland, terwijl ook Hongarije een grote bijdrage leverde. De Amsat-Oscar 9 zal een baken in de ruimte zijn voor zendamateurs, maar zal ook worden gebruikt om nieuws van radio-amateurs uit te zenden en om bood schappen van de ene radio amateur naar de andere te brengen. De belangstelling voor de Eu ropese Ariane-raket is zo groot geworden, dat de Fran se regering besloot een twee de lanceerplatform in Frans- Guyana te laten bouwen. Als het tweede platform is vol tooid (eind 1983) zal de lan- ceercapaciteit tien Ariane-ra- ketten per jaar bedragen. De huidige Ariane-raket zal slechts tienmaal worden ge bruikt, daarna wordt er een tweede, iets Krachtiger gene ratie Ariarie in gebruik geno men. Vanaf 1983 zal een derde Ariane-generatie beschikbaar zijn. Deze versie is nog iets krachtiger en kan worden ge bruikt om televisiesatellieten in de ruimte te brengen. De Franse regering heeft, na het succes van de eerste Ariane- lancering, het ruimtevaart budget voor 1981 met 15 pro cent verhoogd tot het record bedrag van ongeveer één miljard gulden. Een deel van dat bedrag wordt gebruikt om te beginnen met het ontwer pen van nieuwere versies van de Ariane-raket. In 1990 denkt Frankrijk de be schikking te hebben over de vijfde generatie Ariane, die 50 procent goedkoper zal zijn dan de huidige raketten en die precies twee keer zoveel kilogrammen in een baan om de aarde kan brengen. Met die Ariane denkt Frankrijk in 1990 een eigen bemand ruim tevaartuig, Hermes, te kun nen lanceren. Om ervaring in de bemande ruimtevaart op te doen, zal er in 1982 een Franse ruimtevaarder een vlucht in een Russische Sojoez ma ken. AMSTERDAM (ANP) - Op 19 juni zal een landelijke schoolstaking worden gehouden ter ondersteu ning van de eisen "behoud van arbeidsplaatsen in het onder wijs" en "onderwijsvernieu wing" van de algemene bond van onderwijzend personeel. Dit maakte ABOP-voorzitter J. van den Bosch gisteravond bekend op een door ruim 400 leerkrach ten bezochte manifestatie van de Amsterdamse afdeling van de bond. Weliswaar moet de bonds raad zijn goedkeuring nog geven aan dit besluit van het hoofdbe stuur, maar gezien de stemming overal in de organisatie behoeft geen twijfel te bestaan aan de in stemming van de raad, aldus Van den Bosch. Tijdens de schoolsta king zullen de leerkrachten naar het ministerie van onderwijs in Den Haag trekken om uiting te geven aan hun onvrede over het huidige "falend beleid". Als de overheid niet op korte ter mijn de nodige maatregelen neemt zullen er op 1 augustus 1981 vijfduizend arbeidsplaatsen in het onderwijs verloren gaan. De ABOP-voorzitter voegde er .aan toe dat er geen leerkrachten ontslagen mogen worden maar dat nu eindelijk een begin moet worden gemaakt met de brood nodige onderwijsvernieuwing. De schoolstaking en de demon stratie in Den Haag vormen on derdelen van een uitgebreider ac tieplan. Ook in tal van plaatsen worden initiatieven ontwikkeld om aan de ABOP-eisen kracht bij te zetten. Op 19 juni zullen in Amsterdam de scholen gesloten blijven, zo deel de de voorzitter van de plaatselij ke afdeling, Bosma, op de mani festatie mee. Namens de aanwe zigen op de manifestatie werd een brief gestuurd aan minister Pais van onderwijs, met daarin een opsomming van de eisen. Rapport aan Tweede Kamer DEN HAAG (GPD) - Als buitenlandse werkne mers ten opzichte van andere woningzoeken den een achterstand hebben, moeten gemeen ten voor hen extra voorzieningen treffen. Een zekere mate van bevoorrechting om de achter stand in te lopen, zou dan niet ongepast zijn. Dit De van de aanbevelingen die .de Werkgroep Huisvesting Bui tenlandse Werknemers heeft ge daan in een rapport over de huis vestingssituatie van buitenland se werknemers. Het rapport van de werkgroep, die bestond uit ambtenaren van de ministeries van sociale zaken, van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, en die van volkshuisves ting en justitie, alsmede verte genwoordigers van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten en van werkgevers- en werk nemersorganisaties, is door mi nister Albeda aangeboden aan de Tweede kamer. kgroep vindt dat gemeenten een norm als inschrijvingsduur soepel moeten hanteren, opdat buitenlandse werknemers en hun gezinnen niet het slachtoffer worden van onbekendheid met formele procedurevoorschriften. Bij het vaststellen van de urgen tie moet bovendien rekening Italiaans politicus vermoord NAPELS (Reuter/DPA) - Een vooraanstaand Italiaans politi cus, de christen-democraat Pino Amato, is gisteren in Napels doodgeschoten. Amato was voorzitter van de begro tingscommissie van de provincie Campania, waarvan Napels de hoofdstad is. Zijn auto werd klemgereden in het centrum van Napels en vervolgens werden schoten op hem afgevuurd. Aan de aanslag hebben ze,s persoenen deelgenomen. In verband met de aanslag zijn drie mannen en een vrouw gearresteerd. Volgens de politie achtervolgde Amato's chauffeur de daders van de aanslag en trof één van hen met een schot. De daders dwon gen een taxi-chauffeur zijn auto te verlaten, maar deze nam ook zijn autosleutels mee. Daarop namen zij een andere vluchtauto. Deze werd door de politie achter volgd en tot stoppen gedwongen. Er ontstond een vuurgevecht waarbij bommen naar de politie werden gegooid die niet afgin gen. Uiteindelijk gaven de daders van de aanslag zich over. Zij ver klaarden lid te zijn van de rode brigades. VOETBAL - In de voorronde van het toernooi om het wereldkam pioenschap hebben Zambia en Ethiopië gisteren in Addis Abeba met 0-0 gelijkgespeeld. DAMMEN - In het Westeuropees zónetoernooi van Arta Terme (Ita) gaat de Belg Verpoest na drie ronden aan de leiding. Van der Wal, Clerc en Drost staan op een gedeelde derde plaats. worden gehouden met bijzonde re noden, die uit 'een langdurig gescheiden wonen van de bui tenlander en zijn gezin kunnen voortvloeien. De voorlichting aan de betrokken buitenlanders en hun gezinnen is, vindt de werkgroep, op veel punten voor verbetering vatbaar. Zo zouden gemeenten buiten landse werknemers in hun eigen taal moeten voorlichten over za ken als huur en koop van een wo ning, de normen voor toewijzing van een woning en huursubsi dies. De oorspronkelijke bewo ners van de gemeenten zouden beter moeten worden voorgelicht over onder meer de achtergron den en leefgewoonten van de bui tenlanders. VENETIE - Zo'n zestienhonderd binnenschepen en gondels gaven de kanalen in Venetië een leven dig aanzicht. De jaarlijkse "Vo- galonga" (een lange afstand roei- wedstrijd) lokte zeker vijfdui zend roeiers naar de wateren in Venetië. LONDEN (AP) - Een televisie documentaire over een com municatiecentrum van de Britse regering in Hong Kong is gisteravond een uur voor de uitzending geschrapt, omdat de autoriteiten de film be schouwden als een "gevaar voor de nationale veiligheid". De uitzending werd ge schrapt op last van de "inde pendent (onafhankelijk) Broadcasting Authority, wel ke ondanks zijn titel een door de regering benoemde instan tie is, die toezicht houdt op de commerciële televisie in En geland. De IBA liet in een verklaring weten Granada Television te hebben verzocht de docu mentaire ts schrappen. De film ging over vermeende corruptie en lekken bij het re geringshoofdkwartier voor verbindingen in de kroonko lonie Hong Kong. Het hoofd kwartier dat wordt bekostigd door het Britse ministerie van buitenlandse zaken, zou het omvangrijkste Britse inlich tingencentrum zijn. De vesti ging in Hong Kong beluistert communicatie over de grens in China. Het is de laatste ja ren herhaaldelijk in het nieuws gekomen, toen vroe gere medewerkers beweer den dat de dienst door Chine se spionnen was geïnfiltreerd, die geheime documenten zouden hebben bemachtigd. De regering ging vorige week niet in op de vragen in het la gerhuis om een onderzoek in te stellen naar aanleiding van berichten in de pers over cor ruptie onder functionarissen die aan het centrum zijn ver bonden. Granada is een van de 15 com merciële televisiemaat schappijen in Engeland. Het wilde de documentaire ver tonen in zijn wekelijkse pro gramma "World in action". In plaats daarvan werd aan film over de oliewinning in de Noordzee uitgezonden. Marine Iran oefent op grote schaal TEHERAN (UPI) - De marine van Iran is gisteren in de Perzische Golf de grootste vlootoeféningen sinds de islamitische revolutie begonnen. De manoeuvres wor den gehouden onder het toeziend oog van president Bani-Sadr, zo meldde de Iraanse staatsradio. DEN BOSCH (ANP) - De of ficier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch heeft gisteren viereneen half jaar gevangenisstraf geëist tegen de 28-jarige J. P. uit Eindhoven die in ongeveer twee jaar 34 in braken pleegde, waarbij hij het vooral gemunt had op brandkasten. Samen met twee anderen pleegde P. ook een overval op een hotel in Geldrop, waar zij de nachtportier bedreigden en er met de inhoud van de kas vandoor gingen. In 1972 was P. door de rechtbank in Rotterdam voor dergelijke delic ten veroordeeld tot terbeschik kingstelling van de regering. In 1977 werd hij voorwaardelijk van die tbr ontslagen en begon reeds spoedig aan de eerste inbraken. De officier van justitie in Den Bosch noemde het bijzonder ern stig dat P. op zijn nachtelijke tochten steeds vuurwapens bij zich had. De ter zitting aanwezige psychiater die P. had onderzocht zag geen heil meer in terbeschik kingstelling en adviseerde een langdurige gevangenisstraf. De Energiedeskundige dr. Oele officier van justitie kon zich hierin vinden blijkens zijn eis. In die eis hield hij voorts rekening met het feit dat de mededaders van P. eerder tot drie jaar gevan genisstraf waren veroordeeld. Uitspraak 1 juni. Kerkbestuur laat stiekum gekraakt pand slopen EPE (ANP) - In opdracht van de eigenaresse, het bestuur van de Herderkerk, is gisteravond in Epe een houten zomerhuis ge sloopt,dat vorige week door drie jongens was gekraakt. Terwijl de jongens water aan het halen wa ren, werd het huisje door vijftien mannen en een bulldozer tegen de vlakte gewerkt. Volgens een woordvoerder van de politie, die pas na het slopen ter plaatse was, is er afgelopen vrij dag nog contact geweest tussen krakers, twee leden van het kerkbestuur, de politie en een lid van de stichting ..Onderdak". De krakers boden tijdens het onder houd aan een huursom van hon derd gulden per maand te beta len. Zij zouden het pand verlaten zodra er zich een koper voor het huisje had gemeld. De afvaardi ging van het kerkbestuur zegde toe de zaak met de reit van het bestuur op te zullen nemen. Tot dan zou de situatie ongewijzigd blijven. Na de gebeurtenissen van gister avond besloten de krakers in overleg met de heer Bruinsm.i van de stichting „Onderdak" vandaag een aanklacht bij de re cherche in te dienen. AMSTERDAM (ANP) - Energiebesparing en het inzetten van nieuwe ener giebronnen zullen ertoe leiden dat in de toekomst de olieprijs zich zal stabili seren op een niveau dat niet veel hoger ligt dan het huidige. Deze overtuiging heeft de voorzit ter van de algemene energieraad, dr. ir. A. P. Oele, gisteren in Am sterdam uitgesproken. Hij sprak op een persconferentie ter gele genheid van de internationale olie- en gasindustrie "petrotech '80". deze beurs wordt tot en met 23 mei in de RAI in Amsterdam gehouden. "De steeds stijgende olieprijzen - momenteel variërend van zes tot achthonderd gulden per ton - maken dat het steeds interessan ter wordt andere energiebronnen in te zetten", aldus Oele. Hij denkt hierbij aan meer olie uit de Noordzee dan wel niet-opec- landen, en aan invoer van kolen en LPG. Hiermee gaat dan ook veredeling en omzetting in olie- produkten gepaard. "Samen met de nog lang niet tot volledige gelding gekomen be sparingen moet van deze ver scheidenheid een stabiliserende invloed worden verwacht op een prijsniveau dat niet veel hoger zal zijn dan het huidige olieprijsni veau", zo zei Oele. Volgens Oele zijn geld en tijd echter een levensgroot probleem bij het aanspreken van die andere ener- \CJ 1 i giebronncn. "Nederland heeft, w eer aanklacht behalve in Zeeland en Noord- Brabant, overal kolen onder de grond. Ook is er een beetje olie en 1700 miljard kubieke meter gas, vermoedelijk zelfs 500 miljard kubieke meter meer. Het is ech ter een kwestie van geld dit alle maal boven water te krijgen," al dus Oele. ermanintr Volgens hem zullen er dan ook of fers van de bevolking gevraagd worden mocht het zover komen dat men die alternatieve energie bronnen gaat "aanboren De Algemene Energieraad is een adviesorgaan van de regering op het gebied van energiezaken. GRONINGEN (ANP) - De Drentse amateurarcheoloog Tjerk Ver maning heeft de Groninger hoogleraar prof. dr. H.T. Water buik. directeur van het biologisch archeologisch instituut van d.- Groninger rijksuniversiteit, aan geklaagd wegens smaad en las ter. Volgens Vermaning heeft Waterbolk in een artikel de inte griteit van hem en van zijn histo rische vondsten in twijfel ge trokken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11