Festival Cannes zag eerste meesterwerk Trijfel Kagemusha van Akira Kurosewa T v~ ^<9 K J VRIJDAG 16 MEI 1980 Ik heb met haar gepraat, ik heb haar hand, geschud, ik heb haar haar adres in mijn notitieboek je laten schrijven: Dina Isakov- na Kaminskaja. In sommige dingen kan ik nog heel kinder lijk zijn, in andere trouwens ook. Andrew Young, die op voorspraak van rabbijn Soe- tendorp bij Maccabi mocht ten nissen, had ik ook wel even wil len aanspreken of om zijn hand tekening willen vragen, maar dat vond ik toch weer net iets te ver gaan. En Avital Sjaranski's handtekening met opdracht keeg ik automatisch toen ik haar boek ,J4ext year in Jeru salem" kocht. Zij is een diepge lovig grijsharig meisje.dat met rabbijn Soetendorp, op zoek naar een kosjere lunch, in Bode ga Keyzer naast het Concertge bouw terecht kwam, waar ze toastjes met aardbeien aten, waarna zij met gebed dankte. „Want we hebben Hem nu har der nodig dan ooit", zoals ze verklaarde. Mario Soares, Ramsey Clark, Joop den Uylze waren allemaal present op het Sjtsjaranski Tri bunaal,maar toch was het Dina Kaminskaja, met wie ik het liefst een paar woorden wissel de, en die ik het liefst even de hand drukte, zodat ik later, als mijn kinderen ernaar zouden vragen, altijd zonder te hoeven jokken kan zeggen:Kaminska jaJazeker, daar heb ik nog wel eens een tijdje mee staan pra ten!" Paardebloemen Maar zullen ze het ooit vragen Zal er, over twintig jaar, nog enige belangstelling zijn voor Russische dissidenten en hun strijd van zachte sector tegen harde sector? Is de dissidentia in 2000 letterlijk of figuurlijk „doodgebloed", of is het een „houding in de tijd" waaraan geen behoefte meer is in het „nieuwe" Sow jet-Rusland, om dat al haar doeleinden al ver wezenlijkt zijnOf zal de be langstelling voor die unieke strijd tussen machteloze eenlin gen en een oppermachtig staatsapparaat dan juist op bloeien zoals bij ons, vijfender tig jaar na de oorlog.de belang stelling voor de jaren '40-'45 groter is dan ooit tevoren? Zul Door Nico Scheepmaker fc- len we in het jaar 2000 in een wereld leven waarin iedereen zich erover verwondert, hoe paardebloemen in staat waren zich door de schier onzichtbare opening in het asfalt naar bo ven naar buiten te wringen en tot bloei te komen? Pleidooien Grote figuren in de historie zijn vaak klein van gestalte. Dina Kaminskaja is een klein vrouw tje, ze moet al in de zestig zijn want ze is sinds 1940 advocate, en ze heeft zich onderscheiden van haar collega's door zich in de loop der jaren steeds bereid te tonen dissidenten te verdedi gen. Zij, en nog enkele anderen. Ze verdedigde Boekovski, Ga- baj, Galanskov, ze eiste vrij spraken, hield pleidooien die werden afgedrukt in de illegale samizdat-persen niet dat het ooit iets uithaalde (er is nog nooit een politieke gevangene in de Sowjet-unie vrijgesproken), maar het gaf de burger tenmiste moed: er waren dan toch nog een paar pleitbezorgers die zich niets van alle druk en dreige menten aantrokken en bereid waren hun nek uit te steken. Toestemming, De laatste keer dat ze dat deed iaas voor Anatoli Sjtsjaranski. Ze was bereid hem te verdedi gen. Daarvoor moest de KGB echter speciale toestemming ge ven,en die kreeg ze niet. Niet dat er enig wetsartikel is waarop .zo'n speciale toestemming ge stoeld is, maar dat is nooit een bezwaar in de Sowjet-unie. Het werd Kaminskaja zo kwalijk genomen dat ze Sjtsjaranski's verdediging niet afgewimpeld had (te druk.afwezig in die tijd, ziek, of een andere smoes)dat ze prompt haar vergunning ver loor ooit nog als advocaat op te treden. De moeder van Sjtsjaranski wendde zich nog tot dertig an dere advocaten, maar zonder succes: geen van hen dorst haar zoon te verdedigen, uit vrees voor zijn hachje. Niet ten on rechte natuurlijk. Toen Dina Kaminskaja in 1970 vrijspraak had gevraagd voor de dissident Gabaj, omdat hij geen enkele wet had overtreden, stuurde de rechtbank een boodschap naar de raad van ministers waarin stond: „Verdedigster Kaminskaja heeft in haar pleidooi vrij spraak geëist voor Gabaj met het argument dat iedereen het recht heeft te denken wat hij wil en zijn eigen overtuiging en opinies te hebbenzonder dat dit tot een strafbaar feit leidt. Het pleidooi van verdedigster Ka minskaja maakt duidelijk dat zij zichzelf niet op het niveau beweegt waar zij die taken aan kan die de Sowjet-advocatuur door de Sowjet en partijorga nen zijn opgelegd". Tijdens de hoorzitting van de Sjtsjaranski-conferentie in Am sterdam zei mevrouw Kamins kaja: „In de Sowjet-Unie kun nen alleen meningen en opinies die nooit zijn geuit, niet worden vervolgd". Strenger Ik heb haar na afloop twee din gen gevraagd. Ten eerste: of haar en andere advocaten bij gewone strafprocessen ook zo veel moeilijkheden in de weg werden gelegd? Haar ant woord: nee, dat gaat altijd ge heel volgens de regels, het is me daarbij ook vaak gelukt vrij spraak te krijgen. En ten twee de: hoe is het te verklaren dat er, percentsgewijs, twintig maal zoveel mensen inde Sowjet-Unie gevangen zitten als in Neder land? Haar antwoord: de straf fen zijn niet alleen strenger, er zijn ook meer gevallen waar voor je in de Sowjet-Unie ge vangenisstraf krijgt. CANNES (GPD) - Kurosawa's Kagemusha is de eerste fes tivalfilm geweest die je het gevoel gaf datje ook echt zat te kijken naar iets van wel heel bijzondere orde. Een werke lijk belangrijke Cannes-première, waar dan ook heel veel van was verwacht. Voor het eerst in tien jaar tijd maak te de Japanse meester in eigen land weer een film en tevens keerde hij terug naar het genre van de historische epiek, waar mee hij wereldwijde vermaard heid verworven had. De meeste ingewijden hielden nog voor het begin van het festival Kagemus ha al voor de grootste kanshebber op de Gouden Palm. Nu de film is gezien wordt die kans alleen maar groter geschat, het is een overrompelend werkstuk van een uiterst markante stijlvir- De film speelt zich af in de zestien de eeuw. in de Japanse geschie denis een tijdperk van oorlogen tussen feodale vorsten die ieder voor zich probeerden de hoofd stad Kioto in handen te krijgen. De machtigste, meest legendari sche „warlord" was Shingen Ta- keda. die met zijn best getrainde cavallerie van Japan nagenoeg onverslaanbaar was geble ken. Tijdens een succesvol verlopende veldtocht wordt hij door een sluipschutter vermoord. Maar zijn staf probeert de dood van de aanvoerder verborgen te houden, om het moreel van de troepen niet te ondermijnen. Een een voudige kruimeldief die opval lende gelijkenis vertoont met de vermoorde vorst, wordt gedwon gen om Takeda s plaats in te ne men. En die „Kagemusha ofte wel „stro-man", blijkt zelfs een stel van Takeda's bijzondere ei genschappen te kunnen ontwik kelen en functioneert uitstekend gedurende anderhalf jaar. Dan ontdekken twee concubines het dubbelspel en kan de schijn niet langer worden volgehouden. Hij wordt teruggeworpen in zijn vroegere zwerversbestaan, waar na een onbekwame buitenechte lijke zoon van Takeda de troon opeist en de „overslaanbare rui terij regelrecht naar de onder gang voert met machteloze char ges op een palissade, vanwaar de vijand dood en verderf zaait met dan net vers uit Europa geïmpor teerde vuurwapens. Nieuw voor Japan; het einde van een tijd perk. Kurosawa's film is eigenlijk minder interessant als verhaal dan als een schitterend fresco van een cultuur die bepaald werd door de elementen macht, oorlog en dood. En dat dus in een onderlin ge samenhang van esthetiseren de sublimatie. De dood trotseren en sterven vormden in gelijke mate hoogtepunten van aardse zelfverwerkelijking. Voor een veldslag monsterde men zich uit in de meest fantastische harnas sen, zelfs het voetvolk was uitge dost als voor een feest. Geen pie- kenier zonder aan zijn lans een wimpel met daarop het in dicht vorm geschreven testament van zijn generaal. Zo zocht men de doop op. Als beeld van die cultuur is Kage musha een grandioze film. met als hoogtpunten twee briljant geënsceneerde veldslagen. De eerste in een nachtelijk heuvel landschap. De laatste zonder het eigenlijke vechten te laten zien: je ziet alleen aan de ene kant die borstwering met fuseliers, afge wisseld met beelden van de golf sgewijze charges van telkens nieuwe cavallerie-eenheden. De rest hoor je alleen en je ziet de ontzetting in de ogen van de daar als toeschouwer opgedoken, ver dreven dubbelganger, die ten slotte als laatste de dood inrent. De slotbeelden van de film be staan uit een minutenlange rond gang over het slagveld, vul crepe rende paarden, bergen lijken en stuiptrekkende ridders. Het eigenaardige van de film - het is ook de enige echte zwakte - is dat Kagemusha een hoofdthema lijkt 'AftriOlD (\SBFV AAITVJOORO OP hoe cjkecr IS het heêiac ^roree caai de £peec plaats; Dé. e>ioscoop eaj de lAJOCWMHER (/aai oe OuDSEC SAAJEAJ De avonturen van Jommeke j- |LIBERKE GAAT TROUWEN A ...iemand in de kooi werpen.' Hop! )r.f/ KALFSCOTELET IN KOSESAUS even uur^botde^.j' WINA BOKN De film maakt niet duidelijk wat Kurosawa er nou eigenlijk mee wil zeggen. En dat is toch nogal vreemd van een re gisseur die we hebben leren ken nen als een groot bewonderaar en bewerker van Shakespeare en de grote Russen. Intuïtieve filmer Tijdens een persconferentie zei hij daar desgevraagd het volgende over: ,,Ik beschouw mezelf als een nogal intuïtieve filmer. Als ik ga werken aan mijn ideeën voor een film, dan denk ik nooit in termen van thema's. Het is een erg natuurlijk proces waar ik doorheen ga. Natuurlijk, wan neer alles uiteindelijk bij elkaar is gekomen, moet duidelijk zijn wat ik te zeggen heb. En ik word be slist beïnvloed door de wereld waar ik deel van uitmaak, maar ik zoek niet bewust naar een thema. Mijn films weerspiegelen mijn persoonlijkheid, mijn filosofie, mijn gedachten, maar nooit echt een boodschap Na dit Japanse epos keken we don derdag andermaal naar een com petitiefilm vol paardengedraafen menselijk gesneuvel: The Long Riders, van Walter Hill. De eerste keer dat een western het hoofd programma van Cannes bereikt heeft. Bijzonder aan de film is dat er in vier families van historische outlaws geacteerd worden door ook allemaal broers: David, Bob en Keith Carradine, Nicholas en Christopher Guest, Dennis en Randy Quaid en Stacy en James Keach. Die laatste twee (ze spelen Frank en Jesse James) waren de initiatiefnemers voor The Long Riders. En Waltei Hill werd inge huurd voor de regie. Hill bewees zich ai eerder als een filmer met een bijzonder stijlge voel, een Kurosawaatje in de dop. Hij is de regisseur van The Street- fïghter, van Driver en van The Warriors. Voor The Long Riders blijkt hij goed naar Peckinpah te hebben gekeken en hij maakte een goede western, maar geen belangrijke film. P1ETEK VAN L1EKOP. Leidsc bioscopen LUXOR: Kramer vs. Kramer, dag. 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15, 4.30,7.00 en 9.15 uur, do. ook 2.30 uur, a.l. Nachtvoorstelling: De man met de was sen beelden, vrij. en zat. 11.30 uur Kindermatinee: De eend en de Cadillac, wo t m za en ma t/m wo. 2.30 uur CAMERA: De vier vuisten de lucht m, da. 7.00 en 9.15 uur. wo. t/m za. 2.30 uur. zo. ook 1.30 uur. 12 jaar Nachtvoorstelling: Annie Hall, vrij. en za. 11.30 uur LIDO 1: The Fog, dag 2.30. 7.00 en 9.15 ir, do. 2.30,4.45.7.00 en 9.15 u LIDO 3: Lieve jongens, dag 7.00 en 9.15 uur. ma. en di. ook 2.30 uur 16 jaar Kindermatinee: Bambi. wo. t m za. 2.30 9.15 u TRIANON: Inspecteur Platvoet, dag. 2.30,7.00 en 9.15 uur. do. en zo. 2.15,4.15, 7.00 en 9.15 uur, a.l. REX: In opperste extase, dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. do. en zo. 2.15, 4 15, 7.00 en 9.15 uur, 16 jaar Nacht voorstelling: Vixen, vrij: en za. 11.30 uur Alphcnse bioscopen EURO 1: Junglebook. dag. 1.30. 6.30 en 9.15 uur. do. en zo. 1.30, 4.00, 6.45 en 9.30 uur a.l. Nachtvoorstelling: Apenplaneet, za. 12.15 uur EURO 2: De duivel hale je, dag. 6.45 en 9.15 uur, a.l. Kindermatinee: Junglebook, dag. 1.30 Nachtvoorstelling: Laura Mars.za. 12.15 EURO 3: 1941, dag 1 45.6.45 en 9.15 uur, do. en zo. ook 4.15 uur. a.l. Nachtvoorstelling: Bang-Bang, za. 12.15 EURO 4: The spy who loved me, dag. 2.00,7.00 en 9.30 uur. do. en zo 2 00. 4 30. 7.00 en 9.30 uur, 12 jaar, zaterdag ook in de nachtvoorstelling (12.15 uur) Binscoop Voorschoten GREENWAY De vier vuisten op safari, wo. 7.00 uur, do. en vrij. 7.00 uur. za. 4 00 6.15. wo. 8.15 uur 16 jaar I>e ladv en de vagebond, wo. 2.15 u za. en zo. 2.00 uur, a.l. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur. 13.45-14.30 uur. Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiënt). Sportmcdisch Advies Centrum; blessu respreekuur Elisabethziekenhuis. Lei derdorp, 's maandags van 19.30-20.30 Sint Elisabeth-ziekenhuis; Volwassenen, dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling; dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwar tier van avondbezoek. Kinderafdeling: dag van 15.00-18.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volat Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders) Maandag t m vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-15D0 uur. Bezoek aan ernstige patiënten: wanneer voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toeges taan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkhmek: Dagelijks: 15 00-15.45 uur 18 30-19.00 uur Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30 13.30-14 15 en 18 30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.15 alleen voor echtgeno- 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 u Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000). c@udCYLieuuis. 16 mei 1980 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Het schijnt meer en meer mode te worden, dat verliefde jon gelieden, wanneer het voor werp van hun genegenheid niets van hen wil weten, zich een revolver aanschaffen en dan eerst de geliefde en ver volgens zichzelven voor het hoofd schieten. Zoo heeft ook nu weder een zekere Joseph G ui ff ray te Grenoble, die ver liefd was op de 16-jarige Zelie Ga net, doch zoowel door het meisje zelf als door hare ou ders afgewezen was. eemge revolverschoten op het arme kind gelost en daarna zich zelven doodgeschoten. De wonden van het meisje zijn gelukkig niet gevaarlijk. - In Bussel heeft de W'eensche "Mannergesang-Verein" een serenade gebracht aan prin ses Stefanie, de verloofde van den Oostenrijkschen Kroon prins Rudolph. Niet minder dan veertien muziekcorpsen en zeventig zangverenigin gen namen deel aan deze in drukwekkende hulde, welke uit Brussel en omringende gemeenten eene%zeer groote belangstelling trok. Vijftig jaar geleden: - De "Lokalanzeiger" meldt uit Belgrado, dat het leven van prins Tomislav. het jongste van de beide zoontjes van ko ning Alexander van Zuid- Slavie, onlangs op wonder baarlijke wijze is gered. Ko ningin Maria stond met haar 2ll2-jarig kind op den arm op het balcon van het zomerpa leis te Bied, toen het kind zich plotseling uit de armen van zijn moeder losrukte en van het balcon viel. Een soldaat die beneden op wacht stond, had de bewegingen van de koningin gadeslagen en wist, door razend snel toe te snel len, het kind in zijn armen op te vangen zoodat het onge deerd bleef. Koning Alexan der heeft den soldaat onmid dellijk een belooning -..in 30.000 dinar laten uitkeeren, hem van den militairen dienst vrijgesteld en hem bovendien een levenslange uitkeering toegezegd. - Uit Neidhartshausen (ten noordwesten van Frankfurt a.d. Main. Red.) wordt ge meld: Gebleken is. dat een herbergier, die in het jaar 1911 wegens brandstichting tot driejaren tuchthuisstraf werd veroordeeld, deze straf on schuldig heeft ondergaan, aangezien ïemard dezer da gen op zijn sterfbed heeft verklaard, dat hijzelf destijds de brandstichter is geweest.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 37