Van timmervrouw en tante pudding Nieuw op de boekenplank BL brengt originele versie van de TR 7 DATSUN SILVIA leuke, levendige middenklas-coupé Nieuwsblad Autoselekt Erecode bij banden ZATERDAG 17 MEI 1980 Sinds de dood van Godfried Bomans en de vergrijzing van Carmiggelt komt er maar weinig lolligs tot ons, in boek vorm. Nederland is te koud en te nat, te rillerig en te doorweekt om onbeheerste moppigheid te verduren. Toch is de nationale lezer niet wars van enige beschaafde scherts en jokkernij: de immense populariteit van Bo mans immers ligt ons nog vers in 't geheugen. Niet alleen ons, helaas. Machteloos toevend in de schaduw van de gi gantische Godfried - hoe wisse lend ook gewaardeerd, als ko misch schrijvef een tijdelijk uni cum - mokte jarenlang een mis- -» kende Ted van Turnhout. Onge twijfeld een grapjas van huiselijk formaat, immer de paljas in fami liekring, steeds de gangmaker gedurende bruiloften en partijen, een leukerd' wiens schalksheid ongaarne gemist wordt tijdens de jaarlijkse personeelsavond. Pret voor tien met Ted. De toejuichingen in zaaltjes vol si- garerook en jeneverdamp heb ben Ted overmoedig gemaakt. Verdomd, dacht Ted op een kwa de dag, duizelig van de eigen bonmots, ik ben een HUMO RIST! Dat zijn ooms en zijn tan tes. zijn neven, nichten opa's en opoe's.deze waan deelden zij hen vergeven: een hechte familie band duldt geen kritiek. Maar dat uitgeverij Elsevier Manteau, res- pectabele boekdrukker toch, brood zag in Getapte Ted is ver bijsterend. Voor mij ligt nu een snuifje Haar lemmerhout van Ted van Turn hout: "na jarenlange tekstschrij verij voor cabaret, radio, televisie en film in Nederland en Enge land, onder tal van schuilnamen, treedt hij uit de anonimiteit meldt de achterflap zwoel. De voorkant van het werkje toont een getekend borstbeeldje van Godfried Bomans, ten teken dat TvT zijn koddige pootjes in de Voetsporen van deze Grote Voorganger wenst te zetten. Dat TvT zijn meedogenloze leut on der valse vlag aan de man brengt is hemzelf niet geheel ontgaan: zijn inleiding is ééri verontschul digende jammerklacht omtrent bewondering voor Bomans en miskenning van Ted van Tuin hout. Om zijn Bomans-epigonisme (van plagiaat mag men, bij gebrek aan talent. niet spreken) te rechtvaardigen doet Ted alsof hij een intieme vriend van GB was. vertelt hij enige flauwe anecdo- ten en ontvouwt hij een - overi gens niet slechte - karakterschets van de Meester. Al té spoedig echter toont Ted de eigen geesti ge aard in zijn "kolderieke spie gelverhalen afgrijselijk te be denken hoe de ooms. de bolknak in 't verhitte hoofd, schuddebui ken van de pret. Onderbroekenlol, lampekappret en pispotleut, daar is Ted mees terlijk in. "In Broek aan Water land is het nu al dringen gebla zen. Trouwens, je kunt niet altijd op zo'n klein stukje wei blijven zitten. De kinderen liggen bijna op de ouders, de jongemannen op de meisjes, nee, dat wordt echt te benauwd.' (uit. Broekloperij, over naaktstranden). Of deze: "Via een bevriende relatie bij de dierentuin kregen we de zorg over 'n damhert zonder schijven mét mèt 'n vertraagd libido. Jammer genoeg hebben we dit leuke diertje niet lang kunnen houden vanwege een ziekelijke neiging tot vals overspel." (uit: Mededierlijkheid II). Enige bladzijden eerder blijkt de auteur in het bezit van "tien huis dieren, te weten: drie gehandi capte dameshonden, een veel te zware kater, 'n siamese-twee- lingpoes. 'n papegaai met een spraakgebrek, 'n dove kwartel die gelukkig wel kan liplezen, twee kromzwaardvisjes zonder schede met 'n afwijkihg in de rugslag, en tenslotte mijn doch tertje van acht." (uit: Mededier lijkheid I). Leuk? Nog "n paar dan. "Verleden week stond er in 'n dorpsapo theek een twaalfjarig meisje naEisf me, dat frank en vrij aan de juffrouw achter de toonbank vroeg: 'Heeft u ook de pil tegen mannen?' en even verder, uit het zelfde Homo Protestator: "In haar afscheidsbrief stond dat ze kapot ging aan de gruwelijke een zaamheid. En toen is ze voor het gas gaan liggen. Nou vraag ik u, zomaar voor ons kostbare aard gas!" (p. 93). Zijn we allemaal uitgelachten? Oom Paul ook, die zich daar zo paars in zijn sigaar verslikt? Dan mag ik, ter beëindiging van de feestvreugde, de Erven Bomans met nadruk adviseren een aan klacht in te dienen tegen "huis vriend" Ted van Turnhout. Want aan alles moet een eind komen. Te beginnen met de intens mis selijke publicaties van deze "tweelingbroer" van Godfried Bomans". Ted van Turnhout, Een snufje Haarlemmerhout. Uitg. Elsevier Manteau, Antwerpen, Amster dam 1980, f 14.90. Uitgeverij Sara brengt een nieuwe serie van 6 sprookjesboeken uit voor kinderen vanaf 4 jaar, waarvan de eerste twee deeltjes verschenen zijn: Het Lapjesjasje en De Kristallen Bollen. Ze zijn te omschrijven als prenten- sprookjesboeken met naast de grootgedrukte tekst fraaie kleu renplaten. De Kristallen Bollen vertelt over het naaistertje Evelientje dat op een dag de wereld intrekt. Ze komt te recht bij het huis van een vrien delijke vrouw. In het huis woont ook een hertje, dat verdrietig zijn dagen doorbrengt op een zwarte steen. Door te wrijven over een juweel in deze steen, zakt Evelientje plotse ling weg in de grond. Ze belandt in een ruimte vol betoverde men sen en dingen. Een meisje, opge sloten in eenVristallen bol,vertelt haar hoe een boze tovenaar hen allen betoverd heeft. Evelientje bevrijdt iedereen het hertje blijkt een betoverd nichtje van het meis je te zijn en alles komt weer op z 'n pootjes terecht Het Lapjesjasje werkt een geliefd sprookjesthema uit: De liefde tus sen een prins en een eenvoudig meisje. Door een aantal zaken om te keren, is het een verrassend verhaal geworden. Het gaat om een sterk, handig meisje, van be roep timmervrouw. en een gevoe lige prins met muzikaal talent. Allerlei geheimzinnige middelen met toverkracht komen er aan te' pas om het meisje en de jongen te maken tot wat ze zijn: Het Lapjes jasje tovert het meisje om tot ie mand die vaardig omgaat met hamer en spijkers, en een prach tige kraag bestikt met "vrouwe lijkheden" komt per ongeluk te recht op de jas van de prins. Van daar de verwisseling van zg. "ty pisch mannelijke en vrouwelijke" eigenschappen'(ja, ja Uiteindelijk komt alles goed. De timmervrouw bekent de prins dat zijn pianospel haar zo ontroerd heeft, en de prins vertelt dat hij het meisje zo bewondert om haar handigheid. Ze trouwen wel, want zo hoort het in een sprookje. Beide boekjes bieden aardige ver halen met een verfrissende, eigen tijdse aanpak. De prijs bedraagt f 14,50 per deel. Goed nieuws voor de liefhebbers van de boeken van Leonard Rog geveen. Bij uitgever van Goor is een herdruk verschenen van drie spannende avonturen van de fa milie Ambrosius, geschreven voor oudere kinderen: Het zonderlin ge testament, De klok voor de spiegel en De blauwe Braziliaan, prijs f 13,50 per deel. Tante Pudding, ome Smeris en meneer Slim is een nieuw pren tenboek van Helmut Heine, dat gelukkig stukken beter is dan zijn vorige creatie. Katelijntje gaat uit logeren bij tan te P.. ome S.. en meneer S. en ver- wondert zich over de takenverde- ling in huis. Waarom moet tante P altijd koken, is ome S de enige die de boel bewaakt en zit meneer S de hele dag met zijn neus tussen de boeken? Katelijntje schopt deze regeling danig in de war, met als gevolg dat aan het slot iedereen kan ko ken, studeren en bewaken. Ver schenen bij van Goor, prijs f1450. "Hugo Claus. De pen gaat waar het hart niet kan". Samensteller: Gerd de Ley. Uitg. Loeb en van der Velden. Prijs f32.50. Een samenbundeling van interviews met Hugo Claus, verschenen in de pe riode 1962-1979. Opmerkelijke ge sprekken die de samensteller liever niet in het krantegraf zag verdwenen. "Jake's geval". Kingsley James. Uitg. Veen. Prijs f 2450. In deze lichte satire komt lector Jake Ri- chardsen na een rijk en gevarieerd liefdeleven tot de verbijsterende ont dekking dat zijn libido zo goed als uit geblust is. Samen met zijn vrouw be geeft hij zich daarom spoorslags rich ting seksuologen en therapeuten, zonder groot succes want zijn 'geval' wil nu eenmaal niet meer zo best.... "Trots en vooroordeel"Jane Aus ten. Uitg. Veen. Prijs f 1650. Het werk van Jane Austen (19e eeuwse auteur) staat we^r volop in de belang stelling. In dezr roman wordt be schreven hoe een zekere mevrouw Bennet op ziekelijke, bijna belachelij ke wijze haar best doet om voor haar dochters geschikte huwelijkspartners te vinden. "De paladijn". Brian Garfield. Uitg. Sijthoff. Prijs f 27,50. Vijftienjarige jongen gaat in tweede we reldoorlog voor Churchill spioneren. Thriller. "Smiley's prooi". John le Carré. Uitg. Sijthoff. Prijs f 29£0. Thriller. Nog eenmaal wordt Smiley, de oude grootmeester van de Engelse geheime dienst, teruggeroepen voor een karwei. Er is een agent vermoord. Smiley krijgt het verzoek de zaak- Vladimir geruisloos en discreet af te wikkelen. "De wilde veenkat". PJ. Stavast. Uitg. Zomer en Keunig. Prijs f 17 $0. Streekroman met als decor de Gronin ger veenkoloniën. "Eigentijdse schaduwen". Ans van der Heide-Kort. Uitg. Kluitman. Roman van de hand van de Oegstgeestse schrijfster Ans van der Heide-Kort. "Leven in Peking", Lois Fisher. Uitg. Allert de Lange. Prijs f 2750. Een boeiend verslag van het Chinese familieleven, zowel in de stad alsop het platteland. "Elfen in Ierland" Dermot Mac Ma- nus. Uitg. Sirius en Siderius. Prijs f 22,50. MacManus vertelt, zoals alleen een Ier kan vertellen over de vaak schimmige en onduidelijke sprookjes" van H-.. Keltische elfenvolk. "Betoverde plekjes". Christopher Milne. Uitg. Sirius en Siderius. Prijs f 22,50. Over een jongetje en zijn beroemde beer Winnie de Poeh en hoe hij het allemaal doorleefde. "Het Sterrekind en andere sprook jes". Oscar Wilde. Uitg. Sirius en Siderius. Prijs f 2250. De sprookjes van de Ierse dichter- schrijver Wilde (1854-1900) behoren tot de literaire meesterwerkjes die niet aan tijd zijn gebonden. "Een zomer met Lilith". Hadley Ir win. Uitg. Free Spirit. Prijs f 1550 In deze roman-voor-alle-leeftijden wordt getracht iets weg te nemen van het idee dat oude mensen ook afge- "Daisy en de kleine mensen". Ver teld en geill. door Terru Pascoe. Uitg. Free Spirit. Prijs f 1750. Sprookjesboek voor de prille lezer. "Virginia Woolf'. John Lehmann. Uitg. Unieboek. Prijs f 2950. De in 1941 overleden Engelse schrijfster Virginia Woolf is al geruime tijd her kend als een van de meest briljante persoonlijkheden in de kunstenaars wereld van deze eeuw. Haar complete werk wordt in het Nederlands ver taald. Deze De Haan Monografie is daarop een onmisbare aanvulling. "Gevaarlijk spel met de liefde". Choderlos de Laclos (1741-1803) Nederlandse vertaling Adriaan Morrièn. Uitg. Spectrum. Prijs f 1525. Deze roman in briefvorm, in 1959 door Roger Vadim verfilmd, is behalve een fascinerend tijdbeeld een van de hoogtepunten van de Franse litera tuur uit de tweede helft van de 18e igdsecten in Nederland". Kai Kollen. Uitg. Allert de Lange. Prijs f 2450. Met het blootleggen van bizarre, maar ook gevaarlijke kanten van de heden daagse jeugdsecten, doet de schrijf ster een beroep op het gezonde ver stand. Het boek is een-waarschuwing voor de val van secte-achtig denken en doen, een val die voor velen wagen wijd openstaat "Web". John Wyndham. Uitg. Spec trum. Prijs f 1250. De laatste SF-roman van de in 1969 overleden John Wyndham. Het is het meesterlijke verhaal over geevolueer- de, moordende spinnen. "Het bombardement". Koost Pos- tema. Uitg. Thomas Rap. Prijs f 10,-. Herinnering aan het bombardement van Rotterdam in mei 1940. "Breien van a tot z". H. Balkhau- sen. "Haken van a tot z". A. Schmidt. Uitg. Bigot en Van Ros- sum. Prijs van beide boekjes f 1750. Breien cq haken zowel voor beginnende als geroutineerde naaldkunstenares- "Voordelig, vlug en lekker". Edda Meyer-Berkhout. Uitg. Bigot en Van Rossum. Prijs f 1650. Een keur van recepten voor elke gele genheid. Contact in Salzburg". Helen Mac- lnnes. Uitg. Sijthoff. Prijs f 1950. Jacht op een verzegelde kist met nazi geheimen. Overcapiciteit dreigt in de auto-industrie Dat concludeert het in Parijs gevestigde onderzoekbureau Eurofrance dat een rapport heeft samengesteld over de Europese auto-industrie in de komende vijfjaar. Het bureau heeft de wereld ver deeld m enkele autoproduce- rende zones. Elke zone denkt in 1985 meer personenauto's te zullen exporteren dan te importeren. Met als gevolg dat er in dat jaar theoretisch beredeneerd geen markt, oftewel geen bestem ming zal zijn voor ongeveer een half miljoen auto's. Als dat waar is kunnen we in 1985 een bikkelharde "auto- oorlog" verwachten. Het wagentje op de Joto links zal natuurlijk nooit een allemans vriend worden. Echt een autootje voor een handjevol liefhebben,. Ze kunnen e, desgewenst nog deze zomer van profiteren, want BL Nederland (u weet wel. vroeger British Leyland) brengt de TR7 cabriolet nog voor die tijd uit. Na lange tijd dus weer een open sportwagen op de markt. Een echte tweezitter. Met linnen kap die zo nodig voldoende bescherming kan bieden tegen klimatologische ongemakken maar die ook snel kan worden neergelaten. Grappig genoeg is dit eigenlijk de TR7 in z'n oorspronkelijke ge daante. Want het originele ontwerp was een cabriolet. De tweeliter motor met bovenliggende nokkenas en twee carbura teurs is gebleven .evenals de sinds vorig jaar in de TR7 ingevoerde vijfversnelhngsbak.Nieuw zijn wel de lichtmetalen velgen en wat andere details. BL zegt dat de wind over de inzittenden heen blaast als de wagen open wordt gereden. Dit als gevolg van de aërodynamische vorm geving en'de plaatsing van de voorruit. De maximum snelheid ligt boven de 180 kilometer per uur. Als gemiddeld gebruik wordt opgegeven één op 10.8. De pms is f28550. i s"> In het Lissese hoofdkwartier van Datsun Nederland kan men genoeg tevreden gelui den beluisteren als het gaat om het aandeel dèt dit Japan se merk in de verkoop van kleinere karretjes heeft weten te bereiken. Met de Cherry en de Sunny zit men om zo te zeggen op rozen. Natuurlijk, het kan altijd nog beter en men zal het maar ma tig waarderen dat men de moeizaam veroverde eerste plaats onder de Japanners weer heeft moeten afstaan maar zoiets behoort nu een maal tot de ups en downs van het (auto)leven. Moeilijker kan men verkroppen dat het tot nu toe nooit is ge lukt een stevige plek te vero veren in de middenklasse. Ik heb het al in diverse toonaar den horen zingen bij Datsun: op dat terrein wil het niet zo goed. Ik hoorde dat geluid onlangs weer toen een nieuwe blauwe vogel (Bluebird) werd losge laten en ik had het enige tijd eerder ook al gehoord toen de Silvia de Nederlandse markt werd opgereden. Die Silvia is geen nieuweling in de Japanse stal. In Japan kent men haar al geruime tijd en ook in Amerika kan men haar al tegenkomen. In Nederland heeft zij onlangs haar op wachting gemaakt. Als te genhanger van de Opel Marr- ta, zei Datsun daarbij. Dat is een vrij ambitieus uit gangspunt Opboksen tegen een gevestigde grootheid als Opel is op zichzelf al niet een voudig. Bovendien, voor een negentien mille koopt men al een Manta, terwijl de Silvia meer dan 21 mille kost. Natuurlijk kan Datsun mij nu direct hard om de oren slaan. Die goedkoopste Manta heeft heel andere specificaties dan de Silvia. En voor elke toeter en bel moet bij General Mo tors worden bijbetaald, ter wijl de Silvia een typisch Ja panse auto is, dus met alles erop en eraan. Inclusief een vijfde versnelling, een voorruit van gelaagd glas, getint veiligheidsglas rond om, verstelbare lendensteun, verzonken ruitewissers, toe- renteller enz. Een echt vergelijkbare Manta is zeker niet goedkoper. Maar dat is zo moeizaam uit te leg gen in reclamekreten. Ik heb de slanke Japanse coupé een tijdje ter beschikking ge had. Beslist geen onplezierige wagen. Een sierlijke maar ook solide ogende auto. Maar wel een echte coupé. Dat bete kent dat men met moeite twee kinderen achterin kan opber gen, maar dat het voor vol wassenen daar nauwelijks is uit te houden. Maar dat is al zo oud als de au towereld: bij een coupé be- taalt men meer voor minder plaatsen- De aankleding doet lekker luxueus aan. Van de stoelen was ik persoonlijk niet zo ver rukt. Een erg lage zit. Dus bij na. met gestrekte benen rij den Velen vinden dat het einde, ik niet. De 1100 kilo wegende auto wordt voorgestuwd door een 1770 cc metende motor, die een vermogen van 93 pk kan produceren. Geen nieuweling bij Datsun. Een op zichzelf soepel draaiende krachtbron, maar bij dat gewicht vraagt hij wel om een exacte scha keling. Dat brengt mij bij de zoals bij de Japanners gebruikelijk glad functionerende versnellings bak. Met vijf versnellingen, waarvan de vijfde een over drive is. Dus minder kabaal en minder brandstof. De versnellingen in deze Silvia zitten anders dan in de meeste auto s. Dat vraagt natuurlijk wat gewenning. Door de rou tine van het autorijden grijpt men in het begin nog wel eens mis, maar dat gaat gauw ge noeg over. Helaas, het is nog steeds onaf hankelijke wielophanging voor maar een starre achteras achter. En die zorgt weer voor de bekende levendigheid van de auto. Op wat minder gun stige wegdekken danst en hobbelt Silvia als een vrolijk veulentje. Gemakkelijk in de hand te houden weliswaar, maar mij wat te onstuimig. Verder is het voornamelijk po sitief. De wagen rijdt goed «met een top van over de 170 kilometer per uur), is redelijk licht in het stuur, laat zich vrij handzaam manoeuvreren en is niet overtollig duur in het gebruik. Ik kwam op zo'n één op 10,5 kilometer en dat is voor zo'n stevige mid denklasser wel aanvaardbaar. Alles bij elkaar is de deze Silvia van Datsun best een aantrek- kel ij ke auto. Goed om te zien, redelijk om te sturen en aan vaardbaar in weggedrag. Goed afgewerkt en uiterst compleet uitgerust. Niet te duur. noch in aanschaffing noch in gebruik. Hoofdredacteur Wim Oude Weernink wijst er zelf op in zijn inleiding: er liggen al honderden tijdschriften in de kiosken waaronder diverse autobladen. Toch waagt hij het er een nieuwe bij te gooi- Het eerste exemplaar van "Au toselekt" viel dezer dager, in de bus. Magnifiek verzorgd. Met tal van fraaie kleurenpla ten op uitstekend papier. Met een test van een nieuwe auto. Met een introductie van een bijzondere auto. Met een ver haal over de man achter die auto. Met een plaat van een nostalgische auto. En met veel bijzonderheden over de snelle race-auto's. En na tuurlijk nog veel meer. Het ziet er allemaal best uit. Een bekwaam gemaakt journalis tiek produkt. Maar dat mag ook wel, want voor een los nummer moet men op een stuiver na zes gulden betalen. Alleen de tijd zal het kunnen le ren of er genoeg abonnees zijn te winnen om zo'n blad vol doende te schragen. Afgaan de op het eerste r verdient het wel.. De VACO - de club van ban- denspecialisten - heeft voor alle leden een zogenaamde erecode opgesteld. Men heeft er 1 lls jaar over ge daan om te bepalen hoe er wordt gehandeld als er klach ten zijn over de dienstverle ning op het gebied van ban den. schokdempers, remmen en uitlaten. Men kan bij een geschillen commissie terecht, waarvoor de consumentenorganisaties zijn uitgenodigd. Er is een of ficiële erkenning bij het mi- ken aangevraagd-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 33