Knetemann onstuitbaar in Midden-Zeeland Een kampioen van de nivellering Levenslang geëist Routiniers schieten Den Haag naar zege bij Alpheuse Boys Post-brigade heerst in profronde Compleet hockeyteam duldt geen inspraak: 7-3 zege op Rusland GROOTSE ANTIEKBEURS Dijkstra wint zeilrace ZATERDAG 17 MEI 1980 Het kampioenschap van de ar moe..." Zo wordt het kampioen schap van Ajax genoemd. Reden: de overwinningen kwamen de laatste maanden of in het geheel niet, of zeer stroef tot stand, en de enige reden waarom de eenmaal opgebouwde puntenvoorsprong niet in een puntenachterstand werd omgezet, was dat ook de naaste concurrenten, en dan met name AZ'67, op onverwachte momenten van onverwachte te genstanders verloren. Het resul taat was wel, dat zowel de kam pioen van Nederland als de beide degradanten pas op de laatse competitiedag beked wwer- den. Hoe noemden we dat vroeger, toen de spanning al vrij ver voor het einde van de competitie was weg geëbd, reden waarom het systeem van de periodekampioenen werd geïntroduceerd? Dat noemden we Engelse toestanden", en daar verlangden we in hoge mate Hoe was het afgelopen zondag? Als Ajax van Excelsior verloor in het Feyenoord-stadion (had Excel sior kort geleden niet met 0-4 in dat zelfde stadion de thuisclub Feyenoord verslagen?), en AZ'67 won in Nijmegen van degrada tiekandidaat NEC, dan zou AZ'67 dank zij een beter doelge- middelde landskampioen ijn ge worden. Me dunkt! Een mooi.ein- de! Maar Ajax slaagde er, zij het met veel hangen en wurgen en na een snel opgelopen 2-0-achter- stand, toch nog in met 2-2 gelijk te spelen,zodat de uitslag in Nijme gen er eigenlijk niet meer toe deed. Alleen omdat-AZ'67 sma delijk met 1-0 verloor, lijkt de puntenvoorsprong van Ajax nu nog tamelijk vorstelijk: 50 pun- ten, gevolgd door AZ'67 met 47 punten. PSV op de derde plaats met 44 punten, en Feyenoord op de vierde met 43 punten. Drie punten voorsprong op nummer 2, zes punten voorsprong op num mer 3, zeven punten voorsprong op nummer 4. Hoe was dat nu in voorgaande ja renIn het seizoen 1978-1979 ein digde Ajax als eerste met 54 pun ten, gevolgd door Feyenoord met 51 punten, PSV met 49 punten en AZ'67 met 45 punten. De eerste vier hadden toen dus 199 competi- tiepunten bij elkaar gescoord, te gen dit seizoen 184 .Verlies van 15 punten. Maar de vier onderste clubs: Haarlem, Vitesse, NAC en NEC, verzamelden samen 101 punten, tegen 89 punten in het vo rige seizoen (FC VVV, Volendam, Haarlem en NEC). Een winst van 12 punten. In het seizoen 1977-1978 veroverden de Grote Vier (kampioen PSV en Ajax, AZ'67 en FC Twente) bij el kaar 194 competitiepunten. Tien meer dan dit seizoen. De onderste vier (Telstar, FC Amsterdam. Go Ahead Eagles en Haarlem) had den toen 95 competitiepunten nog altijd 6 minder dan dit seizoen. En in het seizoen 1976-1977 ver- overden de Eerste Vier (Ajax, PSV. AZ'67 en Feyenoord. waar ben ik die namen toch vaker te gengekomen?) 199 punten, op nieuw 15 punten meer dan de Eerste Vier in dit seizoen. De On derste Vier (De Graafschap, Eindhoven. NEC en FC Amster dam) behaalden toen 95 punten: ook weer 6 minder dan in dit sei- De conclusie is duidelijk. Er is dit seizoen sprake geweest van een nivellering. Dat is een woord dat naar twee kanten werkt. Heeft men het over salarissen en inko mens, dan klinkt nivellering posi tief: de veelverdieners verdienen wat minder, de weinigverdieners verdienen wat meer, waardoor ze, qua inkomen, wat dichter bij elkaar komen. Is er echter sprake van prestaties op wetenschappe lijk, kunst- of sportgebeid, dan heeft nivellering eerder een on gunstige klank: de toppers en uit schieters zijn verdwenen, de nietskunners hebben zich opge werkt tot beetkekunners, het ver schil tussen de vedette en de kruk is minder geworden, maar dat is wel ten koste gegaan van de kwa liteit van de vedette. Zo ohge- Dat merk je ook nu weer, bij de commentaren op het kampioen schap van Ajax: 'de kampioen van de machteloosheid'. En na tuurlijk valt er iets te zeggen voor de redering dat een nivellering, waardoor het krachtsverschil tussen de elftallen wat minder groot wordt, op zichzelf weinig waarde heeft als het 'spelpeil daardoor over de hele linie daalt, en de bezoekers er niet voor in de plaats terugkomen. Op het •ogenblik weet ik niet of deze com petitie meer of minder toeschou wers heeft opgeleverd dan de voorgaande en voorvoor gaande competities, ik weet alleen dat Ajax toch nog altijd 50 punten uit 34 westrijden heeft gehaald, dat is 50 van de mogelijke 68 punten, ofte wel een percentage van 73$ procent. In Schotland werd Aberdeen kampioen met 48 pun ten uit 36 wedstrijden, een per centage van 66.6 procent. In En geland werd Liverpool kampioen met 60 punten uit 42 wedstrijden, een percentage van 71,4 procent, en in West-Duitsland kan HSV ook hooguit 50 punten halen uit 34 wedstrijden: de Hamburgers hebben, evenals Bayern Mun- chen, nu 44 punten uit 31 wed strijden. De Engelse, Schotse en Westduitse competitie zijn altijd als voor beelden genoemd van competities waar de deelnemende elftallen aardig tegén elkaar opwegen, waar de topclubs nog wel eens punten kunnen verliezen aan mindere goden, dus waar de uit slagen niet zo voorspelbaar zijn als, bijvoorbeeld, in Nederland, waar Ajax, Feyenoord en PSV tot de eeuwigdurende bovenlaag te behoren, en clubs als Haarlem, Volendam en NEC tot de eeuwig durende onderlaag. De Van Lim burg Stirums, de Van Rijckevors- sels en de Ridder van Rappards tegenover De Jongs, De Vriezen en de Jansens... Wat betekende dit nu in de prak tijk? Dat Ajax zes wedstrijden verloor: van MVV (3-6), van FC Den Haag (1-0), van Feyenoord (4-0). van PEC Zwolle (3-0). fan Rod a JC (2-1) en van FC Twente (1-0). En dat AZ'67 zeven wed strijden verloor, namelijk van Ajax (2-3), van FC Den Haag (1-0), van Feyenoord (3-1), van Go Ahead Eagles (2-1), van NEC (1-0), van FC Twente (4-1) en van FC Utrecht (3-2). En dat PSV acht wedstrijden verloor, te weten van RodaJC(0-1). van Ajax(4-1). van AZ'67 (2-1), van Go Ahead Eagles (2-1), van MVV 2-1), van NEC (2-0), van FC Twente (2-1),en van FC Utrecht (2-1). Van de 21 wedstrijden die deze drie topclubs verloren, verloren zij er dus 9 van clubs uit de onderste helft. Ik heb dat met het seizoen 1976-1977 (dus driejaar geleden) vergeleken. Toen verloren de drie bovenste clubs Ajax, PSV en AZ'67 (dezelfde drie clubs als dit seizoen19 toedstrijden, waar van 6 tegen clubs uit de onderste helft. De verschillen zijn met op zienbarend, maar er blijkt toch inderdaad een verschuiving uit naar beneden, een kleiner wor dend krachtsverchü tussen de topclubs enerzijds en de midden moters en degradatiekandidaten anderzijds. Haarlem, de rode lantaarndrager (dat klinkt ten minste nog een beetje roman tisch!) had toch nog altijd 24 pun ten bijeen gesprokkeld. Het jaar daarvoor reikte FC VVV als laat ste tot niet meer dan 14 punten. Het jaar daar weer voor had Tel star als laatste ook niet meer dan 14 punten. En het jaar daarvoor kwam De Graafschap als hekken sluiter tot 22 punten. Sinds het seizoen 1967-1968, toen er t n de eredivisie voor het eerst met 18 clubs werd gespeeld, is er nooit een club als laatste geëindigd die evenveel punten verzameld had als Haarlem in deze competitie. Dit moge een schrale troost zijn voor Barry Hughes, en een bewijs te meer dat de krachtverschillen aan het afnemen zijn. NICO SCHEEPMAKER LOTTO EN TOTO Lotto 19 van zondag: 11 mei: prijzenbedrag 1.584.965,75 inleg 1ste prijs: 1 winnaar, bruto 554.738.00. 2e prijs: 4 winnaars, elk 30 624 10. 3e prijs. 122 winnaars elk 1948,70.4e prijs: 7.472 winnaars, elk 42.40, 5e prys 16.922 win naars. elk 18.70. uitslag toto-normaal/systeem no. 19: prijzenbedrag 224.048.00 inleg 1ste prijs: 1 winnaar, 89.618.20, 2e prijs: 3 winnaars elk 18.670.60. 3e prijs: 108 winnaars elk 726.00 uitslag toto-gelijk no. 19: prijzenbedrag 27.530.07 inleg: 51.426.00. 1ste prijs: 1 winnaar, 11.346.90, 2e prijs: geen winnaars, reglementair wordt de niet uitgekeerde tweede prijs in gelijke delen verdeeld over de 1ste, de 3e, de 4e en de 5e pnjs van deze week. 3e prijs: 112 winnaars, elk 40.80,4e prijs 1761 winnaars, elk 5.30, 5e prijs 428 elk 5.30. GOES (ANP) - Evenals de vorige editie is de profronde van Midden-Zeeland gewonnen door een renner van de formatie van Peter Post. Vorig jaar zegevierde Bert Ooster bosch, ditmaal werd Gerrie Knetemann triomfator. Met drie renners (Knetemann, Priem en Van den Hoek) bij de eerste vijf, toonde de post-brigade weer aan veel wedstrij den naar zijn hand te kunnen zetten. Gerrie Knetemann, dit jaar onder meer al succesvol in Parijs-Nice (winst in proloog en de individuele tijdrit op de col d'Eze) en de Ronde van Belgiè, heeft enorm geknokt voor deze overwinning. Steeds was hij betrokken bij vluchtpogingen en hij demarreerde ook zelf her haaldelijk. Ook tijdens de beslis sende ontsnapping, na 82 kilome ter, was Knetemann attent. De oud wereldkampioen kon in de kop groep, die bestond uit veertien ren ners, rekenen op de steun van zijn ploegmakkers Van den Hoek en Priem. Na 118 kilometer bereikte de kop groep een maximale voorsprong van 11 minuten en 55 seconden, hetgeen duidelijk maakte dat het peloton het wel geloofde. Door het hoge tempo en de harde wind haak ten na verloop van tijd renners af. In eerste instantie waren dat de Belg Hubert Panis en Ton Griep. Later hield ook Johan van der Meer het tempo niet vol. Met zijn ploeg- makker Wies van Dongen moest hij de groep laten gaan. Knetemann zette 25 kilometer voor de finish weer voor .een aanval in. Hij kreeg de Belg Guy Nulens aan zijn wiel. Priem en Van den Hoek verzorgden in de inmiddels tot acht renners geslonken kopgroep het afstoppende werk, zodat het twee tal uit het zicht van de achtervol gers kon blijven. Nulens, die nau welijks kopwerk deed, moest het antwoord schuldig blijven op de laatste vinnige demarrage van de Amsterdammer, vijf kilometer voor de aankomstlijn. De uitslag is: 1. Gerrie Knetemann (Ned) 214 km in 5 uur 48 min 18 sec. 2. Guy Nulens (Bel) op 13 sec.; 3. Cees Priem (Ned) op 53 sec.; 4. Wil liam Tackaert (Bel) op 1.20; 5. Aad van den Hoek (Ned) z.t.; 6. Herman Ponsteen (Ned)) op 1.50; 7. Gerrie van Gerwen (Ned) z.t.; 8. Silvester Aarts (ned) z.t.; 9. Herman Beijsens (Bel) z.t.; 10. Louis Luyten (Bel) z.t. Italië De Italiaan Giuseppe Saronni heeft gisteren de eerste etappe van de Ronde van Italië gewonnen. Sa- ronnie legde de 123 kilometer van Genua naar Imperia af in 2 uur 56 minuten en 23 seconden. In de massasprint van het peloton ver sloeg hij zijn landgenoot Giuseppe Martinelli, die als tweede eindigde. Francesco Moser, donderdag win naar van de proloog en vierde in de eerste etappe, behield de leiding in het algemeen klassement. Op de foto blijft de Belg Nulens (l) nog aan het wiel van KnetemannVijf kilometer voor de finish moest hij echter het antwoord schuldig blijven op de demarrage van de Nederlander. MILAAN (AFP) - Paolo Rossi, de aanvalsleider van het Italiaanse elftal, harfgt een levenslange schorsing boven het hoofd. De commissie onderzoek deed deze aanbeveling aan de juryleden missie van de Italiaanse voetbalbond. In verband met het gebeurde in de ontmoeting AC Milaan-Lazio van 6 januari 1980, heeft de commissie de uitsluiting voor het leven ge vraagd van Colombo, de voorzitter van AC Milaan, de spelers Alber- tosi, Morini, Cacciatori, Giordano en Manfredonia. Voorts werd te rugzetting van Milaan naar de laatste plaats in de hoogste Italiaanse afdeling geëist, hetgeen inhoudt degradatie naar de tweede divisie. Wat betreft de wedstrijd Avellino-Perugia van 30 december 1979 heeft de commissie eveneens zware straffen geëist: uitsluiting voor het leven van de spelers Martira, Zkchini, Pellegrini en Rossi. Bovendien werd gevraagd beide teams volgend seizoen met minus vijf wed- strijdpunten te bestraffen. Gisteravond werd tevens de Italiaanse selectie door bondscoach Bear- zot bekendgemaakt. Rossi en Giordano maken daar deel uit van de voorlopige selectie van veertig man, waaruit aan het einde van de maand 22 spelers worden geselecteerd. ROTTERDAM - De Russi sche hockeyers zijn gister avond op het Rotterdamse kunstgras met 7-3 door de tuchtcom- Nederland verslagen. Zondag a.s. aanvang 14.30 uur LDWS - Blauw Zwart (comp.) voor de Klaas Huner" Bokaal Unitas-ASC: 14.30 uur Randstad Sport—Sleutels: 14.30 uur met om 13.00 uur een optreden van: Riny v. d. Lee, parodist LDWS- sportpark ,,0eVliet" U Ondanks de hoge score mogen de Russische hockeyers zich met India toch kandidaat voor eigen goud noemen, omdat er tussen de 4-1-nederlaag van september 1978 in Hannover en heden een levensgroot verschil bestaat. Rusland is van underdog uitge groeid tot volwaardige hockey- natie en nu al zeven van de twaalf landen hebben laten weten wei nig of niets voor de Olympische Spelen te voelen, mag coach Eduard Airikh vol verwachting de resterende twee maanden af werken. De onzekerheid over al of geen deelname in Moskou loopt als een rode draad door de nationale ploeg. Er wordt getraind, ook ge speeld, maar het doel wordt steeds vager, waardoor de Rus sen donderdag in Utrecht voor een verrassing konden zorgen door eep oefenwedstrijd tegen Van Heumen's selectie te win nen. In Rotterdam werd hen ech ter duidelijk gemaakt dat een compleet Oranje nog geen in spraak duldt. Dankzij twee snelle goals van Tom van 't Hek werd een deuk in het zelfvertrouwen van de Russen geslagen, maar om de druk op de ketel te houden, moesten de middenvelders Wou ter Leefers. Hans Kruize en Ewout van Asbeck meer arbeid verrichten dan 14 dagen geleden tijdens de met 4-0 gewonnen weü»ii jju icgcti West-Duits- larid. Alle energie was echter ten dele verspild omdat de defensie niet altijd safe optrad. Toen Litjens de snelle Goosev liet lopen, rekende ook doelman Sikking nergens meer op en ook bij een strafcor- ner van Lampejev schonk Sik king Goosev via de rebound de mogelijkheid de 3-2-ruststand op het bord te zetten. Dankzij Litjens, die al een corner had verzilverd, kwam Nederland op 4-2. Lampejev dramde nog eenmaal door de defensie, maar vanaf dat moment was het met de Russen gedaan. Een magnifieke goal van Bouwman vermorzelde de resterende illusies, waarna Litjens met twee goals (in totaal nu 207) uit corners een alles zeg gende overwinning van 7-3 in de boeken bracht. ALPHEN AAN DEN RIJN - Zon dag derdeklasser Alphense Boys kan met een zekere voldoening i terugblikken op het treffen met l ere-divisionist FC Den Haag. De ontmoeting gisteravond ge speeld in het kader van de jubi leumactiviteiten én in die van het afscheid van Cees van den Nieu- wendijk en Kees de Rijk, ging met 1-3 verloren. De Tamerus-elf had daarmee de schade weliswaar niet beperkt weten te houden en kon zich na afloop ook verwijten te laconiek met diverse riante mogelijkhe den te zijn omgesprongen. Daar stond tegenover dat het duel een aantrekkelijk schouwspel was. Uiteraard domineerde de Haagse ploeg. Het lukte echter geenszins Alphense Boys in de tang te ne men. De 0-1 ruststand was te recht, doch ongelukkig en al in de vierde minuut (de allereerste Haagse aanval) door Melis uit een onoverzichtelijke situatie inge tikt. Het bleef die eerste helft verder bij een aantal afstand schoten. Dikwijls goed opgezette bouts in actie combinaties werden te ver door- Den Haag gevoerd en smoorden, waardoor het doelman Herman Rombouts niet al te moeilijk werd gemaakt. Tijdens de pauze namen Kees de Rijk en Cees van den Nieuwen- dijk na veertien jaar afscheid van Alphense Boys 1. Hen werd als dank een horloge met inscriptie aangeboden, van Aad Mansveld ontvingen zij een aansteker. Bei de routiniers bleven daarop in de kleedkamer achter. Invaller Ton van der Laan leidde kort na de hervatting de specta culaire gelijkmaker in. Zijn voor- zet-stelde Paul Bahlmann in staat de 1-1 over invaller-doelman Di do Havenaar in de kruising te koppen. Aad Mansveld kreeg een kwartier later zijn goal waar hij al vanaf het begin op uit was ge gaan. Van buiten het strafschop gebied knalde hij in, later zou Simon van Vliet een copie van deze treffer afleveren: 1-3. Sheraton Hotel Schiphol aan autoweg A'dam-Deri Haag afslag Hoofddorp ZA. 17 ME112-18 uur, ZON 18 MEI 11-18 uur met 30 Antiquairs. Org. Antek Expo 070-631057 .a?S4 z>£c/rs/v p/&ö£&?r//A zwééf/ ss/vzx/sr ROTTERDAM (ANP) - Het Ne derlandse jacht 'Flying Wil- ma' is na twee maanden on derweg te zijn geweest giste ren als eerste geëindigd in de zogenaamde Specerijenrace, van Djakarta naar Rotterdam. Het jacht van schipper Ge rard Dijkstra passeerde gis termorgen de eindstreep bij het platform Goeroe en meer de gistermiddag af in de Rot terdamse veerhaven. Het is nog de vraag of de 'Flying Wilma' ook de hoofdprijs van 50.000 gulden in de wacht sleept. Die is namelijk weg gelegd voor het schip dat het "handicapklassement", waann rekening wordt ge houden met de grootte van de jachten en de onderbrekin gen onderweg, wint. In de laatste stand lag de "Flying Wilma' in dat klassement nog aan kop.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11