'Niets-muziek' nieuwe trend in popmuziek Een oerschreeuw ZATERDAG 17 MEI 1980 EXTRA PAGINA 25 Fer Abrahams (28) is popfanaat, popmuziek- journalist en platen producent. Hij regelde onder meer de produk- tie van de goed verko pende plaat 'Uitholling Overdwars', waarop twaalf Nederlandstali ge nummers staan. Al sedert acht jaar houdt hij zich het grootste deel van zijn tijd bezig met pop-, rock-, jazz-, punk-, new wave-, funk- en wat dies meer zij-muziek. Abrahams organiseert popconcer ten en begeleidt begin nende groepen. Hij werkt voor de Muziek- krant Oor en verwacht binnenkort vast als pla ten-producent aan de slag te kunnen gaan. Rob Overtoom (31) is de popfo tograaf met op dat gebied de snelst stijgende ster van dit ogenblik in ons land. Heeft de voor mensen in dit vak on misbare eigenschap van een geweldige reislust. Vereeu wigt popgroepen op gevoelig celluloid voor platenhoezen en voor in (voornamelijk) mu ziekbladen. Vond zijn weg naar de liefde voor de popmu ziek via blues- en klassieke muziek. Is bij dit alles een onmiskenbaar levensgenie ter. die weigert het leven van welke regenachtige kant dan ook te nemen. Dit razende tweetal Amster dammers vloog kort geleden per Boeing 747 de Atlantische Oceaan over om in het land van Uncle Sam gedurende een kleine maand te onder zoeken hoe hardnekkig de geluiden in werkelijkheid zijn die per satelliet ook in ons land een nieuwe vorm van popmuziek aankondigen. Ze doen tegenover mij verslag van hun excursie in de ruimte van kunstenaarssociëteit De Kring nabij het nu zomers aandoende Leidseplein in Amsterdam. Abrahams houdt ietwat krakkemikkig kantoor naast de soosruimte, ver boven het mondaine ter rasjes-gebeuren in onze hoofdstad. James White in actie: de grote voortrekker van de no-wave- muziekbeweging. Komende week in Nederland op verschil lende plaatsen te aanschouwen. Hoewel men zich er geen zorgen over behoeft te maken dat Overtoom en Abrahams het prima naar de zin hebben ge had in Amerika, merkt de eer ste toch enigszins beteuterd op: 'Die nieuwe muziekstro ming wordt gekenmerkt door weinig lol. Alles gaat er vre selijk serieus aan toe. Er leven allerlei schuldgevoelens on der de musici. 'Gilt, gilt, gilt', zingt Lydia Lunch van de groep Eight Eyed Spy (Acht Ogige Spion, red.) keer op keer. Pijn zoeken bij jezelf en jezelf pijnigen, is haar devies. Lunch staat op de hoes van haar nieuwe plaat met een strak jasje aan waaruit ter hoogte van haar borsten al lemaal spijkers steken. Op het toneel toont ze echter niets van die masochistische in stelling. Ze staat voortdurend met een naar achteren gesto ken kont naar het publiek. Zo van: accepteren jullie me maar zo, of verdwijn.' Taboes doorbreken Lydia Lunch is één van de in de grote Amerikaanse steden redelijk bekende en vele minder bekende vertegen woordigers van deze gloed nieuwe trend in de popmu ziek, die klinkt als een woe dende mensenmenigte. De gene die de vernieuwing in de popmuziek op gang heeft ge bracht is Glen Branca met zijn groep Theoretical Girls and The Static. Deze maken zware, metaalach tige rockmuziek, die bestaat uit enkele rare ('freaky') gi taaraanslagen, een monotoon bespeelde basgitaar en een wat stotterende drum. Branca legt geregeld zijn gitaar op het podium en bewerkt het hevig geteisterde instrument dan danig met alles dat hij voor handen krijgt. Dat geeft ge luid en Branca noemt het hardrock-muziek. Een uiterst belangrijke no-wa- ve-muzikant is James White met zijn tegenwoordig uit steeds wisselende leden be staande band The Contor tions (de "verdraaiingen' of verwrongenen Hij is dezer dagen op drie plaatsen in ons land te zien en te beluisteren. White kwam in de tweede helft van de jaren-zeventig als saxofonist uit de provincie naar New York. Hij kwam in aanraking met muzikanten uit een nieuwe jazz-vorm: de loft- (is: zolder) jazz. Deze werd niet in clubs maar op zolders beoefend, omdat er nog weinig belangstelling voor bestond en er dus weinig geld in omging. Rob Overtoom (links) en Fer Abrahams op no-u zichzelf en zijn kompaan gefotografeerd vanaf e Abrahams vertelt: 'De jazzmu sici mochten White niet, om- dat-ie zo zijn eigen ideeën over muziek heeft en een klein etterbakkie is. Hij zwierf van de ene band naai de andere. Zo liep hij een fan tastische hoeveelheid frustra ties op, iets dat prima is voor een popmuzikant: hoe meer frustraties hoe beter, is iets dat geldt voor dat soort men- "White kwam dus inderdaad in aanraking met popmusici. Onder andere met de toen malige groep Teener Jesus and The Jurks (de Mafkezen) van de 16-jarige Lydia Lunch. Haar opzet was gedichten in rockmuziek-vorm te brengen en daar wilde White het nodi ge aan veranderen. Het resul taat was dat hij eruit werd ge gooid en met zijn Contortions begon. Daar kon hij eindelijk met zijn visie op hoe muziek eruit dient te zien uit de voe ten". 'Deze band bestaat uit zwarte musici met veel ervaring en uit blanken die nog nooit een instrument hebben aange raakt. Wat White met hen wil, heeft hij eens als volgt sa mengevat: als je enige goeie mensen hebt om een ritme te maken - eei bassist, een ritmegitarist - en anderen die niet kunnen spelen en daardoor onbevan gen tegenover muziek staan, dan krijg je als groep ideeen waarop ervaren musici nooit zouden komen.' Abrahams enthousiast daar over: 'Er waren vaak uren en uren repeteren voor nodig om iets te vinden dat paste: Zo ontdekte men geheel nieuwe accoorden die onwaarschijn lijk goed klonken. Op deze manier hebben White en zijn mensen én ook andere no- wave-groepen taboes door broken van de geijkte muziek uit de popwereld.' Masochisme Groepen als Mars en DNA hou den het geheel bij deze vol maakt concessieloze vorm van experimentele muziek. Met name James White met zijn Contortions echter deden stappen verder. Zij voerden bijvoorbeeld een vorm van 'melodie' in door als refrein bij een bepaald nummer het overdonderende geluid van een opstijgend straalvliegtuig op te nemen. Echt een bele dat Abrahams. Het begint te lij ken op wat wij omschrijvt als popmuziek. Wat bijvoor beeld Mars doet, een ware ka kofonie van geluiden die de meest persoonlijke ervarin gen bij de luisteraar teweeg brengt, kun je eigenlijk geen popmuziek in de ware zin van het woord meer noemen.' Dat White ook op het podium kiest vooreen masochistische (je graag laten pijnigen) ma nier van acteren, heeft na het opnemen van zijn tweede langspeelplaat 'Buy The Con tortions' tot volop tweespalt met zijn begeleidingsgroep geleid. Het viel niet best dat de kleine White, de Lou Reed van de jaren-tachtig - gehuld in oberjasje en getooid met een vervaarlijke spuugkuif - nogal bonkeng optrad. Hij liet en laat zich in het publiek vallen, laat zich daar vrijelijk slaan en wordt aan het slot van concerten weggedragen. Dat alles wekt agressie op en The Contortions waren het daarmee oneens. Het gevolg: de vaste krachten vlogen er uit en White huurt momenteel mensen in voor telkens een aantal optredens Onder hen is op het ogenblik bijvoor beeld de blanke bongo-speler Bradley Fields, die zo weinig kan dat zijn geluid niet eens Nederland kan volgende week al kennis maken met een nieuwe stroming in de popmuziek die in Amerika langzaam maar zeker vorm begint te krijgen: de no-wave, vrij vertaald de niet^mu- ziek. Kenmerken ervan zijn: een kakofonie van zwaar, ritmisch geluid die associaties oproept met een oerschreeuw. Een van de belangrijkste, zo niet dé belangrijkste vertegenwoor diger van deze trend, James White en zijn tienmansgroep The Contortions, speelt morgenavond 18 mei in jongerencentrum De Effenaar aan de Dommelstraat 2 te Eindhoven. Op woens dagavond 21 mei is de groep te zien in Exit te Rotterdam. Nederlandse representanten van deze stroming zijn er inmiddels ook al. En dat terwijl de no-wave eigenlijk nu pas vaste voet onder de grond begint te voelen in Amerika. Drie van deze nieuwlichtende groepen van eigen bodem zijn op vrijdagavond 23 mei te beluisteren en te zien in De Melkweg nabij het Leidseplein te Amsterdam. De drie zijn: Puber Chris tus uit Nijmegen, The Young Lions uit Amsterdam en The Rooftop uit Den Haag. Naar verluidt is de 23ste ook James White in De Melkweg te zien. wordt versterkt door de ge luidsinstallatie van zijn baas White. Disco Waar de nieuwe muziektrend uiteindelijk in uitmondt, zo verwacht Abrahams, is ge spierde ritmische muziek waarop is te dansen, met naast gitaren en drums ook blazers op koperinstrumen ten in de begeleidingsgroep. Abrahams noemt het jazz- disco-new wave. Zijn verwachting is gebaseerd op drie omstandigheden. Twee daarvan vallen onder de stappen-verder die White binnen de no-wave heeft durven doen. Hij heeft de el pee 'Off White' met vreemde ('weard') discomuziek opge nomen: een ritmische basis met glijdende gitaarsolo's, amateuristisch orgelspel en free-jazz-saxofoonspcl. En daarnaast is hij niet wars van invloeden van de loftjazz- muziek, die hij enkele jaren terug beoefende. Zo is duide lijk dat aan de ene kant White en aan de andere kant de jazzmusici Joseph Bowie (in juni te horen tijdens het Northsea Festival in Scheve- ningen) en James 'Blood' Ulmer (deze zomer aanwezig tijdens de Groningse jazzma- rathon) ideeën van elkaar Op de derde plaats is daar de commercie. De zaak moet verkoopbaar zijn, geld in het laatje brengen bij met name platenbonzen. En daarom is men, aldus Abrahams, wel verplicht om naar dansbaar heid van de no-wave toe te werken. Commercie Met die commercie komen Overtoom en Abrahams bij een tweede nieuwe tendens in de Amerikaanse popmuziek die hun tijdens hun tournee in taxi's, vliegtuigen en gehuur de automobielen is opgeval len. 'Er is een opleving van de com merciële stroming aan de gang in de Verenigde Staten, waarbij Beatles-achtige mu ziek het uitstekend blijkt te doen. Groepen als The Knack, The Romantics en Paul Collins' The Beat trek ken volop publiek in hun ei gen werelddeel. Ook is er in Amerika een langzaam groeiende interesse voor En gelse groepen als The Police, Elvis Costello, Joe Jackson en The Cars. Verder begint Blondie nu aan te slaan in haar eigen VS, waardoor groepjes rond een dame als paddestoelen uit de grond schieten: Sue Saad and The Next, Pat Benator, de veel belovende Pearl Harbor and The Explosions (die over eni ge tijd ook wel naar Neder land zullen komen door een beginnende hit op dit mo ment in de VS), noem maar op 'Het gaat om vrolijke, gemak kelijk in het gehoor liggende muziek waarvan de Ameri kaanse versie nogal glad is en de Engelse, de echte new wa- ve-muziek, veel intelligenter overkomt', aldus Rob Over toom, drager van de button Shut up and dance' (motto van Pearl Harbor and The Explosions) op de smalle re vers van de ietwat krap zit tende blaser. Striptiseuze Een absoluut unicum binnen die commerciële stroming is niet zozeer de (goed geluim de) muziek alswel het sensa tionele toneelwerk dat vooral de zangeres, Wendy, van de groep The Plasmatics voor het voetlicht brengt. Deze voormalige striptiseuze, die wordt gesponsord door een groep New Yorkse nacht clubeigenaars. gooit haar hele fraai gebeeldhouwde lijf te gen een letterlijk en figuurlijk explosieve toneelact. En dat alles met als doel maar zoveel mogelijk kijkers (en daarmee entreegelden) te trekken. 'Punk met een rietje; The Tu bes of Alice Cooper in de overtreffende trap', noemen Rob Overtoom en Fer Abra hams het werk van deze groet» Wendy gaat met een elektrische kettingzaag een gitaar te lijf en klieft het instrument onder een luid geknetter in stukken. Een in een lichtblauw tu- tuutje gekleed groepslid as sisteert by het tot ontploffing brengen van een peperdure Cadillac (de 'Amerikaanse Rolls Royce') op het podium. Wendy begeeft zich met ont blote borsten onder het publiek en weet daar een jon geman met enige overre dingskracht te bewegen zyn broek uit te trekken. Kortom sex en sensatie, die nu alleen nog in New York en omgeving zyn te aanschou wen. maar waai Nedciland mogeljkerwijs over eén of twee jaar van kan gaan huive- Nfi en of genieten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25