Staking bij Mobil gaat door 'Mensen blijven hopen,ook na35jaarnog' Dader van brandstichting werd zelf slachtoffer Kritiek van CoorÉertliga op snelrecht Centrales verliezen geding tegen Pais iFzaJCita. Chemisch afval bij Zaandam ZATERDAG 17 MEI 1980 (GPD) HEERLEN - De 31-jarige P. van R., die op 5 mei samen met zijn dochtertje van drie jaar bij een brand in zijn woning aan de Sittarderweg in Heerlen om het leven kwam, blijkt het slachtoffer van zijn eigen daad geworden te zijn. Dit is het resultaat van een uitgebreid politièel onderzoek, waarmee tevens een einde is ge komen aan tal van geruchten. P. van R. verbrandde in zijn eigen woning toen hij tevergeefs trachtte zijn dochtertje vanaf de bovenste verdieping van het in brand staande pand te bevrijden. Het meisje kwam door rookver- stikking om het leven. Zijn 21-ja- rige vriendin wist, met hulp van Van R., ternauwernood aan de vlammen te ontsnappen. Na het gebeuren stelde de politie, in sa menwerking met het recherche bijstandsteam en deskundigen van het Gerechtelijk Laborato rium en de brandweer, een uitge breid onderzoek in. Veertig rechercheurs hielden een uitgebreid buurtonderzoek, waarbij geen woning of pension kamer werd overgeslagen. Vol gens de woordvoerder zijn hon derden personen gehoord waar door tal van feiten vergaard wer den, die aan het licht brachten dat P. van R. de woning zelf in brand had gestoken, maar dat het niet de bedoeling was dir brand der gelijke vormen aan te laten ne men. Opzet was het stichten van een klein brandje onder aan het trappenhuis bij de voordeur. Op deze wijze wilde hij de aandacht vestigen op de onveilige situatie in de straat en de gemeentelijke autoriteiten „dwingen" hem een andere woning te geven alvorens hij zijn vriendin trouwde. Een aanwezige gasmeter, welke aan de onderzijde van de trap was be vestigd, deed de brand uit de hand lopen. Een gaslek, ontstaan door een gesmolten verbinding, veroorzaakte een steekvlam, die d<e brand deed overslaan naar de eerste en tweede verdieping. Nadat de man zijn vriendin via het platte dak aan de achterzijde van de woning in veiligheid had ge bracht, probeerde hij zijn doch tertje te redden. Door de hevig heid vun de brand werd hem de terugweg via het trappenhuis echter afgesneden met het fatale gevolg dat zij het huis niet meer konden verlaten. Uit het onderzoek kwam tevens naar voren, dat P. van R. vaker met de gedachte gespeeld had om brand te stichten. Volgens de po litie kan zeker één brand in een pand elders aan de Sittarderweg op zijn conto geschreven worden. Ook hier met de intentie om de onveiligheid en de verloedering van zijn buurt „aan te tonen". De politiewoordvoerder sloot dan ook uit dat een of andere brand bare stof door de brievenbus is gegooid. Hiermee zijn geruchten als zou de brandstichting een wraakactie zijn geweest, naar het rijk der fabelen verwezen en blijkt dat de genoemde achter gronden van drugs en prostitutie niet gespeeld hebben, aldus de «■«olitie. DEN HAAG (ANP) - Het is niet aan minister Pais van onderwijs en wetenschappen maar aan de vijf ambtenarencentrales te wijten dat er geen behoorlijk overleg is gepleegd over de afschaffing van de zogenaamde "schoorsteenu ren'Deambtenarencentrales hebben het overleg over deze maatregel met opzet vertraagd om invoering per 1 augustus van dit jaar te voorkomen. Zo luidde gisteren het vonnis van de president van de rechtbank in Den Haag in het kort geding dat de ambtenarencentrales hadden aangespannen tegen minister Pais. Zij eisten fatsoenlijk over- Proefproces alimentatie opnieuw in behandeling DEN HAAG (GPD) - Er komt een nieuwe behandeling van het proefproces dat de 67-ja- rige "alimentatieveteraan" C. Jongenburger uit Weesp heeft aangespannen om van zijn levenslange verplichting tot alimentatiebetaling aan zijn ex-vrouw af te komen. De Hoge Raad heeft gisteren het vonnis vernietigd waarbij het Haagse gerechtshof in okto ber vorig jaar de heer Jon genburger ontsloeg van ver dere verplichting tot betaling van alimentatie. De zaak is nu naar het Amsterdamse ge rechtshof verwezen. Het Amsterdamse hof zal onder meer moeten onderzoeken of er sprake is van gewijzigde omstandigheden vanaf 1977, toen de zaak door de recht bank in Den Haag in behan deling werd genomen. "Als het antwoord nee is, zal de alimentatieplicht blijven en velen met de heer Jongen burger zullen daarvan pas worden bevrijd als de wetge ving verandert. Dat kan nog jaren duren", aldus een woordvoerder van de Stich ting Organisatie Gescheiden Mensen (SOGM). Toch zal de uiteindelijke uit komst van het proces positief zijn, zo verwacht de SGOM- voorzitter. "We hebben ver trouwen in de nieuwe behan deling die over een paar maanden voor het Amster damse hof zal plaatsvinden". Leden van het "Anti-wegwerp- vrouw-kommitee" waren ook naar de persconferentie van de SOGM in Nieuwspoort ge komen, maar werden door de organisatoren verwijderd omdat ze niet waren uitgeno digd. In het comité zit onder meer de dochter van de ex- vrouw van alimentatievete- raan Jongenburger. De groep verzet zich tegen verkorting van de alimentatieduur. "Dat zou een officiële erkenning betekenen van de waarde loosheid van de energie-in vestering van vrouwen in het gezin", aldus het comité in een open brief aan de inter departementale werkgroep die het probleem rond de li mitering van de alimentatie- duur bestudeert. Als u gevraagd wordt uw adres op te geven, noemt u er toch ook de postcode bij? Gebruik 'm goed. pttpost UTRECHT (ANP)-De staking bij de raffinaderij van Mobil Oil in Amsterdam gaat door nu de directie nogmaalt heeft meegedeeld dat er niet te praten valt over invoering van een vijfploegendienst, de belangrijkste eis van de stakers. De directie liet dit gisteren weten naar aanleiding van de brief van het middenkader van Mobil, dat eiste dat het gesprek met de In dustriebond FNV voor gister middag twaalf uur zou worden hervat. De directie zei dat er altijd gepraat kan worden maar dat de vijfploegendienst niet bespreek baar is. „We staken dan ook ge woon door", aldus stakers woordvoerder Jan Piet gisteren. „Wanteen beetje vrijblijvend met de directie gaan praten - over het weer of zo - dat heeft geen enkele Het middenkader - dat zich bij de staking tot nu toe afzijdig hield en volgens de Mobil-directie ook nu niet mee gaat staken - legde bij de directie de eis om het overleg te hervatten op tafel nadat er eerder deze week een incident was voorgevallen tussen het kader en de directie. Volgens stakers woordvoerder Piet had de direc tie enkele kaderleden op straffe van ontslag gelast enkele werk zaamheden uit te voeren die vol gens de directie niet als „besmet" moeten worden beschouwd maar volgens de stakers wel. Een di rectiewoordvoerder ontkende gisteren dat er met ontslag was gedreigd. „Dat is een misver- Fietsen in trek AMSTERDAM (ANP) - De export van Nederlandse fietsen is in 1979 ten opzichte van het jaar daar voor gestegen van 205.800 tot 264.800 stuks. De belangrijkste afnemer van Nederlandse fietsen is de Bondsrepubliek Duitsland. stand. Afgesproken is dat we ons de komende dagen gaan beraden over de vraag wat nu precies wel en wat niet besmet werk is", al dus de directiewoordvoerder. 'Enkele verdachten 30 april tot zondebok verheven' UTRECHT (ANP) - De Coornhert- liga, de vereniging voor straf rechthervorming, heeft gisteren laten weten dat ze zich ernstige zorgen maakt over de justitiële reactie op de onlusten in Amster dam op 30 april. Ze heeft met na me kritiek op de toepassing van snelrecht en op het tot zondebok verheffen van enkele verdachten. De eerste zestien verdachten moes ten al op 12 mei voorkomen. De Coornhertliga betwijfelt, of dat - zoals de justitiële autoriteiten hopen - wel een afschrikwek kende werking heeft. Verder ziet ze alleen maar nadelen in de snel rechtprocedure. Er was geen tijd voor een grondig gerechtelijk vooronderzoek en evenmin voor een grondige voorbereiding van de verdediging. De Coornhertliga heeft de advocaten gehoord, dat gebruikelijke en vereiste proce dureregels niet in acht zijn ge nomen om tijd te sparen. Bovendien, aldus de liga, wordt met het snel ter zitting brengen van deze zaken volstrekt voorbij gegaan aan de achtergronden van de gebeurtenissen in Amster dam. De publieke discussie daar over is nog maar net op gang ge komen en er zijn nog geen onder zoeksresultaten beschikbaar. Hierdoor wordt het volgens de Coornhertliga voor alle partijen nagenoeg onmogelijk, de tenlas- tegelegde feiten in hun juiste maatschappelijke verband te plaatsen. De meeste advocaten hebben er van afgezien, aanhouding van de zaak van hun cliënt te vragen, omdat zij redenen hadden om aan te nemen dat de verdachten dan in voorlopige hechtenis zouden moeten blijven tot hun zaak als nog voorkwam. De liga heeft er ook bezwaar tegen dat het openbaar ministerie met deze verdachten een voorbeeld wil stellen. Algemeen wordt aan genomen dat degenen die nu zijn aangehouden maar een zeer klein en volstrekt willekeurig deel uitmaken van allen die op 30 april in Amsterdam mogelijk strafbare feiten hebben begaan. "Niette min poseren zij nu als de wortels van het kwaad en worden zij tot zondebok verheven". De liga voegt hieraan toe, dat de of ficier van justitie omwille van het afschrikwekkende voorbeeld straffen heeft geëist die "voor Nederlandse begrippen nogal overdreven genoemd kunnen worden". Van individuele straf toemeting komt nu volgens haar nagenoeg niets terecht. VADER WlDf^lEEN SCHROEF-BOOR POETSMACHINE SCHIPHOL - Met een eigen- handig uitgevoerde landing van een vijftig jaar oud toe stel heeft prins Bernhard gis termiddag het startsein gege ven voor de feestelijkheden rond het zestigjarig bestaan van Schiphol als burgerlucht haven. De zachte landing op de spe ciaal daartoe uitgezette gras- baan voerde de prins uit in een Tiger-Moth. Dit, vanwege de grote gelijkenis van dit toe stel met de Havilland DH-16, waarmee in 1920 de eerste vluchten vanaf Schiphol wer den uitgevoerd. Volgens de president-directeur van de luunthuven.JW. Weg- stapel, heeft de luchthaven na zestig jaar meer dan 114 mil joen passagiers verwerkt. Voor het vei-voer van deze mensen maakten vliegtuigen in totaal ruim 2.5 miljoen starts en landingen. Later op de mipdag opende prins Bernhard de jubileumten toonstelling over zestig jaar Schiphol m foto's. Deze ten toonstelling duurt tot 7 juli. leg over Pais' plannen om ds schoorsteenuren af te schaffen Volgens de centrales overrom pelde de bewindsman hen met zijn voornemen en daarom vroe gen zij uitstel van het overleg over deze maatregel. Schoorsteenurenn zijn de drie uren per week die eerstegraadsleer krachten in het voortgezet on derwijs krijgen doorbetaald zon der dat zij in die tijd iets hoeven te doen. In veel gevallen wordt voor 29 uur betaald, terwijl 26 uur wordt gedoceerd. Pais wilde van deze regeling af om de ongelijheid in de rechtspositie van leerkrachten met een volle dige betrekking en parttime-lera ren op te heffen. De schoorstee nuren-regeling geldt namelijk alleen voor docenten met een volledige betrekking. Voorts spelen bezuinigingsoverwegin gen een rol. Invoering van de maatregel op 1 augustus levert dit jaar een bezuiniging op van ruim twee miljoen. In totaal wordt er de komende jaren 150 miljoen mee bespaard op de onderwijs begroting. Een woordvoerder van het ministe rie van onderwijs en weten schappen heeft bevestigd dat de leerkrachten die na 1 augustus worden benoemd de omstreden uren niet meer krijgen uitbetaald. De president van de rechtbank, mr J.H. Blaauw, stelde in zijn vonnis dat de centrales wel degelijk de gelegenheid hebben gehad om goed en zorgvuldig overleg te plegen. Hij onderstreepte dat de afschaffing van de schoorsteenu ren vorig november al in de be grotingvoor 1980 werd genoemd. Volgens mr. Blaauw is het dan ook volstrekt onjuist dat de centrales op 16 april in de bijzondere com missie van het georganiseerd overleg werden verrast door de plannen van de minister. Hij weer er daarbij op dat uit publikaties in tijdschriften voor leraren is gebleken dat de centrales al lang op de hoogte waren Pais' voor nemen. ZAANDAM (GPD) - Gevaarlijk chemisch afval (fenol) is gevon den in de grond van een indus trieterrein in Zaandam. Het werd aangetroffen door een bedrijf dat er grondwerk verrichtte om tot nieuwbouw te komen. Bij het omwoelen van de grond ontstond een doordringende stank en werd op anderhalve meter diepte een zwarte, teerachtige brij aange troffen. Fenol kan worden opgenomen in het lichaam door de huid of door inademen. Het lijdt tot braken en bij het innemen van een overdo sis bestaat er kans op bewuste loosheid en is het dodelijk. In de uiterwaarden van de Maas ten noorden van Den Bosch is 800 kubieke meter cyanide-houden- de grond tot verboden gebied verklaard. TREIN DUURDER - Minister Tuijnman van verkeer en water staat heeft besloten de tarieven van de Nederlandse Spoorwegen met ingang van 1 oktober niet met 7 procent maar met gemid deld 5.5 procent te verhogen. Hiermee wordt ingegaan op een door de Tweede Kamer aange nomen motie waarin wordt aan gedrongen op een verminderde verhoging van de NS-tarieven. VERKEERSONGEVAL - Bij een verkeersongeval bij Wolvega zijn gisteren een 30-jarige en een 66- jarige man om hét leven geko men. Het eerste slachtoffer was de bestuurder van een auto, die na een afgebroken inhaalma noeuvre van de weg raakte en te gen een boom botste. Gravendienst dag in dag uit bezig met identificatie militaire slachtoffers BUSSUM (ANP) - Het is er be klemmend, doods. Geen kaars jes, geen rouwmuziek, maar slechts stilte en een vage geur van desinfecterende middelen. De deur is altijd dicht en wie er niets te zoeken heeft kan er maar beter wegblijven. Want binnen de vier muren van de gravendienst in Bussum heeft bijna alles met de dood te maken. Lange tafels met dikke, zwarte zeilen. En daaron der de stoffelijke resten van in de tweede wereldoorlog gesneuvel de soldaten. Amerikanen, Engel sen, Canadezen en Duitsers, 35 jaar nadat Nederland voor het eerst de bevrijding vierde, nog steeds te vinden in haastig gedol ven, onpersoonlijke graven. Greppels, landweggetjes, weilan den, achtertuintjes.plaatsen waar ook in 1980 de tastbare her innering aan het oorlogsgeweld nog regelmatig boven de grond wordt gebracht door ploegende boeren, wroetende wegwerkers en PTT-ers die kabels trekken. Soldaten van wie nog maar wei nig over is, tientallen per jaar. Stoffelijke resten, die worden toevertrouwd aan de zorg van de gravendienst, Nederlands klein ste maar meest operationele lege ronderdeel. Identificeren Dag in. dag uit zijn sergeant eerste klas H.J.R. Jongen (34) en ser geant eerste klas F. Bolle in een zolderruimte van de Bussumse Kolonel van der Palmkazerne be zig met hun oorlogstaak: het identificeren van militaire slachtoffers. Zakken vol botten, kledingstukken en persoonlijke bezittingen worden er jaarlijks binnengebracht. De stukken van een anatomische legpuzzel met maar één oplossing: de identiteit. Telkens weer de onbekende sol daat, geduldig wachtend op zijn naam. En, uiteindelijk, op een de finitieve laatste rustplaats. Alleen op 4 mei staat sergeant Jon gen jaarlijks even stil bij de emo tionele kant van zijn werk. Dan herdenkt ook hij de doden. Voor de rest van het jaar is hij, gekleed in een witte doktersjas en vaak met rubberen handschoenen, be zig met dingen, niet met mannen of de resten daarvan. "Als je emo tioneel gaat doen, als je stil staat bij de dood en al het leed daar omheen, dan hou je dit werk geen dag meer vol", zegt hij. Het werk heeft Jongen hard ge maakt. Na twaalf jaar heeft hij te veel gezien om er nog omzichtig over te kunnen praten. Hij spreekt met gemak over "een zak meteen halve Duitser erin" en als het gaat om gesneuvelde solda ten, van wie méér over is dan bot ten alleen, dan noemt hij het aan tal kilo's vlees of heeft hij het over "een kerel die je bij wijze van spreken nog recht overeind kunt zetten". "Je moet grappen kunnen maken met zo'n baan", vindt Jongen, "anders red je het niet". Grappen die overigens wél binnenskamers blijven, net als de vaak schok kende ontdekkingen, die Jongen en Bolle doen. Want hoewel de nabestaanden niet méér te horen krijgen dan dat hun dierbaren zijn gesneuveld op het slagveld, weten de mannen van de graven dienst veel meer. Nabestaanden "Geweld maakt verschrikkelijk veel kapot", zegt Jongen. "Ge sneuveld op het slagveld, daar kunnen we niet omheen. Maar we confronteren de nabestaanden niet met de doodsoorzaak, we to nen ze niet die verwrongen trouwring of dat op de borst ge dragen fotootje met een kogelgat er in. We doen zoveel mogelijk om het beeld van vredig sterven te behouden". Een beeld dat binnen de vier muren van de gravendienst absoluut niet bestaat. Temidden van roes tig oorlogstuig en nare foto's van geopende veldgraven liggen helmen met kogelgaten, flarden van kledingstukken, kapotge schoten botten. En die ene keer per jaar dat er een gesneuvelde wordt opgegraven uit goed con serverende veengrond, gaan bij de gravendienst de maskers op, de handschoenen aan en de ra men en deuren wijd open. "Gelukkig komt dat. na 35 jaar. steeds minder voor", zegt Jon gen. "Direct na de oorlog, toen de gravendienst als Dienst Identifi catie en Berging actief was bij het openen van massagraven, was het werk heel wat minder plezie rig". Foto's uit die tijd bewijzen dat. "Lijkeprikkers" werden de man nen van de gravendienst vroeger genoemd. Maar de tijd dat Jon gen en Bolle er met een puntige stok op uit trokken is al lang voorbij. Er kwamen modernere methoden voor de opsporing van militaire oorlogsslachtoffers. Een detector bijvoorbeeld, om het veldgraf en de omgeving ervan Meldingen Actieve opsporing is er al lang niet meer bij. De gravendienst wacht op meldingen. Van de politie bij voorbeeld, of van de mannen van de Explosieven Opruimings Dienst. Pas daarna rukken Jon gen en Bolle uit. schep en dood kistje achter in de auto. De stof felijke resten worden overge bracht naai- de gravendienst, waar de identificatie begint. Makkelijk is dat alleen, als er bij de gesneuvelde papieren zijn ge vonden of een leesbaar, metalen identiiicatieplautje. Maar meestal is het moeilijk. Dan is de stoffelijke resten i alle informatie van belang. Ini tialen in een ring, een brief, in de steel van een pannetje gekraste letters, de uitrusting en de per soonlijke bezittingen. Met een botmeter kunnen Jongen en Bolle de lengte van de gesneu velde tot op vijf centimeter nauwkeurig vaststellen. Ook dat helpt bij identificatie, evenals bijvoorbeeld het gebit van de soldaat. Als de identiteit is vastgesteld (en dat lukt in zes van de tien geval len) worden de autoriteiten van de vondst op de hoogte gesteld. Dan treedt nuk de papiermolen in werking Een medisch-anato- misch rapport van de graven dienst vervangt de overlijdensac- te van een arts. Persoonlgke be zittingen worden, voor zover ze het beeld van een vredige dood niet verstoren, teruggestuurd aan nabestaanden. Een verwrongen ring laat Jongen door een juwe lier herstellen. Niets mag herin neren aan geweld. "Het leed is toch al groot genoeg, ook na al die jaren nog", vindt Jongen. Betekenis Hoewel er nooit direct contact is tussen de militairen van de gra vendienst en de nabestaanden van door deze dienst opgespoor de slachtoffers, staan Jongen en Bolle wel nadrukkelijk stil bij de betekenis, die hun werk voor die nabestaanden heeft. "Het is de meest belangrijke motivatie ach ter dat werk", vindt Jongen. "Vermist is erger dan dood, zeg ik altijd. Mensen blijven hopen, ook na 35 jaar nog. Dat doet VU schrikkelijk veel pijn. Ik vind het belangrijk die mensen zekerheid te geven, al is het slechts zeker heid over de dood van een dierba re Ju nu-i kt ci.it het de inensen rustiger maakt, blij dat ze hun dierbare weer dicht by zich heb ben". Op die manier zijn sinds de oorlog duizenden militairen "thuis ge komen". Maar de lgst van vermis ten vermeldt nog minstens zoveel namen. Hun tijdelijke graven wachten op ontdekking. Jongen "Alleen in het IJsselmeer al lig gen nog honderden neergestorte vliegtuigen, bijna allemaal met bemanningen aan boord. Als de Markcrwaaid droog komt, ben ik druk tot mijn pensioen". En dat betekent nog meer dan twintig jaar werk.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7