Mager resultaat ïia drie uur durend gesprek Griekse voor- en tegenstanders naaktrecreatie staan tegenover elkaar Economie Iran verslechtert Westdoitse socialist veroordeeld Belangrijke steun voor militaire leiders Folkerts opnieuw in beklaagdenbank TUSSEN GROMIKO EN MUSKIE Japanse premier ontbindt parlement ZATERDAG 17 MEI 1980 KAMPALA (Reuter) - De kans op een burgeroorlog in Oe ganda is zeer klein geworden, nu is gebleken dat de leider van het Oegandese front voor het nationale heil, Yoweri Museveni zich heeft aange sloten bij de militaire leiders die president Binaisa vorige week hebben gewipt. Museveni, wiens front een grote rol speelde bij de omverwer ping van het bewind van Idi Amin, geniet een grote aan hang in het Oegandese leger. Door de steun van Museveni aan de militaire commissie onder leiding van Paulo Mu- wanga, is de positie van deze laatste versterkt. Inmiddels heeft Paul Semogerere, leider van de democratische partij zich ook achter de coup van vorige week geschaard. In Oeganda n een radiouitzending heeft de militaire commissie aange kondigd, dat de nationale ad viesraad van Oeganda, een voorlopig wetgevend orgaan, op 22 mei bijeenkomt. Waar nemers menen dat de militai re commissie hoopt dat de raad de afzetting van Binaisa zal bekrachtigen an akkoord zal gaan met de instelling van de militaire commissie en een "presidentiële commissie," die het land zullen besturen tot de verkiezingen, later dit jaar. President Nyerere van het buurland Tanzania had er bij de nieuwe machthebbers op aangedrongen die verkiezin gen binnen drie maanden te houden, onder toezicht van een internationale commis sie, naar het voorbeeld van Zimbabwe. Nyerere ver klaarde tegelijk dat de 10.000 man Tanzaniaanse troepen uit Oeganda zullen worden teruggetrokken zodra de ver kiezingen achter de rug zijn. Uit kringen van de militaire commissie in Kampala, de Oegandese hoofdstad, werd gisteren vernomen dat een delegatie van de commissie onder leiding van Muwanga naar Tanzania is gegaan om besprekingen te voeren met president Nyerere. De militaire commissie heeft verklaard dat Binaisa nog in leven is, maar niet gezegd of hij zich nog in Oeganda be vindt. Gezondheid Saeharov achteruit MOSKOU - De gezondheid van de Russissche dissident An- drej Saeharov gaat achteruit wegens een hartaandoening en hij krijgt in Gorky, waar naar hij verbannen is, geen medische hulp. Dit is door zijn vrouw aan westelijke cor respondenten in Moskou meegedeeld. Ze vertelde ook. dat KGB-agen- ten de verloofde van haar zoon gister verhinderden Sa eharov te bezoeken, "lij wordt 21 mei 59 jaar. (Van onze correspondent) BONN - Het eerste proces wegens de drie jaar geleden gepleegde moord op procureur-generaal Siegfried Buback terroristische twee begeleiders begint 20 mei in Stuttgart. Aangeklaagd is de 28-jarige Knut Folkerts, die in september 1977 een Utrechtse agent heeft neergeschoten en daarvoor in Nederland tot 20 jaar is veroordeeld. Hij is in oktober 1978 naar de Bondsrepubliek uit gewezen. Het openbaar ministerie verdenkt Folkerts van moord in drie ge vallen. Verder zou hij lid zijn geweest van de terroristisch e ver eniging „Rote Armee Faktion (RAF) en nog een poging tot moord hebben ondernomen. Hij zou ook betrokken zijn geweest bij de aanslag op een gebouw van het federale openbare ministe rie in Karlsruhe Bij proces tegen Folkerts, zyn 275 getuigen en 48 getuige-deskun- digen opgeroepen. WENEN - Na een pre cies drie uur durende ontmoeting - een uur langer dan was voor zien - tussen de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Muskie en de Russi sche minister van bui tenlandse zaken Gromiko heeft de Amerikaanse minis ter gisteravond een na dergelijke topconfe renties ongebruike lijk korte en zeer koele verklaring afgelegd. ,£)e heer Gromiko en ik hebben een duidelijk lange en ernstige dis cussie gevoerd over een aantal ■praktische problemen. Deze ge- dachtenwisseling heeft mijn over tuiging gerechtvaardigd dat het noodzakelijk was om dit gesprek te houden," zei Muskie. Jk wil niet op enig detail in gaan. Ik ge loof dat het mijn plicht is om aan mijn president rapport uit te brengen en dat zal ik doen. En ik zou willen hopen dat de ontmoe ting mag leiden tot verdere dis cussies en dat het tevens mag lei den tot een oplbssing van de ge schillen die bestaan. Ik heb daar aan niets meer toe te voegen". Gromiko was nog korter van stof: „Wij hebben internationale kwes ties besproken, waaronder een aantal belangrijke," zei hij na afloop. Met deze verklaringen werd ook de verwachting bewaarheid dat de met veel spanning tegemoet ge ziene topconferentie tussen de ministers van de twee groot machten niet meer zou opleveren dan een mager resultaat. De twee ministers konden onmogelijk overeenstemming bereiken om dat beiden tevoren al hadden la ten blijken elkaar geen strobreed te willen toegeven in de kwestie- Afghanistan. In diplomatieke kringen werd ver wacht dat het topoverleg niet meer zou opleveren dan een af spraak voor een nieuw overleg in de toekomst. De verklaring van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken is in dat op zicht duidelijk. Van de kant van Gromiko geen woord. Na de ontmoeting liet Gromiko zich met spoed naar de residentie van de Russische ambassadeur in Wenen brengen. Formeel De beide ministers, bijgestaan door twee tolken, voerden het overleg in een van de vertrekken van het vroegere Habsburgse paleis Hof- burg in het centrum van Wenen. Ofschoon de twee ministers een paar uur voor de topconferentie nog opgewekt naast elkaar zaten tijdens een lunch, die de Oosten rijkse president Kirschschlaeger gaf ter gelegenheid van het zilve ren jubileum van de onderteke ning van het staatsverdrag door de geallieerden, en vrolijk met elkaar converseerden, was hun houding onmiddellijk voor het '-*•s I'm f SEOEL - Ongeveer tweeduizend Zuid-Koreaanse studenten houden in de Universiteit van Seoel een namaak- begrafenis waarbij ze een doodskist verbranden. De doodskist moet de militaire staatsgreep van 16 mei 1961 door de vermoorde president Park Chung-Hee voorstellenDe studenten trokken ook nog door de straten iian de Zuid-Koreaanse hoofdstad, maar het kwam niet meer tot botsing met de politieDe studenten staakten hun acite na een toezegging van de regering dat politieke hervormingen zullen worden ingevoerd en de staat van beleg wordt beëindigd. gesprek formeel en vormelijk. Ze weigerden beiden elkaar nog een keer de hand te schudden voor de fotografen en wilde ten behoeve van de fotografen ook niet dich ter bij elkaar gaan staan. Daarna trokken zij zich met de tol ken terug in een van de vertrek ken van het vroegere paleis. De Amerikaans-Russische advi seurs bleven buiten en geen van hen werd tijdens het gesprek binnen geroepen. Na afloop van de conferentie had de Amerikaanse minister in het Hil- ton-hotel een korte ontmoeting met de ministers van buitenland se zaken van Groot-Brittannië, West-Duitsland, Italië en Frank rijk waarop hij onmiddellijk de Oostenrijkse hoofdstad met het Amerikaanse regeringsvliegtuig verliet voor een snelle terugkeer naar zijn land. De haast voor de terugreis hield verband met het feit dat Muskie vandaag aanwe zig wil zijn bij de promotie van zijn oudste dochter aan een van de Amerikaanse universitei ten. Geschonden Ondanks alle vriendelijke gebaren tijdens de lunch, gaf Muskie tij dens zijn tafelrede al een schot voor Gromiko's boeg, door dui delijk aan de kwestie Afghanis tan te refereren. „De principes van neutraliteit, onafhankelijk heid en territoriale onschend baarheid, die in het geval van Oostenrijk zo werden gerespec teerd, worden nu geschonden," zei Muskie. „Vandaag worden we geconfronteerd met een les uit het verleden, dat agressie, waar dan ook gepleegd, de vrede in de hele wereld bedreigt". In zijn ei gen tafelrede zweeg Gromiko over Afghanistan, maar hij zei dat „de politiek van ontspanning op het ogenblik ernstig op de proef wordt gesteld. De Sowjet-Unie is en blijft aanhanger van ontspan ning. We zijn vast besloten samen met de andere socialistische lan den op deze weg voort te gaan". De Russische minister Gromiko bleef nog een *aacht in Wenen, waar hij vanmorgrn nog een ge sprek had met de Britse minister van buitenlandse zaken Lord Carrington en de Oostenrijkse bondskanselier Kreisky, voordat hij rond het middaguur naar Moskou terugvloog. „Verdrag markeert ontspanning" WENEN (AP) - De Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky heeft gisteren er aan herinnerd dat 'de ondertekening van het Oostenrijkse Staatsverdrag het begin van de ontspanningspoli- tiek heeft gemarkeerd. Kreisky sprak op een plechtigheid in Wenen, ter herdenking van de 25ste veijaardag van het Oosten rijkse Staatsverdrag. Het vredesverdrag met Oostenrijk, dat op 15 mei 1955 door de ministers van buitenlandse zaken van de grote vier in Wenen werd ondertekend, bepaalde dat Oostenrijk een neutrale buitenlandse politiek zou voeren. Later dat jaar werd het Sowjet-bezettingsleger uit Oostenrijk teruggetrokken. Kreisky sprak de hoop uit dat conflictzones buiten Europa opge nomen kunnen worden in een proces van vredebevordering. "Alleen op die wijze kan de vrede in Europa bewaard blijven", aldus de bondskanselier. Geen besprekingen Afghanistan IRAN (AP) - Berichten uit Teheran spreken van rijen wachtenden bij levensmiddelenwinkels en een snel stijgende werkloosheid - aanwijzingen dat Iran de gevol gen begint te ondervinden van het maandenlange politieke en economische conflict met de Verenigde Staten en hun bond genoten. De Iraanse revolutionaire regering steunt voornamelijk op de wer kende bevolking en de boeren - mensen die veel minder door de economische teruggang worden getroffen dan de burgerklasse. Ondanks een werkloosheidscij fer van ongeveer 30 procent en een inflatie van 20 tot 50 procent is de Iraanse revolutie nog steeds een politiek en religieus feno- Volgens de berichten uit Teheran zoeken de Iraanse leiders nieuwe olie-afnemers en handelspart ners. Afgezanten van Oostblok landen vliegen af en aan met handelsaanbiedingen. De rege ring heeft oliecontracten geslo ten met Polen en Tsjechoslowa- kije en onderhandelt met de Sowjet-Unie over de levering van olie en aardgas. Ook China voert de olie-import uit Iran op. In sommige berichten zeggen Iraanse Leiders dat de economi sche problemen in het land voel baar beginnen te worden en waarschijnlijk erger zullen wor den, indien de EG-landen ge- hoorgeven aan president Carters oproep om economische sancties te treffen. Vredesaanbod De Iraanse minister van buiten landse zaken, Sadegh Ghotbza- deh, heeft gisteren in een reactie op het woensdag bekend ge maakte vredesaanbod van Af ghanistan verklaard, dat Iran geen besprekingen zal beginnen met dat land zolang er Sowjet- troepen op Afghaans grondge bied verblijven. In een vraaggesprek met het Iraan se persbureau Pars zei de minis ter verder, dat de Afghaanse re gering Iran niet benaderd heeft voor het houden van bilaterale besprekingen, maar alleen heeft voorgesteld met Iran te overleg gen op de Islamitische conferen tie van dit weekeinde in de Pakis taanse hoofdstad Islamabad. Ghotbzadeh zal zijn land op die conferentie vertegenwoordigen. BONN - De 60-jarige Beierse SPD- Landdagafgevaardigde dr. Frie- drich Cremer is wegens spionage voor de DDR tot twee en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. Verder mag hij driejaar lang geen openbare functies vervullen. De rechtbank achtte het bewezen dat Cremer tussen 1974 en 1978 in totaal elf keer contact heeft gehad met agenten 'van de Oostduitse spionagedienst. In Stockholm heeft Cremer volgens het oordeel gesproken met de chef van deze dienst, luitenant-generaal Mar kus Wolf, en diens plaatsvervan ger. Cremer werd begin vorig jaar gear resteerd nadat de Beierse Land dag in een spoedzitting zijn im muniteit als volksvertegenwoor diger had opgeheven. Hij was onder verdenking gekomen door verklaringen van de overgelopen DDR-agent Werner Stiller Later werd de SPD-politicus tegen een borgsom weer vrijgelaten. Friedi ich Cremer, die arts is. heeft altijd ontkend dat hij voor de DDR heeft gespioneerd. Al bij zijn eerste verhoor gaf hij toe dat hij sinds 1972 contact met iemand uit Oost-Berlijn had, zonder ech ter te weten dat deze man lid was van een staatsveiligheidsdienst van de DDR. De voorzitter van de SPD in Beie ren, Helmut Rothemund, heeft verklaard dat de rechtbank een verkeerd oordeel heeft geveld. Hij zei dat het onmogelijk is dat Cremer gegevens over politieke partijen aan de DDR heeft ver strekt. Een woordvoerder van de FDP merkte op dat Cremer in een situatie was verzeild geraakt, waarin iedereen terecht had kunnen komen. Cremers advoca ten hebben intussen aangekon digd in hoger beroep te gaan. TOKIO (AP) - Premier Masajoschi Ohira van Japan heeft gister be sloten tot ontbinding van het parlement, nadat het lagerhuis een motie van wantrouwen tegen zijn regering met 243 stemmen voor en 187 tegen had aangeno men. Op 22 juni zullen er nieuwe parlementsverkiezingen worden gehouden. Het aannemen van de motie van wantrouwen kwam als een zware slag voor Ohira. Niemand had verwacht dat de door de socialis tische partij ingediende motte van wantrouwen aangenomen zou worden, 40 afgevaardigden van de LDP deden niet aan de stemming mee. verschillende groeperingen binnen de LDP, aangevoerd door de beide oud- premiers Taken Fukuda en Ta- keo Miki, zijn tegen het leider schap van Ohira. ATHENE - Het belooft een warme zomer te worden voor de naak- trecreanten in Griekenland. Voor- en tegenstanders staan in straffe slagorde tegenover elkaar opgesteld, en er is ook een strijd perk gekozen: het strand bij Er- mioni, op de Peloponnesos, te genover het eiland Spetzes. Daar zijn ook al, ondanks het nog niet zo warme weer, de eerste ar restaties van dit jaar verricht een 45-jarige Poolse dame en een 53- jarige, bekende Duitse journalist werden zonder kleren aangetrof fen en voor het gerecht van Naf- plion gedaagd, waar ze tot 35 da gen gevangenisstraf werden ver oordeeld maar in afwachting van beroep vrijgelaten. Zij brachten ter hunner verdedi ging te berde dat de Griekse Toe risten Organisatie (EOT) in een oekaze van 12 januari het betref fende strand, met bijbehorend hotel, tot naaktrecreatieoord had uitgeroepen ten behoeve van de grote Westduitse Naturisten Ver eniging waarvan meer dan een miljoen personen, meest in ge zinsverband, lid zijn. De aankla ger kwam met een latere oekaze, van 21 maart, van dezelfde EOT, waarin deze beschikking, op ver zoek van de vice-premier van de regering en de plaatselijke pro vincieprefect, weer wordt inge trokken. De verdachten zeiden van dit laatste niet op de hoogte te zijn geweest. Tussen januari en maart was in de betreffende streek een geweldige campagne ontbrand die nog steeds voortduurt. Het initiatief ging uit van enkele metropolie ten van de Grieks-orthodoxe staatskerk. In een grote open luchtdemonstratie met gebeds dienst, waarheen anti-nudisten uit het hele land werden aange voerd, werd naaktloperij tot "produkt van de duivel" uitge roepen en de duivel zelf tot "aartsnudist". Op Goede Vrijdag kwam de metro poliet van Spetzes. Hydra en Ae- gina zelfs voor de televisie in een religieuze uitzending waarin hij pleitte voor "uitdrijving van elk spoor van nudisme uit het land". En er wordt een nieuwe kerkelij ke plechtigheid voorbereid, waarbij over alle naaktrecrean- ten, Grieken en buitenlanders, het "anathema", de banvloek zal worden uitgesproken. Dat de kerk, wier invloed hier, me de door allerlei schandalen, sterk tanende is, haar best doet nog één of meer "kwesties" (een andere is de "anti-nationale dienstweige ring") te vinden waarin zij een rest van haar kudde kan mobili seren, is natuurlijk tamelijk ge woon. Absurder is de steun die ze plaatselijk krijgt van afdelingen van de PASOK, de socialistische oppositiepartij. Zo verkondigt een "strijdcomité" van deze partij in het district Tri- zinia' "Wij geven ons strand aan niemand weg, en zeker niet aan de broekloze nazaten van de beulen van onze vaderen. Waar om benemen de autoriteiten ons de mogelijkheid te vergelen?" en ook: "Doodsvijand is niet alleen het nudisme, maar ook de verdo vende middelen en alle uit den vreemde binnendringende pro- dukten van het bedorven en ver rotte Westen waar we met alle geweld bij moeten horen". In die laatste passage komt een aap uit de mouw. De aversie van de PASOK tegen nudisme is niet zo zeer moralistisch geladen, doch maakt deel uit van de campagne tegen aansluiting bij de EG zoals die door premier Karamanlis is doorgedreven met als leus: "Griekenland behoort bij het Westen". De invasie van al die westerse broeklozen wordt in de rijen van de PASOK gezien als een nieuw teken van kolonialisti sche overheersing, met dit ver schil: vroeger kwamen de koloni satoren om de primitieve "in heemsen" broeken aan te trek ken, thans komen ze om de eiger broeken uit te doen. Dat daarbij blootheid en narcotica onder één noemer worden ge bracht, maakt de verwarring ei niet kleiner op. De uiterst respec tabele Westduitse families voor wie deze naaktkolonie was opge zet zullen wel de laatsten zijn om zich aan bedwelmende middelen en andere orgieën over te geven; de PASOK denkt vermoedelijk aan vroegere situaties zoals die bij Matala op Kreta waar rond 1968 hippieKolonies zich in holen begonnen te vestigen met veel hasj en weinig of geen kleren, of aan het excentriekelingen-eiland Mykonos, waar twee naaktstran den floreren, één voor gemengde paren (Paradise) en één voor pa ren van hetzelfde geslacht (super- Paradise) en waar drugs ook geen zeldzaamheid zijn. Men krijgt overigens de indruk dat de onlust van de PASOK zich vooral richt tegen het toerisme, de buitenlandersinvasie als zo danig, met als voornaamste sen timent "Ze pakken onze stran den". Maar dat deze sentimenten (al klinkt dat wat raar) worden "aangekleed" met die tegen alles wat bloot is zoals die bij andere segmenten van de bevolking le- De EOT wil in het voetspoor van Joegoslavië, Bulgarije, Spanje en zowat alle andere Europese lan den, enkele kampen beschikbaar stellen om naaktrecreatie. Deze poging stuit nu op het mon sterverbond van de moralistische kerk en de nationalistische so cialisten. Het is vooral in de ge matigd-rechtse bladen dat men zo n beetje uitleg kan vinden van wat er hier aan de hand is, en klachten over de "obscurantisti sche" opstelling van de kerk. Linkse bladen klagen meer over de broekloze horden die de Griekse stranden dreigen in te palmen. Soms weten ze daarbij wel eens wat gerechtvaardigd begrip te wek ken. Zo deed Ta Nea onlangs een goed woord voor de 500-koppige bevolking van een klein eilandje - de naam werd niet genoemd - waar vorige zomer honderdvijftig naakten bivakkeerden'. Te ver wachten is dat dezen spoedig in de (zomerse) meerderheid zullen zijnHet gaat, aldus de schrij ver, niet om het voor en tegen van het nudisme "dat is komen aan drijven uit de overgeciviliseerde landen waar sex in al haar vor men wordt vergoddelijkt" maar om de rechten van de plaatselijke bevolking die, ook al zou zij zijn "achtergebleven", dienen te worden gerespecteerd. Het nudisme in Griekenland is misschien een probleem van. zy het beperkte, tragiek - beide par tijen hebben gelijk. Voor deze zomer geldt nog de goede raad: kleed u zich niet uit in het zicht van Grieken. Op afgelegen plek jes mag het. De marechaussee die dan nog moeilijkheden maakt moet ten gerechte burgers ten to nele voeren die aanstoot hebben genomen. Op de afwezigheid hiervan zijn al heel wat vrij spra ken gebaseerd. Maar het blyft na tuurlijk een vervelende procedu-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9