Leids geld goed terecht gekomen in Vietnam Organisator M. Spoor van acties in Leiden na bezoek aan Azië „De Eendracht" Verzoek LBS voor eigen beroepskracht toch in behandeling VRIJDAG 16 MEI 1980 LEIDEN ft LEIDEN - Een paar dagen voor zijn tiende verjaardag is de Leidse Patrik van der Blom woensdagmiddag op de Gooimeerlaan bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De jongen liep bij de bushalte plotseling de rijbaan op en werd door een auto, die door een 29-jarige Leidse vrouw uit de Merenwijk werd bestuurd, aangereden. De jongen overleed ter plaatse. De auto raakte en ramde een geen letsel lantaarnpaal. De auto is De vrouw liep total loss. Brand aan Oude Vest mogelijk aangestoken LEIDEN - Een felle uitslaande brand heeft woensdagmiddag de zolderverdieping van het voormalige ketelhuis van het zwembad De Overdekte" aan de Oude Vest in as gelegd. Volgens de politie is dat het werk geweest van onbekend gebleven jeugdigen"De brandweer is met hogedrukspuiten ruim anderhalfuur in de weer geweest de brand te bestrijden. Het voormalige ketelhuis staat op de nominatie om te worden gerestaureerd. Het gebouw was met luiken tegen ongewenst bezoek beveiligd. Kennelijk is dat niet genoeg geweest", aldus de politie. vluchtelingen van de VN geslo ten. waardoor mensen legaal Vietnam kunnen verlaten.Dat programma verloopt echter nog langzaam' Spoor sprak ook met mevrouw Duong Quynh Hoa, voormalig minister van volksgezondheid van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam (de tegenregering van het bevrij dingsfront). Zij bracht onder an dere in mei '74 een bezoek aan Leiden in verband met de actie "Vrouwenkliniek voor Viet nam", die toen werd gevoerd. Zij sprak toen in de Stadsgehoorzaal. Fouten Mevrouw Hoa. die nu als kinderarts in het voormalige Saigon werkt, heeft zich in de laatste maanden kritisch uitgelaten over het door de regering van dat land gevoer de beleid. Max Spoor "Ze be hoort tot de mensen die geen blad voor de mond nemen. Voor ik naar Leiden terugkwam heeft ze nog tegen mij gezegd dat het "be ter is de waarheid te zeggen dan ze te verbergen. Er zijn veel fou ten gemaakt, dat is gewoon waar. Phoney De groep Phoney the Hardco re treedt vanavond (vanaf negen uur) op in het Vrije tijdscentrum aan de Bree- straat. Phoney is gegroepeerd rond Erik Strack, schrijver van nummers voor Herman Brood. Daarnaast zitten Biem Visser (piano) Kees Al- kema (drums) Lou Leeuw (bas) en Bumey Reinke (gi taar) in de band.. Postzegels Ter gelegenheid van het 40-ja- rig bestaan houdt de Leidsche Vereeniging van Postzegel verzamelaars een regionale tentoonstelling die vandaag tot en met zondag in de Men ken IJshal (Vondellaan 41) plaatsvindt. De tentoonstel ling is dagelijks voor belang stellenden te bezichtigen. Hot House De groep Free Fair treedt mor genavond bij Hot House op. Het repertoire van de in 1974 opgerichte formatie bestaat geheel uit eigen werk. De groep kwam al eerder naar Leiden, tijdens het lustrum van de jazz-zolder, maar komt wegens groot succes weer terug. Het optreden in het Vrijetijdscentrum (Bree- straal 66) gevestigde jazz- zolder begint om tien uur. Wandeling Het instituut voor Natuurbe- schermings-educatie (IVNj houdt morgen een anderhalf uur durende wandeling in de Hortus Botanicus. De na tuurwandeling begint om tien uur. De Hortus ligt achter het universiteitspand Rapen burg 73. Fietstocht De demonstratieve fietstocht van de ENFB, Eerste Neder landse Fietsers Bond, begint morgen om twee uur op het Schuttersveld. De tocht gaat We moeten de fouten erkennen en ze corrigeren". Max Spoor heeft ook nog een aantal bezoeken gebracht aan instituten van de universiteit van Hanoi Hij deed dit in verband met de sa menwerking die tot stand is ge bracht met een aantal Neder landse universiteiten, waaronder die van Leiden. Het gaat hierbij om een samenwerking op me disch gebied en op dat van na tuurkunde en biologie. "Sommige mensen zijn gaan twij felen of ze hun medewerking aan dergelijke projecten in Vietnam wel moeten voortzetten na de po litieke verwikkelingen in Zuid- Oost-Azie met bijvoorbeeld de bootvluchtelingen als gevolg Maar", zegt Max Spoor, ik kan alleen maar vaststellen dat onze contacten en onze hulp voor Vietnam van groot belang zijn. en dat ze op een heel goede manier worden gebruikt". Max Spoor gelooft dat juist nu de situatie in Vietnam nog moeilijk is, bijvoorbeeld wat betreft de voedselproblemen, deze hulp op structureel gebied moet worden voortgezet. naar het voormalig Marine- complex aan het Noordeinde, waar een manifestatie plaatsvindt. Er zijn kraampjes ven o.m. de Ver eniging Milieudefensie, die actie houdt tegen de huidige produktie- en reclamemetho den van het industriële voed sel. St. Jorismarsen De 34ste Sint Jorismarsen wor den weer gehouden vanaf het terrein van kasteel Oud- Poelgeest. Aan de marsen wordt elk jaar weer door zo'n 4500 padvinders (leden van Scouting Nederlanddeelge Museumdag In het rijksmuseum van Geolo gie en Mineralogie (Hoog landse Kerkgracht) wordt zondag ter gelegenheid van de internationale museumdag een speciaal programma ver zorgd. 's Middags van twee fot vijf uur worden er rondlei dingen gegeven in de schat kamer. showzaal en fossielen- afdeling. Bovendien wordt er een aantal films vertoond over de ontwikkeling van het leven op aarde. Majorettes In clubhuis Morschwijck aan de Topaaslaan wordt zondag een majoretteconcours ge houden. Vanaf een uur zullen 26 groepen hun beste beentjes voorzetten. De kinderspelen zijn een dag later, om half ze- ConcordialK en G De Leidse showband Concordia heeft gisteren op een muziek concours verschillende prij zen in de wacht gesleept. Zo wel de junioren als de senio ren vielen op het concours dat in Medemblik werd gehouden in de prijzen. Jong K en G haalde een eerste prijs bij showwedstrijden in Heems kerk. Max Spoor: geld goed terechtgekomen De kliniek staat in een grote wijk van de stad en vormt met vier kleinere "vrouwenklinieken" een netwerk van medische hulp voor zo n 80.000 vrouwen. Analfabetisme Max Spoor over de ontwikkelingen in Vietnam na de machtsover name: Er zijn veel dingen ver- Tweede van rechts directrice dr. M.E. Boon met links van haar spe ciaal adviseur prof. dr. W.A.D. Anderson. Cytologisch laboratorium heeft nu extra ruimte LEIDEN - Wij barstten uit onze ruimte. Gelukkig kunnen we nu sinds een maand deze twee geres taureerde wevershuisjes aan de Vierde Groenesteeg ook voor ons onderzoek gebruiken", aldus mevrouw De Graaff-Guilloud, adjunct-directrice van het Leids Cytologisch laboratorium. De twee panden, waarin ook baar moederhalskanker onderzoeken worden gehouden, zijn woens dagmiddag officieel in gebruik genomen. De directrice van het laboratorium, dr.Boon, heeft de restauratiekos ten betaald. Het laboratorium heeft inmiddels al drie panden aan de Groenes- teeg; in 1975 werd er ook een we vershuisje in de straat gerestau reerd. bar bistro Alpbense molen GEOPEND: maandag t/m vrijdag vanaf 12.00 uur zaterdag en zondag vanaf 17.00 uur OOK VOOR RECEPTIES EN PARTIJEN Gouwsluiseweg Alphen aan den Rijn. Telefoon 01720-94272. LEIDEN - "Er is nog steeds een groot tekort aan medicamenten en aan reserve-onderdelen voor medische apparatuur in Vietnam", zegt de Lei- denaar M. Spoor, die onlangs een bezoek bracht aan dat land. "Maar het geld dat in Leiden is opgehaald voor een kliniek in Saigon, dat nu Ho Chi Minh-stad heet, is in elk geval goed terecht gekomen". anderd. Dingen die je misschien niet direct in het straatbeeld te rugvindt. Zo heeft men in drie jaar tijd het in het zuiden nog be staande analfabetisme van enige miljoenen mensen opgeheven "Dat is niet overdreven", zegt Max Spoor, als hem wordt gevraagd dit nog eens te herhalen. "Daar- naast heeft men de al genoemde gezondheidszorg en het onder wijs sterk uitgebreid. Onder het oude regiem was dat nogal ver waarloosd". Veranderingen die een bezoeker onmiddellijk opvallen is het ver dwijnen van de duizenden bars en het verdwijnen van de prosti tutie. "Ook het straatbeeld zelf verandert", zegt Max Spoor. "Er waren nog maar heel weinig au to's: de fietsen en de brommers hebben duidelijk de overhand. De grote markten zijn nog altijd de zelfde. Je kunt verder nog steeds op bepaalde markten allerhande electronica kopen. Overigens wel tegen zwarte-markt-prijzen Max Spoor sprak ook met een aan tal autoriteiten over de grote uit tocht van mensen uit Vietnam. "Volgens die autoriteiten hebben ongeveer 100.000 chinezen uit de grote steden het land verlaten. Je kunt ook wel. als je door bepaalde wijken rijdt, zien dat er de nodige bedrijfjes gesloten zijn" Vluchtelingen De vluchtelingenstroom, die vooral in '78 groot was, is volgens Max Spoor vrijwel opgehouden. De Vietnamese regering heeft vorig jaar een aantal malen organisato ren van de zogenaamde bootrei zen en corrupte ambtenaren aan gepakt. Dat heeft invloed gehad", zegt Max Spoor. 'Verder is er vo rig jaar juli een akkoord met het hoge commissariaat voor de Vrijetijdscentrum het Filmhuis van het Leids Vrij etijdscentrum, Breestraat 66, draait in de Ingmar Berg- mann-cyclus vanavond de film 'Als in een donkere spie gel". Het is de eerste uit het drieluik dat Bergmann maakte, samen met "De avondmaalsgasten" en "De grote stilte", die de komende weken worden gedraaid. De film begint om half twaalf, de toegang bedraagt 5xh gulden. LEIDEN - Het college van burge meester en wethouders zal het verzoek van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen om een beroepskracht aan te stellen in behandeling nemen. "Wij doén dat echter niet op korte termijn, maar in het kader van de begro ting voor 1981", aldus de gemeen te. In een brief aan de gemeente schrijft de bond dat het organisa torische werk zo'n omvang heeft genomen dat het wenselijk is om een beroepskracht aan te stellen. "Zoals bekend is de bond het over koepelend orgaan voor het speel tuinwerk in Leiden. Willen wij de belangen van de dertien vereni gingen die bij ons zijn.aangeslo ten goed behartigen, dan moet er een beroepskracht worden aan gesteld. Niet alleen het organisa torische werk. maar ook het in vullen van papieren zal steeds meer tijd in beslag gaan nemen. De gemeente wil in de toekomst tenslotte steeds meer op papier hebben." In de brief staat precies wat voor persoon de bond wil hebben. De beroepskracht moet onder ande re het beleid opzetten, bemidde len bij conflicten, de boekhou ding controleren, de bond tijdens overlegsituaties vertegenwoor digen en de subsidies verdelen. Een andere zaak wordt echter ook heel duidelijk gesteld: de aan stelling van een beroepskracht zal niet betekenen dat het speel tuinwerk een professionele aan gelegenheid wordt. Integendeel zelfs. "Ter voorkoming van misverstan den: de belangrijkste pijler van het speeltuinwerk zal en moet het werk van vrijwilligers blijven. Om dit werk mogelijk te maken moet men als vrijwilliger echter wel een steuntje in de rug heb ben. Het moet toch mogelijk zijn, waar de Leidse clubhuizen over meer dan 55 beroepskrachten be schikken. een beroepskracht voor het speeltuinwerk te subsi diëren." Het is alweer een paar jaar geleden, in 1974 en 1976, dat er op het Aca demisch Ziekenhuis Leiden en bij de Leidse universiteit acties werden gehouden voor Vietnam, onder meer voor de inrichting van een polikliniek in Saigon. Max Spoor, één van de organisato ren van deze acties in Leiden, was in Vietnam. Hij is lid van het Ko- mitee Wetenschap en Techniek voor Vietnam, dat van 24 juni tot 24 augustus onder andere een fo to-tentoonstelling over Vietnam in het museum voor Volkenkun de aan de Steenstraat houdt. Max Spoor: "Driejaar geleden was ik ook in Vietnam. Ik heb toen de plaats gezocht waar de polikli niek moest komen. Dat werd een grote verlaten villa in Saigon. De werkgroep Vietnam van de Leid se universiteit wilde die als kli niek inrichten". Het geld kwam op tafel en eind 1978 werd de kliniek in gebruik ge nomen. "De gezondheidszorg is inmiddels sterk verbeterd", zegt Max Spoor. "Overal in de stad zijn kleine kliniekjes en gezond- heidsposten in gebruik geno men". Zijn indruk over de met Leidse steun ingerichte kliniek is positief. "Toen ik daar een paar weken gele den aankwam zag ik dat de villa een gedaanteverandering had ondergaan. Er waren onder ande re onderzoeksruimten inge bouwd en ruimtes waar sterilisa ties bij vrouwen worden verricht. Hevig verzet bij aanhouding LEIDEN - Een Leidse politie-agent is gisteravond licht gewond geraakt toen hij samen met een collega een 17-jarige bromfietser uit Leiden wilde aanhouden. Hij kreeg een metalen tuinstoel op zijn hoofd en een klap met een bromfietshelm. De andere agent kreeg een schop tegen zijn rechter knie. De politie zat de knaap achterna omdat hij een verkeersovertreding had begaan. Zij kregen de jongen bij zijn huis aan de Javastraat te pakken. Daar bemoeide zijn moeder en een 19-jarig familielid zich met de aan houding en er ontstonden schermutselingen. De politie nam het drietal mee naar het bureau, waar de moeder in de loop van de nacht werd losgelaten. De twee jongens zaten vanmorgen nog op het bureau. Tegen hen zal volgens de politie proces-verbaal worden opgemaakt. LEIDEN - Een 64-jarige vrouw uit Leiden heeft gisteravond ernstig hersenletsel opgelopen toen zij kwam te vallen over de noodwaterleiding van een cara van die langs het water aan de Haarlemmerweg stond. De slang liep over de weg en was beveiligd met enkele plankjes. Deze heeft de vrouw waarschijn lijk niet gezien. De caravan is bestemd voor tijdelijke huisves ting. De politie kon vanmorgen desgevraagd niet zeggen of de wagen er illegaal stond. De vrouw is opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis Leiden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3