Beenhakker: "De zaak moet autoritair worden benaderd" Bouwfonds 11.2% verlaagt hypotheekrente opnieuw Geschorst ZATERDAG 17 MEI 1980 fllkil»üü PAGINA 13 AMSTERDAM - Maandag. De middag na de nacht er voor. De honger, die dank zij het veroveren van de landstitel grotendeels is gestild, heeft plaatsge maakt voor nadorst. „Ik ben zelf om twee uur weg gegaan. De anderen zijn nog de stad ingegaan, maar ik vond het wel letjes". Trainer Leo Beenhakker (37) maakt tevreden de balans op, die, mocht de KNVB-beker za terdagavond ten faveure van Feijenoord worden gemist, niet meer naar de negatieve kant lijkt te kunnen doorslaan. „Het is goed dat we die bekerfinale hebben bereikt, zoals ik vind dat we ondanks ons worstelen van de laatste tijd toch een goed seizoen hebben gehad. Halve finale Eu ropa Cup I, landskampioen, fi nale beker. Nu we dat allemaal binnen hebben, is het moeten winnen van de beker er niet meer bij. Daarom is er een kans dat we zaterdag weer het oude Ajax aan het werk zullen zien. Er is immers een stuk druk weggevallen. Daarom ook hebben we besloten ditmaal niet in trainingskamp te gaan. De laatste weken was dat belangrijk omdat de jongens op die manier de spanning van zich afkonden praten. Nu zouden we alleen maar iets gaan creëren, een stuk overgeconcentreerdheid wat we niet willen". Leo Beenhakker, de jeugdtrainer die via een interimperiode eerste oerenmeester werd, geniet van het succes zonder overigens weg te vluchten in een wereld van fan tasie: „Het is iedere dag een ge vecht om jezelf te bleven. Er wordt als trainer van Ajax erg aan je getrokken en erg op je inge praat. Ik ben daarom blij dat ik nog steeds dezelfde ben. Vaak is dat moeilijk omdat je dan weer in de hoek wordt getrapt en dan weer omhoog wordt gestoken. Ik streef er dan ook naar om de din gen op de juiste waarde in te schatten en steeds alles rustig op een rijtje te zetten". Realiteit Een notitie op zijn bureau zorgt er in dit geval voor dat de beschei den festiviteiten plaatsmaken voor de realiteit van het volgend seizoen die er op dit moment niet al te zonnig voor Ajax uitziet. „Jong Rotterdams talent, links en rechtsbenig, kan goed kop pen, moet heel goed zijn". Been hakker leest de krabbels als ie mand voor wie dergelijke tips gemeengoed zijn: „Dat klopt ook wel. We krijgen zo'n vijftig van die adviezen per maand. In de winter is het wat rustiger maar in het vooijaar komen ze weer. Kennissen, familieleden, buren, ouders, trainers, clubbestuur ders, spelers zelf. We lopen alles na, tot in Frankrijk aan toe. Of we moeten vol zitten dan gaan die jongens het archief in. Soms le vert het wat op, maar dan wel op langere termijn". Probleem Het huidige probleem zal door die spontane aanbiedingen echter niet worden opgelost. Dat vraag stuk houdt in dat Ajax een goede vervanger zoekt voor libero Ruud Krol, een rechtervleugelverdedi ger en een centrumspits. Krol gaat naar Canada. Meutstegen, Zwamborn en Bonsink mogen eveneens weg en dat terwijl nog geen nieuwe krachten bekend zijn. Ajax heeft £en massale zoekactie op gang gebracht. Lan ge tijd werd ook gezocht naar een reservekeeper, maar dat speur werk is inmiddels beëindigd. „We hebben besloten om'Jacques Storm als onze tweede doelman te beschouwen. Maanden zijn we bezig geweest met keepers van buitenaf. Enerzijds werd geke- Leo Beenhakker: "Voetballers moeten op de eerste plaats presteren. Verder blijft er weinig over voor discussie. Als het mis gaat krijgt de trainer de schuld ken naar routiniers als Jongbloed en Vooys, anderzijds naar jonge ren als Hoek, Van Breukelen en Galjé. Ten slotte hebben we toch gekozen voor Storm omdat hij zich de laatste tijd erg goed heeft ontwikkeld. En omdat hij meer tijd heeft gekregen voor het voet bal". Meer oplossingen lijken in de eigen gelederen echter niet voorradig. Beenhakker „Ik heb er daarom b(j het bestuur ook op aange drongen om er alles aan te doen Krol te behouden. Krol kent mijn standpunt ook. Ik misgun het hem echt niet. Hij kan na dertien, veertien jaar voor Ajax te hebben gewerkt nu in Canada zijn toe komst veilig stellen, maar aan de andere kant hadden wij nog veel profijt van hem kunnen hebben. Het zal waarschijnlijk te moeilijk zijn om een goede vervanger voor hem te vinden. Misschien dat ik de oplossing in het eigen elftal zoek door wat te schuiven. Maar wat er ook gebeurt, in eerste in stantie zullen we er alleen maar zwakker door worden. Krol is goed. in leidinggeven, in het or ganiseren, in het afdwingen en het pressen. Zo'n figuur hebben we ook in de jeugd niet. Wel bij de zeventienjarigen, maar dat is nog te ver weg". Zoals het vrijwel onmogelijk is een geschikte opvolger voor Krol te vinden (Beenhakker „Zoals er geen tweede Cruijff rondloopt, zo is er ook geen tweede Krol".), zo is het voor Ajax de laatste jaren ook niet meer mogelijk gebleken om eigen jeugdspelers met suc ces in te passen in het eerste elf tal. Eén van de weinigen die ook door Ajax zelf met de nodige su perlatieven op het hoogste plat form werd neergezet is Ton Blanker geweest. De Amster dammer bleek in het diepe, onbe trouwbare zwemwater dat het be taald voetbal is, niet over de ver eiste diploma's te beschikken en vervulde daardoor steeds de rol van drenkeling. Beenhakker „Toen ik vorig jaar nog de leiding had over de jeugd hebben we met onze junioren heel Europa afgereisd. Alle grote clubs hebben we in de grote toer nooien ontmoet. Al die clubs zijn door ons van de mat gespeeld. Daar zorgde ook Ton Blanker voor. Toen hij in het toernooi van Real Madrid vorig jaar erg goed speelde, hebben wij hem naar het eerste elftal gehaald. Hij werd al snel fullprof en mocht zich waarmaken. Op dat moment kreeg hij echter de dure aankoop Henning Jensen aan zijn broek. Blanker, het jongetje van negen tien jaar had er voor gezorgd dat de dure prof Jensen op de reser vebank was beland". „Blanker was na zijn optreden in Madrid meteen groot geschre ven. Dat betekende dat hij zich overal moest waarmaken. Te genover zijn eigen spelers, tegen over de supporters, tegenover ie dereen. Als hij op de training wat verkeerd deed, hoorde hij meteen afkeurend gemompel van zo'n 200 vaste supporters langs de kant. Al met al heeft hij altijd on der zijn kunnen gespeeld. Toen hij privé problemen kreeg en geblesseerd raakte, was het op eens afgelopen. Erg jammer, ik hoop dat hij via Setubal terug komt op het niveau waarop htf thuishoort". Ondanks dergelijke tegenvallers blijft Beenhakker in de eigen kweek geloven. Voor het seizoen 1980-81 krijgen drie vier spelers uit de eigen jeugd een contract. Van psychologische begeleiding wil de Papendrechter daarbij niet weten: „Zo'n psycholoog staat te ver van het voetbal af. Je moet accepteren dat je bepaalde din gen niet in de hand hebt. Mijn zoon heeft verstand genoeg om atheneum te doen maar hij tobt op de mavo. In het voetbal zie je steeds jongens spartelen. Op zich is dat wel goed voor die piepel tjes. Je moet wel af en toe een reddingsbandje uitgooien, maar dat betekent niet dat je in alle omstandigheden kunt helpen. Je werkt met profs die gewend zijn vroeg naar bed te gaan. Dat hele proces wordt opeens verstoord als zo'n jongen van zeventien jaar bijvoorbeeld verliefd wordt wat op zich natuurlijk heel normaal is, maar wel eens problemen kan opleveren in het voetbal. Dat zijn factoren waar je weinig of niets aan kan doen. Het is net een voet balwedstrijd: er gebeuren vaak heel onverwachte dingen. Zo wordt ik *s nachts weieens opge beld omdat sommigen in moei lijkheden zfjn gekomen". Autoritair Tegenover die hulpvaardigheid staat het feit dat Beenhakker zich in september toen hij de op straat gezette Cor Brom opvolgde, op merkte dat hij zich beschouwt als een autoritaire coach die geen in spraak duldt en niet wenste te discussieren. Beenhakker nu: „Ik vind het nog altijd normaal dat je de zaak autoritair benadert Of misschien is autonoom een be ter woord. Voetballers moeten op de eerste plaats presteren. Verder blijft er weinig ruimte over voor discussie. Als het mis gaat krijgt de trainer de schuld. Je mag de verantwoordelijkheid niet ver leggen. De spelers kunnen het niet aan, in het veld al niet". Praten „Mijn ervaring is dat spelers niet praten vanuit het groepsbelang maar uit eigen belang. De enige met wie ik regelmatig overleg is Krol als aanvoerder. Als we in trainingskamp zijn praat ik ver der wel eens met spelers apart, maar op een gegeven moment zul je toch zelf de beslissing moeten nemen. In de tactiek die ik opstel laat ik genoeg ruimte voor de ei gen inbreng van de spelers in het veld. Ik nagel ze niet vast op be paalde posities. Of we moeten een sterke tegenstander hebben, zoals onlangs Nottingham For rest. Toen heb ik Boeve duidelijk opdracht gegeven constant bij Trevor Francis te blijven. Dat zal hij echt niet leuk hebben gevon den, maar het kon nou eenmaal niet anders". Tqpploeg Nottingham Forrest dat door Beenhakker weliswaar niet wordt beschouwd als dè topploeg van Europa, herbergt in zijn ogen wel de 'ideale' profs waar het de instelling betreft: „Bij ons moe ten de spelers steeds achter hun vodden worden gezeten. Daarom was het bijvoorbeeld nodig dat ze in Nottingham al om kwart over zes in de kleedkamer zaten, ter wijl de wedstrijd pas om half acht begon. Die Engelsen liepen toen nog fluitend over de gang. Voor de wedstrijd deden ze vijf oefe ningen waarna ze met het schuim op de bek het veld opgingen. Dat spreekt me erg aan. Hier moet steeds over motiveren worden gesproken. Niet zo zeer als het gaat om een wedstrijd tegen Not tingham, maar wel tegen op pa pier zwakke ploegen als PEC en MW" JAN PREENEN Judoka's uitgeschakeld WENEN (Reuter/AFP) - Op de tweede dag van het toernooi om de Europese judokampioèn- schappen in Wenen waren er voor de Nederlandse deelnemers geen medailles weggelegd. Zowel Bert Verhoeven als Rik Bakker kwa men de voorronden nog wel met succes door. Daarna werd Ver hoeven uitgeschakeld in de klas se tot 86 kilogram door de Brit Donnelly en Bakker in de klasse tot 78 kilogram door Volossov uit de Sowjet-Unie. Donnelly bereikte de halve finales. Daarin moest hij zijn meerdere erkennen in de Oostenrijker Sei- senbach die op zijn beurt in de finale moest buigen voor Jatske- vitsj (Sow). In de klasse tot 78 ki logram behaalde Adams voor Groot-Brittannië efen gouden plak door de Oostduitser Heinke te verslaan. ZEIST (ANP) - Oeki Hoekema van SC Cambuur is door de tucht- commissie van de sectie betaald voetbal van de KNVB voor vijf wedstrijden geschorst. Het was zijn tweede serie van drie gele kaarten. Voorts kreeg hij een boe te van 300 gulden. FC Den Haag-speler Schoenmaker moet twee duels aan de kant blij ven en werd met 250 gulden be boet. Bij FC Amsterdam werd ex- Blauw Zwart spits Rob Gillissen voor twee wedstrijden geschorst. ADVERTENTIE Met ingang van 14 mei heeft het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten de hypotheekrente opnieuw verlaagd van 11.5% naar i Keuze uit hypotheekvormen. U kunt bij Bouwfonds de Vergaand aan uw L woonbedragen """""""'v f.' - SS!SfSS& - handig voor uw huishoud Stuur mij nadere informatie over de Bouwfonds-hypotheken. Bon in gesloten envelop zonder postzegel sturen aan: Bouwfonds, Antwoordnummer 34, jöBUVt Hoevelaken. alle aspecten van de hypotheek^.»' *ai flirt uTmiO Adres bi/ zo n belangrijke beslissing hypotheek specialist Bouwfonds kent de weg bii bebouwbaar'advies Postcode- Plaats (5 jaar vast). Bouwfonds verstrekt n snol/e g^kkchng met geld Dc Bouwfonds hypotheek hypotheken op alle huizen, dus en notariele acte Aan heel gemakkeh/k gekoppeld Telefoon pok op niet Bouwfondshuizen worden aan een ingebouwde en bestaande panden. ovprb/dens risicoverzekering. nv Bouwfonds 'n Bouwfonds-hypotheek helpt u in 'n eigen huis Nederlandse Gemeenten

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13