Negatieve reactie Muskie op voorstel van Kabul Sadat breekt overleg af Nederland wil tweede NAVO- marine-vloot iïg) Bang&Olufëen Madrid gaat bemiddelen tussen Amerika en Iran VRIJDAG 16 MEI 1980 (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - President Carter heeft woensdag een eind ge maakt aan de massale immigratie van per boot vluchtende Cuba nen en de Amerikaanse kust wacht opgedragen tegen schip pers die zijn orders negeren pro ces-verbaal op te maken en hun vaartuigen aan de ketting te leg gen. Niettemin kwamen ook gis teren nog schepen volgepakt met vluchtelingen binnen. In totaal zijn in de afgelopen weken bijna 43.000 Cubanen naar Florida overgestoken onder wie ernstig zieken, geestelijk gestoorden en misdadigers. In plaats van de wilde vlucht over het water in voor het merendeel geheel ontoereikende plezierbo ten wil Carter nu, mits Fidel Cas tro meewerkt, een luchtbrug of scheepsverbinding organiseren voor Cubanen die op Castro's ei land worden voorgeselecteerd. Amerika zal voortaan slechts fa milieleden toelaten van Cubanen die al in de VS zijn, politieke ge vangenen en degenen die zijn gevlucht naar de Amerikaanse missie en de Peruaanse ambas sade in Havana. Dit nieuwe beleid van het Witte Huis, na drie weken van chaos en een eerdere verklaring van Carter dat Cubanen met „open hart en open armen" zouden worden ontvangen, valt samen met het terugroepen van zeventien di plomaten en hun familieleden uit Havana. De VS vrezen voor inci denten tijdens anti-Amerikaanse demonstraties, die Castro zondag wil organiseren. Indien Fidel Castro niet wil mee doen aan een veiliger en georga niseerde aftocht van vluchtelin gen die volgens de Amerikaanse wet in de VS kunnen worden toe gelaten, betekenen Carters jong ste maatregelen dat voor zeer veel Cubanen de deur Wordt gesloten. Volgens Jack Watson, medewer ker van Carter, zou het gaan om wellicht zelfs 250.000 Cubanen die binnen de perken van het Amerikaanse immigratiebeleid vallen. De Cubaanse gemeen schap in Amerika, die een vloot van minstens 1400 vaartuigen verlangde om familieleden te halen die van Castro terwille van hereniging met hun verwanten mochten vertrekken, bleek in toenemende mate ontevreden met de resultaten. Castro maakte van de gelegenheid gebruik om uit zijn samenleving een aantal ongewenste en niet- produktieve medeburgers te verwijderen. In Florida zitten zo doende inmiddels zo'n 400 Cu baanse misdadigers achter de tralies die door hun leidsman met valse papieren en de opdracht te liegen aan boord van een vlucht- boot waren gezet, in het gezel schap van ernstig zieken en een aantal geestelijk gestoorden. Carter, zo wordt nu duidelijk, heeft spontaan, maar in strijd met de raadgevingen van zijn medewer kers bij een optreden in Phila delphia, aan Cubanen een ont vangst met „open armen en open hart" toegezegd, zonder enige beperking aan te brengen. Hij kreeg voor die opmerking wel applaus, maar het was geen on derdeel van een beleid. Integen deel, de ongecontroleerde toevloed van vluchtelingen plaatste de staat Florida voor gro te organisatorische en economi sche problemen en de Ameri kaanse Cubanen zagen veel min der familieleden komen dan zij verwachtten. Als Castro nu niet meewerkt aan een betere oplossing, zo wordt op het Witte Huis gezegd, laat hij blijken dat bij hem geen humani taire overwegingen meetellen, maar uitsluitend het verlangen voorop staat zijn economisch be narde staat te verlossen van de zorg voor zieken en misdadigers, ook al omdat hij tevens grote aan tallen jonge werklozen wegzond, die de kern zouden kunnen vor men voor verzet tegen zijn regi- Volgens Jack Watson zijn bespre kingen met de Cubaanse regering gaande. Het ministerie van bui tenlandse zaken zegt dat het te rugroepen van de diplomaten geen breuk met Cuba, doch een veiligheidsmaatregel is. De Amerikaanse kustwacht zendt op het ogenblik van uur tot uur radioboodschappen uit om de schippers die nog onderweg zijn aan te zetten tot een terugkeer zonder menselijke lading. Vol gens sommigen hunner echter stoort Cuba de ontvangst van die berichten in de haven van Mariel waar de „vloot" vluchtelingen PAGINA 9 ophaalt, zodat de schippers toch met passagiers op weg gaan. Deze wijze van transport heeft tot dus ver zeven doden gekost. Twee overledenen werden woensdag avond aan land gedragen: zij kwamen van een overladen scheepje en stierven aan kool- monoxyde-vergiftiging veroor zaakt door gassen van een lekke uitlaat. Het Witte Huis lijkt niet beducht voor de gramschap van de fana tieke Cubaanse gemeenschap vooral in Miami, die aanvankelijk zo voortvarend te werk ging dat de Amerikaanse kustwacht niet bij machte was de schepen tegen te houden. Niettemin betekent het strakkere beleid dat Carter beperkingen heeft moeten op leggen aan het aantal Cubanen dat wordt toegelaten. Zodoende valt een wat vaal licht over de tra ditionele Amerikaanse rol als toevluchtoord voor onderdruk ten. Want onderdrukten zonder familieleden in de VS komen nu niet meer aan bod. Financiële steun van Teheran voor Koerden TEHERAN (Reuter) - De Iraan- se provincie Koerdistan krijgt financiële hulp van de rege ring in Teheran ten bedrage van ruim 500 miljoen gulden. Daarmee kan de zwaar door een burgeroorlog tussen het Iraanse leger en Koerdische strijders getroffen provincie welzijns- en ontwikkelings projecten opzetten. Radio-Iran haalde gisteren een regeringswoordvoerder aan, die zei dat het geld vooral was bedoeld voor onderwijs, ge zondheidszorg, werkgele genheid en ontwikkeling van het platteland en de steden in Noordwest-Iran. De strijd gaat intussen onver minderd door. Begin deze week meldde een legercom muniqué dat er in de slag om Sanandaj aan de kant van de regeringstroepen 500 man ge sneuveld zijn. In de hoofdstad van Koerdistan zouden de troepen van Teheran nu weer heer en meester zijn. Gedu rende vier weken is er fel om de stad gevochten. (Van c correspondent Anton Koene) WENEN - Op het moment dat gisteren de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Ed mund Muskie na de NAVO-besprekingen in Brussel onmiddellijk na zijn aankomst op het vliegveld bij Wenen een geladen verklaring af gaf, was het duidelijk dat van de twee uur lange ontmoeting vanmiddag laat met zijn Russische collega Andrei Gromiko weinig positiefs valt te verwachten. De Amerikaanse minister trok fel van leer tegen het bericht van het Russische persbureau Tass, waarin wordt gezinspeeld op de mogelijkheid van het terugtrek ken van de Russische troepen uit MADRID - Madrid kan in de toe komst het toneel worden van de onderhandelingen tussen verte genwoordigers van Iran en van de Verenigde Staten over de vrijlating van de Amerikaanse gegijzelden in Teheran. Spanje, Zwitserland, Algerije en een ver tegenwoordiger van de Palestijn se bevrijdingsbeweging PLO spannen zich op het ogenblik in om een ontmoeting tussen af gevaardigden van Chomeini en Carter tot stand te brengen. Van Spaanse zijde worden de voorbe reidingen tot een akkoord over de vrijlating van de Amerikanen in Teheran geleid door premier Adolfo Suarez en Felipe Gonza lez, secretaris-generaal van de so cialistische arbeiderspartij PSOE. Beide Spaanse politici hebben in Madrid de vertegenwoordigers in Europa van Iran en van de VS ge sproken. Zowel de Franse advo caat Bourger, die namens Cho meini optreedt, als de Argentijn se jurist Hector Villalon, af gevaardigde van president Car ter, toonden zich na afloop van de besprekingen met premier Sua rez en oppositieleider Gonzalez optimistisch over de bijdrage die Spanje tot de oplossing van het conflict kan leveren. Afghanistan als wordt voldaan aan een aantal nauwelijks te vervullen eisen, waaronder in de eerste plaats de normalisering van de betrekkingen met de buurlanden Pakistan en Iran. Muskie noemde de achtergrond van het Tass-bericht denkbeel- Alvorens op het vliegtuig naar We nen te stappen - Muskie was in Brussel vanwege het NAVO-top- beraad inzake Afghanistan - liet Muskie zich,nog positief uit over het Afghaanse voorstel, maar zei tegelijk meer bijzonderheden te willen weten. „Het is nu aan de Russen om te laten zien dat ook zij normale betrekkingen belang rijk vinden, te beginnen met het terugtrekken van de Russische troepen uit Afghanistan. Aan een handhaven van de status quo hebben we weinig", aldus Mus kie in Brussel. In de Belgische hoofdstad moest Muskie ook zijn eerste tegenvaller incasseren, namelijk het Franse besluit wèl naar Moskou te gaan. „Onbegrij pelijk", noemde Muskie deze be slissing en beschuldigde het Franse Olympisch Comité er van de Russen de helpen door de in vasie in Afghanistan niet te ver oordelen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Edmund Muskie rechtswerd gisteren in Wenen begroet door zijn Oostenrijkse collega Willibald Pahr. „Pittig" De direct na Muskie in Wenen arri verende Britse minister van bui tenlandse zaken Lord Carring- ton, die in de loop van vandaag ook een kort gesprek voerde met Gromiko, zei aat hij een paar pit tige vragen had meegebracht over de kwestie-Afghanistan. Lord Carrington verklaarde dat hij niet betwijfelde dat de voor stellen van de pro-Sowjet-rege- ring in Kabul door de Russen zijn gedicteerd. De besprekingen tussen Muskie en Gromiko hebben het doel waar voor zij en negen andere funge rende ministers van buitenlandse zaken naar Wenen zijn gekomen overschaduwd. Oostenrijk vierde gisteren het zilveren jubileum van de ondertekening van het Staatsverdrag door de ministers van buitenlandse zaken van de vier geallieerde grootmachten op 15 mei 1955. Negentig dagen later verliet de laatste niet-Oostenrijk- se soldaat het land en werd Oos tenrijk overeenkomstig het Staatsverdrag een neutraal land. Pakistan Pakistan heeft gisteren het voorstel van Afghanistan om besprekin gen te voeren van de hand gewe zen. Van Pakistaanse zijde werd elke discussie onmogelijk ge noemd zolang de Russische troe pen zich nog niet uit Afghanistan hebben teruggetrokken. Een woordvoerder van de Pakistaan se regering verklaarde dat men niet kan verwachten dat buur landen geranderen dat de strijd van het Afghaanse volk beëin digd wordt. (Van onze correspondent Jan Gerritsen) BRUSSEL - Minister Scholten (defensie) heeft de NAVO-landen voorgesteld een tweede permanente Atlantische vlootmacht op te richten. Dit eskader zou de aanvoerroutes op de Atlantische Oceaan moeten beschermen tegen vijandelijke onderzeeboten. Scholten deed zijn voorstel tijdens de speciale NAVO-bijeen- komst die gewijd was aan de situatie die is ontstaan na de Russi sche inval in Afghanistan. Scholtens suggestie werd opmerkelijk positief ontvangen. De eerste reactie van de Noorse generaal Zeiner Gundersen, voor zitter van het Militaire Comité van de NAVO, het hoogste militair orgaan, was opmerkelijk gunstig. Een tweede permanent Atlan tisch eskader is bedoeld ter ontlasting van de Amerikaanse mari ne, die onlangs eenheden heeft overgeplaatst naar de Perzische Golf en de Indische Oceaan. Deze eenheden zijn onttrokken aan de Amerikaanse vloten in dé Middellandse Zee en in de Stille Oceaan. De bestaande eerste Atlantische vloot (Stanavforlant - Standing Naval Force Atlantic) bestaat uit schepen van Nederland, Enge land, Amerika, Duitsland, België, af en toe aangevuld met sche pen uit Noorwegen, Denemarken en Portugal. Nederland levert één schip aan dit smaldeel. Minister Scholten verklaarde zich bereid ook een schip af te staan aan een tweede Stanavforlant. Op korte termijn zal het Militair Comité een rapport uitbrengen over Scholtens idee. De Nederlandse bewindsman van defensie kwam met zijn voorstel in het kader van het beraad over het NAVO-antwoord op de Russische inval in Afghanistan. De NAVO-reactie valt in twee delen uiteen: maatregelen binnen een jaar (waaronder dus even tueel een tweede Atlantisch eskader) en maatregelen op wat lan gere termijn. Onder deze tweede categorie vallen versterking van de reservetroepen, uitbreiding van de oorlogsvoorraden (vooral munitie) en het beschikbaar stellen van civiele vliegtuigen voor militair vervoer in geval van crisis. Over al deze punten worden feitelijke besluiten pas in december van dit jaar verwacht. Minister Scholten zei dat al deze maatregelen binnen de grenzen zullen blijven van de afspraken van de NAVO-landen jaarlijks drie procent meer voor hun defensie uit te geven. „Ik kan me niet voorstellen dat we dit plafond te boven zullen gaan", aldus de Nederlandse minister. NAVO-secretaris-generaal Luns zei na afloop van het speciale beraad van de ministers van defensie en van buitenlandse zaken dat „heel wat landen vier procent stijging van de defensieuitgaven nodig achten". In Bonn is berekend dat de Amerikaanse voorstellen, zoals die dezer dagen met klem naar voren zijn gebracht, in totaal een uitgave van 8,4 miljard mark vergen. Voor Duitsland alleen bete kent dat 2 miljard mark extra. De Westduitse minister van defen sie Hans Apel wil daar absoluut niet aan. Extra uitgaven moeten mogelijk worden door verschuiving van de prioriteiten binnen het zogenaamde lange-termijndefensieprogramma, dat de NA VO-landen vorig jaar overeenkwamen, zo is de Duitse opvatting. Dit programma voorziet in versterking van de defensie door ver snelling van bepaalde programma's die al eerder waren vastge steld. De Amerikaanse minster Edmund Muskie (buitenlandse zaken) zei na afloop van de bijeenkomst dat er „geen twijfel bestaat over de houding van de NAVO-bondgenotan". Alle NAVO-landen vin den de Russische inval in Afghanistan een belangrijk en ernstig feit, aldus Muskie. De Amerikaanse minister van defensie Harold Brown waarschuwde dat gebrek aan vastberadenheid bij de geallieerden in de dertiger jaren „van gevaar tot oorlog leidde". Muskie voegde daaraan toe dat „verkeerde berekeningen tot meer oorlogen hebben geleid dan enige andere factor". Autonomie-onderhandelingen met Israël (Van onze correspondent Jaap van Wesél) JERUZALEM - President Sadat van Egypte heeft binnen het tijdsbestek van 24 uur de onderhandelingen met Is raël en de VS over autonomie voor de Palestijnen in dQ door Israël bezette gebieden eerst hervat en vervolgens weer afgebroken. De Egyptische president Sadat had gisteren een ontmoeting met de vroegere sjah van Iran. die in Egypte verblijft. In een rede voor het ontbonden Egyptische parlement deelde Sadat woensdag mee dat hij de autonomiebesprekingen, die hij vorige week had opge schort, weer zou hervatten. Israël reageerde daar positief op, al lieten ministers weten dat het technisch niet moge lijk zou zijn om de onderhan delingen te hervatten voor 26 mei, de streefdatum voor het afronden van de besprekin gen. Toen gisteravond bericht uit Cairo werd verwacht over de termijn waarop de Egyptenaren de on derhandelingen weer wilden hervatten, kwam de verbijste rende mededeling dat Egypte opnieuw besloten had de bespre kingen op te schorten. Er werden twee redenen opgegeven. In de eerste plaats een wet die in het Israëlische parlement in behan deling is en die de status van Je ruzalem als hoofdstad van Israël zal regelen. En in de tweede plaats het harde Israëlische op treden op de bezette westelijke Jordaanoever. Smoes Premier Begin van Israël heeft gis teravond de redenen die Egypte opgeeft voor het opschorten van de autonomiebesprekingen „een smoes" genoemd. De leider van de Israëlische delegatie bij de onderhandelingen, minister van binnenlandse zaken Josef Burg, zei dat de zig-zag politiek van Sa dat weinig blijk geeft van stabili teit. De Israëli's zijn bovendien kwaad en tegelijkertijd bezorgd omdat de Israëlische ambassa deur in Cairo niet officieel op de hoogte is gesteld. Desgevraagd zei de Egyptische minister van buitenlandse zaken Ghali dat ambassadeur Ben Elissar het nieuws via de radio had kunnen horen, „zoals iedere goede am bassadeur". Overigens is duidelijk dat Jeruza lem bevreesd is dat de weg vrij komt voor een Europees initiatief inzake het Midden-Oosten als de onderhandelingen niet snel wor den hervat. Zo'n initiatief zou een nieuwe resolutie inhouden bij de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties, waarbij de aloude re solutie 242, tot dusver de enig al gemeen aanvaardbare, uit 1967 daterende onderhandelingsfor mule, zou worden aangevuld met een erkenning van de rechten van de Palestijnen. Weliswaar was de rede van Sadat in het parlement aangekondigd als „de belangrijkste rede van de president sinds zijn bezoek aan Jeruzalem", maar alle redevoe ringen van de president zijn per definitie belangrijk en de aan dachtige luisteraar heeft in het vier uur durend betoog geen echt nieuwe ontwikkelingen kunnen bespeuren. De onduidelijke koers van Sadat inzake de autonomie-onderhan delingen is gepaard gegaan met een kabinetswisseling die de po sitie van vice-president Mubarak als tweede man na Sadat heeft versterkt. De belangrijkste ver andering in de Egyptische rege ring is wel de degradatie van de zeer bekwame premier Mustafa Chalil. Chalil, een rivaal van vice- president Mubarak, maakte een fikse tuimeling en is nu slechts vice-voorzitter van Sadats Natio naal Democratische Partij. Zijn val is een duidelijke aanwijzing van de versterking van Mubaraks positie. Van enig belang is verder de komst van Kamel Hassan Ali - tot dus ver minister van defensie - naar buitenlandse zaken. Dat werd in Jeruzalem gezien als een indica tie dat Sadat de normalisering van betrekkingen met Israël ge woon door laat gaan, ondanks de impasse in de autonomieonder- handelingen, omdat de militairen de betrekkingen met Israël wat minder problematisch vinden dan de diplomaten. De meest waarschijnlijke gang van zaken is dat Sadat zich door zijn adviseurs heeft laten ompraten dat Israel het echt te bont maakt en dat het zo niet langer kan Het is al eerder gebeurd dat Sadat een eerdere beslissing op grond van tegengestelde meningen van zijn adviseurs later ongedaan heeft gemaakt. wt De Deense vormgevers van beeld engeluid. 3 jaar garantie Geautoriseerd B&0 dealer fÉf HIl[5il[l[E][=3!]0@ VAN 179 3 Breestraat 109 - Leiden - Tel. 071-120802

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9