Politie mag van Haars ook kerken betreden BRANDEN EN FILES OP HEMELVAARTSDAG Kamer opnieuw voor boycot spelen Moskou 'Ik laat me niet monddood maken' Specialisten in medische sector veel te veel Om illegalen te pakken Uit in de Randstad VRIJDAG 16 MEI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Enorme files op de Nederlandse wegen, veelal veroorzaakt door bos-, heide- en duinbranden. Dat was het beeld op Hemelvaartsdag. Het aantal ernstige verkeersongelukken is ondanks de drukte vrij beperkt geble- De drukte op de wegen begon al woens dagmiddag, toen tussen Utrecht en Den Bosch het verkeer vastliep in beide rich tingen. Er ontstonden files tot een lengte van 12 km, die 's avonds om een uur of half tien pas waren opgelost. Ook op andere plaatsen liep het verkeer vast waarbij lengten van zes tot negen km werden geteld. Op de weg van Amersfoort naar Zwolle liep het verkeer tweemaal vast. Eerst woensdagochtend toen bij 't Harde een Britse bom van 240 kg werd opgegraven en moest worden gedemonteerd, later toen ongeveer ter zelfder plekke een bosbrand over de rijksweg heen dreigde te waaien. Grote files ontstonden opnieuw gisteroch tend; wederom in alle richtingen maar het meest in de richting van de kust plaatsen. In en rondom Haarlem was aan het eind van de ochtend zo n chaos ont staan, dat de politie de strandgangers ontraadde naar Zandvoort te gaan. De brandweerkorpsen op de Veluwe heb ben onder hoogspanning gewerkt om branden, die desondanks aanzienlijke schade hebben veroorzaakt, met man en macht te bestrijden. In de meeste geval len bleken de branden te zijn veroor zaakt door onachtzaam publiek. De eerste brandmeldingen kwamen op Hemelvaartsdag al vroeg bij de ver schillende korpsen binnen. Deze wer den gemeld nog voordat de vliegtuigjes van de vliegende brandwacht, die het Veluwegebied in de gaten houden, van Teuge waren opgestegen. De grootste bos- en heidebrand, voor zover bekend, was bij Hoog Soeren, ten westen van Apeldoorn. Hier ging ongeveer 35 hecta re natuur verloren. Circa 10 hectare, vooral heide, ging reeds in de ochtendu ren in vlammen op in de zuidwesthoek van het nationaal park De Hoge Veluwe bij Oud-Reemst. Aan het einde van de middag hadden verschillende brand weerkorpsen in een gezamenlijke actie hun handen vol aan een grote bosbrand ten oosten van het zweefvliegveld Ter- let. Tussen Rolde en Gieten is gisteren rond 16.00 uur in boswachterij Gieten 2 tot 3 hectare van het Evertebos afgebrand, de brandweer uit Rolde had het vuur na een uur onder controle. Voor een nieuwe brand moest de brandweer van Diever uitrukken. In het Fochtevloerveld, waar woensdag al ruim 200 hectare bos verlo ren ging, laaide de brand weer op. Dit gebeurde overigens ook op de Veluwe waar brandweerkorpsen uit Apeldoorn, Arnhem, Rheden en Doesburg de gehele nacht bezig waren met nablussings- werkzaamheden. Door de extreem droge grond en de felle oostelijke wind wakkerde het vuur steeds weer aan. De politie van Apel doorn heeft gisteravond vijf jongelui in de leeftijd van 14 en 15 jaar aangehouden in verband met vermoedelijke brand stichting in het bos nabij het zweefvlieg veld Teriet. Na een verhoor van een uur bleek dat de jongelui de brand wel ge sticht hadden maar niet opzettelijk. Na het aansteken van een sigaret hadden ze achteloos de lucifer weggeworpen, re sultaat: 35 hectare verwoest natuurge bied. DEN HAAG (ANP) - De vreemdelingenpolitie mag onder meer kerken binnentreden als ze het vermoeden heeft dat zich daar vreemdelingen bevinden die illegaal in ons land verblijven en tegen wie een last tot uitzetting bestaat. Staatssecretaris Haars van justitie blijkt een dergelijke aanwijzing eind vorige week te hebben gestuurd aan alle hoofden van de plaatselijke politie in Nederland. Een woordvoerder van het ministe rie van justitie verklaarde woensdagavond dat de staatsse cretaris hiermee de bestaande twijfel bij de vreemdelingenpoli tie heeft willen wegnemen, of zij nu wel of niet een kerk mag be treden als zich daar een illegale vreemdeling bevindt die het land uit moet. "Illegalen die zich in een kerk ophouden, bevinden zich dus niet meer in een uitzon deringspositie boven gezochte illegalen die zich normaal op straat begeven aldus de voor lichter. Bij de aanwijzing heeft de staatsse cretaris de hoofden van politie erop gewezen dat tot 27 mei de overgangsregeling voor illegale buitenlanders bestaat. Daarbij kunnen werkgevers en illegalen een verzoek tot legalisering doen onder zekere voorwaarden. De woordvoerder van het ministerie van justitie wijst erop dat de uit- VVD-' voering van de aanwijzing van staatssecretaris Haars in handen blijft van de plaatselijke autori teiten. Overigens heeft de aan wijzing tot nu toe nog geen con crete resultaten opgeleverd, al dus de woordvoerder. De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer zei in een eerste commentaar op de maatregel van staatssecre taris Haars dat het niet de taak van de politie is om illegale werknemers in kerken op te spo ren, maar dat slechts de kerkbe sturen die bevoegdheid hebben. De staatssecretaris moet zich dan ook tot de kerkbesturen in de eerste plaats richten. Overigens merkt de fractie in haar commen taar op dat zij niet vindt dat ker ken een bijzonder asielrecht hebben. Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken balt zijn vuisten tijdens het debat in de Tweede Kamer o een boycot van de Olympische Spelen. Rechts staatssecretaris Wallis de Vries van CRM. i dat Vijf creaties van de chef, licht en verfijnd.vormen tezamen het MENU GASTRONOMIQUE PRINTEMPS (f75,-) Tafelreservering: 071-153188 Restaurant De Beukenhof Terweeweg 2 -4, 2341 CR Oegstgeest, Tel. 071 -15 31 88 dvoerder Nijpels hij het "een goede zaak" vindt, als de politie kerken kan binnen vallen, wanneer zij vermoedt dat daar illegale gastarbeiders asiel zoeken. Volgens kamerlid Nij pels is er geen enkele reden ker ken als vrijplaatsen te beschou wen. "De tijd dat er schuilplaat sen zijn voor mensen die een strafbaar feit hebben gepleegd, was de Middeleeuwen - en die zijn nu gelukkig voorbij", aldus Nijpels. Hij waardeert het ook dat er nu duidelijkheid is gekomen voor de politie. CDA-woordvoer- der Van Dam wilde nog geen commentaar geven. De illegale vreemdelingen, die in Nederlandse kerken onderdak hebben gezocht, zullen daar blij ven zitten en "geweldloos verzet" plegen wanneer de vreemdelin genpolitie de kerken gaat bin nentreden om hen op te pakken. De individuele vreemdeling kan echter altijd besluiten onder te duiken. Deze beleidslijn heeft het "landelijk SOS-comite 1 novem ber wet" woensdagavond uitge stippeld naar aanleiding van het bekendworden van het ver scherpte beleid van staatssecre taris Haars. Gifsporen in bodem van centrum Oss OSS (ANP) - Uit een globaal onderzoek van de bodem van een voormalig fabrieksterrein van Philips in het centrum van Oss is gebleken dat zich in de grond daar tolueen, xy leen en tri-methyl-benzeen bevindt. Dat heeft burge meester Jansen gisteravond bevestigd. Begin volgende week zal het college van B en W van Oss beslissen wat er verder moet gebeuren. Burgemeester Jansen denkt in eerste instan tie aan een uitgebreider ver volgonderzoek waarbij ook het grondwater zal worden betrokken. Op de plaats waar het gif is gevonden heeft tot voor kort een lakfabriek van Philips gestaan. Volgens bur gemeester Jansen is er geens zins sprake van een alarme rende situatie. Er worden ook geen tussentijdse maatrege len getroffen. De zaak kwam eind april aan het rollen toen een voormalig Philipswerknemer de ge meenteraadsfractie van de socialistische partij benader de. Hij vertelde dat er de af gelopen jaren vele duizenden liters oplosmiddel in de bo dem zouden zijn terecht ge komen, onder meer door lek kages en door Met ontslag bedreigde hoofdagent: RENKUM (GPD) - Hoofdagent Jan de Goede van de Renkumse poli tie heeft het moeilijk. Bij zijn in stallatie tot agent enkele jaren geleden zwoer hij trouw aan de Koningin en aan de wetten des rijks. De inhuldigingsplechtig heid van koningin Beatrix op 30 april in Amsterdam noemt hij daarentegen 'een wanstaltige schertsvertoning' en hij heeft de korpsleiding inmiddels uitdruk kelijk laten weten als dienaar der wet geen hand uit te zullen steken bij ontruimingen van kraakpan den wanneer naar zijn oordeel de actie van de krakers terecht is. De korpsleiding van de Renkumse politie heeft Jan de Goede op haar beurt laten weten dat de hoofdagent maar beter naar een andere betrekking kan uitkijken, maar daar voelt Jan de Goede niets voor. Jan de Goede heeft een kritische inslag. Hij is kritisch ten opzichte van zichzelf, van zijn omgeving en van de hele maatschappij. En hij steekt zijn kritiek niet bepaald onder stoelen of banken. Iets wat hem niet altijd, en zeker niet de laatste tijd, in dank wordt afge nomen. „Maai ik laat me niet monddood maken", zegt hij er zelf van. „Je mag kennelijk bij de politie kritisch zijn ingesteld, zo lang je er maar niets mee doet, want dan heb je de poppen wel even aan het dansen. Denk maar terug aan de Rotterdamse hoofdinspecteur Bouke Kalma. Die durfde in het openbaar te zeggen dat hij achter de RAF-ge- dachte stond. Hij is inmiddels dan ook ontslagen". Het heeft er overigens alles weg van dat Jan de Goede hetzelfde lot is beschoren. „Ik heb de indruk dat mijn ontslag al in de maak is", voorspelt hij. „Maar zoiets accep teer ik nooit of te nimmer". In de ogen van zijn superieuren heeft de Renkumse hoofdagent, even als Kalma politiek actief binnen de PSP heel wat op zijn kerfstok. Zo had hij voor de ramen van zijn woning in Heteren affiches han gen met daarop onder meer leu zen zoals „Geen woning, geen kroning" en bovendien stelde hij in het openbaar het functioneren van de Mobiele Eenheid uitge breid aan de kaak. De Goede: „Te pas en te onpas wordt de laatste tijd de Mobiele Eenheid opgetrommeld. Niet al leen in Amsterdam, maar ook in Nijmegen en Arnhem en wat zou je denken van Borssele. Vreed zame acties worden daar ge voerd. Actievoerders ketenen zich vast aan het hek van de kern centrale daar en hup: Mobiele Eenheid". De Goede vervolgt „Als het ge meentelijk, althans het over heidsbeleid faalt, wordt als een konijn uit de hoge hoed de Mo biele Eenheid tevoorschijn ge toverd. Zo in de trant van: als pra ten niet helpt, hebben we altijd nog de Mobiele Eenheid achter de hand. Zoiets roept alleen maar weerstanden op. Óver escalatie gesproken". Toen Jan de Goede, inmiddels 25 jaar, bij de politie in dienst trad, had hij nog geen uitgesproken politieke voorkeur. Maar dat is duidelijk verleden tijd. „Dat ik republikein ben weten ze bij de Renkumse politie al jaren. Daar heb ik ook nooit een geheim van gemaaktOok heeft hij er nooit een geheim van gemaakt zwaar te tillen aan de rechten van de mens en diens vrije meningsuiting. Inmiddels is binnen het Renkumse politiekorps een lichte tweespalt ontstaan. Enkele collega's heb ben laten weten geen dienst te willen draaien met De Goede, anderen vrezen voor hun veilig heid als ze met hem. vredelievend als hij is, narigheid op hun pad vinden. En De Goede zal ïnder- Hoofdagent De Goede DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft woensdag de Ne derlandse sportlieden opnieuw opgeroepen de Olympische Spelen van Moskou te boycotten. De meerderheid hiervoor bleek echter veel kleiner dan was ver wacht, doordat de PvdA zich in meerderheid tegen een boycot uitsprak. Bij de beslissende motie-Brink horst (D'66), waarin met name verontrusting werd uitgesproken over de mensenrechten in Rus land, stemden 28 socialisten te gen. CDA en D'66 stemden voor, net als 20 PvdA'ers. Omdat ook de WD (uit politiek-opportuni stische overwegingen) tegen stemde, werd de motie aangeno men met 69 tegen 53 stemmen. Een hardere CDA-WD motie had eerder een veel grotere meerderheid gekregen, zij het dat de gehele PvdA-fractie tegen stemde. De verdeeldheid in het socialisti sche kamp bleek voorts bij de stemming over een motie-Walt- mans (PPR), gericht tegen een boycot. Deze motie kreeg uitein delijk de steun van 26 PvdA'ers, naast die van de fracties van PPR, CPN en PSP. Daarnaast liepen zeker vijf PvdA-kamerleden op de beslissende momenten van hun plaats, om niet aan de stem ming te hoeven deelnemen. de meerder heid van de grootste kamerfractie leidde tot heftige reacties bij on der meer minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken). Hij verweet de PvdA door dit optre den het Nederlandse beleid ten aanzien van de mensenrechten „een klap" toe te brengen. Zijn emoties toonde hij door ver scheidene malen hard op de ka- teder te slaan. Ter Beek (PVDA) reageerde fel op de woorden van de bewinds- „Wij zijn het vaak niet met zijn aan pak eens geweest, zei Ter Beek, maar hebben hem nooit van zoiets beticht. Van der Klaauw Eis zes jaar voor doodslag heeft niet het recht kamerleden ervan te beschuldigen dat zij schade toebrengen, indien zij naar eer en geweten een andere conclusie d^n hij getrokken heb ben". Volgens de socialist ziet een deel van zijn fractie niet de zin in van een boycot, omdat deze kan leiden tot een verslechtering van de mensenrechtensituatie in de Sowjet-Unie. Ook de christen-democraat Schol ten, die het debat had aange vraagd, raakte bij verscheidene botsingen betrokken. Zo moest hij zich verdedigen tegen een suggestie van Waltmans, dat het debat alleen werd gevoerd om de verdeeldheid binnen de PvdA aan te tonen. Met Ter Beek en la ter kamervoorzitter Dolman kreeg Scholten het aan de stok over de interpretatie van de CDA- stemverklaring bij het eerdere debat in januari. Toen Dolman hem verbood nog langer te interrumperen, be schuldigde Scholten de voorzit ter van „partijdigheid." Een ook al opgewonden Dolman schreeuwde daarop dat Scholten dit moest terugnemen. Deze deed dit ook even later. Dolman overi gens behoorde tot diegenen die zich tegen een boycot uitspraken. PvdA-fractieleider Den Uyl steunde de boycotmotie. scne specialisten in ons lana verdienen nog steeds veel te veel. Volgens de maatstaven die de overheid aanlegt, zaten zij met hun werkelijk inko men (ruim een kwart miljoen) gemiddeld sedert 1977 onge veer f78.000 boven het norminkomen, het richtgetal dat nu een grote rol gaat spe len. De inkomenspositie van de medische specialisten is beter in beeld gekomen nu een zo genaamde Mansvelt i i rapport c een andere opzet voor de ho norering uitvoerige enquete- cijfers geeft. Er blijkt nogal wat verschil te zitten, naar de situatie van 1977, in de „opbrengst van een praktijk De cijfers lopen uiteen van ongeveer f 184.000 dermatoloog tot f369 000 i radioloog. Voor vrije-beroepsbeoefenaars zijn onlangs per categorie zo genaamde norminkomens vastgesteld. Voor de medi sche specialisten spelen in dit opzicht vergelijkingen met schaalsalarissen van hoge ambtenaren een rol. Op basis daarvan is het ministerie van economische zaken voor 1977 tot een richtgetal mormin- komen) van f 173.000 voor het jaarinkomen gekomen. Als een categorie gemiddeld bo ven zo'n getal uitkomt, heeft zij een positieve restpost, komt zij er beneden uit dan is de restpost negatief. In het eerste geval moet er „afge remd" worden in het tweede geval zou er mogen worden „ingehaald". Voor de specia listen heeft tot dusver het eer ste geval gegolden, zij mogen dus niet of nauwelijks groeien, alweer in vergelij king met bepaalde ambtelijke rangen. „Afbouwen" De specialisten zaten in 1977 met hun werkelijke inkomen fors boven het norminkomen. Op basis daarvan zijn hun ta rieven, het enige middel voor de overheid om de inkomens te beïnvloeden, nauwelijks verhoogd. Dat het inkomens beleid via de prijzen voorlo pig zo zal blijven, ligt voor de hand want de enige manier om tot „afbouw" van de te hoge inkomens te raken, is via de tarieven. De vraag is nu wat de regering gaat doen, gezien het feit dat de Tweede Kamer voortdu rend heeft gezegd dat zij - ook om de vakbeweging tevreden te stellen- ook degenen moet aanpakken die niet via cao's of andere regelingen onder overheidsmaatregelen vallen. En verder in het kader van de wens van minister Ginjaar en staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) om een groot stuk van de bezuinigin gen in de gezondheidszorg juist door een strak inko mensbeleid door te voe- De maatschappelijke tendens van „minder hard werken en korter" van de laatste jaren geldt ook wel voor de specia listen, aldus Van Mansvelt. In dit verband is vastgesteld dat de produktiviteit terugloopt en dat de gemiddelde omzet van praktijken in de zieken fondssfeer (70 procent der bevolking) al jaren terug loopt. „Met praten kun je een heleboel bereiken", is hij van oordeel. En terugkoppelend naar zijn kritiek op de Mobiele Eenheid: „Boven dien heb je tal van graduaties on der geweld. Laatste vraag aan hoofdagent De Goede: Ziet hij zijn werk bij de politie nog zitten'' De Goede: „Jazeker, ik voel me echt thuis binnen het politieapparaat". MAASTRICHT (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank van Maastricht heeft woensdag tegen de 31-jarige Frans Z. uit Sittard wegens doodslag yes jaar gevan genisstraf geeist. De man wordt ervan verdacht op 29 september vorig jaar de 28-jange Hein Strouken. ook uit Sittard, met een nies te hebben doodgesto ken. ROTTERDAM De Doelen - vrij 16. 20 15 uur. Rotterdams Philharmonisch Orkest, olv Uri Segal, zo 18. 20.15 uur, Billy Preston and Syreeta. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg za 17, 20 15 uur. Haagse Comedie. "Zonder gekheid vrij 16.20 15 uur. Haagse Comedie, Bedrog zo 18, 20.15 uur, Haagse Comedie, "Komieken ma 19 en di 20. 20.15 uur. Globe. Tramlijn Begeertewo 21,20.15 uur. Centrum, Verjaardagsfeest Congresgebouw vrij 16, 20.15 uur Gekke mensen", vr. 16, 20.15 uur. Residentie-Orkest olv Hans Vonk. Circustheater - vrij 16, 20.15 uur. Het Nationale Ballet met F.inla- ge", "Pyrrhische Dansen III" en The four temperaments IIOT-theater vrij 16 en za 17, 20 30 uur. Haagse Comedie. Colas Breugnon, of God in Frankrijk ma 19, 20.30 uur, RO theater. De meiden", di 20 en woe 21,20.30 uur, Theaterunie, 'Venus en Adonis". Circustheater - vrij 16 en za 17, 20.15 uur, Zeven vette dagen LEIDEN Schouwburg vrij 16 en za 17. 20.15 uur. Wolken nja 19. 20 15 uur, Tot ieders genoegen, "Een schot valt LAK-theater vrij 16, 20.15 uur, Henk Batenburg, Jij ook. of ik alleen'.'", za 17, 20.30 uur, Nederlands Dans The.iter. De Spring plank zo 18, 15.00 uur, kindervoorstelling Maccus, "Niks te doen Stadsgehoorzaal - za 17. 20.15 uur, Residentie-Orkest olv Hans Vonk.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7