"Met één hand kun je niet klappen Leidse musea houden open huis Strijd over Leeuwenhoek in beslissend stadium SURINAMERS IN LEIDEN: L. Toegangsprijzen ijshal inkrimpen Lezers schrijven Bibliotheek 2 fcjfiwten' ZATERDAG 17 MEI 1980 LEIDEN LEIDEN - De strijd tussen de ge meente Leiden en de Leidse uni versiteit om de Leeuwenhoek begint in een beslissend stadium te komen. En alles wijst er op dat de gemeente de universiteit min of meer in de tang heeft en wo ningbouw zal kunnen plegen in het omstreden gebied. Het ministerie van onderwijs wil grond in de Leeuwenhoek ver kopen aan de gemeente. Het geld dat deze grond oplevert wil de overheid gebruiken voor de bouwwerkzaamheden aan de Witte Singel voor de universiteit. De gemeente Leiden wil de grond in de Leeuwenhoek echter alleen maar kopen als er van te voren regelingen worden getroffen om woningbouw in dat gebied zon der risico's te realiseren. Zoals bekend staan er in de Leeu wenhoek laboratoria van de uni versiteit. In deze laboratoria wordt met stoffen gewerkt die gevaar zouden kunnen opleveren voor toekomstige bewoners van het gebied. Onlangs is er door een extern bureau een risico-inventa risatie gemaakt. Daaruit bleek dat zeer langdurig verblijf in het gebied risico's zou kunnen in houden voor de bewoners. "Je begrijpt natuurlijk wel dat de liefde niet van één kant moet ko men. Als het ministerie van on derwijs grond wil verkopen om geld te hebben voor het Witte- Singel-Doelencomplex willen wij natuurlijk op de gekochte grond huizen ghan bouwen. We laten er dan natuurlijk geen le vensgevaarlijke laboratoria op bouwen", aldus een woordvoer der van de gemeente. "We willen van te voren afspraken maken over veiligheidsgaran ties". Bij de Leidse universiteit is men van mening dat er vooraf geen enkele uitspraak moet wor den gemaakt. "Dat zal na de ver koop van de grond aan Leiden moeten worden bekeken". Volgens insiders bij de gemeente is deze ontwikkeling een van de re denen dat het bestemmingsplan voor dit gebied niet voor de zo mer zal worden ingediend. "We wachten nu af wat het ministerie en de universiteit gaan doen", zo laat men op het Stadhuis door schemeren. THIJS JANSEN Het bestuur van de Stichting Surinamers Leiden (SSL): problemen ontstaan vaak uit onwetendheid LEIDEN - Slechte huisvesting, slechte recreatie mogelijkheden, slecht onderwijs, racisme en poli- tiewillekeurZiehier een greep uit de problemendoos van minder heidsgroeperingen in Leiden. "Al deze dingen werken er niet aan mee de jongeren van de straat te houden"zegt de Stichting Suri namers Leiden (SSL). "En als die jongeren niet van de straat worden gehouden, dan gaan zij lummelen en komen er problemen. In het hoofdkwartier van de SSL, een zaaltje in het buurthuis "Eigen Wieken" aan het Valkenpad in de Merenwijk, vertelt het nog niet zo lang gele den opgerichte stichtingsbestuur wat de problemen zijn van de Su- i Leiden. In Leiden en omgeving ongeveer drieduizend Surina mers. Het merendeel van hen woont in de Merenwijk. Binnen kort zijn er evenveel Surinamers in Nederland als in Suriname, het ziet er naar uit dat. er tot het einde van het jaar nog gemiddeld dui zend Surinamers per week naar Nederland komen. zal moeten worden gedaan. "Er moeten bijvoorbeeld extra leer krachten worden aangetrokken om de kinderen te begeleiden, want de manier waarop in Suri name wordt lesgegeven verschilt hemelsbreed met het Nederland se systeem", zegt de SSL. Aan dat verschil wordt door de Ne derlandse scholen doorgaans geen aandacht gegeven. "Daarbij komt nog", zegt de SSL, "dat de mentaliteit* bij de Surinamers vaak anders is en bovendien hebben onze kinderen over het algemeen een taalachterstand, omdat er in Suriname in tegen stelling tot wat men denkt, wei nig Nederlands wordt gespror ken". Ook een probleem is dat de Suri naamse ouders nog nooit van ou derparticipatie hebben gehoord. "In Suriname is de onderwijzer doorgaans een autoritaire figuur, zodat de ouders weinig hebben in te brengen over de manier waar op hun kinderen les krijgen, hier is dat precies andersom. HUISVESTING Goede huisvesting in Leiden is voor de eigen bevolking al een probleem, laat staan voor de mensen die er nog eens extra bij komen. "Als dat Surinamers zijn hebben veel mensen vooroorde len: ze maken lawaai en ze stin ken, aldus de Stichting. Een ander punt is dat Surinamers vaak moeten rondkomen van een minimuminkomen. Dus als je een fiuis wilt kopen beland je al snel in een krottenbuurt". Maar het is volgens de SSL niet al leen discriminatie wat de klok slaat. "We krijgen ook zat mede werking van allerlei instanties, maar de Surinamers kennen vaak hun rechten niet. De gemeente zal ook hierin voor een oplossing moeten zorgen". In Leiden is er nog sprake van een redelijk vreedzaam bestaan van de Surinaamse gemeenschap. "Dit betekent niet dat er in Lei den geen problemen zijn. Inte gendeel. Ook hier moeten veel Surinamers dagelijks strijd voe ren voor een beter en rechtvaar diger toekomst". Volgens de SSL is het een typisch Nederlandse eigenschap om pas te reageren als het kwaad is ge schied. "De problemen tussen ons en de leidse bevolking on- staan vaak uit onwetendheid. We Volgens de SSL zijn dit lijk gezinshoofden, zodat men volgend jaar de gezinsherenigin gen kan verwachten. "Als je daarbij denkt dat gezinnen van acht of meer mensen in Suriname geen uitzondering zijn, dan moet je het aantal mensen dat nog naar Nederland komt met acht ver menigvuldigen". Dat betekent dat er voor deze te verwachten toeloop het nodige Graag wil ik op de brief van de heer Vos die afgelopen dinsdag in de ze krant stond reageren. Toege geven, geen beste beurt om een brief twee maanden lang on beantwoord te laten. Mijn ver ontschuldigingen daarvoor. Voor wat het eigenlijke probleem betreft, de jaarlijks terugkerende legitimatieplicht, het volgende. Voor het goed functioneren van onze uitleenadministratie is een foutloos personen- en adressen bestand een eerste vereiste. On juistheden daarin bezorgen on szelf veel extra-werk en het publiek vaak veel ergernis (bij voorbeeld door onterechte aan maningen). Als één van de ma nieren om mogelijke fouten te voorkomen is destijds onder meer gekozen voor jaarlijkse legi timatieplicht. Tijdens de onlangs gestarte interne discussie over een nieuw uitleenreglement is overigens uitvoerig aan de orde geweest of deze regel moet blij ven gehandhaafd. Juist ook om dat wij ons gelukkiger voelen in de rol van bibliotheekwerker dan die van "politie-agentje". Anderzijds mag men van een "in stantie tot nut van het algemeen" die jaarlijks over meerdere mil joenen aan gemeenschapsgelden kan beschikken, verwachten, zelfs eisen, dat zij dit gemeen schappelijk bezit op een verant woorde manier beheert. En hier voor zijn enkele, helaas niet altijd even plezierige, spelregels nood zakelijk. T.'de Caluwé directeur openbare bibliotheek Breestraat 25 Leiden LEIDEN - De toegangsprijzen van de Ton Menken ijshal aan de Vondellaan dalen het volgende schaatsseizoen als zo'n prijsda ling meer bezoekers zou opleve ren. Een telefonische enquête zal dat uit moeten wijzen. Directeur Ton Menken voelt zich gedwongen tot een nieuwe aan pak door "de economische reces sie en de stijgende energieprij zen". Bpzochten het eerste schaatsseizoen '76/'77 315.000 re creatieve schaatsers de ijshal, het afgelopen seizoen waren het er "maar" 180.000. "Je kunt je af vragen of je je niet uit de markt prijst met steeds duurdere toe gangsprijzen", zegt Menken. "Het publiek beseft steeds meer dat je een gulden maar een keer kunt uitgeven. Daarnaast zijn de energieprijzen in vier jaar tijd verdubbeld. We betalen per uur nu tachtig gulden aan energie". Menken overweegt om met name de prijzen van de seizoenkaarten drastisch te laten dalen. "We hebben nu ongeveer 400 seizoen kaartenhouders die 150 gulden voor zo'n kaart betalen. Kunnen we volgend seizoen 10.000 hou ders van seizoenkaarten krijgen, dan zouden we de prijs naar zo'n zestig gulden kunnen verlagen Dat seizoen wordt wel wat korter. Menken wil het schaatsseizoen met twee maanden inkrimpen. Voorheen begon het seizoen op 1 september en liep door tot 1 mei. Voortaan loopt het van half sep tember tot half maart. Reden: de ijshal wordt met name na half maart niet intensief meer ge bruikt. Overigens gaat de ijshal in Leiden dit jaar toch op 1 septem ber voor de schaatsers open van wege internationale wedstrijden curling begin september. De normale entreeprijzen zouden ook kunnen dalen. Menken: "Ik heb liever 400.000 schaatsers die twee gulden betalen dan 200.000 De prijs voor verenigingen die de ijshal afhuren voor kunstrijden en dergelijke zal stijgen; van 90 naar 120 gulden per uur. De zes zomermaanden wil Menken voortaan helemaal vullen met kortlopende evenementen van half maart tot mei (hondendag, langhaarkatten, sjoelbakwed strijden en de rommelmarkt ten bate van de sportverenigingen) en met een langlopend evene ment van mei tot september zoals een campingshow. "Het is name lijk doodzonde dat de hal nu twee maanden leeg staat in de zomer". ^Menken beslist in september of het experiment met de skateboard- baan achter de ijshal wordt voortgezet. De belangstelling hiervoor is tanende. Het komende schaatsseizoen zal het Leidse ijshockey weer verte genwoordigd zijn in de ijshoc- keycompetitie van de tweede di visie, meldt Menken nog. kennen eikaars problemen gewoonten niet. Geef de goede voorlichting". ZONNIG De Surinamers in Leiden staan overigens zonnig tegenover de toekomst. "Met elkaar moeten we er het beste van maken en niet wachten tot de problemen op ons afkomen. We organiseren daarom onder an der busreizen met zowel Neder landse als Surinaamse kinderen. Ze leren elkaar op die manier be ter kennen. We moeten van alles doen om te zorgen dat deze men sen naar elkaar toe groeien. Ook de Leidse politie moet in conflictsituaties meer contact opnemen met Surinaamse orga nisaties. "Laat het ons weten als er problemen met Surinamers zijn. Dat zou preventief kunnen werken". Het bij elkaar stoppen van Surina mers in één wijk is volgens de SSL verkeerd. "De mensen moe ten over de hele stad worden ge spreid. Dat moet wel op vrijwilli ge basis gebeuren". De goede wil is er volgens de SSL bij de Surinamers in Leiden om de problemen te lijf te gaan. Zo kunnen mensen die hierover meer willen weten iedere vrij dagavond van half acht tot negen uur terecht op het spreekuur van de SSL in clubgebouw "Eigen Wieken". "We hebben nog een verzoekzegt de SSL. "We zitten dringend verlegen om mensen voor een huiswerkcursus". Het probleem van de Surinamers, en ook van andere minderheids groeperingen is er een die we met zijn allen moeten oplossen, zegt de SSL. "Want zoals een oud Su rinaams zegswijze luidt: Met één hand kan je niet klappen". LEIDEN - Wijd open staan de deu ren van het stedelijk museum De Lakenhal en het rijksmuseum van Geologie en Mineralogie op zondag 18 mei. Het is dan weer internationale museumdag. Een reden voor de twee in Leiden ge huisveste musea, om op die dag een open huis te houden. De Lakenhal, gevestigd aan de Ou de Singel 28. kent het klappen van de zweep al. Beide vorige ja ren waren reeds een groot succes. Enthousiast reageerden de be zoekers toen op de mogelijkheid die werd geboden om een kijkje te nemen achter de schermen van het museum te nemen. Toch was niet iedereen tevreden. Een aan tal bezoekers vertelde dat ze het jammer vonden dat het op een doordeweekse dag plaatsvond, zodat niet alle familieleden in de gelegenheid waren te komen. Dit bezwaar kan nu ook worden weggewuifd, want 18 mei valt dit jaar op een zondag. Heel veel mensen worden verwacht om de rondleidingen langs de restauratie-ateliers, de studie verzamelingen en verschillende opslagruimten gade te slaan. In de hal van het museum zal een dia-klankbeeld worden vertoond over "Leiden na 1574 tot 1900". Dit alles is te zien tussen één en vijf uur. De toegang en koffie zijn gratis. Iets heel anders is er te verwachten aan de Hooglandse Kerkgracht 17. Mineralen met fluorescentie, tektieten. edelstenen en andere gesteenten fonkelen een ieder te gemoet. En de fossiele resten van planten en dieren, de vulkanolo gie en geologie geven een beeld op de ontwikkelingsgang van het leven in Nederland. En dit hoeft niet allemaal zelf ontdekt te wor den. Rondleidingen door des kundigen en korte films zullen de bezoekers een hoop duidelijk maken. Gezicht op de Lakenhal door Su sanna van Steenwijck-Gaspoel De toegang tot dit museum is altijd al gratis. Echter de koffie en fris dranken worden voor deze ene keer aangeboden. Bureaucratie De bureaucratie oftewel ambte narij tiert welig. Daar zijn ontelbare voorbeelden van te noemen. Moet je als burger bijvoorbeeld op de afdeling burgerlijke stand van het Stadhuis zijn (paspoorten, rijbewijzen, adreswijzigin gen etc. etc.) dan kun je voor die handeling beter een vrije dag opnemen: de loketten zijn tijdens de lunchpauze en na drie uur in de middag pot dicht. Ambtenaren zijn ook niet meer bereid om werkzaamheden te verrichten na (vier uur? half vijf?) de middag. En dat botst nog wel eens. Want burgers die geacht worden tot vijf, zes uur te werken kunnen de ambtenaren toch moeilijk te gemoet komen door voor elk stadhuisklusje vrij te vragen aan hun baas. Met alle gevol gen van dien, zo bleek deze week bijvoorbeeld in de Transvaalbuurt. Zoals het een goed democratisch wer kende stad betaamt bestaan er in Leiden diverse project groepen waarin ambtenaren en buurtbewoners met elkaar overleggen over de invulling van hun wijk. Is dat voor die bewoners liefde werk oud papier, voor de ambtenaren is dat natuurlijk een gewoon brok werk. Dus wat gebeurt er? De buurtbe woners willen 's avonds ver gaderen, en dat lieten ze de ambtenaren maandagavond ook weten, over het ontwerp- bestemmingsplan. Overdag immers, zo was hun argu ment. hebben ze geen tijd om dat de meesten dan werken. Nee,zeggen de ambtenaren, er moet 's middags worden ver gaderd want anders worden wij teveel belast. Omdat geen van beide partijen water bij de wijn wilden doen kwam voorzitter Van den Berg van de projectgroep met een voorstel: als er knelpunten zijn kunnen die op speciale avonden worden besproken. De buurt kan dan toch haar wensen kenbaar maken. Een voorstel waar de buurt ech ter al negatief op heeft gerea geerd: ze wil alles doorspre ken; de zaken zijn te belang rijk. Dus rest de buurt nog maar één maatregel die inmiddels ook al is genomen: een brief aan de gemeeenteraad schrijven. Als ze daar nou maar weer antwoord op krijgt, want ook het fenomeen brieven-aan- de-gemeente lijdt aan de ziek te van bureaucratie: klachten dat er (te) laat of helemaal niet wordt geantwoord zijn er legio. Bureaucratie (2) Een héél ander voorbeeld van bureaucratie in Leiden, dat de afgelopen week zelfs de landelijke pers haalde. Het Algemeen Dagblad bracht de "primeur" in Leiden: de in stallatie van René Eikerbout als PvdA-raadslid. Primeur, omdat zijn vriendin Joyce Hes met wie René "duurzaam samenleeft" zitting heeft in diezelfde raad voor diezelfde partij. Formeel is er niets op tegen dat samenwonenden beiden deel uitmaken van dezelfde ge meenteraad. Natuurlijk, ar tikel 23 van de Gemeentewet verbiedt dat er een huwelijks band mag bestaan tussen le den van de raad. Maar het ar tikel is blijkbaar nog niet in gespeeld op het verschijnsel dat velen tegenwoordig er de voorkeur aq.n geven zonder boterbriefje in één huis te wo nen. En wet is wet, dus de be paling gaat helemaal niet op voor René en Joyce. Trouwens, Joyce Hes heeft en kele weken geleden al te ken nen gegeven te willen stoppen met het raadswerk. Overigens om heel andere redenen dan het gewraakte artikel. En wat doet een partij als D'66 dan, die overduidelijk op de hoogte is van de beslissing van Joy- Juist, de partij gooit er een hef tige discussie tegenaan. Dat het toch eigenlijk niet kan. Dat Joyce en René weliswaar niet gehuwd zijn maar toch hun conclusies uit het artikel hadden moeten trekkenen dat is nou ook bureaucratie. Zeveren over regeltjes die niet van toepassing zijn en een theoretische discussie voeren om de discussie of om de theo rie, en niet omdat het dan ook maar van het minste belang is voor het reilen en zeilen in de raad. Burgemeesterswo ning Iemand die deze week ook de landelijke pers haalde was mevrouw T. Vis-Hommes, echtgenote van de voormalig Leids burgemeester. In de Te legraaf deed zij haar beklag over de burgemeesterswoning aan de Witte Singel waarin zij tot voor kort met haar echtgenoot haar domicilie had. Uitvoerig vertelde zij dat zo'n woning "inderdaad veel zorgen" geeft. Het huis met tien gigantische kamers ioas véél en véél te groot voor haar tweepersoons huishoudinkje. In de winter bewoonde het bur gemeestersechtpaar maar drie kamers, die dan met een aparte olie- en gaskachel werden gestookt. De centrale verwarming ging op een lage pit. "Het was een schattig huis" aldus de vertderende mevrouw Vis "maar zo'n ruimte met z'n tweeën bewo nen is gewoon zonde." Om van het schoonhouden maar te zwijgen. Mevrouw Vis, die in haar Leidse tijd toch wel de nodige repre sentatieve verplichtingen hadwas er met haar hulp da gelijks méér dan druk mee, zo viel in de Telegraaf te lezen. Tenslotte verklapt mevrouw Vis dat er van enige inspraak in haar eigen huis ook nauwe lijks sprake was. Zo hingen de terrastegels haar en haar man mijlenver de keel uit, maar de dingen konden pas na veel moeite worden ver vangen. De gemeenteraad moet namelijk in dergelijke veranderingen aan het huis worden gekend. Arme Mevrouw Vis, zou je den ken. De hele dag sloven en ploeteren in een bewerkelijk oud huis en dan maar zorgen dat je haar en je kleren in orde zijn, want je kunt zó uit je huishoudelijke beslommerin gen worden weggerukt om naar een zestigjarig ge trouwd echtpaar te rennen. Gelukkig dat ze nu een vijf- kamerflat in Den Haag heeft. Maar wat blijkt nou? Diezelfde onhandelbare burgemees- terswoning wordt al weken in diverse kranten aangeboden. En dan blijkt die woning in eens weer allure te hebben - niet voor niets wordt ze onder de kop "burgemeesterswo ning" aangebodenEn zonder blikken of blozen worden aan de aspirant-koper allerlei af schrikwekkende eisen gesteld. Zo moet het uit te brengen bod op het huis meer dan vijf ton bedragen. Een fors bedrag voor een huis, al heeft het tien kamers en heeft de burgemees ter er gewoond, in een tijd waarin je voor de helft al een riant onderkomen kunt be machtigen De liefhebber zal de opstal kunnen kopen en de grond moeten huren van de gemeente. Hij zal dan 7270 gulden per jaar apart voor de grond moeten neertellen. Bo vendien wordt in de adver tentie gewichtig gesteld dat een economisch aan Leiden gebonde de voorkeur geniet. Het huis mag daarnaast uit sluitend voor zelfbewoning worden gebruikt. Wie is er niet nieuwsgierig naar de vermogend persoon die het imposante huis koopt f Daklozencentrum Blij dat ze zijnde omwonenden van de MiddelwegHoerahet daklozencentrum op de plaats van de Remonstrantse kerk aan de Middelweg is van de ban. Protest van de omwo nenden heeft er toe geleid dat burgemeester en wethouders een andere plaats voor het daklozencentrum gekozen hebben, aan de Rembrandt- straat in de Academiewijk. Een succesvolle buurtactie dus, maar wel van een uitermate twijfelachtige kaliber. Aller lei argumenten verzonnen de buurtbewoners om aan te to nen dat een daklozencentrum aan de Middelweg uit den bo ze zou zijn. Het enige echte ar gument dat telde ivas dat de 25 daklozen in een centrum aan de Middelweg voor over last zouden zorgen Het gezin dat van de ene op de andere dag door brand op straat staat zou voor overlast zorgen? Of de mishandelde vrouw die ten einde raad haar wettige echtgenoot ver laat. Overlast? Wat te denken van de student die door zijn huisbaas op straat wordt ge zet. Ook al zo'n lastposf "Prima hoor, zo'n daklozencen trum in de stad, maar met bij mij in de achtertuin moeten de direet omwonenden van de Middelweg gedacht hebben. De bouw van een daklozen centrum is intussen weer met maanden vertraagd. Gelukkig denkt de buurt in de Academiewijk (voorlopig) anders over de vestiging van het daklozencentrum aan de Rcmbrandtstraat. Al met al ziet het er naar uit dat leiden na jarenlang scharre- war eindelijk haar daklozen centrum zal krijgen. Als in '82 de vlag in top gaat van het nieuwe daklozencentrum aan de Rembrandtstraat zijn we in Leiden precies tien jaar be zig met de opbouw van een basis-voorziening L. GLIBBER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3